Windhondenrennen: aparte sport met toeqewijde leden Revolutionair reddingstapijt behoud op zee Eerder bizar dan schoon W. FREDDY SCOTT AND THE CONDORS FANCLUB H ET GESPREK ging met een ~dame en een heer over een hondje. Hij en zij spraken geest driftig over de windhondenrennen in Rotterdam en de viervoeter naast de tafel scheen geïnteres seerd mee te luisteren naar alle wetenswaardigheden die de dame en de heer te berde brachten. Hij de heer H. F .M. Koedijk, penningmeester van de Wind- hondenrenverengiing Rotterdam zei: „De meeste honden komen tegenwoordig erg veel beweging te kort. Bijna iedere hond moet per dag zo'n twee uur loven en welk dier krijgt daarvoor nog dp gelegenheid?" De kleine, vinnige Whippet van de heer Koedijk was het levende bewijs dat een grote bewegingsvrijheid een hond in ieder geval goed doet. Het slanke dier verkeerde in blakende welstand, niet in de laatste plaats omdat er per dag minimaal twee uur mee gelopen wordt. De heer Koedijk was niet weinig trots op zijn hond. „Af en toe wint ze ook nog wel eens een klein prijsje", zei hij. Met deze opmerking was hij middenin de windhondenrensport ver zeild geraakt. Rotterdam is een van de weinige steden in Nederland met een goede renbaan (in Laag-Zestienhoven en ofschoon nog lang niet iedereen ln deze stad zijn mond vol heeft over het koersen, zit de gang er tegen woordig toch goed in. „Bij de laatste wedstrijden hadden we zeker drie honderd toeschouwers", stelde de heer Koedijk tevreden vast. De geschiedenis van de windhonden- rennen is in Nederland nog betrekkelijk jong. Er wordt pas sedert de laatste oorlog intensief gelopen. De W.R.R. heeft onlangs het twintigjarig bestaan gevierd en met een ledental van vijftig behoort de club tot de grootsten van Ne derland. Het is een hechte gemeenschap van mensen met een heel aparte hobby. Wei nig sporten worden met zo'n grote toe wijding bedreven als het windhondenren nen. Niet alleen de dieren zelf kunnen rekenen op een uitstekende verzorging, ook de baan met toebehoren wordt door de leden onderhouden. Materiaal hiervoor wordt uit eigen kas betaald en zo kon onlangs een bromfiets worden aange schaft om de „haas", waar de honden tijdens de race achteraan jagen en die met behulp van een opwindmechanisme de baan wordt rondgetrokken, sneHangs de zelfde weg terug te kunnen brengen. De koersen krijgen daardoor een vlotter verloop en dat verhoogt de aantrekkelijk heid van de wedstrijden. Een program ma zoals het viermaal per jaar op Laag Zestienhoven wordt afgewerkt bestaat uit veertig tot vijftig rennen. Geen knoeierij rpRAINING en onderhoud van de hond J- zijn de twee belangrijkste aspecten van deze sport en het winnen van een prijsje is een bekroning voor deze grote inspanning. Het gaat voornamelijk om de eer. want in Nederland vajt er weinig meer dan enkele tientjes of een beker tje te winnen. In Engeland waar de sport met grote hartstocht wordt bedreven en waar per wedstrijd soms vijftigduizend mensen aanwezig zijn, wordt gelopen om grote geldbedragen. Bovendien kan er op de uitslagen worden gewed en ook daar zijn belangrijke bedragen mee gemoeid. De heer Koedijk, die ervan overtuigd is dat invoering van een toto ook in Ne derland de windhondenrensport snel naar grote populariteit zou voeren is toch geen voorstander van een toto. Zich aan dienend als een pure hondenliefhebber zei hij: „Vooral in Wales is de rensport een ware industrie geworden, maar wan neer het geld in de sport hoofdzaak wordt is de kans groot dat er geknoeid gaat worden en dat is een ernstige mis daad tegenover de dieren. Dat moet ten- koste van alles worden voorkomen. Ik d«.sP°rt graag zuiver houden en ik kies bij de propaganda dan ook niet de weg van de minste weerstand." Hij weet dat zijn opvattingen fel wordt bestreden door misschien wel zestig pro cent van de liefhebbers in Nederland, die wel voor de invoering van een tota- lisator zijn. Al zijn er nog geen officiële stappen gezet om de invoering ervan ge daan te krijgen, het komt er misschien nog wel eens van. Pratend over de pro- Styropor in reparatie bij ilton Fijenoord In de haven van Kuweit kapseisde op 14 sept, van het vorig jaar .iet Deense vrachtschip „Styropor" Aan noord be vonden zich 5000 schapen die alle ver dronken. Na het kapseizen wera onmid dellijk begonnen met het verwijderer de dode schapen, aangezien de w** ontreiniging gevaar opleverde drinkwaterwinning in de nabijneid. Daar na werd een aanvang gemaakl met de bergingswerkzaamheden, die duurden tot februari 1965. Te vermelden valt, dat het scnip drij vend is gemaakt door middel van z g „Styropor" kogeltjes, die vele naien lichter zijn dan water en die door mid del van samengeperste lucht m net schm gepompt werden. Wilton Fijenoord verkreeg de repara tie-opdracht. waarbij van de gelegen heid gebruik gemaakt wordt het schip 10.50 m te verlengen. Drie RET-empïoyé's •onderscheiden Drie RET-ers, die de pensioengerech tigde leeftijd hebben bereikt, zijn vrijdag onderscheiden met de bronzen ere medaille, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Het waren chef-vakman bankwerker A. C. van der- Neut (35 dienstjaren), wagenbestuurder J. B P de Paauw (38 dienstjaren! en conduc teur W. J. J. Scheepmaker (38 dienst- fessionals uit Engeland die zich met windhondenrennen bezig houden, vielen er al gauw woorden als „doping" en verwante termen. „In Nederland gebeurt niets dat het daglicht niet kan verdra gen", zei de heer Koedijk met klem en dat was hem een hele geruststelling. Twee uur wandelen DE heer en mevrouw Koedijk zitten pas enkele jaren in deze tak van sport. Vele jaren zijn ze normale lion- denliefhebbers geweest, zoals er in Rot terdam vele duizenden zijn. Toen hun hond echter enkele jaren geleden dood ging, stapten ze over op een renhond, de kleine whippet. Om de krachten van het dier te beproeven werd het naar Laag-Zestienhoven gebracht en het ren nen greep de familie èn de nond zo aan dat men er nu met niet te stuiten en thousiasme over spreekt. Wie zifn krachten in "deze sport' beproeven moet beginnen met de aan schaf van een jonge renhond in volgorde van grootte; een whippet, een greyhound, een Afghaanse windhond of een Russi sche barzoi. Vanwege de kleine behui zing van het merendeel der stadsbewo ners, is de whippet in Nederland verre- De heer Koedijk met „Prinses Fatima" weg de populairste renhond geworden. Voor honderdvijftig gulden kan men zich al eigenaar van een whippet noemen. Het onderhoud van de hond kost niet veel meer dan van een gewone hond. Wel moet men dagelijks minstens twee uur met zijn viervoeter wandelen, maar dat heeft eigenlijk iedere hond nodig. Via (ie W R T? pniao urin^ViAn/lAn i' Autobuschauffeur G. Vlok uit Berg- schenhoek kon om zijn „slechts" 27 dienstjaren niet voor een onderscheiding in aanmerking komen, maar dat bete kende uiteraard niet dat zijn prestaties voor het bedrijf en de Rotterdamse ge meenschap minder hoog werden gewaar deerd. De onderscheidingen werden uitgereikt door adjunct-directeur ir S. S. Koldijk. Hij speldde de heren Van der Neut. De Paauw en Scheepmaker niet alleen het koninklijk eremetaal op de borst, maar overhandigde ook de zilveren penning "-n de Ned. Mij. voor Nijverheid en 1 de gebruikelijke oorkonden. Handel e Finale Ravo talentenjacht VEERBOOT OVERGEDRAGEN De machinefabriek en Scheepswerf van P. Smit jr. NV te Rotterdam, heeft vrij dag de veerboot „Gedeputeerde Schilt- huis" aan het Provinciaal Bestuur van Zuid-Holland overgedragen. Het schip moet de veerdienst voor passagiers en voertuigen tussen Maassluis en Rozen burg onderhouden. De veerboot is ge bouwd onder toezicht van Bureau Veri tas en de Scheepvaartinspectie, naar ont werp van het Bureau voor Scheepsbouw te Bloemendaal. Van de grote nationale „Ravo"-taleri- tenjacht 1965, die voor Rotterdam in middels geheel is volgeboekt, zal de eer ste halve finale worden gehouden op za terdag 4 september in het Industriege bouw, grootste zaal, Goudsesingel 82, Rotterdam. De finale begint om acht uur. Toegangsbewijzen kunnen worden verkregen bij de voorverkoopadressen: ..Ravo'-kantoor, Jacob Catsstraat 26b, Rotterdam-11, telefoon 010-281999 toestel 2 en 3: J. M. van Daalen. Goudserij- weg 179; Muziekhandel van Driesten, Kruiskade 50; G. van Hengel, Panne- koekstraat 80; A. W. A. Lichtenauer, Korte Lijnbaan 26: Muziekhandel Snoek, Hoogstraat 156; IJssalon Betti, Schieka- de 6a; Radiohandel Wolff, Bergse Dorps- -,v«i, IJ1C- straat 36; Bijl, Hoofdstraat 107; Bever- vrouw Reiierkérk). Alex (vgn de heer Beijerlandselaan 38; v. d. Graaf, vil Janssen). Extasy en Esclarmonde (van Burg. Batrmanniaan 114; Radio Leo, de heer Reijerkerk). „Een heel sterk ge- Vierambachtsstraat 29; Witberg, Zomer- zelschap", zei de heer Koedijk met een zijdelingse blik naar zijn eigen (kanslo ze) „Prinses Fatima". Kwispelend met zijn staart scheen hij zijn baas te willen herinneren aan het basisrecept voor succesvol rennen: min stens twee uur per dag wadelen en dan maar niet te lang aan een tafeltje blij ven praten over de sport, ook al vindt die dan in Rotterdam steeds meer en thousiaste aanhangers Via de W.R.R. de enige windhonden- renvereniging in Rotterdam Kan men vervolgenn proberen toegang tot de baan te krijgen. Iedere zaterdag wordt er op Laag-Zestienhoven getraind en op 26 september en eind oktober worden er weer rennen gehouden. De Nederlandse whippet-kampioen- schappen vinden op 15 augustus in Breda plaats. Voor een titel zijn enkele Rotter damse honden favoriet, zoals Hassan' Rulo jr.). Huntress ivan hofstraat 6; Radio Centrum, Pannekoek- straat 50; en via de fanclubs van de deelnemende artiesten. Dit zijn o.a.: The Ampeg Explosions, The Jokers, m.z.v. J. Roepius, The Thunder Birds, Vera Simone. Duo v. Breugel-Gijzen, Ronny and the desperados e.a. De organisatie en presentatie is in handen van J. D. Schildkamp jr. Na de pauze treden o.a. op Will Coure en Ad van Yperen. SCHiEDAMSE „SCHOONHEDEN" Mevrouw Koedijk, die het grootste deel van de twee uur lopen per dag met de honden voor haar rekening neemt. Hier gefotografeerd met twee pas enkele dagen oudp wkippets. Zouden ook deze kleintjes ooit een snelheid van zestig kilometer per uur kunnen bereiken? Petrakerk in Lombardijen krijgt nieuw orgel In de Petrakerk te Rotterdam-Lom- bardijen wordt door de fa. Fonteijn. Gaal te Amsterdam een orgel geplaatst, dat aan het eind van deze maand vol tooid zal zijn. Het orgel is op een oksaal-vloer ge plaatst met daarnaast, op de begane grond, de speeltafel. De dispositie, verdeeld over twee ma nualen en pedaal, luidt als volgt Man I; Quintadeen 16'; Prestant 8'; Roerfluit 8'; Octaaf 4'; Gemshoorn 4'- Qumt 2'; Octaaf 2'; Mixtuur 1/3' (5 sterk); Trompet 8'. Man II (in zwei- kast): Holpijp 8'; Salicionaal 8'; Voix Celeste 8'; Prestant 4 Speelfluit 4 Vlakfluit 2'; Quint 1 3; Sesquialter 2 sterk: Dulciaan 8'. Pedaal: Sublas 16'; Gedekt 8'; Prestant 8'; Octaaf 4'; Fa got 16'; Schalmei 4'; Tremolo. Het orgel zal op een nog nader te be palen datum in de maand september of ficieel in gebruik worden genomen met o.a. een bespeling door Ab Ouwens, or ganist van de Petrakerk. Vakantie-fietstochten Fietsclub F. C. „De Maasstad" orga niseert de gehele maand augustus 1965 vakantie-fietstochten van 30 en 60 kilo meter. Deelname is voor jong en oud opengesteld. Inschrijfgeld: f2.50- tm 15 jaar f 1,25.. Trekt er eens op uit en maakt er een gezellige en gezonde vakantiedag van op de prachtige Zuid hollandse binnenwegen. Laat vooral kinderen in deze lange vakantietijd eens zo'n tochtje maken De routebeschrijvingen voor de 30 of 60 km. zijn te verkrijgen bij: Café „Plasbos", Terbregseweg 258. Rotter dam. (achter het Kralingsebos). Bij terugkomst aldaar vult u een deelne mersformulier in en betaalt u het in schrijfgeld. De beloning wordt na 31 augustus toegezonden. Inlichtingen wor den gaarne verstrekt door de secreta ris van bovengenoemde vereniging: C. L. de Vries, Essenburgsingel 141b, tel. 251615. I IET ..REDDINGSTAPIJT" is een uit vinding van de in Amerika woon achtige oud-Nederlander en oud-koop- vaardij-offieier van de Holland Ame rika Lijn, de heer Egbert R. Voren kamp (68), geboren in Zuidwolde. Zijn idee is zo revolutionair, dat de moge lijkheid niet is uitgesloten dat dit „reddingstapijt" in vrij korte tijd de wereldscheepvaart zal veroveren en de houten en polyester reddingssloepen en zelfs de moderne rubberboten tot ouderwetse hulpmiddelen zal degra deren. De vooruitgang op het terrein van de kunstvezel heeft het de heer Voren kamp mogelijk gemaakt om zijn eigenlijk oude idee nieuw leven in te blazen. Tot voor kort was voor de heer Vorenkamp hét grote probleem onbrandbare materialen te vinden. Die zijn er nu in de vorm van „cnsolite" lichter dan kurk en „herculite" een onvernielbaar en onbrandbaar soort doek. Proeven met een prototype in Amerika hebben de stoutste ver wachtingen ver overtroffen. Alle problemen verbonden aan het ge bruik van reddingsboten en rubbervlot- ten worden met dit „reddingstapijt" van de kaart geveegd. Het gebruik van de al oude reddingsboot is altijd gepaard ge gaan met de vraag: hoe krijgen wij de boot in het water in geval van een scheepsramp- bij vliegend stormweer- hoe krijgen wij de boot „heel" te water en hoe krijgen wij de passagiers er in. Bovendien: hoe kan voorkomen worden dat een reddingsboot bij hoge zeegang tegen de scheepshuid te pletter slaat en hoe kan voorkomen worden dat een hou ten reddingsboot bij een scheepsbrand ook in vlammen op gaat. Rubbervlotten, die een aantal van deze problemen opheffen, hebben bijzonder veel onderhoud en zijn zeer brandbaar Komt zo'n boot in aanraking met bran dende olie of benzine dan blijven er alleen velletjes over. De goedkopere soorten hebben als nadeel, dat als men er van grote hoogte in wil springen, men het risico loopt dwars door de bodem te gaan. En als de zg. „static-lijn breekt of men gooit de boot in paniek over de reling zonder deze vanglijn vast te zet ten, dan kan de beste zwemmer deze drijvende ballon niet meer inhalen. Naast het reddingsmiddel springen is niet meer bij. De oppervlakte van h „reddingstapijt" is groot genoeg. De heer Egbert R. Vorenkamp (68), ge boren in Zuidwolde maar al jarenlang woonachtig in New Orleans (U.S.A.), die het „reddingstapijt" uitvond. kurk, waardoor dit reddingsvlot niet be hoeft te worden opgeblazen. Deze enso- lite-vulling is omhuld door herculite een kunststof die niet scheurt, ook al komt de stof met de scherpste punten in aanraking, maar bovendien bescherming kan bieden tegen koude, hitte en vuur. Om dit vlot zit een net van eveneens onbrandbaar „touwwerk" waaraan de drenkeling houvast heeft, maar waar langs de drenkeling ook van boord kan klimmen. Een van de belangrijkste eigenschappen is voorts, dat dit vlot door de afmeting en veerkracht de zee als het ware afvlakt, zoals een olielaag doet en de hoge zeeën onduleren er onderdoor. Zelf redden KAPITEIN-luitenant ter Zee, H. M. Juta uit Den Haag. die auteur is op het gebied van lijfsbehoud op zee en door een artikel van zijn nand in de Blauwe Wimpel met de heei Voren kamp in New Orleans in contact is ge komen, meent dat juist de onbiandbaar heid en de onverwoestbaarheid "an het materiaal waarvan het „reddingstapijt" van de heer Vorenkamp is vervaardigd de grote winstpunten zijn. „Het idee is eigenlijk dóódsimpel, het is een gewoon vlot. Je moet alleen op het idee komen. Maar het voldoet daarmee wel aan da hoge eisen die overste Juta in tal van publicaties aan het reddingsmiddel op zee heeft gesteld. Tegenwoordig is het niet meer nood zakelijk, dat wij ons zelf redden. Door het drukke scheepvaart- en luchtvaart- verkeer en de moderne, communicatie middelen kunnen binnen enkele uren schepen en vliegtuigen in geval van een scheepsramp hulp bieden. Het gaat er dus om, dat men zich 4 tot 5 uur drij vende kan houden. Voorts moet dit „drijfmiddel" niet kunnen scheuren bij een aanvaring en het mag niet scheuren bij een landing in stormweer np een rotsachtige of vlijmscherpe koraalkust. En het moet voor korte tijd oesche.- ming kunnen bieden teEen koude en hitte. Andere eisen zijn, dat het eenvoudig bewaard kan worden aan boord en dat het door iedere leek en door één of hoog stens twee man te water kan worden gelaten. Dat het gemakkelijk en snel te water gaat en dat het aan alle zijden van het schip te water kan worden ge laten, ongeacht slagzij. Ook mag het niet snel wegdrijven. En wat voor de reders een heel belangrijk punt is, dat het goedkoop is en weinig of geen onder houd vergt. Dit zijn eisen waaraan het reddingsvlot van de heer Vorenkamp, dat meer op een tapijt lijkt, voldoet »n zelfs nog meer eigenschappen ieeft die het werken hiermee op zee vergemakke lijken. Het vlot van de heer Vorenkamp is vervaardigd van ensolite ten inter cellulaire rubbersoort die lichter is dan Geen fouten TAE heer Vorenkamp zelf ziet als u grootste voordeel, dat zijn vlot door iedereen te water kan worden gelaten. Dat er geen enkele vakkennis voor nodig is, is in deze tijd van ge brek aan personeel in de lagere rangen od onze vloot van het grootste belang. Het grote personeelsverloop op de vloot zou het noodzakelijk maken, dat weke lijks oefeningen zouden moeten worden gehouden in het te water laten van red dingsboten en rubbervlotten, maar daar voor is geen tijd. Zou er wel tijd zijn, dan is er nog altijd een groot verschil tussen het strijken van een sloep met mooi weer en bij windkracht acht of tien in een vliegende storm. Het „reddingstapijt" van de heer Vo renkamp kan door iedereen te water worden gelaten zelfs door de passa giers. „Al is men in de grootste paniek, men zal er niet in slagen met mijn vlot iets fout te doen, waardoor net onbruik baar zal worden. Men kan er op sprin gen en men kan er op klimmen en men kan met gebruik van dit vlot niet tussen de scheepshuid en het vlot bekneld raken omdat het materiaal licht en veer krachtig is", aldus de heer Vorenkamp. Daardoor verwacht men veel van dit vlot voor de toekomst. Binnenkort zal het prototype van het vlot naar Neder land komen. Van Dijk's Scheepsuitrus ting N.V. in Rotterdam zal dit ..red dingstapijt" in de toekomst in licentie laten produceren. Dit wekelijkse rubriekje dat vergezeld gaat van een tekening heeft een naam gekregen die mij wel eens in verwarring brengt, want inderdaad stellen mijn bijdragen niet steeds iets voor dat de naam schoonheid verdient. De tekening van deze week laat de molen „de Vrij heid" zien. Deze molen staat aan de Noordvest maar is hier gezien van de Verbrande Erven af. Links ligt de Zijl straat en rechts de Noordmolenstraat. Over een min of meer chaotische groe pering van oude branderijen en distil leerderijen heen ziet men hier de zwart, gepatineerde aloude korenmolen. Een hoge metalen schoorsteen splijt als' het ware het beeld van de molen in tweeën. OCTAVE DECONINCK. Bloemencorso in Zundert Op zondag 5 september a.s. trekt weer het jaarlijkse bloemencorso door de straten van Zundert. Vanaf 5 augustus kan men bij de VW te Breda en het gemeentehuis te Zundert al kaarten ver krijgen. De prijzen zijn: staanplaatsen f 1.50, tribuneplaatsen f 2,50 en f 3,-. Tij dens de voorverkoop krijgt men 20 pet. reductie op de staanplaatsen. Ook is het mogelijk telefonisch kaarten te bestel len Ze worden dan onder rembours toe gezonden. Overste H. M. Juta van de Marinelucht vaartdienst die bij het lanceren van dit idee een belangrijke rol speelde. DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1 l

De Havenloods | 1965 | | pagina 13