Toen de Beurs er kwam ging de belasting omhoog Uitbreidingsplannen in bewerking genomen Ruimtevaartexpositie is boeiend en leerzaam DE HAVENLOODS DONDERDAG 5 AUGUSTUS 1965 M°GE HET STADHUIS van Schiedam tot tweemaal toe door brand zijn verwoest, ook het Beursgebouw werd eenmaal een prooi der vlammen en moest worden herbouwd. Dat gebeurde in 1840 de tijd, waarin het Gilde der Branders en de graankooplieden in onze stad nog een belangrijke rol speelden. Die tijd is reeds lang voorbij en eigenlijk staat het Beursgebouw er nog als een niet eens zo buitengewoon aan trekkelijk monument uit de Schiedamse glorietijd. Tot de jaren voar 1718 schijnen de grote heren van Schiedam eigenlijk wat zakelijk doelloos door de stad te hebben gezworven. Er was geen vaste plaats waar zij hun gemeenschappelijke aange legenheden konden regelen. Dat gebeur de pas in 1718, toen bij onderlinge over eenkomst een groot aantal branders zich verbond, om 's middags bijeen te komen op een plaats, hen door het •tadsbestuur aangewezen, n.l. tussen de Blauwe- en de Groene Brug, die volgens de kaarten het gedeelte zou zijn tussen de huidige Westmolenstraat (waar nu o.m. het huisvestingsbureau is geves tigd: en de Korte Haven. Maar op 23 oktober 1783 kon het stads bestuur meedelen, dat de leden der .Oeconomische Burgermaatschappij de heren ds. Soefiens en Keuchenius, medewerking verzochten tot stichten van een beursgebouw. Daartoe werd een prijsvraag uitgeschreven, met als premie, dertig gouden ducaten voor de gene, die het beste plan zou indienen. Het plan van de stadsarchitect Rutger van Bol 'Es werd uitgekozen. Doch de stadsbestuurders bleken het niet hele maal eens te zijn met de plannen. De gemeentesecretaris, mr. B. J. Pie- lat van Bulderen had het antwoord ge geven op de financiële vraag, waarvoor hij een beloning van tien gouden duca ten ontving. Ontwerper en secretaris hadden het oog gevestigd op ,,het tegenwoordig openstaande plijn of ledige grond van de oude gedempte sluys". De grond was er en het plan; nu nog het ontwerp voor de beurs zelf. En ziedaar, op 20 septem ber 1784 diende de Haagse architect L. Guunkel een calculatie in voor de bouw tot een bedrag van f-60.000. Men liet hem enkele jaren wachten, en in de ver gadering van 14 februari 1786 werd het plan van Guunkel verworpen, omdat de voorgevel aan de Damzijde zou komen en men vond dit ongewenst. Inmiddels waren besprekingen ge voerd met de Italiaan Giudici. Hoewel de raming van deze architect f 80.000 bedroeg, werd de bouw aan hem opge dragen. Zijn plan achtte men namelijk beter. Het gebouw wa? ook groter en uitgestrekter dan volgens het eerste plan, want het moest „eensdeels het oog des aanschouwers kunnen behagen", en andersdeels de kooplieden een rui me beursgang bezorgen". De lengte van het gebouw was 98 voet en de breedte' 76,5 voet. Het open plein (in de beurs) respectievelijk 61 en 39,5 voet. Deze bouw kwam gereed op 17 april 1792. Overigens was architect Van Guunkel niet de eerste de beste. Hij ontwierp in Den Haag o.m. het gebouw van de Raad van State en van de Tweede Kamer, dat vroeger een deel uitmaakte van het Paleis van Prins Willem V, en ook de Schouwburg aan het Korte Voorhout te Den Haag, oorspronkelijk de linker vleugel van een niet verder opgetrokken paleis van de Prins van Naussau-Weil- burg. De nota van Van Guunkel bedroeg voor Schiedam f 465,-. Men vond dit echter in onze stad nogal veel en aan de burgemeesters werd opgedragen zich met de architect in verbinding te stellen, om de zaak af te wikkelen „is het doen lijk op voordelige en menagense (zuini ge) wijze". Het lukte nog ook. Guunkel nam genoegen met f250,-. Belastingplan Nog een ander belangrijk punt werd in 1784 aangesneden. Wie de beurs ook zou bouwen en waar die ook zou staan, één ding stond vast: het zou veel geld kosten. Waarop kon men dit verhalen? Dit feit werd op 12 oktober 1784 door de stadsbestuurders onder de ogen gezien. Men bedacht toen een belastingplan, waardoor de inwoners van Schiedam zelf niet bezwaard zouden worden. In de eerste plaats zou een belasting worden geheven van „ieder zeeschip geladen met graanen of kooien of andere stuks- - of koopmansgoederen, binnen de Haven dezer stad komende", verder van „ieder schuit of vaartuig van buiten deze pro vincie met graanen of andere waren ge laden en geen ordinaris beurs- of markt schuit zijnde, binnen deze stad komen de", en tenslotte zou het ballastgeld voor ieder schip verhoogd worden. Op 15 november 1785, dus ruim een jaar later, kwamen weer verschillende tekeningen op tafel, Van Guunkel uit Den Haag, van Van Bol 'Es uit Schie dam en van nog andere bouwmeesters. De beroemde Italiaanse architect Giudici. die ook de ontwerper was ge weest van het Kantongerecht van Schie dam, gaf eveneens zijn advies. Hij vond het uitgekozen terrein niet groot genoeg om daarop een gebouw van behoorlijk aanzien te stichten en hij adviseerde, het front te richten rechtstreeks over de brug van de nieuwe sluis, waar het dus Alle 50 Schiedammers liepen Vierdaagse uit De groep van plm. 50 Schiedammers die deelnam aan de Vierdaagse, heeft het nog zo kwaad niet gedaan. Zij vol brachten allen de tocht, die dit jaar dooi de weersomstandigheden wel bijzonder zwaar was. Ook de zeven Schiedamse politiemannen brachten het tot een goed einde. De heer G. Middendorp wandelde de Vierdaagse voor de 22ste keer mee. De heer W. H. P. den Brinker, die lid is van de WHP liep voor de 19e maal mee en hoopt volgend jaar de twintig vol te ma ken!. Hij vertelde, dat het, ondanks de slechte weersomstandigheden, toch een prettige mars is geworden, die vrijdag avond da bekroning vond in Nijmegen. Wat erg sober was de thuiskomst in Schiedam. Mogelijk zou een volgende maal hier wat organisatie geen kwaad I)e Vikingen willen een eigen vijver In Schiedam is een vereniging van scheepsmodelbouwers opgericht onder de naam „Viking". Er wordt nu gebruik gemaaxt van de vijver die bij het paviljoen „De Ketel" is gelegen, welke vijver ook wordt ge bruikt door leden der Schiedamse Hen gelsportverenigingen. Men probeert ech ter een eigen vijver te krijgen. ook gebouwd is. Uiteindelijk werd aan de Schiedamse stadsarchitect verzocht 2Ï. ,r Plan uit te werken, dat ook op f80.000 kwam. Het gemeentebestuur be sloot op 20 september 1790 om „boven de voornoemde beurse te doen maaken een bekwaam uurwerk met een klok daarin", terwijl een jaar later nog werd besloten „tot verligting der straat vier lantaarnen, twee aan de voor- en twee aan de agtergevel van de beurse te doen plaatsen". Deze zijn thans nog aanwezig. Op 17 april 1792 was het Beursge bouw gereed en architect Van Bol Es ontving als extraatje vijftig gouden du katen Het werk was uitgevoerd door Schiedamse aannemers; Lindeman en Crabbe verzorgden-het timmerwerk, we- ouwe Dielwaart het steenhouwerswerk, A. v.d. Berg het metselwerk. Herbouw Het was op 2 september 1840, dat het Beursgebouw door brand grotendeels werd verwoest. Ondanks alle pogingen van de brandweer, was binnen een uur tijds de toren ingestort en alleen enkele muren bleven overeind staan. De her bouw werd weer een Schiedamse zaak. Ditmaal waren het de Schiedamse za kenlieden J. Koper, D. v.d. Pauwert en P tthet herstel z I. Kramers die v metselaars en timmerbazen weten, dat zij daar toe aangesteld door Brandwaar borgmaatschappijen en Stadsbestuur „geristelijk durfden en mochten bewe ren", dat de herstelling van de Beurs in de vorige vorm niet beneden de f43.000 zou kunnen worden aangenomen. Zij wa ren bang voor publieke aanbesteding en vroegen een onderhandse aanbesteding aan hen. Dat de Beurs toen reeds voor andere dingen dan alleen voor de handel werd gebruikt blijkt uit een schrijven van de directeur der Stadstekenschool, waarin deze zijn nood klaagt over het verloren gaan, niet alleen van het lokaal en het ganse ameublement van de bouw- en handtekenkunde. maar vooral van de kostbare verzameling modellen, die van tijd tot tijd voor de beide vakken waren aangekocht. Dit is het laatste wat uit de stukkeh omtrent de Beurs van die tijden bekend is. Omtrent het Beursgebouw wordt me degedeeld, dat het een monumentaal haksteengebouw is met versieringen in bergsteen, waarvan het onderhuis en de begane grond door een brede, bewerkte lijst zijn gescheiden, die gedragen wordt door Dorische zuilen, terwijl de kroonlijst van de bovenverdieping gedragen wordt door Ionische zuilen. De voorgevel heeft een vooruitspringende middenrisaliet met nissen ter weerszijden van de deur en bekroond door een fronton, in welks midden zich een uurwerk bevindt, omge ven door een krans, terwijl links het beeld van Neptunus. rechts dat van Mercurius de ruimten vullen. Op het dok staat aan de voorzijde een achter- kantig open torentje. Het gebouw, zoals het zich thans, i brand, herstel en restauratie ai Schiedammers vertoont. In 1952 onderging het Beursgebouw een restauratie. Men kreeg toen ook te maken met het feit. dat het gebouw scheef gezakt bleek te zijn. Dit zou een gevolg zijn van de omstandigheid, dat slechts 13 jaar nadat de plaats waar eer tijds de sluis was. het gebouw werd ge sticht en de bodem zich toen nog niet voldoende had „gezet". Hierdoor is er 60 cm niveau-verscnil tussen de z.w.- en n.o. hoek. Het restauratiewerk bleek veel omvattender te zijn, dan aanvanke lijk was geraamd. Als gevolg daarvan heeft de restauratie meer dan twee jaar geduurd en vele Schiedammers zullen zich de ergenis, die de langdurige om heining en de steigerwerken rond het ge bouw heeft gegeven, herinneren. Overigens is het altijd nog een punt van discussie gebleven, wiens schep ping het Beursgebouw nu eigenlijk is. van Bol'Es of van Giudici, die in elk ge val een welgevallige oplossing van pro blemen aan de hand heeft gedaan, doch wiens financiële eisen de stadskas niet kon verdragen. Afbraak gemaal Van der Schalk begonnen maakt met de afbraak van het maal. In 1964 was dit gemaal nog 2814 uren in bedrijf, en werd totaal 83.362.900 m3 water uitgemalen. Zoals bekend, zal de Poldervaart worden gedempt. De dienst van Gemeentewerken Schiedam, heeft in het afgelopen jaar in samen werking met het stedebouwkundig bureau Fledderus en na bestudering en behandeling in betreffende commissies, een aantal uitbreidingsplannen in woningwetvorm gereed gemaakt of in bewerking genomen. Dit betreft "^7IE wat meer wil weten over het hoe en waarom van de ruimtevaart, moet beslist een bezoek brengen aan het Instituut voor Scheepvaart en Lucht vaart op het Burg. 's Jacobsplein bij de Rochussenstraat. Daar wordt namelijk tot en met zaterdag 7 augustus een ruimtevaarttentoonstelling gehouden. Deze expositie is wat betreft oppervlakte, niet groot, maar interessant en leerzaam is zjj zeker. Men ziet er de modellen van alle op Cape Kennedy gelanceerde en nog te lanceren raketten en bovendien de schaalmodellen van een aantal satel lieten en ruimtecapsules. m. het volgende: Uitbreidingsplan Groenoord; herzie ning uitbreidingsplan in hoofdzaak voor Kethel: idem voor Kethel-centrumwijzi ging van kaart en bebouwingsvoorschrif ten voor bebouwde kom, gebied be grensd door Schie, Noordvestgracht en Korte Haven; toetsing rond plaats van gemeentelijke uitbreidingsplannen voor streekplan Rechter Maasoever; voorbe reiding uitbreidingsplan in hoofdzaak Blijdorp;-"Schets-ontwerpen voor Kethël- oost;rappdrt inzake economiscne- en so ciale voorzieningen in uitbreidingsplan Kethel-Schiedambesprekingen inzake Sociaal-Economisch onderzoek ten be hoeve van nieuw saneringsplan der bin nenstad vonden geregeld plaats. Binnen kort zullen delen van dit rapport worden uitgebracht. Bebouwingsplannen Voor de verdere woningbouw in Schie dam werden weer plannen voorbereid of afgehandeld. Deze plannen hadden be trekking op: 231 woningen ten noorden van Hollandia; 1529 woningen Groenoord- midden (matenplan)351 woningen Groenoord-noord (Elementum). 8 wonin gen Jan van Zutphenstraat Nieuwland; 16 etagewoningen Spieringshoek; Hoge flats Nieuwland-oost. Verschillende Be jaardencentra, enz. Ook werden plannen in studie geno men, respectievelijk afgehandeld voor: Hoge flat Parkweg; Diverse kerkgebou wen; diverse service-stations; MUWI systeemscholen; Sporthal bij sportpark- brug: Bungalows enz. Tevens werden verschillende perspec tief tekeningen van belangrijke objecten vervaardigd. Wegcnplannen Diverse verkeersoplossingen werden uitgewerkt of in studie genomen, o.a.: Aansluitingsweg vanaf Burg. v. Haa- renlaan en Vlaardingerdijk naar Bene- luxtunnel; reconstructie Adm. de Ruy- terstraat t.b.v. Gulf Oil en Wilton Feye- noord. Ingang Wilton vanaf Z Industrie weg en verlengde Rubenslaan;; straten plan uitbreiding Groenoord-midden met parkeerpleinen. Diverse situaties benzi nestations; wegenschema bij Sportpark- brug met aansluiting op Prov.weg 15, Hargalaan en station Nieuwland. (Uit gangspunt demping Poldervaart)recon structie Broersveld i.v.m. parkeren en markt; reconstructie Plantage i.v.m. parkeren en wijziging straatprofielen, (Nieuw postkantoor en HAV bank)Nieu we toegangen Alg. Begraafplaats en si tuering nieuwe aula; kruispunten in de Burg. v. Haarenlaan; tracering nieuwe waterkerende dijk langs hoofdstraat en Wedvlucht De Vrijheid De Schiedamse vereniging „De Vrij heid" hield een wedvlucht met jonge duiven broed '65 van Tergnier, 264 km, waaraan 660 duiven deelnamen. Uitslag eerste 50 prijzen: 1 8 12 32 J. Schrumph, 2 15 H. Overheul, 3 23 A. Verhaal, 4 7 A. Houtsma, 5 21 27 J. Duymel, 6 M. de Ruiter, 9 M. Rink, 10 A. de Rouw, 11 25 26 34 43 W. de Winter, 13 J. Blom, 14 P. Pols. 16 48 D Ram, 17 30 40 D. Bakker. 18 D. v. d. Moer, 19 F. Wijzenbroek, 20. H. Hagen 22 38 H. Tjaden, 28 37 W. v. d. Windt. 29. G. Barzilay, 31. L. Tromp, 33 J. v. Woensel 35 42 46 49 L. Wijnen 36 39 44 A. v. d. Berg. 41 A. Westerholt. 45 J. H. Blom. 47. W. Poort. 50 M. Put ters. Gelost 6.00 uur. Eerste duif 3.19.24 uur. L. Giphart met pensioen De heer L. Giphart heeft na een 38- jarig dienstverband afscheid genomen van Wilton-Fijenoord Schiedam, waar hij begon als lid der bewakingsdienst, ver volgens op de tarief afdeling te werk werd gesteld en daarna bij de bedrijfs- boekhouding. De heer Giphart was mede werker van het huisorgaan en schreef tal van gedichten in dat blad. Dit is een plaatje „ergens" in Schiedam. Onze fotograaf „schoot" dit stilleven van oudetijden, aangepast bij het zich ont wikkelende verkeer. Maar de helderheid ooJc van de Schiedamse vrouw, zal door de eeuwen heen wel gelijk zijn gebleven. Overigens een beeld, dat men in onze stad nog veel kan ontwaren. Winnend lot eerste serie Fiboco-loterij bekend Van de vier series grote verloting die de financiële commissie voor de bouw- plannen van de hervormde gemeente te Schiedam organiseert is j.l. vrijdag ten kantore van notaris P. Schaberg het winnende lot van de eerste serie getrok ken. De prijs voor de eerste serie, een kampeeruitrusting ter waarde van dui zend gulden, kan door de bezit(s)ter van lot no. 5322 in ontvangst worden genomen. De winnaar of winnares wordt ver zocht voor het in ontvangst nemen van de prijs contact op te nemen met de se cretaris van de Fiboco, de heer W. v.d. Gaag, Vondellaan 13a, Schiedam, tel. 2616 87. Aan dit adres kan men ook lo ten voor het vervolg van deze grote lo terij kopen. Bestellingen van loten via giro 558500 zijn ook voor de tweede se rie welkom, want hoe sneller de loten van de tweede serie zijn verkocht hoe eerder de winnaar van deze serie zijn televisietoestel kan halen. Ook voor de verkoop van de komende serie loten re kent de commissie op allen die mee werkten om de loten voor de eerste serie te verkopen. Boekjes met 25 loten zijn ook aan bovenstaand adres verkrijg baar. De loten van de eerste serie blijven geldig voor de uitloting van het totaal aantal prijzen na de verkoop van de vier series in april 1966. Men moet dus de loten van de eerste series bewaren. Dubbele dienst op Bergen Volgend jaar vertrekt er tweemaal per week vanuit Rotterdam een schip met passagiers naar West-Noorwegen. Tot dan verzorgt de passagiersboot „Astrea" van de BDS de route Rotterdam-Bergen v.v. alleen. In 1966 komt de „Venus", die al jarenlang dienst doet op de route New Castle-Bergen erbij. In het hoogseizoen zal de capaciteit met 260 procent, n.l. van 3915 tot 14.115 passagiers, toenemen. HEEFT U NOG GEEN BLAUWE REGISTRATIEKAART? WACHT NIET LANGER, DOE HET NU. De meeste aandacht trekt ongetwij feit het model van de „Saturnus V" waarmee drie astronauten in de toe komst de reis naar de maan en terug zullen maken. De motoren van deze ra ket, die in werkelijkheid zo groot is als de Utrechtse Domtoren, hebben een ver mogen dat 20.000 maal zo groot is als het vermogen van de sleepboot „Zwarte Zee". Dat is ook logisch, want zij moe ten bij de start een gewicht van 3 mil joen kilo de ruimte in stuwen. Tweeëneenhalve minuut na de start valt de eerste trap af en weer tweeën eenhalve minuut later de tweede trap. Wanneer het doel bereikt wordt, stap pen twee astronauten in een capsule die op de maan zal landen. De derde astro naut blijft in de ruimtecabine om de maan cirkelen. Wanneer de andere twee met het onderzoek van het maanopper vlak klaar zijn, stijgen zij met de cap sule op en worden opgevangen door de derde astronaut. Daarna wordt de cap sule afgestoten en keert de ruimtecabi ne op eigen kracht naar de aarde te rug. Althans, dat is het plan. Of het inderdaad zo zal gaan blijft voorlopig nog de vraag. En ofschoon men dan binnen niet al te lange tijd een bemande raket naar de maan wil sturen, is men dichter bij de aarde toch ook nog niet klaar met onder zoekingen. En cirkelen nu inmiddels ruim 200 satellieten rond onze planeet en het ziet er naar uit, dat er nog wel wat bij zullen komen. Een goede indruk van het werk van die Amerikaanse NASA krijgt men voor al tijdens de demonstraties die om 10.00, 12.30 en 14.30 uur worden gehouden. Dan worden films en dia's vertoond en wordt de werking van een remraket en een zonnecel gedemonstreerd. Overigen» is de expositie tegen het normale mu seumtarief toegankelijk van 's morgens half tien tot 's middags vijf uur. Hoewel deze tentoonstelling een Ame rikaanse aangelegenheid is, bestaat er ook een Europese Ruimtevaart Organi satie, de ESRO, waarvan ook Neder land lid is. De electronische apparatuur die in dit verband wordt gebruikt, wordt voornamelijk door Nederland geleverr'. J. van Kersen nam afscheid van Reinigingsdienst Het personeel van de Gemeentelijke Vervoer-, Reinigings. en Ontsmettings- dlenst te Schiedam heeft afscheid geno men van de heer J. van Kersen,, voor man-rioolwerker bij deze dienst, die in verband met het bereiken van de 65- jarige leeftijd; na bijna 20-jarige dienst tijd, de dienst met pensioen gaat ver laten. De heer Van Kersen werd eerst toe gesproken door de directeur, de heer E. T. Kraan, terwijl de heer C. Brunt na mens de commissie voor de Gem. Ver voer-, Reinigings- en Ontsmettingsdienst het woord voerde Als vertegenwoordiger van de jubileumcommissie overhandigde de heer T. C. Stip de heer Van Kersen een electrisch scheerapparaat, terwijl Vanaf 22 augustus heeft u iedere week kans op "schone

De Havenloods | 1965 | | pagina 6