m 1 ZOVEEL HOOFDEN Q O ZOVEEL ZINSNEDEN^ mm Voor fohan Vet is het rad meer dan alleen maar kermisjool Hij werkt aan ziin toekomst Jeugdbibliotheek nogal moeilijk te vinden Nieuwe directeur voor rijks-hbs Eigen bibliotheek voldoet beter dan wisselcollectie Mevrouw J. C. van Woerkom overleden DE HAVENLOODS DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1963 VERZAMELING VAN KLASSIEKE WERKEN TtHoeeN.l TERWIJL flL DE BEMflMNINGStEOeN IN HUN HOTTEN VERBLUVEM, MBAKT De TBOUWB BOOTSMAN N03 W'JZEK.5 GAAT M'JKTWE 0E VK» BEN LAATSTE RONDE OVER HET "SCHIP. PtoTSELING BLUFT HV> VERSCHRIKT STAAN 1 MOMENT KE'JGT DE NRUTIUUS ENORME SCHOlc. HET "SCHIP IS OeLOPEN.' PROFESSOR. COMSEIl IK KOM TSPUTMEVRIENP! HEBBEN GEEN T'JD VOOR EEN EER- l'JK PBSrr'JTJE Jedere vermakelijkheid op de ker mis heeft haar eigen geschie denis. De eigenaar zet er veelal een stuk familie-traditie mee voort, waarbij overigens de techniek wel een woordje meespreekt. Zo is bijvoorbeeld de „stoom- carrousel" van eertijds, met de sis sende, dampende en stampende machine geëlectrificeerd; er is geen paard meer, dat dag in dag uit alsmaar in de heel kleine cirkel loopt om de draaimolen te trekken. Er zit „evolutie" ook in de ker misvermakelijkheden, doch het is een familie-aangelegenheid geble ven. Neem nu het „Reuzenrad" van Johan Vet. Het is al een oud amusement; „uit de tijd van de Batavieren", schat Johan Vet met veel optiipis- me. Dat is natuurlijk lichtelijk overdreven, maar oud is het rad in ieder geval wel. Doch Johan heeft er verbeteringen in aangebracht. Welke dat zijn kan (of wil) hij zo maar niet zeggen. „Het is veiliger geworden," zegt hij, in het algemene sprekend. En daar houden we het dan maar op. We herinneren ons, dat ergens in het buitenland een paar jaar geleden zo'n hoog geval kantelde. „Kan hier niet gebeuren," zegt Johan beslist en dan zal het wel zo zijn. Waarom we het zo speciaal over dat ..Reuzenrad" willen hebben? Omdat het zo boven alles uitsteekt. En daarin zit nu het aparte bij al het gedraai, gesud- der. geschommel en hetgeen de kermis bezoeker zoal meer kan ondergaan. Het lawaai is niet te definiëren. Iedereen pro duceert middels een instrument of het geen er voor door moet gaan, een maxi mum aan geluid met de bedoeling zo veel mogelijk aandacht te trekken. Bij de tent van de worstelaars ram men ze op een drum, blazen op een trompet, rinkelen met een tamboerijn, slaan op een bekken, allemaal tegelijk. Een kermisklant wordt daar niet heet of koud meer van; een kermis en geen plechtige gebeurtenis. Ook het „Reuzen rad" niet. Panorama Maar toch streeft Johan Vet letterlijk en figuurlijk een hoger doel-na. „Bij mij genieten de mensen van een pracht ver gezicht, van een mooi panorama. Daar om draai ik maar heel erg langzaam dan genieten de mensen als ze boven zijn. Ze kijken uit over heel de kermis, over een stuk van Schiedam. Niet alleen kinderen, maar ook hun ouders klim men in het bakje om te genieten van het panorama daarboven. Je moet dan niet snel draaien, want dan is het te gauw gebeurd, neen, ik doe het allemaal lang zaam aan", betoogt Johan. „Verleden jaar stonden we in Hoek van Holland op de „Ay-Ay". Dat was me pas een uitzicht over die Waterweg". Duidelijk ziet Johan Vet iets meer in zijn Reuzenrad, dan alleen maar een kermisattractie. Laat het dan geen stuk cultuur zijn, maar dat is Panoiama Mes dag in Den Haag uiteindelijk ook niet. Familietraditie We zeiden het reeds, meestal is het amusementsbedrijf een stuk familie-tra ditie. Op die regel maakt Johan Vet geen uitzondering. Zijn vader zat in het bedrijf en mogelijk ook zijn grootvader. En Johan en zijn broer zetten de tradi tie voort. Een tijdje „zaten" ze in de draaimolen, daarna in de „hoogte voort", maar het Reuzenrad trok hen toch het meeste aan. Johan Vet maakte zelf een tijd der Batavieren, om het met Johan Vet te zeggen, maar er moest toch wel het een en ander aan veranderd worden Toen gingen de gebroeders Vet in hun PIET MEID AM Klaas Katerstraat 34 Schiedam is overgaan naar het tweede leerjaar Plaat- en Constructiewerken op. de Bedrijfsschooi van Wilton-Fijenoord te Schiedam. Het begeerde Bemetel- diploma ligt in het verschiet. Gaat nu naar ons jaarlijkse zomerkamp. Ontvangt gedurende zijn schooltijd al c.a.o.-loon plus premie, samen ca. f 35.- per week! Heeft Uw zoon ook aanleg voor techniek? Komt U dan eens met Uw zoon naar de Bedrijfsschooi aan de Vlaardingerdijk te Schiedam of belt U (010) - 26 92 00 over de cursus, die in i schuur bij hun woning in Gouda aan het werk. Stukje Voor stukje werd het rad opgebouwd. Twee jaar werkten zij er aan. Dat wil zeggen, in de vrije uren, tijdens de winterdagen. Want 's zomers waren zij er met de vorige spullen op uit getrokken en 's winters staat alles opgeslagen en werkt Johan gewoon als chauffeur. In die tijd bouwden de broers aan hun Reuzenrad. Het draaide vorig jaar voor de eerste maal, het liep alle maal prima. De duurste „Schiedam is de duurste kermis", zegt de heer Vet, waarmee hij dan de staangelden op het oog heeft. Gewoon lijk wordt een dergelijk gezegde kwaad aardig bedoeld, zoiets van: „Die afleg'1 gers hier." Maar de heer Vet tapt uit een heel ander vaatje: „Het duurste, dus De heer Vet is dan ook best te spre ken over de Schiedammers wat hun be langstelling voor de kermis betreft. En zijn collega's zullen zijn mening wel de len. Niet voor niets is er een oud ge zegde, ook in Schiedam, dat in de ker- misweek de huisbazen, melkboer en bak ker van de deur worden gestuurd. La ten we voor hen hopen en veronder stellen, dat dit een verouderd gezegde In elk geval: voor de mensen van de vermakelijkheden is Schiedam kennelijk een „top." En de heer Vet kan er over meepraten. Per jaar bezoekt hij zo on geveer vijftien verschillende kermissen door heel het land. Vorige week woens dag had hij met het reuze geval nog in Gorcum gestaan. Donderdag begon in Schiedam met de hulp van twee per manente assistenten de opbouw en vrij dagavond stond alles bedrijfsklaar. Of het altijd een jachtige baan is? ,,Neén," zegt de heer Vet, „daar,hou ik niet van, we nemen er weieens een bla- sie tussendoor. Sommigen vliegen wel dag en nacht van de ene Kermis naar de ander, maar wij stoppen weieens even." Met Pasen dit jaar, begon hij in Wormerveer. Half oktober zal in Made het seizoen worden afgesloten. Dit werk doet Johan Vet alweer een jaar of twaalf en hij heeft het best naar z'n zin temidden van de cacofonie der draaiorgels, geluidsbanden, trompet ters, drums, waarbij het geschreeuw van de straatjongens maar kinderspel is. Want zijn klanten genieten van een pa norama en dat is cultureel of niet cul tureel een geluidloos genot. In het jaarverslag der Gemeentelijke Bibliotheek Schiedam wordt meegedeeld dat over 1964 in de jeugdbibliotheek wer den uitgeleend 29.355 boeken tegen 30.259 in het voorgaande jaar. Het feit, dat deze bibliotheek in belangstelling de laatste vier jaar een voortdurend dalen de lijn vertoont, heeft een bijzondere re den. Deze mooie centrale jeugdbibliotheek is een dorado, dat zo verscholen ligt, dat slechts ingewijden het kunnen vin den, aldus het verslag. Vandaar de aan drang op schoolbezoek, daar onderwijzers en kinderen daarmee een ontdekkings reis hebben gedaan. Ouders, die de Centrale Bibliotheek aan de Lange Haven bezoeken weten van het bestaan van een speciale jeugd afdeling doorgaans niet af. Zij hebben een gids nodig om deze schuilbibliotheek te kunnen vinden! Hoewel de ruimte, waarover deze afdeling kan beschikken, bijzonder mooi is en de apart gelegen jeugdleeszaal uitstekend voldoet, is de verscholen ligging van de jeugdbi bliotheek toch duidelijk de oorzaak van het weinige effect, dat men hier kan be reiken voor het jonge publiek, dat nog op de waarde van het goede jeugdboek attent gemaakt moet worden. Een huis vesting die beter in het oog zou vallen zou ongetwijfeld dadelijk resultaat hebben Als opvolger van de heer R. Oorst, die eind van dit jaar met pensioen zal gaan, is tot directeur van de Rijks H.B.S. en M.M.S. te Schiedam benoemd, de heer drs. J. E. W. Spronk te Den Helder. De heer Spronk raar in de Engel:.. aan de h.b.s. te Schiedam, waarna zijn benoeming te Den Helder volgde, zodat hij in Schiedam geen onbekende is. Schiedamse agenda Vrijdagavond 13 aug. Musis Sacrum, contactbijeenkomst en dansen der Stich ting Schied. Gemeenschap: zaterdag 14 aug. Schiedamse Jeugdraad, Musis Sa crum, Eurobal; zondag Leger des Heils. Maasboulevard 15.3017 uur, openlucht bijeenkomst. Passage Theater. Donderdag 12 aug. t.rm woensdag 18 vangstijden 2 en 8 0 Apothekersdienst. Aanvang vrijdag avond 6 uur. Van Westendorp, Parkweg 207. UL 267674. gezien de stijging van het aantal uitle ningen in alle afdelingen, behalve juist Er werd geschilderd, het hele jaar door. Uitleen- en leeszaalruimte kregen een fikse opknapbeurt. Begin januari moest de leeszaal daarom enkele weken gesloten blijven, helaas net in de drukke wintertijd, maar woensdagmiddag 29 ja nuari werd hij weer opengesteld voor de trouwe bezoekertjes, die ter gelegenheid daarvan een toepasselijk verhaal te ho ren kregen tijdens het verteluur. Het verteluur, dat elke woensdagmid dag om 2 uur traditiegetrouw in deze ruimte plaats vond, werd opgesierd met een fraai oud-hollandse „vertelstoel". Voor de overige uren waarop deze lees zaal geopend is, bestaat de gelegenheid voor de kinderen om zelf te lezen, ook al zijn zij geen lid van de jeugdbi bliotheek. Dankbaar wordt hiervan, voor al in de wintermaanden, gebruik ge maakt. Enkele leerlingen van de Schie damse huishoudschool verrichtten stage tijdens deze middagen. Het werk in de uitlening ondervond geen hinder van het aanbrengen van het zo dringend nodige verfje, daar dit ge beurde tijdens de vakantiesluiting in de zomermaanden. Evenals vorige jaren werden in de bibliotheek kleine exposities van boeken, voornamelijk jeugdstudieboeken, gehou den. De onderwerpen waren o.a.: Wonen in het Hoge Noorden, Stenen en Edel stenen, Wat onze ouders en groot ouders lazen Met een klein aantal boeken exposeer de de jeugdbibliotheek in de Mathenes- seschool tijdens de daar gehouden herfst- tentoonstelling. Stadsklok staat iveer op de Koemarkt „De constructietekeningen van de stadsklok in plantsoen Koemarkt zijn gereed gekomen. De stadsklok is in be werking gegeven en zal begin 1965 op de Koemarkt worden geplaatst", zo stond te lezen in het jaarverslag over 1964 van de dienst van Gemeentewerken Schiedam. Het is hoe kan het an ders weer „iets" later geworden, want nog malar kort staat de klok weer in het plantsoen. Het is nu een fraai or nament geworden; een ranke zuil met drie trechters waaraan de klok is ge hangen. Voor deze nieuwe klok voteerde de raad vorig jaar een bedrag van f13.600; (afwachten of er een „aanvullende be grotingspost" voor zal komen). Zoals be kend viel de vorige klok in 1Ö64 als slachtoffer van een aanrijding op de vluchtheuvel. Bonanza heeft per aflevering de wereld 5 miljard trouwe supporters onder wie de koningin van Engeland. Over andere staatshoofden is niets bekend en men vraagt zich bezorgd af wdt Boudewijn, Johnson, De Gaul le en Lübke eigenlijk met de televisie doen. Monitor in De Volkskrant Een decolleté moet geen optische zelfbedieningswinkel zijn. Modeontwerper Schuberth Het blijkt dat de ziekenhuis-bibliotheek, zoals deze door de gemeente-bibliotheek Schiedam wordt verzorgd, in een behoef te voorziet. In de wijze van uitreiking, werd eind vorig jaar een verandering aangebracht. Tot op die c aantal vrijwiji boeken uitgereikt uit een wisselcollec tie romans uit de Centrale Bibliotheek Dit werk, dat door deze dames geduren de vijftien jaar met enthousiasme werd gedaan, bevredigde echter toen niet ge heel. Een vaste, eigen collectie in het ziekenhuis (waar de patiënten sneller wisselen dan de boeken dat deden en geschoold personeel, dat het „achter land" (n.l. de collectie van de Centrale Bibliotheek) kent, biedt welbeschouwd voor de lezers toch meer mogelijkheden vooral op het gebied van studieboeken en buitenlandse romans. Twee assistenten komen sinds novem ber iedere week de ronde langs alle bed den doen met hun rijdende bibliotheek. zodat ieder zijn wensen kan kenbaar ma ken en ook aanvragen kunnen worden behandeld. Het resultaat is alleszins be vredigend gebleken. Er werden dit jaar 3200 romans en 418 studieboeken uitge leend, totaal dus 3618 uitleningen. Evenals in het gemeente-ziekenhuis worden ook in het Zonnehuis wekelijks boeken uitgeleend, hier echter door mid del van een wisselcollectie boeken, om dat de bewoners van dit huis blijvéhd zijn. Hier werden in totaal 1130 boeken uitgeleend. In het St. Jacobs' Gasthuis voor bejaarden, werden 1800 werken uit geleend, in het jeugdhuis „De Linden- hof' 1738. In het Hervormd Rusthuis aan de Tuin- laan en in een Bejaardensociëteit is thans een aanvang gemaakt met wekelijks uit leningen, in plaats van de wisselcollec ties der Centrale Bibliotheek. Het voor nemen bestaat dit ook te doen in het St. Liduina-Gesticht, waarvoor medewerking van de r.k. Openbare Bibliotheek is inv geroepen. Het systeem werkt prachtig. Aan di. gevangenen die dagelijks onder stren ge bewaking geboeid door de straat worden gevoerd, went men zo. Men hoeft ze immers niet te zien. Wat zou men zich druk maken? Zuid-Afrika is toch een verrukkelijk land met een prachtig klimaat en zo welvarend. Bannelinge uit Zuid-Afrika Gezegend zijn de volken die geen helden nodig hebben. Suggestie voor opschrift Ital. oorlogsmonument Rotterdam is Nederland niet. Als je hier als toerist komt, moet je niet denken dat je Nederland hebt gezien. Daarvoor moet je naar Amsterdam, Den Haag of de provincie in. Scheidende Amer. consul in Rotterdam Onze witte fiets is bedoeld als pro vocatie, maar het is ook uitdrukking van ons commune-idee. De fiets is van iedereen. Hij staat niet op slot. 't Is het eerste openbare bezit. Een verzet tegen de auto. Amsterdamse „provo'' Ik begrijp niet waarom er in Ne derland twee grote reformatorische kerken nodig zijn. Waarom zouden bijvoorbeeld Berkouwer en Miskotte niet in één kerk kunnen zitten? Karl Barth in De Rotterdammer Kaartverkoop bij de V.V.V.'s te Delil, Deri Haag, Rotterdam, Schiedam en Utrecht. Bestelkaarten verkrijgbaar bij alle V.V.V.'s. Prijzen der plaatsen: f 2.-, f 3.-, f 4.-, f 5.-, f 6.-,f 8.- en f 10.-. Aanvang kaartverkoop maandag 16 augustusa.s. Op 67-jarige leeftijd is in het gemeen teziekenhuis Schiedam overleden mevr J. C. van Woerkom-Witte, die op een breed terrein van het Schiedamse ver enigingsleven veel werk heeft verricht. Zij bekleedde tal van functies, zoals se cretaresse van het Centrale Vrouwen comité en de Vrouwengroep der P.v.d.A.; was actief werkzaam op het terrein van het plaatselijk Sakor comi té, bestuurslid van Humanitas en van Vakantiebesteding. Onder haar leiding werden tal van collectes gehouden o.m. voor het Konin gin Wilhelminafonds voor kankerbestrij ding, voor Hulp aan Hongaarse vluch telingen, enz. Steeds weer voldeed zij aan vragen om haar hulp en medewerking, hoewel haar gezondheidstoestand soms te wen sen overliet. Haar verdiensten werden door de Schiedamse Gemeenschap erkend door het verlenen van de S.G. Penning. Mevr. Van Woerkom was in verband met een hartaanval in het ziekenhuis opgenomen.

De Havenloods | 1965 | | pagina 2