Waar nu auto's staan lag eertijds de vis uitgestald Een schilderachtig plekje in het oude Schiedam Gevonden voorwerpen S.C.V. De Postduif Deze week in de bioscopen Uit de Kerken r "fi uo JJOIN DERDAG 12 AUGUSTUS 1965 ■yis aan de markt; haaien, haaaalen, haaaaaalen maaarr Dit was de zeer dringende roep die in de jaren voor 1936 nog in de straten van Schiedam kon worden gehoord. Daarna speelden de ver dere gebeurtenissen zich af op en rond de visban- ken, waar de afslager met zijn stok de „stortzooitjes" of „uitleggers" aanwees, alvorens met het afmijnen in stuivers te beginnen. Het was de tijd, toen ook in Schiedam de vis nog aan de vismarkt werd ge kocht. Maar toen de viswinkels kwamen, was er geen „em plooi" meer voor afslager en visbanken en in sep tember' 1936, op de dag van de verloving van prin ses Juliana en prins Bern- hard, werd als „attractie", de laatste visafslag gehou den. De aanvoer van vis geschied de meest door Enkhuizer en Urker vissers die met hun schokkers de Waterweg op voeren. Zowel de schippers als hun knechts droegen de tradi tionele klederdracht van hun woonplaatsen; de bekende be renmuts, een grove, meest blauwe kiel en een wijde broek met grote, zilveren gespen op de kleppen. De Schiedamse jeugd toonde altijd veel belangstelling voor hen, want Enkhuizen en vooral Urk lggen toen nog min of meer aan de andere kant van de wereld. Het kopen van vis op de markt was gewoonlijk aan de huisvaders toevertrouwd. Mis schien hapten de huismoeders wat te snel toe bij de afslag, want het ging er immers om, zo lang mogelijk de mond dicht te houden teneinde de laat ste stuiver van de prijs af te krijgen. Hoe dan ook, dat vismijnen was meestal het werk van de ^mannen. Dan stond iedereen, brander en branders knecht, schouder aan schouder bij de afslag en bepaalde zijn keus, hetzij op een „stortzooitje'' dan wel op de „uit leggers', waarbij de branders het waar schijnlijk wel meer op laatstgenoemden zullen hebben gemunt. Want dat waren mooie, grote vissen, die dus duurder waren. Bekkenslag Da vismarkt werd door het gemeente bestuur per jaar verpacht. De laatst be kende pachters waren Kersen en zijn opvolgers Blok. Wanneer een schokker in de haven kwam, zocht de schipper de afslager in diens woning aan de Vismarkt op en werd het tijdstip van de afslag, meestal 's avonds, vastgesteld. Dan wreef de afslager, die meestal ook stadsomroeper was, het koperen bekken nog eens goed op, nam zijn ivo ren hamertje en ging de stad door. In iedere straat sloeg hij enkele ma len flink op het omhoog getilde bekken, om dan de aankondiging te doen: „Vis aan de markt, schol, tarbot, kabeljauw", kortom alies wat werd aangevoerd. Ook noemde hij het uur der afslag. Het gebeurde weieens, dat een schok ker op zaterdagmiddag arriveerde, en dan moest de verkoop versneld plaats vinden. In dat geval riep hij met lange uithalen, zoals we aan het begin heb ben weergegeven, en werd het „haaalen" driemaal herhaald, als opwekking voor de extra koopjes die er te halen zouden zijn. ylpjfeii imS Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 6.00- 17.00 uur, behalve op zaterdag en zon dag: kralen ketting; dameshorloge: knlpportemonnee met inhoud; porte monnee met inhoud; nylonjas; regenjas: handschoenenklem: zonnebril; dolkmes je in schede; houten step; zwarte da meshandschoen (1); deksel van gereed schapbakje. Te bevragen bij de vinders: dames- polshorloge, Braakhuis. Burg. van Ha renlaan 500; bankbiljet. Planken. Geert Reindersstraat 2c; damespolshorloge Van Duijn, Calandstraat 123; kinder armbandje, Westdijk. Wtstfrankelandse- straat 164b; bedelarmbandje. Klop. Ploegstraat 28; portemonnee met inh.. Geschenkenhuis Van Noordennen, Broers- vest 40; damesportemonnee met inhoud, H. Bode, St. Liduinastraat 57; dames portemonnee met inh., L. Troost. Kort landstraat 6a; handtas inh. badkleding, Van Dongen, Burg. Van Haarenlaan no. 779; aktentas (ledig), Postkantoor Schie dam; portemonnee met inh. en naam. Marconistraat 4b; groene tas met inh.. Vlietstra, Mathenesserlaan 294, Rotter dam; portemonnee met inh., J. Offer man, Smaleveltstraat no. 12b; 5 plastic klerenhangers, Postkantoor Schiedam: (Tuinlaan): 1 doos inh. griesmeel, Van Noordt, Julianalaan 112a; tweewielig kin derfietsje, A. J. van Gerven, Burg, van Haarenlaan 801; driewielig kinderfietsje. W. de Groot Fabristraat 91a; autostep. Van Wagtendonk, Potgieterstraat 9b: da meshandschoen, Van de Stelt, Beierland- sestraat; zonnebril in etui, Frederik, Sav. Lohmanlaan 26: etui met 10 sleu tels, H. Jongeneel, Schietbaanstraat 30: etui met 6 sleutels, Sprong, Gordonstraat 31e; etui met 6 sleutels, Vermaat. Am pèrestraat 12b; bril met bruin montuur. De Haard, Henri Polakstraat 48; jon gensjasje, Donks, Paulus Potterstraat 21a; 2 pakken nylonkousen, Kerklaan. Buys Ballotsingel C7: bruin kinder schoentje (R), Van Noortwijk, Anth. Muijsstraat no. 8; 1 paar rode sandaal tjes, Hoeit, Fabriplein 10; zwarte regen broek, De Veth, Burg. van Haarenlaan 410; wollen vest, Bokkers, Lange Nieuw- straat 103: rood schoentje (R). J. G. Rietveld, Mgr. Nolenslaan 670; wit kin derschoentje (hoog), Van Putten, Mgr. Nolenslaan 738; 1 paar rode slippers. Bosman, Burg. van Haarenlaan 939; bruin kinderschoentje, H. Weening, Pau- lus Potterstraat 59a; bruin zwarte her dershond, De Groot, Klaaswaalsestraat 7a; jonge herdershónd. reu, J. M. A. van Akkeren, Kreupelstraat 22b; zwart- beige herdershond aan ketting, Dieren tehuis, Sint Anna Zusterstraat 47; lang harige (Rood) hond, Dierentehuis, Vlaar- dingen (2406 tel.): witte geit, Bruinzeels, Brugmanstraat 29. ,An der schonen blauen Donau' in Rotterdamse Schouwburg De traditie getrouw zal de Hoofd stad Operette, in voortzetting van de voormalige Fritz Hirsch Operette, in de Rotterdamse Schouwburg optreden met de operette „An der schonen blauen Donau". Het optreden zal plaatsvinden van zaterdag 21 augus tus tot en met donderdag 2 septem ber. Voor het eerst sedert het 19-jarig bestaan van de Hoofdstad Operette zal een balletgroep medewerken, wel ke onder leiding staat van de bekende choreograaf Jack Bow. De regie is in handen van Walter Kochner, regisseur van het Raimund Theater te Wenen. Als dirigent zal wederom optreden Afslag Intussen waren dan maatregelen ge troffen voor het verdere ritueel van de afslag. Allereerst waren de vrouwelijke assistenten naar de markt gekomen. Zij boenden een stuk straat extra schoon, want daarop zou de vis worden uitgestort. Dat laatste werd dan gedaan door de schipper en zijn knechts. De grote vissen werden afzonderlijk uitge stald, de kleine gingen als „stortzooi tjes". En dit is wat overgebleven is van de Schiedamse visafslag; een parkeer- terreintje Rond de afslag stonden ijzeren hekken. Voor een gulden per jaar mocht men binnen de hekken komen om de afslag mee te maken en om beter te zien wat men kocht. Er was een klein afdakje, dat bij slecht weer enige beschutting bood. De afslager kende blijkbaar wel zijn vaste klanten, want op een lijstje aan een boom stonden hun namen vermeld. Wanneer het vastgestelde uur was aangebroken en de schipper en zijn knechts als meest geïnteresseerden ook een plaatsje hadden ingenomen, dan be gon de afslager met zijn verhaal. Met een lange stok wees hij de te ver kopen vis aan en zette een bod in. De afslag ging bij stuivers tegelijk, dus „twintig" betekende twintig stui vers en zo geleidelijk minder. Bij het afrekenen na de koop, kwam er dan weer een stuiver bij voor de „visvrouwen", die men ook wel „op- schuivers" noemde. Want zij waren de genen. die met behulp van een blik de gekochte vis in een door de koper meegebrachte doek of pan deden, en dat deden zij niet voor niets. Dat „mijn"-roepen gaf nogal eens wat problemen. Want, ook de jeugd van vroeger haal de streken uit. Het gebeurde menigmaal dat een kwajongen „mijn" riep om er dan ijlings vandoor te gaan. Het gebeurde ook wel, dat een „on bekende" het verkoop-ritueel op kwa lijke wijze onderbrak door „mijn" te roepen. Maar, dat bracht er uiteindelijk de vrolijke noot in. Markt verdrongen Het werd in de jaren 1930 steeds moeilijker om de belangstelling voor de vismarkt gaande te houden. Op het laatst zagen de vissers er geen brood meer in om naar Schiedam te komen. Op verschillende plaatsen in de stad werden nl. viswinkels ingericht, waar men op gemakkelijker wijze de vis kon kopen en bovendien was men niet ge bonden aan de tijden van de afslag. De vismarkt en speciaal het gebouw tje, was er al omstreeks 1700. In 1730 volgde een vernieuwing en nogmaals in 18^3, toen er een nieuw dak op gemaakt werd. In de oorlog berden de ijzeren hek ken verwijderd en bleef er weinig over van het bouwsel. Het gemeentebestuur had aanvankelijk nog plannen om tot restauratie over te Dit is de foto van de laatste visafslag in Schiedam, waarop men afslager Jan Blok in actie ziet. Achteraan staan de „visopschepsters" De Nijs (links) en Ben Dunnen. gaan, waarvan de kosten op 3000 wer den geraamd, doch dat hadden Gedepu teerde Staten er kennelijk niet voor over, want de gelden werden geweigerd. Toen werden de visbanken verdron gen door de auto; er moest parkeerruim te komen. Het is wel niet veel; acht auto's mo gen er staan in de vakken en de be stuurder die zijn wagen in hetvak bij de woningen en te dicht bij het straatje parkeert, krijgt nog een bekeuring óók. Zo brengt de vroegere vismarkt dan nog af en toe geld in het laadje. Maar de tijd van de „stortzooitjes" en „Uit leggers" is voorgoed voorbij Instuif 't Westen start •Instuif 't Westen gaat aanstaande zon dag haar dansavonden die sinds februari gegeven worden weer vervolgen. In de grote zaal van Gebouw De Heuvel aan de St. Laurensplaats zal het openingsbal ge geven worden. Aan deze avond werken mee The Rocky Strings, een Rotterdam se beatgroep welke nog dit jaar een televisie-optreden krijgt. Kaarten zijn uitsluitend aan de zaal verkrijgbaar a f 1,50 per persoon. De danslustigen moe ten 18 jaar zijn. Aanvang 20 uur. ORGELCONCERTEN 0 Arie J. Keizer, organist te Middel- harnis geeft vrijdag 13 augustus in de Laurenskerk een orgelconcert. Het con cert begint om 12.45 uur. Op zaterdag 14 augustus, 's morgens om half elf, zal de organist Feike Asma in de Wilhelminakerk aan de Oranje boomstraat te Rotterdam een concert geven. 0 In de kerk aan de Simonstraat zal op zaterdag 14 augustus Jan J. van den Berg om 8 uur een orgelconcert geven. Uitslag van wedvlucht voor jonge duiven vanuit Noyon, een afstand van 280 k.m. De 527 duiven werden 7 aug. om 11.45 uur gelost. Het is een zeer zware vlucht geworden. Eerste duif zaterdag 16.27.15 uur. Laatste duif op zaterdag 19.33.28 uur (50e prijs). En zondag van 6.03.11 uur tot 11.57.53 uur. A. v. d. Tuyn 1, 26, 70, 107, 119; C. Anker L. Toutyn 2, 13, 17, 18, 25, 42, 79, 89, 122; A. Miidaendorp 3, 31, 52, 54, 58, 72, 74, 85, 101, 115; J. v. Harmeien J. Vol 4 7, 46. 56, 61,. 125; J. Verhaal 5, 9, 14, 39; A. Brouns Co. 6, 68, 75, 78, 97, 102, 120; G. Vermeer 8, 37, 67, 94. 123; M. v. d. Waal 10; T. v. Weelie 11, 32, 69; A. Boes 12, 40, 50, 109. 110, 114, 116. 127; C. v. Tricht 15, 43, 83, 88, 106; J. Christen 16, 118; W. v. d. Kant P Sparla 19; J. v. d. Waard 20, 45, 76, 130; A. v. d. Grijp 21, 121; H. Crama 22. 53, 99; O. Bolkenbaas 23: A. Klepke 24, 87; W. v. Deurzen 27, 57, 91; H. v. d. Kant 28, 98: A. Boon 29: L. v. d. Mey 30, 65, 96 113, 132: A. Vis 33. 59: Vis 35. 49: C. den Tuinder 36, 53, IOC 105, 124, dipt.: C. v. d. Grijp 38, 44. 51, 64: G Boon 41; F. Koppenhagen 47, 92, 100; T.' Jansen 48, 60. 117; G. Meyer 62, 108; N. v Ark 63; A. Brökling 66; J. Lips 71: A. Smits 73, 86; A. :n 't Veld 77, 93: M. Bakker 80; P. v. Os Co. 82, 84; C. Landzaad 90; J. de Koster 95: H. Blonde 103; C. Verhaeren 111; W. Verhaeren 112; C Herwig 126; A. Flprijn 128: J. Koffy- berg 129, 131. SCHIEDAMSE „SCH M it ARENA: O, moeder, wat een broeder it CENTRAAL: School voor striptease, 18 1 j. OO CINEAC-Beurs: Goldrush, a.l. OOOO COLOSSEUM: vanavond: De maagd 5 van Neurenberg, 18 j. OO vr t.m. wo: Warenhuis op stelten, a.l. CINERAMA: The Best ot Cinerama^ (prol.) ai. OOO CORSO CINEMA: My fair Lady (prol) f al OOOO j GRAND: It s a mad mad mad mad f World (prol.) 14 j. OOO volgende do: Als mijn slaapkamer kon snreken18 i. A o: De schat In .de week eerder bizar dan schoon was, thans zal men toch niet kunnen ontkennen dat dit plekje in het oude Schiedam zeer schil derachtig en fraai is. Aan de linkerkant bakent een treur wilg de tekening af. Op de voorgrond Ziet men het einde van de Nieuwe Ha ven die hier in verbinding komt met de Korte Haven. Het terrein waar de treur wilg staat en een compacte plantengroei de wallekant overwoekert was enige jaren geleden nog de plaats waar een groot en deftig herenhuis stond. Het winkeltje op de hoek was tot voor enige tijd een bekende tabaks- en siga renwinkel. Links* van het winkeltje is een groot open terrein ontstaan door af braak van de Vlaardingerstraat. Men kijkt nu naar de Kethelstraat waarboven de molen ,,De Vrijheid" uitsteekt. De Vrijheid staat op de Noordvest. OCTAVE DECONINCK. Willem Rietveld, die tevens de orkes traties verzorgde. Aan deze pperette, muziek van Ed mund Ey sier met gebruikmaking van Johann Strauss' melodieën, werkt het volledige ensemble van de Hoofd stad Operette mee, zoals: Herman Valsner, Lizzi Schöffmann, Claire ClairyHarold Horsten, Antonia Galli en Karl Frey, terwijl als gast is ge- engageerd de Weense jeune-premier Walter Hoffmann. De decors werden ontworpen door de bekende kunstenaar Karei Bruck- man. De kostuums werden, zoals sinds jaren gebruikelijk is, vervaardigd naar ontwerpen van mevrouw Reiss- Gromes door de firma Lambert Hof er te Wenen. Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds. Kalkman, Maassluis, 5 uur ds. C. van der Steen; Bethelkerk 10 uur ds. K. de Bel, Twello, 7 uur ds. H. van Reken, Rotterdam; Opstandingskerk 10 uur ds. C. van der Steen, 7 uur ds. R. H. Wissink; Vredeskerk 9 en 10.45 uur as. E. van Wieringen, Overschie, 7 uur ds. J. Kievit, Leiden; Kethel, Dorpskerk 10 uur ds. J. W. de Jong, Vlaardingen; De Rank 8.30 uur ds. J. W. de Jong, Vlaardingen, 7 uur mej. ds. E. A. Bos. Jeugddienst. Ned. Prol. Bond 10.30 uur ds. A. D. Klaassen. Geref. Kerk: Oosterkerk 10 uur ds. J. N. Nammensma, 5 uur ds. J. Couvée; Kethel „De Ark" 9.30 uur ds. R. D. Beukema te Schiebroek, 2.30 uur ds. J. Nammensma; Magnalia Dei Kerk 10 uur ds. P. R. Everaars, 5 uur ds. J. Nammensma; ,,De Goede Haven" 10 uur ds. W. Griffioen je Den Haag-West, 5 uur ds. P. R. Everaars; Julianakerk 10 uur ds. J. Couvée, 5 uur ds. W. Griffioen. Leger des Heils, gebouw Lange Haven 71, 10 uur Heiligingssamenkomst, 6.30 uur openluchtsamenkomst Koemarkt, 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Leiding majoor en mevr. Drijver-Salomon. 3.45 u Oud-Kath. Gemeente, Dam 28, 10 uur H. Mis. Jehova's Getuigen, Volksgebouw, Tuin laan 50, 6 uur toespraak, 7 uur Wacht torenstudie. Vrije Geref. Gemeente, Tuinlaan 50, 10 Chr. Geref. Kerk, Warande. 10 en 5 uur dienst. Baptisten Gemeente, Lange Haven 129, 7 uur samenkomst. Mission to the Seamen, Anglicaanse dienst kantine Wilton Fijenoord, iedere eerste, derde en vijfde zondag der maand v.m. 9 uur. Rev. Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. Leer, Lange Nieuwstraat 67, dienst 10 en 5 uur. Voorganger ds. H. Hofman. Geref. Kerk (vrijgemaakt), West- vest 30, 9.30 en 4.30 uur ds. A. Duits uit Emmen. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge bouw Irene, Nieuwe Haven 155, 10 u. de heer G. v. d. Kamp uit Den Haag, 7 uur Vredeskerk ds. L. Kievit uit Leiden. -, 14 j. OO verkeerde KRITERIONMinnespel (prol.) 18 j j OO 1 LUMIERE: Fantomas (prol.i 14 J. OOO LUXOR: Die knotsgekke kerels in hun vliegende kratten (prol.) a.l. OOO METRO: Irma la Douce, 18 j. OOO MONOPOLE: do t.m. zo. dl, wo: De Leeuw van Thebe, 14 j. O za-nacht: Verborgen Moederschap, 18 een bolhoed, a.l. OOO PASSAGE: Circuswereld, PRINSES: James Bond 005 No (prol.) 18 J. OOO stokje e schaamte, 18 j. OO pan. 18 j. O volgende do 18 j. OO it STUDIO '62: De laatste neushoorns, t Zelfmoordcommando Ja- THALIA i^Goldfinger (prol.) 18 J. OOO VENSTER: Liefdesparen Cpröl.,'. OOO pé, 18 J. vr t.m. wo: De man van Rlo, 18 j. OOO volgende do: De nacht van de Leguaan, 18 j. OOO i za-, zo- en wo-mi: De Jongensranch. a.l. OO it première 'f OOOO - «er goed OOO goed r OO middelmatig f O matig tot slecht (r>

De Havenloods | 1965 | | pagina 4