Alleen mensen met zelfbeheersing kunnen goede schutters worden FEIJENOORD SUPPORTERS! Wat Gemeentewerken onderhanden heeft Sport Christelijke sportunie maakte in Zuid-Holland goede start Waterscouts hadden goed kamp Cursus hebreeuws en judaica -RADIO" AVENLOODS DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1969 DE algemene opvatting is: Men sen die de schietsport beoefenen zijn figuren, die met een behoorlijk minderwaardigheidscomplex heb ben af te rekenen. Een soort bad- kamer-tarzans, waar een flink steekje aan los is." Met een wat meewarige glimlach over zoveel onbegrip deed de vice- voorzitter van de Koninklijke Scherp schutters Vereniging Rotterdam de heer M. F. K. Loos zijn woordje. Hij zag er niet naar uit dat hij werd ge hinderd door complexen. Evenmin maakte hij een abnormaal krijgshaftige indriik. Toch is hij een uitstekend schut ter en hij zei; „Mensen die zich met deze sport bezighouden moeten juist heel rustig zijn, omdat we hief te maken hebben met een precisiewerkje van de eerste orde. Alleen mensen met zelfbeheersing kunnen goede schutters worden. De echte schutters weten wat voor gevaarlijke dingen ze in handen hebben en daarom zullen zij hun wa pen nooit misbruiken." Dat is een heel ander licht op de schietsport dan de meest verbreide op vatting dat zich achter de naam scherp schutters" wild-west-figuren schuilhou den die hun heldendom zouden uitleven op de banen aan de Kralingseweg. Om van het tegendeel overtuigd te geraken is het goed op de banen van de schiet vereniging, de 25-jarige Hans Kool uit Rotterdam even in het vizier te houden. Hij is een van de beste schutters van Nederland. Tijdens het kampioenschap van Nederland, onlangs in Baarn gehou den, werd hij tweede achter de al wat oudere heer Dirx uit Baarn. Joop van Domselaar, veelvoudig nationaal kam pioen moest hier verstek laten gaan wegens een blessure, maar dat deed aan de opvallende prestatie van de veelbe lovende Rotterdammer weinig af. Op de 50-meter buksbaan een van de on derdelen waarop een titel behaald kon worden scoorde Hans Kool 1084 van de totaal 1200 te behalen punten. Een nersoonlijk record, dat nog maar 33 pun ten verwijderd was van de hoogste serie die de veel geprezen Van Domselaar ooit in zijn carrière heeft bijeen ge schoten. DAT STILHOUDEN.... HANS KOOL stond met een zware „petite carabine" minutenlang be wegingloos naar de schietschijf op vijf tig meter afstand te turen. Het vizier van zijn buks moest op dit moment van uiterste concentratie nog rusteloos heen en weer bewegen over de roos. Met een dikke handschoen aan zijn linkerhand ondersteunde hij de zware buks. Het leer dient om te voorkomen dat de beweging van de polsslag op het wapen wordt overgebracht. Op zulke de tails dient hier te worden gelet omdat iedere beweging of zelfs een simpel woord de schutter uit zijn concentratie kan brengen. Op dit moment echter heerste er op de baan van de „koninklijke" doodse stilte. Alle ogen waren gericht op Hans Kool die gekleed in schuttersvest en speciaal schoeisel stond te wachten op het moment waarop de punt van het vizier op het kleine zwarte stipje van de kaart in de verte tot stilstand was ge komen. Plotseling werd de stilte door 'n droge knal onderbroken. Enkele ogen blikken later werd de schietkaart met behulp van een snelwerkend mechanis me teruggevoerd naar het lokaaltje met geopende vensters, van waaruit Hans Kool had gevuurd. Het resultaat was voor hem geen verrassing. De kogel had het midden van de kaart feilloos doorboord. „Een kwestie van concentratie en veel oefenen", zei hij. „Wanneer ik 's avonds tijd heb pak ik thuis mijn ongeladen buks, trek mijn schiettenue aan en ik ga een kwartiertje stilstaan met het wa pen in de aanslag. Schieten is niet moei lijk, maar het stilhouden Op de baan aan de Kralingseweg kan worden geschoten op 25 meter (pistool) 50 meter (vuurbuks) en op de 100, 200 en 300 meter (geweer). De 50 meter buksbaan is de specialiteit Van Hans Kool. Ruim zeven jaar geleden werd hij pas goed enthousiast voor nei schieten toen zijn vader wapenhandelaar en vroeger zelf vermaard schutter hem naar het stadje in het Duitse Sauerland stuurde om het vak van wapenhersteller te leren. Hans Kool sloot zich aan bij een plaatselijke schietvereniging en zijn resultaten waren verbluffend. In die twee jaar die hij in Duitsland doorbracht werkte hij zich op tot pro vinciaal kampioen en op grond van de titel kreeg hij toegang tot de Duitse kampioenschappen, waar hij echter vele malen het hoofd moest buigen voor Duit se fenomenen, die over het algemeen toch beter schieten dan de Nederlan ders. Gesteund door talrijke folkloris tische schietfestijnen wordt de animo voor de serieuze schietsport daar, net als in Zwitserland en Rusland op peil ge houden. VOOR GEZELLIGHEID de lucht- ning nodig is en waarmee goedkoop kan worden geschoten heeft in Nederland goed gewerkt. Met name in Schiedam zit een grote luchtbuksvereniging en voorts wordt in tal van Rotterdamse bedrijfsverenigingen flink geschoten. Een beginnersbuks is a) verkrijgbaar Voor 150 gulden en de weg naar deze sport staat dus voor bijna iedereen open. Hans Kool zei: „Veel mensen wor den lid van een schietvereniging voor de gezelligheid. Na afloop van de wed strijden wordt er in. de sociëteit nog wel eens genoeglijk nagekaart. Naast de groep van gezelligheids- schutters die voor een glaasje bier (wat men noemt „schietwater") niet uit de weg gaan,, is er een groep van sport mensen die het schieten uitsluitend als sport beoefent. Hans Kool, vice-voorzit- ter Loos en mej. Van Poelvoorden uit Rotterdam behoren tot de laatste cate gorie, want zij maken deel uit van de „matchclub" waaruit de vertegenwoor digende teams worden samengesteld. De heer Loos meende dat de schietsport de beoefenaars zodanig intensief afleidt dat hierin een goede compensatie voor een jachtig bestaan kan worden gevonden. Zeer veel vooraanstaande Rotterdam mers beoefenen de sport zonder zich er speciaal voor in te spannen. Hans Kool zorgt ervoor met zwem men en hardlopen in conditie te blijven. Met een aantal schutters draagt hij momenteel de vlag van de „koninklij ke" die al zo'n schitterende staat van dienst heeft. De prijzen in de sociëteit waar men zelfs een medaille uit 1884 aantreft, getuigen van dit roemrijke ver leden. De banen, aan de Kralingseweg, die de laatste jaren enigszins in verval zijn geraakt, brengen de buitenstaander op de gedachte dat de belangstelling voor het schieten dalende is. Insiders, die met lijvige plannen rondlopen om de baan geheel te restaureren zeggen: plaatselijke christelijke sportfedera- De Nederlandse Christelijke Sportunie, waarin alle christelijke sportbonden met ongeveer 120.000 leden zijn verenigd, heeft zich van haar oprichting af be ijvert voor de gezamenlijke belangen van deze organisaties. Reeds lang werd er behoefte gevoeld aan provinciale organi saties, omdat men plaatselijk veel beter kan bekijken hoe de kaarten liggen. Vo rig jaar heeft de N.C.S.U. de grote stap gewaagd door het instellen van de pro vinciale unies, waarvan de Zuidholland se er één is. Deze unie werkt ten dien ste van de ongeveer 200 christelijke sportverenigingen in Zuid-Holland. De Zuidhollandse unie hield reeds ver scheidene bestuursvergaderingen en een kaderbijeenkomst met de besturen van de regionale sportorganisaties, waar da heer W. Hagoort, voorzitter van de unie. een causerie hield over het nut van de provinciale unie. Er bestaan thans christelijke bonden voor gymnastiek, korfbal, voetbal, wan delsport, atletiek, volleybal en kaatsen. In verenigingsverband worden echter ook andere takken van sport beoefend zoals tennis, judo, tafeltennis, zwemmen, basketbal, badminton, handbal en hockey Hiervoor zijn echter nog geen organisa ties gevormd. Aan de organisatorische opbouw wordt nog steeds gewerkt. De provinciale unie beijvert zich voor de vorming van plaatselijke christelijke sportfederaties, waardoor de landelijke, provinciale en plaatselijke bundeling vol tooid is. In Barendrecht, Berkel, Leiden, Rot terdam, Schiedam, Voorburg en Zuid- land bestaat reeds een chr. sportfedera tie, waarin de plaatselijke verenigingen samenspreken en samenwerken. De pro vinciale unie heeft aan alle verenigingen verzocht over te gaan tot oprichting van HET is tijd voor een gezellige Zomerpuzzel. Zittend in uw (volks)tuintje of op uw balkon gaat iedereen die van puzzelen houdt deze opgave even villen. Het is zo heerlijk ontspannend, om het even of de zon hoog aan de hemel staat of de regen tegen de ruiten klettert. U bent er even helemaal uit. De eerste prijswinnaar ontvangt een platen- of boekenbon (naar keuze) van 25,en vier andere win naars ontvangen het leuke boekje „Ja, zo was en is Rotterdam". De oplossingen behoren overgeschreven of op het uitgeknipte dia gram met de gevonden zin uiterlijk 30 augustus in ons bezit te zijn. Men adressere: Redactie „De Havenloods", Westblaak 25, Rotterdam-2 en vergeet u niet in de linkerbovenhoek „Zomerpuzzel" te zetten. n urn IN het diagram komen links woorden van 9 letters en rechts woorden van 6 letters, waarvan de omschrijvingen hieronder paarsgewijze worden gegeven. De woorden van 6 letters zijn samenge steld uit de woorden van 9 letters en de 3 letters, die men van elk tweetalwoor den overhoudt, plaatst men, in de zelf te vinden volgorde, achter in het diagram. Voorbeeld: zou de omschrijving luiden „veerkrachtig-tekening". dan is de oplos sing: „elastiseh-schets", waarvan de 3 overblijvende letters AIL, IAL, ALI, ILA, LIA of LAI dan achter in het diagram zouden komen. Plaatst men de drietallen letters in de juiste volgorde, dan leest men van boven naar beneden (35 x 3 letters) een uitspraak, die vooral in vakantietüd opgeld doet. De veelbelovende Rotterdamse schut ter Hans Kool met zijn „petite cara bine". „Ieder jaar wordt het aantal schutters in Nederland groter. Hoe drukker de mensen worden, hoe vaker ze afleiding komen zoeken in het spel van pure con centratie met buks, patronen en een schietkaart". De Schiedamse Waterscouts, de SWS, één der 1 oudste padvindersgröepen in Schiedam, hebben deelgenomen aan het nationale waterkamp dat op de plassen bij Nieuwkoop is gehouden. Hier waren tal yan „watertroepen" uit Nederland bijeen en onder leiding van stuurman Elffers hebben ook de Schiedammers er weer heerlijke dagen doorgebracht, al lieten de weersomstandigheden nu en dan te wensen over. Zoals gebruikelijk, kwamen ook de ouders van de padvinders een dagje op bezoek en de jongens hebben goed voor hen gezorgd! Ondanks de problemen wel ke het regenwater en de storm soms met zich brachten, is het een goed kamp ge worden! OPGAVE 1 stof voor opstel deel van station 2 herzien (drukproef) kameraad 3 internationale wedstrijd water landers 4 overeind gaan staan (paard) uit gaven (voor levensonderhoud). 5 derailleren keerkringen 6 uittarten overblijven 7 oogmerk splitsing 8 ongeschikt (onbedreven) baas kinderschrik 9 te zwaar bevrachten zinspelen 10 soort waarschuwing elasticiteit 11 knoeiend ruilen labiel 12 weerspiegeling leider der Voor trekkers in Z.-Afrika (Piet) 13 soort steen slotwoord 14 staatshoofd korte wielerwedstrijd 15 verzenden tellen met streepjes 16 missen tooien met vorstelijke waar digheid 17 geboortegrond snel lopen 18 niet zeggen overhalen lid te worden 19 page dakbedekking 20 de vrede herstellen eten geven 21 manspersoon krab (kras) 22 afgepast laag 23 zacht geruis maken gedwongen zijn 24 tot christendom brengen omgeving 25 aanwezigheid sterk drukken 26 van belangstelling blijk geven 27 huzaar vocht doen verdwijnen 28 zijraam vinger (mond! doek bij maaltijd 29 africhter van valken gewas (dieren- voedsel) 30 licht schroeien duchten 31 wens (en) eisen (vorderen) 32 tijdens plaats bij Antwerpen (voet balstadion) 33 prefereren snijden 34 voorkomen dierenvoedsel 35 waanzinnig reuk verspreiden Door de School voor Hebreeuwse Taal- en Letterkunde en Judaica, te Rotterdam, wordt een cursus gehouden met als vakken: Hebreeuws, Tenach (O.T.) en Joodse ideeën en zeden. De lessen worden gegeven op maandag avond in het gebouw van de Joodse Ge meente, Paetsstraat 40. Studieleider is dr. M. Reisel. Het nieuwe cursusjaar begint 13 september en loopt tot half juli 1966. Op officiële joodse en christelijke feest dagen wordt niet lesgegeven. Velen hebben tot dusverre gebruik ge maakt van deze mogelikheid, Tenach in zijn oorspronkelijke taal te leren lezen, en enigszins vertrouwd te geraken met het hedendaagse Hebreeuwse en de ge- dachtenwereldd van 't traditionele Joden dom. Voor hen die niet in de gelegen heid zijn de mondelinge lessen bij te wonen bestaat de mogelijkheid via een schriftelijke cursus de verlangde kennis Belangstellenden kunnen zich wenden voor de mondelinge cursus tot: dr. M. Reisel, Bentinckplein 52, Rotterdam-4; voor de schriftelijke tot: mej. Aardoom, Vredenoordlaan 52, Rotterdam-16. 1 3 V 5 6 7 S 9 10 II u li IV IS 16 17 IS 19 10 11 JU 23 M 25 K 18 29 30 3) 32 33 3V 35 K} tie. De unie heeft van haar oprichting af speciale aandacht geschonken aan de atletiekbeoefening in Zuid-Holland. Zuid- Holland telt slechts twee chr. atletiek verenigingen. De unie stelt alles in het werk om de atletiek beoefening in deze provincie te bevorderen. De geisoleerde positie van de beide verenigingen moet opgeheven worden, aangezien deze clubs nu bijna uitsluitend aangewezen zijn op wedstrijden in het midden, oosten en noorden des lands. De unie streeft er naar om in Zuid-Holland een kring van chr. atletiekverenigingen te vormen en heeft hiervoor de medewerking van alle bestaande chr. sportverenigingen ge vraagd. De Prov. Chr. Sport Unie Zuid- Holland (secretariaat: Mr. Lohmanstraat 25, Barendrecht) ls in de korte tijd van haar bestaap reeds ingeschoten in haar werk en zal ongetwijfeld nog veel kun nen doen voor de verenigingen in Zuid- Holland. Burgemeester opent supermarkt Woensdag 18 augustus om acht uur zal burgemeester Roelfsema de „Super- co-op", zoals deze wordt genoemd, aan de Laan van Bol 'Es in de nieuwe woon wijk Groenoord te Kethel officieel openen. De dienst van gemeentewerken Schie dam heeft" een totaal krediet van f 211.359,66, ter voorbereiding van diver se werken die in uitvoering zullen ko men. Dit betreft het volgende: Werkzaamheden i.v.m. aanleg Rijks weg 20: Rolschaatsenbaan zandvlakte; Een ged. oevervoorziening; en ophoging t.b.v. Gulf Oil a.d. Wilhelminahaven Een beweegbare brug o.d. Schie in het tracé Vlaardingseweg (Vlaardingbrugi Nieuwe Brandweerkazerne; Nieuwe Tech nische Werkplaats; Kinderwagenstalling G.G.D.; Profielwijziging L. Nieuwstraat; Werken verband houdend met de aan leg van de Deltadijk tussen de Vijfslui zen en de Spuisluis; Ophoging R.K. Be graafplaats; Werken verbonden aan de opheffing van de Poldervaart als boe- Voorbereiding Buitensluis; ding Wilton Fijenoord; Uitbreiding Hoofdbureau van Politie 2e fase; Groen voorziening Vlaardingerödijk hoek Nw. Damlaan; Verbindingsweg Schiedam- Vlaardingen ten z. van Rijksweg 20; Bestrating Vlaardingerdijk «B.K.laan- Vijfsluizen)Werkzaamheden .v.m. aan leg Rijksweg 19 (Beneluxweg Riole ring oude dorp Kethel; Riolering Hoge- banweg bij Horvathweg; Tijdelik ge bouw Interne Zaken tuin Oude Kerkhof; Uitbreiding en verbetering Woonwagen kamp; Archief; Wijziging C.V. installa tie; Aula Alg. Begraafplaats; Nieuw plan sanering binnenstad; Gegevens af- wateringsvraagstuk Spoorwegovergang Kandelaarweg-KerklaanBouwrijpma- kan Groenoord tussen Parkweg-Rijks weg 19-Laan van Bol'es en weg in het verlengde van de Meeuwensingel; Be jaardencentrum N.P.B.: Nieuwe centra le Gemeentewerken; Reconstructie v.d. Adm. de Ruyterstraat tussen de Nw. Waterwegstr. en de nieuwe toegang voor Wilton Fijenoord; L.O.M. school; 2e sportveld H.B.S. in Kethel; 2e serie scholenbouw; Toekomstig ind. terrein spoorbaan Delft-Oude dijk-Polderweg en ten n. van Polderweg; Wegverbetering Burg. v. Haarenlaan; Ophogen plant soen in het w. van de stad; Bouwrijp- maken van Groenoord-n. gelegen tussen Rijksweg 19-Prov.weg 15- verlengde Zwa luwlaan en de geprojecteerde verbin dingsweg onmiddellijk ten n. van Kethel dorp; Dam Meeuwensingel: Grondtrans- acties Ned. Spoorw.; Vuilstort terrein ind. terrein bew. de Schie; Herstellen kademuur Korte Haven. Tuinbouw en plantkunde De afd. Schiedam van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde zal zaterdag 4 sept. naar het bloemencorso te Aalsmeer gaan en de volgende dag naar dat te Zundert. Dinsdag 7 sept. is er een bloemschil- wedstrijd, op 14 sept. bezoek aan het Westbroekpark te Den Haag, zaterdag 18 sept. aan de Stadskwekerij te Rotterdam. Woensdag 29 sept. vindt de eerste con tactavond voor dit seizoen plaats. De bloemschilcursus zal dit jaar op dins dagavonden 5 en 19 okt., 2, 16 en 30 nov. worden gehouden. De najaarsvergade ring vindt plaats op 17 nov. KROON cKart het tfCeefl het £boet het GEVESTIGD SEDERT 1926 SCHIEDAMSEWEG117 BEIJERLANDSELAAN 8 DE SLINGE149 BERGWEG 120 HOOGSTR. 37 (Schiedam) TEL. 25.56.69 Koelkasten Philips Erres Bauknecht v.a. f 298.—. Naar Europa-Cup Duel Real Madrid-Feyenoord VLIEGEN NAAR MADRID 285.- Vertrek op 22 september a.s., reisduur 2 dagen. Vliegreis, hotel, entreebewijs, locaalvervoer en excursie inbegrepen. Inlichtingen en boekingen bij Reisbureau Wagons-Lits Cook Schiedamse Vest 56 telefoon 1125 00. In september cursus jeugd voetballeider In september beginnen de cursussen weer tot opleiding voor het basisdipio- ma Jeugdvoetballeider. Het is voor de jeugdleiders belangrijk dat zij deze cur sus volgen en het diploma haler, omdat zij de junioren hierdoor beter kunnen op leiden. Het lesrooster omvat onder ande re de volgende programmapunten: De betekenis van voetbal voor de jeugd; sporthygiëneverbandleer en het leiding geven. De lessen worden op 15 achtereen-ei gende dinsdag- of donderdagavonden van 19.30'tot 21.30 uur gegeven. De cursus zal voor Kersttmis geëindigd zijn, waar na een mondeling examen zal worden afgenomen. De kosten zijn tien gulden per persoon. Inschrijving onder opgave van naam, voornaam, geboortedatum, voorkeursavond (dinsdag of donderdag) en adres moet voor 26 augustus geschie den bij: Administratie Jeugdleiderscur sussen, Postbus 1336, Rotterdam. Introductiedienst van de Rijdende Kan sel. Hoek Goudsesingel/Kipstraat zondag 15 augustus om 10.30 uur ds. R. Reiling. Volle Evangelie samenkomst Nozeman- straat 48b zondag 15 augustus 16.00 uur Evangelist B. Westerduin.

De Havenloods | 1965 | | pagina 7