Hedendaagse bokssport kent geen bloemkooloortjes meer Winkeliers wachten nu vol ongeduld op saneringsplan 1 1 P H tt WWill 1 1 li 11 1\ OPLAGE 26.500 KUNSTGEBITTEN Kunstcentrum maakt nu winterprogramma bekend m jmi f VVl fn m w W /V 14e iaa^no 42 donMag19 au?ustlls 1965 SutÈ JkJLJTjL w&iiiy Mm\f \rmm-^Mur °aaastar' Tweede fraaie wandplaat van Natiiurhesehermin»swacht H jR |H Hg flB 1® fi|E V fl| HL WL JH Deze editie huis aan huis Schiedam H M? al Jte' ai ffi JÜBBii HM ÉS - JH wm H gO| SBÊ HH BH UB SÊÊ w «Bal Aangesloten bij de Nederlandse Uuis-aan-Huisblad Pers. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916. weekblad voor schiedam Telefoon 266900. WESTBLAAK 25, ROTTERDAM ft TÉLEFOON 13.21.70 (5 lijnen) -fr POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 12 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" een geschikt lokaal flink was opge knapt, moest men er weer uit, een ge schiedenis. die zich herhaald heeft. Nu heeft de heer De Haan achter zijn woning aan de Mariastraat 11b een oude werkplaats opgeknapt. Goed, de ruimte is krap, er kan nauwelijks een ring worden opgesteld, doch er is voldoende gelegenheid om de sport te beoefenen. Dat gaat serieus en weloverwogen. Instructeur JJet is weer enige maanden geleden, dat in kringen van de Schiedamse Middenstand het verlangen werd uitgesproken, dat nu toch eindelijk pens wat meer bekend zou worden omtrent de toekomstige sanerings- en vernieuwingsplannen voor de binnenstad van Schiedam. Er is nog steeds geen enkele aanwijzing, dat men op korte termjjn hierover wat meer te weten zal komen. Kennelijk verkeert alles nog in een studie-stadium. En toch zou het wel zeer gewenst zijn, indien hieromtrent al medede lingen gedaan konden worden, omdat met het toekomstige schema voor o ize binnenstad, Schiedam voor wat het zakenleven betreft, staat of valt. waar? En dus blijft het altijd nog een: ..Zal ik, of zal ik niet", als het om verbouwen en moderniseren gaat, ten zij men vooruit met zekerheid weet „goed te zitten". Moge dit zo zijn, er gelden ook nog andere factoren, die het openen der doos van tte stadsplanner op korte tentpin, zeer gewenst maken. Hierbij gaat het om de verdere toekomst van Schiedam. Koopcentrum Al in nov. 1963 werd besloten de on getwijfeld zeer moeilijke en ingewikkel de aangelegenheid der sanering en we deropbouw van de binnenstad, in han den te geven van het Planbureau R. Fledderus te Rotterdam. Het was toen voor iedereen duidelijk, dat beslist niet binnen enkele maanden een rapport daaromtrent tegemoet kon worden ge zien. De situatie is er trouwens sinds dien ook niet gemakkelijker op gewor den, doordat de Monumentenwet van 1961 eveneens bepaalde eisen stelt en di verse beperkingen oplegt bij een stads- sanering. Niet alles wat in de weg staat of voor een goede nieuwe stadsontwikke ling dient te verdwijnen, mag worden gesloopt. Deze materie vereist ongetwij feld een nauw overleg met diverse in stanties, wil men niet de kans lopen, dat men later de voet wordt dwars ge zet. Dit alles moet men wel bedenken bij de eis, dat ten deze spoed wordt be tracht. Het is, zoals de heer Verhuls- donck, voorzitter van genoemde Mid denstandscentrale het stelde: „Momen teel weet de winkelier in de binnenstad niet waar hij aan toe is voor de naaste toekotnst. Het ontbreken van een sanerings- en wederopbouwplan belem mert de winkelier in het maken van zijn plannen om zijn zaak te verplaatsen, of te verbeteren' Zoals bekend, is bij het ontwerpen van de nieuwe binnenstad o.m. ook gedacht aan een winkel-circuit, dat omvat de Rotterdamsedijk, Broersvest, Kerkstraat. Hoogstraat. Bij de Schiedamse middenstand, al thans voor wat de binnenstad betreft, rijzen telkens vragen, die onbeantwoord blijven, hoewel een antwoord voor het nemen van beslissingen toch wel ge wenst is. Neem b.v. de, op zichzelf een voudige vraag, of en hoe men zijn win kel zal laten moderniseren. Wie zal zeg gen wat er straks uit des stadsplanners bus zal komen en of de betrokken mid denstander verkeerd gegokt heeft? Merwaardig is overigens wel, hetgeen zich de laatste tijd op de Hoogstraat vol trekt. Zoals bekend, was dit eenmaal hét winkelcentrum van Schiedam, waar naast geleidelijk zich ook Broersvest, Rotterdamsedijk enz. ontwikkelden. Het zag er nu reeds enkele jaren naar uit, dat de oude Hoogstraat zakelijk ge zien, min of meer ten dode was opge schreven. Telkens weer zag men winkels ontruimen en lange tijd leeg staan. Van moderniseren der meest oudere winkels, was geen sprake; REPARATIES le klas werk onder volledige garantie Billijke tarieven Desgewenst crediet-service INSTITUUT DENTILIA Hoogstraat 40 tel. 126010 Rotterdam het erop daar geld ln te steken? Doch nu, bijzonderlijk het laatste jaar, ziet men de Hoogstraat veranderen. Er zijn oude banden geheel of gedeeltelijk afge- broken en door nieuwe vervangen. Het grote gat, dat de afbraak van de r.k. pastorie heeft geslagen, wordt opge vuld met een modern bedrijfspand. Er mag worden verwacht, dat deze moder nisering van de Hoogstraat, zich niet al leen zal voortzetten, doch ook vruchten zal afwerpen. Hetgeen echter ook weer konsekwenties met zich brengt. Want, wat heeft de „stadsplanner' in zijn ont werp staan? Een nieuw centrum? En Het is niet helemaal overdreven om te zeggen, dat onze stad een mogelijk heid in zich heeft om „koopcentrum" te worden. Niet alleen voor eigen buiten wijken, doch ook voor de bewoners van westelijk Rotterdam. Het is voldoende bekend dat velen van hen in Schiedam komen winkelen en inkopen doen. Deze klanten moeten worden vast gehouden niet alleen, doch men moet trachten er meer aan te trekken. Verliest Schiedam deze „slag", dan is dat een kwalijke gebeurtenis, waar van de gevolgen nog moeilijk zijn te overzien. Het is ook om die reden, dat aan de uitvoering der plannen op zo kort mogelijke termijn dient te worden be gonnen. o NIELSEN'S ZOETZUUR Het is een moeilijke zaak de bezoe kers van natuurgebieden ertoe te bren gen planten en dieren met rust te laten. Het Instituut voor Natuurbescherming^- educatie, waarbij de Rotterdamse Na- tuurwacht is aangesloten, heeft daarom ten tweede male een fraaie wandplaat doen verschijnen, waarop planten en die ren zijn afgebeeld, die recht hebben op onze bescherming. Deze kleurenplaat, vervaardigd door de tekenaar R. Westra en uitgegeven met medewerking van een grote olie maatschappij toont planten en dieren van moeras en waterkant. Dat zijn van die landschappen waarvan men weet dat zij zich op den duur slechts in beperkte mate in ons dicht bevolkte land zullen kunnen handhaven. Bij het begin van de jaartelling waren grote delen van ons land bedekt met uit gestrekte en ondoordringbare moerassen Thans zijn de meeste moerassen ontgon nen tot landbouw- en weidegebieden of ze zijn voor de turfwinning vergraven tot plassen. Het kan bijna niet anders of vele Nederlanders van nu griezelen een beetje bij het horen van het woord moe ras. Men is geneigd aan de griezelver halen uit de vaderlandse geschiedenis te denken, waarbij hele legeronkwa- men in verraderlijke moerassen. Toch vormen de resten van deze inderdaad moeilijk begaanbare gebieden ware na- Erfpacht theehuis Evenwel wordt nu voorgesteld de ca non berekend naar een grondwaarde van f 6,67 per ca. te verhogen tot f 10,- per ca., bij een rentepercentage van resp. 4,5 en 6,35. Nu 5 mille voor clubhuis Naar het cluborgaan der chr. korfbal club O.D.I te Schiedam mededeelt, is tot dusver een bedrag van rond f 5.000,- bijeen gebracht voor de eigen clubhuis kantine, dat op het terrein van H.B.S.S. wordt gesticht. Deze kantine wordt 13,5 meter lang en 6,5 meter breed. tuurparadijsjes, waarin zich een onge rept leven van planten en dieren kan af spelen. Het affiche geeft daarvan het een en ander weer. De bedoeling is dat de natuurbescher mingswandplaat wordt opgenangen in scholen, clubgebouwen, jeugdherbergen en op alle andere plaatsen waar weieen 3 natuurliefhebbers verschijnen. Bij deze affiche behoort een brochure waarin men tal van interessante bijzonderheden over de afgebeelde planten en dieren kan aan treffen. De plaat, die f 1,25 kost, is te bestellen bij de secretaresse van de Natuurbe- schermingswacht Rotterdam en Omstre ken, mevr. H. B. Gipon-Kèrsken, Berg- selaan 91a, Rotterdam-11. De 17-jarige Robby van Loenen kan het, voorzien van de moderne boks- kap, opnemen tegen de 29-jarige Willem de Koning. We hebben onlangs melding gemaakt van de oprichting van het kunstcentrum Schiedam, dat zich ten doel stelt, de be staande culturele krachten te bundelen en waarin tot dusver zijn opgenomen de Schiedamse Gemeenschap, de Kath. Kring, Schiedamse Filmkring en Toon kunst. Thans is het volledige program ma voor het a.s. winterseizoen versche- Er zijn vijf toneelavonden, één als opera-uitvoering. Optreden zullen de toneelgroep Ensemble, de toneelgroep Theater, het Amstel Toneel en de Zuid- Nederlandse Opera. Op 6 okt is de eer ste avond, waarin de opera „La Bohè me" van Puccini wordt gebracht. De overige data zijn: 3 nov., 8 dec., 23 maart en 18 mei. Er zijn vier „vrije avondenwaarin het Nationaal Ballet zal optreden. Wim Kan's ABC-cabaret (19 jan.), de Nederlandse musical „Heer lijk, heerlijk duurt het langst" (9 febr.) en op 13 febr. de opefette „Die Fleder- De serie concerten omvat klassiek en modern. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest en het Overijssels Orkest waar borgen programma's van niveau. De con certen waaraan bekende solisten meewer ken worden gegeven in het Passage Theater op 22 september, 24 november, 26 januari, 16 maart en 20 april. 22 September 1965: Porgy and Bess - Westside Story. Werken van Gershwin Bernstein. Dirigent: Franz-Paul Decker. 24 November: Overijssels Phllh. Orkest Werken van Webern, Ravel, Schubert. Dirigent: David Zinman. Jacques Klein, piano, Pianoconcert van Ravel in G. 26 Januari 1966: G. Radnai, E. Hajdn- Horvay, J. M. Böbak, D. Otten. Concert voor 4 violen van Vivaldi 16 Maart 1966: Marilyn Tyler, zang Mozart: „Le nozze di Figaro", Brahms. Dirigent: David Zinman. 20 April 1966: Polo de Haas, piano. Di rigent Eduard Fischer. De volgende hoofdfilms worden ver toond. 28 September „Au coeur de la vie** van Robert Enrico (18 jaar) 19 Oktober: Smalfilmavond ingeleid door Charles Boost. 16 November: Het mes in het water", van Roman Polanski (18 jaar). 25 Januari: „Het zevende zegel", van Ingmar Bergman (18 jaar). 22 Februari: Smalfilmavond ingeleid door drs. W. de Vogel. 15 Maart: „Iwan de Verschrikkelijke", van Sergeï Eisenstein (14 jaar). 26 April: Smalfilmavond ingeleid door pater J. P. Dirkse. 10 Mei: „Bandito a Orgosolo", van Vit- torio de Sica (a.L). De normale films worden gedraaid in het Monopole Theater, de smalfilmavon den vinden plaats in Zaal Irene. v-üm „Bekijk ons nu eens; hebben wij bloemkooloren of een boksneus?", vraagt ons de Schiedamse boks- instructeur W. de Haan en we moeten op zijn vraag ontkennend antwoorden; geen van de boksers bezit die misvormde lichaamsde len, die eertijds als kenmerkend werden beschouwd voor degenen die de bokssport beoefenden. Neen, de bokssport is in dit op zicht niet meer wat die was en dat is maar gelukkig ook. Het is waar, boksen is geen sport voor „softies", doch laten we eerlijk zijn, bij sommige voetbal wedstrijden hebben de medische verzorgers ook handen vol werk om hun „patiënten" in het veld te houden en bij rugby kan het er ook weieens Spaans aan toe gaan. „We leren de jongens hier, dat boksen een sport is en niet be stemd voor een straatgevecht; een werkelijke bokser zal zich daar buiten houden", aldus de heer De Haan. Boksleraar De Haan heeft 5n Schie dam een eigen school voor amateurs, maar hij beroemt er zich op. niet al leen zeer selectief te werk te gaan, doch ook de grootst mogelijke zorg aan de veiligheid van zijn leerlingen te be steden. Vooral de door hem uit Engeland meegebrachte „bokskappen", die in Ne derland verder nog niet in gebruik zijn, dragen daartoe bij. Het zijn bijzondere kappen, die belangrijk verschillen van die, welke hier en daar ook wel in ons leger bij geven van boksles wor den gebruikt. Want deze kappen kunnen niet ver schuiven, zodat niet ongewild de te be schermen delen van het hoofd toch vrij komen. Het is dankzij deze happen ook mogelijk, om ongelijke partners voor wat betreft postuur en lichaamsgewicht, tegen elkaar in het 6trijdperk te zetten. De heer De Haan begon nu ongeveer twee jaar geleden met les te geven aan de Schiedamse boksliefhebber s. „Het is altijd beter, dan dat de jongelui zo maar wat langs de straat lopen", stelt de heer De Haan. i Het begin was niet zo gemakkelijk, want verkrijgen van oefen ruimte viel niet mee. Er zijn ook onpret tige ervaringen opgedaan, want nadat een ring is voldoende sport te beoefenen, en weloverwogen. „Het boksen is geen ruwe sport, maar wel komt er ontzettend veel behendig heid en lichaamsbeheersing bij te pas", constateert De Haan. Hij bracht on langs, samen met zijn veelbelovende pupil, de 19-jarige Schiedammer Jacky Springer, enige tijd in Engeland door, waar diverse wedstrijden werden be zocht en waar Jacky viermaal zelf aan een gevecht mocht deelnemen. Daar werd ook de befaamde bokser Cooper ontmotet. De heer De Haan Is bewonderaar van de Engelse stijl, de meest oorspronkelij ke boksstijl. „In Engeland leren bijvoorbeeld 20.000 schooljongens boksen, hetgeen men uitnemend acht voor de lichame lijke oefening; daar zijn we in Neder land nog ver vandaan", constateert hij. Straatboksen „Wat straatboksen betreft dat heeft niets met de bokssport te manen. Onze jongens hebben de uitdrukkelijke op dracht, dat zij zich aan dat soort ge vechten niet mogen overgeven", aldus de heer De Haan. Sommige leerlingen komen vier avonden per week trainen en weten er dan na twee. drie maanden aardig wat van. Op die manier is in Schiedam al een aardig groepje amateurs gevormd. Het gaat echter geleidelijk aan; eerst wat De Haan geeft Jacky Springer enkele aanwijzingen, terwijl andere leerlingen aandachtig toekijk ken. een licht bokspartijtje en proberen wat slagen te zetten. Belangrijk is het boks „schaduwdraaien", waarbij dus ge tracht wordt de tegenstander te mislei den. Voor men aan het „peren", dat is hard slaan, toekomt, is heel wat getraind an evenzo voor het „sparren in de ring. Merkwaardig is ook, dat men elkaar na ieder partijtje lichte slagen in de maagstreek geeft. Dat dient ter ver- sterking van de maagstreek. Uiteraard gebeurt dat alles met overleg en onno dig te zeggen, dat een medische keuring vereist wordt. Leraar De Haan, die vroeger water- polospeler was, doet de training met liefde en enthousiasme. De verouderde bokshandschoenen, die nogal eens lelijke kwetsuren kondtn veroorzaken, zijn reeds lang door die van betere kwaliteit vervangen. Er zijn in Schiedam tal van amateurs, ook wel „cracks", die graag nu en dan eens de oude bokssport willen be oefenen. De heer De Haan is voornemens hen daartoe in de gelegenheid te gaan stel len in zijn school, waartoe hij geheel kosteloos zijn inrichting beschikbaar stelt. Een bijzondere gebeurtenis zal het ook zijn in oktober a.s., wanneer voor het eerst na pLm. tien iaar fn Schie dam door de afd. Zuid-Holland in „Mu sis Sacrum' amateur-wed strijden ge houden zullen worden. Voor Schiedam treden dan in de ring o.m. Van Loenen, kampioen welter-gewicht. Klepke, uit de B-klasse, Springer, en Robby van Loe- BLANC DE BOEUF OSSEWIT Het Belgische frituurvet, (tearinevrlt. VRAAG UW WINKELIER Benoemingen aan gymnasium De raad wordt voorgesteld de heer H. van Iperen te Delft voor het schooljaar 1965-1966 te benoemen tot tijdelijk le raar in het vak wiskunde aan het Schie dams stedelijk gymnasium. Als gevolg van periodiek aftreden, dragen B. en W. ter benoeming tot lid van het college van curatoren van het stedelijk gymnasium voor prof. mr. P. Sanders, than3 aftredend. Voorgedragen worden ter herbenoe ming aan het gymnasium voor het schooljaar 1965-1966 mej. J. L. C. Filippo, voor het vak Nederlands, de heer J. van Dalsum voor biologie, dr. P. B. Ver- mey voor aardrijkskunde, mej. W. G. Schreuder voor geschiedenis. Zaterdagmiddag om half vier geeft de Gusto-muziekvereniging ^en concert in het Plantage-podium te Schiedam. Wij hebben Nederlands grootste sortering verlovingsringen

De Havenloods | 1965 | | pagina 1