Aanleg van Delf shaven maakte bouw van sluis noodzakelijk TAPTOE 1 Scholieren uit Westland krijgen zwemles in Sportfondsenbad 1 i h T h i 1 (65) Regeling huisvesting alleenstaanden is in Schiedam niet ongunstig kunstcentrum Schiedam me«sr.ge™,n&v'i: Hi£ff'd.7 Bij de Overschiese „Verolme" gaat de honderdste boot te water De DE HAVENLOODS DONDERDAG 19 AUGUSTUS 1965 De dam, die omstreeks 1260, werd gelegd, om de aangeslibde gronden van het toekomstige Schiedam te beschermen, is een zeer bescheiden voorloper geweest van de moderne sluis, zoals deze zich heden ten dage aan de stadgenoten vertoont. Deze sluis is op zichzelf een merk waardig stadsbeeld, want al moge Schiedam nu geheel door het water zijn doorsneden, daarvoor is niet altijd een sluizensysteem noodza kelijk. Er zijn meer steden denk aan Delft die heel wat meer grachten bezitten en het toch zonder sluizen kunnen stellen. Doch de verbintenis met het buitenwater heeft nu eenmaal voor Schiedam deze bescherming nodig gemaakt. Volgens de geschiedschrijvers is de aanleg van Delfshaven de oorzaak ge weest, dat Schiedam in 1395 een schut sluis moest maken, en wel aan de West kant, naast de Overtoom op de plaats, die men nu de Oude Sluis noemt. Sedert dien liep de Schie dus niet meer tot het einde toe naast de Boterstraat, maar in 1778 is de nieuwe grote sluis gemaakt, waar eens de Overtoom was. Dat hier oorspronkelijk de Schie ein digde en niet bij de Oude Sluis, bewijst mede de ligging van Lange en Korte haven. De pastoor van Overschie was maar matig met de stichting van „Nieuwen- dam" ingenomen, maar hij kon er wei nig tegen doen. De kapelaan van gravin Aleid moest de scheiding maken. Hj wees toen de Laanslootsenweg als grens der parochie aan en toen was het goed. Dat was in 1264. Verder wist de voortva rende gravin in 1272 Dirk van Wassenaar te bewegen, haar voor honderd pond en met een gering voorbehoud zijn rechten op de Nieuwedam at te staan, met al het land met inbegrip van Vlietland tussen de Nieuwlandsekade en de Schie, tussen de Dam en 's-Graveland met genoemde kade, voorzover die langs het afgestane land liep. De grens van dit gebied aan de kant van 's-Graveland, is niet duidelijk, maar het maakt met veel uit, want dit bezat Aleid toch al. De Schiedamse grachten hebben vaker een rol gespeeld bij verde ling van rechten. Omstreeks 1335 had men zich verstout de Nieuwlandsekade door te graven en de Noordvest op die manier met de Vellevest te verbinden en door te trekken naar de Vlaardingerdijk. De voortgezette aanslibbing maakte een verlenging van de haven nodig, en graaf Willem III gaf in 1336 verlof tot het doorgraven van Frankeland. Toen ruim tien jaar later Nieuw-Mathenesse bedijkt werd, vormde zich tegen de zuid westhoek hiervan, een aanwas, die de haven der stad van de Maas scheidde Schiedam heeft die Noort in 1390 van de heer van Matenesse gekocht, om er een nieuwe haven door te mogen graven. De meer westelijk gelegen oude haven, bestond nog in 1426, maar is sedertdien Oilcht geslibd. Minder uit de koopbrief van 1390, dan wei uit later toestand is op ie maken, dat de Sluisvliet van Matenesse nu de „Bakkershaven", van de aanvang af, in 26 augustus t/m 4 september (behalve zondag 29 augustus) Aanvang 21 uur 1 Kaartverkoop bij de V.V.V.'s te Delft, Den Haag, AH Rotterdam, Schiedam en Utrecht. Bestelkaarten verkrijgbaar bij alle V.V.V.'s. JW Prijzen der plaatsen: f 2.-, f 3.-, f 4-, f 5.-, f 6.-, f 8.- en f 10.-. 1 In één der vorige gemeenteraadsvergaderingen is gevraagd naar de regelingen ten aanzien van de huisvesting van alleenstaande bejaarden. Hierop delen B. en W. de raad o.m. het volgende mee: „In onze gemeente wordt iedere alleenstaande die zich daartoe aanmeldt, als woningzoekende ingeschreven. Toewijzing van een zelfstandige woning aan een ingeschrevene vindt tot dusver voor vrouwelijke alleenstaanden eerst plaats, als zij ten minste 35 jaar zijn en mannelijke ingeschrevenen als zij ten minste 40 jaar zijn. Wij menen, dat dit beleid voor de be trokken personen niet ongunstig is, in dien wij dit vergelijken met de gedrags lijn in andere gemeenten. Ter staving van deze mening laten wij hieronder de gedragslijn van enige andere gemeenten volgen: a) in de gemeente Delft vindt inschrij ving eerste plaats vanaf 30 jaar, ter wijl toewijzing van een zelfstandige woning zowel voor vrouwelijke als mannelijke ingeschrevenen als regel eerst plaats vindt bij een leeftijd van 40 jaar en ouder met uitzondering van onderwijzeressen, verpleegsters en so ciale werksters voor wie de minimum leeftijd van 35 jaar geldt; b), in Dordrecht vindt inschrijving plaats vanaf 30 jaar; voor toewijzing geldt in de praktijk een minimum leeftijd van 35 en 40 jaar voor vrouwen resp. man nen. Dordrecht heeft enkele vrijgezel len-flatgebouwen c) in Vlaardingen geldt de zelfde In schrijvingsregeling als voor Schiedam, terwijl voor toewijzing praktisch de mi nimum leeftijd van 40 jaar geldt; d) in Leiden geldt de zelfde regeling als in Vlaardingen, met uitzondering van de studenten; e) in Rotterdam wordt aan alleenstaan den van 40 jaar of ouder een huur- machtiging verstrekt met uitzonde ring van diegenen, die een jaarinko men hebben van f 13.000 of hoger. De zen worden zonder meer de vrije sector. Jedere week komt een groot een- De eilandbewoners tal leerlingen van 18 scholen uit het Westland naar Schiedam, om z,ÏSLde,,5ïn!b'SnV« zK.' daar de „eerste schreden op het Daar zijn zelfs twee autobussen voor no- pad der zwemsport te zetten Beter De kinderen worden afgehaald bij j j het veer °P Rozenburg en- dan naar de gezegd, om er de slag van te kry- in Maassluis gereedstaande autobus ge- gen. NSTCENTRUM Daarvoor zorgt de heer P. Goe der ond met zijn zes assistenten, onder wie zijn beide dochters Ma rian en Erna, benevens Pauline zijn, ook lessen bracht. Deze vervoert de kinderen Schiedam. Onderwijl wordt een volgen de groep kinderen gehaald en daarna In september start het wordt de eerste groep terug gebracht. Na zes a acht lessen kunnen de mees te kinderen reeds het bad overzwemmen de één-meter plank springi schoolg niet-schoolgaande samenwerken de Schiedamse honderd meter vrije s de Buitenhaven uitgemond heeft. 1394, een jaar voor het delven der Grote Sluis, schonk Hertog Albrecht aan de stad de jurisdictie over de haven en 50 - gaarden verder in de Maas, alsmede schipluiden, De Lier, Maasland, denriaengssde hkaveenbreedte van 50 gaar" Maasdijk en ook uit Rozenburg. De heer van Matenesse stond, in over- van der Wildt' Nederlands snelcte kindefen- V" d.e andere Westlandse ge- Filmkring, de Katholieke Kring, Toon- naer Wliat, iNeaerianas snelste meenten komt ^estal één speciale kunst en de Schiedamse Gem«nschap. Haringvisserij Men mag aannemen, dat het verkeer Dankzij de uitnemende samen werking die er bestaat tussen de directie van het Sportfondsenbad ff"Sfö bchiedam en de zwemschool van langstelling blijkt nog steeds toe te ne- verseer de heer Goederond, bleek het mo- f™eL®,ad,e dL?clriceK vaï 1Jet «Spo-rtJ in deze haven niet minder neeft hptf». 1u iondsenbad, mej. Hazebroek, heeft zich kent, dan dat in het jonge Delfshaven bepaalde uren voor zwem- bereid verklaard om, indien noodzake maar buitendien blijkt dat de haringvis- onderricht aan deze kinderen vrij nog enige üid yrii maken voor uiteraard alleen tijdens zomerdagen ge legenheid tot zwemmen. Het Vlaarding- se Kolpabad heeft geen tijd beschikbaar De heer Goederond, die in Vlaardin gen aan de Sweelinckstraat woont, heeft de grootste particuliere zwemschool in ons land. Hij was zelf een gerenommeerd zwemmer en polospeler en is thans nog trainer van de jvaterpolo-aldeling der Schiedamse Zwemclub, waarvan hij het vorig jaar tot lid van verdienste werd benoemd. Zijn beide dochters zijn in het bezit van het K.N.Z.B.-diploma. Gebracht zal worden een programma vain 5 concerten, 8 filmavonden en 9 zwemmen. avonden met toneel, ballet, opera, ope- En daar wordt een gretig gebruik van ret*® en cabaret, gemaakt! De heer Goederond neemt Vraagt de folder met uitgebreide inlich. meestal de beginnende groep voor zijn tingen aan bij het V.V.V.-bureau, Plan- tage, tel. 266000. rekening en „schuift" die dan geleide lijk door naar zijn assistenten, die er ook wel raad mèe weten! Zo ontvan- Wij merken hierbij nog op, dat in Schiedam op 1 augustus 1965 59 alleen staanden als woningzoekenden stonden ingeschreven, t.w. 42 vrouwen van 35 jaar of ouder, 7 vrouwen beneden 35 jaar, 9 mannen van 40 jaar en ouder en 1 man beneden 40 jaar. „Wij zijn van mening dat huisvesting van alleenstaanden in vooroorlogse wo ningen", zo vervolgen B. en W., „in prin cipe alleen moet plaats vinden in twee- kamer-woningen". Officieel zijn in de woningkartotheek 1599 tweekamer-wonin gen gebouwd vóór 1940 opgenomen. Er bestaat geen enkele zekerheid, dat dit aantal gelijk is aan het werkelijke aan tal tweekamer-woningen omdat in de praktijk herhaaldelijk blijkt, dat de oor spronkelijke driekamer-woningen door interne veranderingen zijn teruggebracht tot tweekamer-woningen. Ofschoon hier voor een bouwvergunning vereist is, is een controle uitermate moeilijk en in het algemeen blijkt van een dergelijke in terne verbouwing eerst als de bewoners zich bij het Bureau Huisvesting melden voor een grotere woning. Afweging van belangen Ook in het standpunt, dat alleenstaan den slechts voor een tweekamer-woning in aanmerking komen, is toewijzing van een vooroorlogse tweekamerwoning aan alleenstaanden echter niet steeds van zelfsprekend. Bij uitgifte van een derge lijke woning vindt afweging van belan gen plaats tussen enerzijds een in aan merking komende alleenstaande en an derzijds een in aanmerking komend be jaard echtpaar of bejaarde alleenstaan de. In de praktijk zal bij deze afweging van belangen de voorkeur uitgaan naar een al dan niet alleenstaande bejaarde omdat in veel gevallen bij toewijzing i bejaarden grotere woningen Vrij ko« men, waardoor de zo zeer gewenste op schuiving mede kan worden bewerkstel ligd. Ook een aanwezige GGD-verklaring zal een bejaarde dikwijls boven de alleen staande doen gaan, vooral omdat hier gewoonlijk van een woning, gelegen op de begane grond sprake is. Bij deze vooroorlogse woningen waarvan 833 zijn gebouwd vóór 1906 (derhalve ongeveer 52 pet), blijkt bovendien in de praktijk, dat de bereidheid van bejaarden om een dergelijke woning te aanvaarden, groter is dan die van een alleenstaande. Het ontbreken van een douchecel en centrale verwarming is voor alleenstaanden nog al eens een bezwaar om een dergelijke vooroorlogse woning te aanvaarden, ter wijl daar tegenover de bejaarde soms eerder bereid is een dergelijke woning te accepteren, omdat zulks de gelegenheid schept in eigen bekende omgeving te blijven wonen. Het zal tevens duidelijk zijn, dat bij de beoordeling of een alleen staande voor een vooroorlogse twee-ka merwoning in aanmerking komt, boven dien afweging van belangen met klein» jonge gezinnen moet plaats vinden. Het college deelt verder mede, dat aan alleenstaanden in na-oorlogse wonin gen eveneens slechts tweekamerwonin gen toegewezen kunnen worden. Tenslot te wordt in antwoord op vragen die door het raadslid mr. Engelsman (PvdA) zijn gesteld, medegedeeld, dat in de na-oor logse bouw de volgende huizen voor al leenstaanden werden gebouwd: 20 aan da dr. Zamenhofstraat, 3 in Slachthuiswijk, 17 in de Kon. Wilhelminaflat, 17 Vijfslui- zenflat, 17 Spieringshoekflat, 13 Park weg, 23 diverse bouwblokken Nieuwland, 7 Bouwver. Eendracht en 4 in Kethel, in totaal 121 woningen. Deze woningen zijn als volgt bewoondt 41 door 2 personen, 3 door 3 personen, 73 door alleenstaande vrouwen en 4 door alleenstaande mannen. Het feit, dat veel woningen zijn verhuurd aan meer perso nen is volgens het college veroorzaakt, doordat de alleenstaanden toenmaals minder op de voorgrond traden dan nu en zij ook niet allen voor alleenstaan den bestemd zijn geweest. Er zijn ook 20 alleenstaanden, die de leeftijd van 65 jaar nog niet hebben bereikt. Het streven zal erop gericht zijn, om in bejaardenflats alleen voor bejaarden en flats voor alleenstaanden ook alleen voor alleenstaanden te bestemmen. Staatsexamen HBS-a Voor het Staats-examen h.b.s.-a slaag den aan de Gemeentelijke Stichting Avondlyceum te Rotterdam J. Jongepier en C. H. van der Zant, beiden uit Schie dam. men aan de rechterkant een rietveld, de Oost-Noord genaamd, daar waar nu het land opgehoogd is, tussen de kaarsenfa briek en de Groenedijk. Daar tegenover lag de West-Noord met gras en riet be groeid en voorzien van een houten hoofd, waaraan de schepen bij het binnenko men en vlak voor het uitzeilen mochten aanleggen. Dit terrein is opgehoogd en ten dele van kaden voorzien. Het werd in 1485 voor de tijd van 20 jaar aan Cor nells de Steenplaetser verhuurt. De vloed kwam ongehinderd onder de Hoge Brug door, in de eigenlijke haven, zodat het terrein over de Haven, nauwe lijks bewoonbaar was. In deze omgeving bevonden zich veel scheepswerven en men mocht er de schepen teren. De naam Taansteeg herinnert nog aan de In die omgeving gevestigde taanderij. Naar de geschiedschrijver, dr. K. Hee- ringa in zijn „Beschrijving van Schie dam" constateert, is Schiedam door al lerlei beperkingen die werden opgelegd, weest, dat de huidige sluis tot stand kwam, zodat een volledige beheersing van het water in Schiedam mogelijk al blijkt, dat de zegging van de directrice niet voor niets is gegeven. Ouders en onderwijzend per soneel der diverse scholen ionen veel belangstelling voor de mogelijkheden die geboden worden door dit zwemonder- richt. Het is een kans, die weinigen zich laten ontgaan! Betere brandbeveiliging in gemeennte-archief Met de assistentie van dit tweetal, be gon de heer Goederond nu twee jaar ge leden zijn zwemschool, speciaal voor de schooljeugd in de hiervoor genoemde plaatsen. Dit heeft ertoe geleid, dat nu iedere dag enkele gecharterde W.S.M.- bussen de kinderen na schooltijd naar Schiedam vervoeren voor de zwemlessen. Vader en dochters Goederond geven instructie in het Sportfondsenbad. wMÊm blemen op; vooral de brandvei..0..„. de gebouwen baart ernstige zorgen. Zowel het eigenlijke gebouw aan het Oude Kerkhof, als het depot op de zol der van het voormalige klooster aan de Korte Haven zijn thans overvol. Een groot aahtal waardevolle archiva lia, waarvan het verloren gaan een ramp zou betekenen, kan niet brandvrij worden opgeborgen, omdat de capaciteit van de brandvrije ruimte "niet toerei kend is. Door de directeur van Gemeentewer ken is daarom in samenwerking met de archivaris en de commandant van de brandweer een plan uitgewerkt, dat een aantal maatregelen bevat ter verminde ring van het brandgevaar en de capaci teit van de brandvrije opbergruimte met plm. 200 pet. zal vergroten. De maatregelen ter vermindering van het brandgevaar bestaan o.a. uit het verleggen van de elektrische voedings kabel, het wegnemen van de gasleiding, het aanbrengen van deurdrangers, het plaatsen van stalen papierbakken, het vervangen van een gascomfoör door een elektrische kookplaat enz. De hieraan verbonden kosten zullen f 2.970,- bedragen. Voorts zullen de ven sterruiten op de begane grond van het archiefgebouw worden vervangen door spiegeldraadruiten. De kosten hiervan zijn begroot op f750,-. Tenslotte zal de beschikbare legplankruimte in het brandvrije depot worden vergroot van 68 m tot plm 192 m door het monteren van verrijdbare stalen archiefrekken op rails. Hiermede zal een bedrag van f 5.900,- gemoeid zijn. B en W merken nog op, dat deze stellingen later in het archiefde pot van het nieuwe stadhuis opnieuw zul len kunnen worden gebruikt. >t scheepswerfje Overschiese Verolme; beiden zijn zelf-inade man, scheepsbouwers en van huis uit metaal arbeiders. Er zijn ook heel wat verschil len; de echte Verolme is 65 jaar, Adria- nus Klein-Hesselink niet. En dan, heeft de Overschiese Verolme geen werven in alle werelddelen, alleen een vrij flink en goed ingerichte werf aan de Ketelseka- de, net nog gemeente Schiedam, vlak te genover oud-Overschie, ter hoogte van de Overschieseweg. Zaterdag 28 augustus a.s. om 15 uur zal dan van de dwarshelling de honderdste nieuw gebouwde boot' te water worden gelaten. Het is een duwboot voor de fa. Van der Wees te Delft, met een lengte van 16.40 m en een breedte van 5.40 me ter. Het schip heeft een Stork motor en een Schottel roerpropeller, gebouwd in nauw overleg met de Rijnvaartcommis sie. Verdere technische bijzonderheden zullen we u maar sparen. Het gaat er om, dat het de honderdste nieuwe „schuit" is die op de scheepswerf „De Hoop" wordt gebouwd, nadat de heer Klein Hesselink hier de zaken in het groot ging aanpakken. In 1944 nam hij n.l. het van zijn schoonvader over grondslag gaan vormen voor dit middel grote bedrijf, dat zich in de scheeps- bouwwereld een naam van betekenis heeft verworven. Begonnen met 4 man, werken er nu een 60. Klein Hesselink, die meeleeft met zijn mensen die weet dat zijn bedrijf daar in niet geringe ma te van afhankelijk is en die ook bereid is in de zorgen van zijn personeel te delen is anderzijds zakenman genoeg om ook te weten dat „de klant koning is" Want de opdrachten zijn op net ogenblik niet zo dik meer gezaaid, er moet scherp worden gecalculeerd en er moet een pro- dukt worden geleverd, dat de toets der kritiek in alle opzichten kan doorstaan De harde praktijk van het leven (Hes selink is zelf o.m. jaren achtereen onder houdsmonteur geweest) heeft hem veel geleerd. Zijn prettige omgangsvormen zullen ongetwijfeld tot zijn groot succes hebben bijgedragen, want je kunt een vakman zijn „tot-en-met"; als je je waar niet aan de man weet te brengen, dan loopt het verkeerd. Bij De Hoop ligt het altijd vol boten. Per jaar worden hier een 150 reparatie- boten onder handen genomen en dat aan tal zal nog wel groter worden, want een aanmerkelijke uitbreiding van de „wurf' om het op z'n Overschies te zeggen is op komst. Zodra Oost Abt opgehoogd is, krijgt De Hoop namelijk een lekkere hap grond waar een nieuwe overdekte hal van 60 x 20 m op komt te staan, waar door de meeste werkzaamheden onder dak kunnen gebeuren, hetgeen tal van voordelen meebrengt en „de verleturen" behoorlijk miniseert. Optimistisch Da eerste boot die Hesselink te water liet, zo'n 20 jaar terug, was een honderd tonnertje, de P. S. Èngering uit Schie dam. De grootste is een 500 ton duwboot geweest. De dwarshelling laat toe, dat er desgewenst nog wat groter gebouwd wordt. Maar „De Hoop" hoeft het niet alleen van bouwen te hebben, Ook niet alleen van reparaties, de laatste tijd heeft men zich ook danig toegelegd op het repareren van scheepsmotoren en dat is voor menige ondernemer een uitkomst gebleken. Want dergelijke bedrijven lig gen niet voor het opscheppen. Ondanks de luwte die momenteel de werven in Nederland bedreigt, ziet de directeur de toekomst optimistisch tegemoet. Goede relaties, maar vooral goede waar wint hft altijd. Op 28 augustus a.s. om 15 uur zal dan de honderdste boot te water worden ge laten. De politie zal het geheel opluiste ren en burgemeester Roelfsema zal eveneens aanwezig zijn.

De Havenloods | 1965 | | pagina 5