WERK VOOR MOEDER EN DOCHTER In de toekomst krijgen we steeds meer te maken met elektronika Programmeurs moeten een kristalheldere kop hebben Radarwaarnemers komen uit de marine OF WE i; J JAMES BOND HETEN OF JAN DIJKSTRA: SCV De Postduif ..U 26 AUGUSTUS 1965 11 SCHIEDAM ~^1E ademloos de stuntrijke levenswandel van James Bond op de voet volgt, is al gauw geneigd te veronderstellen dat het hetere vuistwerk een voornaam onderdeel van het speurdersbestaan uitmaakt. Keert men evenwel met beide benen op de grond terug met een onderzoekje naar de wat prozaïscher werkzaamheden van een willekeurige Nederlandse rechercheur, dan doet men de ontdekking dat techniek en inventiviteit méér met het werkelijke detectivebestaan te maken hebben dan het gooi-, schiet- en smijtwerk van de helden uit de romannetjes. Het zijn dan ook niet de avonturiers die de hoogste ogen gooien, maar de tech nici, die de beste toekomst hebben. Het begint er op te lijken, dat straks iedereen wel wat van elektronika zal moeten weten om nog voor vol te worden aangezien. Wil men een James Bond worden, zonder de tech niek komt men niet ver. Willen we John Glenn achterna, zonder de techniek zal het niet lukken. Denken we aan een boekhoudersbestaan zonder de techniek zal het niet lukken. Want zelfs achter die boekhouder staat een telmachine of een computer. iaar James Bond. alleen evenaren, ..e kunnen hem ook vóór zijn. Met be hulp van de techniek uiteraard. Want de schavuit, die door diezelfde Bond moet worden opgespoord, kunnen we al te pakken hebben voordat hij zijn grijp grage vingers naar andermans bezittin gen heeft uitgestoken, als we het is toch niet nodig te vertellen dat we een spelletje aan het spelen zijn, en dan een op technisch niveau uiteraard de be schikking hebben over een van de elek tronische bouwdozen, die tegenwoordig in vele typen op de markt en onlangs op Jeugdland te zien en te proberen wa- BOUWDOOS ren nu liggen, zullen er maar 795 zijn. Voor de periode 1970-1975 zijn die cijfers m00:T50Ó10enTl20VO°r Bestond er in 1960 een tekort van acht procent ten opzichte van de behoefte, in 1965 was dit tekort gestegen tot 24 pro cent. Treedt er geen wijziging op in het patroon van de studiekeuze in Nederland dan zal het tekort in de jaren tussen 1970 en 1975 stijgen tot 26 a 30 procent. Het is een duidelijke zaak dat bij de elektrotechniek betrokken industrieën en instanties met alle middelen trachten de belangstelling voor deze studierichting met kracht te stimuleren. Vandaar die raket, vandaar die bouwdozen op Jeugd land. De centrale post aan de Pieter de Hooch- keersambtenaar, de informaties bijhoudt, l weg' waar de heer F- Wulff, radarver- die hij van het Waterweggebied krijgt. Een schip ligt gereed voor het vertrek. De loods is reeds aan boord, de sleep boten liggen er ai bij, de.papieren zijn In orde. Het schip ligt, zoals dat in vak termen heet, ,,nog maar aan een zijden draadje". Maar terwijl de voorbereidin gen voor het vertrek worden getroffen, kruipt de vijand van de scheepvaart, de mist, de rivier op. Langzaam wordt het zicht minder en minder. Toch worden de trossen losgegooid. Het schip vaart langzaam de haven uit en de rivier op, gevolgd door onzichtbare ogen, die als het ware bij het schip blijven tot het buitengaats is. Van tijd tot tijd krijgt de loods een aanwijzing of een waar schuwing, die hem helpt de signalen, die hij op zijn radarscherm ziet, te „ver talen". Langs de Waterweg staan op bepaalde afstanden van elkaar, de radarposten. Dag en nacht zijn zij bemand, maar eigenlijk komen ze pas werkelijk in wer king, wanneer het zicht op de rivier be lemmerd wordt. Dan wordt de scheep vaart op de Waterweg geregeld. Men Informeert het schip omtrent de aan wezigheid van andere schepen in de nabijheid. Men waarschuwt een schip dat een haven uit wil komen, dat het nog even moet wachten, omdat er juist een ander schip passeert. En een schip, dat in- of uitvaart, wordt van de ene post overgegeven naar de andere, zodat de onzichtbare ogen altijd op hem gericht blijven. Eigenlijk luistertt de loods aan boord van het schip naar een onafgebroken stroom van meldingen van onzichtbare mensen, die de gang van het schip vól gen. Elk van de zeven radarposten be strijkt een bepaalde sector van het Waterweggebied, maar twee posten, Uitslag van wedvlucht vanuit Gorin- chem, voor oude en jonge duiven. Af stand: 34 km. Deelname: 624 duiven. Gelost: 11.15 u. Eerste duif: 11.33.55 u. en de laatste prijsduif: 12.06.10 uur. H. v.d. Ként 1 2 3 6 23 29 45 46 54 56 53 81; C. den Tuinder 4 24 25 42: H Blondé 5 82; A. v. Gogh 7 66 73; W. Verhaeren 8 83 146; A. Brouns Co 9 10 74 156: A. v.d. Grijp 11 48 85 128; A. Smits 12 67; H. Crama 13 26 37 43 60 68 76; G. v. Tricht 14; J. Verhaal 15; A. Löke 16 38 91; C. Landzaad 17 20 21 33 95 102; C. Anker L. Toutyn 18 36 126; H. Vis 19 49 63 77 111 133. G. Meyer 22 40 93; C. v.d. Grijp 27 94 118 137; C. Herwig 28 115: W. v.d. Kant P. Sparla 30 52 96 131; T. v. Wee- lie 31 124; A. Boes 32 34 39 64 65 144 145 151; C. Verhaeren 35 125 133: J Lips 41: I. v.d. Tuyn 44 116 119 132 139; H. Breuker 47 79 80 90 98 149; P. v. Os Co 50 57 134; D. Zeeman 51 101 143 155; A. Boon 53: A. in 't Veld 55 99 113 123 140: J. v. Harmeien Vol 59 135; H. Brökling 61; A. Klepke jr 62 84 127 141; M. v. Lingen 69 142; W. v. Deurzen 70 89 92; J. Flipse 71; A. Brökling 72 122 148 153; T. Jansen 75 107 154: M. v.d Waal 78 136: A. Vis 86 108 109 130' D v.d. Tuyn 87 88 117; J. v.d. Waard 97 147; A. Middendorp 100; N v. Ark 103 104 110: O. Bolkenbaas 105 12i; L. v.d. Mey 106 129; J. Koffyberg 112; A. Klep ke Sr 114; A. v.d. Tuyn 120 150 152; J. Florijn dipl. die naast elkaar liggen, overlap pen elkaar enigszins. Zodra een schip op beide radarschermen te zien is, wordt het overgegeven naar de volgende post Het contact tussen de radarpost en schip wordt onderhouden via radiotelefo nie, met als centrale post het gebouw van het Loodswezen aan de Pieter de Hoochweg. De mensen, die de radar be dienen. staan zodoende in dienst van het Rijksloodswezen. De radarwaarnemers hebben hun basis opleiding bij de Kon. Marine gehad. Eigenlijk is het nog een nieuw beroep, waarvan alle mogelijkheden nog lang niet zijn uitgeput. De vooropleiding is lagere school en een paar jaar Mulo. Daarna komt de jongeman bij de mari- ne als matroos, waar hij zijn operatio nele radaropleiding krijgt en het brevet Radio afstandpeiler kan halen. In deze functie doet hij bij de marine méér- jarige ervaring op a.b. van oorlogs schepen. Ook stuurlui, die de eerste rang op de grote vaart hebben gehaald, kunnen eveneens in dienst komen van de Radardienst. Zij worden dan te werk gesteld als radar-verkeersambtenaar op de centrale post aan de Pieter de Hooch weg, waar vandaan het vertrek van de schepen tijdens mist wordt geregeld en waar ook algemene informatie over de situatie op de Waterweg wordt gegeven, of als redepiot-ambtenaar op de post bij Hoek van Holland, waar het binnen komen van de schepen wordt geregeld. De radardienst treedt in werking wan neer het zicht op de rivier minder dan vier kilometer is. Van dat moment af, wordt er veel gevraagd v^n de waar nemers op de radarposten, want elke millimeter op het scherm is in werkelijk heid tien meter en zij' zullen alle infor maties, die van hen gevraagd worden, zonder haperen moeten geven. Vandaar ook, dat voor dit belangrijke werk de vijfjarige opleiding bij de marine wordt vereist, omdat men in de grootste haven ter wereld niet het risico kan lopen dat er fouten worden gemaakt, die vermeden hadden kunnen worden. briceren die iedere ongewenste bezoeker vliegensvlug zijn biezen zal doen pakken. Eén straaltje licht in de donkere ruim te, waarin de installatie is verborgen, is ruim voldoende om bij wijze van spre ken een hele straat op stelten te zetten. Trouwens, deur of raam behoeven maar op een kiertje te worden opengedrukt of daar hebben we de sirenes eveneens aan het loeien. Het zal de ouders wellicht deugd doen te vernemen dat ook minder oorteisteren- de toestellen te vervaardigen zijn, zoals een huistelefoon. De mogelijkheden zijn daarmee overigens nog lang niet uitge put. Wat te denken bijvoorbeeld van een elektronisch orgel, een morseseinappa raat, een versterker of een radio, om er maar een paar te noemen. Stuk voor stuk technische kunstwerkjes, die met behulp van een zogenaamde EE-doos kunnen worden gewrocht. De nadruk kan bovendien in een dub bele betekenis op dat kunnen worden ge legd, want afgezien van de voor de hand liggende omstandigheid dat elk benodigd onderdeeltje aanwezig is, een uitgebrei de handleiding zorgt ervoor dat zelfs een kabouter in de elektronika, eerder dan hi] wellicht denkt, in deze nieuwe knut sel wereld thuis is. Dat wil dan nog niet zeggen dat ieder apparaat een-twee-drie klaar is, maar vast staat dat de tech- mcus-in-ae-dop met deze bouwdoos een interessant stuk vrijetijdsbesteding in handen heeft. Overigens is het natuurlijk óók moge lijk dat de keus op de raket valt, want er zullen er altijd blijven die het zonder een ferme brok romantiek niet kunnen bolwerken. Maar ook dan heeft de jon gen m feite „Ja" tegen de techniek ge zegd. John en Joerie, Vladimir en Alan zijn geen ruimtevaarder geworden om dat ze het mannetje in de maan nu eens een hand wilden gaan geven, maar om dat zij een avontuurlijke aanleg paarden aan belangstelling voor elektronika. Had den zij op Jeugdland een kijkje kunnen nemen zij zouden beslist ingenomen zijn geweest met de bedoelingen, die achter dit ruimtevaartspelletje steken. Het gaat er immers niet in eerste in stantie om dat drie kinderen daar kans zien op aanwijzing van evenveel vriend jes aan een heuse controletafel, via een intercom en een signaleringssysteem compleet met rode en groene lamp jes een uitgestippelde koers te vlie gen voorop staat dat zij geboeid moeten worden door wat zij uitrichten met een druk op een knop, een ruk aan een kruk of een draai aan een wiel. Aan één Ja mes Bond heeft de wereld meer dan ge noeg, technici kan zij altijd gebruiken. En dat niet alleen; zij zijn voorwaarden voor de hedendaagse maatschappij en nov -u-de toekomst. „COMPUTER IS EIGENLIJK EEN HEEL DOM APPARAAT" ^IGENLIJK is een computer de domste machine, die ooit uit gevonden is. Al kost hij tien mil joen gulden, hij doet toch niets als er geen man achter staat. Boven dien zet Hij je dikwijls voor aap en dan denk je: „ben ik nou gek of is dat ding het?" Maar de fout ligt dan nooit bij de machine. Als je hem een verkeerde opdracht geeft, dan blijft hij in de verkeerde richting doorhollen. Hij doet het alleen maar goed, wanneer de op dracht goed is." En het geven van de juiste opdracht is de taak van de programmeur, die deze opmer king maakt. Programmeur. Het is een beroep dat nog maar net aan zijn toekomst begon nen is. Eigenlijk durft niemand precies te zeggen, aan welke eisen een program meur moet voldoen. „Je moet logisch kunnen denken en een kristalheldere kop hebben", zegt de heer R. Frances- china, adjunct-directeur van het Instituut voor Elektronische Administratie. „Je kunt ook niet zeggen welke vooropleiding een programmeur moet hebben. Sommi ge mensen menen, dat het minstens H.B.S. moet zijn, maar een ander geeft daar niet om. Misschien is het wel zo, dat hij gemak kan hebben van de wis kunde, maar voor de rest gebruikt hij zijn kennis toch niet. Natuurlijk ligt het bij het uitvoeren van wetenschappelijke berekeningen anders, maar wanneer hij programma's moet opstellen van be drijfsadministraties, dan komt het meer aan op logisch denken". „Je raakt er in verzeild", is de me ning van de heer P. W. H. Breusers, programmeur bij het Instituut. „Dat was ik zeer zeker zo in de beginperiode. Nu heeft het beroep van programmeur een zekere status. Het is een modewoord ge worden. Iedereen wil programmeur wor den, maar ze schrikken vaak, wanneer ze werkelijk voor de problemen worden Textielbeurs GROOT TEKORT '"POCH is uit e A hoefte en aa: Van maandag 11 tot en met donder dag 14 oktober, zal in de Europahal van de nieuwe Rai in Amsterdam een inter nationale confectie- en textielbeurs w.or- uiiuerzueiun den gehouden. Vooral het internationale tussen 1965 karakter van de beurs heeft de aanvan- duizend niei kelijke verwachtingen sterk overtroffen. Naast ongeveer 100 vooraanstaande Ne derlandse deelnemers zijn er 70 buiten landse huizen, uit Duitsland, België, Frankrijk, Engeland en Italië vertegen woordigd. Dagelijks zijn er drie modeshows van de gezamenlijke deelnemers, terwijl ver schillende exposanten bovendien nog eigen shows organiseren. In een speciale stoffensalon in de Gla zen Zaal zullen veertien exposanten een exclusieve presentatie brengen. Op een expositieruimte van 13.000 m2 zullen de ruim 170 binnen- en buitenlard- se huizen hun kerncollecties voor de len te en zomer 1966 tonen in de volgende branches: damesconfectie, bonneterie. lingerie nouveauté's, alsmede textiel, etalagemateriaal en winkelinstallaties. confrontatie van be- aanbod betreffende afgestu deerde ingenieurs gebleken dat in de toe komst een groot tekort aan universitair geschoolde elektrotechnici dreigt te ont staan. Om een enkel cijfer te noemen: onderzoekingen hebben aangetoond dat tussen 1965 en 1970 behoefte zal zijn aan duizend nieuw afgestudeerde elektrotech nische ingenieurs, maar zoals de papie- Cocky Gastelaars gaat trouwen Op maandag 6 sept. 's morgens half twaalf, zal in Schiedam Cocky Gaste laars, die gedurende enkele jaren de bes te zwemster vrije slag in Nederland was, in het huwelijk treden met de heer Ge rard Garretsen. Het blijft in de zwem- familie, want de heer Garretsen is be- stuuurslid van de Arnhemse zwemclub ESCA-VC. Het huwelijk zal 's middags in de Lu therse kerk door ds. Steinhart worden ingezegend. geplaatst. Eigenlijk is het zo, dat je het helemaal in je moet hebben. Iedereen kan programmeur worden, maar dat wil toch nog niet zeggen, dat hij dan ook al3 zodanig de problemen, die zich voor doen, kan oplossen". Er zijn opleidingen tot programmeur, maar die zijn vrij kostbaar. De meeste bedrijven leiden hun eigen mensen op en die opleiding is afgestemd op de appara tuur, waar men mee moet werken en op de problemen, die men met die appara tuur moet gaan'oplossen. „De moeilijkheid is, dat er steeds weer nieuwe machines op de markt ko men", aldus de heer Franceschina. „En dan gaan we maar weer als een school jongen in de bank zitten om te leren hoe je met die machine moet werken. Voor de rest moet je er zelf achter zien te- komen. Want het gaat er niet alleen om een. programma op te stellen, volgens welke die machine kan werken, maar het gaat er vooral om alle mogelijkheden van een computer te benutten. Natuur lijk kun je bij elke computer „hulpstuk ken" kopen, maar die zijn erg kostbaar. Een goede programmeur weet de com puter zodanig te benutten, dat hij die hulpstukken niet nodig heeft. Dat kost dan misschien wel iets meer tijd, maar het bespaart tonnen". DAG NODIG TVTANNEER deze mensen z vak zitten te praten, sn t de leek praten, i r nog steeds niets van. „Dat is probleem, wanneer e^n klant vraagt een bepaald probleem op te lossen", zegt de heer Breusers. „Wij gebruiken hier on der elkaar bepaalde begrippen, waarvoor we een dag nodig zouden hebben om ze uit te leggen. De klant begrijpt dan niet welke problemen wij op moeten lossen. Vaak hebben we er een hele nacht of een heel weekeinde voor nodig om een bepaald programma te testen. Want als er een foutje is gemaakt, is de totale uitkomst fout". Eigenlijk zou men kunnen stellen, dat het werk van een programmeur heel erg simpel zou moeten zijn. Want hij werkt met e De heer R. Franceschina (zittend) en de programmeur P. W. H. Breusers testen een nieuw programma op de computer, de domste machine, die ooit werd uitgevonden. Wedvlucht De Vrijheid De Schiedamse Vereniging „De Vrij heid" vloog met 330 jonge duiven mee aan de Nationale vlucht Orleans, 480 km, en boekte een paar mooie resul taten. De uitslag in verenigingver- band was als volgt: 1 12 16 A. Lim- borg; 2 5 26 27 28 31 37 42 43 W de Winter; 3 8 14 17 D Ram; 4 C Lems; 6 50 A de Rouw; 7 20 22 N Rutters; 9 36 48 C Rigters: 10 24 29 A. v.d. Berg; 11 44: J. v. d. Ent; 13 25 Th. Wil- lems; 15 J Schrumpf; 18 W v. Woensel; 19 45 L Tromp; 21 A Verhaal; 23 H Tja- den; 30 D Luijten; 32 38 A Pronk; 33 P Pols; 34 J Doejaaren; 35 L Wijnen; 39 47 W. v. d. Windt; 40 46 49 H. Overheul; 41 H Hagen. Gelost 6.15.00; 1ste duif 11.55.00. MEVROUW Wilt u graag uw hyishoudkas vergroten door zelf in een prettige werkkring op genomen te worden 7 (Ook voor halve dagen, ook voor 's avonds). Goed loon, aantrekkelijke premierege ling, cadeaustelsel, géén vuil werk, géén zwaar werk. MEJUFFROUW Goed loon, aantrekkelijke premierege ling, cadeaustelsel, géén vuil werk, géén zwaar werk. Komt u eens langs om te pra ten of bel voor nadere inlich tingen onze afd. Personeel, tel. 235700. STEREO BESCHUIT- EM KOEKFABRIEK N.V., GOUVERMESTRAAT 53-75, ROTTERDAM, TEL. 23 57 00. i machine, die alleen maar een en een bij elkaar kan tellen. De computer doet dit echter zo razend snel dat een berekening in'de zoveelste macht in een fractie van een seconde gereed is. En van die snelheid maakt de pro grammeur onder andere gebruik. „En als een computer een bepaalde hande ling niet kan verrichten, proberen wij een omweg te vinden, waardoor het wel lukt", aldus de heer Breusers. „Van de tien programmeurs gebruiken er acht dan een andere omweg en de resterende twee lijken een beetje op elkaar". Hoe maakt een programmeur nu zo'n programma? „Eerst gaan we de klant uitmelken om er precies achter te komen wat hij wil", zegt de heer Breusers. „Dan gaan we de problemen analyseren. Daarna maken we een blokdiagram, het geen wil zeggen dat we stap voor stap gaan opzetten wat de computer moet gaan doen. Dat hangt af van de groot te van de machine, want soms moeten we meer dan één computer gebruiken. Dan maken we het programma, het co deren van de instructies aan de machi ne, die we als het ware rijp gaan ma ken voor het werk, dat van hem ver wacht wordt. Ten slotte gaan we de pro gramma's testen. En dan het programma voor program meur Breusers. „Uitrekenen hoeveel slagen een heipaal op zijn kop moet heb ben, vootdat hij in de grond zit. Vast stellen langs welke routes bepaalde auto's het beste kunnen rijden om de klanten zo efficiënt mogelijk te bedienen. Het opzetten van een loonadministratie. Administratieproblemen uit de haven. In dexprogramma's, toekomstverwachtin gen en noem zo maar op. Maar geluk kig kim je altijd weer gebruik maken van voorgaande ervaringen". Eén en één is twee. De computer maakt deze berekening feilloos. Honderd maal één is honderd. Ook die beteke ning wordt zopder haperen verricht, maar dan moet de computer honderd keer één optellen. „En het ding zegt al leen maar jaof nee", zegt de heer Breusers. „Er is niets geheimzinnigs aan. Het is alleen maar een heel dom apparaat".

De Havenloods | 1965 | | pagina 11