Salonboot Rotterdam; een goed tehuis voor Schiedamse Turken Huiselijk Nieuws uit de clubbladen ROOSENSCHOON Vijfenvijftig jaar getrouwd; veertig jaar in de muziek Voer voor slopers Deze week in J de bioscopen SCUMEDAMSE 99lSCHOONHEDEN99 DE HAVENLOODS DONDERDAG 26 AUGUSTUS 1965 7 SCHIEDAM V'"SëSii JJet hotelschip „Rotterdam", dat in Schiedam langs de Buiten havenweg ligt, herbergt een vol maakt Turkse gemeenschap. „Mams" LenosBroekers is er de centrale figuur en hoewel dat mcgeiyk niet zo erg uit de naam bl\jkt, is haar echtgenoot toch een geboren Fries. Hij heet dan ook Okke Lenos. Mams zelf komt oor spronkelijk uit Bolnes. Maar ver der is er op het schip alleen maar toegang voor Turken, met uitzon dering van enkele personeelsleden, die helpen bij schoonhouden van het schip en klaarmaken van de tafels voor de maaltijden. „It is good with Mams," maakte een Turk ons duidelijk. „Puis-je vous offrir une tasse de thé", bood een ander gastvrij aan. Het „koeterwaalt" allemaal een beetje door elkaar meestal in het Turks, want er zijn weinigen die een andere taal beheersen. Wat overigens uit iedere landstaal wel blijkt is, dat „Mams" er bij onze Turken in Schiedam best op staat. Ze grijnzen breed en sommigen zeggen om te plagen: „Mams, no good". Maar Mams kent haar pappen heimers zo langzamerhand wel en ze heeft er haar plaaggeesten bij Het is op zichzelf wel een beetje nare geschiedenis met het hotelschip. Eertijds was het een salonboot voor het maken van Bijnreizen. De schoonzoon van het echtpaar Lenos was kapitein. Doch in 1963 werd de laatste Rijnreis gemaakt; de machines begaven het en er zou een grootscheepse vernieuwing nodig zijn. Toen werd besloten er een hotelschip van te maken. Er werd eerst in Rot terdam bij de Mathernesserbrug lig plaats gekozen, ten dienste van Turks personeel van een fabriek. Toen dat aan tal verminderde, werd naar Hoogvliet.ge varen, waar de Turken die bij Verolme werkten, aan boord werden genomen. Na dat bij de Verenigde Glasfabrieken te Schiedam een groot aantal Turken te werk werden gesteld, kwam de „Rotter dam" vlak voor de fabriek te liggen. Dichter bij huis kon het niet, al klinkt het in deze situatie wat vreemd. Maar feit is wel, dat de Turken zich aan boord echt thuis voelen. Ze gaan maar heel weinig weg; een enkeling die 's avonds de wal op gaat. En het zijn beslist geen „passagierders" in de kwade zin van het woord. De vreemde lingenpolitie, die altijd heel streng is bij het uitoefenen van toezicht, heeft van de Turken dan ook bepaald geen last. Dat komt ook vanwege de strenge regels die de „kapiteine" toepast. Voor zijn werk is de heer Lenos vaak van boord, doch „Mams" heeft de touwtjes stevig In handen. Les geleerd De Turken hebben om zo te zeggen hun les geleerd. Die was voor sommigen heel moeilijk, want met de hygiëne na men zij het aanvankelijk beslist niet nauw. Daar heeft „Mams" wel even een eind aan gemaakt. Het ging vriendelijk maar beslist. Wie zich niet aan de re gels aan boord hield, kon wel debarke- ren. En nu brachten we geheel on verwacht een bezoek aan het Turken schip. En, het moet gezegd, alles was brandschoon. Het kan er aan boord van het beste passagiersschip niet schoner en gezelliger uit zien. Een welverzorgde bloembak maakt de entree vriendelijk. In de grote „lounge" staan genoeg mak kelijke banken en fauteuils. Op het zon nedek mankeert weliswaar heel vaak de zon, maar dat kan men het echtpaar Le nos niet verwijten. Als de zon er is, dan hebben de „passagiers" alle gelegenheid dm te zonnen en is er een zitje met ruim uitzicht. Bij een rondwandeling over het schip, opende Mevrouw Lenos zo willekeurig hier en daar de deur van een cabine. Neen, het is daar geen royale ruimte; net genoeg voor twee personen om er te slapen en de spulletjes op te bergen, doch ook hier ziet alles er even helder •n welverzorgd uit. Iedereen geeft een persoonlijke noot aan zijn cabine, waar bij de keus van foto's en platen nogal blijkt te variëren. Dat past nu eenmaal bij de omgeving, waartoe men zich voelt aangetrokken. Trouwens, daar is ook de muziek die door middel van lang speelplaten ten gehore wordt gebracht, een klassiek voorbeeld van Echt Turks. „Vreselijk soms", zegt „Mams", maar ze laat ze maar gaan. Zo voelen de jon gens zich het beste thuis. Nu ja, een groot aantal van deze „jongens" hebben vrouw en kinderen in Turkije. Sommi gen zijn al meer dan een jaar in Neder land werkzaam. Hier blijven zullen zij niet; het gaat om het geld, want de ver diensten zijn wel driemaal zo ruim als in hun eigen land. Een enkele keer, soms eenmaal per jaar, gaan zij naar Zoals gezegd, ze zijn erg huiselijk die Turken, 's Avonds leggen ze een kaartje spelen wat met de voetbalautomaat, en kijken naar de televisie. De Nederland- se. Of ze het allemaal verstaan en be grijpen? „Ze kunnen het soms aardig uitwerken", heeft Mevrouw Lenos gecon stateerd. De meeste gasten gaan des avonds al tijdig naar bed. vooral dege nen die „vroege dienst" hebben. Want er is uiteraard een wisseldienst bij de Glasfabrieken, welk continubedrijf dus ook op zondag eisen stelt. Drinkers zijn de Turken van huis uit niet, de godsdienst stelt ook hier beper kingen. Maar een glaasje bier is er toch wel bij. 's Avonds staat Musa Telli ach ter de bar en helpt zijn klanten. .Over dag werkt ook hij in de glasfabriek. „Wanneer er eén soms wat teveel biertjes drinkt, dan wordt hij door de an deren al gauw onderhanden genomen en naar bed gestuurd. Met een grote mond bereik je niets met hen. met een gemoe delijk en verstandig praatje alles,,' zo ondervond Mevrouw Lenos. De jongens zijn in het algemeen erg zuinig, zonder dat ze nu gierig genoemd kunnen wor den. Ze kleden zich na het werk netjes, na een douche te hebben genomen. Voor dit laatste hebben sommigen wel een duwtje nodig gehad. Maar men ziet b.v. geen enkele gast in zijn werkkle ding aan boord zitten. Na beëindigen van het werk eerst verkleden. Op de bovenste foto: De woning van de Turkse arbeiders in Schiedam: de salon boot „Rotterdam" die ligplaats heeft by het werkterrein van de „opvarenden". Ahmet Güngörmez is de kok in de keuken. Hij kan een beetje met de En gelse taal overweg omdat hij heeft ge varen. Hij heeft een volledig uitgeruste keuken tot zijn beschikking en weet er goed gebruik van te maken. Op diver se vuren staan diverse pannen met een inhoud, die zich niet altijd even gemak kelijk laat raden. Met de spaghetti gaat dat nog wel, maar de „nulla-nulla soep" bijvoorbeeld, is van zeer bijzondere sa menstelling, waarvan we het recept maar niet zullen door geven. Er komt uiteraard geen varken op het menu voor; daartegen maakt de Mohamedaanse godsdienst ook weer bezwaren. „Koe. good", zegt Ahmet, en daar doet hij het mee, al komt ook kip veel op het menu voor. Niettemin, Ahmet moet per dag vier warme maaltijden verzorgen, want er wordt tweemaal per dag.,,warm" ge geten en dat voor twee verschillende werkploegen. Dus in feite, twee verschil- Soep schijnt er een belangrijk onder deel van uit te maken; die krijgen de mannen 's morgens reeds om vier uur, als ze vroege dienst hebben, opgediend. Een menu omvat o.m. kip met compo te; voorts rijst, aardappelen en spinazie. Maar met de laatste maaltijd van de dag is het afgelopen; dan is er de bar voor een verfrissende drank. Zo gaat het leven van de ongeveer 130 Turken in Schiedam rustig voort. Ze zitten in hun eigen gemeenschap, hebben een prima onderdak met behoorlijke ruimte, „eten good", betuigen zij. Zo hier en daar in pns land kan men ge heel andere klanken op dat punt ver nemen en de vorige week stond in Rot terdam een „pension" in het kwade nieuws. Maar de Turken, die al ver ge noeg van vrouw en kinderen zijn, doen het aan boord van de „Rotterdam" goed. DE SCHILDERIJEN IN DE MODELFLATS AAN DE MAASBOULEVARD WER DEN IN BRUIKLEEN AF GESTAAN DOOR Kunstzaal D. Vaartjes ESSENWEG 39, ROTTERDAM 0 teurs van deze Schiedamse chr. voetbal vereniging met 80 gestegen. Wat de bouwactiviteiten betreft wordt medege deeld, dat de kantine „glasdicht" is en dat nu hard wordt gewerkt aan de bij ruimten en de binnenbetimmeringen. Ook de elektriciëris zijn aan het werk gegaan. Volgens „Ursus-Nieuws" wordt de eer ste oefenwedstrijd van het nieuwe sei zoen donderdagavond 26 aug. gespeeld door het eerste elftal. In het clubblad „Op naar de velden" van de chr. korfbalclub O.D.I. wordt me degedeeld, dat in de a.s. competitie met drie adspirantentwaalftallen zal worden gespeeld. Er zijn echter slechts vier heren op gesteld. omdat de vereniging over niet meer adspirantheren beschikt. Daar moe ten nog minstens zes heren oijkomen. teneinde een normale competitie te vul len. Onder leiding van de heren P. Winkel man en J. Versteeg is de training be gonnen. Het bestuur van de Chr. gymnastiek vereniging „DOK" maakt bekend, dat dinsdag 31 augustus weer wordt begon nen met de lessen ritmische gymnastiek voor dames boven 17 jaar. Er wordt dins dagsavonds om 8 uur in de zaal der W. de Zwijgerschool aan de St. Liduina straat geoefend. Volgend jaar op 2 en 9 maart zal in het Passage Theater de jaarlijkse uitvoe- 11 september is i kindermiddag. Jubilerende koorleden gehuldigd In verband met het feit, dat de heren C, Wever en J. Meeder 25 jaar verbon den zijn aan het kerkkoor van de H. Hartparochie in Schiedam-Zuid, is hen een hartelijke huldiging ten deel geval len. Hieruit bleek, hoezeer hun beider medewerking wordt gewaardeerd. Tij dens de Hoogmis, opgedragen door pas.- toor Donkers, zong het koor de „Missa Pontificalis" van Don Lorenzo Perosi, onder leiding van dirigent-organist Henk Govaarts, als vocale hulde aan de jubi larissen. Later, tijdens de bijeenkomst in de feestelijk versierde parochiezaal, sprak pastoor Donkers woorden van dankbaar heid voor de trouw van de heren Wevers en Meeder aan het koor en de parochie. Als blijk van erkentelijkheid werd hen een geschenk onder couvert overhan digd. De heer J. Leenders, vice-voorzitter van het koor, gewaagde van de prettige verstandhouding in het koor en bood een geschenkenbon aan. Het dameskoor, onder leiding van me vrouw A. Govaart-Wijzenbroek, bracht eveneens een vocale hulde. Er werden voorts nog tal van geschenken aangebo- Actie voor herstel van Schiedams carillon Het carillon van de Schiedamse toren moet nodig worden hersteld. Daartoe is onlangs een stiéhting „Carillon Schie dam" in het leven geroepen. De kunstenaar Eugène Hoekstra heeft nu een aardige caricaturistische teke ning vervaardigd, die ten bate van het carillon wordt verkocht onder de aankon diging: „Een zware operatie". Deze te kening is verkrijgbaar in het Stedelijk Museum, het bureau de Schiedamse Ge meenschap en in diverse winkels. De prijs bedraagt flO,-. Het is een goede bijdrage tot herstel van een ongetwijfeld bij vele Schiedam mers geliefde „patiënt"! BLOEMSIERKUNST OUDEDIJK 1 JJET zou hoe belangrijk het voor betrokkenen ook is op zibhzelf niet vermeldenswaard zijn, dat het echtpaar M. B. Te- brugge-Kok, dat aan de Mussen- broekstraat 19b woont, dezer dagen 55 jaar getrouwd is, doch er zit muziek in dit gebeuren. Al veertig jaar namelijk is de bruide gom lid van de Schiedamse mondaccor- deonvereniging „De Vriendenkring" en dat is een aardig tijdje. En bijna al die tijd heeft de heer Tebrugge de last der financiën voor de vereniging gedragen en zoiets valt echt hetgeen iedere penningmees ter zal beamen. Voorts neemt de heer Tebrugge de laatste tien jaar de plaats van direc teur van „De Vriendenkring" in, zodat hij wel een figuur is, waar veel in de vereniging om draait. „De Vriendenkring" telt 360 leden en donateurs; er zijn 42 werkende leden. De vereniging gaat binnenkort het 40- jarig bestaan herdenken en het is dus duidelijk dat de heer Tebrugge tot de oprichters behoort. De vereniging telt veel trouwe leden zoals de dames en de heren Kooy en v. d. Broek, de heer W. van Buuren, die allen zo tussen de 10 en 20 jaar lid zijn. De heer J. B. Tebrugge, een zoon van het jubilerende echtpaar. blaast sinds zijn 13e jaar ook al een toontje mee in de vereniging. Het familie-ele ment speelt dus een belangrijke rol in „De Vriendenkring" Het blijft niet bij musiceren alleen, want ieder jaar wordt voor de kinde ren van leden en donateurs een uitstap je georganiseerd, waaraan een goed deel der contributiegelden heengaat, 't Is de heer M. B. Tebrugge, die ieder jaar opnieuw, vrijwel alleen, de orga nisatie van dit uitstapje verzorgt. Ver meldenswaard is ook, dat hij on danks zijn 79 jaar wekelijks leden en donateurs door heel Schiedam per fiets aan huis bezoekt voor het innen van de contributie. Toen het wat moeilijk werd een nieu we dirigent aan te trekken vertrouwde men de dirigeerstok toe aan de heer Tebrugge, die nu reeds tien jaar de mondaccordeonclub leidt. Er zit dus be paald wel muziek in dit huwelijksfeest. K Al eerder heb ik de opmerking ge maakt dat niet alles wat in dit ru briekje verschijnt aanspraak kan maken op de betiteling schoonheid. Maar ook de lelijke en verkommer de buurtjes verdienen onze aandacht, al was het alleen maar om aan te tonen dat zekere toestanden onhoud baar zijn en niet kunnen worden geprolongeerd. Een straatje als hier wordt bedoeld, is de Kreupelstraat. Op het nummer 44 is een heel smal gangetje, dat uit komt op een slop. Hier staan wat wrakke huisjes waarvan vensters en deuren grotendeels zijn dichtgespij kerd, hetgeen ook het geval is met de meeste huizen in de Kreupelstraat. De algehele afbraak van dit versleten buurtje zal zeker niet lang op zich laten wachten. Bij het bezien van zo'n slopje staat men verbaasd over het grote ongerief waarin de vroegere bewoners hebben moeten leven. Het uitzicht 'stuitte al onmiddellijk op een lelijke schutting. Op de plek waar ik stond om de tekening te maken, wa ren nog enkele stulpjes bewoond en vermaakten de kinderen zich op het weinig aantrekkelijke binnenplaatsje. Wat wij het toilet zouden willen noe men bestond Uit een houten huisje in de open lucht. Men moet zich niet afvragen tot welke complicaties deze toestand kan leiden wanneer een der huisgenoten ziek komt te liggen. Veel schoons gaat hier'niet verlo ren en daarom is het toe te juichen dat deze rommel spoedig zal verdwij nen en dat de bewoners een huisves ting zullen krijgen, die aangepast is aan de eisen des tijds. OCTAVE DECON1NCK C. A. Henrion Verpoorten naar Groningen De heer C. A. Henrion Verpoorten, hoofdleider van het jeugdwerk Schiedam en directeur van het clubhuis St. Joris Doele, zal eind van dit jaar in het plaats je Leek te Groningen een kampeerboer derij annex kampeerterrein gaan exploi- De heer Verpoorten, die in 1960 zijn werk in Schiedam aanving, heeft hier veel gedaan om de jeugd in de vrije tijd bézig te houden. Hij ontplooide tal van activiteiten had ook zitting in tal van commissies en was o.m. wnd. voor zitter der Schiedamse Jeugdraad. De restauratie van het botenhuis aan de Poldervaart had onder zijn leiding plaats. ARENA: Tarzan de Geweldige, a.l. QQ CENTRAAL: Het wonder van het ie- ven, 18 j. OO f CINEAC-Beurs: De superman van de geheime dienst (prol.) 14 j. OOO CINERAMA: The Best oi Cinerama f (prol.) al. OOO COLOSSEUM: vanavond: Bekentenis- sen van een opiumschuiver, 18 j. OO vrij t.m. wo: Sandokan, de tijger van Ceylon, 14 j. OO j volgende do: Kat op een heet zinken C dak, 18 j. OOO t za- en zo-mi: Joe Brown, de peehvo- gel. a.l. OO CORSO CINEMA: My fair Lady (prol) j> a.l. OOOO GRAND: It's a mad mad mad maat World (prol.) 14 j. OOO HARMONIE: do t.m. zo: Piraten van het recht, 14 j. OO ma t.m. wo: Het geheim van de witte spin, 14 j. OO KRITFRTON' Monrri hot unet. KRITERION: Moord voor het voet- r licht (prol.) 14 j. OOO LUMIERE: Winnetou keert terug (pro- j long.) 14 j. OO j t LUXOR: Die knotsgekke kerels in hun f vliegende kratten (prol.) a.l. OOO METRO: Irma la Douce (prol.) 19 J. j OOO t MONOPOLE: do t.m. zo, di, wo: Her- j cules tegen Odysseus, 14 j. O 'j za-nacht: Daniela bij nacht, 18 j. OO zo- en wo-mi: De held van Syra- PASSAGE, O moeder, wat èen broe- t der. a.l. OOO t PRINSES: James Bond 007 contra ar No (prol 18 J. OOO vr- en za-nacht: Een nacht van dui- j zend angsten, 18 j. OOO za. en zo-mi: Rin Tin Tin, a.l. OO i t REX: vanavond: Ontvoering uit Boe- j dapest, 14 j. OO f vr t.m. wo: De laatste stormloop, 14 i OO j volgende do: Liane, het meisje uit het oerwoud, 18 j. OO t STUDIO '62: Goldfinger, 18 j. OOO j THALIAVreemde bedgezellen. a.l. T VENSTER: Limonade Joe, 14 j. (pro- long.) 0£0 VICTORIA: vanavond: Het baantje, a l. OOOO f vr t.m. wo: Fantomas, 14 j. OOO volgende do: Zweedse meisjes in Pa- j rijs, 178 j. OO za-, zo- en wo-mi: de wonderlijke be- j levenissen van de Robinsons, a.l. OO première OOOO zeer goed OOO eoed OO middelmatig Gemeente krijgt gelijk in opspuitingskivestie De Arbitragecommissie die het ge schil tussen de gemeente Schiedam en de fa. Van Oosterwijk betreffende het opspuitingswerk te Groenoord heeft be oordeeld, heeft de gemeente Schiedam in het gelijk gesteld. Ongeveer twee jaar geleden ontstond het geschil tussen de aannemer en de gemeente, omdat het werk niet snel ge noeg werd uitgevoerd. Ook vorderde de aannemer een hoger bedrag dan twee gulden per kubieke meter «zoals was overeengekomen) crmdat het werk zou tegenvallen. Het betreft hier opspuiten van plm. I1/» miljoen m3 zand, dat via een pijpleiding wordt aangevoerd. Na vele vergeefse onderhandelingen, werd de zaak ter beslissing voorgelegd aan de Bindende Advies Commissie, die de gemeente thans in het gelijk heeft gesteld en de aannemer opgedragen heeft het werk voort te zetten. Of de woning bouw in Groenoord door een en ander wordt vertraagd is thans nog niet te zeggen, omdat de grond zich nog moet „zetten". In de Adviescommissie hadden zitting de heren Mr. A. C. van Zeggelen te Am sterdam, ir. M. C. Fritzlin te Rotterdam en ir. J. P. Heeterik te Leusden.

De Havenloods | 1965 | | pagina 7