Arie de Boom is moeilijk te kloppen in zijn speedboot Stef Meeder zit er achter... liefst zélf Snuffelen in andermans leven Driehonderd studenten zoeken naar onderdak Oplossing puzzel meederS's-Gravelandseweg 620,* nv t>E HAVENLOODS DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 4 SCHIEDAM Nieuws uit de clubbladen In „De Martinitter" wordt door „Kij ker" geconstateerd, dat velen zich niet op de training voor het nieuwe seizoen hebben voorbereid. „Dat is jammer voor hen en voor hun vrienden uit het "elftal waarin ze straks zullen starten", aldus „Kijker". Hij ver volgt: „Zelf kunnen ze de strijd niet bij benen, wat ten koste van de voetbal vreugde gaat. Het moet toch niet leuk zijn als ze naar adem snakkend op de benen staan te trillen en ze zien hun wel goedvoorbereide vrienden het werk, dat zij niet aankunnen, voor hen opknap pen. Voor bestuur en trainer is het spijtig, dat er niet voor 100 pet wordt geprofi teerd van de gelegenheid om zich op de komende wedstrijden voor te bereiden en zodoende een maximum resultaat te be reiken. Voor de toewijding waarmee zij hun taak verrichten, is dit wel een heel magere beloning!" Naar de HBSS-er meedeelt, zal donder dag 23 september de jaarvergadering worden gehouden. De oud-papier ophaal dienst leverde op een vrijdag en zater dag f120 op. De H.B.S.'er maakt ook melding van een nieuwe actie, waarbij een bon voor 50 cent kan worden gekocht, waarna 50 bonnen recht geven op een aandeel in de lening, die na 15 jaar wordt uitge loot. Omtrent de bouwactiviteiten wordt medegedeeld, dat de binnenbetimmerin- gen van kantine en bijruimten deze week gereed komen. Op 27 maart 1966, zal de vereniging het veertig jarig bestaan vieren, waar voor nader een feestprogramma wordt samengesteld. Volleyballers beginnen weer met training De leden van de Schiedamse Volley bal Club zijn weer begonnen met de training als voorbereiding met haar le damesteam als le herenteam uit in de districts-over- gangsklasse, waarin ook sterke ploegen uit Den Haag, Delft, Rotterdam en Dordrecht uitkomen. De overige teams spelen in de le, 2e en 3e klassen van de afd. Rotter dam. Dames en Heren, jongens en meisjes vanaf 12 jaar die belangstel ling hebben voor volleybal kunnen in lichtingen verkrijgen in de trainingszaal Thomas a Kempisstraat Schiedam en wel des Maandags- en des vrijdags avonds tussen half 7 en half elf. Horiz 12 Uria; 19 Ido; 2 24 sonde; J^RIE DE BOOM uit Krimpen aan den IJssel wees in zijn showroom met boten en caravans naar een klein speedbootje, dat als een grote kever ergens boven aan een muur gespijkerd was en hij zei: „Dat ding heb ik voorlopig maar buiten bereik opgehangen, want wanneer ik dat niet doe zit ik er vandaag of morgen weer in en dan kunnen er onge lukken gebeuren." Het was even moeilijk te geloven dat genoemde speedboot te water een snelheid van 140 kilometer kan ontwikkelen. Dat deze snelheid de kleine, bruingebrande Arie de Boom net iets te groot is was wèl gemakkelijk te begrijpen. Even tevoren had hij namelijk gezegd: „Bij honderd kilometer per uur is het water zo hard als beton en bij die snelheden begint het speedbootracen een gevaarlijke zaak te worden." In het afgelopen seizoen zijn de bewijzen daarvan weer op tafel gekomen toen tijdens races in Europa verschillende „piloten" de controle over hun bootje verloren en hardhandig over boord gingen. Nog worden enkele deel nemers aan races in ziekenhuizen verpleegd en zelfs is er een dode gevallen. De vier leden van het race-team uit Krimpen aan den IJssel, v.l.n.r. Neep van de Ruit, Alex de Boom, Arie de Boom en Theo Limbeék. al: 3 prei; 9 egaal; mir; 15 Nero; 17 mot; 21 keg; 22 26 wiel; 27 dieet; 30 toe; 31 meent; 33 veter; 35 menie; 36 f 38 bode; 37 regeren; 39 opium; 42 serre; 45 vroeg; 46 gek; 48 Noord; 49 52 ergo; 50 Wener; 53 bos; 54 eer; 55 reu; 56 mos; 57 bres; 58 eest; 59 dito; 60 stank; 62 roze- Verticaal: 1 Arno; 2 wie; 3 weids; 4 61 baan; 5 slede; 6 duo; 7 file: 10 groot; 11 anode; 14 54 mier; 16 55 reus; 18 twee; 21 klei; 23 iet; 25 no teren; 26 een; 28 ivoor; 29 terug; 31- menen; 32 neder; 34 rem; 35 mes; 40 poes; 41 Ier; 43 rog; 44 room, 46 gerst; 47 keren; 50 Weesp; 51 reeks; 53 ooit; 56 onze; 57 bod; 58 tra. De stoere verhalen over grote risico's, die er bij iedere liefhebber van de snel- heidssporten wel in willen, zal men van de bescheiden Arie de Boom (41) niet horen. Hij is geen bravourman en hij is royaal genoeg om toe te geven dat hij niets waagt. Toch is Arie de Boom dit jaar zonder twijfel Nederlands meest succesvolle speedbootrenner geweest. Hij won de Grote Prijs van Hannover, Keu len Bellingwolde, Ammerzoden en Am sterdam en ook voor de internationale races die op 5 september m de Holland se IJssel bij Krimpen op het program ma staan is hij favoriet. Speedbootvaren kan men op twee ma ttieren doen: in speciale renboten waar van de constructie niet aan voorschriften is gebonden (en waarmee,, snelheden van over de 170 kilometer zijn bereikt) en in de normale standaardboten, die met veel vakmanschap kunnen worden opgevoerd, maar die moeten blijven vol doen aan de beperkende eisen, die door de internationale organisatie zijn gesteld. In de laatste categorie kan bijna iedere speedbooteigenaar na enig experimen teren meespelen. Met dit geknutsel zijn overigens intussen vorig jaar toch al snelheden van rond 80 kilometer bereikt en dit jaar kwam men al boven de 90 kilometer per uur. „Vol gend jaar", zei Arie de Boom, „zitten we tegen de 100 kilometer aan". Grote rij bekers DE BELANGSTELLING voor het va ren met de specifieke renboten neemt af omdat in deze puur amateuristische tak van sport een boot (die nergens an ders voor kan worden gebruikt) bijna niet meer te betalen is. Een Duitse tand arts bijvoorbeeld, die vorig jaar nog met zo'n boot alle Europese races afreisde, kreeg op het eind van het seizoen een rekening van ruim twintigduizend gulden gepresenteerd. De fabrieken hebben §een enkele interesse om de renboten te ouwen en dus is 't strijdtoneel geheel verlegd naar het racen met standaard- boten. In deze categorie wordt gevaren met motorvermogen van 35, 40, 50, 65 en 100 p.k. In de zwaarste klasse is Arie de Boom dankzij zijn vaartechniek en zijn kennis van boten moeilijk te kloppen. De gro te rij bekers in zijn kantoor bewijzen dat en voor zover men nog mocht twij felen, kunnen de duizenden Nederlanders die dit jaar met de snel populair wor dende races hebben kennis gemaakt, daarover meepraten. De Boom zelf gaf niet zo hoog op over zijn prestaties. Veel uitvoeriger was hij bijvoorbeeld over een nederlaag, die hij onlangs heeft geleden in Essen. ,Dat was een prachtige belevenis", zei hij, vertellend over een Duitse piloot, die hij in alle wedstrijden achter zich had kunnen laten, maar die zich ,in Essen revancheerde. „Het hele seizoen had de Duitser al geprobeerd om me te klop pen. Dagenlang was hij bezig met zrn boot, maar in iedere ontmoeting kwam hij enkele meters tekort. In Essen zette hij zijn derde boot tegen me in en na een schitterende achtervolging wist hij me ten slotte voor te komen. Dat was een fantastische nederlaag". Wie in Krimpen aan den IJssel het woord „speedbootraces" uitspreekt staat ogenblikkelijk oog in oog met nog drie enthousiaste piloten, die deel uitmaken van hpt „race-team Arie de Boom". Het zijn Neep van de Ruit, Theo Limbeek en de 14-jarige Alex de Boom, die dank- speciale licentie (de leeftijds- "gt boven de a zijn vader kan treden. Parijs winnen HET KLAARMAKEN van de boten voor de race vergt veel tijd en vak manschap en Arie de Boom merkte op: „Alleen dankzij de samenwerking in ons team hebben we goede resultaten kun nen bereiken". Van deze samenwerking zal ook veel afhangen tijdens de befaam de, jaarlijkse zes-uur race van Parijs, die voor 10 oktober weer op het program ma staat. Er wordt gevaren rond het eiland in de Seine en de twee piloten (voor het team uit Krimpen zijn dat Arie de Boom en Neep van de Ruit) lossen elkaar om de anderhalf uur af. Na scherpe selectie, waarbij doorgaans dertig kandidaten worden afgewezen, ko men hier 80 tot 90 boten aan de start en vele duizenden Parijzenaars 7uilen het opwindende gevecht in het hoog op gestuwde water van de Seine straks weer gadeslaan. Vooral het bijvullen van de benzine tanks voor tachtig liter vergt goede sa menwerking. Om het bijvullen vlot te la ten verlopen alle deelnemers moeten dat zelf verzorgen reist Theo Lim beek mee naar de Franse hoofdstad. Vo rig jaar slaagde het team uit Krimpen erin de tachtig liter in 45 seconden over te pompen. Dat was een record voor Pa rijs. Ondanks deze tijdwinst bereikten Arie de Boom en Neep van de Ruit (oud-pontbaas, oud-motorrenner en oud zeeman) niet meer dan een zevende plaats. „De zes-uur van Parijs te win nen is de droom van iedere speedboot piloot", zei Arie de Boom. „Voor dit jaar hebben we goede hoop een betere klassering dan vorig jaar te kunnen be reiken". In Krimpen aan den IJssel zullen de leden van het race-team op zondag 5 september als laatste training voor de grote zes-uur race van Parijs hun krach ten meten met de buitenlandse concur renten. Er mag daarom in de Hollandse IJssel bij deze première van de speedbootraces in de omstreken van Rot terdam een opwindend gevecht wor den verwacht, waarin de buitenlanders alles zullen geven om de Nederlandse fa voriet Arie de Boom te weerstaan. ZELFSTANDIG DENKENDEN NAAR LANDDAG De Rotterdamse afdeling van de Ver eniging tot bevordering van zelfstandig denken, „De Vrije Gedachte" neemt zon dag 19 september deel aan de Landdag te Beekbergen. Men vertrekt per bus vanaf het Zuidplein om half negen en vanaf het Centraal Station om kwart voor ne gen. De kosten bedragen acht gulden per persoon, vijftien gulden voor echtparen en kinderen voor half geld. Men kan zich opgeven bij het secretariaat van de ver eniging, Schiltmanstraat 22, Rotterdam- 25. In Beekbergen zal men kunnen ge nieten van deklamatie, volksdansen en een spreker. "DUIM 300 NIEUWE STUDENTEN «oe- ken op het ogenblik een kamer in Rotterdam. Driehonderd, dat wil zeggen 40 van de ongeveer achthonderd stu denten die zich bij de aanvang van het nieuwe jaar hebben laten inschrijven aan de Nederlandse Economische Hogeschool. De laatste vijf jaar is de kamernood steeds groter geworden, maar vooral In het seizoen, wanneer de colleges weer beginnen, wordt het kamerbureau van de Algemene Rotterdamse Studentenver eniging voor grote problemen geplaatst. Het bestuur van de ARSV zat nu met de handen fn het haar. Want het is een schier onmogelijke opgave om zo'n 300 mensen aan een kamer te helpen. Het bestuur doet dan ook een beroep op iedereen, die een kamer beschikbaar heeft, deze tegen een redelijke prijs te verhuren aan een student. In de speci fieke studentenwijken, de omgeving van dis NEH aan de Pieter de Hoochweg en in de buurt van de sociëteiten aan da Eendrachts- en Mauritsweg, is geen woon ruimte meer te vinden. Men is op het ogenblik dan ook blij met elke kamer Ia onverschillig welke wijk. De meest ideale kamer is die, welke een oppervlakte heeft van drie bij vier meter, tegen een huur van 60 tot 70 gul- dlen per maand. Men is uiteraard ook blij met een kleinere kamer. Maar, zo stelt het kamerbureau van de ARSV, dan moet de huurprijs ook evenredig zijn aan de oppervlakte. Er zijn helaas ook mensen, die van die situatie misbruik maken door een absurd hoge huur te vragen. Ook moet het kamerbureau soms vech ten tegen bepaalde vooroordelen. Dan wil iemand wel een kamer verhuren, maar niet aan een student^ omdat hij bang Is, dat er bacchanalen worden aan gericht. Deze mensen zien een student als een boemelende losbol, die midden in de nacht lallend het huls op stelten zet, „D«t beeld is wel totaal verouderd", zo zei ons de heer F. H. J. Jager, presi dent van de ARSV. „Er ls geen student die diet in zijn hoofd zal halen, juist met het oog op de kamernood. Want waar moet hij heen als de hoofdbewoner hem de deur uitzet?" De heer Jager gelooft ook, dat er men sen zijn, ddie eigenlijk wel een kamer over hebben, maar helemaal niet besef fen, dat zij daarmee een student aan onderdak kunnen helpen. Men is overi gens blij met de plannen van de ge meente om in de toekomst studenten- R.K. Instuif weer open Zondag 5 sept. begint de R.K. In stuif te Schiedam met het nieuwe sei zoen. In de grote zaal van wijkcentrum Nieuwland brengt om 8 uur de „Green River Jazz-band" de le nummers, die vele danslustigen naar de zaal zullen trekken. In dit elfde jaar van het be staan der Instuif, zullen weer diverse bijzondere avonden worden georgani seerd. De Instuif staat open voor alle R.K. jongeren van 17 jaar en ouder. woningen te bouwen, maar daarmee wordt uiteraard l.et huidige kamerpro bleem niet opgelost. De kamernood heeft overigens ook tot gevolg, dat veel studenten, die in de om geving van Rotterdam wonen, op en neer gaan reizen. Bepaald ideaal is dat niet, orndait het een remimenidle invloed heeft op de studie. De ARSV hoopt dan ook, op korte termijn voldoende onderdak te vinden. Zij, die een kamer willen verhuren aan een student, kunnen zich schriftelijk op geven bij het kamerbureau van de ARSV, Pieter de Hoochweg 122 en telefonisch onider nummer 235000, toestel 131, iedere diinadag- en domderdagmdididiag van twee tot vier uur. m 'n orgel verkopen... dat doe ik liever zélf. Want ik wil horen wat de mensen willen, ik wil weten wat de problemen zijn, ik wil tevréden klanten maken 1 Dat zegt Stef Meeder, orgelspecialist bij uitstek. Hij is musicus (speelde zélf in Lumière, maakt platen, arrangeert en componeert). Hij is vakman (en oprichter van een progressieve orgelzaak) en bovenal weet hij te luisteren (zowel naar Uw muzikale als naar Uw financiële problemen). Loop eens binnen bij Stef Meeder. Om een inlichting. Om eens te kijken. Om eens te hóren. Ais het gaat om orgelmuziek hebben Stef Meeder en zijn naaste medewerkers alle tijd voor U. tel. 263919 •Rotterdamse Dijk richting Schiedam, bij Broersvest rechtsaf;'s-Graveiandseweg IN een Amerikaans blad kwam laatst deze advertentie voor: „The snooper (snuffelaar), het enige afluisterapparaat ter wereld. Richt het op een groep vrienden op een huizenblok afstand en u verstaat elk woord." Om de verbeelding nog eens extra te prikkelen wordt daaraan toegevoegd: „Denk u eens ln op welke manieren u dit apparaat kunt gebruiken!" De prijs van zo'n ding is nog geen 20 dollar. En was dat dan echt maar het enige, dat u op dit gebied ln Amerika kunt kopen. Er is nog een „wonderlijk apparaatje", dat „onverschillig tegen welke muur kan worden bevestigd en u hoort de zwakste stemmen en geluiden ln de kamer er naast. Prachtig om in de gaten te houden, wat de kinderen uit voeren, zonder dat ze het merken." Inmiddels is er ln de States een staatscommissie Ingesteld onder voorzitterschap van Cornelius Gallagher, lid van het Huls van Afgevaardigden, om een onderzoek in te stellen naar inbreuken op de beslotenheid van het persoonlijk leven. Daar hoort ook het onderzoek naar zulke „snuffelapparaten" bij. Gallaghers medewerkers zijn van plan demonstraties met allerlei instru menten te geven, zoals bijvoorbeeld draadloze microfoons, die in kussens of in schilderijlijsten kunnen worden verborgen. De kunst is al zover gevorderd, zei één van hen, dat men, als men zijn overjas tien minuten de rug toekeert, bij zijn terugkomst een wandelend radiostation kan zijn. En Gallagher zelf zegt: „Het huis van de mens, dat ook wel zijn kasteel wordt genoemd is het traditionele bolwerk van zijn persoonlijke beslotenheid. Het loopt gevaar, een goudvissenkom te worden." Van zo'n bericht in de kranten kijk je dan toch weer even op. Men heeft wel eens Iets gelezen van de geweldige mogelijk heden om iedereen en alles af te loeren en af te luisteren en als het je niet bevalt, het genadeloos te vernietigen. Maar dat is dan die verre en vreemde wereld van de spionage. In die Ameri kaanse advertenties wordt echter dergelijke apparatuur zo maar voor een prikje in de handen van iedereen gelegd. Kan ieder een zo maar deze verantwoordelijkheid aan? We horen nu met ons ongewapend oor al zoveel, wat we eigen lijk niet moesten beluisteren. We sluiten onze oren nauwelijks voor geroddel, We laten onze oren verdoven door hele dagen muziek in huis en nemen zelfs naar bos en hel onze transistors mee, om de stem van de stilte, de diepere stemmen van het leven, niet te beluisteren, want daarvoor hebben we in ons leven eigenlijk geen plaats. We luisteren graag naar allerlei gefleem en geviel, al weten we dat het vergif ls voor iedereen die er het oor aan waagt te lenen. En ga zo maar door. Het valt in die advertenties direct op, dat in de reclame voor het snuffelapparaat alleen maar de mogelijkheden ten goede worden genoemd: meeleven met een visite van vrienden, waar je zelf niet bij kunt zijn; Je kinderen met een wakend oor begeleiden, terwijl jezelf niet in de kamer bent. De mogelijk heden ten kwade fantaseert iedereen er zelf wel bij! Aan het begin van onze eeuw schreef de bekende romancier Alphonse Daudet in „Le Petit Chose" al over een microfoontje, dat door een oude snoeper bij een bank was opgehangen, waar vrijende paartjes elkaar plachten te vinden. Dat leek toen nog iets van Jules Verne, de grote technische fantast van de vorige eeuw, wiens dromen nu overigens zowat allemaal werkelijkheid zijn geworden. Maar straks kunnen wij, die met ons oog als loerders niet ongestraft zouden kunnen te werk gaan, althans met onze oren „snoopers" worden. Gelukkig dat in onze oren ook nog de stem vain God klinkt. Hij zegt met bijzondere nadruk: „Een ieder van u zie toe, hoe hij hoort." En dan stelt God ons zijn eigen horen ten voorbeeld. Zou Gods oor een monstrueus afluisterapparaat zijn, waardoor al onze woorden, tot de meest geheime fluisteringen van onze ziel met wiskundige nauwkeurigheid en zakelijkheid, feilloos scherp worden geregistreerd? Neen, gelukkig ls het zo niet. God weet, hoe Hij hoort. Zijn horen is gekwalificeerd. Hij hoort alleen maar als Vader, als Verlosser. Als de ouders liggen te slapen, kan er allerlei geluid aan hun oren voorbijgaan, maar ze horen het huilen van hun kind, als ze weten dat het angstig of ziek in bed ligt. Zo lees lk van mensen die ontzag hebben voor God: „Hij hoort hun hulpgeroep en verlost hen" (psalm 145). Voor mensen die ln nood echt tot Hem roepen, heeft Hij een bijzonder fijn gehoor. Je mag Hem zelfs vragen, of Hij met Zijn oor heel dicht bij je komt, als je het gevoel hebt dat je zwakke stem Hem nauwelijks kan bereiken. Daarom zeggen de mensen ln de Bijbel: „Heer, neig Uw oor en hoor mij". Dat is: „Heer, buig Uw oor tot mij neer, want U lijkt zo ver en zo vreemd. God weet hoe Hij hoort En daarom hoort HU ook zomaar niet alles. Er zijn dingen die Hij per se niet horen wil. Als duistere geesten zijn kinderen, die kwaad hebben gedaan, bij Hem komen aanbrengen uit leedvermaak, dan wil God niet verder luisteren en dan bast Hij ze weg (Zacharia 3). Kerkgezang en kerkmuziek wil God alleen maar horen, als er oprechte liefde is tot de medemens en geen discriminatie of afzetterij. Amos, de grote strijder voor sociale gerechtigheid, zegt in naam van God; „Doe van mij weg het getier van uw liederen, het getokkel van uw harpen wil ik niet horen" (Amos 5). Of onze oren ongewapend zijn of met luisterapparaten versterkt, we zijn geroepen net zo te horen als God. Dat ls, ons inziens, de diepste oplossing voor het probleem van de snuffelaar. Dr. K. J. KR AA*

De Havenloods | 1965 | | pagina 4