c maar ik ben zijn profeet stap Nauwe samenwerking tussen Gebr. Van Gog en R.E.T. F mi Stralende romantiek rond Laurensorgel zei perschef Gert v. d. Hoest HAVENLOODS DONDERDAG 2 SEPTEMBER 1965 "Verolme is groot, ^ATERDAG 4 SEPTEMBER wordt Cornells Verolme, een naam, die voor altijd verbonden zal blijven aan de Nederlandse scheepsbouw, 65 jaar. Het is duidelijk, dat dit met vele festiviteiten gepaard zal gaan. Zo zal er vandaag donderdag een cocktailparty worden gehouden in het Parkhotel, waar de heer Verolme vele Nederlandse journalisten, m®t wie hij vele malen contact heeft gehad, weer eens zal ontmoeten. Bij die gelegenheid zal hem het eerste exemplaar worden overhandigd van een door twee Rotterdamse journalisten geschreven boekje. Die overhandiging geschiedt uiteraard ook weer in stijl en wel door de „tewaterlating" van een model van een schip een prototype van een bij Verolme gebouwd vrachtschip van ruim drie meter lengte. Het schip heet „Vader Drees" en het zal de A.O.W.-vlag in top voeren, naast vele andere vlaggen. De „Vader Drees" wordt beplakt met knipsels van over Verolme geschreven artikelen en het zal uiteraard worden gedoopt met een flesje champagne. Cornells Verolme, een landbouwerszoon, die een wereldconcern opbouwde. Van zaterdag al mag ook hij genieten van de A.O.W. De Rotterdamse Elektrische Tram is met de Autobusdienstonderneming Gebr. Van Gog N.V. te Capelle a/d IJssel een overeenkomst aangegaan, welke het deze onderneming mogelijk maakt om op haar interlokale autobuslijnen ook lokaal vervoer in Rotterdam te verrichten. Het betreft hier de volgende traject gedeelten: Centraal Station tot de Kralingseweg nabij Onderlangs, v.v. (lijn Rotterdam-Zevenhuizen via Oud-Verlaat)Centraal Station tot de Kralingseweg nabij de Prinses Beatrixlaan, v.v. dijn Rotterdam-Middelwatering en Gouda via Nieuwerkerk a/d IJssel); Centraal Station tot de 's-Gravenweg nabij de Jan Vermeersingel, v.v. (Hjn Rotterdam-Zevenhuizen via Nieuwerkerk a/d IJssel). Reizigers, die op een van de genoem de trajecten vervoerd wensen te worden, kunnen dus gebruik maken van de auto bussen van Van Gog. Deze autobussen «toppen echter uitsluitend aan de Van Gog-halten voor het laten uit- en instap pen van passagiers, dus niet aan de R.E.T. tram- of autobushalten, welke zich op genoemde trajectgedeelten be vinden. De chauffeurs van Van Gog zullen op genoemde trajectgedeelten de plaatsbil jetten van de R.E.T. verkopen (30 cents enkele reis, 40 cents overstap en kinder biljet van 15 cents), doch uitsluitend aan passagiers, wier vervoer beperkt blijft tot genoemde trajectgedeelten. Dit wil dus zeggen, dat deze passagiers de auto- Een juweeltje ln fraaie zetting, dat is de vijfde plaat in de serie „Rondom het Rotterdamse Laurensorgel"! Al luiste rend naar de verrukkelijk zang van Ca roline Kaart en het vaardige orgelspel van George Stam, horen wij dit tweetal aan het werk op een wijze die veel af finiteit verraadt met datgene wat ze op deze opname brachten. Caroline Kaart heeft een warme, vol le stem, dat is bekend, maar als zij volksliedjes zingt is zij op haar best en dat is heel wat. George Stam begeleidt lichtvoetig en laat in de soli het Lau rensorgel van zijn charmantste zijde horen. Aan de ene kant van de plaat zingt Caroline een vijftal prachtige Schotse liedjes van de nationale dichter van dit land, Robert Burns. Stam sluit hier mooi bij aan met Air en Gavotte van Wesley en Trumpet Voluntary van Stan ley. De andere zijde bevat vijf van de aardigste Nederlandse volksliedjes en speelt de organist oud-Nederlandse ln- strumentaal-stukken van Joh. Wagenaar Wij willen alleen maar zeggen, dat deze plaat eigenlijk een „topper" dient te worden. Een half uur stralende ro mantiek, soms vrolijk dan weer melan choliek voor f 13,50. Franco per post, na storting van f 14,50 ten bate van het Fonds Wederopbouw Grote Kerk op giro 4900. A. H. Ruim twaalfhonderd firma's exposeren op Najaarsbeurs De Internationale Najaarsbeurs, die van 6 tot en met 14 september a.s. te Utrecht wordt gehouden, geeft het tra ditionele beeld van gebruiksgoederen van 1271 firma's uit binnen- en buiten land te zien. Bovendien wordt gelijktij dig met deze Najaarsbeurs de vakbeurs voor woningtextiel Inter Decor gehou den, op de verdieping van de Juliana- hal aan de Graadt van Roggenweg. De Najaarsbeurs, die een netto exposi tie-oppervlakte van bijna 20.000 m2 in de Vredenburggebouwen beslaat, zal een overzicht geven van produkten van der tien verschillende branches. De Vak beurs Inter Decor beslaat een netto expositie-oppervlakte van 5050 m2. De beursen zijn dagelijks geopend van 9 tot 5 uur. Nieuw schip vertrok uit Rotterdamse haven Gisteren woensdag 1 september fs uit de Rotterdamse haven vertrokken het nieuwste schip van de Hamburg— Amerika Linie, het ruim 12.000 ton me tende m.s. Alemannia. De Alemannia was op 29 augustus binnengekomen en meerde af aan het terrein van Müller- Progress n.v. aan de Merwehaven. De Alemannia, die een accommodatie heeft voor twaalf passagiers gaat van Rotterdam naar Singapore, vandaar naar Hongkong, Yokohama, Kobe en Nagoya, waarna het schip de reis in om gekeerde volgorde voortzet en op 19 no vember weer in Rotterdam zal aanko pten. busrit zowel aanvangen als eindigen ge heel binnen deze trajectgedeelten. Alle geldige R.E.T.-plaatsbewijzen, zoals 40-cents overstapbiljetten, 6 ritten- kaarten van f 1,50, 8 ritten kinderkaarten van fl,-, 5 overstaprlttenkaarten van f 1,50, weektoonkaarten, maand-Zjaar- abonnementen voor alle lijnen, abonne menten voor scholieren (echter uitslui tend die schoolabonnementen, welke voor tramlijn 16 zijn uitgegeven), enz., zijn van nu af ook geldig op de autobus sen van Van Gog op de genoemde tra jectgedeelten. Bij het kopen resp. aanbieden van R.E.T.-plaatsbewijzen dient door de pas sagier aan de chauffeur van Van Gog een toeslag van 5 cent te worden betaald. Passagiers, die in de autobussen van Van Gog voorwerpen hebben verloren, dienen navraag te doen bij het hoofdkan toor van de Autobusdienstonderneming Gebr. Van Gog N.V., Capelseweg 120, Capelle a. d. IJssel (tel. 122122). verkoop-service speciale schade- reparatie-afdeling PIETERSEN CO S AUTOMOBIELBEDRIJF n.v. Dat flesje champagne was een van de vele kopzorgen van Gert van der Hoest, de 43-jarige perschef van Cornelis Verolme en daardoor de man, die dapper heeft meegebouwd aan de „image" van deze scheepsbou wer. „We kunnen wel aan een flesje champagne komen, maar het glas van die dingen is zo verrekte hard", zegt hij. „En het is nou ook niet leuk om uitgerekend bij die gelegenheid steeds maar weer dat flesje tegen het schip te moeten gooien met alle kans, dat het schip wel, maar de fles niet stuk gaat." Ongetwijfeld heeft de perschef er van daag wat op gevonden, want hij heeft wel andere problemen, maar dan mees tal in het groot, opgelost. Anders zou hij het nooit al die jaren hebben uitgehou den in de schaduw van die kleine, ster ke man, die sinds 1957 vele scheepsbou wers in binnen- en buitenland vaak heeft doen knarsetanden. Zelf schrijft Gert van der Hoest over Verolme in een pers bericht, dat hij ter gelegenheid van de 65ste verjaardag de wereld in stuurde: „De heer Verolme is klein van stuk ge bleven, maar nu zijn er mensen, die hem liever uit de maatschappij wensen". Van der Hoest en zijn echtgenote Mini, die de verbaasde gezichten bij het horeD van haar leeftijd heel gewoon vindt (,ik ben veertig, maar iedereen denkt, dat ik 32 ben") en die haar echtgenoot bij zijn werk assisteert, wensen Verolme beslist niet uit de maatschappij. Misschien heeft Mini dat in 1957 wel even gedaan. „Ik heb nooit bij hem (Verolme) gesollici teerd", vertelt Gert, „maar er kwam op een keer een vent bij me aan de deur en die vroeg me of ik bij Verolme wilde ko men praten. Ik kende Verolme toen niet eens. Nou ik ben toen naar hem toe ge gaan. Daar was jij ook bij, Mini. (Mini: nou, en of!) Verolme en ik hadden na vijf minuten al ruzie. (Mini: daverende ruzie). En ik weet niet eens meer waar om. Maar we zijn altijd eikaars tegen polen gebleven". Zijn echtgenote voelde niet veel voor een carrière bij Verolme. „Dat wordt toch niks en daar hoor je ook nooit meer wat van, heb ik toen gezegd. Maar toen zei Gert: Heb je die man wel goed in de ogen gekeken? Ik ben er van overtuigd, dat je een interessant leven bij hem krijgt. Nou, en dat is zo. Zelfs op zater dag laat hij ons niet met rust". Verolme is nooit een gemakkelijke baas geweest. „Toen ik hier kwam wer ken, wist ik nog nergens van", vertelt Van der Hoest. „Maar om de haverklap belde Verolme me op omdat hij iets wil de hebben. En als ik hem dan vroeg wanneer, dan zei hijover een kwartier. Daar werd ik doodziek van. Toen heb ik hem op een zondagochtend opgebeld en gevraagd om een artikel voor het perso neelsblad. Goed, zei Verolme, wanneer moet je het hebben? Over een kwartier, heb ik toen gezegd en ik heb gelijk de haak op de telefoon gelegd. Sinds die tijd heb ik op dit punt nooit meer last met hem gehad". „Gratis reis" T7oordat hij bij Verolme kwam wej- ken, was Gert van der Hoest free lance journalist. „Ik heb toen de gekste dingen uitgehaald", vertelt hij, nog na genietend. „Ik was bezeten van de scheepvaart. Mijn vader was zeeman en mijn grootvader ook. Ik heb toen hele series geschreven over de kustvaart en de Rijnvaart". Even zit hij na te denken. „En nou zal ik je een bak vertellen uit die tijd", gaat hij dan verder. „Het kan me nou niet meer schelen. Nu mag ieder een het wel weten. Ik was toen ook scheepsbemiddelaar, dat wil zeggen, dat ik zorgde voor bemanningen voor sche pen. Toen was ik een keer bij een sta pelloop in Amsterdam en ik zeg tegen een journalist van De Telegraaf, dat ik een primeur voor hem had. Iedereen kon der Hoest: emmers vol gluton ben Ik de redacties af gaan bellen. Ik heb ze aUemaal een verhaal beloofd over Verolme, maar daarbij heb ik het woord primeur vermeden. Want ik had het zo uitgekiend, dat ze allemaal op dezelf- de dag met het verhaal uit zouden komen Man, dat was prachtig. Ze tuinden er al lemaal in. Maar ik had vergeten, dat verschillende van die bladen van één en hetzelfde concern waren. Zo kwamen ze er dus achter. Maar toen was het al te laat, want toen konden ze het nummer veranderen. Later heb ik ze al- primeur beloofd om het goed De heer Verolme, uitrustend in de tuin van Te Heul, zijn woning, met twee van honden, die voor hem op een ochtend belangrijker leken te zijn dan de opening v *yn werf op Rozenburg. niet lemaal te maken en twee maanden" later" kwa~ men ze allemaal weer met een verhaal over Verolme, maar nu hadden ze alle maal een exclusief verhaal". Emmer gluton "ï7erolme heeft die opbouw van zijn image tegen zich aan laten leunen. „Hij is enorm ijdel", zegt Gert en Mini vult aan: „Mag hij alsjeblieft. Ik heb liever zijn ijdelheid dan die valse be scheidenheid, die we hier op de werf ook vaak meemaken. De ijdelheid van Ver olme is tenminste eerlijk". Die ijdelheid wordt thans dagelijks ge streeld door honderden en honderden knipsels, die bij elke post binnenkomen. „Ja, maar alles wat die man zegt, is nieuws", zegt Gert. „Je kunt het zo gek niet bedenken". En wat er allemaal met die knipsels gebeurt? „Toen we hier Kwa men werken, ben ik meteen begonnen die knipsels op te plakken", zegt Mini. „Jullie weten niet half wat je ons aan doet. We gebruiken nu emmers vol gluton en soms nemen we een gieter, waarin we de gluton met water verdunnen om de vellen papier te besproeien, waarop we die knipsels plakken. Je zou je dood schrikken als je zag hoe groot dat ar chief nu is geworden". „Maar Verolme laat ons verder he lemaal vrij", zegt Gert, „al hebben we wel vaak ruzie. Men denkt wel eens, dat je er onderdoor gaat als je voor zo'n do minerende figuur werkt, maar dat ver tik ik. Daar zal ik je een voorbeeld van geven. Verolme had me een keer een ar tikel beloofd voor het personeelsblad, maar dat artikel kwam maar niet af. Toen ben ik naar een paar werfdirecteu- ren gegaan en ik heb zelf het verhaal bij elkaar gescharreld. Toen Verolme la ter bij me kwam om me te vertellen, een gratis vakantiereis mee maken naar de Middellandse Zee en nog geld toekrij- gen. De achtergrond daarvan was, dat er wel scholieren op zouden komen. Onder weg moesten ze het dek schrobben en dergelijke karweitjes meer, maar dat vertelde ik er niet bij. Ik kreeg het die avond ook nog in de Radiokrant voor Ne derland en de volgende ochtend stond het op de voorpagina van De Telegraaf. Man, ze zijn bij de Vreemdelingendienst, bij het Arbeidsbureau en bij het Zee manscollege helemaal gek geworden. Al le telefoons waren van 's ochtends tot 's avonds geblokkeerd. Moet je je voorstel len. Een vent komt 's morgens op kan toor en de telefoon gaat. Gert grijpt de haak van een van zijn telefoons om het te demonstreren. „Dat ging zo: ja, meneer u spreekt met Pleun van der Ent uit Enkhuizen. Moet u eens horen.. Even kijkt Gert verbaasd op. Dan: „Verrek, ik geloof, dat die lijn in gesprek was.Hij holt met zijn eigen sneltreintempo naar de andere kamer, waar inderdaad een telefoniste in ge sprek was. „Ik dacht het al, want ik hoor de ineens een vrouwenstem", mompelt Gert. Dan gaat hij door: „Niemand heett ooit geweten, wie die bak had uitge haald, maar ik heb er wel lol om ge had". „Kom Gert", zegt Mini dan, „je kunt al die bakkèn toch niet vertellen". Hij begint te lachen. „Nee, maar er zijn toch ook wel leuke stunts geweest nadat ik bij Verolme ben gaan werken. Weet alle geïllustreerde bladen opgebeld informeerd naar de uiterlijke datum, waarop ze nog kopij konden hebben en de datum van verschijning. Toen ik die data allemaal goed in mijn hoofd had, enigheid met predikanten, wanneer hij schrijft over leven en dood en de duivel. Soms is het de vakbond, die het blad aanvalt, wanneer het over de Tros gaat, bijvoorbeeld. „Neem nou die Braziliaanse meisjes", zegt Gert. „Dat zijn toch verdraaid mooie kinderen". Mini vult hem weer aan: „Ja, het zijn inderdaad mooie vrou- i. Daar heeft hij oog voor, die man e dat hij het artikel gauw zou schrijven, heb ik gezegd, dat het niet meer nodig was. Verolme werd razend. Wil jij dan beweren, dat de directeuren het alle maal beter weten dan ik? schreeuwde hij. Helemaal niet, heb ik toen gezegd, maar het artikel is goed. Er stond een hoge functionaris van ons bedrijf bij dat gesprek en Verolme vroeg hem wat hij er nou van vond. Ik geef u groot gelijk, meneer Verolme, zei die man. Toen ben ik razend geworden. U weet niet eens waar het over gaat, heb ik gezegd, en toch geeft u Verolme gelijk. U kunt be ter naar Drente gaan om ja-knikker te worden. Toen ben ik de kamer uitgelopen en heb de deur achter me dicht gesla gen. Even later belde Verolme me op met het verzoek of ik naar Te Heul, zijn huis wilde komen en het artikel mee wilde brengen. Toen hij het had gelezen, zei hij: Van der Hoest, je hebt volkomen gelijk gehad. Het artikel is goed". „En dan die keer, toen hij in Alblas- serdam een rede zou houden over de Ja panse scheepsbouw", vult Mini aan. „Gert was toen ziek. De rede stond op papier en we hadden hem een dag voor de stapelloop aan de pers gegeven. Een paar uur voor de te water lating belde Verolme op met de mededeling, dat hij kiespijn had en daarom de rede niet zou uitspreken. We schrokken ons dood. Toen heb ik tegen hem gezegd: meneer Ver olme, dat zou een enorme blunder zijn. U spreekt eerst die rede maar uit en daarna gaat u naar de tandarts. En dat heeft hij toen gedaan". „We hebben een keer een foto op de voorpagina van Verolme Nieuws gehad van de kop van een arbeider. Het was een verdraaid karakteristieke kop", zegt Gert en hij holt weer even weg om het desbetreffende nummer te halen. „Er kwamen honderden brieven op Te Heul binnen van werkgevers en alle mogelijke organisaties, omdat die man een commu nist was. Toen Verolme daarover iets te gen mij zei, ben ik vreselijk kwaad ge worden. Hij heeft altijd gezegd, dat hij zo democratisch denkt. Dan moet hij zich ook niet storen aan dergelijke kreten. Bovendien ben ik niet van plan om aan een baas te vragen of ik een bepaalde man mag fotograferen. Daar wil ik vrij in zijn en Verolme was het met me eens". „Bedankt heeft hij ons nooit", zegt de perschef dan verder. „Dat hoeft natuur lijk ook niet, maar zo is hij nu eenmaal. Daar zal ik je ook iets geks over vertel len. We zouden de werf op Rozenburg openen. Dat was toch echt wel een ge beurtenis. De opening zou verricht wor den door de Commissaris van de Konin gin en er zouden een paar duizend gas ten komen. We hadden ons wild gewerkt en op de betreffende dag was ik dood ze nuwachtig. Ik reed in mijn Volkswagen (Mini: hij heeft dat ding nog steeds en je moet er goed tegen praten om hem aan het rijden te houden) van Alblasser- dam, waar we wonen, naar Rozen burg. Onderweg werd ik gepasseerd door de Chevrolet van Verolme. Hij stopte een heel eind voor me, stapte uit en beduid de me, dat ik pok moest stoppen. Toen kwam hij naai' me toe. Heb je het gro te nieuws al gehoord? vroeg hij. Mijn gedachten waren alleen maar bij de ope ning van de werf en ik wist niet wat hij bedoelde. „Mijn hond heeft jongen gekre gen!" (Mini: Dat was Tipsy. De jongen heten Douchie, Roy, Joy en Topsy) Gert begint te lachen. „Ik ben een hele tijd volkomen versuft achter het stuur blijven zitten", zegt hij dan. „Maar het was wel typerend voor Verolme. Aan de werf en aan al ons werk dacht hij op dat mo ment niet eens". Dood en duivel Fn dan is daar het andere fenomeen van deze scheepswerf, die met al zijn buitenlandse vestingen al een konink rijk op zichzelf is. Dat is het personeels blad. Verolme Nieuws. „Ook daarmee ben ik helemaal vrij", zegt Gert. „Men denkt wel eens, dat Verolme zijn stempel op dat blad drukt, maar dat is helemaal niet waar. Hij schrijft zo zes keer per jaar een pagina over een godsdienstig onderwerp, maar dat is dan ook alles Voor de rest ziet hij het blad als het uitkomt en als hij het ergens niet mee eens is, kan hij een ingezonden brief schrijven, net zoals bijvoorbeeld een las ser in het bedrijf". Met de inhoud van Verolme Nieuws zijn vaak vele mensen het oneens. Soms heeft Gert van der Hoest het aan de stok vind ze mooi".,Mini: „Ze zijn toch ook schattig". Gert! „Maar in Nederland zijn we gefrustreerd op sexueel en op gods dienstig gebied". Mini: „En hoe!" Dan wordt Gert van der Hoest ziek. Een hartaanval. „Toen ik hersteld was, zei Verolme tegen mijIeder mens moet zich voorbereiden op de dood. Ik heb ge antwoord: Dat kun je gemakkelijk zeg gen, maar ik heb de dood voor ogen ge had. Toen heb ik daarover in Verolme Nieuws mijn mening gegeven". Dat wgs het begin van een aantal a 1^-'— -iA mensen leven geïsoleerd met hun pro blemen over de dood. Ik heb met ze ge praat en ik heb er over geschreven", zegt Gert, die er aan toevoegt, dat het steeds zijn eigen mening is geweest. In het laatste nummer ligt Gert van der Hoest overhoop met de vakbond en De Waarheid. Zonder in te willen gaan op de achtergronden van die strijd, mo gen we wel zeggen, dat Gert zijn scher pe pen voor deze gelegenheid nog eens ing moe. vakbonden", zegt Gert. „En als ze ons aanvallen, dan moeten ze dat op een eer lijke manier doen. Ik ben niet van plan een blad voor mijn mond te nemen. Zo hebben ze bijvoorbeeld het meinummer van Verolme Nieuws onder de loep geno men. Dan schrijven ze: Dat nummer bracht op de voorpagina een afbeelding van de duivel. Verder telden wij in het zelfde nummer zeven foto's van de heer Verolme, nog twee afbeeldingen van Satan, één van Jezus Christus, een kerk hof en een gereformeerde kerk. Het is natuurlijk oneerlijk om de dingen zo bij elkaar op te tellen. En als ze de heer Verolme een kapitalist gaan noemen, dan moeten ze eens lezen wat de heer C. de Hay, districtsbestuurder van het N.V.V., in 1957 heeft geschreven: De heer Verolme is een ondernemer, zoals er in de 40 a 50 jaar slechts éénmaal wordt losgelaten, een ondernemer, die Elke week streeft Verolme Nieuws ook naar een bijzondere prijsvraag. Dit maal is het een prijsvraag op paranormaal ge bied. De lezers (V.N. heeft een oplage voor heeft) moeten vragen beantwoor den naar aanleiding van foto's van een meisje en twee jongens. „Mijn moeder was paranormaal be gaafd", zegt Gert. „Op een keer werd het schip van mijn vader vermist en ze kwamen van de rederij naar mijn moeder toe. Maar die zei: Er is niets aan de hand, want ik zie mijn man voor mij. En er was ook niets aan de hand. Dat heeft grote indruk op me gemaakt. Vandaar deze puzzel". Enorme stunt man, die door velen uit de maatschappij wordt gewenst. Maar er kunnen ook an dere dingen gebeuren. Gert begint te la chen als hij vertelt over de grootste blun der van zijn leven. „Dat was bij een stapelloop, ook weer in Alblasserdam. Toen hoorde ik, dat een heel oud mannetje, een zekere Rokus van Herk, die met zijn roeibootje op de Noord voer, door de enorme golf tegen het talud van de dijk was geslingerd. Ik vond het een goed verhaal en ik zocht Rokus op. Maar hij was zo doof als de pest en hij verstond geen woord van wat ik zei. Toen heb ik hem in zijn bootje ge zet en het ongeluk in scène gezet. Hij zelf snapte er niets van. Later, toen het ver haaltje in Verolme Nieuws was gepubli ceerd, en door andere bladen was over genomen, hoorde ik, dat er helemaal niets van waar was geweest. Nou ja, het verhaal als zodanig is kostelijk en je krijgt het de wereld ook niet meer uit. Dat was nog uit de tijd, dat ik zei: „Ver olme is groot, maar ik ben zijn profeet. Maar zet er vooral bij, dat we de kopij voor de rest behandelen met ambtelijke nauwkeurigheid". En Mini voegt er aan toe: „Ik lees alles na wat Gert schrijft". Verolme heeft altijd een perschef no- dit gehad zoals 'n hongrend man brood nodig heeft. Gert van der Hoest heeft nieuwe kantoor zouden openen en of ik de pers maar wilde waarschuwen. Dat deed ik, maar ik wist niets van een kan toor af. Toen de pers zich meldde, ben ik gaan zoeken, maar er was niets te vinden. Ik naar Verolme. „Waar is het nieuwe kantoor"? vroeg ik. „Ik weet niets van een kantoor", zei hij. „Maar de pers staat voor de deur", zei ik. Ver olme: „Nou, dat is toch fijn, daar vin den we wel iets op". Nou was er net een grote barak aangekomen, maar daar stond niets in. Toen hebben Verolme en ik daarin een tafel geplaatst met een televisietoestel er op. Een dag tevoren was net de „Minas Serais", dat Brazili aanse vliegkampschip voor de wal geko men. Er was ook een admiraal bij. Ver olme en de admiraal gingen voor het tafeltje staan en ze gaven elkaar een hand. Persfotografen vereeuwigden dat plechtige moment. Daarna hield de ad miraal een toespraak, waarin hij onze werf prees. Want, zo zei hij, op de vloot- basis in Brazilië heeft men geen recrea tieruimte voor de opvarenden van sche pen, maar het eerste wat Verome deed, was het oprichten van iets dergelijks. Het was voor ons een enorme stunt en we hebben er nog vaak plezier om gehad. „Natuurlijk is Verolme een groot man", zegt Gert dan nog. „Ook al is hij ijdel. Wat hij gedaan heeft, is fantas tisch. Daar heb ik bewondering voor. Maar ik ben niet van plan onder hem door te gaan. We blijven tegenpolen". 56P DIJKSTR#

De Havenloods | 1965 | | pagina 9