TEL. 282900 m i 'S „Deze man is een Hollander en hij komt judo studeren BIJ IEDERE TAXIRIT NU ÓÓK EEN SPELDJE CADEAU! - Sport JUDOKA DE KORTE KREEG DIT OP JAPANS BRIEFJE: Strijd op Nenijto om Pr. Julianabeker Politiehond Leo behaalde Nederlands kampioenschap Oplossing puzzel - rBraat-) Bert Garthoff komt in Rivièralia! over dr. Jac. P. Thijsse spreken DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 13 SCHIEDAM VLAARDINGSE JUDOKA Chris de ■L* Korte vertrekt vandaag naar Japan met maar één zekerheid, die hem werd gegeven door de oud-coach van het Ne derlands judoteam, de Japanner Haku Michigami. Hij heeft gezegd: „Wanneer ie in moeilijkheden komt, wanneer je de Veg kwijt bent geraakt of wanneer Jfc niet meer weet in welke trein je moet stappen, zeg dan maar: Michigami heeft me gestuurd en dan gaan alle deu ren open en dan zal iedereen je helpen". Voor de zekerheid heeft de wereldbe roemde oefenmeester en eigenaar van een grote vissersvloot, die nu in Parijs woont, in Bordeaux werkt en van wiens uitzonderlijke gaven de Nederlandse ju doka's hebben geprofiteerd, de 27-jarige Vlaardinger een aantal kaartjes vol Ja panse lettertekens meegegeven. „Kijk", zei Michigami, „wanneer je nu met de boot in Yokohama aankomt, geef dan dit kaartje aan een politieman. Hij zegt dan: Ah.... gestuurd door Mi chigami en hij zal je ogenblikkelijk de trein wijzen die je naar Kyoto moet brengen." Michigami heeft nog andere kaartjes geschreven, die op andere situaties be trekking hebben en met behulp van de ze bescheiden middelen die niettemin een waarborg zijn voor onbeperkte gast vrijheid en hulpvaardigheid moet Chris de Korte proberen Kyoto te berei ken, waar een van de grootste judo- meesters van Japan op hem wacht. 3ij deze Japanner, leraar voor stu denten en politiemannen, gaat de Vlaar dinger, die het zelf tot de derde dan- graad heeft gebracht, een jaar lang judo oefenen en de achtergronden ervan be studeren. Die achtergronden moeten wor den gezocht in het Zen-boeddhisme en op het programma van Chris de Korte staat dan ook een groot aantal gesprek ken met monniken en bezoeken aan tem pels. Hij wil proberen iets te ontdekken van de grote geheimzinnigheid waarmee de sport in het Verre Oosten wordt om geven. Onbegrepen handeling /AFSCHOON het judo mede dankzij de f prestaties van vooraanstaande sport mensen als Anton Geesink, in Neder land snel naar grote populariteit is ge groeid, weten de Nederlandse beoefe naars doorgaans weinig van de her komst van hun sport. Langzaam aan is de mysterieuse sfeer, waarin ook het judo in Nederland was gehuld, verdwe nen. Wat is er bijvoorbeeld hier nog over van de ceremonie die aan iedere partij voorafgaat, als twee tegenstanders el kaar geknield op de mat met een diepe buiging begroeten? Voor ons is dit doorgaans niet meer dan een vluchtige, soms onbegrepen handeling waarmee de grondvester van het judo, professor Ji- goro Kano ons heeft opgescheept. Voor de Japanners echter Is deze buiging een belangrijk ritueel, waarmee grote bewondering voor de tegenstander tot uitdrukking wordt gebracht. Een mo ment van intense meditatie op het ko mende gevecht. Nee, volgens de Japanners begrijpen al die Europeanen, die deze tak van sport zo lakoniek opvatten helemaal niet goed wat professor Kano heeft bedoeld. Michigami zat daar wel eens over in toen hij zag hoe de traditie in ons land, misschien uit gemakzucht of onbegrip, op de achtergrond raakte. „Nederlan ders", zei hij dan hoofdschuddend, „we ten in het judo van alles een heel klein beetje, terwijl de Japanners juist de sport tot in de perfectie beheersen." Op zulke momenten, waarop hij het Nederlandse judo met enige weemoed gadesloeg vertelde hij over de tijd waar- In hij bijvoorbeeld als arbiter de mat be trad. Officials maakten hem het verwijt Aanstaande zondag 12 september, aan vang 13.30 uur, organiseert de Rotter damse dames- en heren Atletiekvereni ging „Minerva" op de Nenijtobaan de fi nale van de landelijke competitie hoofd klasse dames om het Nederlandse club kampioenschap, beter bekend als de fi nale om de Prinses Julianabeker. Fina listen zijn: Sagitta en ADA, uit Amster dam. Atmodes-Haarlem, DEM-Bever- wijk, Bataven-Leiden en het organiseren de Minerva-Rotterdam. De belangstelling zal in de eerste plaats uitgaan naar de verrichtingen van, ook Internationaal, op vallend sterke atletes zoals Hilda Sla- man-v. Doorn (Sagitta), Ned. kampioene '65. op de 400 m. verder Mieke Sterk (Atm.i en Martha Leydekkers (Min.), resp. 2e en 4e op die afstand. Op de 100 en 200 mtr. o.a. Martha "laassen-B-- te prestatie over 1.70 m. Speerwerpen met o.a. Wil Hulshof, (Bat.) Ned. Kamp. met beste jaarprestatie van 47.90 m en Henny de Bruin, (Min.) recordhoudster '65 met 49.54 m. Kogelstoten met o.a. Loes Bóling, (Sag.), Ned. Kamp. en re cordhoudster met 15.37 m. Op de esta fettenummers de 4 sterkste ploegen van Nederland met o.a. ADA, Atmodes, Mi nerva en Sagitta. De positie van Sagitta als permanente kampioene is niet meer zo onaantast baar als in de laatste jaren, de stijgen de prestaties van haar rivalen zullen Sa gitta tot de uiterste krachtsinspanning dwingen. Niettemin wordt voor de club van Fanny Blankers-Koen het zoveelste kampioenschap verwacht, maar met een geringere voorsprong dan voorheen op nummer 2 om welke plaats het felst ge streden zal worden door ADA, Atmodes en Minerva. Sterk bezette bijnummers met o.a. Noordenbos, Jansen en Tamminga op de 100 en 200 m; Chris Konings en Haico Scharn op de 800 m; Snepvangers op de 1500 m en Dick de Bruyn, Aad Stylen, Bertus Veldhoven en Piet de Haas op de 5000 m zullen ertoe bijdragen dat in Rot terdam na lange tijd weer eens zeer goe de atletiek wordt vertoond. De politiehond „Leo", eigendom van de heer S. H. M. van Houwelingen, heeft bij de jaarlijkse kampioenswedstrijden, te Oosterbeek in het sportpark De Bil- derberg georganiseerd door de Koninklijke Nederlandse politiehondenvereni ging, het kampioenschap van Nederland verworven. De politiehond van de heer Van Houwelingen is een reu, en kruising tussen een bouvier en een Hollandse herder. Duivensport dat zijn stem niet hard genoeg klonk om als scheidsrechter te kunnen functio neren. „Michigami", zo zei hij dan plechtig in zijn beste Frans, „ging toen naar een waterval waar een bulderend lawaai heerste en Michigami probeerde toen het geraas van het water te over schreeuwen. Het duurde drie maanden voordat zijn stem boven het geluid van het vallende water uitkwam, maar toen kon hij teruggaan naar de judotempel om zich opnieuw als arbiter aan te bie- IJzeren geduld ZO'N doorzettingsvermogen zal men onder de Europese judoka's nauwe lijks kunnen aantreffen. Net als zij er niet van gediend zullen zijn om in de winter, wanneer de sneeuwstormen het land teisteren alle ramen van de dojo te openen om dan in een huiveringwek kende koude een judocompetitie af te werken. met onweerstaanbaar geduld kunnen ze vechten voor een ideaal. Professor Kano heeft gezegd: „Niet de techniek van het judo is het belangrijkste, maar de leef wijze van de beoefenaar". In tientallen boeken heeft Chris de Korte gelezen over de achtergronden van de sport. Van zijn 250 leerlingerkbij de sportschool Van Gorsel heeft hij een boek over het judo mysterie gekregen. Hij is goed geoefend naar Kyoto vertrokken. Zijn vaardigheid is zo groot dat tal van vooraanstaande Rotterdamse atleten, die regelmatig hun loopsnelheid met hem maten, het moes ten afleggen. Als militair koos hij het korps commandotroepen omdat „de rest van de dienst bestaat uit klaverjassen en uitrusten." Iedere ochtend rond zeven uur kon men Chris de Korte aantreffen in de omstreken van Schiedam of Vlaardingen en zelfs vakantie was geen reden om met de vermoeiende traditie te breken. De trip naar Japan is georganiseerd door Michigami, maar voordat de be roemde oefenmeester beloofde een leer meester te zullen zoeken, is Chris de Korte scherp aan de tand gevoeld. Niet alleen was het nodig dat hij zich een begaafd sportman toonde, bovendien moest het de meester blijken dat De Korte gevoel en vooral respect had voor de ceremonie van het judo, zoals die in Japan leeft. Toen hij eenmaal aan deze voorwaarden had voldaan sprak Michi gami: „Goed, ik sta achter je en ik zal je veilig naar alle tempels en sport zalen laten geleiden". Behalve de kaartjes met speciale op drachten voor politiemannen en taxi- 17 Vesta; 18 veranda; 19 geste; 21 krent; 24 bezet; 26 knuppel; 27 rate len; 28 re; 29 mij; 30 steriel; 32 vereren; 33 motel; 34 grind; 37 snaar; 38 overste; 39 Erato; 40 rit; 41 drama; 42 nul; 43 roe; 44 era; 45 vin; 4 staan; 47 noest. Verticaal: 1 gelag; 2 ree; 3 Andes; 4 garve; 5 kwartel; 6 boender; 7 bivak; 8 zesde; 9 iet; 10 graat; 16 Ra; 20 een; 21 typeren; 22 Roemeen; 23 Noë; 24 be zem; 25 tafel; 27 ure; 28 lijn; 30 tor; 31 logeren: 32 verstek; 33 eva; 34 grens: 35 Itala; 36 doorn; 37 sedan: 38 agave; 39 R(ex) I(mperator)40 rut; 41 riant; 42 mis. Een van de leerlingen van de school wordt hier door instructeur De Korte (rechts) feilloos tegen de grond ge werkt. chauffeurs, gaf de judomeester aan De Korte toen een speciaal kaartje voorzien van zijn handtekening en familiewapen. Daarop stond: „Deze man is een Hol lander en hij komt judo studeren. Wees vriendelijk en goed voor hem, want hij is een echte vriend van ons." „Bravo" heeft tekort aan leden De Schiedamse Mondaccordeonvereni- ging „Bravo" bestond op 17 mei jl. 35 jaar, waaraan evenwel door allerlei om standigheden nog geen aandacht is be steed. De voornaamste reden is wel, dat het verenigingsleven steeds meer proble men kent. Van de vijf mondaccordeon- verenigingen die bestonden toen „Bravo" werd opgericht, zijn er nu nog slechts twee over. „Schiedam Vooruit", „Excel sior" en „Symphonia" zijn verdwenen. Alleen „Vriendenkring" en „Bravo" heb ben zich nog weten te handhaven. In fi nancieel opzicht en wat materiaal be- goede concerttamboer nodig. „Bravo" heeft in de mondaccordeonwe- reld een goede plaats verkregen en won zelfs eenmaal de wisselbeker met het hoogste aantal punten nl. 354 van de 360 die mogelijk waren. Op diverse concour sen zijn eerste prijzen behaald. Het lag in de bedoeling het 35-jarig bestaan in november te herdenken, maar door het kleine aantal leden, heeft het be stuur hiervan moeten afzien. Het bestuur betreurt het, dat in een stad als Schie dam zo weinig belangstelling blijkt te bestaan. Onder leiding van de heer A. N. van Daalen beginnen donderdagavond 9 sep tember in het gebouw „Jeugdhaven" aan de Lange Haven 129 weer de repetities en men hoopt, dat velen eens komen ken nis maken. De contributie bedraagt f 2.75 per maand en f2.50 inschrijfgeld. Daar voor worden vijf instrumenten verstrekt. ..Bravo" komt uit in de afdeling Uitmun tendheid, en heeft zeker een bestaans recht, De Schiedamse vereniging „De Vrij heid" vloog met 300 duiven een wed vlucht Vilvoorde, 112 km. 1 A. van Lim- borg 2-3-41-49-52; H. Hagen 4-17-51; M. Putters 5-6-15-44; W. de Winter 7-29-59; P. Verlinde 8-9; D. Bakker 10-28-32-o7, J Rost 11-43; L. Wijnen 12-22-33-35-48- 60: J. Doejaaren 13-25-40-42; J. Kazen- broot 14-53; A. Houtsma 167; J. Schrumpf 13-55; Th. Juyn 19; C. Kocgje 20-30-54-23; H v. d. Steen 21; A. de Rouw 24; W. Ekris 26; J. Westerholt 27-56, Joh- Bak ker 36-47; C. Lems 37; A. v d. Berg 38; L. Lems 45; W. Poort 46; P- Pols 49; N. Hagers 50; D. Ram 61; G. Bar- zilay 62; G. van 't Hof. Gelost 7.20.00. eerste prijs 8>33.00, laatste 8.53-00 uur S.E.V. De Postduif Uitslag van de wedvlucht vanuit Ede, een afstand van 82 km. voor oude en jonge duiven. Gelost 5 sept. om 9.00 uur. Deelname: 336 duiven. Eerste duif: 10.07.50 uur. Laatste duif: 10.23.38 uur. A. Boes 1-5-10-14-30-45-58-55-74; G. Meyer 2-19-80; H. Vis 3-61; H. Blondé 4-7-11-37-79: C. Herwig 6; T. Jansen 8- 40-51; C. Anker L. Toutyn 9-43; A. Hersbach 12-25; A. v. d. Grijp 13; J. v. Harmeien P. Vol 15; A- Klepke 16- 41; W. v. d. Kant P. Sparla 17-58-60- 65-67: W. v. Deurzen 18-39; G. Vermeer 20; M. v. d. Waal 21-54; A. v. d. Tuyn 22; P. van Os Co. 23-32-34-36-48-52-63; C. v. d. Grijp 24-82-84; O. Bolkenbaas 26; I. v. d. Tuyn 27-38-64-73; J. Verhaal 28-35-59-69-dipl. A. Brökling 29; D. v. d. Tuyn 31 T. v. Weelie 33; C. Paarden- koper 42-57; C. den Tuinder 44-46; L. v. d. Mey 47-71; A. Loke 49; J. v. d. Waard 50-68-76; W. Poelman 56-77; H. v. d. Kant 62-72-81; H. Crama 66-70; J. Silvius 75; H. Brökling 78; A. in 't Veld 83. Nieuwtjes uit clubbladen „Vespanorama", het clubblad van de Schiedamse Vespa-club heeft een spe ciaal nummer gewijd aan de reeds ge reden Rijnmond-rit. Behalve mededelin gen over de rit zelf, wordt in het kort iets over de geschiedenis van Schiedam verteld en melding gemaakt van de di verse bezienswaardigheden. Onder dit laatste rubriceert de V.V.V.-Schiedam: Distilleerderijen, Coca-Cola-botteWirij, likeurmuseum, fraaie oude gevels en voorbeelden var) moderne stedebouw, kunstgaleries, bioscopen, dancings, bars, zomerfeesten, toneel, concerten, etc. etc. Er zijn dus meer „bezienswaardigheden" dan met zo op het eerste gezicht ver moedt „Excelsior-nieuws" deelt mede, dat de geestelijk adviseur, kapelaan G. J. van Dijk naar elders is „verplaatst", het geen wordt betreurd. Voorts wordt me degedeeld, dat als gevolg van de grote ledenaanwas, in dit seizoen met 12 se nior-elftallen aan de competitie zal wor den deelgenomen. Er zijn 13 junior-elf tallen, waarvan 4 A, V. B en 5 C. Het clubblad van de Schiedamse Boys schrijft over diverse wijzigingen die zul len plaats vinden als gevolg van het feit, dat vrij veel Spaanse arbeiders in Schiedam zich als lid van de club heb ben aangemeld. Hieronder bevinden zich verscheidene uitstekende voetballers, als gevolg waarvan zelfs geopperd wordt de Toen we onlangs in „De Havenloods" een reportage schreven over het werk van de Schiedamse vereniging, noemde de heer Van Houwelingen zijn hond reeds als één der beste in Nederland. Deze ver klaring is thans wel duidelijk komen vast te staan. De hond behaalde niet minder dan 319 punten, tegen 295,5 punt door de reu Astor, een Duitse herder van de heer J. Raaijmakers ui 's-Herogëtn- bosch die tweede werd. De heer Van Houwelingen verwierf met zijn politiehond de wisselbeker en als extra prijs een medaille, beschikbaar ge steld door de Commissaris dei- Koningin in de provincie Gelderland, benevens een beker van de afdeling Brabant van de Nederlandse vereniging. De heer Van Houwelingen, voorzitter der Schiedamse Politiehondvereniging en eigenaar van het Paviljoen aan de Adm. de Ruyterweg, heeft zijn 3 jaar oude hond zelf getraind. In Oosterbeek waren de tien beste po litiehonden van Nederland bijeen ge bracht en zij moesten in stromende re gen gedurende vele uren zware proeven van bekwaamheid afleggen. Er moest worden „gevolgd", een zoekproef afge legd, het „af" liggen, gedemonstreerd, bewaken van een man en voorwerp enz. De belangstelling voor deze westrijd was zeer groot, uiteraard vooral onder de politiemensen. De opleiding duurde plm. drie jaar, maar het succes is groter dan de heer Van Houwelingen durfde ver wachten. „Vriendenkring" viert jaarfeest Zaterdagavond 18 september wordt in verband met het 39-jarig bestaan van de Schiedamse vereniging „Vriendenkring" in de grote zaal van Irene een feestavond gehouden, waaraan medewerking wordt verleend door het Romance Kwartet en Pedro Carillo. De Schiedamse politiehond Leo, kampioen van Nederland, met zijn trotse baas. SELL PANTRY Een komplete keuken in een luxe kast met o.a. koelkast, elektrische kook platen, roestvrijstalen aanrecht' en* binnenverlichting. Deze bijzonder vernuftig geconstru eerde en fraaie compaktkeuken kunt U zien, kiezen en bestellen In elk onzer showrooms. bouwstoffen ("Ter gelegenheid van het feit dat de grote natuurbeschermer dr. Jac. P. Thijsse A honderd jaar geleden werd geboren, zal op donderdag 30 september in da Rivièrahal een herdenkinksavond worden gehouden. Tot de sprekers zullen da ..Schiedam" wordt medegedeeld, dat op het veld een score-bord is geplaatst. Het ligt in de bedoeling een elektrische aan sluiting daarop aan te brengen, zodat vanuit de dug-out" het bord kan wor den bediend. ,Op naar de Velden", het clubblad van de Chr. Korfbalclub O.D.I. maakt er melding van, dat vanaf 8 september be halve van de Piersonzaal, ook gebruik kan worden gemaakt van de zaal aan de Van Hogendorpstr. Hier zullen iede re woensdagmiddag de adspiranten trai nen onder leiding van de heer J. Ver steeg. Gezien de grote belangstelling is het noodzakelijk gebleken om tot split sing der afdeling over te gaan. In een speciaal „kampnummer" worden de be levenissen van de O.D.I.-kampweek ge- ialaveerd. bekende natuurkenners Bert Garthoff belang van Thüsse voor het behoud v: het licht stellen. Een strijd die, zoals ruimtegebrek nog in volle gang is. Enorme stukken natuurschoon zijn in de afgelopen jaren aan diverse belangen opgeofferd. Het gevecht om het voortbe staan van de oorspronkelijke landschap pen is in het begin van deze eeuw be gonnen met de plannen van het Amster damse gemeentebestuur om het Naarde.- meer met stadsvuil te dempen. Dat deze opzet is mislukt, is voor een belangrijk deel te danken aan een actie die door Thijsse is gevoerd. Later kreeg deze natuurbeschermer eeu grote naam door het schrijven van een reeks Verkade-albums, die nog steeds tot de veelgelezen lectuur van grote aan tallen natuurliefhebbers behoren. Door dit populariseren van de wilde natuur heeft Thijsse ertoe, bijgedragen begrip voor de noodzaak van het behoud van natuurterreinen aan te kweken. Jarenlang is Thijsse de voorman van de Nederlandse natuurbescherming ge weest- Hij overleed in januari 1945. enige maanden voor het einde van de Tweede Wereldoorlog. Tot het laatste toe is hij echter actief geweest. Hij correspondeer de met jong en oud, daarbij een enor me goodwill kwekend voor de kennis van ook de eenvoudigste dieren en planten pit de Nederlandse landschappen. i Kees Hana behoren. Zij zullen hef n de laatste stukken vrije natuur in nen weet, in dit land met zijn grots Tijdens de herdenkingsavond zal men Thijsse's stem kunnen horen als hij hel commentaar verzorgd bij een oude film over dA vogelwereld van Texel. Als sloi van deze avond zal, als tegenstelling, de nieuwe Nederlandse natuurbeschermings- film „Het laatste groen" (in kleuren) worden vertoond Het initiatief tot het beleggen van deze bijeenkomst is uitgegaan van enige Rot terdamse organisaties, die zich o.m. bezighouden met natuurstudie en natuur bescherming. Het zijn: Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging, Koninklijke Rotterdamse Diergaarde, Na- tuurbeschermingswacht Rotterdam en Omstreken, Nederlandse Jeugdbond voor Natuurstudie en Volksuniversiteit. De ge hele opzet staat onder auspiciën van de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding, die ook de zo geslaagde Thijsse-wande- lingen in dit voorjaar organiseerde. Deze bijeenkomst is voor iedere belang stellende toegankelijk. Plaatsbewijzen a f 0,75 zijn verkrijgbaar bij de Raad voor de Lichamelijke Opvoeding, Kamer 226 van het stadhuis, bovendien op 27 sep tember en (indien nog voorradig) voor de aanvang van de herdenkingsavond aan de kassa van Diergaarde Blijdorp.

De Havenloods | 1965 | | pagina 13