earCter Van 't Blaauw-Huys naar Stedelijk Gymnasium is een eeuwenlange weg VAN DE PUBLIEKE TRIBUNE Inschrijving voor katten tentoonstelling geopend „Druivenpriiises" nam afscheid onzent St. Janssteeg alleen voor slanke mensen DE HAVENLOODS DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1965 4 SCHIEDAM JJet Schiedams Stedelijk Gymnasium biedt zijn leerlingen geen al te beste huisvesting. Daarin zal volgend jaar verandering komen als het nieuwe schoolgebouw in gebruik genomen wordt aan de Burge meester van Haarenlaan. Er is echter wel een lange geschiedenis aan het oude gebouw verbonden want van ,,'t Blaauw-Huys" en „Latijnsche Schole" naar „Stedelijk Gymnasium" is een lange weg. In 1859 neemt de Schiedamse Vroed schapvolgende resolutie op: ,,Is oyck geresolveert dat men alhier ter Stede oprechten zoude een Latijnsche Schole. ende dat men van des handelen ende tracteren zoude met Mr. Lucas Jansz. rectoor, daer toe de heeren Burgemees- teren zijn gecommitteert, met authorisa- tie om daer toe te roepen eenige uijt de Vroetschappen enz.". In september 1859 werd de „schole" dan geopend; het is een geheim waar die eerst gevestigd was, maiar vermoe delijk was dit ergens in de Lange Nieuw- straat. In elk geval vinden we de Latijnsche school op een gegeven moment geves tigd in het oude gebouw van de Bank van Lening aan het Oude Kerkhof, waar thans het gemeente-archief is gevestigd. De Latijnsche Schole begon met 18 leer lingen. Op het Oude Kerkhof is de school gedurende 18 jaar, met veel moeite en pijn, geweest en het was een grote dag toen op 1 september 1897 het gebouw kon worden verlaten om het voormalige 't Blaauw-Huijs aan de Lange Nieuw- straat te betrekken. Nu had men de be schikking over veel ruimte welke echter in de loop van de tijd weer beperkt werd bij de toename van het aantal leerlin gen. De eerste rector, mr. Lucas Janszoon, was tevens notaris en die dubbele func tie bracht hem nogal eens in moeilijkhe- J— "ii verwaarloosde de T kreeg zijn ontslag. 't Blaauw-Huys Met 't Blaauw Huys was het i merkwaardige geschiedenis. Het was soort reclasseringsinstelling, al had n in die dagen een ander begrip van Entree van Stedelijk Gymnasium classeren. Het gebouw was in het bij zonder bestemd voor de ..slegte vrou wen", en daar viel van alles onder. De aanwezigheid van een garnizoen in Schie dam, had daar ook een belangrijk aan deel in en men scheen niet karig te zijn met de plaatsen. De naam ,,'t Blaauw Huys" schijnt iets te maken te hebben met de uitdrukking, dat iemand die te veel in het glaasje heeft gekeken, zoge naamd blauw" is. In 1764 werden vier huisjes aan de Lange Nieuwstraat aan gekocht waarop het huis werd gebouwd. Het werd ook wel „Verbeterhuis" ge noemd. Voor opname, zo men wil „opsluiting was een besluit van de wet nodig en voldoende. Stadsdichter Jan Hey schreef er in 1778 van: „Jonge dogters, kwade wijven die in drank en hoererij loopen d' eerbaarheid voorbij en hun bloed een smet aan wrijven, daarvoor is een huis gestigt daar men die brengt tot haar pligt Het ,,'t Blaauw-Huys" beschikte over enige fondsen, voor opname moest wor den betaald. We lezen in „Reglement op het Confineeren in ,,'t Blaauw-Huys, of Vrouwen Beter-Huys tot Schiedam", o.m. de volgende bepalingen. Voor het „regt van inkomen", moet worden betaalt op een bovenkamer „agt en dertig Gulden, tien stuyvers", in een benedenkamer „twintig Gulden en tien stuyvers" kamerhuur bedroeg resp. f 30,- e per jaar. Kostgeld f 2,- per week, binnenvader te betalen. Als men eigen kost wenste, dan moest voor keukengerei worden gezorgd en f 10,- bezorgloon en f 6.- kostgeld aan regenten. Hierin waren niet begrepen de kosten voor eventuele verpleging. tage, slnts deszelfs nieuwe stigting in den Jaare 1764, zoo weegens fraaije Bouworde, aangenaame stand en proper heid beroemd, als door de daar plaats hebbende directie en voorbeeldeloose Se- cretessen, boven andere Huizen van dien aart vermaard, zeer geschikt om al le Persoonen van de Vrouwelijke Sexe, van wat Jaaren, Rang en Constitie, op zodanige conditiën als hieronder zijn ge specificeerd, te confineeren". Dan volgt „articul 1", waarin omschre ven wordt op welke voorwaarden „con fineeren" mogelijk is. In het lijstje van wat door iedereen moet worden meege bracht vinden we: „een Bed. een Peuluw. twee Kussens, drie an vier Deekens, vier bedde Lakens, vier Kusse-sloopen, een tinne Kamerpot, een Stoel, een Stoof, een zilvere Leepel en dito Vórk. zes Ser vetten of Handdoeken, twee tinne Bor den, een Thee- en Koffyketel, Melkkan, Kopjes en Bakjes, alsmeede behoorlijke verschooning van linne- en wolle Klee deren, benevens een Koffer om dezelfde in te sluiten, ook een Kerkboek Er werd ook onderscheid gemaakt tus sen iemand „van minder Classe en de Dwazen". Kennelijk werden nl. ook meer of minder krankzinnigen opgenomen. In 1844 werd het „Blaauw-Huys" opgehe ven en aan de gemeente verkocht voor f 14.000. Armenschool Omdat in onze stad behoefte bestond aan een tweede „Armenschool", naast die in de St. Anna-Zusterstraat, werd in de raadsvergadering van 3 juli 1864 be sloten daarvoor ,,'t Blaauw-Huys" te be stemmen. Er moest een verbouwing plaatsvinden, welke voor f 694,98 door de aannemer L. van den Berg werd uitge voerd. Na twee jaar was 't Blaauw-Huys omgezet in een school. Als eerste hoofd voor deze tweede „armenschool" werd uit 21 kandidaten benoemd de heer Arij Hemelop, ondermeester te Rotterdam en in het bezit van de „tweede onderwij s- rang". Op 1 juli 1868 werd deze school geopend. Daarna zijn er nog diverse an dere hoofden van deze school geweest en velen zullen zich nog „meester De Ruy- ter" herinneren, die bijzondere bekend heid kreeg, omdat hij twaalf vingers be zat. Een deel van het gebouw werd aan vankelijk gebruikt als postkantoor, tot dat een eigen gebouw aan de Tuinlaan kon worden betrokken. Gymnasium Het is waarschijnlijk omstreeks die tijd, dat het latere „gymnasium" even eens het gebouw betrok, dat in later ja ren als „Armenschool" werd opgeheven. In 1880 telde de Latijnsche Schoole 29 leerlingen. Toen in 1954 het 75-jarig be staan werd gevierd, werd reeds de wens geuit voor een nieuw en ruimer gebouw. Het zal 1966 moeten worden, voordat die verwachtingen in vervulling gaan! Van de lange reeks curatoren welke het Pater Thomas van Beekom O.P., die op 20 nov. 1800 tot inwoning in Schiedam werd toegelaten, nadat hij in Brussel tot priester was gewijd. Hij was een ver maard kanselredenaar. Eerste rector in het betrokken ,,'t Blaauw-Huys" was dr. J. W. M. Montijn en conrector dr. W. G. van der Weerd. Of ,,'t Blaauw-Huys", wanneer het straks door de gymnasiasten zal zijn ver laten, nog lang de tijd zal overleven valt zei de jonge havenarbeider. Hij stapte 'f in de auto van zijn vriend en reed de stad in. Wat nu de boodschap was die de jongeman die zondagavond met zo- veel haast moest doen kwam niet uit de verf. Wel kwam naar voren dat hij een aanrijding veroorzaakte en door- reed alsof er niets gebeurd was. Denkend aan het aangenaam ver- pozen bij jongelieden op zondagavond veronderstelde de politierechter drank! 'f ,Jn de cabine was geen spoor van 'f sterke drank te ruiken", verklaarde j de agent desgevraagd. De officier glimlachte: „Kon je ook niet ruiken", zei hij langzaam, „onder de zitbank van verdachte had hij w.c.- reukver drijvers aangebracht. Je moet er maar op komen. Het enige wat aan de inrichting van de auto nog ont- brak was het closetrolhangertje en de verjaardagskalender." 'f Verdachte kon er niet om lachen. „Ik ben schuldig, edelachtbare, ik had f niet door moeten rijden. Ik vraag clementie. Closetrol en verjaardagskalender gingen aan de politierechter voorbij als niet terzake dienende. „Ze rijden De havenarbeider, die zijn slag sloeg 'f met veertig pakjes kauwgum, had een meevallertje omdat het huis van be waring vol was. Verdachte grinnikte hoopvol naar de groene tafel in de veronderstelling dat het allemaal nogal meeviel. „Als ik het zeggen mag, edelachtbare, dan graag f 50 boete", zei hij. De officier was het wel met de jon- geman eens: „Vijftig gulden of tien i dagen", eiste hij. Alleen de moeder van de jongeman was het er niet mee eens. „Ik wil ook wat zeggen, edelachtbare", riep zij van de publieke tribune. Moeder mocht wat zeggen en kwam naar voren. „Hoeft hij die vijftig gulden dan niet ineens te betalen, want hij stikt in de schuld, edelachtbare Moeder had gezegd. De rechter knikte, verdachte slikte (vanwege kauwgom) en de officier ging akkoord. Aldus werd de zaak beslecht met vijf tig gulden boete, te betalen in vijf weken na ontvangst van het kaartje van de ontvanger. ER is wat voor te zeggen om iemand die auto rijdt ook het vakdiploma alcoholische dranken voor slijterij en aanverwante bedrijven te laten halen. Een en ander kan dan gelijk met het rijexamen voor personenauto Worden afgedaan. Merkwaardige gedachten in een rechtzaal, terwijl vóór de groene tafel de H.H. chauffeurs, kelners, haven jongens, vertegenwoordigers in huis houdelijke artikelen. De vertegenwoordiger die nu voor de rechter stond had achttien glazen pils gedronken als assistent-inspecteur van een textielbedrijf, en was toen gaan rijden. Jk ben pas zes weken getrouwd, edelachtbare „Waarom moest je dan zo nodig de Kaap?" vroeg de politierech- e betwijfe Confrontatie met Oude Testament niseert woensdag 15 september in de Gemeentezaal der pastorie een bijeen komst, waarin pastoor J. Bergers uit Leiden zal spreken over „Confrontatie met het Oude Testament". OP zaterdag 23 en zondag 24 oktober wordt er weer een grote internatio nale kattententoonstelling gehouden in de Rivièrahal. De organisator, de Neder landse Vereniging van Kattevrienden, ziet als één van haar belangrijkste taken het streven naar een betere kennis van en waardering voor de kat. Daarom zal ook nu weer evenals vorig jaar. deze tentoonstelling geheel in het teken van de kat staan, hoe die er ook uit mag zien. Er zal niet in de eerste plaats gelet worden op de uiterlijke schoon heid van het huisdier, maar de blik van de jury zal zich richten op de fysieke toestand van de kat en de wijze waarop deze door de eigenaar verzorgd wordt. Uit deze groep zal „de best verzorgde kat van de tentoonstelling" gekozen wor den. De prijzen die men uitgeloofd heeft zijn precies gelijk aan die .voor de beste langharige of kortharige „raskat". Men kan dus met z'n doodgewone huis kat inschrijven. Vorig jaar waren er in deze categorie 80 inschrijvingen en men hoopt dat nu dit aantal overtroffen zal worden. Uiteraard moet men wel op en kele dingen letten. De kat moet schone oren, een glanzende huid, geen slappe buik en harde spieren hebben wil de keuring, die door dierenartsen uitge voerd wordt, een gunstig gevolg hebben. De inschrijving is geopend en men kan zijn formulier aanvragen bij mevrouw T. Craane, Provenierssingel 24, te Rot terdam, telefoon 28.08.29, alwaar men ook alle mogelijke inlichtingen krijgen f 18,- Voorwerpen de noodzakelijkheid zyn,_ deze of gee- ne voorwerpen te plaatzen". Ter informatie werd medegedeeld: ,Het Blaauw- of Vrouwen-Verbeeter-Huts der Stad Schiedam, staande aan de Plan- alles voor de tekenaar de kunstschilder ËergsePorpcsfr. 114- Qeyerhndselaan 155 Als prinses getooid zat dinsdagmiddag heni Bruinsma tussen de vele tientallen kleuters van „Jeugdhaven" te Schiedam, maar eigenlijk zat ze daar als assistent- jeugdleidster, die afscheid kwam nemen. Dat het niettemin toch een feestelijke gebeurtenis was, had zij te danken aan de omstandigheid, dat ze dus als druiven- prinses, vergezeld van bloemenfee en cogstfee, naar het gebouw was gekomen, waar zij plm. 2 jaar gewerkt heeft. Het was een glorieuze ontvangst voor, het ge zelschap, kinderen met feestmutsen op en vlagjes stonden bij het gebouw der Magnolia Dei-kerk in het Nieuwland opgesteld. Het was de hear Van Buytenen uit Naaldwijk, die voor een vlotte opstelling zorgde en met veel gejuich werden prin ses en feeën ontvangen, waarbij ook tal van ouders der kinderen van hun belang stelling bltfk gaven. Het werd een gezellige middag en prinses Bruinsma, die nu in Baarn aan de „Jelburg" haar studie als jeugdleidster gaat voltooien, sprak enkele afscheids woorden tot de jeugdgroep. Des avonds was het afscheid van de oudere leden van Jeugdhaven en ook hier kenmerkte zich de feestelijke sfeer. Als erkentelijkheid voor het werk werd mej. Bruinsma een fototoestel met toebehoren aangeboden. De band der Jeugdhaven „The Mad men" verleende des avonds medewerking. kan. Het inschrijfgeld bedraagt f 3.- per kat voor de klassen junioren, senioren en veteranen. Voor de andere klassen wordt het inschrijfgeld met één gulden verhoogd. Alle katten beneden de leeftijd van twee jaar dienen minstens drie we ken tevoren te zijn ingeënt tegen de kattenziekte. Ook nu kunnen de kinderen weer een prijs winnen met hun poes. Er is een speciale klasse voor katten van meisjes en jongens jonger dan 16 jaar en een klasse voor katten waarvan de eigenaar ouder dan 65 jaar is. „Intermezzo" bestaat vijf jaar Ter gelegenheid van het eerste lustrum van de Schiedamse toneelgroep „Inter mezzo" wordt zaterdag 11 september in Musis Sacrum" een toneelavond gege ven, waarin de „thriller" van de Engel se schrijver F. L. Cary, „Fatale Melo die" zal worden opgevoerd. „Intermezzo" werd op 11 september 1960 opgericht als amusementsgroep. maar werd twee jaar geleden omgezet in een toneelgroep, want door gebrek aan amateurs, moest de afdeling amuse ment worden opgeheven. In 1964 nam de groep voor de eerste maal deel aan de toneelwedstrijden door S. G. georgani seerd en voerde toen „Cupido" op. Men had het reeds verwacht, de laatste plaats werd bezet. Het afgelopen seizoen nam Intermez zo opnieuw deel aan de wedstrijd, maar werd toen verrast door het feit, dat met „Het Mannion Mysterie" in de B-afde ling de eerste plaats werd verworven. Intermezzo heeft een moeilijke tijd ach ter de rug, vooral als gevolg van een sterke wisseling in ledental. De oude be- stuurskern bleef en zette door. Er wer den diverse toneelavonden verzorgd, o.m. in de Groesbeekse tehuizen, Rekkense in richtingen en voor het actie-comité in Kethel. Niet minder dan zeven maal werd „De dochters van de baas" met veel succes opgevoerd. Zaterdagavond zullen „Rhythm Aces voor de dansmuziek zorgen. Het bestuur van Intermezzo bestaat thans uit de he ren Joop Uyl, voorzitter, Rob Uyl, pen ningmeester. Hennie Meeuwsen-Elder- son secretaresse. Regisseur is Piet de Kaper. ORGELCONCERTEN 0 De nagedachtenis van Albert Schweit zer, die zondag te Lambarene overleed, zal'worden geëerd met een orgelconcert in de Laurenskerk. Schweitzer bespeel de voor de oorlog meermalen het orgel van deze kerk. Vrijdag 10 september zal de organist George Stam dit doen. Mievr. Oberman-Oberman, die als een der weinigen ln Nederland Albert Schweitzer en zijn werk heeft leren kennen en die ook menigmaal zelf naar Lambarene reisde om hem daarin bij te staan, heeft zich bereid verklaard in het kort met enkele persoonlijke herinneringen deze grote mens te tekenen. Vanzelfsprekend zullen uitsluitend wer ken van Bach worden gespeeld. De toe gang is vrij. Aanvang 8.15 uur. Zangdienst voor kinder- WC.1ÉRVERSERS.... maar raak tegenwoordig", zei hij mis prijzend. „Ze rijden maar zonder zich aan de andere weggebruikers te sto ren: honderd gulden boete en vier maanden ontzegging van het rijbewijs geef ik u." Verdachte boog het hoofd. „Hebt u zelf een auto?" onderbrak de rechter zichzelf. „Nee, edelachtbare, nog niet „Dan maak ik er zes maanden ont zegging van. Kunt u nog eens aan deze zaak terugdenken." Vertegenwoordiger trok de schou ders op: „Weet ik niet zo goed edel achtbare, maar die aanrijding daar kon ik niets aan doen." „Hij was alleen maar zat", verklaarde de agent die de vertegenwoordiger had aangehouden. „Maar ik kon er niets aan doen, edelachtbare, wij vertegenwoordi gers „Of u nu vertegenwoordiger bent of professor, iemand die dronken ach ter het stuur kruipt gaat de nor in Drie weken en een jaar niet rijden voor deze grap", zei de rechter Waarmee hij voor deze ochtend de zitting sloot en zich ging verpozen achter een glas warme melk. JAN PUBLIEK tehuis In de Oude Kerk aan de Aelbrechts- kolk zal woensdag 15 september om acht uur een samenzangdienst worden gehou den Er zal ook een collecte worden ge houden, waarvan de opbrengst is bestemd voor Het Kinderhuis in Genk (België). In dit tehuis wonen kinderen uit verschil lende landen, die om een of andere reden niet in een gewoon gezin opgevoed kun nen worden. Er moet nu een nieuw te huis gebouwd worden, maar er is niet genoeg geld voor. In België worden ook al allerlei acties gevoerd voor dit inter nationale huis. Medewerkenden aan de avond zijn ds. ,T. van Gravendeel t België i, de heer J. Kamp, da organist D. Ardon fc*-t*nrriy!f[| 'JIQjgfi irTTiiiisfii'Wi'i ïlï-TjffiifTTi Wanneer men van de Verbrande Erven de St. Janssteeg ingaat, moet men er rekening mee houden dat deze doortocht alleen voor slanke mensen schijnt te zijn gemaakt. Inderdaad zal iemand van een zekere corpulentie moeite hebben door dit smalle spleetje te geraken. Verderop verwijdt de St. Janssteeg zich tot een soort binnenplaatsje om ten slotte uit te komen op de Breedstraat. v-y... Ook hier is nog wel wat schilderachtigs te ontdekken. De vele muren en daken die ons hier omringen werpen grillige schaduwpartijen op de t"genoverliggende en door zon beschenen gebouwen. De molen, die hier vlak naast de lantaren te zien is, staat aan de Westvest en draagt de naam de „Vrijheid". OCTAVE DECONINCH

De Havenloods | 1965 | | pagina 4