Publiek wordt op de Firato met transistors bestormd ZOVEEL HOOFDEN QÖ ZOVEEL ZINSNEDEN WERK VOOR MOEDER EN DOCHTER PHILHARMONISCH VOL GOEDE MOED NIEUW SEIZOEN IN Vormingscentrum begint weer Deze week in de bioscopen die gashaard <(pp/nrifTi)y ,,'n NAAM in gas"! Gouden jubileum van H. Familie-parochie Vechtvoetbal t HAVENLOODS DONDERDAG 9 SEPSEMBES im VAN 1500 G EN 40 CENT PER UUR NAAR 200 G EN 1 CENT Da cursus 1965-'66 van het Vormings centrum voor ouderen dan 16 jaar, zal aanvangen op maandag 27 en woensdag 29 september en wordt gehouden in de Willem de Zwijgerschool, Pomperiburg 4 (Hofplein) van 20 tot 22 uur. De cursus omvat: 8 lesuren Toneel literatuur, docente mevr. J. C. Lührs; 8 lesuren Bewegingsleer, docenten: mej. Toscha de Jong en mevr. P. Kassels- Kroon; 8 lesuren Spraakles, docent A, J. C. v. d. Lijcke. Deze lessen eindigen op maandag 13 of woensdag 15 december. Daarna vanaf maandag 3 of woensdag 5 januari 1966 volgen 24 lesuren Spelvorming, docenten de dames Eva Hauck en F. Cleton-de Waard, zodat op maandag 21 of woens dag 23 maart de laatste les wordt ont vangen. De kosten van deze gehele cursus be dragen voor leden van bij de N.A.T.U. en W.K.A. aangesloten verenigingen f 15 en voor niet leden f 24 totaal. Deze mi nieme kosten worden mogelijk gemaakt door subsidie van de Rotterdamse Kunst stichting en N.A.T.U. - W.K.A. Opgemerkt dient te worden dat het aantal leerlingen beperkt is, zodat spoe dige aanmelding aan G. J. Scher mer, Lieve Verschuierstraat 40a, Rotter- dam-3, van belang is. 'Tevens wordt aan geraden naast voorkeuravond b.v. maan- i de Op maandag 13 en woensdag 15 sep tember wordt in genoemde school van 20 tot 21.30 uur zitting gehouden voor nade re inlichtingen. TiiiPP onderzoekers Bardeen en men- zeer Meine buisjes nodig had. La- j wee onaerzoeteers, naraeen en ter heeft ook de industrie van gehoorap- Brattain, werkzaam op net la bora- paraten ervan geprofiteerd. De Mini-Boy torium van de Amerikaanse Bell ^setr^bit\9e%^ne d£eeg uudrew^se>t Telephone Company aeaen in hoogspanning heette het dertig uur te 1948 bij hun proeven met duo-dio- doem Kosten^««r^gus^ den bij toeval een merkwaardige hadden ze bij Bell ook niet stil gezeten. ontdpkkina ZÜ vonden een ding, Men wist iets van de ontzaglijke moge- ontaeKKinj„+ lijkheden en ontelbare toepassingen. In gen, mj iiei ue pn Brattain. dadelijk wel vermoed, toestelletjes toe en wist niet van slijtage. - Een toestel zou zeker tien jaar achter- dag en nacht kunnen spelen. eerst nog heel primitief, dat zij transistor noemden. Het was een samenvoeging van tu^ee begrip pen, transformer, iets dat om vormt, en resistor,, weerstand Transformer plus resistor is tran sistor. Waarschijnlijk heeft deze combi natie van drie B's, Bell, Bardeen dat er iets bijzonders was gevon den, maar dat binnen zo weinig jaren hun vinding zou leiden tot de fabricage van een artikel dat vandaag in de elektronische sec tor bovenaan staat, nl. de kleine radio-ontvanger, zullen zij niet hebben vermoed, en zeker niet, dat deze transistor aan Japan het land dat Amerika nauwelijks drie jaar tevoren met de atoombom op de knieën had gekregen, een in dustrieel wapen in de hand zou geven, om zich een topplaats op de wereldmarkt te veroveren. 1954 kwamen de eerste transistorontvan gers op onze markt. Een wonderappa- raat! Maar de prijs was ernaar, onge veer f 250. Toen! Triomftocht veel klei- dan het kleinste buisje, hij werd warm en deed het met een pietsje de energie, die de miniwatters vroe gen, hij liet de bouw van zeer compacte der dat de transistors opraakten. In het begin stonden er ook nadelen tegenover. Zo kon de transistor niet zo goed hoge en lage tonen verwerken. Als het om kwaliteit ging, had men buizen nodig. In deze dagen tracht de industrie door de FIRATO (van 17 t.m- 26 sept, in Am sterdam RAI) een nieuwe stroom toepas singen en artikelen, gebaseerd op de transistor, op de Nederlanders los te la- ten. Ook Rotterdam zal daar genoeg van merken. Er zijn in onze goede stad win kelstraten aan te wijzen, waar zeker dui zenden transistortoestelletjes te koop zijn om te zwijgen van de bandrecor ders (lintspelers, zeggen de taalzuive raars) grammofoons, versterkers en wat al niet. die het met transistors m plaats van de „ouderwetse" buizen doen. De stilte mag dan soms pijnlijk worden belaagd, het schijnt dat de mens graag een miniatuur radiotoestel als een na tuurlijke aanvulling meevoert. Steeds kleiner V ill schiedenis. Vóór de oorlog was het ook een zware geschiedenis. De miniwattlam- pen mochten dan vrij zuinig zijn met de gloeistroom, er was nog altijd een hoog spanning nodig, de buizen werden warm en vergden daarom veel ruimte, kortom de „draagbaarheid" was betrekkelijk. In de oorlogsjaren kwam Philips met zijn zogenaamde ABC-ontvanger uit, een bat- teriitoestel, dat ook op het lichtnet kon spelen, en dat nu. binnen vijfentwintig jaar, een museumstuk is geworden, doch desnoods was het draagbaar. Na de oorlog kwam dan de bekende welvaart, met nieuwe verlangens en eisen. De portable kwam in een andere positie. De techniek was met sprongen gevorderd, allerlei toestellen werden ont worpen en op de markt gebracht, maar het waren nog altijd geen dingen om in je zak te steken. Zo'n echte portable, zij het geen zakradio, was de Engelse Co- lumbia-ontvanger. Gewicht ruim ander halve kilo. Alleen reeds zo'n ouderwetse hoogspanningbatterij weegt iets. Vier mi- niwatt-buisjes knapten het op en putten in enkele uren de monocel voor de gloei stroom uit. Maar je kon hem mee op reis nemen. Luisterkosten circa f 0,40 per uur. Het moest kleiner en lichter. De Duit se industrie, de nieuwe fabriek van Grun- dig voorop, maakte een sprong vooruit met wat toen „het kleinste radiotoestel ter wereld" was, de Mini-Boy van Grun- dig. Een toestel ter grootte van een klein- beeldcamera, dat men werkelijk, in 1952, in de zak kon steken! Het woog com pleet zes ons. De buisjes waren van Ame rikaans fabrikaat, van Raythorn en won derlijk klein. Eigenlijk dankte men ze aan de oorlog, toen men voor allerlei doeleinden, bijv. ontstekingsmechanis- Ook de „ruis" was sterker dan bij bul zen. En eerst was de transistor peper duur. Vandaag kan men lachen om de prijs van de eerste exemplaren. Voor wat men toen voor één transistor neer telde, kan men nu een compleet ontvan- gertje kopen, met tas en oortelefoon. kleinste radiotoestel ter wereld", de Mi cro-Boy, prijs f 148. Toch bleek al vrij spoedig, dat Japan hier een hoge troef zou gaan uitspelen. Tot de eerste fabrie ken die in Nederland op de markt kwa men, behoorde Sony. De vrij grote 6 transistor, niet eens compact gebouwd, kostte ongeveer f 250. Maar deze ontvan ger had al de gemakkelijk verwisselba re transistors op voetjes, die nu weer op de FIRATO als een nieuwigheid wor den voorgesteld. Wat Nederland betreft, Philips kwam al spoedig met zijn aan bod, gevolgd door Erres. Bij de fabrika- ge bleek wel, dat men er met een sche ma alleen niet was. Het was een grillig en moeilijk ding, de transistor. In de aan looptijd moest een ontzaglijk groot deel van de produktie worden afgekeurd. Maar overal kreeg men de bouw van de liliputters onder de duim. Bij grote kis ten vol kwamen ze uit Japan, kleiner, goedkoper, maar ook Europa leverde ze, steeds volmaakter, lichter, zuiniger, in een aanbod met een messcherpe concur rentie. Er is echter ook verschil in kwa liteit, en vooral moet men bij aankoop op de ruissterkte letten. Het stroomver bruik is nu miniem, soms geen cent per Met weemoed geven wij kennis dat nog vrij plotseling van ons is heengegaan de alom bekende stamboek- en premiebeer Pikeur 10607. Zijn goed humeur en zijn nooit falende plichtsbetrachting zal bij ons nog lang in herinnering blijven. Adv. in Maandblad voor de Veefokkerij Van internationale verdragen is het papier het bestendigst. Peter Ustinov Als u Ezechiël leest of Jesaja of Jere- mla, dan komt u wellicht tot de conclusie, dat Karl Marx slechts de laatste en niet de hardvochtigste van de joodse pro feten is. Barbara Ward Jantje P. te E.: Is Ben Cartwrlght eigenlijk we\ katholiek Antwoord: Neen, Jantje, maar hij wordt 't. Pastoor M. te H.: Kan ik voor ƒ5,lid worden van de KRO en toch (stiekem) Televivier lezen Antwoord: Ja, eerwaarde, dat kan, maar u moet 't wel biechten. Vragen in de Volkskrant V.l.n.r. een Columbia portable (±1500 g), de Mini-Boy van Grundig 600 g) en een der vele Sony-toestelletjes 200 g). Als maatstaf voor elk toestel een sigaret, en rechts een kleine lucifersdoos. de Transworld de Luxe van Philips, de Globetrotter van Nordmende. Het wordt sommigen wel eens wat te druk en te lawaaierig, vooral op de plaatsen waar de mensheid afleiding zoekt. Daar kwetteren de kleine, maar dappere luidsprekers. In de trein mag het al niet meer. Op straat kan men er naar hartelust mee lopen. En dat wordt ge daan! De heren Bardeen en Brittain van Bell hebben wat ontketend! Maar onze wereld zou de transistor als onderdeel van allerlei ingewikkelde en noodzake lijke apparaten, bijv. computers, niet meer kunnen missen. De Amsterdamse FIRATO laat hier geen twijfel over be staan. V.l.n.r. minitrattbuis (Columbia portable), miniatuurbuisje (Grundig Mini-Boy)een gewone transistor, een Sony-transistor, verwisselbaar, en ten slotte als vergelij kingsobject een flitslampje PF 1. ARENA: The Hill (prol.), 18 j. OOO J CENTRAALZwendel in de strip- i teaseclub, 18 bó t ir CINEAC-Beurs: Ontsnapping uit de/ j jungle, 14 j. OO CINERAMA. The best of Cinerama f (prol.) a.l. j COLOSSEUM: vanavond: Zij zochten het geluk, 18 j. OOO vrij. t.m. wo: Gejaagd door de wind, f 14 j. OOOO 't y CORSO CINEMA: My Fair Lady (prol.) GRANIL^t's a mad, mad, mad, mad world (prol.) 14 j. OOO f HARMONIE: do. t.m. zo.: Vlammen over Kansas. 14 j. OO ma. t.m. wo.: Hogeschool der onder- wereld, 18 j. OO fir KRITERIONArsène Lupin contre f Arsène Lupin, 14 J. OOO j LUMIERE: Shenandoah (prol.) 14 J. OOO LUXORDl vliegende k METRO: Irma li MONOPOLE: De Sabijnse maagden- roof, OO PASSAGE, Goldfinger.^ 18J. OOO f e knotsgekke kerels in hun ratten (prol.) a.l. OOO ma la Douce (prol.), 18 j. PRINSES: James t No (prol-) 18 j. OOO f vr.- en za-nacht: Het strand der lief- de, 18 j. O j za.- en zo—mi: Dik Trom en het cir- cus. a.l. OO REX: Vanavond: Schwarze Nylons, -. NSchte, 18 J. O - dief vi J OO De dief b"'62: Goldfinger, 18 j. OOO THALIA: Vreemde bedgezellen, (prol) t 't VENSTER: Een zomer smeult tot as, (prol.) 18 j. OOO VICTORIA: vanavond: Het is midder- j .r 14 j. OOO n de hel. 18 j. f nacht, dr. Schweitzer, 14 J. OOO OÓ ii.: Nieuwe n Dik Trom, a.l. OO ir première OOOO zeer goed OOO goed OO middelmatig O matig tot slech Eén van de vele voor delen van de veilige Pelgrim-gashaard: het grote venster, waardoor heel veel behaaglijke warmte uw kamer bin nenstroomt. Iedere goede handelaar/ installateur kan u deze voordelen tonen. I-I proberen verarmde lande* weer vruchtoaar te maken of te bebossen, dan moeten eerst de geiten verwijdert worden. Trot. Kuenen (Lelden) De kunst is net een slangehuid vol met mieren. De slang is allang dood, verteert en ontdaan van zijn giftigheid, maar mj* huid beweegt, stikvol met chaotts et leven. Ingmar Bergman Alles is in beweging, alles is probt«f matisch. Die problematiek houdt ons hm* bezig en maakt het moe. Paus Paulus VI De rooms-katholieke parochie van de Heilige Familie viert deze maand haat 50-jarig bestaan. De kerk wordt in de wandeling wel „de Bergsingel" of ,„dt Veurstraat" genoemd. De achterzijde van het gebouw staat, enigszins verscho* len achter geboomte, aan de Bergsingel) de ene zijkant gaat schuil achter pasto rie, Hendrik Backer- en Imeldaschool. Het zicht op de voorkant wordt weg genomen door het viaduct van de trei» naar Pijnakker en door het Gemeen schapshuis „de Meerpaal" en langs d» andere zijkant loopt de weinig gebruik te Nootdorpstraat. Bovendien heeft di kerk geen toren en geen harde luiklok zodat men terecht kan zeggen, dat ze ia Rotterdam een verborgen leven leidt. In» wendig is het gebouw echter mooi en ii» de gemeente zelf heerst een opgewekt godsdienstig leven. Toen, ongeveer 50 jaar geleden, de be bouwing van de Bergpolder een aanvang nam, werd besloten tot de stichting van deze parochie. Lange jaren heeft' zij zich moeten behelpen met een houten „nood kerk", die wel genoemd werd „de kerk van bootjes te huur", naar de tekeningen die de kunstschilder Huib Luns erop had aangebracht. De huidige kerk werd in twee gedeelten gebouwd: het achterste stuk kwam in 1926 klaar, het voorstuk in 1927. Doordat het uitbreidingsplan in de Bergpolder aanvankelijk niet doorging, kwam de parochie voor grote, onder meer financiële moeilijkheden te staan. Dank zij de activiteit van de pastoors Van Vastenhoven (1915-1936) en Taman 1936-1962) en van de verschillende kerk meesters en door de vrijgevigheid van talloze parochianen, die dikwijls uit be scheiden geldmiddelen echte offers heb ben gebracht, zijn de moeilijkheden over wonnen. De beschrijving van deze strijd om het bestaan kan men lezen in het boekje: „Kroniek van de parochie van de H. Familie", dat op de zondagen van september aan de kerkdeuren wordt ver kocht. De parochie maakt zich nu op voor eer- grote feestviering. Het interieur van het kerkgebouw wordt prachtig versierd en zal te bezichtigen zijn op de zondagen 12-19 en 26 september telkens van 3 tot 4 uur 's-middags. Het feestcomité hoopt, dat velen van de gelegenheid gebruik zullen maken, deze mooie maar minder bekende kerk te komen bezichtigen. Ook de mensen, die niet tot de r.k. Kerk be horen zijn van harte welkom. De kerke lijke vieringen vindén plaats op: Zaterdag 11 september, 's avonds om 8 uur, zondag 12 september, 's morgen» om 9 uur 15. Zondag 19 september 's mor gens om 11 uur. Zondag 26 september 's morgens om 9 uur 15. Zondag 2 ok tober 's morgens om 11 uur. Voor de buitenkerkelijke vieringen raadplege men het feestprogramma. W« hebben altijd graag een fijne partij voetbal gezien. Het mocht gisteravond niet zo zyn. Wat de prima donna's van Feyenoord en Real Madrid te zien gaven was van een zeer middelmatig gehalte. Dat was nog tot daar aan toe, zoiets kan gebeuren. Maar dat we getuige moesten zijn van ordinaire vechtpartijen, benam ons alle ple zier. Er staat kennelijk te veel op het spel. Het is allemaal ook al lang geen spel meer, maar gewoon een meedogenloze industrie. En daar zullen nog velen het hoofd in ver liezen, zowel publiek als spelers. het de naaste toekomst. Die plannen zijn dermate uitgebreid en veelzijdig, dat respect afdwingen en verlangend naar het nieuwe seizoen doen uitzien. Zoals van ouds, zal op een aantal woensdag-, donderdag- en vrijdagavonden en zon dagmiddagen geconcerteerd worden. Ook de zalen blijven nog ongewijzigd, n.l. Rotterdamse Schouwburg en Rivièrahal, maar men verheugt zich al op het in gebruik nemen van de nieuwe „Doelen". Van dit concertgebouw verwacht men een grote aantrekkingskracht op het publiek, vooral wanneer mettertijd ook de Metro voltooid zal zijn. Dit neemt niet weg, dat de abonnementenverkoop nu reeds zeer bevredigend is en alweer groter dan in het vorige seizoen, terwijl de verkoop van losse kaarten in 1965/1965 hoger lag dan in 1963/1964. Trouwens, in Rotterdam valt over de hele linie stijgende culturele belangstelling te constateren. De persbijeenkomst werd al gehouden in de lichte en ruime artiestenfoyer aan de Kruisstraat (de koffie is er goed), terwijl ook de kaartverkoop en plaats bespreking in de „Doelen" plaats vin den. De administratie van het R. Ph.O. zal zo spoedig mogelijk van de Schie- damsevest naar het nieuwe gebouw ver huizen. Dirigent Decker sprak de hoop uit, dat op de ingebruikneming van de unieke Rotterdamse muziektempel spoedig een grootsteedse subsidiëring zal volgen in plaats van de tegenwoordige provinciale. Dit zou het engageren van musici zeker ten goede komen, want er zijn nog steeds vacatures. In de a.s. herfst en winter zullen op zaterdagavond weer z.g. promenadecon certen gegeven worden. Alleen zal het promenerende element er aan ontnomen worden door alleen zitplaatsen te verko pen. Men is door de wanordelijkheden, die het vorige seizoen voorkwamen, he laas genoodzaakt de staanplaatsen te laten vervallen. De naam van deze meer populaire concerten blijft echter ge makshalve gehandhaafd. Om het ver minderen van het aldus beschikbaar ko mende aantal plaatsen enigermate te compenseren, zal het kerstconcert wor den herhaald. Ook in Rotterdam-Zuid zullen weer concerten worden gegeven, terwijl om ringende steden als Gouda, Leiden, Dor drecht, Schiedam en Delft niet worden vergeten en men zelfs in Hulst, Goes, Breda en Zwolle gaat spelen. Voegt men daarbij de nieuwe taak van begeleiding van de Nederlandse Opera (voorlopig gaat men met de repetities voor Ma- dama Butterfly van Puccini beginnen, waarop Massenet's Manon zal volgen) dan is het duidelijk dat het Rotterdams Philharmonisch Orkest niet stil zit. De samenstelling van het orkest zal niet medewerkers kunnen aantrekken. Repertoire TVAAST de vaste dirigent, Franz-Paul - Decker, zal men Eduard Flipse weer enige keren voor het orkest kunnen zien, terwijl wij onder de gastdirigenten ook de jeugdige Nederlander Edo dé Waart vermeld vinden. Hein Jordans zal met zijn Brabants Orkest weer als gast op treden. Een aantal vooraanstaande so listen zal de uitvoeringen opluisteren, waarvan wij enkele noemen: Daniel Wayenberg, Arthur Grumiaux, Leonard Rose, Julius Katchen, Monique Haas, de gebroeders Kontarsky, Gré Brouwenstijn en de gitarist Ant. Pereira Arias. Het repertoire van de verschillende con certseries geeft een gevarieerd beeld. Degenen die Beethoven, Mendelssohn, Haydn node zouden missen, komen aan hun trek. Daartegenover staan echter minder bekende composities en eerste uitvoeringen, zoals Klaagzang voor de slachtoffers van Hiroshima van Pende- recki, Quatre éléments van Martin e.a., terwijl er een verheugend aantal Ne derlandse componisten vertegenwoor digd is, n.l. Pijper (Zes epigrammen), Escher, Van Hemel, Kox, Jurr. Andries- sen, Badings. Van Mozart, Bach en Haydn zullen verscheidene werken voor kleine orkestbezetting worden uitgevoerd, daar dirigent Decker, zoals hij in zijn toelichting zei, meent dat dit de orkest- cultuur verder zal ontwikkelen. Massa-artikel de grote, vrij z toestellen, met soms verbluffende moge lijkheden en uitnemende geluidskwaliteit en de kleine, kleinere en allerkleinste ontvangers, die nu alle ook Radio Vero nica kunnen laten tetteren, licht, zuinig, soms onbegrijpelijk goedkoop, en daar bij staat men elke dag voor nieuwe ver rassingen. Het is werkelijk een massa artikel geworden, met het gevolg dat ook de bijpassende batterijtjes veel goedko per zijn geworden. Maar wie iets heel bijzonders wil, kan ook bij de getransis- toriseerde toestellen terecht, in peperdu re variaties, bijv. de Amerikaanse Ze- nith-ontvanger, de Satelli) van Grundig, MEVROUW Wilt u graag uw hulshoudkas vergroten door zelf in een prettige werkkring op genomen te worden? (Ook voor halve dagen, ook voor 'e avonds). Goed loon, aantrekkelijke premierege ling, cadeaustelsel, géén vuil werk, géén zwaar werk. MEJUFFROUW Goed loon, aantrekkelijke premierege ling, cadeaustelsel, géén vuil werk, géén zwaar werk. Komt u eens langs om te pra ten of bel voor nadere inlich tingen onze afd. Personeel, tel. 235700. STEREO BESCHUIT- EN KOEKFABRIEK N.V.. GOUVERNESTRAAT 53-75, ROTTERDAM, TEL. 23 57 00.,

De Havenloods | 1965 | | pagina 7