TRUUS LISMAN kijkt de paarden al dertip jaar in de bek GROF GEKABEL IS IN Oplossing puzzel Van der Mijn opende boutique met show van herfsthoeden De Havenloods ÖE HAVENLOODS DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1965 Nederlands enige paardenkoopvrouw kent het klappen van de zweep CJTIL MAAR, OUWE JONGEN, ik hoef alleen maar even je tanden te zien". Truus Lisman heeft haar bood- schappentas op de grond gezet en haar stok aan een buis gehaakt. Met haar handen pakt zij de dikke lippen van de brandvos, spert zijn mond wijd open en gluurt met geoefend oog langs tanden en kiezen. „Hij is niet jong meer". Zij kijkt taxerend naar de eigenaar, glimlacht vrien delijk oon diens vraagprijs, heft bedachtzaam de hand op, en kletst met kracht op de kolenschop van de ver koper. Het klappende spel van loven en bieden duurt veertig seconden. Dan betast zdjj de schoften nog eens, drukt met de vingertoppen op de nekspieren. Collega's kjjken belangstellend toe. Het handjegeklap begint opnieuw. „Ik doe er twee geeltjes bij". Plotseling springen haar ogen op slim. „Ik zal je vandaag rijk maken". Vergezeld van een fikse handklap noemt zij haar uiterste prijs. De koop wordt gesloten. CURSUS ESPERANTO VOOR BEGINNERS Het 50ste Esperanto Wereld Kongres vond dit jaar plaats in Tokio. Hieraan werd deelgenomen door bijna 2.000 men sen uit de gehele wereld. Een week lang waren zij bijeen en hadden slechts één voertaal: het Esperanto. Men moet zelf zulke bijeenkomsten meemaken om te kunnen beseffen wat dit betekent. Tege lijkertijd te kunnen praten met een es perantist uit bijv. Finland, Joegoslavië, Japan en even gemakkelijk alsof ieder zijn of haar moedertaal gebruikt. Espe ranto is met betrekklijk weinig moeite te De Rotterdamse Esperanto vereniging „Merkurio" organiseert een mondelinge cursus Esperanto voor beginners die op woensdag 20 oktober a.s. aanvangt. In lichtingen zijn verkrijgbaar aan het adres Statenweg 54b, tel. 286145, alsme de aan de Esperanto-stand op de week- Ponyhengst Coldfir* wordt in d* veeauto geleid. Trim* Lisman handelt niet alleen in paarden, zij beheert ook een dekstation. ^september Hoogstraat a s' zaterda8 Horizontaal: 1 gene; 4 terug; 8 bron; 10 anker; 11 radio; 12 uiteen; 13 ragout; 14 reu; 15 gul; 16 weg; 17 Ina; 18 duf; 19 eisen; 20 wei; 21 merel; 22 Ate; 23 menen; 24 ir; 25 lens: 26 roet; 27 ka; 28 29 gade; 30 uk; 31 term; 33 beul: 35 ge; 36 snoer; 37 are; 38 wijzer; 39 oor; 40 sloep: 41 nel: 42 bei: 43 vis: 44 kar; 45 nee; 46 rillen; 47 aardig; 48 aar de: 49 armoe; 50 soms; 51 stand; 52 knie. Verticaal: 1 geur: 2 natuur; 3 gene; 4 tenue; 5 er; 6 Ur: 7 garen; 8 big; 9 rooien; 10 nota; 11 keg; 12 dag; 13 leder 14 uniek; 15 lias; 16 weer; 18 fel; 19 37 stro; 20 wet; 21 minus; 22 leger; 23 meeuw; 24 nader; 25 nar; 26 ode: 30 knoei; 31 ter; 32 mals; 33 beek; 34 lijn: 35 gelei; 36 ooilam; 38 zenden; 40 sinds; 41 paard; 42 bres; 43 ver; 44 ram; 45 egge; 46 las; 47 rok; 48 et; 49 An. „Breng je hem naar m'n land?" De omstanders mompelen hun com mentaar. „Zeg Truusje", gekt een van hen, met zijn stok op mijn camera wijzend. „Zeg, je wordt nog beroemd, geloof ik". „Ik dacht dat ik dat allang was", kaatst Truus terug. Haar bulderlach doet een merrieveulen schrikken. Een koopman trekt me aan de mouw wat terzijde. Hij kijkt me met zijn flets- blauwe ogen slimpjes aan, hevelt de stukgebeten sigarenpeuk van de linker naar de rechter mondhoek. „Voor de krant?" vraagt hij, met een meer be velende dan vragende kopknik. „Zet er dan maar bij dat zij miljonair is. Ik heb het pas nog voor zeker horen vertellen". Een andere koopman komt bij ons staan. „Truus", vertrouwt hij me toe, „Truus is een fijne meid die heel wat mans is. Waarachter hoor: Truus staat haar mannetje wel"l Mislukt ritje TTTRECHTSE Truus Lisman kent, als enige paardenkoopvrouw in ons land. het klappen van de zweep. Deze maand viert zij een voor een vrouw uniek ju bileum: zij zit dan dertig jaar in de paardenhandel. In een oude stofjas, een leren boodschappentas in de ene hand en een oude wandelstok in de andere, bezoekt zij wekelijks de paardenmark ten: 's maandags in Utrecht, dinsdag in Rotterdam, woensdag in Hen gelo, vrijdag in Leeuwarden, eenmaal per maand in Den Bos en in Zwolle en trouw altijd op de jaarmarkten van zuid laren, Geldermalsen, Vries, Rolde. Hoe kom je ertoe als vrouw deze zo mannelijke handel te gaan bedrijven? TT AAK- EN BREIWERK blijft mode; ook na de vertoning van de jong ste Parijse collectie is gebleken dat deze vorm van huisvlijt of wat daarvoor wil doorgaan nog ruim schoots tijd van leven heeft. Fluks dus maar weer de pennen gepakt om, voordat het (nog) koud(er) wordt, iets gehaakts of gebreids om de leden te kunnen hangen. Het moet beslist geen twee-recht-twee-averecht-jum- per met ingewerkt hopsapatroontje zijn, maar een kloek stuk breiwerk dat royaal om de schouders valt. Fijn gekriebel op dunne pennen is „uit", grof gekabel is helemaal ,,in". Pierre Cardin. een van de mannen die het voor het vertellen hebben in Parijs, gebruikte voor een gebreide jurk met een enorme kraag een drie kleurig en drievoudig breigaren, dat recht toe recht aan is verwerkt. De col is dubbel en staat van de hals af. Let op de lange mouwen, die ho ren er bij bij deze winter. De andere schone heeft niet per abuis moeders beste sprei om zich heen gedrapeerd, maar vertoont een zeer grof gehaakte stola, waarvan ik niet kan zeggen of het van stokjes of picootjes aan elkaar hangt, aangezien ik de haakkunst niet beheers. Leuk is het wel, vind ik, tenminste als er een slanke den in gehuld zit, anders be gint een en ander toch weer op een tweepersoonsbed te lijkenHet model is gemaakt van lichtblauwe draion en is van Duitse origine. SASKIA Handel in gejaagd TTE VOLGENDE DAG liep Truus op de Utrechtse veemarkt te spione ren. „Want vader had gezegd: dit is geen paard voor jou. Hij is veel te tie rig. Voor 120 gulden kocht ik een ander beest. Dat was wel een makke hoor. want hij was zo stijf als een hark. Ik kreeg die gewoon in m'n handen ge duwd". Zij leunt over het cafétafeltje heen naar me toe, heft bezwerend de vinger en zegt: „En nu moet je eens goed naar me luisteren. Omdat ze me op de markt steeds voor de gek hielden, móest ik de handel wel in. Ik werd er gewoon in ge jaagd. Want elke keer duwde ze me weer een gebrekkig of een ondeugend paard in de maag. Ze stonden gewo<jn naar me uit te kijken om me weer ïn het pak te duwen. En elke keer moest ik het paard weer verkopen net zo lang tot ik er wat verstand van kreeg". Toen verwisselde Truus het witte ser- café's een balletje gehakt of een karbo nade, drinkt een kopje koffie (en steekt de suikerklontjes in haar tas voor de paarden) en lacht, ruziet en handelt met rauwe bonken van kerels. „Het is sla venwerk". zegt zij. „Maar toch hou ik er van. Want paardeliefde is een bacil. Als een mens er mee besmet is, raakt hij het nooit meer kwijt". Hoe is het nu om altijd met mannen te werken? Dat zal ik je gauw vertellen; ze beschouwen mij gewoon als een Weet zij nu alles van paarden en paardenhandel? „Meneer, of je er nu dertig jaar in zit, of tachtig jaar of hon derd jaar, of het nu de handel is of de fokkerij, of beide, dan weet je nog niet hoe het moet. Deze handel leer je nooit en nooit. Je kunt nooit zeggen: nu ben ik uitgestudeerd, nu weet ik het wel. Want, meneer, het is natuur en die is elke keer weer anders". Handel en fokkerij sinds vijftien jaar beoefent Truus ze allebei: „Ik dacht: ik moet een paar goeie hengsten „Dat zal ik je vertellen kereltje. Ik heb nooit de handel in gewild, absoluut niet, Want ik was op dit gebied een groenzoeter. Maar juist daarom moest ik wel gaan handelen. Want ik wilde een paardje hebben, hè. Ik werkte als eerste serveerster hij Heck's, 's Middags had ik vrij en ik dacht bij m'n eigen: als ik nou eens een paardje koop met een wa gentje er bij: wat zou dat leuk zijn. Dan kan ik me eigen laten rijden". Volgt een mijlenlang, zeer gedetailleerd ver haal over geplaatste advertenties, bezoe ken aan boeren, het eerste ezelritje. Na lang zoeken vond zij nabij Houten een beest dat haar leek. „Hoeveel kost-ie?" vroeg zij. „Voor jou 240 gulden", antwoordde eigenaar Van Nimwegen. „Dat is goed. Daar wil ik hem wel voor hebben. Dan kom ik morgen met m'n moeder kijken, maar dan moet je •ventjes honderd gulden minder vragen" De volgende dag („het beest was lam- moei, want het had de hele dag voor de ploeg gestaan en daarom dacht m'n moeder dat het een mak besie was") reed eerste serveerster Truus Lisman op de rug van een flink boerenpaard Utrecht binnen. Haar eerste ritje met het wagentje mislukte nog voor er één stap was ge daan. Met veel moeite en met hulp van omstanders, had zij het dier getuigd en ingespannen. Zij moest nog even de stal ir. („die had ik al drie maanden lang voor twee gulden per week in huur") om de zweep te halen. Toen zij terug kwam lagen paard en wagen beide in het wa- Ais handel en fokkerij haar e veerstersschortje voor de grauwe stof jas en het servet voor de wandelstok.- Zij besloot van de paardenhandel te gaan leven. „M'n vader en moeder waren er erg op tegen. Ze hebben me half dood geslagen. M'n vader (hij had een meubelwinkel) zei altijd: „Truus begin er nou niet aan. want je blijft arm als de mieren. Je houdt alleen een'stok en een vette pet over". Maar Truus werkte zich vast in het zadel. „Ik zette een hit voor de wagen, een paard en twee pony's er achter en Maliebaan vol ging er mee de boer op. Ik kocht en verkocht en ruilde en als ik 's avonds hartstikke moe thuis kwam, had ik op één dag meer verdiend dan in een hele maand bij Heck's". Als een vent FS nu draaft ze dan dertig jaar in deze handel mee. Geen van de twaalfhonderd mannelijke collega's hoeft haar iets te vertellen. Truus kan zogezegd een paard uit de hand beslaan. Midden in de nacht rijdt zij in veewa gens mee naar de markten, eet in de De reeds 40 jaar bestaande drogiste rij v.h. Ladage, aan de Van Citters- straat 19 is op donderdag 9 september feestelijk heropend. Nieuwe eigenaar is de heer A. Th. Volk. Aan de opening is een radicale verbouwing van de win kel voorafgegaan, die door de heer Volk zelf, met de hulp van enige vrien den, werd uitgevoerd. Het resultaat mag gezien worden. Het interieur is modern maar toch gezellig en de artikelen zijn op overzichtelijke wijze uitgestald. De dochter des huizes beheert de aparte afdeling parfumerieën en éosmetica. zien te krijgen, want als je die hebt, kun je je mond open doen. Dan kun je vra gen wat je wilt". Op het ogenblik heeft zij twee hoogge- noteerde ponyhengsten. Een paar keer per week laadt zij ze in een vee-autootje en rijdt daar persoonlijk de boeren mee af. Haar Goldfire en Albert hebben in 't hele land nageslacht gekregen. „Het zijn prachtbeesten. Ze doen het prima", glundert Truus trots. rriRUUS is een expert in pony's gewor- den. Verleden jaar werd zij met haar witte merrie Hennie van Ammerzo- den Nederlands kampioene. „Er zaten twaalfduizend mensen op de tribunes. Toen ik m'n ererondje maakte, riepen ze allemaal: „Tante Truus, Tante Truusl Machtig was dat en met de kampioens merrie ben ik 30 april bij de koningin geweest. Ik mocht meerijden in het de- filé en dat is ook leuk, nietwaar?" Hoeveel paarden heeft zij nu in deze dertig jaar verhandeld? Haar lach bul dert ov?r het cafétafeltje. „Honderden De Lijnbaan wordt langzamerhand het modecentrum van Rotterdam, een droomoord voor iedere vrouw. Vorige week werd er weer zo'n miniatuur-lust hof geopend vlak bij het Hilton Hotel. De firma Van der Mijn, Lijnbaan 37, speciaalzaak in dameshoeden, stelde na een verbouwing, die in twee maan den een showroom van koelkasten in een chique modezaak moest veranderen, haar pand op de Lijnbaan 37 voor het publiek open. De opening werd voorafgegaan door een show van de nieuwste hoeden, clo ches, baretten en de elegante maar te vens sportieve autohoedjes in de popu laire prijsklassen. De collectie van Van der Mijn munt uit door uit het feit dat alle modellen, zonder een uitzondering, echt draagbaar zijn. Men heeft de nieuwste modelijnen gevolgd, zonder ex travagant te worden. De zogenaamde astronaut-look, een haaromsluitende hoed met een afknoopbare band onder de kin zal velen bekoren. Ook de klassieke modellen, uitgevoerd in suède-antilope, kortharige mélusine, velours en soleil-glacé zijn er in allerlei tinten vertegenwoordigd. Natuurlijk ont brekende bonthoeden en de sportieve ba retten van fluweel niet aan de collectie. Verscheidene modellen zijn ontworpen door de bekende ontwerper Harry Schei- Vijftig jaar geleden vestigde de firma Van der Mijn zich op de Nieuwe Binnen weg. De nieuwe zaak op de Lijnbaan is ingericht door de N.V. Schuil Interieur architectuur. De vloerbedekking is van groen moquette en de betimmering uit gevoerd in geloogd eikenhout. Opvallend zijn de prachtige lampen van venetiaans glas en de gele gordijnen met een fla mingo-motief. Een elegant hoedje uit de collectie van Van der Mijn, gemaakt van z.g. blonde nerts. geeft opening van zaken Truus Lisman uit Utrecht kijkt een paard altijd in de bek. Al dertig jaar beoefent zij de paardenhandel. Zij is Nederlands enige paardenkoopvrouw. nee, duizenden. De hele Maliebaan vol, meneer, aan weerskanten en in het mid den ook nog. Dat durf ik je te zeggen op m'n woord van waarheid". Zij trakteert op karbonade, bijt er met grage tanden in en zegt: „We zullen het er maar goed van nemen. Dat kleine poosje dat we leven, vindt u ook niet"? „Is het waar dat u miljonaire bent"? „Hebben ze u dat ook verteld? Nu me neer, ik ben miljonaire, multimiljonaire zelfs, want ik ben een tevreden mens. Als je dat kunt zijn. kun je je miljonaire voelen. Maar als ik bij een baas was blijven werken, had ik meer geld ge had dan nu dat wel". We gaan naar haar pony's kijken. Ik tel er ruim twintig. Maar dat is nog niet de gehele stal. Ik zie een personen auto, een bestelwagen en een vee-auto meer dus dan een ouwe stok en een vette pet. „Ja, het is een hele zaak ge- worden", bekent zij. „Als je het wist meneer, zou je er zo in willen stappen". In het dorp Houten komen we bij Kas teel Heemstede. Het heeft jaren leeg- gestaan. „Toen heb ik het kunnen heb ben. De baron vroeg of het niets voor mij was. Ik heb het niet gedaan, want ja, als je dat allemaal schoon moet hou den Nederlands enige paardenkoopvrouw Truus Lisman weet alles (of bijna alles) van Gelders en Friese paarden, van Hannoveranen en Oldenburgers, Belsen en Haflingers, van geel-, grauw-, ho ning-, snoek- en spreeuwschimmels, van dravers en ploegpaarden. Shetlandse. Welsh. New Frost, en IJslandse pony's „Mijn grootste liefhebberij is 's win ters mensen van reumatiek afhelpen. Dat doe ik voor niemandal. Een kop koffie, dat neem ik er voor, meer niet. Ik heb al een hoop mensen beter kunnen ma ken". Het klinkt optimistisch. Als het maar geen paardemiddel is

De Havenloods | 1965 | | pagina 13