ZOVEEL HOOFDEN Q0 ZOVEEL ZINSNEDEN^ ,,We moeten die oude slimmerik erbij hebben voor de Langs de Maaskant ONGELDIG Deze week in de bioscopen Ambtsketen voor Winnaar laatste kryptogram huur <s DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1965 17 SCHIEDAM WurliTzer MANUS BRINKMAN FIETST AL 20 JAAR, MAAR NOG ZEGGEN ZE ANNEER je Manus Brinkman loilt spreken, moet je bij de ttart helemaal achter in de groep renners zoeken. Manus komt altijd als laatste omdat hij zich helemaal op de wedstrijd wil concentreren" zei een bestuurslid van de Rotter damse wielervereniging De Pe daalridders. En jawel hoor, zater dag rond half vier stond deze 37-jarige wielrenner en oudste amateur van Nederland in de ach terste gelederen van het tachtig man sterke rennersveld het start schot voor de Ronde van Berkel af te wachten. „Wanneer je met me wilt praten kom dan vanavond om zeven uur bij me thuis. AZs ik een prijsje win wordt het wat later ri^»om zevfn Vur nas 'huis. „Tiende geworden", zei hij voldaan en :°'k"™n fris een honderd kilometer wedstrijd, waarin het peloton van ionire coureurs er behoorlijk aan getrokken PriJs, ,die dag, maar wèl de ze kerheid dat hij volgende week woensdag met de drie sterkste amateurs van De Pedaalridders zal starten voor het club- kampioenschap van Nederland in Wijk bij Duurstede. Vorig jaar werd de Rot terdamse formatie in de categorie ama teurs tweede achter Maastricht" De Limburgers komen dit jaar met de he ren Steevens, Beugels en Schepers en dat betekent waarschijnlijk, dat de titel m het bronsgroen eikenhout zal blijven. „Wat niet wegneemt", zei Manus Brink man, „dat we er voor zullen vechten, ■öij deze clubkampioenschappen een tijdrit voor viermansteams over 75 kilo meter, is het enige dat je zeker weet Je steeds harder moet. Je kunt je niet oriènteren op anderen en dat maakt de zaak zo moeilijk" Niet voor niets hadden de bestuursle den van de 55-jaar oude Rotterdamse vereniging gezegd: ..We moeten die ouwe slimmerik erbij hebben, want tak- tiek speelt in deze moeilijke wedstrijd een heel grote rol." Training bestudeerd "TJie oude slimmerik, metaalbewerker y van beroep, zit al zo'n twintig jaar- tjes tussen de wielen. Op de weg en vooral ook in het veld omdat hij in de wintermaanden aan cycle-cross deel neemt. In deze zeer zware tak van de wielersport heeft hij al vele malen het Nederlands kampioenschap behaald. Ma nus Brinkman kan echter ook in- de zo mermaanden niet stilzitten en daarom rijdt hij in die periode wegwedstrijden temidden van he.t jeugdig wielervolkje, dat in hem een gewaardeerd adviseur heeft gevonden en een sportman waar aan iedereen een voorbeeld kan nemen. Hij zei: ,,In de twintig jaren die ik in de wielersport meeloop heb ik me altijd in de sport verdiept. Ik heb de training van alle grote renners bestu deerd om uit te vinden welke methode de beste is. Nog steeds praat ik met bekende Nederlandse coureurs, op zoek naar het geheim van hun succes. Twin tig jaar geleden probeerde ik al van Gerrit Schulte wat wijzer te worden, maar die gaf nooit een serieus ant woord. Ik heb de trainingsmethoden van Anquetil en Van Looy bestudeerd en dan zie je pas goed hoe deze twee grote vedetten van volkomen verschillend for maat zijn. Anquetil: de supermens die zonder veel training, in prachtige stijl en met grote intellegentie de ene wed strijd na de andere wint en Rik van Looy, de vechtersbaas die altijd het ge drang van renners zoekt om bij de eind streep, gelanceerd door een van zijn knechten, zijn slag te kunnen slaan." Het wielerleven zelf heeft Manus- Brinkman veel wijzer gemaakt. Zijn car rière ligt niet bedolven onder kransen en dankbetuigingen van organisatoren. Men kon hem meestal gemakkelijk mis sen, maar die omstandigheden hebben hem zó sterk gemaakt dat hij nu nog niet denkt aan stoppen. Grote vergissing F7UN LOOPBAAN begon in 1945 bij de rennersclub Schiedam. Op zijn zeventiende jaar werd hij amateur en nadat hij een aantal succesjes had ge boekt met o.m. een zege in de Ronde van Feijenoord van 1948, tekende hij in 1951 in op de lijst der professionals. ..Als jong renner zag je ouderen met flinke geldbedragen naar huis gaan en ik dacht dat er in de beroepssport voor mij wat te verdienen viel. Dat is een De vijf beste amateurs van De Pedaal ridders, van wie er drie volgende week in het krijt zullen treden. V.l.n.r. John Brouwer, Leo v. d. Flier, Peter lleynig, Wim Koopman en André van Middelkoop grote vergissing geweest. De dwang om geld te moeten verdienen en de gedachte aan mijn gezin gaven mij een angstcom plex, waarbij ik op de kritieke momen ten altijd verkeerd handelde. Ik leefde van de ene daig in de andere en maar zelden verdiende Ik éenoeg om er be hoorlijk van te kunnen leven. Ik fietste met Wout Wagtmans en Wim van Est in de Ronde van Nederland. Zij zijn be roepsrenner gebleven, maar wat hebben ze er van overgehouden? Wagtmans zit nu iedere dag weer op een zware vracht wagen en ook Wim van Est moet heel hard werken om rond te kunnen komen. Ik zeg: -in onze1 spórt moet je niet alleen geld kunnen verdienen, je moet het ook kunnen beheren. In 1957 werd ik met speciale toestem ming van de KNWU weer amateur en dat was een bevrijding van het angst complex, dat me vele jaren had achter volgd. Toen was het gelukkig ook niet meer nodig om doping të gebruiken, waarmee ik had geprobeerd mijn car rière te redden. Toen was ik weer heer lijk amateur, die helemaal naturel" kon rijden om een klein prijsje en die nu de tijd heeft om nieuwelingen en ad- spiranten van De Pedaalridders te trai- Doping van arts "TJE PERIODE waarin Manus Brink- y man de sport als professional heeft beoefend is de zwarte bladzijde in het boek van puur sportgenoegen, dat hij over de twintig jaar heeft aangelegd. Hij zegt wat bitter: „Veel renners pro beren een gebrek aan training en talent te compenseren met stimulerende mid delen en na verloop van tijd kunnen ze niet meer fietsen zonder doping. Ze zijn er aan verslaafd geraakt, terwijl het vaak een psychologische kwestie is. De recente gebeurtenissen rond Eef Dol man, waarbij een onderzoek naar het gebruik van stimulerende middelen werd doorkruist door het innemen van neusdruppels, heeft alle renners voorlo pig een vrijbrief gegeven. Iedereen kan nu het gebruik van neusdruppels als' ex cuus aanvoeren en de controle die be trekkelijk waterdicht scheen, heeft veel aan kracht verloren. In de sportwereld waarin met wetenschappelijke experi mentjes j en sluwigheidjes van de renners wordt geprobeerd de lastige klippen te omzeilen, is de weg weer vrij naar het gebruik yfin ongeoorloofde middelen." Die omstandigheid grijpt Manus Brinkman aan en hij zegt: „Zelfs de medische begeleiding is niet betrouw baar. Het heet, dat de sportmensen in Manus Brinkman onder wiens leiding drie amateurs volgende week in Wijk bij Duurstede de kleuren van De Pedaal ridders zullen verdedigen. optimale conditie worden gebracht, met middelen die medisch verantwoord zijn. In de praktijk betekent het echter vaak niet anders dan drogueren. Enkele jaren geleden was ik zo onverstandig de hulp in te roepen van een Nederlandse sport arts, omdat ik in veel wedstrijden net dat eindschot miste, waarmee ik de zege zou kunnen behalen. Hij gaf me een flesje met tabletten en hij adviseerde er twee in te nemen een half uur voor de wedstrijd: Dat heb ik gedaan en ik ben ziek geworden net als in de da" waarin misdadige ploegleiders heimelijk mijn drinkfles met drogue vulden of waarin ik. uit eigen beweging „pakte". De sombere visioenen uit mijn proftijd spookten die nacht door mijn kop. ik kreeg hevige hartkloppingen en ik lag tot diep in de nacht wakker. Ik had weer doping gekregen TVE BESPIEGELINGEN over de eerste ontmoeting van Feijenoord tegen Real Madrid hebben een schril licht gewor pen op de sportieve waarde van het Nederlandse semi-prof voetbal. In de nabeschouwingen in de Nederlandse en Spaanse pers werd geconstateerd dat het doelpunt waarmee Hans Kraag Feijenoord na een felle en ongeoor loofde charge van Kruiver de over winning bezorgde, nooit had mogen worden toegekend. Hans Kraag heeft een verslaggever van De Telegraaf gezegd: „Dat doelpunt van mij, nee, dat had de scheidsrechter nooit mogen accepteren. Toen het leer van de lat terugketste sprong Kruiver die doelman gewoon van de sokken." Dirk Nijs liet Het Parool weten: „Kruiver had een overtreding begaan tegen doel man Betancourt. Dat doelpunt was niet geldig." Sportredacteur Rien Bal sloot zich bij de mening van de oud-scheids rechter aan, terwijl Piet Kruiver zelf achteraf in het Algemeen Handelsblad bekende: Reglementair had de scheids rechter een vrije trap in het voordeel van Real moeten geven." Vast staat nu dat Feijenoord de ontmoe ting met een ongeldig doelpunt heeft gewonnen. Ofschoon men kan stellen dat men het voetbalspel moet accep teren, inclusief de dwalingen van de arbiter, geven de duidelijke uitspraken van de afgelopen dagen iedereen die het met de rechtspraak in de sport eerlijk meent een onbehaaglijk gevoel. Aan Feijenoord nu de taak om de vol gende week in Madrid een zodanige score tot stand te brengen, dat het om streden doelpunt op de totaalstand niet meer van invloed is. Het gevoel van onbehagen blijft dan waarschijnlijk alleen nog maar bestaan bjj de jeugdleiders, die voor de taak staan de sportiviteit onder de jeugd uit te dragen. Maar ten slotte, jeugdleiders zijn er niet zoveel meer. Misschien wel omdat hun taak, met de voorbeelden die in het grote voetbal worden gesteld, een zeer ondankbare is. OPROEP AAN REGERING INZAKE VIETNAM Ruim tweehonderd Nederlanders heb ben een oproep gericht tot onze regering inzake Vietnam. Deze oproep luidt: „Met zorg vervuld over de voortduring van de oorlog in Vietnam, doen onder getekenden een dringend beroep op de Nederlandse regering, initiatieven te ont wikkelen die kunnen leiden tot het her stel van de vrede in Vietnam". Zij doen een beroep op de Nederlandse regering om als eerste stap er bij de Amerikaan se regering op aan te dringen de bom bardementen op Noord-Vietnam te beëin digen. GOUDEN PLAAT VOOR FREDDY SGOTT Op 18 september ontvangt de Rotter damse beatgroep Freddy Scott and the Condors, een gouden exemplaar van hun plaat Grandmama-Humoreshue. Meer dan 100.000 stuks werden er van ver kocht, de uitreiking zal plaatsvinden in Venlo, waar maandblad Muziekparade in samenwerking met Radio Luxemburg een showavond organiseert. Optreden zullen daar o.a. The Searchers. The Scorpions en Freddy Scott and the Con dors. De Freddy Scott and the Condors Fan- club stelt de belangstellenden in de ge legenheid deze avond bij te wonen door middel van een bustocht. De prijs voor deze unieke tocht bedraagt inclusief de entree f8,50. Tevens ontvangt iedere deelnemer een gratis plaat van de Con dors en een Muziek parade. Inlichtingen en opgave bij W. van Driel Jr. Pleinweg 121c, tel. 174499. Er was een roomse reu te Mook, die laatst een rode teef berook, maar zijn baas mijnheer de bisschop gaf het dier terecht een misschop en sprak: Slampamper die je bent, vooruit, ga in je mandement. Actuele limerick uit 1954 t morgen zullen zijn. Jullie zien die Soekarno verkeerd. Het i half oermens, maar daar moet je CINEAC-Beurs jacht, 18 j. 00 CINERAMA: The (prol.), a.l. 000 COLOSSEUM: vanav Meisjes niet trouwt, 18 j. O Baai der begeerte, FX-18 op spionnen- of Cinerama t GRAND: t Is een gekke, rare, dolle, dwaze wereld (prol.) 14 i 000 HARMONIE: do. t/m zo.: Goliath en LUMIERE: Al!e< huwden, 14 j. 00 LUXOR: Op een mo 18 j 000 METRO: Irma la Douce, (prol.) 18 j. oooo MONOPOLE: Geheim agente in Gi- j braltar, 14 j. 00 Zo. wo. mi.: Opstand der Roodhuiden, 14 j. 00 PASSAGE: Geen service bjj de secret service, 14 000 PRINSES: De slag om Napels, 14 ,i. 00 Za zo. mi.Rin-Tin-Tin's zoon. a.l. 00 REX: vanav.: Angst. IR i 000 I "FOSTER: De Zelfmoordechooi. 1 De grote stilte, j Perdido Street Paraders Zaterdag 18 september spelen in de Schiedamse Jazz-sociëteit „Guillaume' The Perdido Street Paraders, bestaande uit: Marius van Ee - trompet, Bert v. Meggelen - trombone (L Bep Fransen - klarinet, Tom Stuip - banjo, Kees Car- pentier - drums, Henk Smuldershuis bas en gasttrompettist: Wim Reinen. Er zal door de 24 gemeenten van Rijn mond aan de voorzitter van dit nieuwe orgaan, mr. V. G. M. Marijnen, een zilveren ambtsketen aangeboden worden, in de geest van de burgemeesterlijke ambtsketens. Op de schalmen daarvan zullen de namen en wapens der 24 ge meenten gegraveerd worden terwijl er mede het (nog niet vastgestelde) wapen tan Rijnmond aan komt te hangen. Mochten er op den duur gemeenten uit vallen door samentrekking van bun grondgebied, dan zullen toch de namen daarvan op de ambtsketen van de Rijn mond-voorzitter gehandhaafd blijven Mededeling van deze ambtelijke schen king werd, mede namens de andere bur gemeesters, gedaan door burgemeester W. Thomassen van Rotterdam, tijdens de installatieplechtigheid van de 81 leden van de Rijnmondraad dinsdag in het auditorium van het Dijkzigtziekenhuis. De grote zaal was tot in de hoeken ge vuld door de leden en verdere autori teiten, die ruim twee uur lang onafge broken naar de redevoeringen luisterden die na de eedsaflegging door diverse sprekers gehouden werden. Tot hen be hoorden 'de minister van Binnenlandse Zaken, de heer J. Smallenbroek. Mr. Marijnen wees in zijn openings toespraak nadrukkelijk op de elementaire betekenis van Rijnmond als op den duur steeds positiever werkend orgaan, óók voor ontwikkelingen buiten het betrek kelijk kleine eigen gebied. Hij noemde in dit verband het overige gebied van de Randstad Holland, de ontplooiing van de Delta-gebieden, de verbinding Rijn en Scheldemond en de industrievesti gingen in Zeeland en West-Brabant. met recht von koop OC v.cémij ■p.mnd. zonder eerste stort? ng Demonstraties te Rotterdam dagelijks van 10 tot 4 uur.door de V/urlitzer-organist JOOP WALVIS iffing van een orgel MND. GRATIS ONDERRICHT 0 fnorme sortering PIANO'S Prijzen vanaf 675.- HUUR v.a. 1 «p.mnd. Let wel: hoge inruilwaarde voor Uw oude PIANO of ORGEL. Vraag folders en Inlichtingen bij Evelyn Waugh Niettemin gaan wij deze drieminuten- oorlog met Spanje misschien wel even belangrijk als de tachtigjarige voor onze voorvaders zo objectief mogelijk analyseren. Meneer Kieboom van „Feijenoord" In de houding van de CHU tegenover de ARP is de C verdampt. B. Buddingh (chu) Op de kruiser De Zeven Provinciën hebben de marine-autoriteiten in een officiershut een kooi op maat laten ma ken, zodat minister Biesheuvel languit liggend de overtocht kan maken. Dat ging zonder moeite. Ze hebben gewoon het stuk kooi eraan gezet dat indertijd bij die van minister De Jong overbleef. Vrij Nederland De straf voor het succes is daarin ge legen, dat men mensen moet ontmoeten, die men vroeger mocht mijden. Norman Mailet ORGELCONCERTEN De organist van de kerk aan de Si- monsstraat, Dirk Janszn. Zwart, be speelt vrijdag 17 september het orgel van de Laurenskerk. Het concert begint om kwart over twaalf. Sedert enige jaren bezit Schiedam een Maasboulevard. Vele mooi aangelegde paden en grasvelden bieden de wandelaar hier een lang en breed terrein om langs de boorden van de Nieuwe Maas te slenteren of de vermoeide leden uit te strekken op een van de talrijke zitbanken. Het ruime uitzicht op de rivier met het gestage scheepvaartverkeer levert altijd een boeiend schouwspel op. Maar ook wanneer men de blik richt naar de Haven- dijk wordt het oog getroffen door interessante bouwwerken. Hoog rijzen de flatgebouwen op tegen de achtergrond van het stadsdeel dat Gorzen genoemd wordt. Het grote grasveld is beplant met vele bomen. De hoge gashouders en de toren van de H. Hartkerk aan de Lekstraat zijn de markante accenten tussen de flatgebouwen. ÖCTAVE DECÓNINCK De Kryptogram-Kompetitie is voorbij Op 1 oktober van het vorige jaar ver scheen de eerste van de twaalf puzzels in ons blad en van meet af aan wierpen honderden „krypto-enthousiasten" zich op de opgaven. Ongeveer veertig pro cent heeft hardnekkig volgehouden. de anderen lieten één of meer kéren ver stek gaan. Maar de belangstelling is el ke maand onverminderd op peil geble ven. Een compliment voor u allen, want zo gemakkelijk waren de kryptogrammen nu ook weer niet. De eerste werd gewonnen door een lid van het zwakke geslacht, de laatste ook. Mevrouw W. Terlouw-van der Ham, P. C. Hooftstraat 27 te Capelle a.d. IJssel wint het laatste briefje van 25: In totaal waren er vijf vrouwelijke prijswinnaars, vier prijzen vielen buiten Rotterdam. Thans zal de puzzelredactie zich het hoofd gaan breken over de' moeilijke vraag wie de winnaars van de kompeti tie zijn. In de krant van 30 september hopen wij de uitslag te kunnen geven. De oplossing van het twaalfde krypto gram luidt: Horizontaal: 1 radbraken; 5 kraam heer: 9 polder: 10 adept: 11 weerom: 14 lelijk: 15 normaal: 16 sleep: 17 inleg; 18 bocht: 23 eirond; 24 krach; 25 vier de: 28 tank: 29 reviseren; 30 akte: 33 Engelsman; 34 mokkapunt; 35 preek heer: 38 twintigje; 41 loot: 42 keurbende: 43 sl*e: 46 Triëst; 47 lakei; 48 accent: 51 Marat: 52 kapot: 57 ulaan; 58 Arabier: 50 prooi; 60 eikeis; 61 Potas; 62 moesje; 63 uitstedig; 64 daarnaast. Verticaal: 1 Repelsteeltje; 2 dolblij; 3 roerkoning; 4 naders; 5 kopbal: 6 meer schuim: 7 eerder: 8 rompparlement; 12 sneer; 13 sloop; 19 kranig; 20 kruien; 21 scherm; 22 Krakau; 26 vermoeden; 27 weekeinde; 31 fluks: 32 basta: 35 politie bureau; 36 emotie; 37 ruraal; 38 toeven; 39 gelden; 40 eventualiteit; 44 espagno- let; 45 Schorpioen: 49 cacao: 50 vaart; 53 banket; 54 majong; 55 eiland: 56 poesta. Socialistische Jeugd houdt expositie tegen fascisme De Socialistische Jeugd Nederland or ganiseert van twee tot tien oktober in het Anne Frankhuis in Amsterdam de tentoonstelling F-65, het fascisme van vandaag. Zij doet dit omdat de fascisti sche regimes twintig jaar geleden ten val werden gebracht, maar het fascisme nog niet uitgeroeid is. Deze tentoonstelling zal geen herden kingskarakter hebben. De S.J. heeft zich tot taak gesteld aan te tonen, dat de op richting van de Ku Klux-Klan in Enge land en van de nazipartij in Denemar- De tentoonstelling F-65 wordt georgani seerd in samenwerking met het weekblad Vrij Nederland, en met medewerking van o.a. de Anne Frankstichting en het Dokumentenstationszentrum des Bundes jüdischer Verfolgter des Naziregimes o. l.v. Ir. Simon Wiesenthal.

De Havenloods | 1965 | | pagina 17