Gemeenteontvanger in ruste weet echt wel raad met vrije tijd VkïltRïi Mensen op vakantie zijn prettig maar kunnen soms ook lastig zijn TSF streeft dit seizoen naar lste-klasserschap REISLEIDER VILLERIUS: Projektie perfektie voor SPOTPRIJS KQHFT1 Gevonden voorwerpen S.C.V. De Postduif DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1965 4 SCHIEDAM al vanwege de secretariaten die hij ver vult dat de heer Meijer heel wat heelt te schrijven! Er zijn notulen bij, die zo iets van zes, zeven foliovellen bevatten. „Het geeft me soms dagen werk", ver zekerde hij ons. En dan het karweitje om de geschiede nis van zijn parochie te beschrijven! Denk eens aan al het naslagwerk dat er in zit! Nu is de heer Meijer dol op de bestudering van Schiedams geschiede nis. Hij beschikt trouwens ook over een uitgebreide verzameling oude prenten en kaarten, die hij overal vandaan weet te halen. En dan is hij een ontzettende lief hebber van lezen. „Het liefst heeft hij boeken als ver jaarsgeschenk, maar dat is niet altijd even leuk. Je wilt ook wel eens iets an ders geven" meent mevrouw Meijer. Maar goed. een mens z'n lust is een mens z'n leven en lezen maakt daar voor de heer Meijer een belangrijk deel van uit. „Toen ik gepensioneerd werd zeiden ze tegen mij: „Nu heb je tenminste de tijd om de bestuursfuncties waar te ne men. Goed, het is wel leuk, want je houdt er je vrienden mee met wie je soms heel veel jaren al iri een bestuur zit, en we hebben gezellige vergaderin gen. Maar het kan op den duur weieens teveel worden", constateert de man die ondanks zijn pensionering wel weet wat hij te doen heeft. Vijftien jaar heeft de heer J. H. VII- lerius die in Schiedam op het Broers- veld woont, met vakantiegangers te ma ken gehad en hij heeft daar zijn eigen visie op gekregen. Hij deelt hen in drie groepen in: degenen die beseffen dat zij in het buitenland zich bij gewoonten en omstandigheden dienen aan te pas sen. De andere groep, die dat wel weet en begrijpt, doch er alle moeite mee heeft. En dan de derde: daarover zou de heer Villerius eigenlijk liefst maar zwijgen, want dat zijn degenen, die hem grijze haren bezorgen. Mensen op reis kunnen lastig en prettig zijn! De eerste acht jaar zat de heer Ville rius in dubbele functie in het reiswerk. Hij was touringcar-chauffeur, tevens reisleider. Eerst op korte reizen door Nederland, daarna voornamelijk door Duitsland. Sinds acht jaar heeft hij zich beperkt tot het reisleiderschap. Hij was als zodanig in diverse plaatsen van Eu ropa gestationeerd, in Italië, Zwitserland of Oostenrijk. Dezer dagen Keerde hij terug van zijn jongste standplaats: Lu- tago in Italië. Het ligt voor de hand, dat al die standplaatsen de mooiste plekjes zijn die er in die landen te vinden zijn. Er zijn weken, dat de heer VilTferius de zorg heeft voor 150 gasten en het kan een zware dobber zijn om het hen alle maal naar de zin te maken. Nu heeft de heer Villerius daarvoor wel de-juiste mentaliteit. In de eerste - plaats weet hij onder alle omstandighe den zijn kalmte en opgewektheid te be houden. Voorts kan hij de gasten in de avonduren, wanneer verveling kan drei gen, prettig bezighouden o.a. met goo cheltoeren en ter afwisseling geeft hij dan op de piano een nummertje weg. En hiermee is de taak v zonder veeleisend zijn. Zij willen dan, dat hun kopje koffie precies eender smaakt als thuis, dat het bed niet kraakt, het knopje van het licht op de zelfde plaats zit als in de slaapkamer thuis. Om maar te zwijgen over de voe ding. Toch is de heer Villerius beslist niet pessimistisch gestemd over „zijn" vakantieganger. „Tachtig procent van hen zijn plezierige, gezellige mensen, die zich weten aan te passen", zo luidt zijn verklaring. Maar die andere twintig procent kun nen het hem erg lastig maken! Zoals de meneer, die ziedend van woede was omdat zijn koffer niet uit de touringcar was gekomen en bezwoer, nooit meer met het reisbureau in zee te zullen gaan. „Natuurlijk niet", sprak de heer Ville rius instemmend, „zou ik ook niet". Maar de volgende dag kwam het tele gram, dat de „verloren" koffer nog bij mijnheer thuis stond. En geen excuses. Zo gaat het dikwijls. Geen wonder, dat de heer Villerius waarschuwt tegen te jonge reisleiders, die vaak niet tegen de moeilijkheden zijn opgewassen. Veel problemen levert bijv. ook het verdelen der Kamers op. Met. name bij kleine agentschappen is men soms royaal met het doen van be loften, zoals van een éénpersoonskamer. En die zijn er meestal erg weinig. Vaak blijft de reisleider onwetend van al het geen beloofd werd, en dan zit hij met de narigheid bij het verdelen der ka mers. Dat hij het er niettemin uitste kend afbrengt, ieder jaar opnieuw, dat staat te lezen in de ongeveer duizend tevredenheidsbetuigingen. Er is zelfs een soort „fan-club" van zo'n 250 vaste rei zigers die hun reisdoel afhankelijk stel len van de standplaats, die de heer Va lerius in een bepaald seizoen heeft. Dat zal we delen het alvast maar mee het volgend seizoen Zuid-Tirol zijn. Stapelloop booreiland Donderdag 23 september zal op de werf Gusto een vijfpotig booreiland, dat gebouwd is in opdracht van een Neder landsFranse onderneming, van stapel lopen. Dit booreiland zal gebruikt wor den voor het doen van olieboringen in diep water langs de Westkust van Afri ka. De poten van het eiland zijn 88 meter lang met palen van 5 meter doorsnede. Elke paal kan een druk van 2600 ton dragen. Op het ponton is een rijdende kraan geplaatst. Het zal moge lijk zijn tot een diepte van 6.000 meter te boren. Ds. A. Steinhart, predikant bij de Evang. Lutherse gemeente Van Schie dam is door de gemeente te Delft ver zocht om tijdens de daar bestaande vacature, als consulent op te treden. Met medewerking van een deel der burgerij, wordt in Schiedam op een ter rein van het Ha-^sportcomplex nabij Kethel, een sporthal gebouwd, zodat het mogelijk zal zijn ook 's winters diverse sporten te blijven beoefenen. De hal zal ook gebruikt kunnen worden voor ten toonstellingen enz. Doordat afscheidingen gemaakt kunnen worden, is het mogelijk, dat verschillende verenigingen tegelijk, het gebouw kunnen gebruiken. Nadat het heiwerk was verricht, kon onlangs worden begonnen met opbouw der staalconstructie, welke door zand stralen tegen winterse weersinvloeden wordt beschermd. De buitenwand wordt een houtconstructie, teneinde het geheel zoveel mogelijk aan te passen aan de landelijke omgeving. „Intermeubelopende toonzalen in Schiedam In de panden waar voorheen de meu belshowrooms van Govaart en Co. aan de Strickledeweg te Schiedam waren ge vestigd. heeft nu „Intermeubel" Toon zalen ingericht. Deze zijn woensdagmid dag officieel geopend „Intermeubel" is een organisatie waarbij 41 bedrijven over heel Neder land zijn aangesloten. Het Schiedamse bedrijf is een deel van de woninginrichting Bosman te Rijs wijk en heeft zodoende connecties met het filiaal van dit bedrijf dat zich op de Hoogstraat in Schiedam bevindt. De nieuwe showroom heeft een vloer oppervlakte van 600 vierkante meter en bevat 130 toonkamers. De leiding van het Schiedamse bedrijf is in handen van de heer H. Veldhoven, die tot dusver aan „Intermeubel" te Rijswijk was verbonden. Sportschool Jansen Mevrouw Jansen van de gelijknamige Schiedamse sportschool aan de Nieuw- straat vestigt er onze aandacht op, dat deze school, waaraan de heer Hollander zijn karate-lessen geeft, nog steeds haar eigendom is. In het artikel over Karate, dat in een van onze vorige edities ver scheen, werd de indruk gewekt, dat de school het eigendom was van de heer Hollander. Jaarvergadering HBSS Ophalen busjes K.W.-Fonds Donderdag 23 sept. zal de voetbalver eniging HBSS de jaarvergadering hou den in „De Bron". Als bestuursleden zijn aftredend de heren F. van Hoek P. W. van Vonderen en G. K. A. de Geus. Er zal een commissie worden geïnstal leerd die de viering van het 40-jarig be staan moet voorbereiden. De Schiedamse tafeltennissers zijn be gin september reeds hun voorbereidin gen begonnen voor het nieuwe seizoen, waarvan als gebruikelijk de bondseompe- titie de hoofdschotel vormt. Bij TSF is het bereiken van de eerste klasse in de afdeling Rotterdam het belangrijkste doel van dit jaar; daarvoor hebben de TSF-ers liefst drie ijzers in het vuur, d.w.z. drie tweede klas-teams in apar te afdelingen. Het eerste team heeft, ten opzichte van het vorige seizoen, één wijziging onder gaan. Huug Wittop Koning is van het derde naar het eerste team gepromo veerd en' gaat met John Schilperoord en Han Wigmans het, op papier, sterkste team vormen. Doch ook de overige 2e- klas-teams zijn van een zodanige kracht dat verrassende prestaties niet uitgeslo ten behoeven te zijn. TSF 2, in zijn oude samenstelling (Paul de Looze, Wim de Winter en Jan Bouwer) en TSF 3, in een geheel nieuwe samenstelling (Maar- tje v. d. Wilt, Guus v. d. Wiel en Will Baard) mogen inderdaad in staat wor den geacht voor een opvallend resultaat te zorgen. De overige twee TSF-teams komen uit in de vierde klasse. Het vierde, ge vormd door de old-timers" Zuidgeest Sr., Van Dijk en Jorritsma, zal ook dit jaar stellig hoge ogen gooien .(het team promoveerde vorig jaar. doch zag van plaatsing in de derde klasse af) en het van de vijfde naar de vierde klasse ge promoveerde vijfde team (bestaande uit Wiepke Voorbach, Don Nuis en Rien Klink) mag eveneens in staat worden geacht een rol mee te spelen in de strijd om het kampioenschap. Wat betreft de komende competitie prestaties zijn de TSF-ers dus zeker niet pessimistisch. Enige zorg bestaat echter toch wel. Want door verschillen de oorzaken verloren de op maandag en donderdagavond in de Beurs spelen de TSF-ers nogal wat leden; daaronder zijn (om studieredenen) A. Zuidgeest ir. R. Timmer en L. de Ruiter, die voor de vereniging waardevolle krachten wa ren. Het bestuur hoopt echter, deze ver liezen in de loop van dit seizoen goed te kunnen maken. Dat bleek op de maan dagavond j.l. gehouden jaarlijkse afde lingsvergadering van TSF, waarin het bestuur in zijn geheel en in de oude funkties (Degreef voorzitter. Zuidgeest Sr.. sekretaris en Moesker penningmees ter) werd herkozen. Zolang de voorraad strekt.... Ennalux n 24 J.halfautomatische klelnbeeldprojektor, met wereld beroemd Enna-objektief, Halo geenlamp 24 V-150 W, motor- koeling,universele diacassettes. Speciale prijs Humor in het ziekenhuis In de eerste wintervergadering van de afdeling Schiedam-centrum van de Ned. Chr. Vrouwenbond spreekt donder dag 23 september drs. R. H. Wissink over „Leven en dood in bijbels licht". Donderdag 21 oktober spreekt ds. G. Koenekoop over „Humor in het zieken huis" en donderdag 18 november mevr. C. J. Ooms-Vinchers over „Allah's Won- dertuin". Bijpassends draagtas 6a" 2 4 FILIALEN IN NEDERLAND ÏNwe. Binnenweg 251-253, Oude Binnenweg 117 Coolslngel 52 Beurscomplex) Korte Lijnbaan 21, Peppetweg SO, Jac. v. Campenplein 19S (Pr. Alexanderpolder) Liesveld lt (Vlaardlngen) Toen de heer P. J. M. Meijer nu vijf jaar geleden „met pensioen ging", zoals dat heet, vroeg hij zich af, wat hij met z'n vrije tijd zou aan vangen. Nu hij het eerste „vrije lustrum" gaat vieren, is dat beslist geen vraag meer, integendeel; de heer Meijer zei ons: „Ik wilde dat ik maar wat meer vrije tijd kreegeen opmerking die boekdelen spreekt. Evenals de boekdelen, die de heer Meijer nog steeds schrijft. Gisteren, 15 september, vierde hij zijn zeventigste verjaardag, wat voor ons een reden was om een praatje met hem te maken. De heer Meijer was gedurende meer dan dertig jaar gemeenteontvanger van Schiedam, doen daarnaast was en is hij ook op ander terrein ac tief. Zo is hij al 40 jaar bestuurslid van de St. Vincentiusvereniging; 32 jaar be stuurslid van de Stichting Huize St. Li-, duina; 21 jaar bestuurslid, waarvan de laatste 8 jaar voorzitter van het r.k. weeshuis, dat evenwel thans een Kinder Internaat is, waar ook o.m. schippers kinderen een verblijf vinden: 39 jaar be stuurslid van de St. Willebrordusstich- ting. die het beheer voert over de r.k. scholen in Schiedam. Waarmee de lijst nog niet compleet is, want sinds de heer Meijer dan door zijn pensionering meer „vrije tijd" heeft verkregen, werd hij kerkmeester van de St. Liduina-parochie en lid van het bestuur der r.k. begraaf plaats. En alsof het alles pog niet genoeg is. hij kon het verzoek van de pastoor van deze parochie, om maar eens, de geschie denis van de parochie na te gaan en op schrift te stellen niet afwijzen. Het is een karwei, een archivaris waardig! Neen, het is allerminst een stille bedoening geworden in de woning aan de. Warande 91! En ook mevrouw Meijer-van Dijk zit be- slist niet met de handen in de schoot, want afgezien van de drukte die ieder be zoek van kinderen en kleinkinderen met zich meebrengt, vult zij haar „vrije tijd" ton gestegen! Niettemin was er bij tij den sprake van „overtollig kasgeld" en dat ging dan naar de bank. „De Straatbelasting bracht het mees te op", herinnert zich de heer Meijer, want daar zaten allerlei rechten in. Oud i Zorgt \en „Tien jaar voordat ik als gemeente ontvanger met pensioen'zou gaan, maak te ik me al zorgen vertrouwt de heer Meijer ons toe. „Ik zag tegen die dag op als tegen een berg, want wat moest ik gaan doen? Maar geleidelijk aan kwam ik tot het besef dat een jongere in mijn plaats diende te komen en dat ik toch wel wat te doen zou krijgen. En kijk, nu zou ik blij zijn wanneer wat werk van mij werd overgenomen nu ik zeventig jaar ben geworden. Niet dat het me te zwaar wordt, maar ik heb bijna geen vrije tijd Zijn vrouw wijst op zijn bureau: „Die rommel ruimt hij nooit eens behoorlijk op daar heeft hij geen tijd voor", zegt ze lachend. Waar de heer Meijer nog wel tijd voor maakt is een stevige wandeling. Dan wandelt hij bij voorkeur naar Ond- Mathenesse. Hij blijft er vitaal van en zijn leeftijd „ziet men hem dan ook niet aan". Natuurlijk weet hij uit de tijd, toen de miljoenen van de stad Schiedam hem om zo te zeggen door de handen gingen, veel te vertellen. Niet dat iedere cent die betaalt of uitgegeven werd door hem werd neergeteld, doch hij had toch de verantwoordelijkheid voor de „gemeen tegelden". Qok toen was er reeds danig door het Rijk aan die gelden geknabbeld en werd het „Gemeentefonds" de grote pot, waar uit iedere gemeente naar haar me ning te karig! werd bedeeld. Het gemeentelijk belastinggebied schrompelde weg tot wat opcenten, hier en daar, de Precariorechten, keurings rechten. Vermakelijksheidsbelasting en nog wat. Maar het Rijk hield de brede schoot op en alles ging de schatkist in. Niettemin, de heer Meijer moest maar zorgen dat iedere week of maand de sa larissen voor het personeel er waren, in die tijd rond de f 45.000.- per maand. Dat was in 1930. Toen hij zijn taak neerleg de, was dat bedrag tot boven de drie Kwade herinneringen heeft hij aan zijn kantoor in de Lange Nieuwstraat. „Een oud kavalje, waar jarenlang niets aan gedaan werd. De spreekkamer leek wel een soort konijnenhok en 28 jaar heb ik in een zootje gezeten. Heel lang waren er plannen om het aangrenzende pand er bij te trekken en het geheel te ver bouwen. Daar heb ik dan nog twee jaar ingezeten". Als klerk kwam de heer Meijer op 1 april 1910 in dienst van de gemeente Schiedam. Hij doorliep alle rangen tot comimies-chef, der afdeling financiën en hoofdcommies, chef van de afdeling algemene zaken. Toen volgde in nov. 1929 zijn benoeming tot gemeenteontvanger, welke functie hij op 1 okt. 1960 neerlegde. Het is door zijn vele bestuursfuncties, doch voor- Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 8.00- 17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag dameshorloge: sportbroek: ring met 3 lipssleutels, reservewiel: kentekenplaat; sluitpen van trekstang; luchtfilter, para plu, padvindersportemonnee. Te bevragen bij de vinders: 1 paar dameshandschoenen, Ham. J. v. Aven- nestraat 49; 1 paar rolschaatsen: van Berkel, Klaas Katerstraat 140; autostep, Töns, L. v. Spieringshoek 5; 3-wielig kin derfietsje. Dolleman, Joh. de Wittsin- gel 223; leren bal, Ravens, Samlaan 238; fietstas met inh. Burgering, Gordonstr. 52a; padvindersportemonnee (leeg) Lo- man, Lange Nieuwstraat 97: weekendtas met inh. Den Uijl, Westfrankelandse- straat 97; damesportemonnee met inh., de Raaij, Burg. van Haarenlaan 769; ro de poes, Bonefaas, Rotterdamsedijk 313; viltpapier, Heilker, Hoofdstraat 20; heren bril, Goemans, Spieringshoekflat 1322; herenbril, Koens Beierlandsestraat 18a, rozenkrans, Warmerdam, Parkweg 138; rozenkrans in étui, de Wolf, St. Liduina- straat 88b; étui met sleutels, Eikenbroek Vlaardingerdijk 103; rozenkrans, Suijker Warande 99; sleutel en, nagelknipper aan ring, Keizer, v. 's-Gravesandestraat 43; kinderbril, v. Ekelen, Fabristraat 3; 2 sleutels aan touwtje, Bastiaanse, Dam 5 trui, Feelders, Schaperlaan 72; kaplaars Geelhoed, Prins Mauritsstraat 28; jon gens regenjas, Rooijens., Paulus Potter straat 18b, kindersandaaltje, de Bruijn, Julianalaan 16; stijve boorden, Scheffers, Burg. van Haarenlaan 418; jongensjack, Verlinde, Bosboomlaan 18b, herenhorlo ge, van Straten, Nassau Dillenburgstraat 16; broche met steen, v. Hemmen, Popu lierenlaan 56; ring, Zwamborn, Joh. de Wittsingel 163; muntbiljet, Adregt, C. v. d. Lindenlaan 86; bedelketting, kloppers, Newtonstraat 42b, hangertje, van Oud- heusden, Dr. Boslaan 3; hangertje, Har reman, Vondellaan 34b, muntbiljet, Van F.ijk, Aleidastraat 112: dameshorloge, Hoogendijk, Abr. Engelmanstraat 87b, Rotterdam; armbandhorloge, v. Kam, Klaaswaalsestraat 15, bankbiljet, Roos, Rembrandlaan 59b. Grootste booreiland ter wereld ligt nu bjj Wilton-Fjjenoord Op de werf Wilton Schiedam staat thans een vreemd gevaarte. "Het is het booreiland Kermac 58, dat versleept is van de werf Van der GiessenDe Noord naar Schiedam. Het eiland is op de werf aldaar, in secties, welke gebouwd wer den op andere werven, in elkaar gezet, waarna het naar Wilton is gebracht voor verdere afwerking. Dit zal een der grootste booreilanden ter wereld worden. Het is n.l. 74 meter lang, 61 meter breed en vanaf de kiel tot top der mast, 95 meter hoog. Het platform ligt zelf op 40 meter hoogte. Aan dit geheel zal nu bij Wilton nog een gelijk stuk worden aangezet. Het eiland wordt gebouwd voor rekening van de Kerr MacGee Oil Industry in Oklaho ma City. Vergadering Filmkring De Schiedamse filmkring zal dinsdag 21 sept. in De Bron de jaarvergadering houden, waarin als bestuursleden aftre dend zijn dr. L. W. Labordus, voorzit ter, D de Geus jr, secretaris, mevr. B. G. J. de Bruyn-Smit, penningmeesteres- se en de heren J. H. M. Schaeffer en J. Scheffers. Allen stellen zich herkies baar.

De Havenloods | 1965 | | pagina 4