Hand in hand vliegen vele kameraden naar Madrid De visie van Oskar Lens in Schiedamse galerie Twintig mannen vonden tehuis in oude patriciërswoning Wegens grote belangstelling extra vluchten ingelast Blij-Dorp krijgt weer drie orang-oetans BEZOEK ONZE STAND DOE HETZELECENTRUM FE MINA** Nieuw pakje voor 23.000 PTT-ers h DE HAVENLOODS DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1965 7 SCHIEDAM De Brede Trappen als laatste station Activiteiten van Het Singelkwartier FflHL-. Na het tamelijk drukke begint de buurtvereniging „Het Singel- kwartier" in Schiedam aan het winter- programma. Er zijn drie filmmiddagen n.l. op 30 oktober, 28 november en 12 december telkens in de zaal van Marijke aan het Broersveld. In de loop van het seizoen zullen nog 5 of 6 van deze filmmiddagen worden gegeven. Dan zijn er in totaal zes dansavonden en een kerst- en vastenavond bal. Het jaarfeest vindt plaats op zaterdag 2 okto ber in gebouw Odeon te Rotterdam, omdat geen zaal in Schiedam groot ge noeg is. Zoals andere jaren, worden dan speciale autobussen ingelegd. De jaarvergadering wordt gehouden op dinsdag 2 november in de zaal Marijke. Rector Campfens nam afscheid van Dr. Nolet- Clausule:Relletjes en opstand voorbehouden stichting ,^AN de Veerstraat te Maassluis staat een statig, wit geschilderd patriciërshuis, eens bewoond door een reder, later door een arts. Het huis lijkt een beetje weg te dromen van een rijk verleden, daar aan de Veerstraat, waar het verleden nog bijna tastbaar is. Maar de functie van dat patriciërshuis is een heel moderne, tekenend voor de manier, waarop in Maassluis de sociale zorg wordt aangepakt. Want het huis, pension-tehuis De Brede Trappen, zoals het thans heet, biedt onderdak aan twintig mannen, die daar dank zij de Dienst van Maatschappelijke Zorg een tweede tehuis hebben ge vonden. Maassluis beschikt sedert 1953 over een beschutte werkplaats, die een grote vlucht heeft genomen. Daar worden bij voorbeeld per jaar 50.000 terrasstoelen gemaakt om maar een voorbeeld te noemen waarvan er zo'n dertigdui zend naar Duitsland worden ulfge'voerd. Maar met het groeien van deze werk plaats kwam ook de behoefte naar voren om te beschikken over een tehuis, waar in men bepaalde mensen, die in de werkplaats werken, onderdak kon ver- 'schaffen en waar men deze ménsen verder, indien nodig, maatschappelijk kon begeleiden. Het plan groeide en groeide en na heel veel studie werd 'de grote stap gewaagd. Want het was een grote stap, vooral ook, omdat een dergelijk tehuis een uni cum is, zodat men niet bij een ander kon gaan afkijken hoe men het daar had gedaan. Het patriciërshuis aan de Veerstraat werd gehuurd. Dat was een twee-en-een-half jaar geleden. Toen reeds besefte men echter, dat het huis lang niet aan alle eisen voldeed en dat men zou moeten omzien naar een ande re gelegenheid. „Maar", zo redeneerde men destijds, „laten we in ieder geval een begin maken." De opzet slaagde. Men beschikte in het pension-tehuis over twintig plaatsen en die waren al vrij spoedig bezet. Som migen van de bewoners werken in de beschutte werkplaats, anderen verdienen hun brood in het particuliere bedrijfs leven En de bewoners kwamen niet alleen uit Maassluis, maar ook uit Vlaardingen, uit Rotterdam, uit Schie dam, uit Den Briel, ja zelfs uit Amster dam. Vrijwillig „De mensen wonen In het pension-te huis op vrijwillige basis", vertelde ons de heer De Jager, directeur van de be schutte werkplaats, die samen met de heer Lucardi toezicht houdt op het te huis. „We hebben alle wegen naar de maatschappij open gelaten. Wanneer de bewoners 's avonds willen gaan wande len, dan kunnen zij dat doen. Sommigen van hen zijn lid van een vereniging. Na tuurlijk worden zij daarbij, wanneer dat nodig is, begeleid. Een avond per week tal van hen op een avond in de week zwemmen jn het Koipabad en we gaan elk jaar met een groep een week naar het buitenland. De mensen zien De Brede Trappen als hun eigen huis en dat is ook de bedoeling." gebeurt ting zitten >vaar zij helemaal niet thuis horen", vertelde de heer De Jager ver der. „Zo kéhnen wij bijvoorbeeld het ge val van een man, die 32 jaar lang in een inrichting Foor debielen" lreeft gezeten. Hij was er als tienjarig, jongetje in te recht gekomen, nadat zijn ouders waren overleden. Veel later pas bleek, dat de man helemaal niet debiel was, maar alleen doofstom. Wij hebben hem hier naar toe gehaald en nu is hij zo ver, dat hij zijn eigen geld beheert en zijn eigen kleren koopt. Elke veertien dagen gaat hij alleen naar Amsterdam. Na tuurlijk hebben die 32 jaar een litteken op de man achtergelaten, maar wij pro beren hem er zoveel mogelijk overheen te helpen." Het tehuis moet zichzelf kunnen be druipen, omdat men niet afhankelijk wil zijn van subsidies „Dat kan eigenlijk net niet met twintig mensen, die elk Atelier in vroegere burgemeestershuis Voor een. bedrag van rond f 100.000,- is de woning van Schiedams oud-burge meester, mr. J. W. Peek aan de Willem de Zwijgerlaan verkocht aan de Rotter damse restaurateur en taxateur van schilderijen, de heer J. H. van de Eer den, die in de woning een atelier zal gaan vestigen. negen' gulden per dag betalen", aldus de heer Lucardi. „Maar we redden het wel. Straks, als we een nieuw onderko men hebben, dan proberen we het aan tal bewoners uit te breiden tot dertig of vijf en dertig en dan moet het mogelijk zijn om een Sluitende exploitatie te krijgen." Nieuwe plannen De gemeente Maassluis heeft het huis aan de Veerstraat gehuurd voor vijf jaar. Binnen twee-en-een-half jaar zal men dus een andere oplossing moeten hebben gevonden. „Die is er dan ook wel", aldus de heer Lucardi. „De plan nen daarvoor zijn het beginstadium al voorbij, maar verder kunnen we er na tuurlijk nog niets over zeggen, omdat ze eerst de gemeenteraad zullen moeten passeren. Maar van het gemeente bestuur hebben we een fantastisch goede medewerking." Als het nieuwe tehuis er Is, zal alles nog beter en grootser van opzet worden. Dan wil men er ook naar streven om de Vriendenkringgaat feestvieren In verband met haar 39-jarig bestaan, geeft de Schiedamse Mondaccordeonver- eniging: „De Vriendenkring" zaterdag! avond 18 september in „Irene" een feestavond, samengesteld door de Pe- droCarillo Show. Eerst zal echter de vereniging zich doen horen met een kort programma en ook samenzang zal worden beoefend. Met ingang van 12 september heeft de coöperatie DES een fusie aangegaan met de coöperatie De Voorloper en is een nieuwe coöperatie gevormd onder de naam „Co-op Nieuwe Waterweg" Het werkgebied strekt zich uit behalve in Schiedam en Vlaardingen, tot Maas sluis. De zetel van bestuur, directie en administratie blijft gevestigd in de Ke thelstraat te Schiedam. Het kantoor in Vlaardingen, 2e Van Leyden Gaelstraat 14 blijft gehand haafd. Daar zullen de Co-op Spaarbank de ledenadministraties van Vlaardingen en Maassluis, de verkoop van textiel- goederen, de bedrijfsadministratie van het levensmiddelenbedrijf en de afde ling brandstoffen gehuisvest blijven. Voor degenen, die regelmatig de be drijfsleider van het levensmiddelenbe drijf bezoeken, zij vermeld, dat zijn standplaats blijft in de 2e van Leyden Gaelstraat 14. Hetzelfde geldt voor het Centraal Magazijn van deze afdeling. In hetzelfde pand zijn ten slotte nog de produktie en distributie van brood ondergebracht. Daan Golden exposeert in galerie „Honger" Tot en met 26 sept, is in de Schiedam se galerie „Honger" aan de Van Iden- burgstraat een expositie ingericht van de in Rotterdam geboren kunstschilder Daan van Golden. Deze toonde al heel jong zijn schilderstalent en nu, ria elf jaar, is een verzameling uit zijn werken bijeengebracht Drie jaar verbleef Gei den in Japan, na ook in Noorwegen te hebben gewerkt. De expositie werd ge opend door de kunstenaar Woody van Amen, die in het kort een en ander over Van Golden en zijn werken ver telde. bewoner zijn eigen kamer te geven, hoe wel sommigen er de voorkeur aan geven een kamer met een of twee ande- De dagelijkse leiding van het tehuis berust bij mej. J. L. 't Hart, adjunct- direetrice van De Brede Trappen. „Het is heel mooi werk", vertelde ze. „Soms is het wel wat moeilijk. Dan komt iemand 's avonds binnen met een grote mond, maar dan denk ik er maar aan, dat ik vroeger ook broers had en die wilden dan ook .wel eehs afreageren. Het is wel niet leuk als je dan het mikpunt bent, maar het moet kunnen- Dat is ten slotte hun huis". De-doorstroming in De Brede Trappen is minimaal, hoewel men oorspronkelijk had verwacht, dat die groter zou zijn. „Voor de meeste bewoners is het tehuis het laatste station geworden", aldus de heer De Jager. „Maar we willen toch niet hebben, dat zij zich geïsoleerd gaan voelen. Daarom stimuleren we de open verbindingen met de maatschappij zo veel mogelijk. Hier wonen zij en hier zijn zij vrij om te doen en te laten wat ze willen, zonder dat er enige dwang is." „Ze beschouwen mij als hun kunstmoe der", zegt mevrouw 't Hart tenslotte lachend. En die functie is haar wel toe vertrouwd. Schiedamse Jazz Sociëteit ..Soul", de maandelijkse uitgave van de Schiedamse Jazzsociëteit meldt, dat op 9 okt. in Arcade een concertavond wordt gegeven, waaraan zullen meewer ken „The Stork Town Dixie Kids", Piet Noordijk als bariton saxofonist, voorts het trio Rita Reijs, Pim Jacobs en Han Bennink. Het programma bestaat uit een concert en daarna bal. Op 2 okt. is er „The Green River Jazz Band". In verband met zijn leeftijd zal rector C. Campfens de Dr. Noletstichting gaan verlaten en zich in Leiderdorp vestigen Rector Campfens kwam in 1942 naar Schiedam, juist in een zeer moeilijke tijd van de oorlogsdagen. Na de oorlog heeft de dr. Noletstichting diverse uit breidingen ondergaan, waarmee ook de rector veel te maken had en zijn werk breidde zich voortdurend uit. In een meer besloten bijeenkomst heeft de rec tor afscheid genomen van het personeel der Noletstichting. Schiedamse Agenda 16 September Arcade: 20.00 u. Schie damse Muziekschool, Concert. Magnalia Deï Kerk: 20.00 u. Ned. Christen Vrouwenbond, afd. Schiedam- Nieuwland: Ledenvergadering; 17 september Sursum Corda: 20 uur: Ver. voor Crematie AWL, Ledenverga dering. 18 september Tivoli 20.30 uur J. S. „Guillaume": Dansavond. Musis Sacrum: 20.00 uur The Trifids: Dansavond. 19 september Wijkcentrum: 20.00 uur R.K. Instuif: Dansavond; Stedelijk Mu seum: Opstelling van eigen verzameling hedendaagse kunst; Galerie CCC Expositie van werken \an Oskar Lens, eveneens in Rest. „In de gouwe geit"; Galerie Wiegman, Rien Poortvliet, tekeningen en gouaches; Ga lerie Honger Expositie: 11 jaren van Van Golden. Apothekersdienst Vanaf vrijdag avond 6 uur apotheek Rembrandt, Rem- brandtlaan 5, tel. 268.855. De cupkoorts heeft Rotterdam flink te pakken. Eigenlijk kan men niet meer van een koorts spreken, maar meer van een rage, die ongekende vor men begint aan te nemen. Bij vele ,eis- bureaus zit men momenteel met de han den in het haar. Verschillende bureaus hadden reeds lang te voren aangekon digd, dat zij reizen organiseerden naar Madrid, waar men dus de returnwed strijd zou kunnen bijwonen. Vóór de wed strijd in het Feijenoordstadion bleek daarvoor reeds grote belangstelling te bestaan. De organisatoren van de reizen waren tevreden. Vorige week donderdag ochtend begon echter de grote slag. De telefoons stonden roodgloeiend en de vliegtuigen, die men had gecharterd, waren binnen heel korte tijd vol. De nieuwe aanmeldingen moesten vaak op een wachtlijst worden geplaatst. Uit heel Europa heeft men Je charter vliegtuigen moeten halen. De directeur van een reisbureau, dat oorspronkelijk was begonnen met het volboeken van drie vliegtuigen, vertelde ons, dat hij nu al acht toestellen zou laten viiegen, die hij uit alle delen van Europa had ge haald. Bij een ander reisbureau was men ook bezig ergens nog een vliegtuig te charteren. En de aanmeldingen komen nog steeds binnen. „Dit hele zaakje heeft natuurlijk ook Voor de vorige week in ons blad aan gekondigde rondvluchten boven de kust, gecombineerd met een bustocht naar Schiphol, bestond een overweldigende belangstelling. De beschikbare kaarten waren binnen zeer korte tijd uitver kocht en wij moesten zeer veel men sen teleurstellen. Helaas was bet ons niet mogelijk om voor zaterdag nog ex tra vluchten in te lassen. Om toch iedereen in de gelegenheid te stellen deze rondvluchten mee te ma ken voor de lage prijs van 18, heb ben wij gemeend deze aanbieding te moeten herhalen en wel op zaterdag, 25 september. Daarbij hebben we dan zelfs nog een extra vlucht ingelast. De kaartverkoop begint weer op maandagochtend om 9 uur bij ons kan- reeds terecht. Het vertrekschema voor de rondvluch ten is als volgt: vlucht A2 vertrek van Centraal Station om 07.45 uur; vertrek vliegtuig Schiphol 9.15 uur. En verder: De deelnemers van de vluchten B tot en met J dienen 20 minuten voor ver trek vgn de bus aanwezig te zijn op Zes tienhoven en zich te vervoegen bij de balie van Schreiner Airways in de ver trekhal. Maandagochtend om tien uur zal bur gemeester Thomassen aan de Diergaar de Blij-Dorp drie orang-oetans aanbie den, die de burgemeester op zijn beurt weer heeft gekregen van het modemaga zijn Vinke, die binnenkort aan de Cool- een ongezonde achtergrond, vertelde ons een „tour-operator". „De mensen zijn belust op sensatie en na de knok partij in het Feijenoord-stadion nopen ve len van hen op een flinke vechtpartij in Madrid". Als pikante bijzonderheid kan daarbij worden vermeld, dat ook de ver zekeringsmaatschappijen er niet gerust op zijn. Een reisverzekering voor deze voetbaltrip naar Madrid kan alleen wor den afgesloten, wanneer daarin de clau sule wordt opgenomen „relletjes en op stand voorbehouden". Wanneer de verzekeringsmaatschap- dure geschiedenis worden. Want de aanbiedingen van de reisbureaus mogen dan bijzonder voordelig zijn, f 245,- voor één dag, f 285, voof twee dagen en f 310,- voor drie dagen is toch altijd nog een hoop geld. En die laatste prijs zal in bepcfelde gevallen nog wel iets hoger komen, omdat, naar men ons verzeker de, er in heel Europa geen goedkoop vliegtuig meer te krijgen is, waardoor er dus een toeslag gevraagd zal moeten worden. Overigens steken deze prijzen altijd nog gunstig af tegen een retourtje van de K.L.M., dat f484,- kost, maar dan ook een maand lang geldig is. Aan gezien in die prijs geen kaartje voor de wedstrijd en geen verblijf in een notel is inbegrepen, heeft de K.L.M. slechts een klein graantje van de voetbairage mee gepikt. Ook in Madrid moeten nog enige pro blemen worden opgelost. Er is namelijk een schreeuwend gebrek aan hotelruimte, zodat het niet uitgesloten is, dat vele voetbalgangers buiten Madrid zullen moeten overnachten. Dat is dan ook een van de redenen, waarom vele reisbu reaumensen in deze tijd slaap tekort ko men en horendol worden van alle tele foontjes en telexboodschappen met het buitenland, afgezien nog van de vlie gensvlugge op-en-neertjes naar Madrid om de zaak te regelen. Volgende week vertrekt er dus een luchtvloot uit Nederland naar Madrid. Maandag gaan de eersten weg. Als Feijenoord wint en de meningen daar over lopen sterk uiteen, al gaan de ka meraden er in nog zo grote getale hand in hand naar toe om de spelers aan te moedigen dan houdt menig reisbu reaudirecteur zijn hart vast voor de toe- TAe Haagse schilder Oskar Lens expo- seert tot 29 september in de galerie C.C.C. aan de Mgr. Nolenslaan 476 te Schiedam. In zijn gouaches krijgt de re latie van de mens tot de dingen rond hem gestalte. Vooral de rol die het ge zichtsvermogen speelt, boeit hem in gro te mate. Het gemak waarmee het net vlies het gebeuren verwerkt, is immers bijna angstaanjagend. Beeldende kunst ontstaat dikwijls uit een soort angst. De kunstenaar wil dan onzekere of ongrijp bare situaties neutraliseren door hen uit te beelden. Hij maakt zicli meester van een wereld, die hij eigenlijk wU vermij den, omdat zij hem verontrust. Oskar Lens interpreteert het organisme, hij schijnt gezichtszenuwen een nieuwe func tie te willen geven en komt zodoende tot een eigen vegetatief wereldbeeld. De ogen, opgebouwd uit grote zwarte, blauwe, rode en groene vlakken, zijn merkwaardige planten op dit papier. Het zijn gestileerde sierplanten, die door hun felle kleuren kunnen tasten in ons ge voelsleven. Schoonheid kan wel degelijk bezeren. Dan bedoel ik niet het wekken van wrevel als gevolg van kijken. Maar de schoonheid van een gezwel dat ons langzaam kan vernietigen. Soms krijgen de gouaches van Lens dat verterende karakter. Angst voor uitbeelding, voor weergave in het algemeen, kan daarvan de grondslag zijn. De kunstenaar gelooft in wat hij doet. Maar hij doet het met grote huiver. Zijn scheppingsdrang moet voortdurend de barrikade van onzeker heden overwinnen. Oskar Lens is 34 jaar Enkele jaren geleden ging hij zich geheel aan de schil derkunst wijden na gedurende een lange periode een vooraanstaande functie op een ministerie te hebben vervuld. Ik gebruik hier met opzet het woord: wij den, omdat hij zich vooral in het begin met grote omzichtigheid overgaf aan linnen en papier. De verf was haast een wonder voor hem. Ongeveer een half jaar geleden kreeg zijn werk allure, maar het sprookjesachtige dat schilde ren vooral in het begin voor Oskar Lens had, is nog steeds enigszins bewaard gebleven in zijn komposities. Het sprookje van het menselijk be staan is op deze gouaches vaak een echt vriendelijk sprookje. Op het eerste gezicht dan. Wie verder kijkt, wie zich de tijd gunt het sprookje tot het einde te lezen; wie het zeer intelligente spel van lijnen en vormen tracht te doorzien, treft een gecompliceerd, een haast niet te ontwarren gebeuren aan. Oskar Lens heeft getracht orde te brengen in die gint, een geschenk aan te bieden het één of andere sociale of culturele doel. Zoals bekend heeft Blij-Dorp vorig jaar door een epedemie alle orang-oetans verloren. Deze dieren zijn bijzonder moeilijk te vervangen, aangezien zij op de legale markt vrijwel niet te koop zijn. De firma Vinke is er echter na veel moeite in geslaagd in Japan twee orang oetans (een echtpaar) „op de kop te tik ken". Inmiddels had men ook in de Dier gaarde niet stil gezeten en het toeval wilde dat men ook daar een jonge orang wist te kopen. De fa. Vinke heeft toen deze derde aap ook maar voor haar rekening genomen. m Het modemagazijn Vinke, dat zijn hoofdzetel heeft in Utrecht, heeft reeds negen vestigingen. Aan de Coolsingel krijgt men een nuttige verkoopruimte van 1300 vierkante meter. Behalve meer dan zestig paskamers is er ook een ge specialiseerde „bruidssalon" met luxueu- se paskamers. Voor de verlichting zal er een aantal lichtkronen komen van Ita liaans glaswerk, elk bestaande uit meer dan 250 glazen pyramides. De plechtigheid, waarbij maandagoch tend de apen zullen worden aangeboden, zal niet in besloten kring worden gehou den. Alle bezoekers van de Diergaarde kunnen naar de Rivièrahal komen om deze aanbieding mee te maken. Zelfs „Tante Pos" gaat met de mode mee. Het Kledingbureau van de P.T.T. zal er voor moeten zorgen dat 23.000 per soneelsleden binnen' niet al te lange tijd van nieuwe uniformen worden voorzjen. Heel het uniformdragende personeel van de P.T.T. zal binnen zes iaar in het grijs gekleed gaan. in een uniform dat zoveel mogelijk aan de huidige mode is aangepast en toch in praktisch opzicht aan de redelijke eisen voldoet." Enige tijd geleden is men ér al toe overgegaan de bestellers te. Kleden in grijze polyesterwollen uniformen. In de praktijk is gebleken dat dit uniform te gen de winterkou onvoldoende hescher ming biedt, zodat het postpersoneel voorlopig in de koude maanden nog het traditionele blauw-zwarte lakense winter- uniform moest dragen. Men heeft nu stof gevonden die zelfs de grootste kou kleum zal verwarmen. Het is de bedoeling, dat behalve de bestellers ook het technisch personeel, de portiers, kortom alle andere perso neelsleden, waaronder ook de vrouwelij ke, eenzelfde uniform krijgen. N\t 330] van 24sept. t.m 5oh DEALERS IN ROTTERDAM Zelfbouwmeubelen JAN DE Wl De Schere 93 telefoon 179031 Harkulo 5 Hobby Service A. DE GOOIJER Lange Hilleweg.99 tel. 177718 Houthandel W. GIEZEN Ebenhaëzerstraat 37*49-62 telefoon 175953-271195' HOUTSPECIALIST 1 'Paul Krugerstr. 124a - tel. 1753$' Hobbyhuis REIJEROORD Kouwenoord 77 - telefoon 174294] Nieuws uit de clubbladen In het orgaan van de Chr. Korfbal club lezen wij, dat thans een bedrag van f 5.000,- is bijeen gebracht voor het bouwfonds. De actie moet op 1 jan. 1966 voltooid zijn, wknneer totaal 6.000, bij een gebracht moet zijn als aanvulling >p de arbeid die wordt verricht. De HBSer vermeldt dat donderdag 23 sept. in De Bron een ledenvergadering zal worden gehouden. Het feit. dat het terrein voor alle wedstrijden werd afge keurd veroorzaakte, dat dertig leden aan de bouwactiviteiten deelnamen! Vespanieuws deelt mede, dat 19 sept. wordt deelgenomen aan de rally ter ge legenheid van het 10-jarig bestaan der Vespaclub In Delft. 0 Voor de afd. Nieuwland van de Ned. Chr. Vrouwenbond spreekt donderdag avond 16 september mej. M. Snoek over „Een reis door Israël", hetgeen wordt toegelicht met dia's.

De Havenloods | 1965 | | pagina 7