VAN DE PUBLIEKE I: TRIBUNE „Met verruwen van spel, maar straffen is grote «lil Sport FEIJENOORD-VETERAAN GERARD KERKUM: Go-wedstrijd in W es terpal vil j oen KRATZ Oplossing puzzel Spaanse kip in l kuipje met Feijenoord-óompöte DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 U r['ERWIJL heel Nederland een treurzang heeft aangeheven over het harde voetbal en de Nederlandse kranten met forse koppen vertellen over vechtpartijen binnen de stadionmuren, is daar opeens Gerard Kerkum die nuchter vaststelt: „Nou, ik geloof dat het met die spel- verruwing erg meevalt. De verhoudingen tussen de spelers zijn meestal veel beter dan de mensen op de tribune denken en als onder de toeschouwers de verontwaardiging hoog oplaait is de stemming in het veld vaak helemaal nog niet zo- slecht". Dat legt tan twintig jaar in het eerste elftal van Feijenoord heeft gespeeld en die ook in bijna alle Europacupwedstrijden voor de Rotterdammers is uitgekomen. Van die twintig jaar speelde hij er vier als amateur en hij meent: „In die tijd "ge beurden er evenveel onaangenaamheden als nu. De wedstrijden vooral die om de Europacup zijn echter van grotere betekenis geworden. Via de televisie zien de mensen veel meer voetbal dan vroeger en de kans dat men een harde wedstrijd krijgt voorgezet is dus ook groter. Bovendien nemen fanatieke en onredelijke supporters iedere overtre ding tegen hun eigen team boog op. Dat zijn overigens dezelfde redeloze toe schouwers die na een Europacupwed strijd geruchten in omloop brengen dat hun favorieten zo hard zijn geraakt dat ze aan de gevolgen ervan zijn overleden en die na de wedstrijd telefoneren over een bom in het vliegtuig waarmee de tegenstanders naar vrouw en kinderen dachten terug te keren." Wannéér men bij Gerard Kerkum zou komen aandragen met de opmerking dat het kijken naar voetbalwedstrijden dras tisch aari het verruwen is, dan valt er te praten. Nu zegt hij: ,,De overtredingen waar al die mensen met hun gebrekkige kennis van het spel zich zo druk over maken, zijn meestal niet erger dan de overtredingen die in een onbelangrijk partijtje amateurvoetbal worden be gaan. Daar zijn echter nooit zoveel heet hoofden aanwezig en dan drijft de bui meestal geruisloos over". Binnen de grenzen S1 erard Kerkum. bouwkundige van beroep, spreekt uit een rijke er varing. Altijd heeft hij gevoetbald in een elftal dat veel verbeten tegenstan ders op zijn weg heeft gevonden en dat doorgaans feller bestreden werd dan andere verenigingen. Hij is bovendien een voetballer die zelf een hard gevecht nooit uit de weg is gegaan en die niet boos werd wanneer éen tegenstander er dezelfde opvatting op nahield. Hij zegt: „Zo'n man was ook Bram Appel tegen wie ik al heel wat keren heb gestaan en met wie ik menig fors duel heb uitgevochten. Nooit zijn we te genover elkaar buiten de perken ge gaan." Dat is alleen maar mogelijk wanneer een sportman weet waar de grenzen van het toelaatbare liggen, en wanneer hij goed kan incasseren. Die laatste ka raktereigenschap is bij de meeste Ne derlandse voetballers nog maar gebrek kig ontwikkeld. Onder aansporing van hun supporters proberen ze soms eigen overtredingen goed te praten, maar ze doen heel verontwaardigd wanneer ze op gelijke wijze worden aangevallen. Te veel wordt er gedacht aan opzet, maar dat neemt niet weg dat de stemming in het veld maar zelden vijandig is. In iedere wedstrijd komen er talrijke situaties voor die de inleiding tot een ferm handgemeen zouden kunnen zijn, maar het feit dat de meesten van deze moeilijke situaties in goede harmonie worden opgelost, is er het bewijs van dat er van een bedenkelijke spelverru- wing nog geen sprake is. Straffen - willekeur TtE MENING van de oud-Feijenoord- 'J aanvoerder, die aan zijn laatste voet balseizoen bezig is, is terdege van be tekenis. Niet alleen omdat hij na een rijke voetballoopbaan tot een bezadigd oordeel is gekomen, maar bovendien om dat hij spreekt als voorzitter van de Voor het doel wilde» drie spelurs tegelijk de bal bemachtigen. Gerard Kerkum zou zeggen: 1» het grote gedrang, dat een gevolg is van de verdedigende taktiek. komen de spelers herhaaldelijk met el kaar in botsing. i contractspelers in Ne- organisatie waarbij het de semi-profs is aan- veteniging derland, ee grootste deel gesloten. Die nog jonge vereniging is zeer ac tief en zij probeert talrijke misstanden in het Nederlandse voetbal uit de weg De zo druk besproken spelverruwing, die ais een kwade genius door de Ne derlandse sport zou waren, staat echter niet op de agenda. Er zijn andere en belangrijker kwes ties als bijvoorbeeld de rechtspraak in het Nederlandse voetbal, die zo gebrek kig is dat de voetbalbond niet eens in staat zou zijn om bij een eventuele toename van spelverruwing op een ver antwoorde wijze orde op zaken te stel len. Bestuursleden van verenigingen en commissieleden van de bond hanteren bjj het bepalen van een strafmaat nor men die vaak belachelijk zijn. Voorbeelden Een semiprof van een niet zo grote vereniging kreeg onlangs een geldboete opgelegd, die hoger was dan zijn jaar inkomen bij de vereniging. Om een steentje bij te dragen tot de handhaving van de orde op de sport velden kondigde het bestuur van een vooraanstaande eredivisievereniging aan dat het alle straffen welke de voet balbond zijn spelers zou opleggen, zonder vorm van proces zou verdubbe len. Een goed bedoelde geste die ech ter iedere grond mist. Een trainer van een ere-divisie ver eniging strafte een ongedisciplineerde voetballer met een geldboete. Een be- stuurslid-in-goede-doen trok zijn porte feuille en betaalde prompt die boete. Een treffend voorbeeld van de wan orde die op dit punt heerst werd on langs geleverd toen de speler A. Jazet van Hermes-DVS, die als getuige werd gehoord, bij verrassing enkele dagen la ter van de K.N.V.B. te horen kreeg dat de strafcommissle betaald voetbal hem voor vijf wedstrijden had geschorst en De Japanse Go-beoefenaar Masabuchi zesde dan's professional, reist <-(Oor Euro pa met een selectie van de sterkste Ja panse amateurspelers Deze 16 Gó-cracks spelen op woensdag 29 september een wedstrijd tegen een Rotterdams-Amsterdams team. Deze wedstrijd heeft plaats in het Westerpa viljoen. het personeelsrestaurant van Unilever N.V. aan de Mathenesserlaan 155 te Rotterdam, dat voor dit belang rijke evenement door Unilever ter be schikking is gesteld. Het Rotterdamse team wordt geleid door mr. J. L. Janssen van Raay, d'e zelf mee speelt. De heer Schilp,voor zitter van de Nederlandse Go-bond, treedt op als non-playing captain van de Amsterdammers. De wedstrijd begint om 19.00 uur. Be langstellenden voor deze unieke gebeur tenis zijn welkom demonstratie met roestvrij stalen pannen in stand 239-240-241 op de FE Ml NA. BANKSTELLEN SLAAPBANKEN en ANDERE MEUBELEN. Vraagt catalogus. „DE SPECIALIST" Klaverjasbeker voor Oosthoek Vrijdag 17 september vond in de kan tine van R.S. Stokvis Zn. de wed strijd plaats tussen de kampioen van de R.B.K.B. (De Rotterdamse Bedrijt'skla- verjas Bond) de Verg. v. Berkel en de kampioen van de Leidse federatie de Vereniging Oosthoek. Een reprise dus van verleden jaar, met dit verschil, dat Rotterdam thans als gastheer fungeerde. Het werd een felle, maar sportieve strijd om de punten en aan het einde van de avond bleek, dat ook nu weer de Verg. Oosthoek de sterkste was geweest. De uitslag luidde: Van Berkel 19678 punten en Oosthoek 21398. Een verschil van 1630 punten, waarmee de heer Heine voor zitter van de R.B.K.B. het winnende team van harte gelukwenste en wederom voor een jaar de wisselbeker overhandig de aan de directeur van Oosthoek. VRAAG DEZE WEEK OOK OM HET ROZE drie-in—een formulier EN VUL DIT GEWOON IN ALS HET NORMALE TOTO - FORMULIER. Deze week kunt U dus op één dag meer verdienen dan de schone ton" alleen Rophieentrum heeft eigen veilinglokaal De Postzegelvereniging Rophieentrum beschikt van nu af over een eigen vei linglokaal. Het heeft de leden heel wat moeite gekost om de verbouwing tijdig klaar te kunnen krijgen, maar het resul taat is de moeite van het bekijken waard. De openingsavond is op vrijdag 24 sep tember. Er zal dan naast een verloting ook een veiling worden gehouden. De ka- veis kunnen vanavond nog bekeken wor den van acht tot tien uur. ten huize van de heer M. Beute. Rochussenstraat 229a. Het veilinglokaal is gevestigd op hetzelf de adres. hem bovendien het recht had ontzegd tot volgend jaar juni als aanvoerder van een elftal op te treden. Hoger be roep was niet mogelijk! „Kijk" zei Gerard Kerkum ..dat zijn grotere wantoestanden dan de spelver ruwing waarover iedereen de mond vol heeft, maar die objectief gezien erg meevalt". Mocht men tenslotte dan zoeken naar een verklaring voor het stijgende aan tal ongelukjes op de sportvelden dan zegt Gerard Kerkum: ,.De verdedigende tac tiek waar veel elftallen zich op toeleg gen is vaak oorzaak van een te grote concentratie van spelers op een klein deel van het veld. Daardoor ontstaan veel botsingen. Niet alleen tussen de te genstanders. maar ook tussen de spelers van eenzelfde elftal." voor modieuze DUSTERS Ho sextet; 6 zuiver; 12 U(nited) N(ations) OCrgani- 13 eis; 14 kom; 15 A(nno) P(assato); 16 vlot; 17 stam; 18 ka; 19 heer; 20 Eros; 21 vaal; 22 maken; 24 dier; 25 aarde; 26 kit: 27 gerei; 28 lik; 29 tas; 30 spa; 31 end; 32 uur; 33 ras; 34 bom; 37 del, 38 tor: 39 els; 41 route; 43 Epe; 44 dadel: 45 aria: 46 maart: 47 dito; 48 lade: 49 raak; 50 ik; 51 kano; 52 want, 53 ze; 54 elk; 55 rio; 56 aan; 57 mijn; 58 marmer; 59 knopen. Verticaal: 1 sap; 2 er; 3 tule; 4 enorm; 5 tot; 6 zes; 7 uiten; 8 Isar; 9 E(erste) K(wartier); 10 rok; 11 aan val: 14 Madrid; 16 veld; 17 mode; 19 hark; 20 ski; 21 sire; 22 aai: 23 aks; 24 ets: 25 een; 26 etude; 27 gaard; 29 are; 30 pro; 34 branie; 35 oor; 36 muil; 37 Lea; 38 ter: 39 edik; 40 Let; 41 slopén; 42 taak; 43 paf. 44 adat; 46 menie; 47 traan; 48 darm; 49 anno; 50 K.L.M.; 51 oor; 52 wak: 53 zijn; 54 ka; 57 me. JEEFT edelachtbare wel eens naar Aqfje Heynis geluisterd, terwijl V de bovenbuurman, Ouwe Taaie en an- dere kantine-muzièk speelde op een V valse piano Nee Dat had edelachtbare nóg V niet gedaanweshalve hij zich de ►J zenuwtoestand van luisteraar niet kon indenken. Edelachtbare deed geen uit- spraak. Hij kon ook geen uitspraak y doen want toen hij zich ging overtui- V gen bij de bovenbuurman hoorde hij y alleen de piano en toen hij beneden kwam hoorde hij alleen de radio. En y tóch zongen Aafje Heynis en buur- mans piano naar hartelust hun tergen* X de hinder door het flatgebouw. ►J Het bleef die morgen bij kleine za- X ken op de rechtbank: een chauffeur die de auto niet uit wilde, een dron- X ken kelner die vriendschap zocht in de vroege morgenuren. Kórtom. alle- maal van die kleine verdrietigheden waarvan de mensheid groot pleegt te worden. Alleen de zaak-van de peda- goog had een bijzonder kantje. De opvoedkundige reed in de vroege V schemer met vrouw door het stads- A gewoel en beschadigde en passant V twee andere auto's. Vrouw van peda- goog, aan zulk bruut geweld niet ge- y woon, raakte in paniek en begon te gillen. Pedagoog, het stiel trouw, kal- V meerde vrouwlief, drukte het gas- pedaal in en reed door. V ,Jk raakte in paniek, edelachtbare." „Nee, uw vrouw raakte in paniek en y u drukte het gaspedaal dieper in". antwoordde de officier. y ,,Dat kwam door die beenwond van mijn vrouw, edelachtbare, ik wist niet y wat ik moest doen, ze gilde maar Vandaag is de spanning gebroken. We weten nu de uitslag van de grote voet- balstrijd in Madrid en het legioen is voor het grootste gedeelte al weer op de terugtocht. Maar ook op het „thuis front" heeft men zich niet onbetuigd ge laten. Feijenoord lag op ieders lippen en er zijn zelfs vele mensen, die het hebben doorgeslikt. Daar heeft de heer H. K. T. Plenge, eigenaar van de Snackbar „De Gastronoom" op de Sehiekade voor ge- Nadat Feijenoord in het Rotterdamse stadion de 21 overwinning had behaald, bedacht de heer Plenge een nieuw menu. Zijn koks, Joop van der Wissen en Herman Vial, werkten het verder uit. Het menu werd op een keurig kaartje getikt en de gasten van „De Gastro noom" konden zich tegoed doen aan Ge braden Spaanse kip in ,,'t Kuipje" in i speciale Feijenoord-compóte. En in die compote zijn, zo kon men op de spijs kaart lezen, aardappelen, wortelen, doperwten en champignons met uien ver werkt. Er zitten nog een paar ingre diënten in, maar daar wilde de heer Plenge verder niet over spreken. „Het lijkt me aardiger om daar niets van te zeggen", zei hij. „Het moet een verras sing blijven. Maar we hebben wél de kleuren van Feijenoord aangehouden Die kleuren zijn ook in de zaak zelf verwerkt, al betekent dat helemaal niet, dat de heer Plenge nu zo'n vurige aan hanger van Feijenoord is. „Het zijn ook de kleuren 'van Sparta", zegt hij la chend. Anderhalf jaar geleden opende de heer Plenge, die afkomstig is uit de le vensmiddelenbranche, „De Gastronoom" ..Het is een uitstekend lopende zaak", zegt hij, „maar dat komt ook, omdat we steeds iets nieuws bedenken. Iemand, die bijna elke dag gedwongen is om er gens te gaan eten, wil graag variatie hebben. Stel je voor, dat hij elke dag maar weer opnieuw een uitsmijter moet nemen. Natuurlijk worden er veel brood jes gegeten, maar dat is toch veel min der dan vroeger. De mensen vragen meer om hele maaltijden". En die hele maaltijden kan „De Gas- i tronoom" leveren, dank zij een magne- i tronische oven, die maakt, dat de spij- zen binnen enkele minuten gereed zijn. i „Het is de eis van deze tijd, dat de mensen niet lang hoeven te wachten". zegt de heer Plenge. „Zo kunnen wij bijvoorbeeld ook binnen enkele minuten i forel serveren en dat stellen de mensen op prijs. Dat komt natuurlijk, doordat er tegenwoordig steeds meer mensen met vakantie naar het buitenland gaan en daar andere dingen leren eten. Dan vragen ze er hier ook naar". De heer Plenge wil aan die verander- de vraag voldoen. En de cupwedstrijden van Feijenoord zijn voor hem een dank- i bare aanleiding om iets speciaals te brengen. ZIJN SPOOR TE vcLjEM MN tftfOTTÈRS „U had móeten stoppen", onderbrak de rechter droogjes, „dat is minstens pedagogisch juist." „Cliënt was op dat ogenblik niet toerekeningsvatbaar", onderbrak de raadsman. „En mijn vrouw ook niet", viel opvoedkundige in. Waarna de officier het geheel afrondde met de mededeling dat opvoedkundige niet rijp was om auto te rijden en daardoor een gevaar op de weg genoemd kan worden. Rechter was het er mee eens en bepaalde de straf op 150 gulden boete en een jaar ontzegging van het rij- bewiji. 1 \E grote misser van het jaar kwam ditmaal van schoorsteenveger. Omdat hij geen woning had, gooide hij de glazen in. Merkwaardige manier om de aandacht te trekken, vond edelachtbare. Blijft altijd nog de vraag of schoorsteenveger nu roet in het eten wilde hebben dan wel zijn eigen ruiten wilde ingooien. Of het moest van de alcohol komen. Een en ander als direct gevolg van woningmisère waardoor hij niet bij zijn gezin kon Terwijl schoorsteenveger in de stad ronddwaalde en hier en daar een neutje nam tegen eenzaamheid en an dere mismoedige gevoelens, toog een wakker politieman op onderzoek bij een ingeslagen ruit. yingerafdrukken klopten en schoorsteenveger draaide voor enige dagen de nor in wegens poging tot inbraak. „Maar ik was dronken, edelachtbare en dan weet ik niet wat ik doe „U wilde toch de aandacht trek ken?", vroeg de officier. Schoorsteenveger knikte. ^Alleen maar aandacht, edelachtbare, meer niet." Die aandacht kreeg de man dan ook. Na negen dagen op vrije voeten te zijn geweest, moesten andere ruiten het ontgelden. Dra was zijn spoor te vol gen aan glassplinters van ingeslagen autoruiten en verlichte reclamekaste* van een Schiedamse distilleerderij. „Het kwam toen allemaal van de opwinding", verklaarde hij desge vraagd. waarna zijn raadsman zich bijzonder ging opwinden over de ver keerde weg die schoorsteenveger be wandelde om een woning te bemach tigen. Hij vroeg daarom vrijspraak: „Omdat de man al zo zwaar gestraft wordt met de woningmisère, edelacht- Rechter dacht waarschijnlijk aan die verkeerde weg. Misschien voelt een schoorsteenveger op de begane grond de dingen ook allemaal wel verkeerd aan. Acht maanden, waarvan drie voorwaardelijk, zei de rechter. Als er na die vijf maanden nu eens permanente huisvesting kwam, maar dan niet in de cel JAN PUBLIEK

De Havenloods | 1965 | | pagina 11