STIJLVOLLE INTERIEURS Als een spin in haar web ligt Schiedam in nieuwe wegennet i» Wonderland am 1 li rf1 X X 1 V li V V I I Uit de Kerken Gevonden voorwerpen VAN BOLHUIS EN MEYER Met recht een held DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 1 naar bet uer/mê ca* LEWIS CARROLL CXUCE GLUIPT OTLlETOeS WW ^ewijL DOW EN DIE APIN EEK) flTUWE Dit is de ,,verkeersruit", waarbin nen het grote wegennet rond Vlaar- dingenSchiedam en Rotterdam zich ontwikkelt. Het is de zuidelijke Rand weg van Rotterdam, de Rijksweg 19 met de Benelux-tunnel; de Rijksweg 20 aansluitend op de Gordelweg en Rijksweg 3 naar Utrecht en Rijksweg 16 naar de Brienenoordbrug. Scliiedamse agenda 24 september Tivoli 20.00 uur De Negas: Dansavond, 25 september Tivoli 2.50 uur Schied. Jazz Sociëteit „Guillaume": Bijeenkomst. 26 september Sursus Corda Wijkcentrum 20.00 uur Voetbalver. „Demos": Kontaktavond. 20.00 uur R.K. Instuif: Dansavond. Stedelijk museum Opstelling van eigen verzameling hedendaagse kunst. Galerie Honger Expositie: 11 jaren van Van Gol den. (tot 26 september). Galerie Wiegman Rien Poortvliet, tekeningen en gouaches. Galerie CCC Expositie gouwe geit". Galerie Punt Vier Evert Maliangkay exposeert zijn gouaches-collages. SCHIEDAM ligt als een spin in het wegennet, dat geleidelijk aan wordt gesponnen en waarin nu tekening begint te komen. Dat is voor een ieder reeds waarneembaar, hoewel enkele punten in een nog embryonale toestand verkeren, met name in de omgeving van de Bt- nelux-tunnel. Feit is, dat in de naaste toekomst zich op verkeersgebied in en rondom Schiedam, een aantal belangrij ke veranderingen zal voltrekken. Omtrent één en ander hebben de di recteur van Gemeentewerken, ir. J. C. Broeyer en de hoofdinspecteurs van oo- litie, de heren C. van der Haagen en H. Willems van Beveren, ons een over zicht gegeven. Het is iedere weggebrui ker bekend, welke problemen zich mo menteel voordoen met het verwerken van het snel toenemend verkeer door de slagaders van Schiedam: de Burgemees ter Knappertlaan en de Burgemeester van Haarenlaan, met de wegen die hier op zijn aangesloten. Een flessehals vormt de hulpbrug" aan de Nieuwpoort- weg. De heer Willems van Beveren voorzag in die situatie wel enige verbetering, wanneer het verkeer gebruik kan gaan maken van de nieuwe Horvathweg. waar- vin bij het station een afrit zal zijn naar de Overschieseweg. Het zal uitein delijk de Burg. van Haarenlaan zijn, lie een belangrijk deel van het verkeer over de B.K.-laan, en daardoor uit het hart der stad gaat wegnemen. Ir. Broeyer deelde in dit verband mee, dat binnen enkele maanden zal worden begonnen met de reeds door ons gepubliceer de reconstructie van de Van Haaren laan, die een asfaltwegdek zal krijgen. Het zal hiervoor nodig zijn om gelei delijk bepaalde Stukken van deze laan a£ te sluiten en het verkeer om te lei den. In de toekomst vindt het verkeer uit de richting Utrecht een aansluiting via de Gordelweg op het Abr. van Stolk- plein in Rotterdam. Verkeer uit Vlaar dingen en Schiedam in de richting' Dor- uit het Botiekgebled, die nu een 1 ',i uur- rit naar Rotterdam en omgekeerd af leggen op rijksweg 19 een belangrijk kortere afstand vinden. Het is uiteraard allemaal moeilijk te voorspellen, wanneer dit allemaal werke lijkheid zal worden; verwacht wordt bv. dat in de loop van 1967 een stukje van- al de Benelux-tunnel op de Horvathweg kan worden aangesloten, maar het is voldoende bekend, dat men zich in deze niet aan data moet ophangen. De dem ping van de Poldervaart is een ander aspect in deze zaak, waarbij men door het leggen van een dam, het verkeer bij rijksweg 20 gaande hoopt te houden. Zoals bekend, zullen op de diverse kruispunten in de Burg. Van Haarenlaan verkeerslichten worden aangebracht, ge lijktijdig met de reconstructie. Belang rijk is en daarop wees ook burge meester Roelfsema dat bij al de plan nen ten dienste van het verkeer, een nauw overleg aanwezig is tussen de Rotterdamse en Schiedamse politie en de A.N.W.B. De hele „verkeersruit" zoals het blok wordt aangeduid dat Vlaardingen-Schie- dam en Rotterdam omzoomd, vormt een onderwerp van regelmatig contact tussen de diverse diensten, ook omdat het ,,be- weewrizeren" hierin een belangrijke rol VOOCDCRCHT 0&5iNr- Hl GAUW (J BENTOUR NHRK HETBO- 0OOID.. iwucE eent er. MRfleit>e fits "ZE B'l DE. DEUK li ffej kfDNUN NfiflR 0 UI TEW NEEMT U k/IET KWR- RENNe.Nl. Nfweeo ik'Bew V RE-SE L'JK. LfiRT DBT NIET NIET WEEK IK MOET HIE SNEL WEG "ZE. EEN HflPVRN HETKCeiC- OE GE NOMEN EERT GINT uce SNEL TE öRoeieu ToT EEN ENORME LENGTE fSSEES gaa! oordbrug r Beneluxtur dan zullen de 20.000 werkers A 5 4 5 6 7 8 3 10 II IA 13 14 14 15 16 17 17 18 19 A0 AO Al Al AA AA A3 M A4 AS AS A6 A6 A7 AS M A3 A3 30 30 M 31 3A 33 34 35 36 M H 37 39 M 39 VO 41 41 VA V3 V3 44 4H 4S 46 V? 17 48 08 4» 43 50 50 SI SA S3 5h 54 SS 56 57 SS 59 1) Geschil met Dura Coignet Tussen de gemeenten Maassluis, Rid derkerk, Rotterdam, Schiedam. Spijke- nisse en Vlaardingen enerzijds en de n.v. Dura-Coignet anderzijds, respectie velijk als opdrachtgevers en als aan- neemster van de bouw van in totaal 3132 woningen, is een geschil ontstaan ter zake van de voor deze bouw ver schuldigde aanneemsom, waarop naar de mening van de gemeenten de bedragen in mindering behoren te komen, die Du- ra-Coignet minder aan omzetbelasting is gebleken schuldig te zijn dan aanvan kelijk is berekend. Dit verschil bedraagt ruim f 320 per woning. Aangezien een op lossing van dit geschil in der minne niet is te verkrijgen, dient dit te worden voorgelegd aan een commissie van ar biters, zulks overeenkomstig artikel 23 van het met de n v. Dura-Coignet geslo ten contract (raadsbesluit van 27 febru ari 1959, goedgekeurd door Ged. Staten op 20 april 1959, nr. 567). 1 bepaald aantal 6 puur 1 bloe; wijze 2 wereldorganisatie (afk.) 3 voorwaarde 4 drinkgerei 5 in 't afgelopen jaar (afk.) 6 vlug 7 deel van werkwoord 8 vogel 9 manspersoon 0 god der liefde 1 bleek 2 herstellen 4 beest 5 grond 6 bak 7 gereedschap 3 liefkozing 0 stapel n tuingerei 1 slot 3 tijdmaat 3 soort t oorlogstuig 7 laagte 3 insekt 9 boom 1 traject I plaats in Gelderland Oplossing van 44 vrucht 45 zangstuk 46 deel van het jaar 47 hetzelfde 48 schuifbak lc> getroffen 50 pers. v.n woord 51 vaartuig 52 soort handschoen 53 per3. v.n woord 54 onb. v.n.woord 55 rivier (Spaans) 56 voorzetsel 57 delfplaats 58 soort steen 59 soort vlechten Verticaal: 2 bijwoord 3 dunne stof 5 voorzetsel 6 telwoord 7 laten blijken 8 zijrivier v. d. Donau 9 maanstand (afk.) 10 kledij 11 vlaag i<t Europese hoofdstad 16 terrein 17 kledinggebruik deze puzzel elders 19 tuingerei 20 sneeuwschaats 21 vors temi tel 22 liefkozing 23 bijl 24 gravure 25 lidwoord 26 muziekstuk 27 tuin 29 vlaktemaat 30 voor 34 opscnepper 35 handvat - 36 bek i 37 dochter van Laban 38 voorzetsel. 39 zure stof 1 40 Europeaan 41 afbreken 42 opdracht 43 verstomd 44 soort gebruik (Maleis) 46 verfstof i 47 visoiie 48 ingewand 49 in het jaar 50 vervoerbedrijf (afk.) j 51 deel van hoofd 52 bijt i 53 wezen 54 loswal 57 pers. v.n.woord p in dit nummer Ned. Herv. Kerk: Grote Kerk 10 uur ds. J. G. Jansen, H. Avondmaal, 17 uur ds. J. G. Jansen, H. Avondmaal en Dank- cgging: Bothelkerk 10 uur ds. R. H. Wsslnk, H. Doop en Open Deur-dienst, 5 uur ds. A Hoffmnn; Opstandingskerk '0 uur ds. H. W. Hemmes. 7 uur ds A: n KlaasenVredeskerk 9 en 10.45 uur is C. van der Steen, 7 uur ds. P. A. A Klusener, Amersfoort; Kethel, Dorps lef 10 uur ds. H. Huting. Rotterdam. 7 uu'- ds. J. G. Jansen Schiedam: De Rank 8.30 uur ds. H. Huting. R'dam. Gcref. Kerk: Ooste.kcrk, Rotterdamse- dijk 289. 10 uur ds. W. A. Krijger, 5 uur ris. G. v: Andel te Rotterdam-Chaarlois: Kethel ,.De Ark", Zwaluwlaan 103, 9.30 uur ds. Joh. Lever te Vlaardingen, 2.30 uur ds. J- Couvée; Miagnalia Dei Kerk, Albardastraat 85, 10.15 uur ds. G. van Andel, 5 uur ds. J. Couvée: ,.De Goede Haven", Westfrankelandsedijk 1, 10 uur ds. J. N Nammensma, 5 uur ds. W. A Krijger; Julianakerk. Burg. Knappert laan 29, 10 uur ds. J. Couvée, 5 uur ds. J. N. Nammensma. Ned,. Prot. Bond. Westvest. 10.30 uur dr. H. Faber uit Wassenaar- Leger des Heils, gebouw Lange Haven 71, 10 uur Heiligingssamenkomst, 6.30 uur openluchtsamenkomst Koemarkt, 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Leiding majoor en mevr. Drijver-Salomon. Oud-Geref. Gemeente. Geref. Jeugd huis, Lange Haven 97, dienst om 9 en 3.45 uur. Oud-Katholieke Gemeente, Dam 28. 10 uur H. Mis. Jehova's Getuigen, Volksgebouw, Tuin- laan 50, 6 uur toespraak, 7 uur Wacht torenstudie. Vrije Geref. Gemeente. Tuinlaan 50, 10 en 4 uur dienst. Chr. Geref. Kerk, Warande, 10 en 4 uur ds. J. Drenth uit Ridderkerk. Baptisten Gemeente, Lange Haven 129, 7 uur samenkomst. Mission to the Seamen, Anglicaanse dienst kantine Wilton Fijenoord, iedere eerste, derde en vijfde zondag der maand v.m. 9 uur. Rev. Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. Leer, Lange Nieuwstraat 67, dienst 10 en 5 uur. Voorganger ds. H. Hofman. Geref. Kerk (vrijgemaakt), Westvest Te bevragen aan het Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks van 8.00 —17.00 uur, behalve op zaterdag en zon dag: witte damesportemonnee, inh.1 paar gymschoenen. Te bevragen bij de vinders: kenteken plaat, Bogerd, IJsselmondesestraat 28; groene autostep, Immerzeel, v. Beve renstraat 36a; 3-wielig houten stepje, L. O. M. school, Fahrenheitstraat 2; 3-wie lig kinderfietsje, Kies, St. Liduinastraat 34b; kinderdeken, v. Ooijen, v. Oldebar- neveltstraat 56; een passer Gaakeer, 's-Gravelandseweg 742 (260005); vaantje. Teijen, Herenpad 8a; honde riem, Gö- neveld, v. Marumstraat 24b; bruin hond je, Asiel, St. Anna Zusterstraat 47; bank biljet, de Jong, Broersvest 8; bedeltje, Ditten, Ribeslaan 24; bankbiljet, v.d. Werf-v. Luyk, Burg. van Haarenlaan 1508: ring, Gosens, Nassaulaan 15b; autosleuteltje, Verzeijden, Kapp. v. Co- pellolaan 6; vulpen, in 't Hol, Rozen- burgsestraat 20b; jas. de Regt, P. de Hooghstraat 23a; dameshoedje, Baris, Volfastraat 33a: japon, Vermeer, Ampè restraat 36b; zijden sjaal, Roelfsema, Nw. Damlaan 743: vest. Schaftkeet, kin derboerderij Beatrixpark;- jongensjack, Both, Berkenlaan 24; zwembroek, Re- bers. KI. Katerstraat 152; jongensjasje, v. Kamp, Heinsiusstraat 80; herensjaal, De Bruin, Rembrandtlaan 92b; paraplu, postkantoor, Tuinlaan; kinderportemon nee, v.d. Reijden, Nw. Haven 297; ak- tentas met inh.. Den Houting. v. Ho- gendorpstraat 92; damesparaplu, Din- genouts, Boylestraat 36; paraplu, Ver- hart, Da Costastraat 48; knipportemon- nee. v. Katwijk, L. Nieuwstraat 33: he renportemonnee met inh., v. Hengel, Marconistraat 29a: nylon boodschappen netje. De Vette, Lindelaan 16; fietstas met inh., Egging, Fultonstraat 7b. a stijlmeubelen exclusieve lampen perzische tapijten Louts XV fauteuil met petit-point bekleding 's-Gravelandseweg 616 Verlengde Broersvest Schiedam - Tel. 267793 30. 9.30 en 4-30 u. ds. A. Kooy uit Emmen. Evang. Luth. Kerk, hoek Oranjestraat, 10 uur ds. S. G. v. d. Haagen uit Am sterdam. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge bouw Irene, Nieuwe Haven 155. 10 uur 'ds. C. Treure uit Hasselt, 7 uur ds. Jac. van Dijk uit Nijkerk. De lachende kerk In verband met het 40-jarig bestaan van de K.R.O., wordt woensdag 29 sept. in Musis Sacrum een voorstelling gege ven door het bekende cabaretgezelschap ,,De Lachende Kerk" van Fons Jansen. In Arendonik (België) vloog een auto te gen een boom. De krant meldde dat de omgekomen bestuurder, Cornells Sleegers, ridder in de Militaire Wil lemsorde was. De laatste tijd was hij werkzaam in een'fietsen- en motoren- handel in Veldhoven. Zijn hoge on derscheiding had hij te danken aan het feit dat hij in 1940 in z'n eentje 400 Duitsers ergens bij de Maas gedu rende zes uur tegenhield. Hij was dus een held. Dat leidde tot een militaire carrière die hij in 1954 afbrak om het burgerleven in te duiken. Dit bracht heim helaas niet wat hij ervan gehoopt had. In een interview met het Eindihovens Dagblad moet hij onlangs gezegd hebben: „Ik heb niet genoeg van mijn ridderschap geprofiteerd maar ik heb er ook niet van willen profiteren je wilt' zoiets uitbuiten of niet. Cornells Sleegers gaf daarmee getuigenis een echte held te zijn. Veel helden maken hun daden achteraf hogelijk verdacht door er verder hun hele le ven van te willen profiteren. Een der gelijke profiteur wilde Sleegers niet zijn. Kon hij eenvoudig niet zijn, om dat hij een echte held was. Een echte held is namelijk een mens die zich inzet voor een zaak die er niet al te best voorstaat en dan zonder er op te hopen dat dit inzetten hem vergolden zal worden. Helden bestaan niet, heeft eens iemand gezegd. Ze worden gebo ren in het uur van het gevaar. Zo was het met deze mens Sleegers. Hij was dapper toen hij die 400 Duitsers tegenhield. Maar vergis u niet, dit is geen goedkope opmerking achteraf. Hij was echt dapper. Hij was dapper in dienst der gerechtigheid. Alle an dere dapperheid verdient die naam niet, maar is brutaliteit. Er waren te genover Sleegers in z'n eentje geen 400 andere dapperen. Hij was daar de enige. Thomas van Aquino heeft eens gezegd dat de lof der dapperheid van de gerechtigheid afhangt. Ik kan iemand alleen prijzen om zijn dapper heid wanneer ik hem ook kan prijzen vanwege zijn gerechtigheid. Die twee horen bij elkaar. Dapperheid zonder gerechtigheid is brutaliteit. Het is daar om te begrijpen dat J. B. Charles heeft gewild dat alle Duitsers die hier ge vochten hebben een levenslang ver bod zouden gekregen hebben om hier te komen. Dapperheid zondér recht is brutaliteit Sleegers een held. Hij bleef dat ook toen hij de wind niet mee had in het maat schappelijk leven, zo maak ik uit Vrij Nederland op. Hij was een ridder in de beste zin van het woord. En ik dacht dat het geen kwaad kon, zijn heldhaftigheid even naar voren te ha len, al was het alleen maar om een beetje tegenwicht te geven tegen al die verering van mooie meisjes en jongens van de show-business die weer andere jongens en meisjes al leen maar in de war brengt

De Havenloods | 1965 | | pagina 2