Voor mevrouw Van Waas is feliciteren dagelijks werk TIJDSCHRIFT IN KLEUR Slooprijpe Kreupelstraat is als sloot begonnen BON Café „De Am onlangs gemoderniseerd Kethel is soms nog schilderachtig Gratis raar allo JParaal-abannoes DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 SEPTEMBER 1965 Ondergetekende: t wenst Het R's Parool 14 dagen gratis op proef wenst zich te abonneren en betaalt Adres: I wat niet per week 0,80) I wordt verlangd Woonplaats: per kwartaal 10,40) Telefonisch aanmelden mag ook (nr. 135430). Wie zich vrijdagmorgen opgeeft, ontvangt 's avonds naast de krant de bijlage EXTRA KLEUR. uw Van Waas. Ongeveer vijf jaar is nu aan de dienst verbonden, waai de laatste 1 V« jaar in het rayon Schiedam. Iedere dag bezoekt zij ongeveer acht bruidjes en vaak neemt zo'n visite wel een klein uurtje in beslag. Er moet dan wel eens wat met de tijd worden ge schipperd, want uiteraard kan zij ai die bezoeken niet in de avonduren afleggen, zodat met het bruidje een afspraak moet worden gemaakt. Twee jaar tatiedienst komt aanbieden. Dit is alle maal leuk en aardig, doch de taak van de hostess, en dus ook van mevrouw Van Waas. is daarmee niet beëindigd. Niet alleen dat ze bij al die artikelen iets vertelt en alle gewenste informaties over het gebruik er van geeft: ook" moet zij soms problemen oplossen waarmee bruidsparen worden geconfronteerd. Zo als vragen over de trouw-etiquête. kaar ten, kleding enz. Hoewel dat in feite buiten het „werk terrein" van een hostess van de Felici- tatiedienst valt. kan zij aan de hand van haar ervaringen van alles het „know how" geven. Ook daarom wordt de Felicitatiedienst door vele bruidjes gewaardeerd. „Het gebeurt niet zelden, dat de mensen mij soms jaren na hun huwelijk nogeens wat komen vertellen en ik krijg ook vaak een geboortekaar tje van de eerste baby", vertelt me- Jcdere ochtend stapt mevrouw M. van WaasLeerentveld zij woont in Schiedam aan de Burgemeester van Haarenlaan met een bly gezicht in haar „Dafje". Geen wonder, want is er leuker en gezelliger werk denkbaar, dan iedere dag weer bruidjes te ontmoeten, een babbeltje met hen te maken, een kopje koffie te drinken en. ieder van hen een geschenk aan te bieden En al zou haar werk haar geen voldoening schenken dan nog moet zjj een vrolijk gezicht zetten, anders is het plezier voor de bruid er ook af. Want mevrouw Van Waas is om zo te zeggen de spreekbuis van het bedrijfsleven. Die uitspraak is niet van ons. Hij wordt gedaan in een uiteenzetting omtrent werkwijze en doel van „De Felicitatiedienst". Zeer waarschijnlijk hebt U de tweekleurige Dafjes, bestuurd door een charmante vrouw in smaakvol blauw uniform en met flatteuze muts op het hoofd, weieens op de straat gezien en U zelf afgevraagd, wie zij zouden gaan feliciteren. Mogelijk hebt u gedacht, dat zij alle jarigen van die dag feliciteren en een verrassing bezorgen. Maar dan hebt u het toch mis, want de dames van de Felicitatiedienst be zoeken aiieen de bruidjes in de Jubilarissen ontvingen stad. Overigens is het werkterrein onderscheiding Bij Koninklijk Besluit is aan de he ren Petrus Johannes Saas, geboren op 15 januari 1907 te Schiedam en wonen de dn Schiedam aan de Klaas Kater straat 19, en Paulus de Kaper, geboren op 4 april 1898 te Schiedam en wonen de in Schiedam aan de Anth. Muys- straat 19a, wegens langdurige en trou we dienst de bronzen ere-medaille beho rende bij de Orde van Oranje-Nassau toegekend. Beide heren zijn werknemers van de Schiedamse Werktuigen- en Machinefa briek N.V. aan de Zijlstraat. De heer Saas is magazijnmeester voor de handels afdeling en de afdeling vertinnerij, en de heer De Kaper is plaatwerker. Bei den vierden zij hun veertig jiarig jubi leum bij de genoemde N.V. In een speciaal belegde bijeenkomst in het stadhuis heeft de burgemeester de beide jubilarissen ontvangen en hun de ere-medailles uitgereikt. Bronzen ere-medaille voor A. M. van Slobbe Bij Koninklijk Besluit van 17 augustus 1965 is aan de heer Antonius Marius van Slobbe, geboren op 25 oktober 1901 te Schiedam en wonende in Schiedam aan ma de jubilaris ontvangen en hem het ere-metaal uitgereikt. Op een centraal punt worden de kof fertjes met de diverse artikelen klaar gemaakt en bij de hostesses afgeleverd. Wat laatstgenoemden betreft, zij va riëren in leeftijd van 23 tot 28 jaar. De gemiddelde diensttijd bedraagt ongeveer twee jaar. De meeste hostesses beëindigen haar taak met haar eigen huwelijk Of ook zij dan een bezoek van een hostess ontvangen, vonden we niet ver meld Behalve vriendelijkheid en char me moet een hostess ook beschikken over overtuigingskracht en aanpassings vermogen. Dat laatste is begrijpelijk, gezien de ruime variatie van gezinnen waarin |zij haar entree moet maken. Zij dient ook een middelbare school opleiding te hebben en krijgt zelf een opleiding, die in het algemeen zes we ken duurt. Enkele hostesses, onder wie ook mevr. Van Waal, blijven ook gedu rende hun huwelijk doorwerken. De belangstelling voor dit merkwaar dige beroep is wel groot, want directeur Weduwer vertelde, dat wanneer hij een kantoorbediende wenst, een grote adver tentie hem nauwelijks een sollicitant brengt, doch dat een eenvoudige adver tentie. voor een hostess, minstens zestig gegadigden oplevert! Per jaar worden ongeveer 750 sollici tatiebrieven ontvangen. Op 17 maart 1958 begon de heer Weduwer zijn dienst in de grootste plaatsen van Nederland en in een jaar tijd, werden toen 447 oruidjes bezocht. Thans zijner 45 ostes- ses in Nederland werkzaam in meer dan 150 gemeenten. Er zijn ook een aaiual reserve-hostesses in dienst. In navolging van Nederland werd nog geen vijf jaar geleden ook in Duitsland een dergelijke organisatie opgerient. en ruim twee jaar geleden in België. Regel matig worden vanwege de vertegen woordigde bedrijven excursies georgani seerd, omdat de hostesses volledig an het artikel en zijn vervaardiging ge- informeerd dienen te zijn. Ook van iedere ontwikkeling in een bedrijf wordt een hostess op de hoogte gesteld. Voor iedere fabrikant is exclusiviteit gewaarborgd, dat wil dus zeggen, dat er geen concurrerende artikelen in het pakket voorkomen. Wel zijn steeds uit breidingen mogelijk. Öp deze wijze legt iedere hostess een contact tussen een jong gezin en het bedrijfsleven. van mevrouw Van Waas niet be perkt tot Schiedam. Zij komt ook in Vlaardingen en Maassluis. Deze steden vormen haar rayon. Het is een van de vele rayons van de Felicitatiedienst, die in 150 steden en dorpen van ons land contact legt tussen het bedrijfsleven en jonge echtparen. Per jaar worden 55.000 bruidsparen be zocht, waartoe de hostesses rond één miljoen kilometer per jaar voor de be zoeken moeten afleggen. Uit Amerika De oorsprong van de Felicitatiedienst, komt uit Amerika. Daar bestond zoiets als een „Welkom- dienst", die iedere nieuwe bewoner van een stad namens het bedrijfsleven kwam verwelkomen. Daar zag de heer P. We duwer uit Leiden wel iets in, en hij kwam daardoor op een idee, nl om bruidsparen bij het bedrijfsleven te in troduceren. Dat was de geboorte van de Felicitatiedienst. Door de gemeen telijke burgerlijke stand, wordt iedere week aan ieder kantoor van de Felici tatiedienst gemeld wie er in ondertrouw zijn gegaan. Zo komt de dienst dus aan de adres sen, zoals trouwens vele anderen die om zakelijke, redenen belangstelling voor bruid en bruidegom bezitten. Dan krij gen al die bruidjes een brief van „De Felicitatiedienst". Daarin staat te lezen, dat een aantal nederlandse fabrikanten van merkartikelen, een waardevol pak ket gratis aanbiedt. Inderdaad waarde vol, want ieder bruidjekrijgt voor f25- f 30 aan artikelen cadeau. Dat zijn allerlei huishoudelijke artike len variërend van pannelappen, pak beschuit, flesje bier, zeep, damesblad kurketrekker en eiertang, tot allerlei lekkers. Het is verpakt in een handig koffertje, dat de hostess van De Felici- Hoe groot de problemen voor de in het hart van Schiedam gevestigde mid denstand ook mogen zijn, er kan niet worden gezegd, dat zij het er bij laat zitten; er worden voortdurend vernieu wingen aangekondigd. „De Amstelbron" op de Broersvest, heeft een geschiede nis achter zich. Het was de heer A. Poot te Hillegersberg, die in 1926 de ver gunning voor bouw van dit cafe-restau- rant aanvroeg. Eigenaar werd de heer H- van Houwelingen, die aan de Hoog straat een banketzaak had. Evenwel be trok niet hij het pand, doch de heer C. Dorsman, degene die later ook het feest gebouw aan het Plein Eendracht ex ploiteerde. Opleiding zwemonderwijs in Sportfondsenbad Meermalen hebben wij activiteiten en evenementen betreffende het Sportfond senbad te Schiedam gepubliceerd. Het blijkt dat de inrichting niet alleen als zwemschool maar ook als opleidingsinsti tuut wordt benut Zo vernamen wij dat 15 september de - opleidingscursus voor zwemonderwij zer (es) weer is gestart. Reeds enige jaren heeft deze opleiding ook in Schiedam plaats en zo kon elk jaar een aantal cur sisten de opleiding met succes afsluiten. De cursus wordt wekelijks op woensdag van 1922 uur gehouden en duurt tot half april. Men kan zich alsnog voor deze cursus opgeven. Binnenkort wordt voor de 12e maal met de cursus „Hulp van de Zwemonderwij zer" aangevangen. Ook dit is een K.N.Z.B.-cursus, speciaal voor hen die in verenigingsverband lesgeven. De op leiding bestaat uit 15 lessen, theorie en praktijk, per avond 2 uur en heeft tot doel de cursisten een gedegen ondergrond voor het geven van elementair zwemon derwijs bij te brengen. Een aanvangs datum is nog niet bepaald maar de vast stelling hiervan zal niet lang meer op zich laten wachten. Deze cursus wordt op donderdag gehouden van 20.15—22.15 uur. De aanmelding is nog open. Docent voor beide cursussen is de heer J. J. A. Gar- naat, de chef-instructeur van het Sport fondsenbad. Hij werd opgevolgd door de heer A. Cattel en deze op zijn beurt per 1 aug. 1961 door de heer Th. Widman. Op 30 jan. van dit jaar nam de heer R. van der Most de exploitatie over. Hij heeft reeds het beheer over gebouw Musis Sacrum", gebouw „De Bron" en 's zon- mers over het buffet van „Groenoord". En nu is het de heer D. Halberstadt, reeds geruime tijd aan De Amstelbron verbonden, die de exploitatie in handen neemt. Het pand is onlangs gerestau reerd en dat is niet het enige, want ook db exploitatie van de Amstelbron zal veranderen, zo deelde de heer Halber stadt ons mee. Daartoe heeft de keuken een verande ring ondergaan, zodat het mogelijk is in korte tijd de meest exquise gerechten te bereiden, waartoe drie koks en vijf kelners aan het restaurant zijn verbon- Er is voorts ruimte voor vergaderin gen, uitgebreide diners enz. zodat een waardevolle aanwinst voor de Schie damse binnenstad is verkregen, voor al omdat sinds de opheffing van „Dé Kroon" er eigenlijk te weinig res taurants in d'it deel van de stad waren. Het gëbouw van De Amstelbron werd in 1926. - nadat de Broersvest was opge hoogd, een stukje opgevijzeld. J-Joe oud de Kreupelstraat precies is, kan moeilijk worden ge zegd, al spreken de daar staande huisjes wat dat aangaat wel een duidelijke taal. Doch zelfs deze bouwsels zullen zeer waarschijnlijk niet de eerste zijn geweest. Trou« wens, nog voor er van bebouwing sprake was, was de Kreupelstraat een sloot. Dit wordt althans ver meld in „De beschrijving van Schiedam", waarin wordt terugge gaan tot 1355, toen de Broersvest werd gegraven. Zoals bekend, begon ook deze, thans moderne, ruime verkeersweg en winkel straat, als eenvoudige vaart, die kenne lijk nog iets te maken had met de verdedigingswerken van de stad. In ie der geval, men had de aarde aan de stadskant als een bortswering opgewor pen. Enige waterstaatkundige betekenis had die wal bepaald niet. Men had trou wens voortdurend te kampen met de slappe bodém. Er wordt vandaag-de- dag aangenomen, dat de afwatering van de stad via de sloot ging, waar later de Kreupelstraat werd aangelegd. Er waren overigens omstreeks die tijd veel sloten in deze omgeving: o.a. in „De Raem" en „Crepellstraat". Het was daar toentertijd we schreven dit reeds eerder een, naar onze be grippen onfrisse boel, waar de varkens het best naar hun zin hadden. De Baan- sloot e de sloot 'in de Laan herinneren ook nog aan die tijd. Bij de bouw van de kerk, omstreeks 1335, werden op die plaats enkele sloten gedempt. Doch om de grond goed droog te houden, ging men er toe over, andere sloten dieper te maken en daartoe behoorde ook die in de Kreupelstraat. De driehoek tussen de Boterstraat, Kreupelstraat en Lange Kerkstraat was het z.g. „Groene Veld", dat op 29 april 1581, door de stadsregering in veertien percelen werd verkocht. In de Kreupel straat, die door een sloot van het Groe ne Veld was gescheiden, lag de turfschuur van de Heilige Geestmeesteren. Sommige erven van deze straat strek ten zich uit tot aan de sloot van de Sint Bastiaan Doelen. Deze doelen, waar van de naam nog voortleeft in die van „Het Doelhofje", dat een ingang heeft aan de Broersvest, werden op 8 mei 1588 door de kolonel en de kapiteins van de schutterij, met toestemming van de stadsregering, aan een lijndraaier ver kocht. Binnenkort wordt weer Kreupelstraat. De bebouwing daar, be staat daar, eigenlijk alleen nog maar uit een stelletje „afbraak". Dat is trou wens op de foto wel te zien. Wanneer het rijtje huizen gesloopt is, is een wijd veld tot aan de Broersvest ontstaan. Dit veld heeft al een bestemming. Stads planner Fledderus houdt zich daar mo menteel mee bezig. Met het slechten van de onbewopnbaar verklaarde pandjes, zal ook de geschie denis van de Kreupelstraat worden af gesloten. Ofschoon de rustieke pracht van het voormalige dorp Kethel door de verstedelijking steeds meer inkrimpt, valt er voor een opmerkzaam wandelaar nog wel wat schoons te ontdekken. Van dè Lindeyerstraat uit heb ik een schetsje gemaakt van de achterkant van de Schiedamseweg. De woonhuizen nn de boerderijen wisselen elkaar hier af als de witte en zwarte toetsen op een piano. Veel valt er verder niet over het gevalletje te vertellen. De schilderachtigheid spreekt voor zich zelf. De afstandwerking van het straatje wordt nog vergroot door de op de voorgrond oprijzende wilgen. OCTAVE DECON1NCK Het Rotterdamsch Parool gaat een nieuwe vorm van informatie en illustratie toevoegen aan de krant: een tijdschrift in kleur, dat voorlopig eenmaal per maand zal verschijnen. Het eerste nummer zal op vrijdag 24 september uitkomen. EXTRA KLEUR zo zal de nieuwe uitgave heten zal gratis bij de abonnees van Het Rotterdamsch Parool worden bezorgd. Het Rotterdamsch Parool zal het enige Rotterdamse avondblad met een kleurenbijlage zijn. EXTRA KLEUR zal worden gedrukt volgens het koperdiepdrukprocédê, waardoor het mogelijk is, kleurenfoto's op ideale wijze te reproduceren. Het paginaformaat wordt 34 x 26,5 centimeter. Het eerste nummer zal veertig pagina's tellen. De chirurgen van de Gemini Gemini V werd een spectaculair succes. De kranten, de radio en de televisie hebben er snel en uitvoerig over bericht. Eén ding konden zij niet: de kleuren laten zien, de kleu ren van de ruimte, van de laboratoria en de werkplaat sen, en van het fascinerende einde van zo'n vlucht: de terugkeer op aarde. EXTRA KLEUR kan dat wèl. Het eerste nummer biedt o.a. een aantal exclusieve, door Cooper en Conrad in de ruimte gemaakte kleurenfoto's, en kleurenplaten van Kaap Kennedy waar de technici, zorgvuldig als chirur gen, de vlucht van de Gemini VI voorbereiden. EXTRA KLEUR bevat nog veel meer. Het is een nieuwe (óók spectaculaire!) vorm van informatie over de veel zijdige, veelkleurige wereld en wat daarin gebeurt. LET OP EXTRA KLEUR - LET OP 24 SEPTEMBER léés die krant!

De Havenloods | 1965 | | pagina 4