„KIJKEN HOE HET WERKT" Delftse studenten trokken in 100 dagen naar Marokko HUGO PR1EMUS, 23 jaar, bouwkundig ingenieur: DE HAVENLOODS DONDERDAG 7 OKTOBER 1965 HUIB SWETS, 23 jaar, 5e jaars student bouwkunde: „In eerste instantie geloof ik dat ik voldoende ideeën en inspiratie heb opgedaan om menswaardiger woonwijken te ontwerpen. Het feit dat wij bij de bron geweest zijn heeft mij veel goed gedaan. Het is mij b.v. opgevallen, dat ik nu al op een andere wijze mijn ontwerpen maak. Verder bespeur ik bij mijzelf een grotere be langstelling voor de stedebouw". „In Marokko vind je in de bouwopvatting zaken terug, die men hier in Nederland vergeten is. Een kasba opgebouwd volgens een heel eenvoudig stramien wordt b.v. uitgebreid door de bewoners zelf. Dit kan ondermeer omdat ze de leem zo bij de hand hebben. Het boeiende is dat je bij de opmetingen merkt, dat het oorspron kelijke stramien geen geweld is aangedaan, terwijl toch een af wisselend geheel wordt verkregen. Die flexabiliteit kan en moet ook worden toegepast in onze moderne woningbouw". Op 22 juli 1964 vertrokken Huib Swets, Pijzer van IJzeren, Ton Nijst en Hugo Priemus uit Delft. Het eerste doel van de groep was Bern, waar men met de architect Pini van het Ate lier 5 het enige uitgevoerde moderne kasba-plan in Europa bezocht: Siedlung Halen. Daar na voerde de „Dikke Daf" hen naar Barcelona, om een visite af te leggen bij de architect Co- derch die moderne kasba-plannen had gemaakt voor een nieuwe buitenwijk in Barcelona. (Cokrrh bleek een man te zyn, die zich by zon der weinig aantrok van het Franco-regime en geheel zijn eigen weg ging. Zijn plannen bleven dan ook plannen en werden nooit uitgevoerd. De reis werd voortgezet naar Algeciras, waar overgevaren werd naar. Ceuta. Van Ceuta gir.g het verder langs de kust naar Rabat, waar met de eerste werkzaamheden een aanvang gemaakt werd. De vier studenten ondervonden veel steun bij de officiële instan ties in Marokko. Dat was ook wel nodig, want naast het fotograferen moesten ook opmetingen verricht worden, die de Kasba-groep nood zaakten om allerlei woningen bin nen te gaan. In Fez bijvoorbeeld ging dat vrij eenvoudig. De ste rf-': cuwkundige-dienst daar had plannen gemaakt ter sanering van een deel van de binnenstad. De vier Delftenaren werd in het ka- „Mij hebben vooral de opmetingen veel waardevols verteld. Wan neer je iets leuk vindt moet je ook uitzoeken waarom dat zo is, dart kun je er mee gaan werken. £Iet loepassen. Zelf heb ik een maquette van een kasba gemaakt. Ik moet zeggen dat ik er nog steeds nieuwe dingen in ontdek. Ik probeer nu de gevonden verhoudingen mij eigen te maken". „Tijdens de voorstudie had ik me een beeld gevormd van de situ atie daar. Ik moet zeggen, dat jnijn verwachtingen verre overtrof fen zijn. Tijdens de reis heb ik veel gefotografeerd. Wat mij bij zonder getroffen heeft is, dat hoewel een kasba van bóven af zeer chaotisch lijkt, er toch een bepaalde wetmatigheid van opbouw in is terug te vinden. En dan de kleuren. Op elk uur van de dag zijn ze anders". der van dit plan verzocht de op metingen te verrichten. Dit kar wei werd in 14 dagen opgeknapt. Hoe ons werktempo verschilt met daar blijkt wel uit het feit, dat de technische gids, die de groep ter versterking meekreeg na 10 dagen met ziekteverlof moest. Hij was overwerkt De verhouding met de inwoners van de vele plaatsen, die de Kas ba-groep bezocht heeft, was tame lijk goed, alhoewel het niet een voudig was. In Delft had men al een aantal raadgevingen meege kregen. Bijvoorbeeld: kijk nooit en te nimmer over een muurtje heen want je krijgt de grootste moeilijkheden. En het opmeten van woningen zal wel helemaal ta- De Kasba-groep heeft deze moei lijkheden echter overwonnen met een uitstekende tactiek. Bij hun aankomst in een dorp werden ze meestal uitgenodigd op de thee door de Chikh, het dorpshoofd. Tij dens het theedrinken werd zijn huis in ieder geval opgemëtfen. Toen men echter de andere huizen van zo'n dorp ook wilde gaan,op meten bleek de houding van de dorpelingen zeer, vijandig te zijn. Wat nu te doen, goede raad was inderdaad duur. De groep besloot de hele nacht door te werken aan de tekening van het huis van de Chikh en die uitgevoerd in kleuren de andere dag officieel aan te bie den, voorzien van een fraai rood Lint. Met deze handeling was het denk beeldige ijs gebroken. Iedereen in het dorp wilde nu zo'n mooie te kening van z'n huis hebben en men kon nu meten en fotografe ren zo veel men wilde. Een onverwachte belevenis kreeg de Kasba-groep ook in een Berberdorp in het zuiden van Ma rokko aan de rand van de Saha ra. De vier studenten waren zo als gewoonlijk uitgenodigd, maar nu om 's avonds op het lemen dak terras van een Berber-huis koes koes te eten. Koes-koes is een sa menstelling van schapevlees, ge stoomd graan en vruchten. De verrassing van de avond kwam, toen de eigenaar van het huis geheel verguld met een fon kelnieuwe Philips transistorradio het dakterras opstapte en erop stond, dat ze hem zouden probe ren. De eerste zender, die men koos was een Spaans station, waar op een gedeelte van de troonrede van Koningin Juliana te beluiste ren viel. Een wel heel bijzondere sensatie, na maandenlang niets van Nederland gehoord te heb ben. Met 3Q00 km in 3 dagen kwam de Kasba-groep terug. Dag en nacht door in de Dikke Daf. Twee uur slapen, twee uur rijden, om de beurt. Na 100 dagen kwam men weer in Delft aan. Rijkelijk be stoft, sterk vermagerd en veel er varingen rijker. Bij het uitladen van de auto bleek, dat de groep een verstekeling aan boord had, een avontuurlijke woestijnrat. Men neemt aan dat deze wereld- Foto boven: Maquette van het dorp Tadoula ten zuidoosten van Marra- kesj. Dit is een dorp dat in de loop van 60 jaar om een tighremt (Ber berkasteel) is gebouwd. De om streeks 300 inwoners leven van de landbouw. reiziger nu diplomatieke en ande re betrekkingen heeft aangeknoopt met zijn rasgenoten in het voor hem tóch wel wat frisse Holland. EXPOSITIE Na hun terugkeer uit Marokko heeft de Kasba-groep ruim een jaar gewerkt om tot een tentoon stelling te komen met foto's, te keningen en gebruiksvoorwerpen uit Marokko. De opening werd verricht door de bekende archi tect en archeoloog Herman Haan (Tellem-expeditie)die zich zeer enthousiast betoonde over de pres taties, die de studenten geleverd hadden. Veel van de voorwerpen, zoals een complete leembekisting. deuren e.d. werden door de groep zelf meegebracht. Een prachtig verhaal is ook de manier waarop men aan de deur gekomen is. De deur werd ge kocht van iemand die in Taourirt woont. Na een dag van onderhan delen bleek hij bereid zijn voor deur te verkopen voor f 75. Toen hij zich eenmaal met het idee had verzoend, ramde hij met een te vreden grijns op zijn gezicht zijn bloedeigen voordeur uit het huis. Het laatste wat de Kasba-groep zag toen ze wegreden was een Ber ber die in zijn wapperende man tel in een gapende deuropening stond. De tentoonstelling Kasba '64, waar ook een volkomen natuurge trouw Berberhuis te zien is, is dagelijks geopend van 9—5 uur en 's zaterdags van 912 uur. Kas ba '64 duurt tot 13 oktober a.s. in het gebouw voor Bouwkunde, Oude Delft 39a te Delft. De toe gang is gratis. De Kasba-groep overweegt ver der een boek te schrijven waarin op pcpulair-wetenschappelijke wij ze de resultaten van de reis ver werkt zullen worden. Wij hebben de indruk dat het de vier studen ten ernst is. Er ontbreekt echter één ding. namelijk een uitgever.. De reis naar Marokko zal in ie der geval een concreet plan ople veren.. Na de tentoonstelling zal de Kasba-groep in het kader van het afstuderen een modern plan voor een woonwijk ter tafel bren gen, wat zeker geen Kasba be hoeft te Worden, waar waarin wel alle ideeën, opgedaan in Marok ko, verwerkt zullen zijn. Met spanning zullen wij deze plannen afwachten. Daar zal uit moeten blijken of de moderne woning bouw er een aspect heeft bijge- kregen, dat tot de vermenselij king van die bouw zal bijdragen. Samenvattend geloven wij te kunnen stellen, dat het verheu gend is, dat vier jonge studen ten niet alleen binnenskamers gefilosofeerd hebben over de stand van zaken in de vader landse woning- en stedebouw. Zo wij veelvuldig spreken over woningnood, geloven wij dat hier sprake is van een menta liteit, van waaruit de woning nood ondermeer bestreden moet worden. Het gaat er immers niet alleen om of er gebouwd wordt, maar ook hoe er gebouwd wordt met andere woorden: worden er woonwijken gebouwd waarin een menswaardig leven mogelijk is. Vier jonge mensen hebben zich er in verdiept. Dat is een hoopvol teken. „Kijken hoe het werkt" blijkt een duide lijke understatement te zijn als wij met de Kasba-groep in gesprek raken over deze reis en alle facetten, die daar verder aan ver bonden waren. Aanleiding tot het initiatief Kasba '64 is de onvrede die bestaat over de stand van zaken in de huidige woning bouw. Onvrede, die zowel in studenten kringen als in de architecten-wereld tot uiting komt. J Tijdens een college van prof. v. d. Broek zag de Kasba-groep foto's van plannen voor een studentenbehuizing in New Haven, ge creëerd door prof. Paul Rudolph. In deze plannen kwam het idee „moderne kasba" duidelijk naar voren. Tevens bleken deze plannen een duidelijke inspiratiebron voor de Kasba-groep om zich in deze materie verder te gaan verdiepen. Kasba is het Arabische woord voor vesting of fortificatie. De arabische kasba is het versterkte gedeelte van de inlandse woon wijk, die de medina genoemd wordt. De kasba wordt gevonden in de grote stad, b.v. Rabat, maar ook als alleenstaande vesting in de zuidelijke dalen aan de rand van de Sahara. Het begrip „moderne Kasba" heeft in de westerse wereld nogal wat pennen in beroe ring gebracht. Vooral ook, omdat veel be langstellenden over dit onderwerp een eigen mening naar voren brachten. Het resultaat was veelal een stroom van vage polemieken, die de verwarring alleen maar groter maakte. De Kasba-groep nam het initiatief om in deze verwarring eens wat orde te scheppen en besloot zich als groep in dit onderwerp te gaan verdiepen. Januari 1S63 werd een begin gemaakt met de studie over woon- vormen in Noord-Afrika. Marokko bleek hiervoor het meest representatieve land te zijn. Daarna bracht de Kasba-groep een voor studie uit getiteld „Woonvormen in Ma rokko". Tijdens het schrijven van deze studie bleek de noodzaak om naar ?<ïarokko te gaan steeds groter te worden, omdat er op bouw kundig gebied weinig of geen onder zoekingen gedaan waren. Het plan werd voorgelegd aan de afdeling Bouwkunde te Delft, waarna prof. ir. J. E. Berghoef en prof. dr. C. S. Kruijt toezegden als mentor op te treden van de groep, die zich nu officieel Kasba '64 ging noemen. Toen begon de moeilijke taak allerlei industrieën en instanties af te lopen om geld bijeen te krijgen voor de reis. Heel langzaam kwamen de benodigde gelden bijeen, zodat men na een klein jaar kon zeggen: „Wij gaan naar Marokko". Als klap op de vuurpijl verklaarde de Landmacht zich bereid een DAF weapon carrier beschikbaar te stellen. Een rij- en onderhoudsopleiding in de Kromhout kazerne in Utrecht stelde de Kasba-groep in staat de „Dikke Daf" van binnen en van buiten goed te leren kennen.

De Havenloods | 1965 | | pagina 13