In 1880: 2500 straks 40 maal zoveel God verraadt je niet! MOETEN DE STAD UIT m Aparte BANKSTELLEN DE HAVENLOODS DONDERDAG 7 OKTOBER 1965 T)e bewoners van de Prins Alexanderpolder zullen in de komende jaren vanuit hun hoge flats op een afstand van 10 a 12 kilometer een spiegelbeeld zien verrijzen van hun eigen moderne wijk. In noor delijke richting in het uitgestrekte polderland rondom Zoetermeer, ontstaat een buurstad met hoge en lagere flatbouw. Het wordt een „satelietstad" van Den Haag welks grondgebied thans geheel is volge bouwd. Helemaal een satelliet wordt de nieuwe stad echter niet, want Zoetermeer blijft een zelfstandige gemeente, met een eigen bestuur en grondgebied. Het heeft slechts in zoverre iets met Den Haag te maken, dat de nieuwbouw die er zal verrijzen voornamelijk aan Hagenaars als woonruimte etc. zal worden toegewezen, aan honderdduizend Hagenaars in totaal. Het reusachtige project wordt evenwel niet alleen een buurstad van het oude Den Haag en het nieuwe Alexandrië van Rotterdam. Het ligt ook op ongeveer ge lijke afstand van Delft, Leiden, Alphen a. d. Rijn en Gouda. Voor wie in het tegenwoordige Zoetermeer eens een kijk- vanaf de stelling 70 jaar geleden gebouwde koren molen, vertoont het dorp zich als zeer welgelegen middenin het land met zijn grote droogmakerijen. Eenzelfde verge zicht heeft men vanaf de ruim drie eeu wen oude kerktoren die, met de kerk er bij, op de Monumentenlijst staat. Een weids uitzicht wacht de toekomstige be woners van groot Zoetermeer! Die trou wens nóg een bezienswaardigheid kun nen begroeten bij hun komst, want de gehele bestaande Dorpsstraat zal opge knapt worden en dienst gaan doen als winkelcentrum. Twintig jaar Het zal ongeveer 20 jaar duren vóór de laatste woonblokken van het nieuwe ge deelte verrezen zijn, maar drie van de vier wijken zullen veel eerder tot stand kunnen komen. Er is trouwens reeds tijdwinst gemaakt waardoor de eerste bewoners van de satelliet al in 1966 hun intrek kunnen nemen in Zoetermeer. Het Parkplan met twee „woonbuurten" aan sluitend tussen het oude en nieuwe gedeelte van Zoetermeer, is reeds uitge voerd en vormt een aantrekkelijk voor proefje van wat nog volgen gaat. Om deze „eerste fase" van het uit breidingsplan heen worden drie grote Nieuwe bebouwing aan de Oranjelaan, met busstation in het verlengde van de straat, voor de kerk. Sedert anderhalf jaar heeft zich een nieuwe burgemeester van Zoetermeer met al zijn krachten aan de komende uit voering van het „Structuurplan" gewijd. Het is burgemeester H. G. I. baron van Thuyll van Serooskerken, die gesteund door het college van B. en W. en de ge meenteraad, zijn schouders onder het grootse werk heeft gezet. Men wil van het nieuwe Zoetermeer beslist geen Haagse „slaapstad" maken, maar een modern organisme met een levende toe komst. In 1962 wérd opdracht tot de bouw gegeven, die in handen ,werd ge steld van de Werkgroep Ontwikkeling Zoetermeer, bestaande uit de heren prof. ir S. J. van Embden, Rein H. Fledde- rus en ir. W. F. Schut. Zij kregen daar bij medewerking van mevrouw ir. M. G. van den Berg-Mey en de neer B. C. van Gent en werden geadviseerd door drs. A. G. van der Veen en ir. L. H. Jacobsen. Verder werden zij bijgestaan door instanties van regering en provin cie en van Den Haag en Rotterdam, de Nederlandse Spoorwegen, etc. Zij allen vormen een waardig kader voor een zo veelomvattend structuurplan als dat voor het nieuwe Zoetermeer. Van één op tien Men kan zich de groei van Zoeter meer het best voorstellen aan de hand van vergelijkingen. In 1880 was het be volkingscijfer van het dorp de 2500 ge passeerd. Na de bevrijding van ons land stond het óp rond 6250 en in 1963 bereik te het de 10.000. Momenteel schommelt het rond de 11.000. In de komende 2 jaar, mogelijk iets korter, moeten er in totaal 100.000 mensen komen wonen. Dit houdt in, dat de bevolking ongeveer ver tienvoudigd wordt, terwijl zij in de voor afgaande jaren met 5000, steeg. Uiter aard gaat met de vertienvoudiging ook een sterke mentaliteitswijziging gepaard, voor de oorspronkelijke inwoners zowel als voor de nieuw inkomende. Nog nooit eerder is in ons land een gemeente met honderdduizend zielen zo uit de grond ge stampt. Iedereen die er komt wonen zal zijn eigen levensstijl meebrengen en daaraan het nodige moeten bijschaven. Ook het verkeer moet worden afgesteld op een tienvoudige vergroting of nog Het bedrijfsleven is zich natuurlijk ook wel bewust dat het moet overschakelen van één op tien. Er is berekend dat er 80 winkels per 10.000 'nwoners nodig zul len zijn in de nieuwe stad; 35 zogenaam de centrumwinkels en 45 wijkwinkels. In totaal wordt 5 hectare grond bestemd voor detailhandelbedrijven. Wat betreft parkeerplaatsen, rekent men op een to taal van 4750, de zaterdagse „top" inbe grepen. De vertienvoudiging heeft ook konse- kwenties voor het gemeentebestuur. Daarom zal er een speciaal „stadscen trum" opgetrokken worden. Het komt iets noordelijker dan het bestaande dorp te liggen en zal de bestuurlijke en cultu rele gebouwen en daarop aansluitend het gemoderniseerde winkelcentrum omvat ten. Voorlopig is gedacht aan de vesti ging van een stadhuis, hoofdpostkantoor, telefooncentrale, belastingkantoor en overige rijksdiensten, medische, kerke lijke en sociale instellingen, bioscopen, schouwburg en concertzaal, musea, ex positieruimten, bibliotheek, leeszaal en tenslotte vestigingen van zakelijke aard zoals banken, publiciteits-organen, hore ca. etc. De werkgroep is er van uitgegaan, dat Groot Zoetermeer voornamelijk een woonplaats zal zijn voor wat men noemt de „middengroepen". van haar bevordering tot winkelcentrum zal men er op zijn gemak de toren met de in 1784 afgebroken en herbouwde kerk van nabij kunnen bewonderen. Stedebouw Het moet ons van het hart, dat de ont worpen satellietstad Zoetermeer op een te uiteenlopend grondpatro™ nrn tot volledige lof T r haar ontwerpers te kunnen leiden. Haar ligging midden in de Randstad Holland oostelijk van Den Haag zou naar ons gevóélen nog vorste- lijker zijn geweest, wanneer zij in één greep uit het „naakte. landschap" om hoog getoverd werd! Er zou dan vrijer uit gemanipuleerd hebben kunnen wor den. Commercieel gézien is het begrijpe lijk, dat men voor de naaste toekomst, met wat er thans ontstaat tevreden is. Dat men over 100 jaar dit nieuwe Zoetermeer als een „monument" van De oude kerk aan de Dorpsstraat die geheel gerestaureerd wordt. stedebouw en architectuur zal zien, lijkt ons twijfelachtig. Dat is jammer want de kans om in ons land méér ste den van honderdduizend inwoners in één ruk te bouwen, is niet zo heel groot. Niettemin; groot Zoetermeer moge tot in lengte van dagen bloeien als eeiyroosl Bijbel voor AllemanHELIKOPTERS SABENA Wegenbouw Een net vkn grote verkeerswegen zal de nieuwe stad verbinden met de omge ving allereerst niet Den Haag. Tussen de vier wijken onderling is een stelsel van hoofdwegen ontworpen, bij het stads centrum samenkomend in een brede es planade. Tussen het centrum en het nieuw te bouwen station aan de spoor lijn Den Haag-Utrecht, is een kantoren centrum geprojecteerd, latngs de zuide lijke hoofdweg. Behalve met kantoren van bedrijven in Zoetermeer zelf (Nutri- cia en Brinkers) is gerekend met een „overloop" van Haagse kantoren met re gionaal karakter. Aan dé westelijke.' uitvalsweg in de richting Déh Haag wordt ruimte vrijge houden voor bijzondere bedrijven zoals regionale grossiers, centrale toonkamers afbouw van halffabrikaten, enz. Geheel ten oosten van de stad is een industrie terrein ontworpen als een voortzetting van de bestaande complexen. Vanuit de wijken zal men zowgl het centrum als het station snel kunnen bereiken. De af meting van een wijk, gemeten loodrecht op de centrale verbindingsbaan, be draagt steeds ongeveer 1100 meter, of wel aan weerszijden van deze baan 550 meter. De loopafstanden binnen de wijk "blijven daardoor beperkt tot ongeveer een halve kilometer. Zoetermeer is sinds zijn oorsprong^ een dubbeldorp geweest met de gemeente Zegwaart. Er wordt voor de eerste maal over beide plaatsen gerept in een koop- acte uit het jaar 1281. In 1933 zijn de twee dorpen saamgevoegd en sindsdien leven zij eendrachtig voort onder de naam Zoetermeer. Tijdens de opmars van de Spaanse legers in 1574 naar Lei den en later bij de inval van dé Franse legers, heeft het tweelingdorp geleden onder oorlogsdaden. Ook waaide in 1642 de oude kerktoren om, maar daarvoor in de plaats kwam een achthoekige spits met een koepelruimte en klokken, waar van de oudste dateert uit 1571. Wanneer de tegenwoordige dorpsstraat voor het verkeer zal worden afgesloten terwille In het komend seizoen zal de KRO voor het RKR tien televisie-programma's uitzenden, waarin gediscussieerd wordt over het meest gelezen en meest ver spreide boek de Bijbel. In deze Bijbel uitzendingen „Bijbel voor Alleman?" spreekt pater Luc Grollenberg O.P. met een groepje van acht leken over bepaal de passages uit de Bijbel. Er wordt van uitgegaan dat in de Bij bel een zeer grote verscheidenheid van uitdrukkingsvormen uit een tijdperk van bijna twaalf eeuwen is bijeenge bracht. Daarbij lijkt het duidelijk dat men eerst moet weten wat de schrijvers en verzamelaars van die oude teksten bezielde alvorens men vermag te zien wat de boodschap van (hun uitingen kan zijn voor de christen in deze tijd. In het licht van deze veronderstellingen behan-^ delt pater Grollenberg enige oude verha-.- len, een paar profetische en didactische teksten, en ten slotte fragmenten uit de evangeliën. Het vraagteken in de titel vervult meerdére functies tegelijk. Kan de Bij bel door iedereen zonder voorbereiding met begrip gelezen worden? En ook: zou de hier gekozen vorm van onderricht de boodschap van de Bijbel duidelijker kun nen doen spreken tot de geïnteresseerde kijker? Dank zij een overleg met het IKOR en het Convent van Kerken is het RKK in staat gesteld deze serie wekelijks uit te zenden op de dinsdagavonden te 22.10 uur (Nederland II), te beginnen op dins dag 12 oktober a.s. n het Hofplein zullen trouwde geronk van de Sabena-helicop- ters, die dagelijks landen en starten vanaf „Heliport", niet meer horen. De Rijksluchtvaartdienst heeft de Bel gische luchtvaartmaatschappij een ver bod opgelegd om met éénmotorige he licopters op „Heliport" te landen, om dat er in de onmiddellijke omgeving van deze kleine luchthaven te veel ho ge flats zijn verrezen, waardoor er be lemmeringen langs het helicoptercircuit zijn ontstaan De Sabena zal echter de luchtbrug tus sen Brussel en- Rotterdam niet verbre ken, want zolang de maatschappij nog geen tweéimotorige helioopte<rs_ beeft aangeschaft zullen de oude helicopters op het vliegveld Zestienhoven landen. De Sabena heeft een commissie in het leven geroepen, die zal bestuderen hoeverre de aanschaf van de tweer torige „Sikorsky" S 61 rendabel Deze machine kost ongeveer tweeën half miljoen gulden. De helicopter biedt verder plaats aan 24 personen (het dubbele van de oude S 58), vliegt ongeveer 50 pet sneller, terwijl de e xploitatiekosten slechts 17 pet hoger missie zal ook de Belgische regering achter de aanschaf van de nieuwe heli copters moeten staan. Voor het einde van dit jaar zal hierover de beslissing vallen. Valt het besluit negatief uit, dan zal „Heliport" hoogst waarschijnlijk verdwijnen. Het gebouw op „Heliport" zal voorlopig nog als reserveringscen- r vracht van de Sabena dienst Exclusieve Interieurverzorging A. DAMME V/H TODRENBURG DAMME Nw Binnenweg 340/344 Rotterdam Tel.010-234136-255947 Bezoekt onze dagelijks geopende meu belexpositie in de bovenzalen van v.m. CALAND WEST, entree Rochussenstraatl VRAAGT ONZE KLEURENCATALOGUS. ONTMOETINGSBIJEENKOMST VAN 20-JARIGE NJG De Nederlandse Jeugdgemeenschap viert dit jaar haar 20-jarig bestaan. Ter gelegenheid daarvan zal op vrijdag 15 oktober in het Congresgebouw van de RAI te Amsterdam een grote ontmoe- tingsbijeenkómst georganiseerd worden. Aanwezig züllën zijn vertegenwoordigers van vele organisaties en instellingen, pro vinciale en plaatselijke jeugdraden, ge nodigden van de rijks-, provinciale en gemeentelijke overheden en bij het jeugd werk betrokken internationale organisa ties, opleidingsinstituten en veel jeugd en jongeren. Om kwart voof twee wordt de bijeen komst geopend en de wethouder van on derwijs en jeugdzaken van Amsterdam dr. P- J. Koets, zal een begroetings woord spreken. Mr. M. Vrolijk, minister van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk zal namens de regering spre ken. Naast deze sprekers treden op een jeugdorkest van „Jeugd en Muziek" de G-Brothers uit Maastricht en het caba ret van Seth Gaaikema en Roelof Stal knecht. OLIVER NELSON TE GAST IN JAZZ-SOOS B-14 Zaterdag 16 oktober brengt de Rotter damse Jazzsociëteit „B-14" opnieuw een jazzprimeur voor Rotterdam. Dan zal daar de bekende Amerikaanse orkestlei der-arrangeur Oliver Nelson te gast zijn. Olivier Nelson werd op de Grand Gala du Dtêque onderscheiden met de Edison. Nelson zal begeleid worden door; Piet Noordijk altsax, Pim Jacobs piano, Ruud Jacobs bas en Han Bennink drums. Kaar ten zijn zowel in vóorverkoop als aan de zaal verkrijgbaar. Maquette foto van fyef toekomstige Zoetermeer. In het midden rechts de oude dorpskern, die bestemd is als winkelcentrum te worden ingericht. Het stedelijk centrum is in het hart van de foto aangegeven. Een gedeelte van de naaste omgeving is reeds als „eerste fase" bebouwd, dit deel van de nieuwe stad wordt de! eerste der 4 wijken, ervan. Rechts boven is de wijk gedacht die het dichtst bij De Kaag ligt. t kan met een anekdote wonderlijk gaan: Donderdag las ik in de krant onder het kopje; „Dominee hield appeldieven niet tegen" het volgende: „Een dominee uit Rotter dam-Zuid was het beu dat reeds dagenlang zijn tuin met appelbomen de grote trekpleister vormde voor de jeugd uit de omgeving. Avond aan avond moest dominee de tuin inrennep om de boomgaard te zuiveren van knapen die appels stalen. Zijn-akties hielpen alle maal niets. Hij besloot toen de zaak anders aan te pakken. Ap pellerend aan geloof en geweten van de, jeugdige stroper^ plaat ste hij op een avond, nu reeds enkele dagen geleden, eén met eigen hand vervaardigd bord tussen dé fruitbomen dat af^ op schrift droeg: God ziet alles. Anderdaags wandelde hij ter inspectie door zijn tuin on« té zien of de bijbelse waarschuwing de insluipers tot bekering had gebracht. Niets was minder waar. Met één oogopslag zag de dominee dat er weer flink van de verboden vruchten was ge plukt. Zouden dan zelfs deze woorden de diefjes geheel onbe roerd hebben gelaten? zo vroeg de vertwijfelde predikant zich af. Het antwoord op de vraag vond hij, toen bij het bord had bereikt. In onhandige krabbel hadden de appelplukkers onder de oorspronkelijke tekst geschreven; Maar Hij .verraadt ons We hebben van dit verhaal genoten. Maar al nadenkende kwa men er toch enige twijfelingen bij ons op. Welke collega in Rotterdam-Zuid geniet er het grote voorrecht van een eigen, zij het kleine boomgaard? Zuid moge wat meer dorps zijn dan céntrum, het ïs toch niet landelijk gendteg om het toneel te zijn van zö'n verhaal, dat meer bij een dorpspastorie schijnt te pas sen. En bovendien: hadden we dit verhaal al niet eerder ge hoord? yaterdag kwam er opheldering.. Toen lazen we in de krant een tweede bericht, met een vette kop gekaderd: ,,'t Was uit een preek. Een verhaal dat ds. G. Toornvliet in een preek voor Radio- Bloemendaal deed, is via een omweg terecht gekomen in het Rotterdamse politierapport en yia dat rapport weer in onze krant (en in de andere kranten). Een ijverige agent van politie kwam dit verhaal tegen op zijn rondgang: een voorbijganger vertelde hem deze anekdote, welke hij overigens in een kerkelijk wijkblad gevonden had. En dat wijkblad had weer Radio-Bloemendaal als bron. Maar de agent gaf de historie door in zijn rapport!" De krant had er nog aan kunnen toevoegen dat ds. Toornvliet de geschiedenis nog sappiger vertelt, door de twee opschriften met elkaar te laten rijmen. De dominee schreef: Er is Eén, die je ziet De jongens: Maar Die verraadt je niet. Gelukkig land, waar zelfs in politierapporten anekdotes over het geloof worden opgeschreven. Al namen ze in Zuid het v. verhaal dan ook. wat al. te érnstig. Maar daar zijn we alweer Hollanders voort-- 'Gelukkig het land, waar zo'n appeltjes-pikkerij met humor wordt opgevat. Honderd jaar geleden kon je in Engeland voor zoiets de doodstraf krïjgen! Gelukkig het land, waar straatjongens zich niet met een boe man-God laten bang maken. Over die dominee (ik hoop maar, dat het een gefingeerde figuur is) ben ik'minder enthousiast. Ik kan best begrijpen, dat die bengels van je bloed karnemelk kunnen maken. Maar 'de naam van God |(ebruiken, om kinderen mores te leren, is toch eigenlijk nog erger dan vloeken. En met God als bescher mer van onze eigendom moeten we toch eigenlijk wel heel erg oppassen. Toén; de bekende Franse spotter Voltaire eens een diner gaf aan een aantal vrienden, die vrijdenkers waren net als hij, zei hij: „Jullie moeten niet zeggen, dat God niet bestaat, als de huisknecht in de kamer is, want anders gaat hij er straks met mijn tafelzilver vandoor." Voltaire gebruikte het godsgeloof om zijn knecht vroom te houden en dus eerlijk. Hij maakte van God een grote politie-agent. God verraadt je niet. Hij is „menselijker", dan we vaak dur ven te denken. Maar we zullen Zijn Naam niet ijdel gebruiken. Dat is: we zullen Hem niet voor ons wagentje spannen, ter bescherming yan enig burgerlijk belang. DS. K. J. KJRAAN"

De Havenloods | 1965 | | pagina 15