Krvptogram-kompetitie Vorming wij misschien wel Kethel is wenselijk Voor het laatst: TWINTIG-DUIZEND-GULDEN TE VEEL BETAALDE centring WurliTzer Prijzen DE HAVENLOODS DONDERDAG 7 OKTOBER 1965 Pleidooi voor instandhouding van dorpskern J^én van de oudste inwoners van dat stadsdeel van Schiedam, dat Kethel heet, stelt in een schrij ven, dat we hier laten volgen, de ongetwijfeld interessante vraag aan de orde, of Kethel behoefte heeft aan een wijkraad. Een vraag die hij zelf met „ja" beantwoordt. Tevens houdt hij een pleidooi voor het behoud van de oude dorpskern: „Het is al weer enkele maanden geleden^ dat uw redactie met een aantal inwoners van Kethel een onderhoud had over de vraag, wat men dacht over de nieuwe situatie in ons. dorR. De antwoorden op die vraag waren meest negatief; in het alge meen gaf men als antwoord, dat men er eigenlijk weinig belang bij had. Toch is er alle reden, om naar aanleiding van uw artikel daar over nader van gedachten te wis selen, vooral met de oudere bewo ners van ons dorp. De gedachte: „Wat doe je er aan", zegt heel weinig. Het zou ook lang niet, zeker zijn, dat een actie, om ons oude dorp nog zo goed mogelijk in stand te houden, resultaten zou hebben. Maar. zwijgen betekentf toegeven. Dat is reeds eerder ondervonden. Het is waar; het gemeentebestuur vdn Schiedam stelt ons geregeld ook middels „De Haven loods" op de hoogte van de plannen die er jegens Kethel bestaan en de uit breidingen. Er is ruimschoots gelegenheid om daartegen bezwaren in te brengen, doch de belangstelling daarvoor ont breekt. Men denkt: „Wat doe je er aan?" Wat naar mijn mening in Kethel ont breekt, is een wijkraad, vooral gezien de gunstige resultaten die men daarmee heeft bereikt in andere plaatsen. Geen protest-vereniging dus. Maar wel een raad, die de plaatselijke belangen en ver langens bij de bevoegde instanties ken baar kan mdken en daaromtrent over leg kan plegen. Een wijkraad heeft geen beslissende stem, doch opent wel de mogelijkheid tot overleg. Deze gedachte werd reeds door wijlen burgemeester Van Haaren in de laatste gemeenteraads vergadering van Kethel, in juli 1941 ge propageerd. Toen werd dat „Raad van Advies" genoemd. Waarschijnlijk zal menig inwoner van Kethel de instelling dergelijk lichaam op prijs stel- jVTA HONDERDEN LIEFHEBBERS een jaar lang volop te hebben bezig gehou- - den met twaalf kryptogrammen die er wezen mochten, hebben wij bij het nazien van de oplossingen onze trekken thuis gekregen. Maandelijks waren er zo'n 400 a 500 inzenders, twaalf maal werd iemand gelukkig gemaakt met 25,en nu moesten wij dan uit de bijna 200 volhouders-tot-en-met-hlet- laatste-kryptogram de drie prijswinnaars bepalen. Oef. wat een karwei.' Waarde kryptogrammersNIEMAND is er zonder kleerscheuren doorgeko men! Wel was er een twintigtal met één fout, de rest had meer fouten. Merk waardigerwijs en dat hebben wij er echt niet om gedaan struikelden de meesten over het eerste kryptogram. meer dan de helft van de kompetitie deelnemers maakte hierin minstens één fout. Had men de eerste overleefd, dan kwam men in de regel tot het achtste of elfde kryptogram voor er een onge rechtigheid werd gepleegd. Na loting onder hen die eenmaal uitgleden, kwamen de volgende personen als de triomfantelijke winnaars uit de bus: le PRIJS VAN 400,—: mevrouw A. M. Verhoogv. d. Velden, Vredenoordlaan 56 b, Rotterdam. 2e PRIJS VAN 200,—: 3e PRIJS VAN 100,—: Wijkraad kan daartoe het tigd op de noodzakelijkheid, om bepaal- v'j.v'a 'lv'4o' Behoud van centrum horen verkondigen, dat Schiedam nóg veel jaren vooruit zdj kunnen met de woningbouw. Dat onsf dorp ook niet in de weg staat bij de aanpassing in de nieuwbouw, is bp verschillende plaatsen reeds aangetoond. De smalle wegen in ons dorp geven, ondanks het toenemend verkeer, nog niet veel hinder. Er zijn in het dorp nog enkele sloten aanwezig, die gedempt kunnen worden; een offer, dat we met groot genoegen zullen bren gen!. Kethel was voorheen een bloeiende, agrarische gemeente, doch dat gaat al lemaal verdwijnen. Geen boer blijft er over. De Kethelpolder was vroeger een echt „spoelingsdistrict" met boeren met meer dan 100 stuks vee. Zij hebben nu niet meer dan 20-35 runderen en zulke geringe aantallen geven een moeizaam bestaan. We hebben begrip voor het pro bleem van Schiedam en de annexatie van Kethels grondgebied; een redelijke schadeloosstelling wordt de boeren daar voor gegeven. Maar de eerste boer moet toch nog komen vertellen, dat hij er door zijm gedwongen verhuizing beter op geworden is- Tot tweemaal toe is in bijeenkomsten de toekomst van onS oude dorp verduidelijkt met tekeningen. Er is echter nog nooit eens gevraagd om iet? te doen tot behoud van ons oude dorps- Er komen hier zoveel schilders die vastleggen, hoe gemoedelijk het in deze tijd in ons dorp nog is; een dorp wel iswaar zonder monumenten, doch met een verscheidenheid van geveltjes die ge tuigen van rust en die mooier zijn, dan al het nieuwe. In de onzekere toekomst van ons dorp vragen We ons af, of er alleen maar gesloopt kan worden en we denken dan aan hetgeen ons voorgeslacht heeft gedaan in het dorp Kethel. Het is o.i. goed, indien we trachten iets te be houden. Het is zaak, dat onze stem wordt Verdwijnende rust Tot zover de brief van de verontrus te Kethelaar en men zal zijn klacht kun nen begrijpen. Omdat hier een voor de gemeente Schiedam een belangrijk on derwerp wordt aangeroerd, is het waard hieraan wat ruimer aandacht te beste den. Inderdaad, wie „het restant" van Kethel thans bezoekt, zal toch een zeke re angst voor hetgeen bezig is te ver dwijnen. niet kunnen onderdrukken. Er is nog zo heel weinig overgebleven van de rustieke, landelijke sfeer. Wie vroe ger de stadsdrukte een wilde ontvluch ten. kon dit in het dichtbij gelegen Kethel doen. Die tijd is zo goed als voorbij. Een vraag is, of de bewoners van Ke thel behoefte hebben aan een openbaar lichaam in casu een wijkraad. Het zal duidelijk zijn, dat hier de aanduiding van „wijkraad" misplaatst is, omdat instel ling en taak van zulik een raad van ge heel andere aard is dan inzender bedoelt terwijl een dergelijke raad buitendien meer wettelijke basis wordt gevormd. Doch zeer waarschijnlijk zal het de schrijver en met hem andere inwoners, om het even blijven, zolang datgene kan worden bereikt wat men wenselijk en gesprek de mening noodzakelijk acht, n.l. dat de stem uit gebied, te blad van vorige week werd hierop ook reeds de aandacht gevestigd. Hier en daar vindt men nog sloten die bepaald zeer kwalijke geuren verspreiden, zodat demping noodzakelijk moet Worden ge acht. Dit alles neemt niet weg, dat de ge dachte om althans een stukje van het vroeger zo interessante plattelandsdorp je in stand te houden, aandacht verdient. We weten niet of en in hoeverre de Schiedamse „stadsplanners" zulks over wegen, doch het zonder meer afbreken van het enige karakteristieke dorpje in de wijde omtrek, zou een aanzienlijk historisch verlies zijn. De mogelijkheid om die dorpskern te behouden is aanwezig, door de aanleg van wegen buiten het dorp om. Er zou hier en daar ook één en ander gerestau reerd dienen te worden, hoe dan ook, in deze tijd, waarin de nietszeggende huize stapels iedere brokje romantiek doen verdwijnen, is Kethel een plekje, waarin de rust van het verleden nog is te vinden. Om dit alles is hetgeen de Inzender schrijft alle aandacht en overweging waard. Kethel kan worden gehoord. Nu kan terecht worden opgeworpen, dat in de gemeenteraad ook enige inwo ners van Kethel zitting hebben. Voorts, dat Kethel net zo goed een deel van Schiedam is, als Nieuwland of Schiedam- Zuid, die ook geen eigen geluid kunnen doen horen. Niettemin, Kethel neemt nu eenmaal mede op grond van het ver leden een eigen plaats in de gemeen te Schiedam. Feit is, dat op dit moment nog een zekere begrenzing van dit stads deel aanwezig is, terwijl ook de „na pijn" der annexatie kennelijk niet is ver dwenen. Overigens mogen wij er aan herinne ren. dat ongeveer vier jaar geleden in Kethel een vereniging: „Kethelse Ge meenschap" heeft bestaan die de belan gen van dit stadsdeel behartigde. Helaas ontstonden reeds vrij spoedig bepaalde moeilijkheden, die er oorzaak van zijn geworden, dat de vereniging verdween. Niettemin is ons bij onderzoek wel gebleken, dat vooral onder de oude re inwoners van Kethel in vsij sterke ma te- de behoefte bestaat aan een „spreek buis". waarmee bepaalde wensen en ver langens opepbaar kunnen worden ge maakt. In dit verband noemde men ons ook de wenselijkheid van een plaatselijk maandblad, waarin alle informaties om trent Kethel worden verstrekt, speciaal ten dienste van de talrijke nieuwe inwo- Indien iemand hiertoe bet initiatief zou willen nemen is het bijna zeker, dat daarmee aan een wens van velen wordt voldaan, en in een behoefte wordt voor-' Wat nu de door inzender gepropageer de gedachte betreft, om te trachten de oude dorpskern van Kethel te bewaren: men zag hierin wel iets aantrekkelijks, doéh anderzijds werd de aandacht geves- - Het kan de moeite lonen uw aanslag te laten con troleren, en het eventueel teveel betaalde terug te vragen. Wij doen dit ZONDER 1 CENT KOSTEN voor onze leden, maar ook voor niet-leden, indien zij. contri buant worden (nog geen kwartje per week). Enige voorwaarde is, dat u moet behoren tot de groep: LOONTREKKENDEN - GEPENSIONEER DEN. of KLEINE ZELFSTANDIGEN. U kunt hiervoor terecht uitsluitend op de daar voor bestemde zittingsAVONDEN van MAANDAG tot en met DONDERDAG van 7 tot 10 uur. (meebrengen: uw aanslag met jaar-overzicht in komen van uw werkgever). Publicatie van het Algemeen Consumenfen Advies Bureau KNIP DIT UIT Afscheid bij Gemeentewerken In het pand Korte Haven 27 te Schie dam, is afscheid genomen van de ,heer W. van der Tak, bandenlegger bi| de afdeling Bestratingen, zulks vanwege zijn pensionering. De scheidende functionaris werd .toe gesproken door de directeur van Ge meentewerken, ir. J. C. Broeijer, die speciaal de aandacht vestigde op zijn en grote ijver; vervolgens door de chef van de afdeling Bestratingen de heer K. Jongepier, onder overhandiging van een elektrisch scheerapparaat. Hierna dankte-de heer Van der Tak voor de waarderende woorden en voor de hem aangeboden geschenken. Voorts werd op dezelfde dag in de di recteurskamer in besloten kring, nog afscheid genomen van de heer P. Krcjon, opzichter A bij de afdeling Plantsoenen, die de dienst eveneens met pensioen gaat verlaten. Na het succesvolle voorjaarsconcert in het gebouw ARCADE te Schiedam or ganiseert het Schiedams Christelijk Man nenkoor wederom een zeer aantrekkelijk najaarsconcert op donderdag 21 oktober a.s. in de Magnalia Dei-Kerk, AlbarBfa- straat te Schiedam. Medewerking aan dit jubileum concert wordt verleend door mevrouw Caronline Kaart, alt, en de heer Koos Bond, orgel en piano. De op het programma staande werken wór den uitgevoerd o.l.v. de heer Jan v$n der Ree. Alles wordt duurder MAAR NOG IS HET NIET TE LAAT! KOOP NU UW ZüNDAPP GOEDKOPER dan straks HET MOTORPALEIS MARINIERSWEG 2 TEfc. «10-117466 Meyer, Schumannlaan 29, Rotterdam. J. L. Meijer, Meidoornsingel 87 a, R'dam, hoog opbelden en haar meedeelden dat er zater dagmorgen iemand bij haar een verrassing zou komen brengen, kreeg ze een vermoeden. Zater dagmorgen werden we dan ook feestelijk ont haald met koffie en ge bak. Toen mevrouw Ver hoog de enveloppe aan geboden kreeg en las dat ze 400 gulden gewonnen had, was het helemaal feest in huize Venhoog. Samen met haar man en het woordenboek had mevrouw Verhoog alle kryptogrammen opgelost. En op éé,n klein foutje na waren alle 816 ant woorden goed. De familie Verhoog brengt menig avondje door met puzzelen. Ook zijn er diverse prijsjes gewonnen. De heer Ver hoog die bij Unilever werkt, heeft voor het blad van Unilever eens een kryptogram gemaakt Hij vertelde ons dat die bij zonder in de smaak was gevallen. Intussen zat mevrouw Verboog te bedenken, wat ze met het geld zou gaan doen. Waarschijn lijk zou het een nieuw gasfornuis worden. Ze raakte er niet over uit gepraat en telkens hoorden we haar fluisteren: „Fantastisch, 400 gulden!" Bij het weggaan werd ons vol verwach ting gevraagd, wanneer de volgende kom petitie begon. Nu, dat is een grote vraag. Wij betwüfelen of onze puzzelredacteur de moed kan opbrengen om nog eens van deze opgaven op u los te laten. Om.van het nazien nog maar te zwijgen Maar wü hebben iets anders in petto, zo tegen het eind van het jaar. Daar zal men nog van opkijken! Loon in zichzelf prijswinnaar. Hij ontving de tweede prijs omdat hij, evenals de andere twee win naars. alle kryptogrammen instuurde, en bovendien slechts één fout maakte. De iieer Meijer, die schaken als hobby heeft, stuurt nooit oplossingen van prijsvragen in. Maar deze competitie in ons blad vond hij zo leuk dat hij het dit keer wel gedaan heeft. Bovendien sleept hij er dit keer een prijs mee in de wacht. Hij heeft er dan ook veel voor moe ten doen. Verscheidene malen heeft hij tochtjes gemaakt naar de gemeente bi bliotheek en de V.U. om daar allerlei woordenboeken na te kijken. Soms loste hij een gedeelte van de puzzel in een half uur op, zat dan „muurvast", zoals dat heet, en deed over de rest van de puzzel soms twee a drie weken. Eigenlijk vond hij het puzzelen zelf nog leuker dan 'dé prijis d!ie hij kreeg. Zijn woorden: „Zoals de deugd ,het loon in zichzelve vindt,-zo viudt de puzzelaar zijn loon in het puzzelen", zullen door vele „kryptogrammers" beaamd worden. -Opeens zie je 't I \ERDE PRIJSWINNAAR, de heer 1-r F. J. L. Meijer, Meidoornsingel 87a, geen familie van nummer twee) trof fen we in bed aan. Hij lijdt aan een maagzweer (overigens niet gekregen van de kryptogrammen) en is dinsdag in een ziekenhuis opgenomen. Hij en zijn vrouw wafen dolgelukkig met de 100 guldep, die wij voor de derde prijs beschikbaar had den gesteld. Ze hadden nergens op ge rekend, omdat ze nog nooit iets gewon nen hebben. Het bedrag zal besteed wor den aan de hobbies van de heer Meijer, boeken, fotografie en knutselen. De heer Meijer, 49 jaar, is boekhou der bij „een groot concern in deze stad". Hij vond onze kompetitie bijzon der goed opgezet en was vol lof over de samensteller van de puzzels „Wat moet die man een werk gehad nebben", zei hij. „Ik houd niet van die flauwe dingetjes, zoals kruiswoordraadsels. Ik wil er echt wat voor moeten doen. Dan heb je ook meer voldoening van je werk". Avond na avond zat hij met de Ha- venloodspuzzel te worstelen. „Soms zit je uren op een woord te staren, je legt de puzzel weg, en dan zie je het opeens". „Zelfs in bed lag hij nog over de kryp togrammen te piekeren", aldus me vrouw Meijer. „En niet zelden gebeurde het, dat hij opeens het bewuste woord wist". In ieder geval heeft hij er, even als de andere deelnemers veel plezier en ontspanning aan beleefd. Bezorger tegemoet kryptogram-competitie. heer Toen, die bij zijn dochter aan de Emmalaan woont, wordt in december 82 jaar. Zonder mankeren heeft hij trouw zijn oplossingen ingestuurd. Helaas kwam hij niet voor een prijs in aanmer king, omdat hij in totaal vier foutjes heeft gemaakt, evengoed een bijzondere prestatie. Tot zijn tachtigste jaar heeft de heer Toen nooit enige last van ziekte of ver koudheid ondervonden, maar de laatste tijd tobt hij enigszins met zijn gezond heid. Dit belet hem niet om voor buren of vrienden nog allerlei knutselkarweit- jes op te knappen. Knutselen is zijn hob- Echtpaar Verhoog puzzelt met overgave. by, hoewel hij altijd laboratoriumwerk verricht heeft. Voor een blinde man, die in de buurt woont, heeft hij een prachtig koffertje gemaakt voor diens braille-schrijfmachine, voor een invalide maakte hij een trapje, zodat de man gemakkelijker de hoge stoep van zijn huis af kon. Ook in zijn eigen huis is de heer Toen actief. In de kelder staat een miniatuur waterzuiveringsinstallatie, zodat zijn dochter altijd schoon en zuiver leiding water heeft, zonder het Rotterdamse bijsmaakje. Op het moment is hij een speelgoedkist aan het maken voor het zoontje van de huisarts, een prachtig werkstukje, tot in de puntjes afgewerkt. De heer Toen vindt puzzelen echt iets voor de zaterdagavond. De hele familie schaart zich dan rond verschillende kranten en tijdschriften om de diverse 'puzzels op te lossen. De Havenloodt- kryptogrammen echter mocht niemand aanraken. Die loste hij alleen op. Hij liep zelfs de bezorger een eindje tege moet om toch maar zo gauw mogelijk te kunnen beginnen. Meestal lost hij dp puzzels voor 80 a 90 procent meteen op. tijd voelde hij zich i maar de kryptogrammen sloeg hij niet over. „Ja, zegt hij, „ik was er nu een maal aan begonnen, en dan vind ik dat je het ook afmaken moet". met recht van koop OC m v.a. «p.mnd. zonder eerste storti ng Demonstraties te Rotterdam dagelijks van 10 tot 4 uur door de Wurlitzer-organist JOOP WALVIS J Bij aanschaffing van een J orgel 3 MAAND&N GRATIS j ONDERRICHT. I Enorme sortering PIANO'S Prijzen vanaf 675.- HUUR mei recht van koop 1 C m v.a. JL O p.mnd. j zondezeerste storting Vraag folders en Inlichtingen bif Fa. J. van Urk R Westersingel 42-44 R'dom tel.(010)1350 25

De Havenloods | 1965 | | pagina 4