LA SUPERBE HERINNERINGEN j VAN EEN BEROEMDE VROUW DIE LAAT HAAR GELUK VOND DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 „.Dirty Charly", noemen de kin deren hem. Zijn mouwen zijn door lopend betrokken bij het schoon houden van zijn néus. Zij is zes jaar als ze voor het eerst als akro- batisch danseresje op de planken staat. Daaraan is heel wat vooraf gegaan. Een kind wordt door een tirannieke vader met erg losse handen de les gelezen. Ze móet en zal als artieste het leven door en daarom wordt er op vingers en handen geslagen tot de juiste stan den bereikt zijn. Dat er soms een vingertje breekt en dat haar dui men volkomen uit het lid zullen groeien is bij een dergelijke oplei ding inbegrepen. Moeder beroemd jongleer- nummer kan weinig inbrengen tegen het gedrag van haar man, die een zelfde opleiding achter zich heeft. Hij is de gevierde draadar tiest die later uit de nok van het theater sigaretten naar het publiek zal werpen, die hem door de fabri kant overhandigd zijn. De sigaret- tenmagnaat gaat verder en koopt de foto en naam van haar vader om deze voor een nieuw merk te gebruiken; de Abdullah sigaretten zijn weldra overal bekend. Abdul lah, de Arabische Prins, eist ont zettend veel van zijn dochter. La ter zal zij het allemaal omschrij ven met woorden als: uitbuiter en slavendrijver. Het klinkt hard, r La Petite Superbe r lost zal zijn. De draadloper wiens nummer ook nu nog niet geëven aard wordt, zal haar tot het der tigste levensjaar als het ware op sluiten om de verdiensten van het artistiek begaafde gezin niet te doen slinken. Elke avond loopt hij achterwaarts tegen een gespannen draad op en dankt minzaam voor de ovaties. Zijn nummer is af! Dat van zijn dochter moet het nog wor den! Anna Pavlova TA PETITE groeit tot La Super be. Zij danst op haar handen de pirouettes bijna zo vlug als met de voeten, zij is akrobate en ballet danseres tegelijk. Ze is 19 jaar als ze in het beroemde Londense Pa lace een contract krijgt samen met Anna Pavlova, de vrouw die haar tot de dood haar vriendin zal noe men. In het contract wordt een aparte clausule ingelast waar in duidelijke bewoordingen staat dat La Superbe niet de solodans van de stervende zwaan zal uitvoeren. Daarvoor krijgt zij een extra toe lage van „de vorstin van de dans". Ingewijden weten het reeds: La Superbe bereikt in haar dans van de stervende zwaan een zelfde ni veau als Anna Pavlova. Ze krijgt contracten uit de gehe le wereld en haar vader speelt het zo dat de familie in haar geheel gecontracteerd wordt. Ze bereist de gehelé wereld, elk klein cabaret wordt geweigerd en La Superbe ontvangt de triomf van het grote publiek. Ze danst solo en is leid ster over een groep van vijftig speciaal opgeleide danseressen; ze werkt in het gezelschap van de Franse Opera, een ongekend suc ces voor een buitenlandse! Nog steeds maakt haar moeder zelf de toiletten die La Superbe draagt. zonder een cent en zonder enige bagage, op straat zet. Ze heeft verkering gekregen en vader voor zag dat het gezinsinkomen en de contracten zouden verminderen. La Superbe valt uit de handen van een barbaar in die van haar Neder landse geliefde, de bekende akro- baat wijlen Harry Meurs. Rijksdaalder per dag J-JAAR LEVEN blijft hard. Mis schien is ze even gelukkig, ze weet het zelf niet meer, want een ellendig leven blijft haar deel en een sprankje geluk valt daarin niet op. Zij bleef 19 jaar getrouwd en was binnen vier weken zonder eni ge getuigenis gescheiden. Harry Meurs, één van de oprichters van de „Arena" aan het vroegere Sta tionsplein, liet haar werken. Zij verdiende meer dan f 200 per maand (1919) en het is in dét jaar, La Superbe danst niet meer. De toneellichten zijn gedoofd en aan de ovaties is een einde gekomen. Zestien jaar geleden klonk het laatste applaus voor een vedette die ruim een halve eeuw van haar leven op het toneel stond. Een vrouw die als balletdanseres, akrobate en als dans-pedagoge lauweren oogstte, ging zonder bombastische af scheidsvoorstellingen heen. Een knappe, begaafde ster die tussen haar vele werk door tweemaal aan een schoonheids concours deelnam (Parijs en Neurenberg) en beide keren met de eerste prijs naar huis kon gaan. Die als kind met Charlie Chaplin op school ging en eens een komtrakt tekende met de beroemde balletdanseres Anna Paulowna. Zij werd op 9 februari van dit jaar 75 jaar. La Superbe nu mevrouw Thijsebaard-Mehles is sinds haar tweede huwelijk dat tien jaar geleden gesloten werd, gelukkig. Zó gelukkig was ze nooit tevoren. In 1890 werd ze in Londen geboren. Haar ouders woonden Kennington Road 155 en acht huizen verder op num mer 181 woont de familie Chaplin. Moeder een beroemde zangeres en vader een drinkeboer. Ze ging al vroeg naar school, dezelfde school d ie ook Charlie bezocht. Een dansschool met meer dan honderd leerlingen'. Het uitstapje van The Jolly Kids naar het Dierenpark Rhenen leeft nu nog bij vele oud-leerlingen van „Tante Ma" in de herinnering voort. La Superbe kweekt een groepje meisjes op die zo uit de fabriek of van het atelier komen. Contracten die geheel Europa betreffen stromen vijf jaar lang toe. Een nieuwe klap zal La Superbe treffen en zal haar noodzaken de groep op te heffen. op de 27ste februari, dat zij tijdens de dans komt te vallen. Men roept haar man en zijn eerste opmerking is: „Ben je lui geworden?". La Superbe is niet lui! Dezelfde avond draait zij haar programma af waarin 48 „flic-flacs" en enige „butterflies" opgenomen zijn. Zes dagen later wordt haar kind (ruim 10 pond) geboren. Filip Soes man van het „Casino" aan de Cool- singel heeft haar na haar val een weddenschap voorgesteld, min of meer om het kleine vrouwtje wat moed te geven. „Jij krijgt honderd gulden als je binnen vier weken je eerstgeborene aan mij tonen kan". Zij wint de weddenschap met glans. Tante Floor Soesman doet er nog iets bij. Het kind is namelijk gro ter dan de door La Superbe aange schafte of zelf vervaardigde baby- kleding. Ze mag in magazijn „Roodkapje", ook alweer op de Coolsingel, een volledige uitzet ko pen. Met Kees Pruis staat de luie Superbe elf dagen na de geboorte weer op de planken, hij met haar kind op de armen. Veertien dagen staat ze met de gevierde Lou Bandy in een pro gramma. Steeds moet hij het kind vasthouden en juist dan doet de baby natuurlijk een plas. Een kwart eeuw later zal Lou de zoon van La Superbe, die dan zelf, on danks de tegenspartelingen van zijn moeder, een loppbaan als ar tiest heeft opgebouwd, hetzelfde scheldwoord toevoegen wat hem op die momenten over de lippen kwam. De zoon zal later die con tracten weigeren waarin ook spra ke is van een optreden van Lou! Haar man krijgt een contract in Australië en zij volgt hem, na een totale inzinking doorgemaakt te hebben, na drie jaar en blijft daar ook drie jaar. „We kwamen met honderdduizend gulden terug en ik kreeg f2,50 per dag huishoudgeld voor ons drieën." Af en toe gluurde de zon om de hoek. Sarah Bernhard koos haar uit om verschillende programma's af te werken en ze heeft twaalf weken aaneen in het Colosseum Theatre en in het Palladium ie Londen gewerkt. Namen schieten door haar hoofd: oude George Tor- my; Tuschinski; Johan Kohier; Max van Gelder; Siem Nieuwen- huizen; Henk Boot en Buziau. Theaters? Naast alle genoemde: Ze leeft van de A.O.W. samen met de man die ze leerde kennen omdat zijn vrouw ziek werd. Die heeft ze zes jaar verpleegd (,,het was zo'n schat!" en nu staat haar portret „altijd met een bloemetje erbij, meneer" op het dressoir. Ze leeft zeer eenvoudig, maar is gelukkig. Alleen het siga retten roken kan ze maar niet la ten, ondanks de verspilling van geld die daarmee gemoeid is. Veer tig per dag rookt zij er ongeveer en haar dag begint elke morgen om acht uur met een sigaretje en een kopje thee. „Mijn hele leven te beschrijven zou veel papier vergen", stelt ze vriendelijk vast. „Trouwens het had net zo goed anders kunnen zijn. Toen ik veertien was waren we in Marokko en daar was een Prins, een echte. Hij wilde met me trouwen en toen mijn vader de Prins van Lepan te kennen gaf dat dit niet door kon gaan, neeft hij me dit vaasje gegeven, met zijn eigen stempels erin." Het had anders kunnen zijn, in derdaad, heel anders! JOOP MEKES Reeds op grote hoogte op zestienjarige leeftijd. De jeugdige La Superbe groeide op tot een schoonheid. Thalia; Grand; Carré; Scala; El Amra (Parijs)Hippodrome (New York); enz. Naast de vele andere landen die zij bezocht werkte La Superbe ook nóg drie jaar in het Mekka van het ballet: Rusland. Vijf jaar op toneel TTENRY TER HAL, haalde haar op een gegeven ogenblik naar Scala. Hij zei tegen de kapelmees ter: maak maar wat muziek voor De moeder van La Superbe: Mademoiselle Alma", beroemd jongleerster. haar, want ze komt hier werken. Dat was weer in een periode dat dit hard nodig was. Ze werkte hard, maar werd zonder meer verwaar loosd. Een wereldartieste zat zon der kleding! Hierop wist Ter Hal het antwoord. In acht weken stu deerde zij zeven dansen m en het succes was ook hier verzekerd. De moeilijke perioden in haar leven, eerst met haar vader en la ter met haar man, volgden elkaar met de regelmaat van de klok op. Daarom grepen anderen in. Zij ging bijvoorbeeld een dansgroep oprichten van gewone Rotterdam se meisjes. Eén kwam er uit een snoepfabriek en de ander uit een atelier. De meisjes wilden wel en zij brachten een „paardenummer" op de planken dat zijn weerga niet kende. Contracten stroomden toe en de groep bestond al vijf jaar toen één van de meisjes moest be vallen en La Superbe vernam dat de vader van dit kind toevallig ook de man van La Superbe was. Groep uiteen, contracten met Lyon, Bordeaux en andere verbro ken. De eenzame strijd van de vrouw die in 1949 voor het laatst voor de Canadezen zal optreden krijgt ge lukkig een ander gezicht als zij in 1936 een dansschool in de Hart manstraat opent en tegelijk bijna alle kinderen uit deze buurt lid kan maken. „The Jolly Kids" telt al gauw 120 leerlingen en „Tante Ma", die dan haar „La Superbe" min of meer laat varen, krijgt het druk met het kostuumnaaien en allerlei andere dingen die haar volledig in beslag nemen. Als later het bom bardement komt verliest zij ook dit en gaat haar school met inbe grip van 3000 kostuums verloren. Laat geluk dam. Ze is tien jaar getrouwd met sleepbootkapitein Thijsebaard en zegt: „Al staat hij er zelf bij, dat is de man die mijn leven zin gaf! Dat is de man die me al tien jaar telkens weer laat weten hoe fijn het leven kan zijn". Ze is 75 jaar, maar pittig genoeg. Als zij ons foto's wil laten zien val len die op de grond en we krijgen geen kans ze op te rapen. Ze is er veel eerder bij. „Kijk maar", zegt ze trots, „met de knieën gestrekt leg ik mijn handen op de grond.' Ze maakt de spagaat nog en kan met haar vingers aan de enkel haar been nog uitslaan. „Dat zit er ingeslagen, dat krijg je er nooit weer uit." Soms komt het verleden boven, zoals die keer toen ze in een klein café gevraagd werd om een feest je van wat sleepbootkapiteins mee te maken. Een jonge „Rus" komt naar haar toe en vraagt haar ten dans. „Ik ben uitgedanst" zegt ze. Later vraagt hij of dat misschien nog meer te betekenen heeft-en ze zegt hem dat ze vroeger gedanst heeft. Hij zegt een kennis te heb ben die dat ook gedaan heeft: La Superbe heet ze. Ze vraagt of hij Wanja heet en in Moskou geboren is. Dit beaamt hij. Zij blijkt de peettante van Wanja, die ze eens ten doop hield

De Havenloods | 1965 | | pagina 11