Kamer van Koophandel is evenmin tevreden over dienstregeling N.S. Groet van de kerk voor zieken en bejaarden MEVROUW! -.^Belangrijk voor moeders! kinder-Mt-service qezoruie Voeten nu...en later! PONSTYPISTE IK HEB INTERESSE MUSEUMDIRECTEUR PAALMAN BEZOCHT AMERIKA „Oud-Leiden" naar Schiedam ROOSBEEK IN VERVAL HUUR PIANO'S HUUR mm DE HAVENLOODS DONDERDAG 14 OKTOBER 1965 Het dagelijks bestuur van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Beneden-Maas, heeft het volgende schrijven verzonden aan de directie van de Ned. Spoorwegen. Er zijn van zeer vele zijden ook van die van het gemeente bestuur van Schiedam en van de Schiedamse Middenstands Centrale, die een grote groep middenstandsondernemingen vertegenwoordigt protesten binnen gekomen tegen het feit, dat met ingang van de jongste dienstregeling een aantal sneltreinen naar en van Vlissingen resp. AntwerpenBrussel, Schiedam door rijdt zonder er te stoppen. In beide richtingen is dat per dag 11 maal het geval. Het gevolg is o.m., dat gedurende een groot deel van de dag, voornamelijk tus sen 10 en 4 uur en in de avonduren, de op de overige gedeelten van de dag fre quent in Schiedam voorkomende stoppingen tot 2 per uur beperkt blijven, waarbij dan nog globaal elk uur wachttijden van resp. om en nabij 40 en 20 mi nuten verlopen tussen twee stoppende treinen. Slation Schiedam Moge wellicht het totaal aantal treinen, dat in Schiedam stopt, ongeveer hetzelf de gebleven zijn, het merkwaardige feit doet zich voor, dat dan toch een belang rijk aantal treinen (zoals gezegd: 11 in beide richtingen) niet meer in Schiedam stopt en dat, van een 3x per uur verbin ding op de „oude lijn", waarop men ge zien de persberichten hopen mocht, al thans voor Schiedam geen sprake is. Het is gebleken, dat het doorrijden in Schie dam voor zeer veel passagiers in beide richtingen misverstand en ongerief ver oorzaakt. Daarenboven is het een won derlijk ding, dat de reizigers, bestemd voor de richting Vlissingen of uit die richting afkomstig (men denke hierbij, cm een enkel voorbeeld te noemen, aan het marinepersoneel dat, op bij de .werf Wilton in Schiedam liggende schepen moet zijn) niet in Schiedam kunnen in stappen resp. uitstappen, doch daarvoor or Rotterdam-C.S. zijn aangewezen. Het gaat hier niet alleen om de uit de stad Schiedam afkomstige reizigers, die door de thans geldende regeling worden Maassluis/Maasland en Vlaardingen af komstig, m.a.w. over een bevolkings groep die men, Schiedam meegerekend, kan stellen op ca. 180.000 inwoners, over eenkomend met een stad van de omvang van Haarlem of Eindhoven. Daarbij blijft het evenwel niet: zoals reeds vroe ger bij een andere gelegenheid moeten wij erop wijzen en dit wordt door de ons schrijvende reizigers ongevraagd be vestigd dat een deel van het in Rotter dam-West wonende reizigerspubliek zich oriënteert op het N.S.-station Schiedam, omdat men laatstgenoemd station vaak sneller en gemakkelijker kan bereiken dan het station Rotterdam-C.S. of-Noord. De omvang van déze groep laat zich be zwaarlijk vaststellen. Evenwel mag worden geconstateerd, dat er, alles bij eengenomen, een zeer -omvangrijke groep reizigers is, die nadeel of hinder ondervindt van de gewraakte maatregel en die met het stoppen van al de bedoel de treinen in Schiedam wezenlijk gebaat zouden zijn. Mochten N.S. met een beroep op het sneltreinkarakter van de bedoelde trei nen een beperkt aantal stoppingen blij ven voorstaan wat zij in een brief aan de gemeente Schiedam hebben gesteld dan vragen wij ons in gemoede af of dan niet veel beter een stopping kan uitval len bijv. in Delft (77000 inwoners), dat een aanmerkelijk kleiner „achterland" heeft dan Schiedam, hetgeen wij hierbo ven reeds hebben aangetoond. Wij willen deze gehele aangelegenheid met nadruk in de aandacht aanbevelen en op herzie ning van de dienstregeling op dit punt aandringen. RotterdamDe Hoek Evenals vorig jaar en ook wel eerder klagen reizigers uit en in de richting Rotterdam-Hoek van Holland voor de richting Utrecht en verder over de vaak lange wachttijden bij het overstappen in Rotterdam-C.S. Een blik op de dienstre geling toont de juistheid hiervan wel aan. In antwoord van N.S- bij de behande-' ling van ditzelfde punt in de vergade ring van de Spoorwegraad van vorig jaar wijzen N.S. er op, dat in de nieuwe dienstregeling '65-'66 een uuraansluiting in Rotterdam-C.S. is voorzien voor de middennetdienst en voor de treinen naar het Noorden en Oosten, een aansluiting overigens, zeker wat deze laatste ver binding betreft, die volgens het verslag nog altijd 18 k 21 minuten wachttijd vraagt. De vraag rijst of, nu vanwege de verkeerssituatie o.a. in Rotterdam de treinverbinding Rotterdam-Utrecht-cen- trum door automobilisten meer en meer lijkt te worden verkozen boven de weg, N.S. er niet goed aan zullen doen de aansluitingen in Rotterdam-C.S. te ver- Hef is héél belangrijk waar u voor uw kind schoenen koopt. Bij van Dalen vindt u in de speciale afdeling ons vakkundig opgeleid personeel. Zij zien direct welke schoen u# kind nodig heeft. Daardoor behoudt het kinder voet-service HOOGSTRAAT 71 SCHIEDAM beteren en de frequentie daarvan op te voeren. Hier lijkt onzes inziens voor bei de partijen een reëel belang aanwezig. Internationale treinen Als derde en laatste punt veroorloven wij ons, nogmaals een lans te breken voor de weder-inschakeling van het sta tion Schiedam als stopplaats voor de in ternationale treinen. Wij hebben dit punt nu reeds twèe achtereenvolgende jaren aan de orde gesteld en wij aarze len niet dit nogmaals te doen, omdat wij van de redelijkheid van het verzoek overtuigd zijn en niet minder van het belang van deze weder-inschakeling voor het reizend publiek. Wij kunnen bezwa- lijk nieuwe motieven naar voren bren gen; wij achten trouwens de argumenten, in onze vorige brieven naar voren ge bracht, steekhoudend genoeg eii wij heb ben de indruk gekregen dat men deze ar gumenten inderdaad acceptabel acht, doch voor het dilemma staat, te kiezen tussen Rotterdam-Noord en Schiedam. De afwezigheid van een Rotterdams vertegenwoordiger in de vergadering van Uw Raad was begrijpen wij het ver slag goedreden geweest, dat de Spoorwegraad verleden jaar niet tot een uitspraak is gekomen, doch meende de zaak daarvoor een jaar te moeten aan houden. Het zal U niet verwonderen, dat wij ons verzoek om weder-inschakeling van Schiedam overminderd wensen te band- haven, allerminst uit een soort misplaat ste „Prinzipienreiterei", maar alleen in het reëele belang van het reizend pu bliek. Daarom bevelen wij deze gehele aangelegenheid nogmaals in de volle be langstelling van Uw College aan. Zondag 17 oktober wordt in alle hervormde kerken de jaarlijkse oogst- dienst gehouden. De commissie van voorbereiding de oogstdienstcom- missie nodigt iedereen uit te komen luisteren naar de verkondiging van het evangelie en samen met de ge meente in deze diensten te danken voor alles wat leeft en groeit. Ter geLegenheid van deze eenen twintigste oogstdienst zullen ook nu weer na de diensten aanstaande zondagmorgen aan een zeventien- a achttienhonderd zieken, bejaarden en eenzamen een groet van de kerk worden gebracht. Deze groet zal bestaan uit een bak je fruit met een begeleidende brief. In het gemeentelijke ziekenhuis van Schiedam en tehuizen zal aan elke patiënt zo'n groet worden uitge reikt, welke groeten zondag na de dienst in de Grote Kerk naar deze huizen'zullen worden gebracht. Aan de thuisverblijvende zieken, bejaarden en eenzamen zullen de groeten uit alle wijkkerken worden gebracht door de gemeenteleden, die de morgendiensten bezoeken. Voor het klaarmaken van de bakjes fruit e.d. is een grote hoeveelheid mate riaal nodig, dat wat betreft het fruit voor een deel door de gemeente wordt bijeengebracht op vrijdagavond 15 okto ber tussen vijf en zes uur. Fruit en gaven kunnen op deze tijd worden ingeleverd in de Grote Kerk, de Opstandingskerk, de Bethelkerk en de Vredeskerk tevens in de voormalige Westerkerk en ten huize van mevrouw Bezemer, P.K.O.Laan 106. Het bijeengebrachte fruit en het fruit dat door de oogstdienstcommissie cen traal wordt ingekocht wordt op zaterdag 16 oktober tussen 8.30 en 13 uur in de Grote Kerk verdeeld in groeten bakjes fruit voor 1, 2 en meer personen. Veel medewerk(st)ers zijn nodig, jon geren en ouderen werken samen en wor den gaarne in de Grote Kerk verwacht. Ter bestrijding van de kosten ver- Fiieutvtjvs van het stadhuis Bij de diverse gemeentelijke diensten van Schiedam vonden de volgende wij zigingen in personeelsbezettingen plaats. De heer J. Overzet, die benoemd werd tot tuinarchitect is thans bij de ge meente in dienst getreden. Bij de Wo- ningdienst is de heer C. J. A. Lazeroms met ingang van 1 november benoemd tot opzichter A. De heer W. P. R. Faas- se trad als jongste bediende in dienst. Bij de G.G. en G.D. is tot bediende in algemene dienst benoemd de heer P. Hopman, die werd afgekeurd als chauffeur-ziekendrager. Bij de leeszaal Schiedam is mej. M. J. M. van Oers als volontaire in dienst getreden. Bij de dienst van Gemeentewerken kwamen als straatmakers-leerling H. Quartel, tuindersleerling, J. P. van Selm, meetassisten, P. H. Zaal en als grondwerker, B. de Koning. Tot te kenaar werd per 1 nov. benoemd de lieer H. D. van der Kamp. De heer J. F. G. Wessels is bij de Techn. Bedrij ven benoemd tot elektro-monteur. Als gediplomeerd verpleegster is in het ziekenhuis aangesteld zr. J. A. Meenks en als administratieve kracht bij de Röntgen-afdeling mej. E. J. En- gelbracht. Als laborante-bediende is bij het gemeentelijk slachthuis aangesteld mej. W. G. van Rij. De heer M. B. ten Have te Lisse, die benoemd is tot directeur van de Keu ringskring en het Slachthuis, zal ver moedelijk half december in dienst tre den. Eervol ontslag is verleend bij de Woningdienst aan opzichter A., de heer J. E. A. v.d. Plas; bij Gemeentewerken P. Kroon, opzichter A; in het Geemte- ziekenhuis aan de verpleegsters A. Au- dier, P. G. Visser, G. J. van Puffelen en G. van Toorn. Chr. Vrouwenbond houdt vergaderingen Dinsdag 19 oktober wordt door de af delingen Schiedam en Kethel van de Nederlandse Christen Vrouwenbond een gecombineerde vergadering gehouden in de Magnalia Dei-kerk aan de Alberda- straat. De avond zal worden verzorgd door het bureau Voorlichting Merkarti kelen te Soest. Woensdag, 20 oktober wordt een ex cursie gemaakt naar het museum Boy bonden aan de oogstdienst wordt in alle hervormde kerken een collecte gehouden. Dit jaar is dit de tweede collecte tijdens de dienst der offerande. Giften worden ook gaarne ontvangen op giro 47800 t.n.v. penningmeester oogstdienstcommissie hervormde gemeente. In de oogstdiensten zullen voorgaan ds. A. Hoffman, Grote Kerk; ds. R. H. Wissink, Bethelkerk; ds. K. M. Vogel, Opstandingskerk; ds. C. v. d. Steen, Vredeskerk. Aan de dienst in de Grote Kerk zal de chr. muziekvereniniging Harpe Davids haar medewerking verlenen. Voorafgaande aan de dienst in de Grote Kerk wordt om 9 uur een kinderoogst- dienst gehouden voor kinderen vanaf 7 jaar. In deze dienst zal voorgaan ds. - A. Ie Coq, jeugdpredikant van de her vormde gemeente. Enkele leden van Harpe Davids zullen aan de kinderoogst- dienst hun medewerking verlenen. De oogstdienst in de Grote Kerk vangt aan om 10.15 uur; in de Bethelkerk en de Opstandingskerk om 10 uur en in de Vredeskerk om 9 en 10.45 uur. In bovenstaande diensten is iedereen welkom. Inlichtingen over de oogstdiensten wor den gaarne verstrekt door de Schiedamse oogstdienstcommissie p.a. Rembrandtlaan 89, tel. 26 33 95 resip. Vondellaan 13a. tel. 2616 87. „Moeilijkheden en mogelijkheden" in Schiedamse „Amstelbron" Voor de onlangs opgerichte Schiedam se Handels- en Bedrijfsraad, zal dins dagavond, 19 oktober in „De Amstel bron" mr. A. Geurtsen lid van het Hoofdbedrijfschap Detailhandel spreken over het onderwerp: „Moeilijkheden en mogelijkheden", in het bijzonder in ver band met de 5-daagse werkweek. U bent getrouwd. Van werken komt eigenlijk niet veel meer. Maar wij kunnen u nu een oplossing bieden die „er wat bijverdienen" mogelijk maakt Daarbij kan rekening gehouden worden met schooltijden en schoolvakanties. AANGEPASTE WERKTIJDEN VOOR GEHUWDE DAMES Bent u in uw „meisjestijd" ponstypiste op een Buil, IBM, ICT, of Remington Rand-machine geweest? En voelt u er voor een aantal uren per dag tegen een aantrekkelijk salaris als (in Rotterdam, Den Haag of Amsterdam) nuttig te maken? Vul dan onderstaande bon in. U krijgt binnen 14 dagen bericht. om als pons typiste weer te gaan werken. NaamWoonplaats AdresGeb.datum Gedurende jaar ervaring op machines. Gewenste werktijden Te zenden aan Nijgh Van Ditmar Reclame en Marketing N.V., Westermarkt 4, Amsterdam. Op envelop vermelden PTH. VOOR IEDEREEN! Voor DAMES- en HEREN SCHOENEN en PANTOFFELS BROERSVEST 54 - SCHIEDAM VOOR IEDEREENI Voor DAMES- en HEREN SCHOENEN en PANTOFFELS BROERSVEST 54 - SCHIEDAM Op zaterdagmiddag 30 oktober zal de Vereniging „Oud-Leiden" een bezoek aan Schiedam brengen. Het programma omvat een rondleiding door de stad o.l.v. de gemeente-archivaris, alsmede bezoeken aan het archief en de Grote Kerk. Ter afsluiting zal een bezoek wor den gebracht aan het Stedelijk Museum, waar het gezelschap zal worden ontvan gen en rondgeleid door de Directeur, de heer J. Paalman. Kunstcentrum Schiedam houdt filmavond Het Kunstcentrum Schiedam geeft op dinsdagavond, 19 oktober, in zaal Irene, Nieuwe Haven 155, om 8 uur, een film avond. die ingeleid zal worden door de heer Piet van der Ham, filmcriticus van de N.R.C. in Den Haag. Als onderwerp koos de heer Van der Ham, „Het ritme, de adem en de hart klop van de filmkunst". Donderdag, 18 november wordt de jaarvergadering gehouden door de afde ling Nieuwland, waarin mevrouw M. Marijs-Visser uit Den Haag zal spreken over het onderwerp: „De Jehovah-getui- gen en wij". Nieuw raadslid In verband met zijn werkzaamheden als lid der Tweede Kamer en bestuurs lid van de Rijnmondraad, heeft ir. H. B. Engelsman bedankt als lid van de Schiedamse gemeenteraad. De heer En gelsman was de fractieleider der P. v.d. A. In zijn plaats is benoemd de heer P. Boschman. SCHIEDAMSE ^SCHOOiVHEDEIV TAe Roosbeek die in de middeleeuwen inderdaad nog een beek was en deel uitmaakte van het grachten- en slotenstelsel van Schie dam is na de demping eer. schilderachtig straatje gebleven. On telbare malen is dit straatje gefotografeerd, getekend en geschil derd. De schilderachtig heid van de Roosbeek werd niet weinig ver hoogd door de aanwe zigheid van het toren tje van het voormalige St. Jacobsgasthuis thans museum). De meeste huisjes zijn hier reeds onbewoond, ver laten en dichtgespijkerd en een groot gedeelte is gesloopt. Het ligt voor de hand dat ook dit vervallen, nochtans Schilderachtige, straatje niet aan de grote sane ring zal ontkomen. Het oude centrum van Schiedam zal zwaar on derhanden worden ge nomen en dit is een gebiedende eis, temeer daar de huisjes en het verouderde stratenplan niet te handhaven zijn. Het St. Jacobsgast huis werd in 1786 ge bouwd door de ver maarde bouwmeester Jan Giudici. Gezien van de Appelmarkt vormt het met zijn Corintische zuilen, fronten en to rentje een mooie afslui ting van de voornoem de straat aan de zijde van de Hoogstraat. OCTAVE DECONINCK ALS resultaat van het bezoek dat de directeur van het Stedelijk Museum te Schiedam aan Amerika bracht zul len het volgend jaar een aantal werken van de „Salon der Maassteden" ook in verschillende plaatsen van Amerika wor den geëxposeerd. Ook zullen in februari 1966 in totaal 33 grafische werken van elf Amerikaan se kunstenaars in Nederland ten toon worden gesteld, o.m. in Schiedam. Tevens zal een portret van de Schie- het eind der 15e eeuw leefde, ter be zichtiging naar Schiedam worden over gebracht. Dit vertelde de heer Paalman naar aan leiding van diens bezoek aan Washing ton en Philadelphia, waar hij het con gres der International Council of Mu seums (ICOM) bijwoonde. De heer Paal man heeft gesprekken gevoerd met col lega's uit 62 verschillende landen. Ook bezocht hij vele musea. Zo bezocht de heer Paalman het wereldberoemde „Smithonian Institute" te Washington. Er was ook een ontvangst door mevr. Johnson op het witte Huis. Enthousiast was de heer Paalman ech ter over de ervaringen opgedaan om trent het museumbezoek in Amerika, dat hij uitnemend noemde. Men gaat bijvoorbeeld rustig drie uur in de rij staan om bepaalde werken te mogen be zichtigen. Een heus niet alleen voor de „Mona Lisa!" De kwaliteit van hetgeen wordt geëxposeerd, noemde de heer Paalman welhaast onovertrefbaar. Hij zag er de verschillende kunstuitingen, zoals de moderne „pop-art" de „opticle- art" en zg kinetische kunst.". De schilderkunst gaat terug naar het fi guratieve element, maar wel met ster ke kleurcontrasten. Opvallend is ook, dat 90 procent van hetgeen ;n musea wordt aangetroffen, uit schenkingen be staat. Behalve de oude meesters, zoals Rem brandt, van Gogh enz. treft men ook wel werken van huidige Nederlandse Appel en Corneille. Vooral de jeugd blijkt open te staan voor de kunst en er wordt dan ook veel gedaan, om de liefde aan te moedigen. De heer Paalman betreurt het, dat in Schiedam enkele jaren geleden de „kunstschool" wegens gebrek aan be langstelling moest worden opgeheven. Het portret van burgemeester Veenlant ontdekte de heer Paalman in een kluis te Philadelphia. Het paneel, met een af meting van 60 x 40, schijnt m 1489 te zijn vervaardigd en in 1908 hier op een veiling verkocht en naar Amerika ger bracht. Tijdens het congres werden tal van on derwerpen besproken en o.m. een vraag waarover wel bijzonder lang gesproken kan worden namelijk „wat is moderne kunst?" De wijze waarop de kunstenaar zijn werken moet verkopen verschilt van die in Nederland, want het gebeurt meestal via een „dealer". Rockefeller is een van de grootste afnemers. Tot de Nederlandse deelnemers aan't congres behoorden ook de directeur van iseum in Amsterdam, de directri- dat in Delft, mevrouw Hamacher van net museum Boymans van Beu- ningen te Rotterdam en mej. J. B. van Overeem van het Maritieme Museum Prins Hendrik. De heer Paalman vertelde door het geen hij in Amerika zag en hoorde, veel nieuwe ideeën te hebben opgedaan. Aanbesteding bestrating Het gemeentebestuur van Schiedam heeft aanbesteed het bestratingswerk aan de Havendijk met bijkomende wer ken. Ingeschreven werd door fa. gebr. H. en G. Lagendijk te Rotterdam voor f 129.392; N.V. Aannemersbedrijf Slik kerveer te Ridderkerk voor f 114.000; N.V. Kleinekoort, Poot en Baade te Schiedam, voor f 105.593. De personeelsvereniging van de N.V. Verenigde Glasfabrieken te Schiedam „Vegla" begint het winterseizoen zater dag 23 oktober met een variëté-avond in „Musis Sacrum", waaraan tal van me dewerkers hun krachten zullen geven, zodat een ruime variatie in ëet pro gramma is opgenomen. Na afloop is er bal met medewerking van „The Rhythm aces". Deze avond wordt herhaald op zaterdag 6 november. Bnfl/jjRUTzERM fLECTRONISCHE ORGELS t.pr.M. „..IMP ornel- en oionofobr zondereerste storting Demonstraties te Rotterdam dagelijks van 10 tot 4 uur door de Wurlitzer-organist JOOP WALVIS Bij aanschaffing van eei orgel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT. Enorme sortering Prijzen vanaf 675.- met recht van koop M C et v.a. iiVlp.mnd. zondereerste storting Letwel: hoge inruilwaarde voor Uw oude PIANO of ORGEL Vraag folders en inlichtingen bif Fa. J. van Urk "sss Westersingel 42-44 R'dam tel.(010)135025

De Havenloods | 1965 | | pagina 4