Ziekenhuizen hebben nu nijpend gebrek aan doktersassistenten Grote belangstelling voor huishoudelijke voorlichting kü!?stgebitte; 114e jaargang no. 51 - donderdag 21 oktober 1S65 VERPLEEGSTERSTEKORT VRIJWEL OPGEHEVEN Gemeentebegroting Schiedam stelt hogere belasting voor Groet van de kerk werd een succes Koemarktbrug moet worden vernieuwd DE HAVENLOODS weekblad voor schiedam Deze editie wordt huis aan huis bezorgd in Schiedam en Kethel. OPLAGE 26 500 Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, Maassluis, Hoek v. Holland, en/of IJssel en Lekstreek mogelijk: TOTALE OPLAGE 228.0(H) onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM ft TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen! ft POSTGIRO 18344 ft ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 12 UUR ft UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" dweilen van vloeren", aldus dr. v. d. Berg. Een jaar stage lopen in de ver pleging voor medische studenten, roept allerlei bezwaren op. Inderdaad is het aantal verpleegsters in de laatste jaren toegenomen. Volgens een mededeling, onlangs door dr. J. H. Kruisinga, directeur-generaal van de Volksgezondheid gedaan, steeg in de pe riode 19601964 het aantal verpleegsters met 20 procent. Evenwel constateert dr. v. d. Berg, dat ook het werkterrein zich aanzienlijk heeft uitgebreid. Niet alleen op het ge bied van de wijkverpleging, maar ook in tal van grote bedrijven enz. vinden verpleegsters een plaats, in de particu liere verpleging, diverse tehuizen en be jaarden-inrichtingen. De ..welvaart" is er mede oorzaak van, dat de meisjes op jonger leeftijd trouwen dan vroeger. Al zijn er dus meer verpleegster, dit betekent allerminst dat zij allen de ziekenhuizen „toevallen". Nu schiet zo hier en daar de ontwik keling van de techniek te hulp, maar er blijft veel werk. dat alleen door mensenhanden in dit geval door ver pleegsters gedaan moet worden. Het schrobben, dweilen etc. van vroeger is er al niet meer bij voor haar. Het Schiedamse ziekenhuis is oud, al misschien niet „verouderd". Maar een aantal van de nieuwste vindingen zullen toepassing vinden in het in aanbouw zijnde nieuwe gedeelte, o.m. door het communicatie-systeem, waarbij een pa tiënt meteen aan een centrale post kan vragen wat men wenst en een verpleeg ster op het bellen niet eerst een gang heeft af te draven om het verzoek voor een glaasje water of zo te vernemen. Dat verzoek kan dan meteen gedaan en bespaart dus geloop en tijd. Maar, zo ver is het helaas nog lang niet. De nieuwbouw vordert maar traag! As sisten ten tek ort procent zal liggen boven het zgn. SROG- tarief. Wat de elektriciteitstarieven aangaat, herinneren B. en W. aan het besluit van de gemeenteraad van Rotterdam tot verhoging daarvan. Het is aan Schie dam niet toegestaan stroom door te le veren aan verbruikers beneden het vast gestelde tarief. Er zal voorts een vast rechttarief worden ingevoerd dat niet meer afhankelijk zal zijn van de per ceelsoppervlakte, doch van de afgeno men stroom. Door invoering der nieuwe tarieven, zullen de verbruikers- totaal f 135.000 be talen, waarvan de helft aan het Schie damse bedrijf ten goede komt en de andere helft aan Rotterdam. Ten slotte stellen B. en W. de honden belasting te verhogen en te brengen op f 10,- bij inkomen van f 5000 of minder van de eigenaar der hond (thans f 5) f 25 tot inkomen van f 10.000 (f 10)f 50 tot f20.000 inkomen (f15) en f60 bij ho ger inkomen (f 25)voor een tweede hond wordt f100 geheven. Voor 1964 bedroeg de bruto-opbrengst der hondenbelasting f33.000 die thans op f 48.000 wordt geraamd. De belasting is niet verschuldigd voor honden-eigena ren boven 65 jaar en met inkomen lager dan 115 procent der A.O.W. REPARATIES le klas werk onder volledige garantie Billijke tarieven Desgewenst crediet-service INSTITUUT DENTSIIA Hoogstraat 40 - teL 126010 - Rotterdam „Neen," zegt ons dr. J. H. van den Berg, directeur van het Gemeente ziekenhuis Schiedam, „met het verplegend personeel gaat het wel, maar met de assistenten, is het heel wat moeilijker." Niet dat het ziekenhuis nu echt een overvloed van verpleegsters bezit, dat echt weer niet, maar dank zij een speciale school lukt het om daarin te voorzien. Er is wel een ernstig tekort bij de medische staf, wat overigens zich niet tot het Schiedamse ziekenhuis beperkt, die klacht is landelijk. Volgens de jongste gegevens, bestaat er in de Nederlandse ziekenhuizen een gemiddeld tekort van 15% aan verpleegsters, welk percentage voor psychia trische inrichtingen wel het dubbele bedraagt. Ziekenhuis Dijkzigt in Rotterdam kan zelfs niet alle zalen in gebruik nemen, zo'n nijpend tekort bestaat daar aan verpleegsters. Onlangs deed de geneesheer-directeur dan ook een beroep op gehuwde ver pleegsters om zich te melden. In het Amsterdamse gemeente-zieken huis is de toestand al niet veel beter, daar staat men voor het dilemma nog meer zalen te sluiten of meisjes van 1819 jaar groter verantwoordelijk werk op te dragen, waartoe zij in feite nog niet in staat zijn. Daarentegen lieten de academische ziekenhuizen in Leiden, Groningen en Utrecht zich minder pessimistisch uit over het verpleegsterstekort, al gaf men toe. dat er ellelange wachtlijsten zijn voor opname van patiënten. Hoe is nu de situatie in het Gemeen teziekenhuis Schiedam? We gaven in het kort daaromtrent de mening van dr. Van den Berg weer, het is met de me dische assistentie veel moeilijker gesteld dan met het verplegend personeel. Dat is niet zomaar èen toevalligheid. „Wan neer we niet onze adspiranten-school be zaten, zou het er weieens slechter uit kunnen zien", vertelde dr. Van den Berg. A dspiran tenschool Het was vaak een vervelende situatie, wanneer meisjes van omstreeks 15- 16 jaar zich kwamen aanmelden om verpleegster te worden en wij moesten meedelen, dat zij nog te jong waren, want 18 jaar is de leeftijd voor leer ling-verpleegster", aldus dr. v.d. Berg. Om die reden is in een gebouwtje bij het ziekenhuis een lokaal tot „adspiran ten-school" ingericht. Meisjes van huis houdschool of met andere schooloplei dingen, kunnen dan gedurende twee jaar deze school bezoeken. Zij zijn uiteraard niet intern. De school duurt van half september tot half april. Het vorig jaar telde de school 25 leerlingen, thans zijn het 16. In die tijd ontvangen de meis jes onderricht in natuurkunde, scheikun de, biologie, kortom, algemeen voorbe reidend onderwijs voor het verpleeg stersdiploma. De meisjes verrichten ook één uur per week praktische les in het ziekenhuis en worden op deze wijze voorbereid. De meisjes ontvangen les van bevoeg de leerkrachten, ook dr. v. d. Berg do ceert zelf enkele vakken, evenals de an dere doktoren. Wanneer de meisjes dan later in het ziekenhuis gaan werken, volgt de driejarige verpleegstersoplei ding. En dat is weer een heel ander onderwerp. Want, zoals dr. v. d. Berg constateert, het zijn vooral in die groep dat er een vrij sterk verloop is, omdat talrijke verpleegsters in het huwelijks bootje stappen. Soms behalen zij eerst haar diploma, maar ook zijn zij dik wijls voor die tijd reeds vertrokken. Wanneer de adspiranten-school er niet zou zijn, dan zat het ongetwijfeld veel moeilijker met de verpleging dan nu. Niet dat er een overvloed van personeel is, dat allerminst en graag ziet ook het Schiedamse ziekenhuis aanvulling van het personeel. Doch het is nog niet zo, dat zalen gesloten moeten worden of bedden leeg staan, omdat het personeel het niet bij kan benen. Over dat „bij-benen" gesproken, dr. v. d. Berg wil allerminst ontkennen dat het verpleegsterberoep niet het gemak kelijkste is voor een meisje „Ze moeten er echt zich toe aangetrokken voelen", stelt hij vast. Goed, het is waar, dat ook in de verplegin de 45-urige werk week is ingevoerd, maar dat is dan ook echt 45 uur wérken. Wie weieens in een ziekenhuis moet zijn, kan zich daarvan overtuigen! Het is een voortdurend gedraaf en beweging; tijd om eens rustig een praatje te ma ken of sigaretje te roken, zoals in de meeste anderen „banen", is er in de verpleging niet bij. Dr. v. d. Berg onti Adoptie Verpleegsters in het Schiedamse zieken huis nemen er even tijd af om de kleuters bij de maaltijd te assisteren. deren, een jaar „zieke».huisüïcnst in te voeren, vindt dr. v. d. Berg niet erg aanlokkelijk, hoewel er ongetwijfeld voordelen aan verbonden zijn. Ook de werkgroep van dr. A. Querido, die genoemd plan bestudeerde, was er niet enthousiast over, integendeel, men meende dat de studenten niet benut moeten worden om een verpleegsterste kort op te vullen. Geheel afwijzend staat dr. v. d. Berg evenals trouwens ge noemde werkgroep tegenover een soort dienstplicht voor meisjes en ook voor militaire dienst-weigerende jonge lieden. in de ziekenhuizen. „Wat moet je er mee beginnen, wanneer het werk niet met liefde gebeurt. In een gewoon bedrijf kan dat al niet. in een zieken huis beslist helemaal niet. zelfs niet al betreft dat maar het schrobben en ters-assistenten. „Toen ik indertijd in Groningen in het ziekenhuis ging solli citeren als assistent werd mij gezegd: „Je bent de 38ste, geen schijn van kans. Nu is het onmogelijk een assistent te krijgen", aldus dr. v. d. Berg. Het is een probleem, waarmee b.v. ook an dere ziekenhuizen in Schiedam en om geving hebben te worstelen. Dit nu is 'ernstiger dan een even tueel gebrek aan verpleegsters. Het be tekent o.m., dat bepaalde verantwoor delijke taken moeten wórden overgedra gen aan hoofdverpleegsters, verpleeg sters en leerlingen, omdat de nog aan wezige doktoren uiteindelijk niet alles kunnen. De oorzaak van dit assistenten tekort is, aldus dr. v. d. Berg te wijten aan het feit, dat we thans in de na oorlogse periode bezig zijn. De alge mene behoefte aan artsen, o.m. door school- en bedrijfsartsen is aanzienlijk gestegen. Door uitbreiding der steden, moeten er meer huisartsen zijn enz. Berg ontkent dat allerminst. Het salaris is de laatste tijd inderdaad aanzienlijk opgetrokken, doch het parti culiere bedrijfsleven kan daar gemakke lijk tegenop. Neen, voor de „beste baan" behoeft een meisje echt geen verpleeg ster te worden. Maar, een mooier, belangrijker en opofferende „baan" ten dienste van de mensheid, is niet denkbaar. Hier is echt sprake van een roeping, die de hele inzet vereist en daarom niet per dag zijn de verpleegsters in de weer. Het Schiedamse ziekenhuis telt ongeveer 250 patiënten tegen 140 ver pleegsters, die dus om zo te zeggen dag en nacht dienst moeten doen. „De aan trekkelijkheid van het beroep moet uit je zelf komen, anders val je er af", constateert dr. v. d- Berg. „Niet voor niets noemde men haar vroeger „lief dezusters". Er zijp slechts enkele gehuwde ver pleegsters werkzaam, maar de moeilijk heid is hier gewoonlijk, dat zij de bes te diensturen wensen. Dat wil dus zeg gen, niet 's avonds en 's nachts en niet in de weekeinden. Met als gevolg, dat juist die minder aantrekkelijke dienst uren overblijven voor het jonger, vaste personeel, dat op den duur min of meer terecht gaat mopperen. TEDERE WEEK komen zo rond zeshonderd Schiedamse vrouwen en meisjes naar gebouw „Sursum Corda" in de Nieuwstraat, om nog wat kennis te ver garen van allerlei huishoudelijke aangelegenheden. In sommige gevallen staan de handen van de vrouwen verkeerd, b.v. als er iets aparts moet worden gedaan, zoals een leuk geschenk maken; wat extra voor feestdagen koken: bloemen schikken; een goede gast of gastvrouw zijn of een aardig hoedje maken. Bij dit alles assisteert dan de „Stichting voor huishoudelijke en gezinsvoorlichting." heeft de noodzaak tot opvoering van de in komsten, o.m. middels verzwaring der opcenten op de Personele belasting. Hierbij zal gebruik worden gemaakt van de mogelijkheid tot een progressie ve verhoging, die varieert van 150 tot 280 opcenten, en het gemiddelde dan .182 opcenten bedraagt. Bovendien is Schiedam momenteel verdeeld in een le en 3e klasse voor de heffing van Personele belasting, als ge volg van een landelijke indeling. Deze geldt o.m. door de bebouwingen in het Nieuwland niet meer. Daarom wordt voorgesteld het hele gebied In de le klasse onder te brengen. Van de 23.550 percelen in Schiedam, zullen dan 1530 naar de le klasse ko men, waarvan echter 20 procent wegens te lage huurwaarde niet wordt belast. Als geheel, zullen de opcenten volgens raming f411.500 opbrengen, hetgeen plm f48.000 meer is dan dit jaar. Voorts stellen B. en W. voor de wa terleidingtarieven te herzien, in verband met de steeds stijgende lasten voor het bedrijf. Voor het jaar 1966 zal het be drijf volgens raming een verlies opleve ren van f96.900 en om dit te voorkomen wordt voorgesteld, om met ingang van 1 januari 1966 de prijs met drie cent per kubieke meter water te verhogen, hetgeen f 145.000 meer zal opleveren. Het college stelt hierbij in het vooruit zicht dat, indien de kosten niet worden opgevangen, het volgend jaar een nieu we verhoging mogelijk kan zijn. Het ta rief wordt nu 31 cent per m3 voor de eerste 6000 m3; 26 cent tot 15.000 m3, 23 cent tot 50.000 m3 en 20 cent daar boven. Wat de gastarieven betreft, de begro ting 1966 vertoont een tekort van f272.500, welk bedrag mogelijk tot f172.500 kan dalen. Het wordt daarom gewenst geacht tot tariefswijziging over te gaan. De verhoging bedraagt plm. 6 procent en drukt op alle huishoudens ongeveer even zwaar. Een hogere opbrengst van f150.000 wordt verwacht Waar echter vermoedelijk per 1 okto ber 1966 de aardgastarieven ingevoerd zullen worden, geldt een en ander dan slechts voor 9 maanden en wordt het niet nodig geacht voor die periode spe ciale wijzigingen voor de industrie aan te brengen. Wel wordt de mogelijkheid om, ten behoeve van verwarming, een speciaal vastrechttarief aan te vragen. Omdat de aardgastarieven in sterke a te afhankelijk zullen zijn van de v warmingsdoeleinden, ligt het in de icmra c doeling t.z.t. daarvoor een speciaal ta- Mnder Dit* laats'te "is temeer" onaanvaard baar, daar de Koemarktbrug ligt in een zeer drukke verkeersader. Kortom de moeilijkheden, die zich telkens weer aandienen als gevolg van de eigenlijk niet meer te herstellen onvolkomenhe den in de elektrische installatie van de brug, moeten verdwijnen. In de geleidebrief bij de begroting voor 1965 hebben B. en W. van Schie dam dan ook reeds tot uitdrukking ge bracht, dat met de vernieuwing van de ze installatie in de loop van 1965 reke ning gehouden moet worden. Volgens het plan, dat hiervoor inmid dels is uitgewerkt de hoofdkasten- batterij, de voorschakelapparatuur voor vier motoren, de eindschakelaars, de be veiligingsschakelaars enz. zullen worden vernieuwd zullen de. kosten f52.000 bedragen. Als goed resultaat van de zondag in de Nederlands hervormde kerken van Schiedam gehouden oogstdienst, kon na afloop daarvan aan tweeduizend zieken en bejaarden een hoeveelheid fruit wor den bezorgd, wat natuurlijk met veel dankbaarheid werd geaccepteerd. Tientallen jongelieden hebben zich be ijverd om het meegebrachte fruit in kerken op te stellen, waarna dit na af loop van de dienst moest worden be zorgd. De elektrische Installatie ter bedie ning van de Koemarktbrug, die sinds 1926 heeft dienst gedaan, voldoet niet meer aan de eisen. Deze, dus al sterk verouderde installatie, vertoont boven dien gebreken, waardoor van tijd tot tijd, doch in toenemende mate storin gen optreden. Opening of sluiting van de brug is dan niet mogelijk. Hetzij het scheepvaartverkeer hetzij het land- verkeer_ ondervindt hiervan ernstige dat niet i PMAN JUWELIER voegde leerkrachten op dat terrein. Er is keus tussen ochtend-, middag- of avondcursus. adoptie. Een aantal ja ren geleden kwamen enkele meisjes uit Curagao in het Schiedamse ziekenhuis in de verpleegstersopleiding. Zij keerden naar haar land terug, en vertelden daar van haar ervaringen. Het enthousiasme van die eerste groep meisjes heeft tot resultaat gehad, dat nu vrij regelmatig een aantal meisjes uit Curagao thans zijn het er 6 in het Schiedamse zie kenhuis aan de opleiding deelnemen. En ook hierdoor wordt de verpleeg sters groep in Schiedam aardig op peil gehouden. Regelmatig komen er ook nog de aanmeldingen voor de adspiranten- school, want aanmelding is thans nog mogelijk, doch sluit binnen enkele we ken, tot de nieuwe cursus begint- Dienstplicht Over een eventuele „verpleging-dienst- plicht" is dr. v.d. Berg allerminst en thousiast, hoewel dus zijn ziekenhuis niet zo direct in de moeilijkheden verkeert, als bij anderen het geval is. Het idee van prof. dr. P. Muntendam, directeur van het Instituut voor Sociale Geneeskunde in Leiden, die onlangs pleitte voor meisjes die medicijnen stu- Men heeft in Schiedam wel een „flying start" op dat gebied gehad. Toen een goed jaar geleden mejuffrouw p. M. de Haas, de leidster van de Schiedamse afdeling de cursus begon, waren er de eerste avond welgeteld vier dames als pioniersters. Dat aantal is wonderlijk snel toegeno men tot zeshonderd. Dit is wel een be wijs, hoezeer het werk van de stichting in Schiedam is aangeslagen. Zo snel, dat thans zelfs voor diverse cursussen het bordje „vol" moet worden getoond. Er is voor die zeshonderd cursisten geen royale behuizing aanwezig: slechts twee lokalen van „Sursum Corda" staan mejuffrouw De Haas ter beschikking, waarvan ze dan zelf een lokaal voor de uitgebreide administratie moet benutten. Het overige speelt zich dus in één enkel lokaal af. Wel wordt gastvrijheid geno ten in de keukens van enkele Schiedamse huishoudscholen, omdat in „Sursum Cor da" geen keuken aanwezig is. Maar goed, de Schiedamse vrouwen en meisjes die één of meerdere van de to taal 12 verschillende cursussen volgen, zien toch kans er heel wat op te ste ken, dat in het verdere leven te pas kan komen.Er zijn ook cursussen voor baby- verzorgen, een naaicursus en verzorgen van de kleding; hoedjes maken; koken en voedingsleer; handwerken; verzorgen van uiterlijk; huisvrouwengymnastiek, verrichten van kleine karweitjes thuis. Aan deze cursus mogen ook heren deel nemen, evenals aan de kookcursus. De grootste belangstelling gaat uit naar het koken, het naaien en hoedjes maken. „Als we een eigen keuken had den, zouden we die de hele week wel kunnen bezetten, zoveel aanmeldingen voor deelname aan die cursus hebben we", vertelde mejuffrouw De Haas. Het is eigenlijk ook wel een beetje een teken des tijds. Vroeger gingen immers veel meisjes na de school „in het huis houden", maar dat is er vrijwel niet meer bij. Doch wanneer het tot de trouwdag komt, dan doemen de huishoudelijke pro blemen op en staan de handen van veel bruidjes beslist verkeerd. Welnu, die kun nen middels de Stichting voor huishoude lijke voorlichting recht gezet worden. Hetgeen ook betekent, dat door deze stichting vaak echtelijke moeilijkheden kunnen worden voorkomen. Want, er be staat ook de mogelijkheid om te worden ingelicht omtrent de besteding van het huishoudelijk budget, waarmee laat men het eerlijk bekennen sommige jonge vrouwen wel moeite hebben. Ook daarin kan advies worden gege ven. Het „doen zoals moedertje het deed", geldt in deze tijd niet meer. daarvoor leven we te snel en is er teveel ver anderd op veel en velerlei gebied. Om daarin „bij" te blijven, zijn de cursus sen geopend. Een bijzonderheid hierbij is ook, dat een zgn. „objectieve consu mentenvoorlichting" is ingesteld. Deze staat geheel onafhankelijk van het be drijfsleven. Advies is voor ieder verkrijg baar. Dit betekent dat bij aanschaf van kostbare en belangrijke goederen, zoals koelkasten, naaimachines etc. adviezen verstrekt worden, ook op het gebied van de afbetalingen enz. Het is reeds gebleken, dat dergelijke adviezen nut afwerpen en moeilijkheden kunnen voorkomen. Deze adviezen, die geheel onafhankelijk worden gegeven, zijn kosteloos. De stichting, die een landelijk karak ter heeft, en nu in ruim vijftig plaat sen in Nederland werkzaam is. werd vo rig jaar in Schiedam opgericht. In het plaatselijk bestuur hebben zitting o.m. mr. G. Roelofsen, voorzitter, mevrouw A. VerkerkStplwerk, secretaresse en mevrouw J. van Baarle-Chaeffer, pen ningmeesteres. Zoals gezegd, het zag er eerst niet zo hoopvol uit voor het wel slagen, doch daarna trad zeer snel een verandering in. Het is juist de monde linge aanbeveling door de deelneemsters aan cursussen zelf, die de belangstel ling enorm deed toenemen. De financiën behoeven geen beletsel te zijn; de meeste cursussen bestaan uit 8 lessen en er wordt 75 eert per les be taald. Er z(jn voor iedere cursus be- ïengcursus mugeiija., vuur anderen zoals het hoeden vervaardigen, moet gezien de wachtlijst de deelname tot een enkele cursus worden beperkt. „Het is hier be slist geen school; de gezelligheidsfactor speelt er een rol bij", aldus erkent me juffrouw De Haas. Niettemin zijn deze cursussen van grote sociale betekenis en helpen zij in veel gezinnen eventuele fi nanciële lasten te verlichten. Daarvan kan mej. de Haas vele voor beelden van opsommen; de huismoeder die met een vreugdevol gezicht een pracht van een jurkje kwam tonen, voor enkele guldens uit een lapje vervaardigd; de ander die niet aan een nieuw hoed je toe kwam, omdat er zoveel anderen in het gezin vóór gingen, doch nu voor een luttel bedrag haar wens vervuld zag. Zo gaat de betekenis van deze cur sussen ver uit boven het „gezellig sa menzijn" en kan aan de honderden ge zinnen een dienst worden bewezen, welke „onbetaalbaar" kan worden ge- BLANC DE BOEUE OSSEWIT Belgische frituurvet, stearl VRAAG UW noemd. Want ondanks de „welvaart" Is het toch voor veel huismoeders niet zo eenvoudig, om de vermaarde eind jes aan elkaar te knopen. En de jonge huismoeders vinden hier een gelegenheid, om zich voor een nieuwe taak te bekwamen. De dames der cursus: „Vervaardigen van hoedjes", doen haar best op het model van haar keuze.

De Havenloods | 1965 | | pagina 1