EUROPOORT NU! I Een fascinerend spel van mensen met de toekomst KRATZ v a ,WJi\ De meest vooruitgeschoven post van Europoort. Sleepboten liggen te wachten op de supertankers. Hier staan ook de gebouwtjes tan de roeiers en de loodsen. uur per dag. Daar zitten ze met veel meer mensen. Kijk maar om je heen. Hier is niets te beleven." Mis moedig staart hij door de ramen naar de paar schepen, die bij de raffinaderijen liggen te dromen en naar de grijze, grauwe verten. Naast het gebouwtje van de roei ers staat het huisje voor de loodsen. „Maar daar is nooit iemand," zegt Gerrit Schuitemaker. „Het is hier veel te ongezellig. De loodsen ko men hier alleen naar toe als ze naar een schip moeten en als ze even moeten wachten, komen ze bij ons zitten. Ja, straks, als het hier wat drukker gaat worden, dan wordt die post wel continu bezet. En de mensen van de sleepboten? Maar zo ver zijn we nog lang niet. Nou, die blijven aan boord. Daai hebben ze hun eigen gezelligheid. Radio en televisie en zo." Radio en televisie hebben de roei ers ook, maar ze zijn blij met elke opdracht, die zte moeten uitvoeren, omdat die de eentonigheid van de dagen breken. Blij met de vier sche pen, die gemiddeld per 24 uur Euro poort binnen komen, blij met de veerdienst, die ze tweemaal per dag voor voetgangers onderhouden tus sen Rozenburg en Hoek van Hol land en blij met de oproepen om een telegram of mensen naar op de boeien gemeerde schepen te bren gen. Per 24 uur gemiddeld vier scher pen. „Maar," zegt Gerrit Schuitema ker," ze tellen dan ook heel vaak voor tien. In Rotterdam komen schepen van tienduizend ton. Hier komen ze van honderdduizend ton en dat telt aan. En straks zijn het er veel meer." Straks, als de toekomst al weer naar het verleden begint uit te wij ken. Als de pioniers uit Europoort zijn verdwenen en als de draglines, de zandzuigers en de bulldozers hun honger hebben gestild. Dan zullen de honderdduizenden liters olie, die hier het land binnen ko men, aangroeien tot vele miljoenen. Dan zal ook de Noorse kerk aan de Europaweg minder verloren staan, omdat er dan altijd schepen zullen zijn met mensen, die dankbaar ge bruik zullen maken van de kerk, die daar in dit beginstadium reeds Reeds nu werpt de toekomst haar licht ver vooruit. Wat aan de ene kant ten behoeve van Europoort wordt afgebroken, wordt aan de an dere kant met verdubbelde energie opgebouwd. Rozenburg, eens een klein en vrijwel onbetekenend dorpje, krijgt de ene nieuwe woon wijk na de andere. Woningen voor mensen, die straks in dit grote ge bied zullen gaan werken. Europoort. Het verhaal van de toekomst. Een toekomst, waarop niet alleen het Waterweggebied, maar in feite heel Europa zit te wachten. Want als straks de mil joenen guldens zijn uitgegeven, zal heel West-Europa profiteren van wat hier is geschied. JAN DIJKSTRA Voor J.A.HENCKELS 1 staalwaren I Korte Hoogstraat 18-Rotterdam 1 I telefoon COIO) 13 57 63 I DE HAVENLOODS DONDERDAG 21 OKTOBER 1 Honderden kilometers pijpleidingen. Maar dit is nog maar een begin. Want zij zullen aangroeien tot vele duizenden kilometers. Grijze, grauwe wegen, afgezet met jonge bomen, die dapper wat fleur proberen te brengen in de ogenschijnlijke eentonig heid van het Rotterdamse bouwen aan de toekomst. Draglines, bulldozers. Pijpleidingen. Zij schijnen uit het niets te komen om plotseling onvoorstelbaar grote hoeveelheden zand en wa ter uit te braken. Water, dat in de grauwheid van een herf stige dag bijna niet te onderscheiden is van het land. Hoge schoorstenen, opdoemend uit de mist. En schepen, groter dan de gemiddelde mens, die wel eens een haven bezoekt, ooit heeft gezien. Schepen als grote drijvende bakken, die zich alleen maar thuis lijken te voelen ergens midden op zee, omdat de haven, hoe groot ook, altijd nog te eng lijkt 'te zijn om ze te huisvesten. Havens, die nog niet eens klaar zyn. Dat is Europoort nta. Het is een fascinerend spel van mensen met de toekomst, een tóekomst, die zich nu reeds aftekent ir de grote, uitgestrekte watervlakten, doelloze binnenzeeën, waarin straks schepen zullen moeten varen. Die zich ook af tekent in de weinige wegen, die naar schijnbaar geheimzinnige doelen lijken te voeren. Gulf, Caltex^ Shell. Namen van ben zinepompen, die hier de namen zijn geworden van kleine stadjes met eigen straten, die zich aftekenen als toekomst steden in een science-fictionverhaal. Steden als grote labora toria, met hoge schoorstenen en vlammen, die aan de wolken schijnen te willen likken. - V-I die plaats heeft moeten maken voor de niets-ontziende honger van de moderne haven. Herkauwende koei en zijn verdreven door alles op schrokkende draglines en lande rijen, die eens zorgzaam werden be werkt, zijn nu herschapen in grote watervlakten of in terreinen, waar op straks grote bedrijven zullen worden opgericht. Voor de leek, die zich niet heeft voorzien van voldoende documenta tie, is Europoort een doolhof van wegen, die hem voeren door een gebied, waar nog van alles mee moet gebeuren. Neem bijvoorbeeld de Europaweg, een van de nieuwe wegen, die het gebied met het ach terland, de Botlek, en aan de andere kant met Oostvoorne, via een mo derne brug, verbindt. Aan de ene kant van de weg ligt de Brielse Maas, een reeds nu bijna overbe volkt recreatiegebied. Aan de an dere kant ligt Europoort, tenminste, wat er nu nog voor doorgaat. Maar de leek zal nog niet kunnen aanwij zen waar de havens komen. Die zijn nog slechts te zien op die plaatsen, waar enkele raffinaderijen zich als pioniers hebben gevestigd. Maar wie de weg kwijt is geraakt of wie wat meer wil weten over de toekomstige ontwikkelingen, kan altijd terecht bij Rob de Pionier of bij zijn vader, de heer H. C. M. Veu- gels, die zich ruim zes jaar geleden in het Europoortgebied hebben ge vestigd. Eerst stonden zij met een friteswagen afwisselend op verschil lende punten. Nu hebben zij een café-restaurant, vlak bij de Gulf- raffinaderij en aan de voet van de nieuwe brug over het kanaal, dat straks voor de binnenscheepvaart de achterdeur van Europoort gaat De heer Veugels heeft door de ja ren heen onofficieel de functie ge kregen van V.V.V.-directeur. Onder het serveren van de onvoorstelbaar grote hoeveelheden koffie wijst hij - zijn klanten de weg. Hij kent ieder een, die in het Europoortgebied werkt en hij kent ook de meeste mensen, die er geregeld komen. Wanneer op het krüispunt vlak bij zijn zaak een autobotsing ontstaat hetgeen aan de orde van de dag is, als gold het een kruispunt van twee drukke Rijkswegen belt hij onmiddellijk de politie en de be stuurders van de auto krijgen tegen de schrik een kop koffie. Bij storm weer tijdens de weekeinden waar schuwt hij de aannemers, wanneer hun materialen gevaar dreigen te lopen, en op rustige weekeinden controleert hij of alles er nog goed bij staat. En wanneer een schipper, die de volgende ochtend vroeg moet beginnen met lossen, bang is, dat hij zich zal verslapen, dan hoeft hij de heer Veugels maar een wenk te ge ven en hij wordt op tijd gewekt. „Wij beginnen 's morgens om vijf uur en we gaan 's avonds om zes uur dicht," zegt de heer Veugels. „Dat moet wel, want 's avonds is het hier niet erg pluis. Er komen veel dronken zeelui en zo. Maar als we gesloten zijn, dan nog kan ieder een hier terecht. Als iemand zonder benzine staat, hoeft hij maar aan te bellen en hij wordt geholpen. Dat doen we altijd. Maar we houden de zaak niet open, want er is hier ver der geen toezicht. Politie zie je hier bijna nooit en zeker 's avonds niet." Dan wijst hij vol trots op zijn alarmsysteem en op de grote licht masten, die om de zaak heen staan. „Ze hebben al verschillende keren geprobeerd hier in te breken, maar zodra ik de alarmbel in werking zet en het licht buiten aansteek, dan gaan ze er wel vandoor," zegt hij vergenoegd. Rob de Pionier, zoals iedereen hem noemt, en zijn vader voelen zich goed thuis in het Europoort gebied. „We zien het allemaal groei en," zegt hij. „Toen we hier pas kwamen, was er nog niets. Toen was het helemaal een grote woes tijn". Er begint zo langzamerhand wat tekening in te komen. Gerrit Schui temaker uit Rozenburg vindt het nog allemaal maar niets. Hij is een van de roeiers, die de meest voor uitgeschoven post van Europoort bezetten. Zijn post is moeilijk te bereiken, via modderige wegen vol gaten. Zelfs lijkt de weg ineens dood te lopen, wanneer men een van de laatste radarposten langs de Waterweg heeft bereikt. Maar wie doorzet kan de post vinden, tegen over Hoek van Holland, op een landtong, die het Europoortgebied scheidt van de Waterweg. Daar is ook de haven, waar de sleepboten in schijnbare rust liggen te wachten op de grote tankers. „Er gaan hier dagen voorbij, dat je geen mens ziet," zegt hij, terwijl hij genietend een gebakken schol letje verorbert. „De andere posten van de roeiers zijn veel gezelliger. Hier zitten we met ons drieën, acht Wanneer men nu door Europoort rondzwerft en de kans loopt ver loren te raken in de chaos van wat nog worden moet, tot men bij de metershoge plattegrond van dit ge bied komt, waarop staat aangege ven hoe het allemaal worden zal lijkt het een belachelijke gedachte, dat dit werk begonnen is met de beroemde eerste spade, die in 1958 in de grond werd gestoken. Wat is één spade in een gebied, waar een kubieke meter al geteld wordt als een korreltje zand? Waar gerekend wordt met tonnen, en waar de meest bekende cijfers ge schreven moeten worden in getallen met zes nullen? Want ook dat is Europoort, een miljoenendans, mo derner dan de twist of de jenka, waarvoor nog lang niet alle muziek geschreven is. Het verhaal van Europoort is een toekomstverhaal. Wat nog zou kun nen herinneren aan het verleden, is verdreven of wordt nu nog afge broken. Hier en daar staan nog de muren overeind van een boerderij, Seventh Street. Een Amerikaanse straat op Nederlandse bodem. Dit is de raffinaderij van de Gulf, een van de eerste bedrijven, die zich in Europoort hebben gevestigd.

De Havenloods | 1965 | | pagina 9