Bij de buitensluis „De vergulde hand'' een legendarische boerderij Hoog octaangetal van benzine voorkomt „pingelen" van motor OECUMENISCHE DIENST IN GROTE KERK Schiedams Chr. Mannenkoor gaf mooi jubileumconcert I j 3 I 3 J J3|1 ;'v| DE HAVENLOODS DONDERDAG 23 OKTOBER 1965 Aan de dijk van Vlaardingen naar Maassluis liggen ver schillende boerderijen die eeuwen oud zijn. Het is er over het algemeen rustig ge weest. Veel verkeer was er niet langs de dijk naar Maassluis. Het was ook niet zo aantrekkelijk om er langs te gaan want van bestrating was heel lang geen spra ke. Pas heel laat werd er een werkelijke weg aangelegd. Dat er over zo'n gebied le gendes ontstaan is niet zo vreemd. Over het algemeen zijn stille afgelegen plaat sen goede bronnen voor het ontstaan van allerlei bijzondere verhalen. Rechts van de Maassluise dijk komend van Vlaardingen vindt men kort na elkaar twee boerderijen. De tweede is „De Vergulde hand". Een wat vreemde naam zo op het eerste gehoor. De naam is wel begrijpelijk als men de gevel steen Ziet die precies in het midden van de voorgevel zit juist onder het dak. Daarop is een vergulde hand afgebeeld met de palm naar voren. evenwel door eenraam wildeontsnap pen probeerden een van de dieven hem te grijpen. Hij greep mis en sloeg met de vlakke hand, die nog onder het bloed zat van de moordpartij op de an dere bewoners, tegen de gevel. Toen de schout met zijn helpers na de waar schuwing arriveerden op de boerdetrij AI zullen velen wellicht de wenkbrauwen fronsen sinds de laatste Troonrede, toch is het zo, dat benzine in feite een goedkoop produkt is. Zonder belasting kost een liter superbenzine nog geen 2214 cent, gedestilleerd water daarentegen dertig cent, melk vijfenvijftig en een liter bier ongeveer een gulden twintig. De kwaliteitsverbetering van de ben- Wie regelmatig de advertenties van de grote benzinemaatschappijen leest, vraagt zich al gauw af of de energiebron nu werkelijk opmerkelijke veranderin gen heeft ondergaan. Hierover bestaat bij vele automobilisten nogal verschil van mening. Toch kan deze vraag be vestigend worden beantwoord, vooral wanneer men weet, dat de huidige super- benzine evenveel energie levert voor uw auto als de brandstof die tijdens de Tweede Wereldoorlog voor jachtvliegtui gen werd gebruikt Met een liter benzine uit 1939, aldus het oktobernummer van „Het Beste uit Reader's Digest", kon men een ton gewicht aan auto ruim twaalf kilometer verplaatsen met een snelheid van vijfnzestig kilometer per uur. Dezelfde hoeveelheid benzine uit het jaar 1960 kan eenzelfde gewicht bij de zelfde snelheid ruim twintig kilometer verplaatsen. zine wordt het duidelijkst aangetoond gemeten met de stijging van het octaan getal. De meeste automobilisten denken dat de motor van hun wagen als gevolg van een reeks kleine explosies loopt. Doch wat men werkelijk nodig heeft is een gelijkmatig, vlot verlopend verbran dingsproces. Wanneer het mengsel van benzinedamp en lucht in de cilinders ex plodeert, ontstaat wat men „kloppen" of „pingelen" van de motor noemt; daar mee bedoelt men dat (je brandstof niet aan de eisen voldoet dié de motor eraan stelt. Men hoort dan een knetterend ge luid, het duidelijkst als men snel op trekt. Dit geluid is een waarschuwing. Wanneer het aanhoudt zullen de detone ringen schade toebrengen aan zuigers en 1 kleppen. De octaangetallenreeks, die loopt van 0 tot 100, vormt een maatstaf voor de neiging van de brandstof om in de mo tor te exploderen in plaats van rustig te verbranden. Heptaan, een brandstof die sterke neiging tot explosie heeft, krijgt het getal 0; iso-octaan, dat een zeer geringe neiging tot explosie heeft, krijgt het getal 100. Sinds 1930 is het gemiddelde octaan getal van 65-70 gestegen tot 90 voor ge- superbenzine. Deze stij- rijk werd opgevoerd. Maar het octaan getal is slechts één van vele kenmerken van benzinesoorten. Welke benzine men ook neemt en waar men ze ook koopt, de grote merken zijn wat octaangetal betreft vrijwel identiek. Zuinig rijden „De Vergulde hand". Een wat vreemde sche boerderij. Er zijn tal Van verhalen in omloop over het ontstaan van deze Er zijn verschillende verklaringen voor de herkomst van de steen. Lang geleden izou de geïsoleerd staande boerderij 's-avonds bezoek gehad heb ben van een inbreker. De alleen thuis- zijnde boerin hoorde gemorrel bij een der ramen. Toen ze ging kijken zag ze in een der kamers het raam een stuk je opgeschoven en daaronder een hand. Ze bedacht zich niet lang en nam een bijl en sloeg op de hand. Ze hoorde een kreet en toen het verdwijnen van voetstappen. De hand lag onder het raam op de grond. De hevig geschrok- Het bloedspoor volgend kwam men bij de oevèr van de Maas terecht en daar hield het spoor op. De dader was vermoedelijk verdronken. De hand werd opgehangen voor het huis. Naderhand werd een gevelsteen aangebracht met een vergulde hand erop. Dat is even wel maar een lezing van liet ontstaan van de legende. Een tweede meer lugubere vertelling is de volgende. Op een avond of nacht terwijl iedereen sliep drong een groep rovers het huis binnen. Het was bekend dat de boer er warmpjes bij zat. Door d&t d'e rovers die een hond bij zich had den, nogal wat lawaai maakten werden de bewoners wakker en kwamen af op het geluid. De inbrekers maakten kor te metten en sloegen iedereen neer. Eén knecht wist evenwel te ontkomen en ging snel op weg naar VLaardïnigen om de schout te waarschuwen. Toen hij P. y. d. Berg plotseling allang weg alleen de hond stond nog vastgebonden op 'het erf. Die was bij de haastige aftocht vergeten. Nadat ze de hond losgemaakt hadden liep die meteen in de richting van de Maas. Daar kon hij niet verder maar toen men naar' de overkant voer en de hand daar weer los liet had hij al gauw het spoor van de rovers, zijn ba zen, weer te pakken. Binnen korte tijd werden ze dan ook gegrepen en kregen zij hun gerechte straf. De afdruk van de bebloede hand op de muur werd verguld als herinnering aan de overval later kwam er een gevelsteen voor in de plaats die er nu nog zit. De steen draag het jaartal 1640. De boerderij ligt nu nog in het wijde land als men van Vlaardingen afkomt. Van de andere kant gezien ziet men di rect achter de hofistee fabriekshallen op rijzen. Deze hallen staan in de indus triepolder „De Vergulde Hand". Het laatste restje landelijk Vlaardingen ligt ,daar nog langs de Maassluisse dijk. Voorlopig valt „De Vergulde hand" boerderij nog buiten de industrieterrei nen. Een stukje platteland tussen Vlaar dingen en Maassluis die allebei sterk ver stedelijken. Als scheiding tussen de 2 steden is het wel prettig om nog een stukje zonder huizen en fabrieken te gen te komen. Een klein plekje waar het nog min of meer landelijk is voor zo lang als hét duurt- overleden Vrijdagmorgen is de 58-jarige P. v.d. Berg, wonende aan het Nieuw Huis ter Lucht te Maasland, op zijn werk bij de N.V. van'der Lely te Maasland plotse ling overleden. De héér V.D. Berg had geruime tijd zitting in de Maaslandse gemeenteraad, en heeft enkele jaren geleden om ge zondheidsredenen bedankt. Hij verte genwoordigde de Chr. Hist. Unie. KNMI onderzoekt lucht in Vlaardingen e.o. In de Broekpolder in Vlaardingen gaat het K-NJtt.I. een tachtig meter hoge toren bouwen voor het verzamelen van gegevens over het Weer. De windsnel heid, temperatuur en windrichting zul len op verschillende hoogten van de toren gemeten worden. Belangrijk is evenwel dat de gegevens hier verkregen in het onderzoek naar de luchtveront reiniging een groot aandeel kunnen leveren. In Noordwijk wordt een dergelijke to ren geplaatst en daar bevindt men zich in een bij uitstek schone atmosfeer. De verschillen tussen Vlaardingen en Noordwijk gunnen dus goede gegevens opleveren over de invloed van de in dustrie op de luchtvervuiling in het W a ter weggebied De beide masten en een eventueel op te richtten derde mast in het oosten of noorden van het land zijn onderdeel van een studie die het K.N.M.I. maakt van de faktoren die het klimaat in ons land bepalen en die ook van invloed kunnen zijn op de luchtverontreiniging in vele gebieden, met name in het Water weggebied. De gemeenschap probeert een wezen lijke bijdrage te leveren aan de oecu mene. Jaarlijks komen tienduizenden be zoekers uit heel Europa naar Taizé om daar eens een kijkje te nemen. Velen blijven er langer aangetrokken door de eenvoudige manier waarop de broeders hun geloof beleven. Er zijn dan ook al tijd gasten die met problemen aanko men en daarvoor een oplossing trachten te vinden. De leden van de broederschap werken ieder in hun eigen beroep. Enkelen zijn werkzaam in fabrieken of onder studen ten om hun geloof in de praktijk te bren gen. Niet alleen de stank Van de industrie is vervelend. Direct na het uithangen van de was ziet het goed soms al wee' vuil van de in de lucht zwevende on- aerechtigheden van de fabrieken. yondag, 31 oktober, zal ter gelegenheid van hervormingsdag in de Grote Kerk een bijzondere dienst worden gehouden. Deze dienst zal staan in het teken van de oecumene. De hervormde kerk, de remonstrants gereformeerde gemeen te, de rooms katholieke kerk en het Leger des Heils nodigen voor deze gelegen heid een aantal broeders uit van de broedergemeenschap uit Taizé in Frankrijk. Deze protestantse gemeenschap is nu, 25 jaar geleden, gesticht door de Zwit serse theoloog Roger Fchutz. Men leeft volgens drie geloften die men aflegt als men opgenomen wordt in de broederschap, gemeenschap van goederen, celibaat en gehoorzaamheid. HET Schiedam's Christelijk Mannen koor heeft in de uitverkochte Mag- nalia Deï kerk zijn 35-jarig bestaan met een jubileumconcert gevierd. Leek het dat het koor, o.l.v. Jan van der Ree, in de aanvang zijn klank nog aan de akoestiek van een volle kerk moest af stemmen de samenzang en zuiverheid in „Der Herr segne euch" en „Wachet auf" van J. S. Bach leden enigermate hieronder met „La Pastorellla", een herderszang, vond het koor zijn even wicht weer terug. Dit koorlied werd klankrijk en zuiver gezongen. Ook de drie koorwerkjes van Hugo Distier en Willy Sendt werden verdienstelijk vertolkt. „Aan die Mensch- heit" van Sendt maakte zelfs grote in druk. Het eerste programma-gedeelte werd afgesloten met de ,,Alt-Rhapsodie" voor alt en mannenkoor, van Brahms. Tegenover de mooi klinkende alt-partij, door Caroline Kaart gevoelig gezongen, heeft het koor de vocaal begeleidende harmonie zeer zuiver en muzikaal ge zongen. Een geheel andere klank hoorden we na de pauze, toen het koor eerst in zijn element kwam met enkele koorwerkjes van Poulene, Lucien Deiss en 2 negro spirituals. Opvallend goed was de uit spraak in dé 3 franse koorwerkjes, die bovendien zeer muzikaal werden ver tolkt. Ook de 2 negro spirituals „Steel away" en „Nobody knows", waarin Caro line Kaart de solostem voerde, maakte diepe indruk door de fraaie mannenzang en uitnemende voordracht. Het slotkoor „Land of hope and glory" van Elgar had naar onze smaak iets stralender en meer genuanceerder van klank mogen zijn. Solistische medewerking verleenden Caroline Kaart en Koos Bons. Caroline Kaart heeft met haar optre den bewezen meer een televisie- en ra diozangeres te zijn, dan vevrtrouwd te zijn met het concertpodum. Haar mooi getimbreerde alt klinkt niet in alle re gisters even sonoor. Bovendien tracht zij in haar voordracht door mi voix-ef- fecten op effect gezongen pianissimo's een muzikale stemming te bereiken, die wat gewild aandoet. Vooral in de eoncertliederen „Schlafendes Christ- kind" van Hugo Wolf en „Am Abend" van Reger kwam dit storend tot uitdruk king, evenals in de 3 „Kleengedichtjes" en „Vrouwken gezwind te spinnen" van C- van Rennes. Vrijer en natuurlijker in haar voordracht was Caroline Kaart de prachtige koorwerkjes van Lucien TT„TMlln rlo „Venez, Seigneur" en „Fille de Sion". Ook in de negro spirituals en in „Land of hope and glory" wist de zan geres door een natuurlijker voordracht te imponeren. Koos Bons opende het jubileumconcert met het feestelijk klinkende Allegro uit hét 10e orgelconcert van Handel. Later op de avond hoorden we hem als piano solist met de „Harp Etude" van Cho pin en een „Improvisatie." Dat orgel spelen de dispositie voor 't pianospel ver zwakt was vooral hoorbaar in Chopin die, hoewel verdienstelijk gespeeld, de poëti sche klank van Chopin's muziek miste. Als begeleider van de zangeres toonde Bons zich en fijnzinnig musicus en pia nist en ook het koor was hij met zijn begeleiding op de vleugel tot grote steun. IDO EYL. „Het Zonnehuishoudt verkoopdagen De ernstige zieken, die lange tijd moe ten herstellen in „Het Zonnehuis" aan de Boerhaavelaan 1 in Schiedam hebben ook dit jaar onder leiding van de wel farewerksters van het Nederlandsche Roode Kruis weer vele dingen gemaakt zoals handwerkjes, poppen, tassen enz. Woensdag 3 en donderdag 4 november zullen al deze artikelen van twee tot vijf uur en van zeven tot negen uur te koop worden aangeboden. Voor het laatst zal deze verkoping in Schiedam worden gehouden, want vol gend jaar zal het nieuwe Zonnehuis in Vlaardingen in gebruik worden geno- Hondenbelastihg B. en W. stelden zoals meegedeeld aan de raad voor, het tarief van de hondenbelasting iets te verhogen. De heer B. E. Colle (CPN) pleitte om de grens van f 10 per hond op te voeren van een inkomen van f5.000 tot f6.000 en er was een amendement om enkele wijzigingen aan te brengen. Hiertoe hield het nieuwe raadslid, de heer P. Bosch man (PvdA) diens „maidenspeech". Wethouder mr. P. van Bochove maak te zich over dit alles niet zo druk. „Er moet ergens een tarief worden geprikt", stelde hij vast. Een min of meer soort gelijke discussie vond plaats bij het voorstal inzake wijziging der waterlei dingtarieven, waarbij de heer Colle even eens bepleitte voor een lager tarief voor de mensen met de smalste beurs, waar bij hij die voor de „hogere klassen" wat op wilde voeren om een gelijk re sultaat te verkrijgen. De heer Colle ont ving aantekening, dat hij tegen het voor. stel van B. en W. was. Nochtans bestaan er kleine verschil len tussen de merken. Zp zijn er zui veringsmiddelen, die de benzineleidingen en de carburateur goed schoonhouden; middelen om ijsvorming id de carbu rateur te voorkomen; anti-corrosiemidde- len, die chemische reakties tussen de brandstof en het metaal van de motor tegengaan en zuiveringsmiddelen'die de vorming voorkomen van harsachtige be zinksels die de benzineleidingen van tank tot carburateur kunnen Verstop pen. De verschillen tussen de diverse soor ten benzine zitten voornamelijk in de hoeveelheid van het type van deze toe voegingen. Wat de automobilist door gaans het meest interesseert, is het aan tal kilometers dat hij uit een liter ben zine haalt. Maar dat hangt minder ven de samenstelling van de benzine dan van zijn manier van rijden af. Iemand die liever niet harder rijdt dan 65 kilome ter per uur, haalt wellicht 10 kilometer uit een liter benzine. Dezelfde wagen zal echter bij een snelheid van 130 kilometer misschien 1 op 5 rijden. Het verschil wordt grotendeels verslonden door de weerstand van de lucht. Men heeft bij een snelheid Van 130 kilometer wel achtmaal zoveel paarde- krachten nodig om de luchtweerstand te overwinnen als bij 65 kilometer per uur. Voortdurend afremmen en optrekken vergt meer brandstofdan een matige konstante snelheid op'een autoweg. Ook zal de automobilist die snel optrekt, snel rijdt en snel stopt, meer benzine per kilometer verbruiken dan degene, die ge lijkmatiger rijdt. Volgèns deskundigen kan soepel bedaard optrekken wel vier kilometer op een liter schelen. Schiedams vrouwenkoor gaf goed concert Met een goed concert in „Arcade" heeft dinsdagavond het Schiedams Vrou wenkoor het vierde lustrum gevierd, dat door een talrijk publiek werd bijgewoond. Aan dit concert werd medewerking ver leend door de sopraan, Annette de la Bye, Harry Holtman aan piano en or gel, het West-Nederlands Symphonie Or kest en het geheel onder de leiding van Ria Borgmeijer. Zeventien van de twintig bestaansja ren heeft Ria Borgmeijer de leiding van het koor. Dit is eigenlijk het „gevolg" van een overname, die eigenlijk als tij delijk was bedoeld. Het waren geen gemakkelijke omstan digheden waaronder mejuffrouw Borg meijer haar taak begon, want het koor zat in de voorbereiding voor het eerste radioconcert voor de AVRO. Niettemin slaagde het zo goed, dat daarna nog tal vain concerten volgden. Zo ia het koor verdler gegaan op de goede weg. Niette min heeft het Schiectemis Vrouwenkoor geen algemene plaatselijke bekendheid, waarover men zich slechts kan verwon deren. Het concert van dinsdagavond heeft echter bewezen, dat na de twintig jaren, het koor nu op weg naar het vijfde lustrum een vooraanstaande plaats op vocaal terrein bezet. foort waar zij conferenties beleggen tus sen de kerken en kontakten maken met jonge ren van alle gezindten. Daarbij wer ken de broeders, de een in een. fabriek, de ander als koster van die Bergkerk, een derde in het ziekenhuis De Lich tenberg. Zondag komen drie van hen naar Vlaardingen om deel te nemen aan de hervormingsdag en om daar hun stem pel op te drukken. Zij hopen ook met jongelui in kontakt te komen in de mid daguren. Ze zullen dan proberen om con crete plannen te maken voor aktivitei- ten op het gebied van de oecumene. De dienst van zondag begint Kunstenaars van VL 65 komen weer hijeen De kunstenaarssociëteit VI P5 houdt zaterdag 30 oktober haar tweede avond in dit seizoen. De pianiste Roos Wijker- Keiler is er in geslaagd de bekende cla- vecinist Jasp Spigt uit Amsterdam, naar Vlaardingen te laten komen. Sa men zal men het clavecimbel, spinet en het zeldzame clavihord bespelen. Het te spelen programma zal mondeling wor den toegelicht. De avond wordt gehouden in de bo venzaal van café Stadhouders, Hoog straat 167 en begint om acht uur. Zondagsdiens*en artsen. Komend weekend wordt de artsen- dienst voor Maasland waargenomen door P. Noordam, Molenweg 1. telefoon 01899-2035. De veeartsendienst voor Maasland en Vlaardingen zal waargenomen worden door P. H. Kleinjan. dierenarts, Pr. Irenelaan 13 Maasland, tel. 01899-2467. Collecte Wereld Missiedag bracht ruim f 1138,- op Zondagmorgen werd in de r.k. kerk te Maasland een collecte gehouden voor de Wereld Missiedag. Bracht deze collecte het vorige jaar f 648,26 op, nu was de opbrengst ruim f 400 meer namelijk f 1138,45. Padvindersgroep opgericht De nieuwe padvindersgroep, die in Maasland is opgericht, als groep 1 in de afdeling Maasland van de Nederlandse Padvindersvereniging heeft de naam ge kregen van „Reynbolt van Maeslant- Ditmaal werden de Gorzen als operatieterrein gekozen. Hoewel de bebouwing van deze stadswijk nu Schiedam-Zuid genoemd nog van vrij jonge datum is en de architectuur uitmunt in uiterste soberheid is het toch gelukt een markant tekeninge tje van deze buurt te maken. De buitensluis is al eeuwen oud. Sinds vele eeuwen loost de Schie haar water in de Nieuwe Maas via deze sluis. De sluis heeft natuurlijk op het ogenblik een nieuwe gedaante, want al ontelbare malen werden de sluisdeu ren vernieuwd. Op de achtergrond zijn de huizen van het Hoofd te zien. Sterk domineert de kerk aan de Lekstraat

De Havenloods | 1965 | | pagina 15