VAN DE PUBLIEK! TRIBUNE Weldra patat-frites uit de automaat ZOVEEL HOOFDEN QO ZOVEEL ZINSNEDEN" REVOLUTIE IN CAFETARIABEDRIJF: ■ïivMxü PROGRAMMA .MASALANT KRATZv „Europort '65" bevestigt internationaal karakter Kerken bespreken bijbelgebruik DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 J)ANK ZIJ de uitvinding van de thans in België wo nende Nederlander J. Hoeberigs kunnen wij binnen kort onze portie patat-frites uit een automaat halen. In de loop van de volgende maand zal de onlangs opge richte N.V. Frit-o-matic beginnen met het plaatsen van de eerste automaten. Thans is men nog bezig met het verwijderen van de kinderziekten uit een automaat, die opgesteld staat bij „De man van de knakworst" in Zutphen. Deze nieuwe automaat, de Frit-o-matic, kan een volledige omschakeling betekenen van het cafetaria- bedrijf, want met het apparaat kunnen niet alleen patat- frites worden geleverd, maar ook bitterballen, kroketten, worstjes en andere hapjes, die automatisch in de frituur worden nagebakken. Dank zij de Frit-o-matic zal het cafetariabedrijf zich voor een groot gedeelte kunnen automatiseren. Een win de mensen, die alles van de Frit-o-matic eigen lijk van het hele cafetariabedrijf afweet, is de heer J. J. Dekker, „De man van de knakworst" uit Zutphen. De heer Dekker is Rotterdammer van geboorte, maar hij woont thans in Zutphen en hij werkt overal. Reeds van jongs af aan had de heer Dekker, die thans 38 jaar is, veel belangstelling voor het cafetariabedrijf. Zijn vader had een levensmiddelenbedrijf en Ko Dekker groeide in dat bedrijf op. Toen hij later op eigen benen kwam te staan en zich wat verder ging verdiepen in de problemen van het cafetariabedrijf, ontdekte hij een grote lacune. „Ik miste de groothandel, eigenlijk de hele industrie, die aan cafetaria's kon leveren. Toen was ik al importeur en vleeswaren- groothandelaar in Rotterdam. In die tijd kon ik hier in Zutphen een fabriekje overnemen, dat al enkele grondstoffen voor de cafetaria's vervaardigde. Daar ben ik op 1 juni 1954 ingestapt. We hebben toen heel snel ons assortiment uitgebreid en we heb ben geprobeerd de markt te veroveren. Dat moest allemaal vanuit Zutphen gebeuren. Maar zodra we ergens een rayon hadden met voldoende klanten, werd daar een depot gesticht, het eerst na tuurlijk in de drie grote steden. Nu zijn we eigenlijk het enige bedrijf, dat over het hele land levert aan caf< fetten." snelbuf- 120 miljoen kilo i zelf de en. Hij is d geweest, die in een apparaat, dat dit jaar op de grote uitvinderstentoon stelling in Brussel stond opgesteld, een grote toekomst zag. Dat wil niet zeggen, dat de heer Dekker de enige was, die het apparaat had gezien. Het publiek, dat de tentoonstelling bezocht, kende aan de patates-f ritesautomaat twee prijzen toe, waaronder de „Oscar international de l'invention". Maar niemand stapte naar de heer Hoeberigs, die jarenlang aan het mechaniek had gedokterd om zijn uitvinding te verwezenlijken. De Rotterdamse Ko Dekker deed dat wel. Hij raakte financieel geïnteresseerd in de binnen korte tijd opgerichte Frit-o- matic en hij is er thans van overtuigd, dat we aan de vooravond staan van een grootse opmars van de patat-automaat over de hele wereld. „De patates-frites is een tak van in dustrie geworden, die niet meer weg te denken is uit ons economische bestel", zegt de heer Dekker. „Vorig jaar wer den alleen al in Nederland 120 miljoen kilo aardappelen in reepjes gesneden en tot patat-frites verwer. Daarvan werd twintig miljoen kilo geëxporteerd in de vorm van voorgebakken patat. De rest hebben we zelf opgegeten". Maar met die 120 miljoen kilo ointjes de aardappel bij uitstek voor patat- frites houdt het niet op. De frites-ete- rij, die na de oorlog uit België oversloeg naar Nederland en nu van ons land uit ook bezig is met een triomftocht door Duitsland, ontwikkelde zich namelijk tot een complete industrie. Vroeger bakte elke cafetariahouder en elke fritesbak- ker zijn eigen patat. Zoals wellicht be kend, moet frites tweemaal pebakken worden. Langzamerhand namen bepaal de bedrijven het voorbakken van de pa tat over. Soms gaat het om kleine hoe veelheden, die 's morgens vroeg worden gebakken en daarna met een besttel- auto aan de man worden gebracht. Soms gaat het ook om grote hoeveelheden en dan zijn het bedrijven, die een volledige dagtaak hebben aan het voorbakken en per week zo'n honderd ton of meer af leveren. „Die ontwikkeling is het gevolg ge weest van diverse factoren", zegt de heer Dekker. „In de eerste plaats kampt het cafetariabedrijf ook al met personeelsge brek. Daarnaast moest men enorme in vesteringen doen voor de allernieuwste machines. Daarom was het veel voorde liger om het voorbakken te laten ge schieden door bedrijven, die zich daarop hadden gespecialiseerd en die deze in vesteringen daardoor aankonden". Eindeloze ketting DE „uitvinding" van de voorgebakken patat gaf de heer Hoeberigs de kans om de automaat, waar hij al jarenlang van droomde, te verwezenlijken. De Frit- o-matic heeft namelijk in zijn binnenste een eindeloze ketting, waaraan 120 bak jes voorgebakken frites hangen. Wanneer het geld in de gleuf wordt geworpen, schuift de ketting iets op, een bakje wordt omgekieperd en de frites vallen in de friteuse, waarin dank zij een thermostaat de olie op een constante temperatuur van 180 graden wordt ge houden. Dertig seconden daarna wordt de frites uit de olie getild en keurig je zout in het uitgifte bakje gevallen. Het is duidelijk, dat deze auto maat niet bruikbaar zou zijn, wanneer de patat niet voorgebakken afgeleverd wordt. Een van de grote voordelen van automaten is namelijk, dat de klant niet of nagenoeg niet behoeft te wachten. Het proces van voorbakken en nabakken zou te veel tijd in beslag nemen. Thans heeft de klant dertig seconden na inworp van het geld de vers gebakken patat, snel ler dan wanneer hij zijn bestelling „over de toonbank" zou opgeven. In een klein houten gebouwtje op het terrein van „De man van de knakworst" wordt momenteel gedokterd aan de Frit- o-matic. „Het apparaat is goed", zegt de heer Dekker, „maar er zitten nog een paar kinderziekten aan, die we willen wegwerken. De olie, die we gebruiken, geeft nog een te penetrante geur en wij willen het apparaat juist zo reukloos mo gelijk hebben. We geloven wel, dat we nu de juiste olie gevonden hebben, in samenwerking met de fabrikant. Uiter aard is daar ook weer enorm veel re- searchwerk in gaan zitten". Op de wereldberoemde tentoonstelling voor voedings- en genotmiddelen, de Anuga, die eind september in Keulen werd gehouden, werd de Frit-o-matic ge. demonstreerd voor vakmensen. „De be langstelling was enorm", zégt de heer Dekker. „Iedereen interesseerde zich voor het apparaat. En nu komen aan vragen binnen uit alle uithoeken van de wereld, letterlijk van Groenland tot Ja pan. De Frit-o-matic zal ongetwijfeld heel veel succes hebben". Gratis plaatsing ten grondslag ligt. Toch zal het bij wijze van spreken voor ieder een mogelijk zijn om een dergelijk ap paraat in zijn bezit te krijgen. Frit-o- matic wil ze namelijk gratis plaatsen bij alle geïnteresseerden, die daarvoor al leen een bepaalde waarborgsom behoe ven te betalen. „Natuurlijk kunnen wij de apparaten ook gaan verkopen", aldus de heer Dek ker, „en dan zullen we er ongetwijfeld vele honderden van kwijt raken. Maar het is onze bedoeling om de hele markt te veroveren. Dit apparaat betekent een omwenteling in het cafetariawezen. Tij dens de niet drukke uren moet de eige naar van een cafetaria thans aanwezig zijn en moet hij zelfs vaak zijn perso neel aanhouden. Straks hoeft hij alleen maar gebruik te maken van enkele auto maten, die bepaalde hapjes serveren, zo- De automatische frite-bakker de voorbakker instrueren, zodat zij vol gens onze methoden de patat gaan voor bakken". En met dat laatste staat of valt eigen lijk het hele project. De automaat is op een bepaalde "tijd afgesteld. De tempe ratuur en de samenstelling van de olie, waarin de frites in de automaat worden gebakken, zijn constant. Dat alles kan alleen maar tot zijn recht komen, wan neer nu ook de voorbereidende hande ling, het voorbakken in dit geval, vol gens bepaalde normen gaat. „In samenwerking met de fabriek, die de olie maakt, hebben wij het hele pro cédé uitgedokterd", zegt de heer Dekker „Wij willen, dat er een constante kwa liteit uit de automaat komt. Vandaar ook, dat we zelf de olie willen leveren. De rest hangt af van de voorbaksers. Nu willen wij aan bepaalde voorbakke rijen het door ons uitgedokterde procé dé geven. De bakkerijen zijn dan ook al weer verzekerd van een constante afzet, omdat wij heus wel zullen selec teren, en wij verzekerd zijn van een konstante kwaliteit, overal waar de Frit- o-matic staat, of dat nu in Nederland of in Japan is". JAN DIJKSTRA De cultuurkring „Masalant" heeft voor het seizoen 1965/'66 weer een aan trekkelijk programma samengesteld, dat er als volgt uitziet. Woensdag, 15 november; De voor drachtskunstenares Willy M^ret zal voordragen „De liefde van de zeven pop pen" van Paul Gallico. Woensdag, 15 december; De Rotter damse pianist Piet Veenstra speelt wer ken van Haydn, Brahms, Debussy, Liszt en Chopin. Woensdag, 19 januari; Mejuffrouw Buurman van Museum Boysmans-van Beuningen verhaalt over „Beeldend ver tellen". beeldhouwwerken, huissieraden en gebruiksvoorwerpen zullen laten zien, hoe in de loop der tijden mensen leefden en werkten. Toegelicht met dia's. 0 Woensdag, 2 maart; Evenals vorig jaar zal het toneelgezelschap „Litterus Sa crum" een toneeluitvoering geven. Op gevoerd zei worden het b]H spel „Boeing Boeing" van Mare Camoletti. 0 Zaterdag, 26 maart; Een excursie naar Haarlem, waar mr. Phaff van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten het prachtig gerestaureerde stadhuis laat zien en over de geschiedenis daarvan ver telt. Ook staat een bezoek aan het Frans Hals Museum op het programma en bij voldoende belangstelling zal de organist van de St. Bavo op het orgel spelen. <t In de tweede helft van juni (de datum is nog niet vastgesteld) wordt een be zoek gebracht aan een avondvoorstelling van de Nederlandse Comedie op het Prinsenhof te Delft. Het 15e eeuwse stuk Elckerlyck zal de leden van de cultuur kring op dichterlijke wijze brengen met de middeleeuwse wijze denken. Regionaal Unicef-comité voor Rotterdam-Schiedam Dinsdagavond is het regionaal Unicef- comité Rotterdam-Schiedam geïnstal leerd. Ere-voorzitster van dit Kinder fonds van de Verenigde Naties is prin ses Beatrix. Het dagelijks bestuur het Korps Mariniers, voorzitter, rouw H. Oliemans Aarts, vice-voor- zitster, de heer P. J. A. Voorwinde, di recteur van de Nederlandse Stoomsleep- dienst v.h. P. Smit jr, secretaris, drs. W. Werner, directeur van de Banque de Paris et des Pays Bas, penningmeester en de heer G. E. Overweg, hoofd Be- Bezoekersafdeling Unilever N.V. Een van de eerste activiteiten van het comité is het houden van een fancy- fair op 26 november in de Blauwe Zaal van het Beursgebouw. Een aantal vrou wenorganisaties heeft hiertoe het initia tief genomen. De leiding zal in handen zijn van mevrouw Oliemans. Voor t ..«lijk'goecie, sche.i- 1 btood en 1 vleesmessen 1 ^-^,SEDEgT^89^ Kort* Hoogstraat 18-Rotterdam telefoon (OIO! 13 67 63 de knakworst". als patat, een worstje, een gehaktbal. Dan kan hij de zaak zelf gedurende de stille uren sluiten. Dat betekent enorm veel voor deze branche, want vergeet niet, dat deze mensen 's morgens vroeg beginnen en dan meestal tot 's avonds heel laat doordraaien". Het apparaat wordt dus vrijwel gratis geplaatst. Waar zit dan voor de n.v. Frit-o-matic de winst? De heer Dekker begint te lachen. „De frites in de automaat zitten in plastic bakjes. De gene, die de automaat van ons krijgt, verplicht zich per dag 120 bakjes, Jat is één vulling van de automaat, af te ne men van de n.v. Frit-o-matic, plus 120 zakjes mayonaise. Bovendien leveren Wij de olie, waarin de patat wordt na- gebakken". Een apparaat, dat vrij kostbaar is, wordt dus met centen tegelijk betaald. De heer Dekker geeft daar grif een ver klaring voor. „Als wij over de hele we reld de Frit-o-matic plaatsen, dan hebben wij de markt van deze plastic bakjes helemaal voor ons. Hetzelfde geldt voor de zakjes met mayonaise. Natuurlijk is het een centenkwestie, maar als we voldoende apparaten kunnen plaatsen, dan gaat het tellen". Constante kwaliteit nook reft. „Dat is"een volkönen regionale gelegenheid", aldus de heer Dekker. „Voorgebakken patat mag in verband met de kans op bederf geen lange transportweg hebben. „De man van de knakworst" kan het dus nooit aan om patat te gaan voorbakken voor het heie land. Nu zouden we wel overal in het land depots kunnen inrichten, waar we patat gaan voorbakken, maar dat is niet aantrekkelijk. Wel willen wij de bestaan- "ïTolgende week dinsdag, 9 november, om tien uur 's ochtends zal burge meester Thomassen de vierde maritie me tentoonstelling Europort '65 in de Ahoy'-hallen openen. Dit is de eerste ten toonstelling, die tot stand is gekomen met medewerking van de Vereeniging Nationaal Technisch Instituut voor Scheepvaart en Luchtvaart. Deze samenwerking zon men een be wijs van volwassenheid kunnen noemen. In de vorige jaren zijn er nog al eens strubbelingen geweest tussen Europoort en de organisatie van de Jaarbeurs. De organisatoren van Europort hebben zich echter steeds op het standpunt gesteld, dat Rotterdam de aangewezen plaats is voor het houden van een dergelijke ten toonstelling. De samenwerking met het Instituut voor Scheepvaart en Lucht vaart houdt een erkenning in van dit standpunt. Overigens heeft de tentoonstelling Europort gedurende de afgelopen jaren bewezen, dat zij bestaansrecht heeft. Dit jaar nemen 22 landen uit vier wereldde len deel aan de expositie. Door een meer economische indeling van de ruim te is het aantal standhouders met twintig procent vermeerderd. Hierdoor behoort Europort tot de grootste maritieme ten toonstellingen van de wereld. Ook door de scheepsbouw zelf wordt een aanzienlijk grotere belangstelling ge toond dan vorige jaren. Ruim twintig Nederlandse scheepswerven zullen pro ducten tonen, terwijl voorts stands zullen worden ingericht door de Deutsche Werft te Hamburg, de Scheepswerf Jos. Meyer te Papenburg (Duitsland) en de grote Poolse scheepsbouwcombinatie Centro- mor. De Scheepswerf Akerboom te Oegst- geest exposeert een complete werkboot van circa elf meter lengte. Een groot aantal werktuigen en instru menten zullen worden gedemonstreerd, waaronder lasapparaten, technische reini ging met water onder zeer hoge druk, zend- en ontvang-apparatuur, electrische afstandsbediening van dieselmotoren en staalspuiten. Samofa introduceert op Europort '65 een nieuw type scheepsdie- selmotor. Onder de vele modellen die zullen worden getoond, bevindt zich op de stand van Penn en Èauduin een spec taculair model van een laadbrug. Op het open terrein bij de Energiehal zullen vorkheftrucks en mobiele kranen worden gedemonstreerd. Voorlichtingsstands zullen worden inge richt door: Het Instituut voor Scheep vaart en Luchtvaart, de Koninklijke Ma rine, Shell Tankers, het Atoomforum, de Havens van Rotterdam, Felixstowe, Delf zijl en Vlissingen en door de Rivier politie te Rotterdam. Deze laatste stand zal voorzien zijn van een zend- en ontvanginstallatie voor rechtstreekse verbinding met de politie- boten, die in de havens opereren. Op het voorterrein zullen drie spectaculaire blik vangers de bezoekers al van verre tonen, dat het hier om een maritieme tentoon stelling gaat. Een 24 meter hoge Radar- mast, een zeer grote deklier, gebouwd voor Tsjechoslowakije en een laadarm van circa 15 meter hoogte van tanksche pen zullen gedrieën deze fagade CONGRES Dat Europort '65 zich een goede repu tatie heeft veroverd in internationale maritieme kringen, blijkt uit de vele aanvragen voor het bezoek van groe pen technici uit verschillende landen, waaronder Japan. Groepsbezoeken van technici uit Nederland zijn eveneens aan gekondigd. Het Europort-congres, dat ook dit jaar in de aula van de Volksuniversiteit, West zeedijk 145 te Rotterdam zal worden ge houden, omvat lezingen over air-condi- - .'lc Wou dat ik straatveger was, dan hoefde ik alleen maar op die bezem te letten", zei de boekhouder terwijl hij met een rood hoofd voor de rechter stond. Edelachtbare knikte; „ben het roerend met u eens", zei hij langzaam, mensen als u mogen geen boekhouder en kassier te gelijk zijn, dat wordt maar knoeien!" „Maar het was toch niet zo veel, edelachtbare ennetfc had het heus wel terugbetaald. Het was alleen maar bedoeld om even uit de knoei te zijn." Precies wat ik al zei", onder brak edelachtbare, ,,uit de knoei in de knoei En boekhouder zat in de knoei. Het was even gauw zes honderd gulden van de baas voor achterstallige huur. Zeven honderd gulden uit de loonkas voor autoreparatie na de vakan- tie en huurkooptermijnen. Dan was er ook nog duizend gulden aan vriend Piet voor.... Ja. Waarvoor eigenlijk? Het kwam niet uit de verf. Vriend Piet was er niet. Derhal ve bleven de duizend gulden in de mist. „Als er geen kascontrole was gekomen, had je vermoedelijk maar raak gegapt", zei de offi cier, die boekhouder een zwak ke figuur noemde; niet sterk genoeg voor een dergelijke dub bele functie. Even zag het er naar uit, dat er een discussie zou ontstaan tussen edelachtbare en de offi cier over de negatieve kanten van het boekhouders-kassiers- dm BOEKHOUDERS OP HET SPEK 8INPEN schap. Edelachtbare hield het echter op kassiers-boekhouders schap en de daaruit voortko mende mogelijkheden van ver duisteren zonder dat er een haan naar kraaide. Officier daarentegen hield het op boek houders-kassiersschap terwijl er wel een haan naar kraaide: de inspectiehaan van het accoun tantsbureau: ,,Men moet geen boekhouders op het spek bin den", zei hij luid, „daar komen ongelukken van. Jazzsociëteit Guillaume De Schiedamse Jazzsociëteit Guillau me krijgt zaterdag 30 oktober The Ri verside Jazzband op bezoek. Dit orkest staat onder leiding van Gerard Lamers. tioning, communicatie- en navigatiemid delen voor de binnenvaart, scheeps- automatisering, de toepassing van com puters, roll-on, roll-off transport en scheepsgeneratoren. Eén dag van het congres staat onder auspiciën van het Engelse Scheepsbouwblad Fairplay. De Europort tentoonstelling zal ge opend Zijn van 9 t.rh. 13 november van 10.00 tot 18.00 uur en van 19.30 tot 22.00 uur. Zaterdag 13 november zal de ten toonstelling om 18.00 uur worden geslo- Ziet u Hoogheid ik had van mijn meester gehoord dat het op het lange voorhout lekt. En dat u het wil laten verbouwen. Nu wou ik vragen of u het zou willen laten doen door mijn vader. „Fanmail" van de Koningin Het lijkt wel of alle vliegtuigen uit New York naar Europa tussen 5 en 7 uur 's avonds vertrekken. Slechts één op de tien keer kun je het tevoren uitgestippelde vliegplan volgen. Het luchtruim bover de oceaan is zo druk bezet, dat je nogal eens opzij moet gaan voor een ander. Canadese gezagvoerder Foy De onmisbaarheid is de misbaarheid, die men nog niet ontdekt heeft. prof. Berkouwer, de protestantse waarnemer bij het concilie, na deze plechtigheid terugwandelde naar zijn hotel door de volkswijk naast het Vaticaan, waar de kleine mensen in winkeltjes en werkplaatsjes rond scharrelen om hun kost te verdienen, teen zei hij: „Hic est Ecclesia, hier is de Kerk." En ik geloof niet dat hij toen iets ketters zei. Pater Arts aan de Paus Het is niet altijd zo, dat de Kamer kiest tussen goed en kwaad, maar tus sen belabberd en allerbelabberdst. Kamerlid Scheps Toen u vorig jaar de derde concilie- zitting inleidde, zei u telkens, wijzend op de kerkvergadering: „Hic est Ec clesia hier is de Kerkt" Maar toen Ik heb een ideaal. Ik zou nog eens Harold Pinter een grote L-vormige bungalow willen laten bouwen met de lange poot van de L voor de katten en de kleine poot voor ons gezin. Kattenvriendin mevr. Falkena Hetgeen boekhouder beaamde met een stroef knikje naar de perstafel en waarop edelachtba re de zitting sloot met een uit spraak van zes maanden zitten voor boekhouder. "YToet u es luisteren of u effe de kleine meid vast kan houwe zei stra tenmaker terwijl de deurwaar der hem voor het hekje wenkte. Toen stratenmaker met kind de rechtzaal wilde binnenstap pen had deurwaarder hem weer naar de gang terug gewezen onder het motto: „Geen kinde ren in de rechtzaal1" En daar is iets voor te zeggen! Dat vond stratenmaker ook, weshalve de baby in vreemde armen overging, hangende stra tenmakers strafzaak over ge stolen betonijzer. Eenmaal voor het hekje ma ak te stratenmaker een sierlijke buiging om direct daarna te beginnen met een: „Moet U nou eens luisteren, edelachtbare." Waarop edelacht bare knikte en hem vervolgens wees op het feit, dat niet de rechtbank naar stratenmaker luisterde, maar dat stratenma ker naar de rechtbank diende te luisteren. Hierop maakte stratenmaker wederom een bui ging, cn deed er het zwijgen toe. Voor korte duur echter, want midden in het voorlezen van de tenlastelegging sprong hij op en riep geëmotioneerd: ,,Nou moet u toch echt luisteren, edelachtbare. Nou moet u toch ophouden Maar edelachtbare, luisterde niet, en hield ook niet op, waar op stratenmaker voortging met ontkennen en uitspreken van twijfel hetgeen de officier ern stig hinderlijk voorkwam en de politierechter de opmerking deed maken, dat verdachte toch echt wel moest weten gezien zijn straflijst Hoe hij zich diende te gedragen. Stratenmaker schrok van 3e uitbarsting van edelachtbare: „Maar ik heb ook nog een raadsman meegebracht, edel achtbare I" Raadsman grijnsde wat bleek jes maar zei verder niets. Dat hoefde ook niet, want de zaak was al eerder voor geweest voor de collega van stratenmaker. Of verdachte dan niet inzag dat het stelen van betonijzer strafbaar was. Dat zag verdachte wel in; „maar ik heb alleen maar helpen opladen, edelachtbare. Meer niet Edelachtbare vond het meer dan genoeg en veroordeelde stratenmaker tot dertig gulden boete: ,,Voör het opladen dan; niet voor het stelen." Waarna stratenmaker weder om een buiging maakte en deur waarder de baby overhandigde. JAN PUBLIEK ESTHER OFARIM LIET FANS IN DE STEEK De fans van Esther Ofarim die maan dagmiddag naar de firma Dankers aan de Coolsingel wareft getrokken om daar hun ster te kunnen aanschouwen, zijn voor niets gekomen. De in korte tijd tot grote hoogte gegroeide Esther gaf, door op het laatste ogenblik de stunt van deze bekende radiozaak in het water te laten vallen, blijk, ook de ster-allures te heb ben. Zij liet verstek gaan onder het motto: „troubles". Over wie of wat zij zich zorgen maak te werd echter niet duidelijk want de afvaardiging van haar platenmaatschap pij die met de grote slee voor haar ho tel in Amsterdam stond mocht wel twee uur wachten, maar kreeg haar niet te zien. Esther kwam niet en haar fans konden teleurgesteld weer naar nuls. Een prachtig boeket bloemen bleef op de toonbank achter Op uitnodiging van het Nederlandsch Bijbelgenootschap wordt van 10-12 no vember op „Woudschoten" te Zeist een Nederlandse Kerkenconferentie gehou den. Deze conferentie is te zien als een Nederlandse voortzetting van de Church Leaders Conference, die in 1954 plaats had in Driebergen. Daar overlegden kerkelijke leiders uit alle werelddelen met elkaar over de plaats van de Bijbel en het Bijbelgebruik in de kerken en de taak van kerken en bijbelgenootschap pen bij bijbelverspreiding en bijbelge bruik. Door de afdeling Contact Kerken van het Nederlandsch Bijbelgenootschap voortaan genoemd de afdeling voor ver spreiding en gebruik van de Bijbel is de laatste tijd veel aandacht gegeven aan het gebruik van de Bijbel. Allerlei „hulpmiddelen" werden uitgegeven, want het verspreiden van de Bijbel zon der het gebruik ervan te stimuleren en te begeleiden bleek onvoldoende. Deze activiteit heeft problemen opge roepen, die vooral in overleg met de kerken opgelost moeten worden. Als medewerkers zijn te noemen ds. J. R. Wolfensberger uit Genève, ds. Th. Delleman uit Groningen, dr. A. Dron- kers uit Utrecht. De conferentie zal ook een aantal sug gesties bespreken, die na goedkeuring aan de Nederlandse kerken kunnen wor den voorgelegd.

De Havenloods | 1965 | | pagina 19