Demping van Broersvest had veel voeten in de aarde STIJLVOLLE INTERIEURS Woord van King Overtrekt nu ïwkstel Bfonchileften HET OUDE HART VAN SCHIEDAM STONK 'a°u1 purol Er wordt veel van gevergd! van Dalen Idnder-voet-miee gezonde Voeten nu...en later! Clubbladennieuws I F I DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 *3.!. IflNÖ ZULLEN Wü LE- VEN. LANS ZUILEN kW'J LEVEN... J3 EN DIT ZIET ftLICE RLS 2Ê DE TUIN VAN DE GEKkTE HflflS WNNEN- CjftflT.... Khe.het Vb i [VONDfifiQ GOK Lm'JN ONVER-y èpflflRPOe! Jz M'KI LIEVE KIND, 1 DIT ISEENONVEIZ- OflARDflG FEESTJE. 'VOND DE HET MCOl J )K HOOP DfiT IK 1 OULLtE VERDAflf?- ^DRcJSPflery- IjOE NIET-5TOORÜ VOOR EEN PAAR TIENTJES NAAR ENGELAND 9 Vervolg van pagina f| Maar er zijn ook hutten, waarin men, naar gelang de luxe, vanaf f 56 tot f 127 per persoon enkele reis terecht kan. De overtocht van Nederland naar En geland voor een auto tot een lengte van 3.95 meter gaat f45,- kosten. De maten 3.96 tot 4,40 meter f 61,-, 4.41 tot 5.33 me ter f76 en de grootste personenauto kost enkele reis f92,-. Een motor met zijspan komt op f20,-, een scooter f10,- en een brommer of een fiets komt op f 6,- en kele reis. Studenten die tussen Nederland en Engeland worden uitgewisseld zullen de oversteek over de Noordzee met 50 pet. korting kunnen maken. Een enkele reis komt hen op f19,-. Groepen van 15 tot 25 personen krijgen 10 pet., 25 tot 50 personen krijgen 15 pet. en een groep van 51 tot 100 personen kan rekenen op een korting van 20 pet. De Tor-ferry wordt uitgerust met een zelfbediening-restaurant, een crèche, een schoonheidssalon, enkele kapsalons en zelfs een saunabad. Er komen belasting vrije winkels aan boord, een amusement zaal en zelfs een speelzaal waar de rou lette zal draaien. De schepen van 8000 brt. kunnen een snelheid ontwikkelen van 23 knopen (43 km) en worden daarmee de snelste schepen van de Noordzee. Ze worden uitgerust met een zg. „boeg schroef", waardoor zij op eigen kracht en zonder hulp van sleepboten in de ha vens zullen kunnen manoeuvreren. In Amsterdam zal in de Coenhaven een veerboothaven voor de „Tor-line" wor den aangelegd. De schepen bieden in hun dubbeldeks garages plaats aan 300 voertuigen, per- vrachtauto's of i Voor Baby boord rijden en doordat de r ferry opklapbaar is, zal men er, ais er achter „in" gereden is, er vóór v POEDER - CFtEME - QLIE - ZEEP transatlantische route veerboten met het rij-op, rij-af-systeem hun intreden zullen doen, zal afhangen hoe de actieradius van deze schepen zich in de toekomst zal ontwikkelen. Voorlopig zal de aan dacht hier hoofdzakelijk gericht zijn op een efficiënte laad- en los-methode, waardoor lange ligtijden voor de schepen in de havens van de nieuwe wereld en Europa tot het verleden zullen gaan be horen. Zogenaamde „zijpoorten" waar mee de KNSM „Dania" is uitgerust zul len mogelijk ook perspectieven bieden voor de schepen die de Oceaan overste- Duidelijk is, dat met het in de vaart komen van palletschepen, de schepen met zg. zijpoorten en ook de vele veer diensten die aan het Europese verkeer zullen gaan deelnemen, een nieuw tijd perk voor het vracht- en personenvervoer is aangebroken. Er zijn reeds in scheep vaartkringen voorspellingen gedaan, dat in de komende 10 jaar de situatie zich zodanig zal wijzigen, dat „conventione le" vrachtschepen met luiken waardoor de lading met kranen van bovenaf wordt ingebracht, in 1975 geheel tot bet verle den zullen zijn gaan behoren. Ook transatlantisch DIRECTEUR Van Rietschoten van de KNSM maakte in Travemunde be kend, dat gebleken is, dat een ferry op een traject met een vaartijd van vier tot vijf dagen economisch plezierige uitkom sten kan hebben. Daardoor is bet in de toekomst niet onmogelijk, dat ook lijn diensten met een ferry dié auto's en vrachtauto's kan vervoeren zullen wor den geopend op trajecten als Rotterdam/ Spanje en Amsterdam/Portugal of naar havens in Italië of Noord-Afrika. Dat de KNSM deelneemt in de „Tor-line", die veerboten gaat exploiteren, is volgens de heer Van Rietschoten het bewijs, dat de ze maatschappij de ontwikkelingen op dit gebied nauwgezet volgt en wil mee maken. Daardoor is het niet uitgesloten, dat de KNSM in de komende jaren, maar dan geheel voor eigen rekening, lijndiensten met een ferry zal openen. Ook op het Atlantische traject is de rationalisering van het vrachtvervoer in studie. De Holland-Amerika Lijn werkt op dit terrein nauw samen met een gro te Zweedse rederij. Maar of ook op de stijlmeubelen exclusieve lampen perzische tapijten VAN BOLHUIS EN MEYER 's-Gravelandseweg 616 Verlengde Broersvest Schiedam - Tel. 267793 Advies aait huis FABRIKANT voor bijzonder lage prijs! Vraag vrijblijvend huisbezoek TeL 25.31.11, - Rotterdam b.g.g. tel. 28,34.63, Martin Luther King is de vorige week in ons land geweest. Hij kwam een ere doctoraat aan de Vrije Universiteit in Amsterdam in ontvangst nemen. Bij die gelegenheid moet hij gezegd heb ben: „Een mens die niets heeft om voor te sterven, heeft ook niets om voor te leven". 't Is duidelijk dat die gedachte mee be paald werd voor zijn strijd voor ras- sengelijkheid in de Verenigde Staten. Toch heeft zo'n woord een wijdere strekking. We kunnen het ons allemaal aantrekken. Tolstoi schreef eens in zijn dagboek: ik kan mijn kinderen niet meer aanzien, zonder te denken: waartoe? Ik denk, nu goed, je zult 6000 hectare hebben in 't Samarsche Gouvernement en 300 paarden en wat dan? Of ik zal aan het volk de ware welvaart brengen en een rustig geloof en wat dan nog? En zolang ik niet weet waar tóe, kan ik niet leven; want of ik nijn lusten bevredig of niet bevredig, of ik Napels gezien heb, eer ik sterf, het komt alles op hetzelfde neer. ik kan niet meer. Dit zijn vragen die ons vandaag besprin gen in een tijd van welvaart. Waar toe? Goed, we kunnen ervoor zorgen dat onze kinderen het nog beter heb ben dan wij. En we kunnen samen ons best doen dat straks ook de opgroei ende jeugd van de ontwikkelingslanden gaat delen in een verhoging van het levenspeil. Maar altijd dringt daar dat lastige vraagje op: wat dan nog? Worden de mensen werkelijk gelukki ger? Zijn we op weg naar een para- ""t'te Hoestdronk in tabletvorm.95ct pret was echt geen frisse boel in de bin nenstad van het Schie dam in het grijze ver leden, wanneer men de geschiedschrijvers mag geloven. En waarom zouden zij er om liegen? Er waren vele sloten en slootjes; de varkens hadden het er beter naar hun zin dan de menselijke bewoners van de binnenstad, en het ontstaan van be smettelijke ziekten, werd voor een deel aan de weinig hygiënische toestand geweten. Niettemin, het dem pen van de Broersvest had heel wat voeten in de aarde en er is menig woordje over gevallen. Om de woorden van het toenmalige ge meenteraadslid, de heer M. Rijnbende te citeren: „In der tijd ben ik tegen de demping der Broersvest geweest. Ik vond de situatie er nog niet zo kwaad. In de zómer had die gracht zelfs veel aanlok kelijks en in de winter had ik weinig last van de reukjes die verspreid werden. Het gaf ook een vriendelijke aanblik op het lager gelegen Mathenesse. Maar zoals het veelal gaat, kleine zaken leiden tot grote zaken en nu blijkt dat men via een gedeeltelijke demping van het ene deel, tot dat van het andere over wil gaan. Het is nu reeds een zaak van ƒ15.000 De nieuwe Broersvest is het klop pende hart van Schiedam. Over deze boulevard rijden dagelijks duizenden en nog eens duizenden auto's af en king hangt er van af. Dit gedeelte der stad verkeert wat het water betreft, in een ongelukkige toestand," zo sprak de wethouder. Er werd op gewezen, dat de toestand zoals deze bij de warme zomer van 1868 was, beslist niet kon worden gehand haafd. Ook burgmeester Van Dijk stelde vast, dat de Broersvestgracht sinds jaren de verzamelplaats is voor onreinheden en „faecale stoffen", die middels een geul onder het Herenpad naar de Baan uit liep. En de onreine dampen die dagelijks uit het water opstegen, moeten beslist nadelig voor de volksgezondheid worden geacht. Men zou zich te laat kunnen 'be klagen, indien de typheuse koortsen, zo als deze b.v. in Brussel zijn gesignaleerd, ook naar Schiedam zouden komen en door de „pestwalm" van de Broersvest, is dat niet denkbeeldig. „Het vuil dampt uit de Vest", aldus de wethouder, die bepleitte om. het vuilnis naar de Maas te brengen. Broersvest gedempt pret raadslid J. B. Nolet voelde daar alles voor en wilde een permanente vuilafvoer naar de Maas, zoals reeds eer der een commissie had aanbevolen. Het plan was toen een kanaal te gra ven in de richting van de Maas, maar dat is er nooit gekomen. Het motief, dat bij brand men het Broersvest-water nodig zou hebben werd ontzenuwd door te con. stèteren, dat er alleen maar modder aan wezig was Met 12-2 stemmen viel uiteindelijk het besluit, de Broersvestgracht te dempen. Waarmee een zaak waarover kennelijk reeds vele jaren was gesproken, tot een eind was gekomen. Gok in 1863 had men het dempen on der ogen gezien en ook toen sprak men over de slechte toestand van het grachtwater en de onverdragelijke stank, waardoor zelfs de branderijen werden benadeeld. Na de beslissing in 1869 is dan de veel gesmade gracht gedempt en het één bracht ook nu weer het ander mee, door dat meer sloten in de omgeving werden gedempt. Door dit alles kwam Schiedam plotse ling in het bezit van een ruim stadscen trum, waarvan in later jaren b.v. de paardetram kon profiteren. In de laatste jaren is dit centrum in een nieuwe fase getreden, sinds een al gehele modernisering tot stand wordt ge bracht. Dat wil zeggen, er zijn nieuwe winkels en flats gebouwd; de oude huis jes aan het „beneden gedeelte" vallen thans onder de hamer van de in Schie dam druk bezette sloper. De nieuwe Proveniersbrug vormde een voorlopige afsluiting van de gemoderni seerde Broersvest met als voornaamste sluitstuk het nieuwe stadhuis, wanneer eenmaal de oude hbs zal zijn verdwenen. tegen wat de huid deert! Dit is de oude Broersvest met zijn kinderhoofdjes en rails voor de paar detram. Niemand kon toen vermoeden, dat deze straat nog eens een drukke boulevard zou worden. Voortdurend zijn ze in beweging. Ze hollen en draven, dansen en sprin gen. Daarom, moeders; kindervoeten hebben uw aandacht nodig! Ga naar een zaak die óók extra aandacht aan kindervoeten besteedt: met z'n speciale Vakkundig opgeleid per soneel ziet direct welk© schoen uw kind nodig heeft. Daardoor behoudt uw kind kindervoetservice HOOGSTRAAT 71 SCHIEDAM Niets geen kwaads van de overige Schiedamse straten, vesten, singels en w|at al niet meer, maar dé Broersvest is niet al leen het hart van Schie dam, maar ook de trots. Men vindt er de mo dernste winkels en het trottoir is er royaal. Het enige bezwaar vormt eigenlijk wel de oversteek, want dat is een hele breedte, de laatste deze week zijn gesloopt door een winkelgalerij Zijn vervangen. De toekomst zal van de Broersvest een nog fraaier „boulevard" maken, wanneer eenmaal het stadhuis het nog lege plein Zal vullen en ook de oude huisjes, (waarvan Tenminste, dat hangt af van hetgeen ons aller stadsplanner nog steeds in de schoot vèrborgen houdt Maar feit is het,' dat onze huidige Broersvest er wezen mag. Dat is lang niet altijd zo geweest. Bijna een eeuw gele den, om precies te zijn ftl 1869, vielen er yele en ook wel harde woorden, om de gracht van de Broersvest te dempen. 'Eensgezind over de demping was men ijfi die dagen beslist niet! Eerste sloot tn de Broersvest lag. waarschijnlijk één T.van de eerste sloten in hét oude Schie dam gegraven; dat was omstreeks 1355. Deze sloot moest tevens een „bolwerk" betekenen voor het achterliggende slot Van Mathenesse. Zoals reeds opgemerkt, er kwamen la ter heel wat sloten en slootjes bij en het werd op dert duur een weinig frisse boel. Het is bekend, dat Schiedam ook geteisterd is geweest door een cholera- epidemie, die heel wat. slachtoffers maak- Het is niet gezegd, of dit alles de aan leiding is geweest tot demping van de sloot of „gracht", maar het is er dan toch van gekomen. Wethouder Lechner, die in de gemeenteraad het dempings- voorstel sterk verdedigde constateerde, dat de lucht van het water in de Schie, de binnenhaven en die omtrek verpest was. Hjj vond, dat de zaak eens goed diende te worden aangepakt. „De ge zondheid van een groot deel der bevol- Trainer C. van Noortwijk die in zijn clubblad „Martinitter" zoals we gemeld hebben onlangs klaagde over het mati ge bezoek van zijn jongens deelt mee, dat het hier in hoofdzaak ging om de com petitiewedstrijden op woensdag en zater dag, want de belangstelling voor de trai ning is niet slecht. Vooral dank zij de medewerking van de ouders, is echter nu wat verbetering gekomen en het is begrijpelijk, dat de leiders dat prettig vinden, zo constateert de heer van Noortwijk. Bouwbedrijfsbond huldigde zes jubilarissen Tijdens de vergadering van de afdeling Schiedam van de Algemene Nederland se Bouwbedrijfsbond, zijn enkele leden gehuldigd, die lange tijd lid van de af deling zijn. Een halve eeuw lid zijn de heren J. van Dijk, G. van Gink en J. Huizer. Zij ontvingen ieder een cassette en de dames een set handdoeken en de heren een doos sigaren. Veertig jaar lid zijn de heren W. van Pelt en F. J. Zitting, die een gouden speldje ontvingen, terwijl aan de heer G. Strewnding, 25 jaar lid, het zilveren speldje werd uitgereikt. Namens het hoofdbestuur voerde de heer H. J. Wevers uit Amsterdam het woord. De verdere avond, werd gevuld dioor Let kleiiukuDet-ensemble „Alle 7".

De Havenloods | 1965 | | pagina 2