Maak klaar uw auto nu al voor de WINTER ROLLS ROYCE MAKO SHARK: gaat met de mode mee boeiende „snufjes-auto' GEHOORD IN DE GARAGE Oldsmobile Tornado met voorwielaandrijving TEKEN DE AUTO VAN DE TOEKOMST Scaldia 408 DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 4 j i; 111III Het is best mogelyk, dat we nog een heleboel mooie dagen zullen krijgen, maar niettemin dient de automobilist nu al te denken aan het natte, koude seizoen dat hem en vooral zijn wagen te wachten staat. Goede verzorging is het be houd van Uw auto. Speciaal in de wjnter dient Uw bezit goed geprepareerd te zijn voor de aanslag die pekel, roest en vorst zullen gaan plegen. Neem er even de tjjd voor, de bedreigde punten na te lopen. Het kan U alleen maar voordeel opleve ren. De accu krijgt het in de win ter altijd zwaar te verduren. Het starten van een ijskoude motor vraagt veel energie. De olie is soms dik en er moet vaak wor den gestart. Denk erom, dat U tus sen de startpogingen altijd ten- minste zolang wacht, als het star ten heeft geduurd, liefst nog lan ger, teneinde de accu de gelegen heid te geven, weer even ,,op hdem" te komen. Het is soms hartverscheurend te zien, hoe driftige automobilisten wel een minuut onafgebroken straten. Wees verstandig en start met geduld. De accu zal er wel bij varen. Zorg er voor, dat het water steeds op peil «laat en dat de polen niet geoxy- deerd zijn. Controleer het zuurge- halle (daarvoor'zijn kleine, handi- Is dat niet in orde is, loopt kans op een bevröreh accu. Nogmaals, geef uw accu vooral in de winter alle aandacht De banden dienen bij het aan breken van de winter duchtig ge controleerd te worden. Zorg er voor, dat slechte banden vervan gen worden het kan op een gladde weg bij sneeuw óf ijzel voor u het verschil tussen leven en dood betekenen. Leg de banden met het diepste profiel vóór: con troleer op gezette tijden de span ning. Er zijn automobilisten, die tegen het aanbreken van het kou de seizoen „winterhanden" monte ren. Deze banden hebben een gro ver profiel en geven meer „vastig heid", vooral op besneeuwde en modderige wegen. Kettingen zijn bedoeld voor het rijden op ijs of op harde sneeuw: neem ze mee als u Alpenpassen gaat rijden. Be slist niet gebruiken op de norma- weg. De motor vraagt in het koude seizoen ook aandacht. Overleg met uw garagehouder, welke oliesoort u het best kunt gebruiken, 's Zo mers wordt vaak dikkere olie ge bruikt, die in koude dagen tè dik 2a 1 blijken. Overigens is de kwa liteit van de olie die in Nederland wordt verkocht zo, dat u zonder twijfel een goede soort zult kunnen yjnden. Laat u vakkundig voor echten en u zult in dit opzicht geen moeilijkheden hebben. 'Bij elke garage Of tankstation zal men u graag van dienst zijn. E(e ontsteking moet goed zijn af gesteld. Verder moeten de con tactpunten in behoorlijke staat zijn eh dienen de bougies in orde te Zijn. Vooral in de winter luistert dit allemaal nauw. Laat er, bij de aanvang van het koude seizoen, naar kijken. Een goede start is in li&ge mate afhankelijk van een goed-afgestelde ontsteking. Moei lijk starten betekent weer een te zware belasting voor de accu, die het dan op zijn beurt weer kan begeven. De auto is een „team": alle afdelingen moeten hun volle medewerking kunnen geven. Het is de zwakste broeder in dit team die bepaalt, of u zult kunnen weg rijden of dat u zult moeten blijven staan. De ruiten verschaffen u het uit zicht en dus moet u er voor zor gen, dat ze doorzichtig blijven. In de winter niet altijd een gemak kelijke opgave. Bescherm bij vorst uw ruiten door middel van een hoesje of met stukken karton of krant. Is het kwaad eenmaal ge schied-, dan kunt u de ruiten ont dooien met speciale preparaten, die hiervoor in de handel zijn, Ga nooit krabben met mesjes of schroevendraaiers (verbaas u niet over deze raad: heel wat garage houders kunnen u hierover afgrij selijke verhalen vertellen). Heel wat beter zijn de handige plastic krabbertjes. Als u warm water bij de hand hebt, denk er dan wel aan, dat u de ruit, na het ontdooi en, heel goed moet droogwrijven. Ruitenwissers die tegen de voor ruit zijn vastgevroren mogen nooit worden losgewrikt- Eerst losweken en daarna goed droogmaken. Schenk ook aandacht aan de bin nenkant van de ruit. Vooral bij regenweer, als er passagiers in uw auto stappen met natte jassen, zijn de ruiten aan de binnenzijde in een oogwenk beslagen. Er bestaan preparaten, waarmee het glas kan worden ingewreven. U kunt het ook eens proberen met een doek je, dat in Lodaline is gedrenkt. Goede resultaten worden bereikt met de plastic schermpjes tegen de achterruit mits deze goed bevestigd zijn. Rij nooit weg met beslagen ramen, dat is levensge vaarlijk. Beslaan de ramen tijdens het rijden, stop dan even om ze schoon te maken dat neemt veel minder tijd in beslag dan een aan rijding. Anti-Vries mag uiteraard nooit worden vergeten in eén waterge- koelde motor. Er zijn auto's, die in het geslpteh koelsysteem al van „huis-uit"anti-vries hebben mee gekregen: bij veel auto's dient an tivries bij het aanbreken van de winter te worden toegevoegd. Rij ders op LPG moeten nu al over schakelen op antivries, ook al zit er nog lang geen vorst in de lucht. Maar de voor de verdamping van LPG benodigde warmte wordt aan het koelwater onttrokken en het water kan hierdoor zo sterk afkoe len, dat de verdamper-drukrege laar zou kunnen bevriezen. Zelfs als buiten de temperatuur nog bo ven nul is. Daarom moeten de rij ders op LPG er iets eerder bij zijn. De carrosserie moet voor de winter goed worden verzorgd. Over leg met uw garagehouder, wat er aan de onderkant van de auto ge daan moet worden. Er zijn tegen woordig zeer goede methoden om de onderkant van de auto tegen sneeuw en vooral pekelwater te beschermen. Het chroom vraagt speciale aandacht. U kunt de blin kende delen goed insmeren met zuurvrije vaseline,dat geeft een uitstekende bescherming, maar de bumpers worden fer wat kleverig van en trekken vuil aan. Tectyl is een goed middel om chroom te beschermen: men heeft de keuze tussen „bruin" en „blank". Doe er in alle geval iets aan; hoe goed uw chroom ook is, het is niet be stand tegen de funeste invloed van pekel. Zorg daarom voor een be hoorlijke bescherming. De lak van de wagen uiteraard goed in de was zetten. De ruiténsproeier mag niet wor den vergeten, bij het uitdelen van anti-vries. Een bevroren „blok" sproeiwater biedt geen hulp, als u de sproeier nodig hebt. Er zijn handige flaconnetjes in de handel, gevuld met anti-vries voor ruiten sproeiers. Deursloten kunnen in de winter bevriezen en daar staat u dan met uw sleuteltje, letterlijk in de kou. Een klein spuitbusje grafiet kan een hoop ellende voorkomen spuit het grafiet in het slot. Kom niet met water aan de sloten als er vorst in de lucht zit. En als u eenmaal voor een gesloten deur staat, bedenk dan dat al heel wat automobilisten er baat bij vonden, door met hun aansteker de autosleutel te verwarmen pas op voor uw vingers en de hete sleutel in het slot te steken. Een „huismiddeltje", maar het kan goed helpen. Rubberstrips bij portieren kun nen tegen wiriter-elllende worden beschermd door ze met talkpoe der in te wrijven. Ze blijven er soepel van. De handrem kunt u beter niet gebruiken als het vriest. Het ge vaar bestaat, dat de kabel vast vriest. Leg liever een steen voor de auto. En tenslotte: schakel niet eerst uw radio (en misschien ook nog de koplampen en de blower) in, voor u start. Om de accu te spa ren, doet u er goed aan, op het moment van starten géén andere electrische apparaten te gebrui ken. Och, een kleinigheid, zoals al die verzorgingspunten voor uw auto eigenlijk maar „kleinigheden zijn. Maar allemaal bij elkaar vor men ze een belangrijke som en als die som klopt, komt u met uw auto veilig, geriefelijk en zonder overbodige schade en slijtage de komende winter door. x f - - -A-W* De nieuwe Rolls Royce 1966: het klassieke radiator-scherm bleef gehandhaa'd. Rolls Royce zorgde deze maand voor een in ternationale auto-verrassing, door op de Parijse Salon een splinternieuwe wagen te introduceren. De bezoekers gewend aan de klassieke, rechte lijnen van Rolls Royce wreven zich de ogen uit, toen zij het modern gestyleerde, zelfs een beetje gestroomlijnde model zagen: de Silver Shadow, achttien centimeter korter, twaalf centimeter lager en zeven centimeter smaller dan het voorafgaande model van Rolls Royce, dan tien jaar geleden werd geïntroduceerd. Gehandhaafd bleef de rechte ra- van de remsystemen uitvalt, gaat diateur kenmerkend voor Rolls sr een verklikkerlichtje branden. Royce. Maar voor de rest mag Vóórts verklikt de auto ook zélf, worden gezegd, dat de ontwerpers als een van de stoplichten defect van deze Koning der Automobie- s. Ten opzichte van de koplam- len in hoge mate met de mode pen gaat de „zelfdenkende" auto zijn meegegaan. Onder de motor kap ligt een stoere acht-Cilinder. Het interieur is bijzonder mooi: de zittingen zijn van echt leer. Dok technisch gingen de ontwer pers met de „mode" mee: de wa gen heeft vier bekrachtigde schijf remmen en drie afzonderlijke rem systemen, hetgeen een hoge mate van veiligheid waarborgt. Als een nog verder. Mocht te lichten hjet begeven, dan scha kelt de wagen geheel uit zichzelf over op dimlicht. Ook het niveau wordt door de aütó' „persoonlijk" geregeld: remlichten en clignoteur- lichten gaan een beetje zachter branden als de koplampen worden ontstoken, óm de andere wegge bruikers niet te hinderen. Insiders hadden verwacht, dat deze splin ternieuwe (in Engeland circa 56.000 gulden kostende) Rolls op de Autotentoonstelling van Londen zou worden geïntroduceerd. Maar de fabriek achtte het verstandiger dit voor koningen, presidenten en andere gefortuneerde klanten be stemde model te lanceren in Pa rijs, waar de Rolls-klasse elk iaar opnieuw op de Salon rijk ver tegenwoordigd is. Deze maand heeft General Mo tors het eerste (en enige) exem plaar van de Mako Shark naar Europa gestuurd. De wagen zal ook enig in zijn soort blijven, want het model is zuiver experi menteel. De Mako Shark is uit sluitend bestemd als „opinie-pei ler": men wil de reacties van technici en publiek weten op al lerlei nieuwe snufjes, die op deze auto zijn aangebracht en die in de toekomst wellicht ook zullen prij ken op de normale serié-autó's. metalen jalouzieën. die overigens een zeer goed uitzicht bieden. Een tweede snufje, dat terstond op valt, is het ontbreken van ruiten wissers. De armen van de wissers verdwijnen, indien de chauffeur ze oiet nodig heeft, volkomen in de motorkap en kunnen dus niet wor den beschadigd. Het stuur is ver stelbaar en de pedalen zijn ver stelbaar, maar de stoel staat in een definitieve houding. Overigens de pedalen zijn de moeite van het bekijken waard. Zij benaderen de omvang van een pocket boekje en zijn uitermate han dig voor dames, die in de auto hoge hakjes willen dragen.' De vuldoppen zijn magnetisch en ze ventien verschillende elektromo toren zorgen ,voor de aandrijving van de vele accessoires: de be stuurder van de Mako Shark be hoeft maar zeer weinig zelf te doen. Een batterij lampjes ver schaft hem een doorlopende con trole (bijvoorbeeld op alle lampen van de auto). Een ander controle- lichtje geeft aan, of de veiligheids- gordels wel goed zijn bevestigd. De motorkap van de lange, la ge experimentele Mako Shark is geheel wegklapbaar. General Motors heeft in Ameri ka een geheel nieuwe wagen uitge bracht: de Oldsmobile „Tornado", een fraaie zespersoonscoupé met voorwielaandrijving en een V8-mo- tor. Deze motor drijft de voorwie len aan door middel van een spe ciale turbo-hydra-matic transmis sie. General Motors zegt, dat de nieuwe Oldsmobile Tornado met de 390 pk motor de krachtigste wa gen met voorwielaandrijving is in de huidige automobiel-produktie. In samenwerking met de JAC, de Jeugd Automobiel Club organi seert Ford een wedstrijd in het ont werpen van auto's. Gevraagd wordt, een tekening (of tekeningen) te maken van ten hoogste 40 x 50 centimeter van de. auto van de toekomst. Iedereen kan aan deze wedstrijd meedoen. Er zijn tien hoofdprijzen (buitenland se reizen)voorzitter van de jury is Piet Olyslager. In rubriek A zal speciaal worden gelet op de bruik baarheid van de te ontwerpen mo dellen en in rubriek B zal worden gelet op originaliteit en fantasie. De tekeningen dienen zo vroeg mo gelijk doch uiterlijk 1 april 1966 in het bezit te zijn van het se cretariaat van de JAC, Postbus 525 in Den Haag. Reproductie van de schetsen moet mogelijk zijn: de tekeningen dienen dus in inkt te worden uitgevoerd. Inzenders voor rubriek A moeten er op letten, dat de tekening voldoet aan bruikbaar- heidseisen. Een verklaring moet worden ingesloten. Ook de maten dienen te worden opgegeven, als wielbasis, totale breedte, totale lengte, totale hoogte en spoorbreed- DE PAC, de Pionier Automobielen Club, heeft een rijk geïllus treerd boekje uitgegeven van ruim honderd pagina's. Men kan het bestellen door f 1,75 over te maken op postrekening 75.596 ten name van de AMRO-Bank N.V., bijkantoor Nieuwemarkt te Amsterdam, onder vermelding op het strookje voor PAC-Jaarboek. Bron: PAC- nieuwsdienst. DE ANWB gaat in de herfst en winter weer een verlichtingsactie houden. Specialisten controleren dan de lichten gratis. Vorig jaar bleek, dat in 85 procent van de gevallen de verlichting niet in orde was. Bron: ANWB. „MET VERBIJSTERING hebben wij gehoord van het voornemen van de Nederlandse regering de weggebruikers, industrie en handel in de houdgreep te nemen. Voor de zoveelste maal worden de fis cale duimschroeven aangedraaid (het weeldetarief van de omzet belasting gaat voor auto's van 18 naar 25 procent, voor bromfietsen Van 5 naar 18 procent, de accijns op benzine wordt 1 cent per liter verhoogd). Men is blijkbaar volkomen onkundig van het feit dat de auto is „meegegroeid" met de economische ontwikkeling van ons land. De middenstand, de vertegenwoordiger, de inspecteur, al diegenen die een ambulante commerciële functie uitoefenen hoe zouden zij dit alles zien? Moeten zij weer met de hondekar er op uit?" Bron: Bovag. EEN 18-jarige jongen uit Mexico, Douglas Black, voorspelde hoeveel Ford Mustangs er in het eerste jaar na de introductie zouden worden verkocht. Hij zei: 418.814. Het waren er: 418.816. Douglas zat er dicht genoeg bij, om de eerste prijs te winnen. Uiteraard: een Mustang. Bron: Ford. te- De motor behoeft men niet te tekenen. In-rubriek B is de inge zonden tekening vrij. Automobilisten worden erdoor de Stichting Recreatie op gewezen, dat alle tankstations langs onze autowegen en autosnelwegen ver plicht zijn, tenminste één toilet voor het publiek toegankelijk te stellen. Dit jnag dus als een open baar toilet worden beschouwd. Bij verschillende van deze benzine stations bestaat voorts de gelegen heid papieren en ander afval in daartoe bestemde bakken te depo- Gevraagd wordt van deze a datie te profiteren om zodoende de vervuiling óan onze wegen tegen te gaan. Een redelijk verzoek, dat wij hier graag doorgéven. solide en aantrekkelijk De Scaldia 408 heeft een1 solide en aantrekkelijke uitvoering die fcooh voldoende ruimte en comfort overlaat. De gemakkelijk zittende en goede steun gevende vooretoe- len zijn op versohilleniAe wijze ver stelbaar. Met enkele handbewegin gen kan een prachtige slaapgele genheid wonden verkregen. Voor- stoelen in voorste stand, zittingen in hoogste stand, leuningen achter over tegen de achterbank en klaar is uw geïmproviseerde slaapgele genheid. Het fraai uitgevoerde dashboard geeft een goed overzicht op die instrumenten. Veiligheids- stuur mét claxonffng. Ook moto risch is de Scaldia een belangwek kende autó. Twee oliefilteis en oliekoeier, oliebadluchtfilter zijn voorbeelden van de bedrijfszeker heid, die op de wagen is toegepast. Motor: benzine. 4 cilinders in lijn, viertakt, cilinderinhoud 1357 cc. kopkleppen aangedreven door tuimelaars, waterkoeling, thermo- statisch gecontroleerde radiateur voorzien van shutter. De wagen heeft verder o.a. hy draulische remmen op alle wielen, terwijl de voorwielreinmen zijn an twee remcdlieders. Dit doet u als u autorijdt Autorijden is een zéér gecom pliceerde bezigheid. Tijdiens de onlangs gehouden studiedag van die Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid heeft die Ameriilkaanse professor Robert Baker verteld hoe ge compliceerd. De automobilist, ao zei hij, heet héél wat te doen: hij d)oe twee of meer waarne mingen per seconde hij neemt twee tot drie be slissingen per seconde hij verricht dertig tot hon- derdtwintig handelingen per Vierdeurscarrosserie tot vijf zit plaatsen, airconditioning door mid del van toevoer frisse lucht De rijprestaties zijn 125 km per uur op normale benzine, terwijl het brand stofverbruik 7-9 liter per 100 km afhankelijk van rijstijl bedraagt De prijs is ƒ5475,—.

De Havenloods | 1965 | | pagina 4