LAATSTE BUK OP STENEN VERLEDEN UIT DE KERKEN Voor het definitief onder nieuwbouiv verdwijnt Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds. H W. Hemmes, 7 uur ds. J. G. Jansen en ds. A. Steinhart (Interreformatorische dienst, m.m.v. Kerkkoor en de heer Zuid geest, trompet)Bethelkerk 10 uur ds. J- G. Jansen, 5 uur geen dienst; Opsten- dingskerk 10 uur ds. D. J. Spaling, 7 uur geen dienst; Vredeskerk 9 en 10.45 uur kand. A. van Beek, Luniteren. 7 uur geen dienst; Kethel, Dorpskerk 10 uur ds. W. Vons, m.m.v. Kerkkoor, 7 uur ds. G. van Noordennen, Berkel en Rodenrijs; De Rank 8 30 uur ds. W. Vons. Geref. Kerk: Oosterkerk, Rotterdamse- dijk 289, 10 uur ds. D. Bouwknegt, leger- predikant, 5 uur ds. J. Couvée; Kethel „De Ark", Zwaluwlaan 103, 9.30 uur ds. P. R. Everaars, 2.30 u. ds. W. A. Krijger; Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 65, 10 dig Bodemonderzoek, zal ongeveer 50 deelnemers uit het buitenland tellen, te weten uit Engeland, België, Frank rijk, de Scandinavische landen en Duits land, naast de Nederlandse deelnemers. Op de dag na de opening der exposities dus op 19 maart 1966 zullen beschou wingen en inleidingen gehouden worden in de aula vam Museum Boymans-van Beuningen. Die avond bezichtigen de gae- ten de tentoonstelling in Schiedam, waar de volgende dag aldaar gedane vondsten en verdere oinderzoekpilaatsen beaocht worden De 20ste maart is Delft aan de beurt, waar in „Het Prinsenhof" de stadsplanning en archeologie besproken zullen worden. De beëindiging van het symposion vindt plaats in de aula van het Maritiem Museum. De kosten van een ander zijn geraamd op rond ƒ25.000, waarvoor een subsidie van de gemeente Rotterdam is verkre gen. Ook vain de Archeologische werk groep in ons land werd steun ontvangen. Met medewerking uit diverse kringen verwacht men het nog resterende beno digde bedrag te kunnen dekken. Als adviserend lid van de Coördinatie commissie zal de deskundige inzake bo demonderzoek, dr. J. G. M. Renaud haar terzijde staan bij de imposante opzet van het programma waarmee zij de hoog nodige belangstelling en medewerking van het publiek wil stimuleren. Op de grens van Rotterdam en Poor- tugaal werd op de plaats van kasteel Valckensteyn dit 14e eeuwse aarde werk aangetroffen. uur ds. J- Couvée, 5 u. ds. W. A. Krijger; De Goede Haven", Westfrankelandse- dijk 1, 10 uur ds. W. A. Krijger, 5 uur ds. J N. Niammensma; Julianakerk, Burg. Knappertlaan 29, 10 uur ds. J. N. Nammensma, 5 uur ds. P. R. Everaars. Chr. Geref. Kerk, Warande, 9 uur ds. D. Coppoolse, 3 uur ds. H. van Leeuwen. Ned. Prot. Bond, Westvest, 10.30 uur ds. A. D. Klaassen. Leger des Heils, gebouw Lange Haven 71, 10 uur Heiligingssamenkomst, 6.30 uur openluchtsamenkomst Koemarkt, 7.30 uur Verlossingssamenkomst. Leiding majoor en mevr. Drijver-Salomon. Oud-Geref. Gemeente, Geref. Jeugd huis Lange Haven 97, dienst om 9 en 3 45 'uur. Oud-Katholieke Gemeente. Dam 28, 10 uur H. Mis. Jehova's Getuigen, Volksgebouw, Tuiin- laan 50, 6 uur toespraak, 7 uur Wacht torenstudie. Vrije Geref. Gemeente, Tumlaan 50, 10 en 4 uur dienst. Baptisten Gemeente, Lange Haven 129, 7 uur samenkomst. Mission to the Seamen Anglicaanse dient, kantine Wilton Fijenoord iedere eerste, derde en vijfde zondag der maand v.m. 9 uur, Rev. Chr. Reeves B.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. leer. Lange Nieuwstraat 67, dienst 10 en 5 uur Voorganger ds. H. Hofman. Geref. Kerk (vrijgemaakt), Westvest 30, 9.30 en 4.30 uur ds. O. W. Bouwsma uit Kampen. Evang. Luth. Kerk, hoek Oranjestraat, 10 uur ds. A. Steinhart. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge bouw Irene. Nieuwe Haven 155. 4 uur dr. H. Goedhart uit Rotterdam, 10.45 uur Vredeskerk kamd. v. Beek uit Lunteren. Stichting voor zwakzinnigen vraagt collectanten naast zorg van alle dag is er nog een bijzonder zorgengebied, waar velen geen weet van hebben, terwijl het op anderen zwaar drukt. Dat is het zor genkind. Het kind, dat praktisch altijd op bijzondere hulp of verpleging en verzorging is aangewezen. De grootste groep wordt gevormd door de debie len. die zich over het algemeen via deskundige hulp of begeleiding wel kunnen handhaven in de - gemechani seerde maatschappij. De sociaal-pedagogische zorg wordt verleend door de algemene bevolkings groep én van R.K. en Protestantse zijde. Deze drie landelijke verenigingen werken met hun tientallen stichtingen nauw samen. Zij zijn samengebundeld in na tionaal verband via de stichting federa tie sociaal pedagogische zorg voor zwak zinnigen. Deze stichting houdt zaterdag, 6 novem ber ook in Schiedam haar jaarlijkse col lecte. De stichting do.t een beroep op jonge mensen van 14 jaar en ouder voor dit doel een dag of enkele uren te collec teren. Collectanten kunnen zich opgeven bij D. de Bruin, Prof. Kam. Onneslaan 139 b, tel. 267983; H. W. Feenstra, Burg. Van Haarenlaan 478, tel. 266281; Z. Haze- windus, Prof. Kam. Onneslaan 94 e, tel. 154151; A. J. Houtsma. Burg. Knappert laan 234, tel. 264372; mevrouw Verniers. Kolenslaan 812, tel. 265508 en H. van Noordwijk, Veenlandsstraat 12 e, tel. tel. 265507. G. P. VERHULSDONK MEENT Middenstandsbelangen komt behoorlijk aan zijn trekken Bij de ingekomen stukken voor de ge- meenteraadsevrgadering van Schiedam was een schrijven van de stichting Waar borg voor het Kruideniersbedrijf, waar in aandacht werd gevraagd bij de stads ontwikkeling voor de kleine midden stand. Naar aanleiding van dit schrijven vroeg de heer A. A. J. van Dijck (KVP) of hieromtrent het college reeds mede delingen kon doen. De heer G. P. Ver- hulsdonk (WD) constateerde aan ce hand van hetgeen bijzonder in het Nieuwland tot stand is gebracht, dat in Schiedam de middenstandsbelangen ze ker niet worden vergeten en behoorlijk aan hun trekken komen. Wanneer we op deze wijze voortgaan, dan hebben we niet te klagen, al kan deze brief een waarschuwing op dat Dunt inhouden. Drs. J. H. Simons (P.v.J.A.) brak ook een lans voor de kleinere middenstand, omdat tegen een machts vorming dient te worden gewaakt. Wet houder mr. M. J. M. van Kinderen (KVP) zei dat er voortdurend brieven over bedoeld onderwerp worden ontvan gen, met allerlei wensen en raadgevin- Het ligt in de bedoeling, om met een aaptal instanties, zoals Kamer van Koop handel, middenstand enz. overleg te plegen voor de stadsontwikkeling, speci aal nu de eerste woningen in het com plex Groenoord begin volgend jaar be trokken zullen worden en voorzien moet worden in het opvangen door de mid denstand van de bevolking. Zonnehuis start met de verpleegstersopleiding HET Zonnehuis in Vlaardingen star» 1 november met de opleiding van zie kenverpleegsters. Het eerste gedeelte van het nieuwe gebouw aan de Dillen burgsingel in de Holywijk is namelijk klaar. Het hele complex zal per 1 februa ri 1966 in gebruik genomen worden. Wel iswaar heeft de aannemer dan nog vier maanden om de rest af te bouwen maar op genoemde datum zijn er 100 bedden beschikbaar en dat is genoeg om de pa tiënten uit het Schiedamse Zonnenhuis onder te brengen. In het nu klaargekomen gedeelte be vindt zich een deel van het zusterhuis met zeventig bedden. Bovendien is hier ook de keuken en een aantal kelders on dergebracht. Deze week komt ook de di rectie van het Vlaardingse Zonnehuis zich hier vestigen. Tot nu toe deed zij haar werk op het verenigingsbureau in Utrecht. De staf bestaat uit de heer J. de Graaf, geneesheer-directeur, zuster A. L. Soraber, adjunct-directrice en de heer J. G. van Dijk administrateur-eco- In de vier maanden, die de aannemer de „Bataafsche Aannemingsmaatscnap- pij", na februari nog resten moet de rest van het gebouw gereed komen, waarin zich nog eens honderd bedden voor pa tiënten bevinden en een gedeelte van het zusterhuis met 55 bedden. Per 1 februari is buiten hetgedeelte voor de verpleging eveneens klaar de centrale ingangshal met liften en trap pen en het medische-administratieve en huishoudelijke gedeelte. De opening van het Zonnehuis zal pas volgend jaar sep tember, oktooer zijn. English style, 2-rij, 6-knoops colbert in camel, tattersall-ruif, met bruinlederen knoop. 12-17 jaar. 14 jaar gg 25 Voor de tiener-dans club dit zeer moderne 2-ri j jongenscostuum met fijn streepdessin. 12-18 jaar. 12 jaar 104.50 A Car-coot von superieure wollen velours, met Aobé-plaidvoering. 10-18 jaar. 16 jaar 85.50 B Gekleed-sportieve car-coat von zeer mooie teak-velours. Het 2-rij Franse model heeft mede door de koperen knopen een bijzonder taille-accent. 10-18 jaar. 16 jr. -yy^zs ROTTERDAM Wesl-Kruislcod» ROTTERDAM Korte Hoogstraat ROTTERDAM Meent ROTTERDAM Kalendr. lagedijlc HOOGVLIET Winkelcentrum SCHIEDAM Hoogstraat VLAARDINGEN s Winkelcentrum liesveld LEIDEN Haarlemmerstraat ZEIST i Slotlaao e ARNHEM s Winkelcentrum Preciktiaof VOOR de eerste maal in de geschie denis van ons land is er een officiële stadsarcheoloog aangesteld en wei in Rotterdam, in de persoon van de heer C. Hoek, die zich jarenlang verdienstelijk heeft gemaakt door zijn studie en daar mee verkregen kennis, bij de Dienst van Gemeentewerken in Rotterdam. De aanleiding hiertoe vormde niet al leen de rijkdom aan vondsten van voor werpen uit vroegere eeuwen, meestal bij centra als kastelen en rivierovergangen maar ook het te betreuren feit, dat in het westen van ons land in steeds snel ler tempo het archeologisch bezit weg valt door de grote werken in de grond zoals stadsuitbreidingen en havenvoor zieningen. Men weet hoe dit gaat: de bulldozers worden het terrein ingestuurd en de draglines vreten zich door de bodem. Wordt er op scherven of bouwvallen ge stuit, dat waarschuwt men de Dienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek te Amersfoort, die dan met spoed ter plaatse komt om te zien wat er nog te redden valt. Dat moet allemaal in snel tempo geschieden want het graaf werk kan niet lang opgehouden worden. De boel wordt dus zo gauw mogelijk weer dichtgegooid, zonder dat diepgaand of breder onderzoek van de grondlagen mogelijk was. De mededelingen van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek alsmede recente vondsten in Rijn mond, hebben ertoe geleid dat in en rond Rotterdam steeds meer belangstelling ont staan is voor dit onderzoek en de daar door tevoorschijn gebrachte funderingen en aardewerkprodukten, sedert de ver dwijning van de Zuiderzee ook van scheepswrakken in de bodem van de nieuwe polders aldaar. Die publieke belangstelling heeft des kundigen van diverse richtingen de hoof den bijeen doen steken en op uitbrei dingsmogelijkheden doen zinnen van die belangstelling. Hoewel het ook plaatsen buiten Rotterdam betreft zoals Vlaardin gen. Schiedam, Maassluis, Poortugaal, Hekelingen, Capelle a.d. IJssel en di verse andere, heeft de havenstad een Coördinatiecommissie inzake Archeolo gisch Onderzoek binnen het ressort Rot terdam ingesteld. Dit omivat praktisch het Rijnmondgebied. Als voorzitter van deze coördinatie commissie werd de heer H. J. E. van Beuningen benoemd, terwijl de leden voor het merendeel bestaan uit vertegen woordigers van diverse musea. HOOGSTE TIJD VOLGENS de heer Van Beuningen is het de hoogste tijd om te redden wat er aan bodemschatten uit het verle den nog te redden is. Gebleken is reeds dat de gemeente Rotterdam, met na- ne het college van B. en W. positief staat tegenover de activiteiten van de Commissie. In samenwerking met de gemeente, met de Rijksdienst en andere betrokke nen bij het bodemonderzoek, is voor de verdere ontplooiing der belangstelling een programma opgesteld voor het aan- DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 Nylon-Canadian mef im. mouton shawlkraag en heerlijk warme Aeril-vulling. In mo dern zwart en blauw. 10-17 jaar. 13 jaar 39.75 Aan twee zijden te dragen: Nylon Haze wind-jack. 4-18 jaar. 10 jaar 29.75 staande vooijaar. Hierin zijn begrepen tentoonstellingen van vondsten in oude middeleeuwse steden met een meer al gemeen' kal-akter dan dat van aardewerk- se voortbrengselen. Daarnaast organi seert men een „symposion", een gebeur tenis die men als een soort „wapen schouw" kan zien en waar van gedachten gewisseld wordt ook door en met bui tenlandse deskundigen. Voor dit programma is ongeveer de tweede helft van de maand maart 1966 gereserveerd. Op 18 maart worden ge- 1 ijk tij (Jig in het Historisoh Museum en Museum Boymans-van Beuningen expo sities geopend. In eerstgenoemd museum kan men vondsten uit de voorhistorische, de Romeinse en middeleeuwse tijdperken, gevonden in Rotterdamse bodem bewon deren. In Museum Boymans-van Beunin gen betreft het een tentoonstelling ge heel beslaande uit opgegraven vondsten uit de bloeitijd van onze middeleeuwse In het Stedeijk Museum te Schiedam zal een expositie gearrangeerd worden van „Kannen en Kruiken" als vervolg op een eerder in Rotterdam gehouden ten toonstelling van gebruiksaardewerk uit de jaren tussen 16001900. Een vierde verzameling valt te bezich tigen in het Maritiem Museum te Rot terdam. welke een beeld geeft van op de Zuiderzéebodem gevonden scheeps wrakken. Het Rotterdamse Gemeente-archief zal niet achterblijven in deze reeks, het stelt tekeningen ten toon van „Kaselen in en rond Rotterdam" vervaardigd door de schilder Roeland Roghman in de jaren 1746 en 1647. Zijn werk is over heel het land verspreid. Te Delft tenslotte zal een beeld ge geven worden van de vondsten in de bo dem waar vroeger het Kartuizerkloos ter stond. Waarschijnlijk zal deze expo- Een paar jaar geleden werd in Schie dam de voorburcht van het Huis te Riviere (13e eeuw) blootgelegd. sitie plaatshebben in het Museum Lam bert van Meerten aan de Oude Delft. SYMPOSION Het Symposion dat samen met de ten toonstellingen onder de auspiciën staat van de gemeente Rotterdam en en de Rijksdienst voor het Oudheidkun-

De Havenloods | 1965 | | pagina 6