10c,? I B W. Dinkelaar houdt toezicht op echtheid Schiedam se jenever WASCANA VIEUX 15 Diplomazwemmen in Sportfondsenbad huur PIANO'S HUUR „Vegla" opende het amusementsseizoen Hoe is dat mogelijk? I Binnen uw bereik i 495. Heren van Juliana klopten Delta T.S.F. 1 start met 10-0 zege Raadsprikkels VR1JM0ED Bokswedstrijden voor missiewerk R.K. kerk DE HAVENLOODS DONDERDAG 28 OKTOBER 1965 9 j m. Ook zaterdag waren weer een groot aantal belangstellenden aanwezig om ge tuige te zijn van het diplomazwemmen voor het bewijs zwèmproef en geoefend zwemmer. Opgekomen waren resp. 57 en 28 kandidaten. Onder toezicht van de bondsofficial, mejuffrouw C. J. Th. Ha- zebroek, directrice van het Sportfondsen- bad en de heer J. J. A. Garnaat, chef- instructpur werden de diverse eisen ge zwommen. Aan 54 joligens en meisjes kon het bewijs zwemproef en aan 26 ge gadigden het diploma geoefend zwem mer worden uitgereikt. Tijdens de herfstvakantie vervallen de voor scholen gereserveerde zwem tij den van 8.15—12.15 en 13.30—16.00 uur. Eén en ander geldt van maandag 1 t.m. donderdag 4 nov. Op genoemde uren kan dus door ieder van de inrichting worden gebruik gemaakt. ÏJa 16 uur en op woensdagmiddag geldt de normale dienstregeling. WURLITZER U Prijzen me t recht van koop m v.a. dmijr ■p.mnd. zonder eerste storting J Demonstraties van de modellen 1966 I te Rotterdam dagelijks van 10 tot 4 uur door a onze WurUtzer organist. Enorme sortering Prijzen vanaf 675.- met recht van koop 4 C m v.a. JL^ap.mnd. zonder eerste storting Let wel: hoge inruilwaarde voor Uw oude PIANO of ORGEL. Vraag folders en Inlichtingen Fa. J. van UrKl® Westersingel 42-44 R'dom teI.010) 135025 AGENDA SCHIEDAM 29 oktober: Stedelijk Museum, Aula, 20.15 uur Ver. Vrienden van het Sted. Museum: Piano-recital van Ren' Rakir: Tivoli 20 uur Hoek's Mach. en Zuurstof- fabr.: Kontaktavond. 30 oktober, Marijke, 14 uur Het Singel kwartier: Filmmiddag. Tivoli 20.30 uur Schiedi Jazz Sociëteit „Guillaume": bij eenkomst. Arcade 20 uur S.V.I.N.: Dans avond. MUsis Sacrum 20 uur S.V.V. Supp. ver. „Door Weer en Wind" Feestavond. 31 oktober: Monopole 10 uur Nivon: filmochtend, Wijkcentrum 20 uur R:K. Instuif: Dansavond. Arcade: Ned. Bond van Vogelliefheb bers. tentoonstelling van 25 t.m. 28 qkt. Galerie Wiegman: Werken van Joop Brands en Gustav Meist, schilderijen, tekeningen en gouaches. Stedelijk Museum: Schilderijen, gra fiek, tekeningen en kunstnijverheid (vooral, eind 19e en begin 20e eeuw). APOTHEKERSDIENST Vanaf vrijdagavond 6 uur apotheek Nieuwland, Dr. Wibautplein, tel. 267532. De heer Dinkelaar als geborenBe togen Schiedammer, vond het bij nader inzien toch wel zonde en jammer, indien dat stuk traditie zou verdwijnen en dus nam hij de honoraire functie van „controleur" aan. Dat werd een officiële benoeming door de gemeenteraad, zoals in de oude papieren is voorgeschreven. Er is overigens rond die oude papie ren indertijd nogal wat te doen geweest. Het was namelijk op 24 februari 1900, dat de gezamenlijke moutwijnbranders m Schiedam een verzoek tot het gemeen tebestuur rechtten, om de echtheid van hun produkt te garanderen. Men voélde zich in toenemende mate beconcurreerd door de branders, die je never maakten van spiritus of een meng sel van spiritus en moutwijn. Dit pro dukt was goedkoper en daardoor werd de echte moutwijn jenever verdrongen. Het verzoek van de branders werd niet zonder siag of stoot aanvaard integen deel. niet. minder dan .„ar waarden waaronder de gemeente Schie dam de echtheid van Schiedamse jene ver en Schiedamse moutwijn waar borgt". Toen de kogel eenmaal door de kerk was, waren de branders daarmee hele maal niet ingenomen. Want de bepaling luidde, dat in het bedrijf waar deze echte Schiedamse je never zou worden vervaardigd, zich geen spiritus mocht bevinden. Dit betekende, dat om ook spiritus- jenever te maken, de branders een ge heel afzonderlijk bedrijf moesten inrich ten, wat natuurlijk zeer kostbaar was. Geleidelijk aan waren bovendien de meeste branders tot de spiritus-jenever overgegaan, zodat de animo voor de ge garandeerde moutwijn-jenever zeer mi nimaal bleek te zijn. Aanvankelijk waren negentien bedrij ven bereid om aan dé eisen te voldoen, maar geleidelijk zijn er nog twee over gebleven, die zich dan ook met trots als de vervaardigers van de echte en onver valste Schiedamse jenever mogen aan dienen, hetgeen met de handtekening van burgemeester en gemeentesecre taris wordt bezegeld. En nu is het de taak van de heer Dinkelaar om toezicht te houden, dat al les de garantie kan doorstaan. Hij vindt het echt geen bezwaar, dat „Vegla" de vereniging die het volle dige personeel van de N.V. Verenigde Glasfabrieken te Schiedam omvat, heeft het amusementsseizoen ingezet met een uitnemende cabaretavond die op goed peil stond. De feestavond droeg ook het kenmerk van de gewijzigde personeelssamenstel- ling, want er waren ook nogal wat bui tenlandse werknemers op deze eerste feestavond aanwezig; kennelijk voelen zij zich al aardig thuis. De voorzitter van de vereniging, de heer J. dé Pater sprak tot Ellen een •welkomstwoord en deed mededeling van nog komende aktiviteiten, zoals nog twee culturele avonden en een St. Nicolaas- viering. Daarna volgde een cabaret-program ma, waarvan Peter Piekos de leiding had, muzikaal omlijst door Joop Rey- afwisseling betrof het optreden van de man met de vogels, Ted Alton of stemmen en klankparo dieën' door Andre van Duin. De avond werd besloten met dans, waarbij „The Rhythm Aces" voor mu ziek zorgden. Het programma wordt zaterdag 6 no vember voor een tweede groep leden van de vereniging^ herhaald. Met een bijeenkomst in de aula van het Schiedams Stedelijk Museum heb ben de leden van de Soroptiinistenclub Beneden-Maas het tweede lustrum ge vierd. Hierin sprak de oud-gemeentearchiva ris van Schiedam, de heer P. T. J. Ky- er over de geschiedenis van Schiedam. Daarna heeft burgemeester Roelfsema namens het gemeentebestuur zijn ge lukwensen met het jubileum aangebo den en in het kort op de betekenis van het werk der Soroptimisten uiteenge zet. De presidente der club, mevrouw A. L. van Wely bracht de burgemeester dank voor diens woorden en ook, dat het ge meentebestuur de aula beschikbaar had willen stellen. Zij wees erop, dat in deze tijd het gewenst is om meer internationaal be grip te brengen. ik verstand heb van jenever? Niet meer dan ieder ander die weieens een borreltje drinkt." Niettemin heeft de heer W. Dinkela ar de controle op de echtheid van de Schiedamse jenever en wat nog meer zegt, hij helpt de wereldnaam van het Schiedamse produkt té versterken. Want niet alleen in Nederland, maar ook in veie Europese landen en in Amerika vaart men om zo te zeggen blind op het garantiebiljet, dat zich op .fles, kruik of vat Schiedamse. jenever bqvindt. Nadat de „ghebranden wijn" hier te lan de was ingevoerd, waarbij uit Frankrijk de wijnbrandewijn kwam en' uit Duitsland het uit koren gestookte produkt, ging men er in Schiedam' toe over in de tweede helft van I6ÓÖ om zelf moutwijn te bereiden. Het liep allemaal niet zo florissant en de rege.ring zag er toen al een goed belasting object in. In 1883 waren er 369 branderijen en 3 st oombranderijen in Schiedam. Dit was een gouden tijd! Nadien ging het evenwel snel bergafwaarts, vooral als gevolg van de oprichting van de spiritusfabrieken. Daar de moutwijn uitsluitend, Uit graan gestookt wordt, kunnen voor de spiritusfabrikatie veel goedkoper stoffen gebruikt wordep, zodat genoemde fabrieken stevig konden concur reren. Bovendien was de overheid jegens deze industrie veel meer tegemoetkomend en de spiritusfabrikanten hadden dan ook veel minder kosten, (lan dè branders. De moutwijn jenever werd dan ook steeds meer van de binnenlandse markt verdrongen. Toen er uiteindelijk nog maar enkele moutwijnbedrijven over waren, werd Schiedam ken nelijk pas trots op het eigen produkt en ging dit min of meer beschermen. En zo kwamen de handtekening van burgemeester en gemeentesecretaris op iedere fle§, kruik of vat als garantie voor de echtheid van de ware jenever te staan. 'J\>ep mij werd gevraagd, at ik het vorig j aar per 1 november het werk van controleur Schoof over wilde nemen, heb ik daar toch wel even over nagedacht," zo verklaart ons de heer Dinkelaar. ,,Het ging er over, of aan deze traditie maar een einde moest kennen, of dat het zin heeft daarmee door te gaan." Het is een feit, dat bijvoorbeeld in Friesland vervaardigde jenever met een bekende reputatie, rustig als „Schiedams produkt" wordt verkocht en dat kan ook. Het zou zelfs mogelijk zijn die moutjenever een Schiedams bewijs van echtheid te ver- w"' ênd-en aan daartoe gestelde eisen wordt voldaan, zoals dit ook het geval is met het echte Schiedamse produkt, dat momenteel nog door slechts twee bedrijven in Schiedam wordt vervaardigd, namelijk Witkampf en de Koning. hij alleen maar min of meer op de smaak de echtheid kan controleren; misschien niet eens zo heel erg zuiver. Maar dat hindert niet, want met de voorschriften zit het wel goed. Nog steeds geldt, dat er in een bedrijf waar dus bedoelde jenever wordt vervaar digd, geen spiritus aanwezig mag zijn. Voorts dienen de leidingen welke ge bruikt worden, alle te zijn verzegeld. Dit alles gaat de heer Dinkelaar nu dan controleren. Hij ondervindt bij Dat is geen prijs voor zo'n senoritas. zijn taak ook belangrijke steun w douane-beambten, die alles precies na gaan. Zij bekommeren zich mogelijk minder om de echtheid van de jenever dan wel of het met de accijns en zo wel in or- aangenomen en veel ellende teweeg bracht. Het is nog maar enkele jaren geladen, dat de handtekening van gemeente secretaris, mr. Post, eveneens een prin cipieel drankbestrijder, op het etiket prijkte naast die van mr. Peek. - gMMMM Sinds kort zijn er twee nieuwe hand- MflffiMwiw.irtliwwfif» tekeningen op het garantie-etiket geko- men, die van burgemeester Roelfsema én gemeentesecretaris Blok. Tr T Hermes DVS speelt dit mer olie en Goudse stroopwafels, al wor den die dan hlet door het gemeentebe stuur op echtheid gegarandeerd. Maar adeldom verplicht en het Schie damse produkt heeft toch een reputatie op te houden, waarvoor de heer./Dinke laar mede waakzaam Is. Het antwoord... melange-dekblad. Dit nieuwe dekblad-een melange van het beste uit de fijnste tabakken - maakt volledig machinale vervaardiging mogelijk. Daarom Is de prijs van Wascana ongelooflijk laag. Senoritas 10 ct-Cigarillos 6V2 ct-Bolknak 16 ct. met melange dekblad extra licht, extra geurig -;-ketten worden door betrokken branderijen betaald. Eenmaal per jaar vergelijkt de heer Dinkelaar zijn administratie met die van de rijksbelastingen. En eigenlijk is de controle op de echt heid overbodig, want de betrokken bran ders zouden er niet aan denken hun goe de naam op het spel te zetten. Het .officiële stuk waarop de voor waarden voor de garantie zijn neerge schreven, is nog aanwezig. Drank bestrijders Nu heeft het met die garantie zo nu en dan weieens moeilijk gezeten voor som mige gemeentelijke autoriteiten. Omstreeks 1920 was de gemeente secretaris Evert Vermeer, een kraentig drankbestrijder, maar toch stond zijn handtekening op de gegarandeerde ech te Schiedamse jenever. Hij bezocht persoonlijk de cafés om daar zijn woord tegen het drankmis bruik te laten horen! Waarbij overigens in herinnering zij gebracht, dat in die tijd ook in Schie dam drankmisbruik grote proporties had liggen de prijzen bij "ABC" Uw vertrouwde bontzaakl Kom eens rustig kijken en passen .Ai i koopt uniets.u bent hartelijk welkom! 7/8 Kidskin Koop in een speciaalzaak! Betrouwbare service Vol ledige garantie Credietservice mogelijk Eigen atelier, ook voor veranderingen en reparaties Prijzen die binnen uw bereik lig gen Gespecialiseerd in grote m kleine maten e Deskundig advies Bontmantels in elke prijsklasse. Crete sortering bontstola's tegen ir aantrekkelijke prijzen. Nieuwe Binnenweg XHQ Rotterdam I f O (blj's-Gravendijkwa l)Tel.234577 J In de tweede competitieweejk hebben de diverse Jiliana-teams weer voor en- jele goede resultaten gezorgd. Het eerste herenteam ging op bezoek bij Delta in Dordrecht en wist er, na een spannende strijd een 3—2 overwinning in de wacht te slepen. De Schiedammers stratten overrompelend en Wonnen de eerste set met 15—8. In de tweede set konden zij echter dit hogeA tempo niet handhaven en Delta nam het initiatief De gastheren wonnen deze set dan ook verdiend met 15—10, Het verwachte te genoffensief van Juliana bleef uit en zij zagen daardoor ook de derde set verlo ren gaan (1416). In de vierde set kwa men zij eindelijk terug, Geïspireerd door de als vanouds draaiende good- old" Jaap Keijzer, speelden zij hun te genstanders volkomen van het veld (156). Ook in de laatste en beslissen de set behielden zij, vooral dank zij een betere conditie,! het initiatief en hielden zij Delta op ruïme afstand met 158. Dames 1 kwam eveneens goed uit de bus door ook de tweede competitiewed strijd in winst om te zetten. Zij klopten het Roterdamse Libanon '50 II met 3—1. Teleurstellend was het optreden van Heren 2. Weliswaar traden zij tegen D.O.S. aan met drie invallers maar dat vormt nog geen volledig excuus voor de duidelijke 31 nederlaag. De setstanden waren: 11—15, 3—15, 15—5, 2—15. Het eerste meisjesteam speelde gelijk (2—2) tegen Jong Pendreqht en het jon gensteam verloor, onnodig, met 31 van D.R.L. De juniorenteaips van Juliana hebben ook nog deelgenomen aan een groot toernooi in dé Energie-hal. Het le jon gensteam zorgde voor een prachtig re sultaat door beslag te leggen op de eer ste plaats. Het eerste meisjesteam was eveneens goed op dreef maar kwamen door een ies ongunstiger setgemiddel de niet in de finale. Slechts een team van SVC kon zegevieren De teams van de Schiedamse Volley bal Club hebben een slechte beurt ge maakt. Van de 9 teams, die in het strijdperk kwamen, wist slechts 1 team te zegevieren. De overige verloren. Dames 1, gehandicapt door invalsters, kreeg van een beslist niet sterk Delta met 31 klop. Na een zeer slap door de SVC-dames gespeelde wedstrijd, trok een enthousiaster Delta aan het langste eind. Dames 2, eveneens zonder vechtlust, werd met 3—0 door Lekkerkerk terugge wezen. Dames 3 verloor, eveneens met 30 van Concordia 2. Slechts dames 4 smaakte het zoet der overwinning door een 31 zege op VCK 2. Heren 1 werd met 31 door Blokkeer 2 geklopt, dat aan het net verstandiger volleybalde. Heren 2 verloor met 31 van Libanon 3, terwijl heren 3 met 30 werd versla gen door Jong Pendrecht. Heren 6 ver loor met 31 van DRL en jongens A kon evenmin bekoren door een 31 nederlaag tegen Spivo A. Al met al geen beste re sultaten. Woensdag krijgt dames 1 het zeer sterke OVC op bezoek en zal flink uit de hoek moeten komen om zich te revancheren. Heren 1 gaat zaterdag naar PVC in Den Haag, vermoedelijk een te zware opgave. iveekeinde thuis In het komende weekeinde speelt de gehele betaalde sector van Hermes-DVS weer thuis en dit keèr hebben de 3 wed strijden wel een bijzonder tintje, Want toevallig liggen alle wedstrijden in de vreesde derby sfeer. zo zeer gewilde of zo u wilt, zo .zeer ge- Zondagmiddag, 2 uur komt het eerste elftal binnen de lijnen tegen het Rotter damse Excelsior, een wedstrijd, waarin wij de kansen voor de thuisclub vrij hoog aanslaan, ondanks het feit, dat Hermes zondag vérloor van F.C. dén Bosch. Ook in deze wedstrijd weer ver toonden onze stadgenoten een goed vela- spel en was daarbij meer productiviteit -"1 de dag gelegd, dan y/ps ongetwijfeld r> i i feit ge- met Shell 1 weinig moeite. John Schil- T.S.F. 1 is in de tafeltennis-competi- tie bijzonder goed van start gegaan. Met niet minder dan 100 wonnen Wig mans c.s. van het bezoekende Shell 1 en daarbij hebben de T.S.F.-ers een uit stekende vorm getoond. Een vorm, die het beste doet hopen voor een eervol resultaat dit seizoen, mogelijk zelfs voor een kampioenschap. Ook de overige T.S.F.-teams begon nen trouwens uitstekend: van de drie gespeelde wedstrijden werden er _twee de eerste Bossche nederlaag weest. En daarom zijn we optimistisch, derby of geen derby. Hermes 2 speelt zondag om 12 uur tegen Xèrxes 2 en'dit kan een spannende kamp worden met een goede plaats in de kopgroep als in zet. Zaterdagmiddag om 3.15 uur speelt de jeugd tegen Fortuna VI. Vorige week werd V.V.V. in eigen huis'geklopt, maar zeker is, dat Fortuna meer tegenstand zal bieden. Ook bij de amateurs eeH Rot- terdams-Schiedamse aangelegenhei want Hermes-D.V.S. 3 gaat bij Excelsior 4 op bezoek, terwijl zondag om 10 Her mes 4 Nado-V. 2 ontvangt. Een raadsvergadering' is soms beslist geen saaie boel, zoals velen die nimmer een raads vergadering bijwoonden wel denken. Er zijn genoeg 'Idcher- tjes, soms vanwege kleine ge niepigheid j es, soms door woord spelingen. En zo noteerden we uit de jongste raadsvergadering, dat de heer Verhulsdonk voorstel om het verlengde van de Parkweg, de naam van „Schipperweg" te geiten, uit waardering voor het geen de vroegere, tuinarchitect voor het ffeatrixpark deed. „Schipper is al weg", consta teerde een ander raadslid en vond de naam dus overbodig. „De linkervleugel kan niets van de wethouder verstaan", waarschuwde een lid van die vleugel" toen uiethouder van Schooneveld met de „rechter vleugel" in gesprek was. „Ik. spreek tegen degenen die me iets vragen", repliceerde de wethouder. ,,Neen, u spréékt tegen de voorzitter", herinnerde drs. Si mons aan het reglement. Ieder raadslid spreekt tot de voorzitter", vulde, de voorzitter dan en liet er op. volgen: „Het woord is aan de wethouder". in Barendrecht bij BTTC 2 weghaal de, mag een eervol resultaat genoemd worden. T.S.F. 1 had getuige de uitslag - Toen het óver de waterprijs ginghaalde wethouder Van Kinderen een stukje tariefge schiedenis op, beginnend bij 40 jaar geleden. „Toen was het wa ter nog drinkbaar", wierp de heer Collé op. In de loop der jaren "is hét tarief verdubbeld, zo berekende de wethouder. „Tenminste, indien dit.voor stel wordt aangenomen", ver weerde de heer Collé. „En daar reken ik op", ver klaarde de wethouder. „Dat is ook voorbarig", klonk een stem van de publieke tribu- peroord en de in de tweede klasse de- Vrij bloed zelfs geen game-winst toe. Dat deed aanvoerder Han Wigmans wél; tegen beide laatstgenoemde Shell- mensen kon hij pas in de derde game de overwinning veilig stellen. Hetgeen aan de overwinning met dubbele cijfers overigens niets af deed. T.S.F. 2, op bezoék bij het sterke B.T.T.C. 2, stond na jacht partijen met 35 achter en leek' de competitie dus met een nederlaag, te gaan beginnen. Bouwer en de Looze wonnen eehter ver rassend de laatste partijen en sleepten voor hun team dus toch nog een gelijk spel uit het Barendrechtse vuur. Paul de Looze was met drie gewonnen enkel spelen bij T.S.F. de grote man. T.S.F. 4 en 5 begonnen in de vierde klasse met royale overwinningen. Het vierde kwam van Hagero 1 terug met 'n 8—2 zegé (alleen Th. van Dijk moest tweemaal een nederlajag accepteren) en het vijfde debuteerde uitstekend in de vierde klasse met eèn 91 overwinning op Eendracht 16. in het gebouw „Hofwijk" te Honseler- dijk, bokswedstrijden waaraan bekende amateurs zullen deelnemen, zoals mili tair-kampioen zwaargewicht John Futse laar tegen de kampioen van Noordnol- land Eddy Hijnen. Luc van Sinderen jr. ongeslagen stijl bokser tegen de kampioen van Noord Holland Kroes. Verder nog Steef van der Wilk en Harry en Johan Tabben en vele bekende amateurs uit het West- land. De opbrengst van deze wedstrij den zal (evenals 1 mei toen voor het po liofonds een groot bedrag kon worden overgedragen) worden afgedragen aan het missiewerk van de R.K. kerk in het Westland. I

De Havenloods | 1965 | | pagina 9