llonderddiizffl'ra kwamen naar Waalhaven om Zeppelin te zien VAN DE PUBLIEKE TRIBUNE ZOVEEL HOOFDEN Q O ZOVEEL ZINSNEDEN Paddestoelen zoeken: een verantwoordelijk werkje w Ro tterdam en de vliegerij (slot) Fokker vestigt nieuw constriictiebiireau in Zwijndrecht rasing puzzel HUU& PIANO's HUUR Duizenden nabestaanden wachten op Nederlandse uitnodiging DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 J\[og nooit is het op het Vliegveld Waalhaven zo druk geweest als op die koele zomerdag in 19 3 2, toen duizenden en nog eens dui zenden naar het vliegveld trokken om de Gr r a f Zeppelin te zien landen. Tegen drie uur was het op het feestterrein zo vol, dat er nauwelijks meer iemand bij kon. Bijzonder goed was de dag voor de verkopers; de glazen Ranja (zes cents), de Frujetta's en de Zeppe lin-vlaggetjes gingen vlot van de hand. Men wTst, dat men moest wachten. Het kon nog wel even duren eer het luchtschip op propaganda-rondvaart bo ven Oost- Noord- en West-Nederland, zich zou vertonen. Om de tijd te ver drijven demonstreerde de heer Slot met een Pander Vliegtuig. De heer Schmidt Crans gaf een demonstratie met een 600 PK Hawk. Eindelijk, na lang wachten, zag men even voor vijf uur, de zeppelin naderen. Turners en Dordtse pioniers werden in het midden van het vliegveld opgesteld om bij de landing te assisteren. Om vijf minuten voor vijf begon het angst wekkend grote gevaarte te dalen, op veilige afstand van het publiek. De lan ding verliep snel en veilig. Wie een goede kijker had, kon de passagiers zien uitstijgen en nieuwe passagiers zien instijgen. Het bevel van de politie, dat niemand dicht bij het luchtschip mocht komen, bleek ook voor de journalisten te gei den, een maatregel, die van de zijde van de persvertegenwoordigers de no dige protesten uitlokte. Zoals in zulke gevallen gaat, volgden er onderhande lingen. Na een kwartier praten ver klaarden de heren van de politie, dat zij een beperkt aantal journalisten ge legenheid zouden geven naar de gondel te gaan. Eer er echter beslist was, wie de uitverkorenen waren, riep iemand: ,,Daar gaat-ie-weer!"Inderdaad hing het luchtschip plotseling weer vrij in de lucht. Veel eerder dan men ver wacht had, had kapitein Lehmann het vertreksein gegeven. Het begon meteen snel te stijgen en na 'enige minuten was het nog slechts een kleine stip aan de hemèl De oorzaak van het snelle vertrek lag in dé aanwakkerende wind, die een ver der verblijf van het luchtschip op het vliegveld onverantwoord maakte. Van een bezoek aan enkele autoriteiten kwam ook niets meer. Enkele kisten en kof fers, die ingeladen hadden moeten wor den, bleven op het veld achter; door het haastige vertrek waren ze verge ten. Toen kwam de aftocht. Voor de ontzagwekkende stroom van bezoekers had de politie een terugweg via Briel- ie uitgestippeld. Honderden politieman nen konden niet voorkomen, dat er on derweg opstoppingen voorkwamen, zo als men ze nog nimmer meegemaakt had. Schrijver dézes herinnert zich, dat hij om acht uur weer thuis in het Wes ten van de stad was driehonderdduizend kijkers. Binnen de hekken van het Vliegveld had ik niet minder dan achthonderd controleurs En 's morgens vroeg, toen de Graf Zeppelin een landing in Twente maakte, hadden we daar ook al een enorme belangstelling te verwerken. In de om geving van Enschede brachten duizen- de nacht in de bassen door om 's morgens vroeg de aankomst van het luchtschip te kunnen zien. Het weer werkte inderdaad niet mee, maar het ging nog net. In het contract stond, dat kapitein Lehmann het recht had bij slecht weer zonder meer weg te blij ven. Alles bij elkaar is de komst van de Graf Zeppelin eigenlijk een dubbel tje op z'n kant geweest. De N.V. Koninklijke Nederlandse vliegtuigenfabriek Fokker zal een deel van haar constructiebureau in Zwijn drecht vestigen. Deze nieuwe kantoor ruimten liggen enige minuten gaans van het in aanbouw zijnde stationsgebouw in het Kapitein Luidingaflatgebouw. Er zal in dit gebouw een constructie bureau-tekenkamer worden gehuisvest waar tientallen nieuwe Fokker medewer kers in nauw overleg met het construc tiebureau van Fokker Schiphol en be drijf Fokker Dordt hun werk zullen ver richten. Tot de eerste taak van het nieuwe bu reau zal behoren het voorbereiden en tekenen van de zogenaamde „klanten eisen" voor de nog steeds goed verkoch te Fokker Friendships. Daarnaast zullen de nieuwe medewer kers betrokken worden bij de verdere opzet van het F 28project en bij de industriële produkten, die sector Fokker naast haar vliegtuigbouw heeft opge bouwd. Deze produkten bestaan o.m. uit radarantennes, flessenautomaten, plaat- vervormende machines enz. enz. Horizontaal: 1 stronk; 6 schets; 11 ovaal; 12 steel; 13 akker; 14 one; 15 luide; 16 roer; 17 menig; 18 ster; 19 ten; 20 barones; 21 Eli; 22 as; 23 vete; 24 Enak; 25 eg; 26 toeren; 27 natuur; 28 Mae; 29 Inn; 30 maniak; 33 wensen; 36 f(irm)a; 37 Edda; 38 reet; 39 es; 40 lub; .41 serpent; 42 vet; 43 over; 44 reeks; 45 rede; 46 regen: 48 ere; 49 puree; 50 idool; 51 nooit; 52 toneel; 53 intenS. Verticaal: 1 Sparta; 2 roken; 3 over; 4 nar; 5 ka: 6 S(in)t; 7 cel; 8 heus; 9 elite; 10 smerig; 11 loeren; 12 seinen; 13 koest; 14 N(oord) N(oord) O(ost)15 deler; 17 mate; 18 gena; 20 be reids; 21 satinet; 23 veine; 24 kunst; 26 oma; 27 une; 30 mauve; 31 ader; 32 kareel; 33 wreken; 34 eens; 35 Neede; 36 floret; 39 steels; 40 begin; 41 per; 42 verte; 43 rede; 45 ruit; 47 Noë; 49 pon; 50 O(oster) L(engte); 51 o(nzes) i(n- ziens) Jac. Kleiboer De man, die dit evenement op touw had gezet, was niemand minder dan de heer Jac. Kleiboer. Hij heeft ons dezer dagen verteld, dat hij zich alles nog herinnert, als was het gisteren ge beurd. „Het was een hoogtijdag in mijn leven" verklaarde hij: „Twee jaar had ik aan de voorbereiding gewerkt- Zelfs de afvoer van het publiek had ik tevoren bestudeerd; Ik was er voor naar de Rennen in Parijs en naar Lon den geweest. Wij hadden alle moge lijke medewerking van hoofdcommissa ris Sirks. Er waren op Waalhaven op die middag naar schatting twee- tot WurliTzer Ij Prijzen met recht van koop C m v.a. Awj Bp.mnd. zonder eerste storting Demonstraties van de modellen 1966 te Rotterdam dagelijks van 10 tot 4 uur door onze Wurlitzer organist. Bi1 aanschaffing van een orgel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT. Enorme sortering Prijzen vanaf 675.- zonder eerste storting JS^AJAAR: PADDESTOELENTIJD. Dat weten zelfs de stedelingen, die met duizenden tege lijk de bossen opzoeken en gewapend met dozen, emmers, mandjes en plastic zakken de „kinderen der duisternis" te lqf gaan. De paddestoelenroof is in de laatste jaren zo intensief geweest, dat de mycologen of paddestoelenkundigen met angst en vrezen ieder najaar weer de horden verzamelaars in „hun" bossen zien verschijnen. Het is namelijk gebleken dat het aantal paddestoelensoorten snel afneemt, vooral in bossen waar een druk bezoek mogelijk is, zoals h.v. in ons Kralingse Bos. In de eerste plaats zijn het de culinaire fijnproevers, die het op de eetbare paddestoelen hebben voorzien. Meestal kennen zij hun favoriete soorten terdege en de schade die zij aanrichten beperkt zich dan ook tot de wilde champignons, cantharellen, eekhoorntjesbrood, inkszwammen en dergelijke lekkernijen. Maar als deze mensen zich vergissen, kunnen de gevol gen werkelijk ontstellend zijn. Zelfs in de laatste jaren zijn er in ons land mensen overleden na het eten van giftige paddestoelen. Met name het zoeken van champig nons in weidegebieden, afgewisseld door boomgroepen, is niet zonder gevaar. De allergiftigste van de Nederlandse zwammen, de groene knolamaniet, lijkt voor niet-ervaren zoekers sterk op de champignon. Het eten ervan heeft in alle gevallen een dodelijke afloop. Bij de andere soorten behoeft vergissing niet funest te zijn. Verreweg de veiligste eetbare paddestoel is wel de cantharel, die slechts is te verwarren met de valse dooier- zwam, die weliswaar niet eetbaar, doch ook niet giftig is. Onze dennebossen worden "in augustus en september dan ook intensief bezocht, zodat er weinig of geen cantharellen overblijven. Een ander soort paddestoelenzoekers is veel gevaarlijker. Zij zijn erop uit zoveel mogelijk merkwaardige en kleurige zwammen te vergaren met het doel daarmee herfststukjes en tentoonstellinkjes op scholen e.d. in te richten. Massa's van de mooiste en zeldzaamste soorten worden door hen verzameld en bijna even grote massa's verdwijnen nog dezelfde dag van het plukken in de vuilnisbakken. Vuilnisbak vol Eén van onze bekenden ontwaarde vorig jaar op een maandag bij een school in het noordelijk stadsdeel niet minder dan negen vuilnisbakken, tot de rand toe gevuld met paddestoe len, die in staat van ontbinding ver keerden. Een opdracht aan de kinderen had geluid: verzamel zoveel mogelijk herfstmateriaal als je kunt, hetgeen in de voorafgaande zondag dan ook ge beurde Het was kennelijk niet hekend, dat de meeste paddestoelen een zeer korte le vensduur hebben en dat maar enkele houtige, op stukjes hout voorkomende, soorten geschikt zijn om enige dagen te worden geëxposeerd. Het is zonder meer duidelijk dat op deze wyze een enorme hoeveelheid pad destoelen verloren gaat. Dat is niet al leen jammer voor de natuurwandelaar die langzamerhand overal een kale bos- bodem ontwaart, maar ook voor do pad destoelenstand in Nederland, die snel achteruitgaat. laten Jammer is dat men met de paddestoel een vruchtlichaam plukt, dat hierdoor geen kans krijgt de sporen te versprei den, die voor de verbreiding van de soort zorgdragen. De echte paddestoe- leplant zit namelijk in de grond, als een wirwar van witte, schimmelachtige draadjes, de zgn. zwamvlok. Als de temperatuur en de vochtigheidsgraad van de lucht gunstig zijn dus vooral in de herfst produceert die onder aardse plant een knobbeltje, dat later tot een paddestoel uitgroeit. Die zwam maakt miljoenen stoffijne sporen die als ze in een geschikte omgeving belanden, weer tot een zwamvlok kunnen uit groeien. Het plukken van de paddestoel maakt een abrupt einde aan dit proces. Wil men als men voor consumptie- doeleniden tóch plukt de schade zo veel mogelijk beperken, dan wordt door kenners aangeraden de paddestoel met een draaiende beweging uit te trekken en het onstane gat stevig dicht te trap pen, opdat in de wond geen infectie kan optreden. Wellicht kan de onderaardse plant dan nog in leven blijven. Het blijkt dat ve len van deze treurige toestand nog niets weten, zodat het van belang lijkt alle betrokkenen op de gevaren te wijzen. Gevaren voor de gezondheid en van kale herfstbossen! Wie de paddestoelen liefheeft bewondert, fotografeert of te kent ze, maar laat ze staan. Hans Haven Bij de secretaresse van de Natuur- beschermlngswacht Rotterdam en Om streken, mevr. H. K. Gipon-Kersken, Bergselaan 91a, Rotterdam-11 (telefoon 243892) is a f 1,50 een prachtige, In kleu ren uitgevoerde natuurbeschermings plaat verkrijgbaar. Op dit affiche zijn vele paddestoelen afgebeeld, die recht hebben op onze bescherming onder het motto „Laat ons staan!" JA MENEER, morgenavond, acht uur precies staat ze bij u op het balkon." Met deze woorden bevestigde opkoper de levering van een beeld aan een kunstminnaar uit Alkmaar. Zij, was in dit geval een zandstenen vrouwelijk naakt van enige ellen hoog uit de achtertuin van het Historisch Museum in Rotterdam. Opkoper grin- nikte, terwijl hij de telefoon ophing: „Ze had toch maar vijfhonderd gulden opgebracht Ongelukkig genoeg voor opkoper en kornuiten werd hij ook spoedig opge- j bracht. Wegens diefstal van beelden 'j en vazen uit Rotterdams achtertuinen: Ze stonden nu voor de rechter, die in alle bewoordingen voorzover de wet dit toeliet zijn misnoegen deed blijken over de handel en wandel van het illustere drietal; kelner, autohandelaar en opkoper. „We hebben alleen gevoeld of die beelden loszaten, edelachtbare bracht de opkoper naar voren: „Ja, ja, en toen bleek dat de beelden niet in de grond gemetseld waren, heb je ze maar meegenomen", viel de rechter bits uit. Opkoper keek schuldbewust voor zich op de grond. „Hebben jullie het met die andere beelden ook zo ge daan", wilde de officier weten. „Alleen met die beeldjes uit meisjes- belangen edelachtbare", zei de De lieverdjeskelner wees naar op koper, opkoper naar autohandelaar en autohandelaar keek voor zich uit op de grond. „Het is 'n complete beelden storm zeg", onderbrak de president de loodzware stilte rond het drietal. „Jullie konden toch wel op je vingers natellen dat het fout zou lopen Autohandelaar knikte. Hij had niet op zijn vingers geteld: „Toen bleek dat men voor die beelden grif betaal de, zijn we er maar mee doorgegaan, edelachtbare dat beeldengedoe trok „Maar ik heb er niets mee te ma ken", riep de kelner schor, „ik heb alleen maar geholpen „Dus toch wat mee te maken", viel de officier bits uit. Trok het beeldengedoe kelner en autohandelaar, kelners strafregister trok de officier onweerstaanbaar. Dat heb je zo in een rechtzaal, ieder heeft weer een andere voorkeur. Toen de officier en de president hun voorkeur dan ook uitspraken bleek er sprake te zijn van verwarring in de gelederen van het drietal. Plotseling begonnen zij alle drie te praten. Kelner vond dat zijn vroegere strafzaken er buiten konden blijven. Opkoper beweerde dat alles een misverstand was en een zaak van handel. Alleen de autohandelaar zweeg, na wat gepruttel over vrouw en kinderen. „Stilte", hamerde de president. „Wie deed wat en wat deed wie7" Kelner slikte en boog het hoofd „Als u nou maar niet denkt dat ik het alleen heb gedaan", murmelde hij, „de anderen hebben net zo goed meege- „Ik denk helemaal niets", antwoord de de president, „het enige wat ik mogelijk zou kunnen gaan bedenken is de straf die je krijgt." Toen barstte kelner los. Opkoper had gevoeld en gekeken, kelner had ook gekeken en berekend en auto handelaar was op helverlichte nachten de maanovergoten tuinen binnenge reden met het wagentje voor transport van vrouwelijk naakt en andere kunst zinnige zaken. Een en ander gewik keld in dekens werd het geheel nog dezelfde nacht naar cliëntelen overge bracht En dat was het dan. Derhalve kreeg kelner, wegens hulp zeven maanden, waarvan drie voorwaardelijk, mede vanwege het strafregister: kreeg auto handelaar tien maanden gevangenis straf en kon opkoper afdingen op een straf van tien maanden. Na deze uitspraak leken het wel stenen beelden JAN PUBLIEK Klaprooscollecte op IS november ULK JAAR IN NOVEMBER dit jaar op de 13e van die maand is het KLAPROOSDAG. De klaproos de symbolische bloem van het oorlogs graf wordt op en omstreeks deze datum verkocht, als het Nederlands Oor logsgraven Comité de jaarlijkse collecte houdt. Deze organisatie besteedt de opbrengst van de inzameling om nabestaanden van geallieerde gevallenen gesneuveld en in ons land begraven in de jaren 1940 tot en met 1945 gastvrijheid in Nederland te verlenen, zodat zij in staat zijn om hier de graven van hun gesneuvelde familieleden te bezoeken. Sedert de bevrijding zijn op deze wij ze meer dan 41.000 nabestaanden in ons land geweest. In Nederland zijn echter meer dan 30.000 geallieerde gesneuvel den begraven. Het aantal van 41.000 na bestaanden is dan slechts een gedeelte van de tienduizenden vrouwen en kinde ren, vaders en moeders, die nog wach ten totdat ook zij worden uitgenodigd. Dit zijn veelal bejaarde ouders, wedu wen en kinderen, die een dergelijke tocht zelf niet kunnen bekostigen. Hun enige kans om naar ons land te komen, is via het Nederlands Oorlogsgraven Co mité. Hoeveel van deze nabestaanden dit co mité in 1966 kan uitnodigen, hangt af van de Klaprooscollecte, die op en om streeks 13 november wordt gehouden. Verleden jaar was de opbrengst zó hoog, dat aan een extra groep nabestaanden het bericht kon worden gezonden dat Ne derland hen verwachtte. Laat het ook nu weer een dankbaarheidsoffer zijn jegens de nabestaanden van de velen, die uit het buitenland kwamen en voor onze vrijheid in Nederland de dood vonden. Zodat volgend jaar velen van hen de reis naar Nederland kunnen maken! Het grafbezoek, zoals dit door het Ne derlands Oorlogsgraven Comité wordt mogelijk gemaakt is uniek en ondervindt in de voormalige geallieerde landen veel waardering. Daarom biedt „The British Legion" (de grote organisatie van Brit se oudstrijders en nabestaanden) uit er kentelijkheid aan drieëndertig collec tanten van de Klaprooscollecte 1965 vol gend jaar een reis naar en vakantie in Engeland aan. Uit elke provincie wor den drie collectanten door het lot aan- Onderschat het temperament van het Nederlandse meisje niet. Het man nelijk geslacht neigt naar het ernstige en flegmatische. Het vrouwelijke is volkomen het tegenovergestelde. Reisgids „Rogue's Guide to Europe" Het grote publiek in Nederland heeft geen idee van de machtsposities der Franssprekenden ii% België. Ook nu nog zijn tweederde van alle best- betaalde banen in handen van uitslui tend Franstaligen. De wetten die de Vlamingen hun rechten moeten garan deren, worden op ongelooflijke wijze gesaboteerd. België is een land met een schijn-democratie. Dr. P. C. Paardekooper Lord, help me to keep my mouth shut until I know what I'm talking about. Heer, help me mijn mond dicht te houden, tot ik weet waarover ik praat. Wandtekst in drs. Nederhorst's werkkamer Het is een hopeloze bende met die jeugd. Men moet ze met een gummilat of met de stok bewerken. Niet met de revolver of sabel. Kamerlid Voogd (Boerenpartij) Als de teenagers trouwen, gaan de leren jakkies uit en kopen ze Gert Timmerman-platen. Dan is de beat weg en de fijne sfeer teruggekomen. Zo is de werkelijkheid. Nu staan ze nog idioot te knikkebollen, maar na het stadhuis komt de baby en het luisteren naar Gert Timmerman. Gert Timmerman Vroeger speelden ze voor hun ple zier. Nou is het om de centen en het mag geen centje moeite kosten. KNVB-traiuer Neville Slechts een gering percentage van de Nederlandse automobilisten is ver trouwd met het snelverkeer op de Duitse autobanen. Ze beseffen niet met wat voor een monster ze te ma ken hebben en dat opperste concen tratie vereist is om hier doorheen te komen. Chef Centr. Informatie ANWB

De Havenloods | 1965 | | pagina 11