J. M. Boogerd controleerde van drankindustrie Landelijke pracht te Kethel ui jTfcro ui UIT DE KERKEN ADJUDANT VAN POLITIE N AM AFSCHEID Zivvm wedstrijd in Sportfondsen bad Purleybad voor Sportfondsenbad V erkeersv raagstukkerr komen aan de orde SCHIEDAMSE FAMILIE KRIJGT DE PRIMEUR TIIOR houdt zaterdag papierinzameling Her m es - D VS—Sparta wordt spannend duel SVC boekt betere resultaten '"uiccattaaatattcè DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 Ret is waar, er gingen zo om- streeks 1938 sterke verhalen over de dronkenschap in Schiedam en eerlijk gezegd, was ik wel nieuwsgierig wat me allemaal zou overkomen," zo vertelde ons ad judant J. M. W. Boogerd, nadat hij de hand van talrijke collega's en bekenden had geschud. Want adjudant Boogerd verliet de Schiedamse politiedienst met pen sioen. om welke reden hij flink in het tuingereedschap werd gezet, want in Nieuwerkerk waar hij gaat wonen, krMgt hij een huis met een tuintje. tn de adjudant houdt van tuinieren. Het wae stampvol en warm in het zaal tje, dat de ietwat weidse betiteling van kantine" ïn het hoofdbureau der Schie damse politie draagt, maar veel overeen komst vertoont met een Westlandse broei- Vooral wanneer het zonnetje zoals deze middag op het glazen dak zich doet gelden, De politiemannen en andere gasten za ten mannetje aan mannetje en de leden van „De Optimisten" hielden er met mu ziek de moed en de gang in. Er waren ook tal van sprekers, niet •Heen chefs en collega's, doch ook degenen, diie de adjudant als politieman in het doen en laten had moeten con troleren. Adjudant Boogerd heeft de naleving van drankwetten en al hetgeen daarmee verband houdt, in Schiedam gecontro leerd. Hij had dus sterke verhalen ge hoord, toen hij in Schiedamse politie dienst kwam. Eerst in de algemene dienst, daarna bij de recherche en in 1962 volgde hij ad. judant Sijdeveld bij de Drankwetten op. Of het in Schiedam, het Mekka van de drankindustrie extra moeilijk zit met het handhaven van deze wetten? „Dat niet," zette de adjudant uiteen en hij liet er op volgen: „Ik heb er al thans geen moeilijkheden mee gehad". Momenteel telt Schiedam 84 zaken met een vergunning en een nog groter aantal met Verlof A. of B. of die beiden, waar mee Schiedam aan het maximum toe is. Er is dus werk genoeg aan de drank- Bovendien zijn ér nog vijf zgn. „nacht vergunningen" en ook die moeten gecon troleerd worden, uiteraard meestal m het hartje van de nacht. Want drie uur is sluitingstijd en slui ten, betekent oOk! sluiten. Wanneer daar geen oog op werd gehouden, dan zou het allemaal wel rustig door gaan tot de hanen gingen kraaien of nog later. Niet dat de adjudant iedere nacht om drie uur op pad was, dan had hij waar schijnlijk niet aan zijn pensioen toe ge komen, al is de politiedienst op zichzelf al zwaar en veeleisend genoeg, maar con trole ontbrak niet. Het moge dan waar zijn, dat in het verleden ook in Schiedam het aan tal beschonken lieden op straat veelvou den bedroeg van thans, maar de wel- Zaterdagavond, 6 november zal de R.K.-Zwem vereniging „Start" in het Schiedamse Sportfondsenbad zwemwed strijden houden. DUS speelt zondag tegen Excelsior 20 Na de bijzondere 811 overwinning van Excelsior'20 tegen Nieuwenhoorn, volgt nu zondagmiddag op net Thurle- de-terrein van Schiedam de derby tegen DHS. De wedstrijd begint om twee uur. Uit de clubbladen Het maandorgaan van de Schiedam se voetbalvereniging „Ursus" deelt mee, dat reeds dertig junioren zich heb ben aangemeld om mee te gaan naar Berlijn. De voetbalvereniging „Hertha met nieuwe eisen en bepalingen en er fungeert ook nog zoiets als een noodwet. Maar die kan de adjudant nu vergeten; hij kan rode kool en vorgeet me nietjes gaan planten'in z'n tuin te Nieuwerkerk. En daarmee verliest Schiedam een be. •kend politieman, die deze middag door velen uitgeleide werd gedaan. Door de N.V. Sportfondsenbaden te Amsterdam is met betrekking tot de voorgenomen bouw van een instructie- bad medegedeeld, dat zij de oorspron kelijke plannen door de voortdurende stijging van de stichtingskosten onder de huidige omstandigheden niet reali seerbaar acht. Gezocht is naar een min der kostbare oplossing. De directie meent deze gevonden te hebben door een z.g. Purleybad te bouwen, dat kant en klaar door een Engelse firma kan worden ge leverd. De voor de financiering van dit plan benodigde gelden kunnen aldus de directie zonder gemeentelijke ga rantie worden verkregen. Volgens mededeling van de directie zal, onvoorziene omstandigheden voor behouden, de Schiedamse Sporthal eind april begin mei van het volgend jaar gereed zijn. Nu de bekende school .en werktuinen nabij de Vlaardingerdijk moeten ver dwijnen, ligt het in de bedoeling zo mo gelijk een terrein aan de Lage Hoek in Blijdorp daarvoor in te richten. der uitbreiding van het Hoofdbureau zal zijn voltooid, hetgeen over enkele maan den het geval zal zijn. Maar dan gaat men weer breken aan het oude gedeelte voor de tweede fase, zodat het er met de huisvesting van de Sbhiedamse politie niet zo erg veel be ter op wordt! Gasleiding in Nieuwland zijn geschikt voor aardgas Naar B. en W. aan de raad medede len, zijn de gasleidingen die in het Nieuw land zijn gelegd, geschikt voor de distri butie van aardgas. Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds. A. Hoffman. H. Doop. 5 uur ds. J. Diepersloot, Delfshaven: Bethelkerk 10 uur ds. H. W. Hemmes. 5 uur ds- R. H. Wissink; Opstandingskerk 10 uur ds. W. Kolkert, Vlaardingen, 7 uur ds. R. v. d. Heuvel, Ede; Vredeskerk 9 en 10.45 uru ds. R. II. Wissink. 7 uur ds. C. van der Steen; Kethel, Dorpskerk 10 uur ds. W. Vons, 7 uur ds. J. E. L. Brummelkamp, Jeugddienst; De Rank 8.30 uur ds. W. Vons. Oogstdienst. Geref. Kerk: Oosterkerk, Rotterdamse- dija 289. 10 uur drs. P. de Bruin te Den Haag-Oost. 5 u. dr. A. Wind te Bussum; Kethel „De Ark", Zwaluwlaan 103, 9.30 uur ds. P. van Strien te Delft. 2.30 uur ds. W. Baas te Rolterdam-Charlóis: Mag- naia Dei Kerk, Albardastraat 65, 10 uur dr A Wind. 5 uur prof. dr. J. Verkuyl i 1 msterdam; ,.De Goede Haven", V frankelandsedijk 1. 10 uur ds. W. r. is. 5 uur drs. P. de Bruin; Juliana- k: rk, Burg. van Haarenlaan 29, 10 uur prof. dr. J. Verkuyl, 5 uur ds. W. Baas. Ned. Prot. Bond, Westvest, 10.30 uur ds. C. van der Steen. Leger des Heils, gebouw Lange Haven 71. 10 uur Heiligingssamenkomst, 6.30 uur openluchtsamenkomst Koemarkt. 1)7, vaartsjaren hebben een verbetering in dat opzicht gebracht, hoe vreemd dit op zichzelf zou kunnen zijn. Daarvoor gelden echter andere rede nen, die we hier niet uiteen behoeven te zetten. „Het aantal wetten op het gebied van restaurants, hotels, eafé's enz. is in de loop der jaren hogal wat uitgebreid," constateert de adjudant, die ze allemaal op zijn duimpje kent. Nu komen straks nieuwe horeca wetten Juliana-teams streden zeer succesvol De volleybalteams van Juliana-Schie- dam hebben zich de afgelopen week voortreffelijk geweerd. Uit vijf wedstrij den werd vijfmaal de volle winst be haald. Het le herenteam wist. ondanks het gemis van twee spelers, in een schit terende wedstrijd het Haagse HML-CLV II te verslaan. Het Schiedamse zestal bracht het publiek meermalen in extase door zijn ontembare geestdrift en knap pe aanvalsspcl. Reeds in de le set trok Juliana fel van leer en HML werd diep in de verdediging gedrongen. Met ruim verschil wonnen zij deze set (15—6). In de daaropvolgende set raakten de Hagenaars beter ingespeeld. De spelers van Juliana moesten zich volledig inzet ten om het initiatief te behouden. Met succes overigens, want ook deze set werd een prooi voor Juliana (1614). In de derde set bleek duidelijk dat zij veel van hun krachten hadden gevergd. HML nam een kleine voorsprong en wist die tot het einde te behouden (1416). Juliana kwam in de vierde set echter zo onstuimig terug dat hun tegenstander bij vlagen volko men weggespeeld werd. Aanvallend lukte alles en zij leken op een royale setoverwinning af te gaan. Bij 142 werd het ritme echter ver stoord en HML kreeg de gelegenheid de achterstand te verkleinen. Bij de stand 14—9 vond Juliana weer de kracht het beslissende punt te scoren en de 31 overwinning was een feit. Ook het tweede herenteam zorgde voor een 31 overwinning. Zij versloe gen Lekkerkerk met de setstanden 156, 6—15, 16—14 en 15—10. Het vertoonde spel was heel behoorlijk en geeft hoop voor de toekomst. Heren 3 had geen moeite met Hoog vliet 2. Volkomen onnodig verspeelden zij de 3e set met 1215. De overige set standen waren: 15—2, 15—1 en 15—2. Het damesteam heeft voor de derde zege in successie gezorgd door in Spij- kenisse Spivo te verslaan. Het is echter geen aantrekkelijke wedstrijd geworden, in hoofdzaak door toedoen van de scheidsrechter die het spel aan beide zij den van het net volkomen dood floot. Hulde aan de speelsters die tot het einde hebben geprobeerd te blijven volleybal len. De setstanden waren: 1115, 15—10, 15—9, 15—7. De énige Juliana-ploeg die de tegen partij geen vierde set toestond was het le meisjesteam. Het won overtuigend met 15—8, 15—9 en 15—8 van het Rot terdamse DRL. heer en mevrouw F. C. J. Deppe uit Schiedam zijn de eersten die ge bruik maken van het z.g. Vancouver Hospitality Programma. Dit „gastvrij heidsprogramma" houdt in dat buiten landse passagiers die met de Canadian Pacific Airlines naar Vancouver vliegen, ongeacht of dit hun einddoel is of dat ze op doorreis zijn, in deze Canadese stad een aanzienlijke reductie op bepaalde uitgaven krijgen. In luxe hotels wordt b.v. een tweeper soonskamer beschikbaar gesteld voor de prijs van één, in restaurants kunnen 2 maaltijden worden genuttigd, terwijl slechts voor één - kaarten kunnen v worden besteld vi t betaald, en twee >r de prijs van één r bezoeken aan thea- De heer en mevrouw Deppe, respec tievelijk 33 en 60 jaar oud, waren reeds lang van plan een bezoek aan hun bei de dochters in Nieuw Zeeland te bren gen en eindelijk ook de twee kleinkinde ren eens met eigen ogen te aanschou wen. Helaas kwam het er niet van, want de machinefabriek waar de heer Deppe eigenaar en directeur van is, liet hem geen tijd over. Nu echter is zijn zoon De jeugd van de Schiedamse gym nastiekvereniging T.H.O.R. zal zaterdag 8 november een oudpapier-inzameling houden. Als centraal inzamelingspunt is het Dr. Wibautplein gekozen waar, in een grote vrachtwagen van 9.30 tot 12.30 uur het papier in ontvangst zal worden genomen. Er wordt verwacht dat honderden T.H.O.R.-leden op deze ochtend naar het Wibautplein zullen komen om hun papierbijdragen te leveren. Bovendien zullen groepen jeugdige Thorianen vanaf het Wibautplein de om geving bewerken om een zo groot mo to actie organiseert vertrouwt dat een snelle en succesvolle actie ver zekerd zal zijn. Met de opbrengst van deze actie zal de turnende T.H.Q.R.- jeugd zeker zijn gediend. oud genoeg t gemaakt. Dezer dagen vertrokken zij van Schip hol over de pool naar Vancouver. Hier zullen zij drie dagen verblijven en zo veel mogelijk bezienswaardigheden in hun programma opnemen, om daarna met de C.P.A. door te reizen naar Nieuw Zeeland. De terugreis zal een half jaar later gemaakt worden. De K.N.V.B. is met de bekercompeti tie in de nieuwe stijl op de goede weg. De inleiding in poules, waardoor de clubs na een nederlaag of gelijk spel niet direct zijn uitgèschakeld, heeft de ze competitie voor clubs en publiek veel aantrekkelijker gemaakt, wat is geble ken uit de grote publieke belangstelling op de eerste Bekerdag. Zondag komt de tweede Bekerdag, waarbij de ontmoeting Hermes-D.VS. Sparta, om 2 uur op „Harga". En af gaande op het feit, dat maandag reeds verzieken om kaarten bij het Hermes- bestuur waren ingekomen, dan mogen we zeker een grote belangstelling ver wachten. Of Hermes tegen het aloude Sparta een kans maakt is een andere zaak. Meermalen komt het voor, dat een la ger geklasseerde club zich in dergelijke trekkelijk duel. Eindelijk komt er eens een ere-divisie club naar „Harga" en alleen dit is reeds 'een gang naar het Sportpark Waard. Aangezien voor het be taalde voetbal het winnen van de Cup een belangrijke aangelegenheid is, kan men ervan verzekerd zijn, dat „Sparta" op oorlogssterkte zal komen, dus met de talentvolle keeper Doesburg, Ole Madsen, Bosveld en niet te vergeten de oud-Her- mes-speler Hans Eyenbroek. Voor de goede orde nog medegedeeld, dat ingevolge de K.N.V.B.-bepalingen t.a.v. Bekerwedstrijden, donateurs geen toegang hebben op vertoon van hun di- over de de ge meente Schiedam, worden diverse ver- keersaangelegenheden ter sprake ge bracht. Bij de beantwoording delen B. en W. o.m. het volgende mee: 9 Op het kruispunt Parkweg-Burge meester Honnerlage Gretelaan hebben in de eerste negen maanden van 1965 10 aanrijdingen plaats gevonden, waar bij in 9 gevallen geen voorrang werd verleend (4 bestuurders van bromfietsen en 5 bestuurders van motorr ij tuigen l. Het kruispunt is niet als gevaarlijk te beschouwen. Evenmin is momenteel de noodzaak aanwezig dit thans reeds als voorrangskruising in het Verkeersbesluit op te nemen. De situatie blijft de aan dacht houden. 9 De aanleg van de Provinciale weg nr. 15 (Churchillweg) is vertraagd door de zandopspuiting in Kethel. Rekening houdend met de zettingen van de onder grond is het mogelijk deze doorverbin ding in 1967 dan wel 1968, zij het op beperkte breedte, tot stand te brengen. Ook B. en W. achten dit een ongewenste en gevaarlijke situatie en zullen de ver- keerscommissie de vraag voorleggen of en hoe tot verbetering van deze situatie kan worden gekomen. 9 De links afslaande fietsers op het verkeersplein Nieuwe Haven bij de Oran- jebrug vormen een bijzonder moeilijk probleem, zodat de studie geruime tijd zal vergen. 9| Door de aanleg van de nieuwe Delta- dijk zal de situatie van de Willem de Zwijgerlaan opnieuw worden bezien. De aanleg van de Deltadijk zal door het Hoogheemraadschap van Delfland naar het verwacht reeds in 1966 ter hand worden genomen. In deze plannen is te vens opgenomen de Wijziging van de Wil lem de Zwijgerlaan. Bij de uitvoering van deze werken zal het voetpad worden aangelegd. 9 Beperking van het aantal zebra's tot de hoogst noodzakelijke blijft gewenst. Signalering door (verkeers) lichten dient plaats te vinden bij die voetgangers oversteekplaatsen, welke in een belang rijke verkeersroute zijn gelegen en waar dus door aard en aanleg van de weg over het algemeen met de hoog st toelaatbare snelheid wordt gereden. 9 De vraag naar het scheppen van spe ciale parkeergelegenheden voor vracht auto's is niet geheel onbeantwoord ge bleven. want B. en W. merkten op, dat de politie niet de bevoegdheid heeft de bezitters van vrachtauto's dwingend naar parkeergelegenheid te verwijzen. Die parkeergelegenheden zouden dus zo gunstig gelegen moet zijn dat de chauf feurs vrijwillig daaraan de voorkeur ge ven. Het is niet gemakkelijk daarvoor geschikte terreinen te vinden, maar dit probleem heeft wel onze aandacht. De parkeergelegenheid aan de Mgr. Nolens, laan is voor het straatgedeelte gelegen tussen de Piersonstraat en de Parkweg reeds dit jaar vergroot. Voor het ge deelte Mgr. Nolenslaan gelegen tussen de Piersonstraat en de Nieuwe Damlaan zal de vergroting van de parkeergele genheid worden bezien zodra tot het op peil brengen van de Mgr. Nolenslaan wordt overgegaan, hetgeen nog wel en kele jaren kan duren. Voor de open ruimte aan de Bagijnhof Louronstraat is een schetsplan uitgewerkt voor een tij delijke parkeerruimte. plaats biedend aan een 50-tal auto's. Voor de bereik baarheid van deze ruimte moeten nog panden worden verworven. Aan dit vraagstuk wordt alle aandacht besteed. 9t De verbetering van de Schiedamse- weg bij Blijdorp is afhankelijk van de stedebouwkundige plannen in deze omge ving. Gelijktijdig met de bouw door het Rijk van een onderdoorgang in de Rijks weg nr. 20 ter plaatse van de Schiedam- seweg zal worden overwogen of, passend in de stedebouwkundige plannen, een ge deelte van de Schiedamseweg kan wor den verbeterd. Of dit in 1966 reeds uit voerbaar is kan thans nog niet worden gezegd. Inmiddels zullen de ernstige ge breken worden hersteld. 9 De beplantingsstroken ter weerszij den van de Schiedamseweg zijn aange bracht te bescherming van de voetgan gers en vooral van spelende en school gaande kinderen. In verband met de grote verkeersintensiteit op deze weg worden de beplantingsstroken twee maal per jaar gesnoeid. 9 Op hét einde van de Kerkweg bevindt zich geen houten brugje, maar een dui ker met houten leuningen. De verbreding van deze duiker zal kostbaar zijn. Deze duiker is eigendom van en is in onder houd bij de Noord Kethelpolder. 9 Inschakelen verkeerslichten B.K.laan- v. Haarenlaan op een vroeger tijdstip zou tot gevolg hebben, dat het verkeer moet stoppen voor rood licht, op ogen blikken waarop geen of zeer weinig dwarsverkeer het kruispunt nadert, waardoor het effect van het verkeers licht verloren gaat. Rekening dient ech ter te worden gehouden met de omstan digheid, dat deze verkeerslichten onder deel zullen uitmaken van het groene- goif-systeem als bedoeld in het antwoord op vraag 50. Wellicht zal dit tot gevolg hebben dat de tijden, gedurende welke de installatie in werking is, alsnog ge wijzigd zullen worden. 9 De situatie van de Nieuwpoortweg ter plaatse van het pand van" Stokvis, komende vanaf de hulpbrug, is niet ide aal. Door de vele inritten van het nieu we pand wordt de kantmarkering onder broken, waardoor het verder gelegen trot toir als „vooruitstekend" wordt aange voeld. Getracht zal worden door het aan brengen van een markering verbetering aan te brengen. De teams van de Schiedamse Volley bal Club hebben ditmaal met meer suc ces gespeeld dan voorheen. Dames 1 kreeg het sterke OVC uit Den Haag op bezoek en kon het tegen dit geweldig aanvallende team niet bolwerken. OVC zegevierde terecht met 30. Dames 2 maakte geen fout en versloeg het derde team, eveneens met 30. Da mes 4 was vrij en meisjes A kreeg met 31 klop van Jong Pendrecht A. Heren 1 won op fraaie wijze met 32 van PVC. De Schiedammers begonnen wat weifelend, doch vooral in de beide laat ste sets bleken zij oppermachtig. Set standen 16—14, 11—15, 15—13, 9—15 en 815. Heren 2 deelde de punten met AMVJ 2 (22) en ook heren 3 behaalde een 22 gelijkspel tegen Concordia 4. Heren 4 kon het ook ditmaal niet klaren. Met 3—0 werd van AMVJ 4 verloren. Jongens A ten slotte klopte DRL B met 31. Voor de eerste teams is er ook de ze week een zwaar programma. Heren 1 ontvangt stadgenoot Juliana 1, terwijl da mes 1 zaterdag naar RVC 2 in Den Haag moet. Voor beide teams zeer moeilijke wedstrijden. De smalfilmclub „De Driehoek" geeft zaterdag 20 november in de grote zaal van „Irene" te Schiedam de jaarlijkse filmavond, waarna een gezellig samen zijn volgt. Tijdens een feestavond in het Passage Theater op woensdag 10 november, in verband met het 25-jarig bestaan van de bloedtransfusiedienst, zal aan 450 Schie damse bloeddonors de Landsteiner-pla- quette worden uitgereikt. Het cabaret ge zelschap „De Vuurpijl" zal de leest- avond verzorgen. Opnieuw behaalde TSF 1 de overwinning huis, Lange Haven 97 dienst om 9 en 3.45 uur. Oud-Katholieke Gemeente. Dam 28, 10 uur H- Mis. Jehova's Getuigen, Volksgebouw, Tuin- laan 50, 6 uur toespraak. 7 uur Wacht torenstudie. Vrije Geref. Gemeente. Tuinlaan 50. 10 en 4 uur dienst. Chr.v Geref. Kerk. Warande. 10 en 5 uur dienst. Baptisten Gemeente, Lange Haven 129, 7 uur samenkomst. Mission to the Seainen, Anglicaanse dienst, kantine Wilton Fijenoord, iedere eerste, derde en vijfde zondag der maand v.m. 9 uur. Rev. Chr. Reeves D.A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Gereform. leer, Lange Nieuwstraat 67, dienst 10 en 5 uur. Voorganger ds- H. Hofman. Geref. Kerk (vrijgemaakt). Westvest 30, 9.30 en 4.30 uur ds. C. Vonk. Evang. Luth. Kerk, hoek Oranjestraat, 10 uur ds- A, Steinhart. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge bouw Irene, Nieuwe Haven 155, 10 uur ds. F. v. d. Heuvel uit Ede: Opstandings kerk 7 uur ds. v. d. Heuvel. Donderdag avond 11 nov. 8 uur" gebouw Irene ds. J J. Poort uit Kamerik, dankstond voor het gewas en arbeid. 0cf^ verd. USV 3, dat m z'n eerste wedstrijd al niet het zoet van de overwinning had mogen proeven, werd met de duidelijke cijfers 9—1 naar een zekere nederlaag gespeeld Met vier winstpunten uit twee wedstrijden behoren Wigmans c.s. nu tot de (drie) lijstaanvoerders van hun afde ling. T.S.F. 2 hield het evenals in de op een gelijkspel: 5—5 tegen het be zoekende Insulinde 2. T.S.F. 4 zond met een zware nederlaag (9—1) huis waarts en alleen het vijfde T.S.F- team kon het succes van de eerste competitieweek niet prolongeren: Van Melle 1 bleef met 7—3 de baas in eigen huis. De uitslag TSF 1—USV 3 spreekt voor zich. een 91 zege duidt op een groot overwicht Alleen Han Wigmans bleef niet ongeslagen; in B. Elich moest hij m de derde partij zijn meerdere erken nen. John Schilperoord en Huug Wittop Koning bleven (opnieuw) ongeslagen, hetgeen in het bijzonder van de in de tweede klasse debuterende laatste den g0ede Prestatie genoemd mag wor- Paul de Looze had het grootste aan deel m het gelijkspel, dat na een 3—5 achterstand van TSF 2 toch nog tegen Insulinde 2 werd behaald: twee enkel speloverwinningen èn een aandeel in de dubbelspelzege. Jan Bouwer en Wim de Winter stelden met elk één zege althans een puntenverdeling veilig. 'fSJ verloor, merkwaardig, alleen het dubbelspel tegen TBSM 6' Will Baard, Zuidgeest en Fred Joritsma won nen al hun enkelspelen. Dat deed voor TSF_5 wél Don Nuis; Wiepke Voorbach en Rien Klink verloren echter al hun La«1Jhnl Ü00?4 een eerste (3~7) neder laag het deel van dit team werd. TVe Polderweg te Kethel is nog steeds een zeer fraaie landelijke weg. Deze oeroude dijk slingert zich door de polders met zijn verrassende bochten en bereikt hier hoogtepunten van Hollandse landschappelijke schoonheid. De polders aan weerszijden worden gereedgemaakt voor stadsuitbreiding van Schiedam en Rotterdam hetgeen al goed te zien is aan de opspuitingen en het aanleggen van straten door middel van enorme zanddijken. Het vermoeden ligt vóór de hand, dat met het verdwij nen van de eens zo machtige polders ook de Polderweg zal verdwijnen, althans zich in een zeer gewijzigde ge daante aan ons oog zal voordoen. De noodzaak van uit breiding van woon- en industriegebied valt niet te be twisten. Het feit ligt er nu eenmaal. Maar de schaarsheid aan vrije natuur roept wel een zekere beklemming op. Wij hebben in het westen van ons land nog maar bitter weinig natuur over. De steden groeien aan elkaar. Schiedam, dat ten oosten aaneengesmeed is met Roterdam reikt in het westen de hand aan Vlaardingen. In het noorden ia het al niet veel beter want daar naderen Schiedam en Delft elkaar in angstwekkend tempo. Een enkele blik over de Zouteveense polder zal het ons bevestigen. Met des te meer waardering zet ik dan mijn schreden op de landelijke wegen die ons nog resten en de tekening is daar om te bewijzen dat ik niet heb geluierd. In de voorgevel van een van deze zeer oude huisjes is een gedenksteen geplaatst, waarop staat te lezen: „Het einde van den oorlog Baart rust en Vreede Aanno Het jaargetal is onleesbaar geworden, maar gezien de ouderdom van het huis, de spelling van de tekst en de verweerdhe.id van de steen zal deze ontboezeming wel slaan op de Napoleontische oorlog. 1695° -1 intqrieurvêrzorgérs nuu^blHAAI 85-87 ROTTERDAM - TEL. 23.12,92

De Havenloods | 1965 | | pagina 4