Blijde krantekolommen Kunstcentrum „De Spin" ontvangt kunstenaars Vrouwen van de WD kwamen consfcuëtiesshiiders huisschilders TWEE MEISJES bij: een Gevonden-verloren enkele jonge «fan. krachten VAM STOIK Deze week in j de bioscopen VROUWELIJKE KANTOORBEDIENDE In Israel komt een Louis Davids Park DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 de Roo Doornbos zijn er in geslaagd een kunst centrum te vinden, waarin niet alleen zij hun werken kunnen exposeren, maar ook andere Schiedamse kunstbroeders gelegenheid geven om het publiek bij hun werk te betrekken. Dit is mede te danken aan de heer H. J. Bruggeman, eigenaar van café „Het Spinnewiel" aan de Markt, die daarvoor een prettig verzorgde en inge richt lokaal beschikbaar stelde. De heer Bruggeman zegt: „Ik wist dat de Schiedamse kunstenaars erg om hoog zitten met expositie-gelegenheid en ik had deze gelegenheid toch vrij en dus heb ik hem afgestaan". De heer Bruggeman nam ruim een jaar gele den „Het Spinnewiel" over en heeft sindsdien zijn zaak belangrijk opge knapt. Dat deed hij ook met de flinke expositieruimte. Zonder al teveel officieelheid is het in gebruik genomen, met als eerste een expositie van werken van de vijf ge noemde schilders. Het is een merkwaar dige afwisseling in werken, zij zijn zo wel subjectief als non-subjectief, het ab stracte wisselt zich af met surealistische werken, zoals b.v. Van Doornbos. Er zijn olieverven van De Roo en ook daarin zijn variaties te ontdekken. Het is allemaal niet te zwaar, maar het standpunt van de kunstenaars is: „Geef een ieder die op het terrein der kunst iets weet te presteren een kans om dat naar buiten uit te dragen, maak er geen selecte club van". De expositie is doorlopend geopend, 's Avonds na acht uur is er èén van de kunstenaars aanwezig, die iets over de werken kan vertellen. Men hoopt en verwacht, dat het Schiedamse publiek kousen blouses lingerie lumpers peignoirs t voor haar atelier NAAISTERS EN LEERLING-NAAISTERS Voor Uw oude t.v. ongezien f MO.- retour bij aanschaf van een nieuwe t.v. o.a. Blaupunkt, Graetz, Kuba, Nord-Mende, Philips, Schaub Lorenz, Telefunken, Wega enz. enz. Enorme sortering modellen 1966 Financiering mogelijk. Bij inruil geen 1e betaling. Demonstratie iedere dinsdag- en donderdag avond van 8.00 tot 10.00 uur. Rotterdam - Hoogstraat 26a - tel. 12 IS 75 maakt het mogelijk dacht te geven voor hetgeen door stad genoten op het terrein der kpnst Wordt gepresteerd. Indien de belangstelling voldoende blijkt, dan zal over veertien dagen een speciale foto-tentoonstelling worden ingericht die eveneens open staat voor allen die op het terrein der fotokunst iets presteren. Het voordeel van ydeze expositieruimte, welke de naam van „De Spin" heeft verkre gen is, dat zij centraal is gelegen. Wij zoeken voor spoedige indiensttreding van 16 a 17 jaar voor onze factureerafdeling. Sollicitaties mondeling of schriftelijk C-I V- „Reo" u a. Rommiezenlaan 2, Schiedam (Spaanse Polder) tel. 151311. De dames van de afd. Schiedam Kethel van de V.V.D. waren op een mooie namiddag bijeen in een zonnig zaaltje van de „Rank" te Kethel. De voorzitster was door ziekte afwezig, zo dat mevrouw Moll de leiding had. Al lereerst vertelde zij over het praatje, dat Mevr. van Brink-Poort had gehou den in Rotterdam over vrouwen en po litiek. De conclusie was: Niet alleen meer politieke scholing gewenst voor vrouwen, maar vooral bijbrengen van inzicht in de opbouw van onze bestuurs organen. Men vond algemeen, dat daar op de scholen te weinig aan werd ge daan. Bij een straat-opinie-onderzoek voor de t.v. ter gelegenheid van Prins jesdag bleek duidelijk hoe weinig men ervan begreep. Vervolgens kwamen enige punten naar voren uit de conferentie van de vrouwen in Oosterbeek. Hier had Toxo- peus gesproken over de „pensioenen". Wij stonden te kijken van een „weduw naarspensioen". Wat ons ook interes seerde was dat een gescheiden vrouw, mits eiseres, na het overlijden van de alimentatie-plichtige man, een deel van het pensioen krijgt, proportioneel bere kend. Verder, dat een hertrouwende we duwe haar pensioen behouden zal. Mevrouw Hazenbroek-Boom, bestuurs- 1 lid van het Groene Kruis in Schiedam, vertelde dat mogelijk hier een verzor ging van warme maaltijden voor be jaarden gerealiseerd zal kunnen worden, door samenwerking van alle instanties die betrokken zijn bij de bejaardenzorg. Over een en ander werd druk van ge dachten gewisseld. DE HEER PATTENIER ONDERSCHEIDEN Bij Koninklijk Besluit werd aan de heer Pattenier, geboren op 3 juni 1904 te Rot terdam en wonende in Schiedam aan de Marconistraat 22a, wegens langdurige en trouwe dienst toegekend de ere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau, in brons. De heer Pattenier vierde zijn veertig jarig jubileum bij de Dok- en Werf Maat schappij Wilton-Fijenoord N.V. waar hij momenteel de functie van beambte bij de magazijndienst vervult. Tijdens de feestelijke bijeenkomst in de kantine van het hoofdkantoor van ge noemde N.V. heeft burgemeester Roelf- sema de jubilaris toegesproken en hem de toegekende ere-medaille opgespeld. „Harpe Davids" gaf goed verzorgde feestavond Er was flinke belangstelling voor de jaarlijkse feestavond van de Schiedam se chr. harmonievereniging Harpe Da vids", die het Passage Theater bijna ge heel gevuld zag met donateurs en ande re belangstellenden. Daarover sprak de voorzitter der vereniging, de neer J. v. Keulen zijn dankbaarheid uit, maar hij wekte toch op tot uitbreiding van het aantal begunstigers en leden. Daarin vond hij bijval van de ver tegenwoordiger van het hoofdbestuur, die voor de pauze een propagandistisch woord sprak. Het programma voor de pauze bestond uit een goede variatie van werken, een mars, koraalmuziek, een ouverture met een uitnemend uitge voerde finale, waaraan ook het tam boerkorps, geleid door de heer M. van Ree medewerkte. Terecht werd de dirigent, de heer A. L. Glotzbach en zijn muzikanten een ware ovatie gebracht. Na de pauze werd de bekende film van Bert Haanstra „Fanfare" vertoond. Te bevragen aan bet Hoofdbureau van Politie te Schiedam, dagelijks vap 8.00—17.00 uur, behalve op zaterdag en zondag: kinderportemonnee: damespor temonnee met inh.; knipportemonnee net inh.; kinderportemonnee: rabies- penning; 2 autosleutels; 3 fietssieutel- tjes en kofferlseuteltje: herenbril; étui met 5 sleutels; 3 sleutels en centime ter; ring met 3 sleutels; ring met 3 sleu tels: bosje sleutels: autostep: regen broek' balletschoentje; kinderpantoffel tje: plastic jas, colbert, veat en led. jas; coat: 1 paar dames handschoenen; auto band. Te bevragen bij de vinders: sierrand, v.d. Water. Parkweg 162; want, Buijs. Vlaardingerstraat 29e; 1 paar dames glacés, Rigters, Snelliussingel 38; hand schoen (R), Hoegee, Lekstraat 82a; he renhandschoen, Kloos, Singel 22; regen broek, Groneveld, Beveiliging, Wilton Feijrioord; 1 paar kinder sandalen, Breedveld. Van Maanenstraat 112; sjaaltje, Valk, Burg. van Haarenlaan 606: laken, v.d. Spek, Beierlandsestraat 24b; overall, Lelieveld, Aplph. Ariënstr. 52: sokken, Scharloo, Boerhaavelaan 30; poedel. Oranje, Burg. van Haarenlaan 843; tortelduif. Beukers, v. Karnebeek- straat 46; étui met inh., Becker, Mid- delharnissestraat 36a; bril. Concierge ÜLO-school, St.-Liduinastraat 35; 4-kleu- rer. ballpoint. Schaeffer, Oostsingel 27; 'ring met 5 sleutels. Vermeer, A Thijm- en straat 60: 1 baal bloem en 1 baal sui ker, Politie Vlaardingen: armband, Sehamlé, Lange Kerkstraat 34: trouw- rine. v.d. Heijden, Gordonstraat 46c; double, van Zoelen, Burg. van Haaren laan 1432; dameshorloge, Gunnewegh, Dirk van Wassenaarstraat 19b; hanger tje met steen, de Jong, B. Ballotsingel 13b: schakelarmbandje, Kaufman, v. Weelstraat 9b, Rotterdam: aktentas, Hoek. Machine en Zuurstoffabriek, Ha ver straat; portemonnee, Zuidholl. kan toorboekhandel, Passage: portemonnee met inh., Radio van Dijk, Grote Markt 17; kinderportemonnee, Ammersdorffer, Alnh. Ariënsstraat 2; kinderportemon nee met Polikl. kaart, Deltmeijer, Sta tionsstraat 17a; knipportemonnee met inh., Waal, Aleidstraat 94b; herenporte monnee met inh., v. Beek. H. Polakstr. 8. Me juf. J. W. Schellenboom 25 jaar kraamverzorgster Dinsdag, 2 november, Is mej. J. W. Schellenboom, wonende Willem Maris- iaan 23, Maassluis, 25 jaar kraamver zorgster. Zuster Schellenboom behaalde 2 november 1940, aan de Rijkskweek school voor Vrouwen, aan de Henegou werlaan te Rotterdam, haar diploma. Zij begon direct te werken in Rotter- do- O. als particulier kraamverzorgster en Werkte toen midden tussen de bombar dementen, waardoor men veelal nacht rust tekort kwam en niet te vergeten de kraamverzorging in een Duits-Joods gezin. j Er werd toen verzorging onder de f allermoeilijkste omstandigheden, daar dikwijls zeep, babykleding.en de hygiene j tot een minimum was gedaald. In 1948 kwam zuster Schellenboom in dienst bij f het Groene Kruis afd. Maassluis, om korte tijd later over^ te gaan naar het ft CENTRAAL: Geheime opdracht in c Op kantoor der N.V. Handelrpij. v/h Over beek Co. Galvanistr. 35 - R'dam-W. kunnen worden geplaatst: (vrl.) leeftijd 16 tot 20 jaar. Sollicitaties schriftelijk aan bovengenoemd adres, of mondeling na telefonisch overleg, tel. 235880. Adverteren doet verhopen Gevraagd voor 6poedige indiensttreding 3 portier Gedeeltelijke taak. Indien gewenst kan voor aanvullende werkzaamheden gezorgd worden. Aanmeldingen: Afdeling Personeelszaken. kousen lingerie peignoirs „Het Singelkwartier" wil aktiviteiten ontplooien De buurtvereniging „Het Singelkwar tier" heeft een propagandanummer van haar orgaan uitgegeven, speciaal voor degenen die nog geen lid van de vereni ging zijn. Hierin wordt uiteengezet wat de doelstelling van de vereniging is, en wat alzo is en wordt gedaan. Medege deeld wordt, dat het bestuur bezig is een plan te ontwerpen tot verkrijgen van verbetering van de situatie aan de kruising BoerhaavelaanVan 't Hoff- plein, om dit plan voor te leggen aan de gemeentelijke verkeerscommissie van Schiedam. Ook zal worden getracht de bestaande speelplaats in oostelijk Schie dam te verbeteren. ARENA: Het laatste duel in Gun Hill'. Een reusachtig booreiland, de Rig 58, passeerde gistermiddag de Koninginne- brug. Het gevaarte was op weg van Smit Jr. N.V. naar de werf Wilton Fijenoord waar het verder afgebouwd wordt. De Rig 58 is bestemd voor Kerr McGee, Oil Industries Inc. in Oklahoma. RET verlengt geldigheidsduur van weektoonkaarten Geld gevraagd voor geschenk jarig Korps Mariniers Op 10 december zal, zoals bekend, het Korps Mariniers de dag herdenken, dat het 300 jaar geleden werd opgericht. Het Rotterdams Comité „300 Jaar Mariniers" is thans doende om de nodige gelden bij een te brengen om aan het Korps een passend geschenk aan te bieden. Hiervoor kan men terecht bij de Am sterdam-Rotterdam Bank N.V., Coolsin- gel 119. Het gironummer van de bank is 3016. Wij bieden: prettige werkkring goed salaris goede sociale voorzieningen. Aanmelden dagelijks: Middellandstraat 111, 2e etage var 9-12 en van 3-5 uur, of telefonisch onder nr. 23 11 50. Dankers speelplaat i rael. Op de - - gramma opgenomen met medewerking If van de beste solisten, zanggroepen en orkesten. Deze plaat werd vervaardigd, in het kader van de door het Joods Na tionaal Fonds te voeren „bomen-actie" voor het Galilea-plan. Vanaf beden is deze plaat in de verkoop tegen de zeer lage prijs van ƒ8,95. Dankers draagt per verkochte plaat ƒ2,50 af aan de J.N F.- commissie te Rotterdam met het doel een park van tenminste 1000 bomen in Israel te doen planten. Het aldus ontsta ne park zal de naam Louis Davids Park dragen. Met een kleine plechtigheid in de lar- din-zaal van Rotterdam Hilton werd van daag het startsein voor de verkoop van deze plaat gegeven. De heer Chr. J. Dankers heette de aanwezigen wel kom en gaf daarna het woord aan de heer G. L. de Vries, direkteur van het Joods Nationaal Fonds, die een uiteen zetting gaf over het Galilea-plan. De heer Dankers vulde dit daarna aan met een uiteenzetting over het ontstaan van de plaat. Hij bracht hierin zijn grote bewondering voor het joodse volk onder woorden. Daarna trok hij een doek weg voor het Schiller-schilderij waar'.p Louis Davids is geschilderd en reikte me vrouw B. Dankers-Fainleib aan vijf ere gasten, onder wie: Henriëtte Davids, de vice-consul van Israel en 3e vroegere secretaris/leerling van Louis Davids, Wim Sonneveld, een eerste plaat uit Arts houdt lezing over natuurgeneeswijze De Nederlandse Vereniging voor Na tuurgeneeswijze afdeling Rotterdam houdt vrijdagavond 5 november een le zing, waarop arts H. van der Upwich uit Bussum zal spreken over: „Hoe kunnen ernstige maag- en darmziekten genezen?" Behalve nauwkeurige regeling van de voeding en zo mogelijk beweging in de buitenlucht met goede ademhaling, is in de laatste jaren een geheel nieuwe the rapie opgekomen, die verrassend goede resultaten heeft gegeven. Dit is het her stel van de samenleving in ons organis me met bacteriesoorten, die ,n de eer ste plaats de darm gezond maken en ver volgens het gehele lichaam. De lezing wordt gehouden in het Ge bouw Atrium, Karei Doormanstraat '43. Aanvang 20 uur Entree f 1.25. Er is ge legenheid tot het stellen van vragen. lenboom heeft ook prettige Herinnerin gen en vriendschap ondervonden de af- gelopen 25 jaar. In totaal heeft zij naar schatting 700 baby's, waaronder drie f tweelingen en moeders verzorgd. Er is een generatie voorbij gegaan en het 1 lrnmt mi vrwif rtat 7.W nil WftPr «Iftbv'S De financiële positie van de kraam- verzorgster is belangrijk verbeterd, daar zuster Schellenboom m het oegin van haar werk niet meer dan f-700,- per jaar verdiende. De sociale voorzieningen zijn eveneens gunstig te noemen, aaast een ouderdomspensioen op 65-jarige eef- tijd, zijn de werktijden momenteel van 8 uur 's morgens tot 7 uur s avonds, terwijl, in de Werkperiode, gepland op tien dagen, hiernog twee vrije middagen zijn opgenomen Momenteel wordt 250 dagen per jaar gewerkt, doch in de toe komst ziet het er naar uit dat dit er 230 zullen worden. Zuster Schellenboom is dan ook zeer dankbaar gestemd Het zal de sympathieke kraamver zorgster, op maandag, 8 november, tij dens de receptie, die gehouden wordt in De Sluis" aan de G.A. B.ederoiaan te Maassluis, des namiddags van ya—9 uur. zeker niet aan belangstelling ont breken. POSTZEGEL-RUILBEURS De Rotterdamse Philatelisten Vereeni- ging organiseert op 6 november de 9e Europoort Ruilbeurs in de Blauwe Zaal van het Beursgebouw, Coolsingel, ingang Meent, Rotterdam. Vele bekende postzegelhandelaren heb- r»n hun medewerking toegezegd. Voor alle filatelisten is deze ruilbeurs een unieke gelegenheid om hun verzameling uit te breiden. Balkan. CINEAC-N.R.C.: Tokio Olympia: (prol) a.l. CINEAC-BeursHuwelijk ta Italiaan stijl, (prol.) 18 j. OO CINERAMA: The bes (prol.) a.l <K>0 COLOSSEUM: vrij. t/m wo. Stormlo zonder genade. 18 j. OO za.zo.mi. De zoon van Rintintin, i oó CORSO: Pongy en Bess, (prol.) 14 oooo GRAND: Help! (prol HARMONIE, vrij. t/«i Rio. 14 J. OO t of cm 1. De it ran jungle duivels, 18 j. O KRITERION: Lieve, lieve John, (prol.) 18 j. OOO I LUMIERE: .Operation Crossbow (proi.l 14 j. OO LUXOR: Zorba, de Griek, (prol.) is i. OOO Ontsnapping uit de jungle. f 14 j. OO PASSAGE: Help! (prol.) PRINSES: do t/m dl. Cl blauwe Brigade. 14 j. O wo. De onvergetelijke n OOO OOO REX: De twe< STUDIO: The THALIA: Nog wat nieuws (prol 18 J. OO VENSTER: Een vrouw is (prol.) 18 j OOO VICTORIA: vrij. t/m wo 18 j. OOO ia.io.wo.mi Verraad van roofridder, a.l. OO ft première OOOO zeer goed OOO K°e«> 4 >m- gladiatoren, 14 j. OO Onlangs deelde de president-commissaris van „De Volks krant" het volgende mede: „We hebben besloten onze onder titel „Katholiek dagblad voor Nederland" te laten vallen. Dit etiket deed ons nog te veel denken aan een voorbije periode. Het sloot ons ook te veel af van de grote groep die ons wei na staat in. aan de rand van en buiten het katholieke kamp, maar afgestoten werd door dat etiket. We willen niets ver loochenen, alleen de krant meer open maken en nog minder binden aan een bepaalde groep." Een dergelijk besluit van een echt rooms-katholiek blad is wel typerend voor wat er op het ogenblik bij de rooms-katho- breken met een alleen op eigen kring gerichte levenshouding en zoeken naar open, mede menselijk contact, met andere per sonen en groeperingen. Ik noem b.v. uit de kring van de gereformeerde kerken het voorstel van prof. Waterink, om de naam van deze kerken te veranderen in b.v. de Evangelische Kerk van Nederland. Het moeilijke van de naam „Gereformeerd" is niet alleen, dat deze betiteling gevoerd wordt door allerlei kerken en groepen, die onderling ontzaglijk verschillen in levensstijl en in benadering van de moderne problematiek, maar vooral ook, dat deze naam belast is met gevoelens van afgeslotenheid en isolement, tér wijl men in de Gereformeerde Kerken in Nederland (officiële naam van de grootste van deze kerkgenootschappen) al levendig het besef ziet doordringen, dat de Kerk er niet om zichzelf is, maar om God en daarom om de anderen. Natuurlijk vraagt de kritische lezer zich af, of een dergelijke wijziging niet meer naam is dan daad. Is zo'n verandering in de betiteling niet eenvoudig een tactische zet, om het eigen debiet te vergroten en het eigen artikel in breder kring te kunnen verkopen? Wat De Volkskrant betreft, beoogde de heer Middelhuis, dat er in zo'n stap toch ook een groot risico schuilt. Vroeger hadden de rooms-katholieke bladen de wind in de zeilen, dank zij het verbod voor katholieken om „andersdenkende" bladen te lezen en dank zij de propaganda van de geestelijkheid. Die tijd ligt definitief achter ons. De recente intrekking van be paalde verbodsbepalingen uit het mandement heeft dat heel duidelijk aan het licht gebracht". Hij betreurde dit overigens niet. De lezer zal nu moeten oordelen op grond van de kwaliteit van de krant welk blad hij wil lezen. Het wordt nu een bewuste keuze, waarbij de kranten zélf moeten tonen in hoever ze de lezers weten te boeien. De lezers kopen immers de krant om haar nieuwswaarde of haar aantrekkelijkheid; heel andere motieven dan bij het lidmaat schap van sociale organisaties, waar men o.a. streeft naar maatschappijhervorming. Betekent deze naamsverandering ook iets van de inhoud van De Volkskrant, die al met al toch duidelijk een katholiek blad wenst te blijven. Hierover heeft minister Bogaers bij de ope ning van het nieuwe gebouw van deze krant in Amsterdam behartigenswaardige opmerkingen gemaakt. Hij zei: „Ik lees veel kranten en daarbij bekruipt mij nogal eens het gevoel dat er ergens iets niet goed zit. Is dan alleen de brom fietser belangrijk, die onder een auto kwam en niet de brom fietser, die er aan dacht een bosje bloemen voor zijn vrouw te kopen? Moet onze aandacht primair gevestigd worden op het huis dat afbrandt en niet op het huis waarin de moeder jarig is? Is het de functie van de pers, om vooral gespitst te zijn op de uitzondering, het ongeluk, het ongewone en dan nog dikwijls het ansgtaanjagende?" De minister wist wel dat het ongeluk gebeurt, de moord wordt begaan. Maar dat is volgens hem toch niet het enige. Er zijn veel meer positieve dan negatieve zaken. Het negatieve is gelukkig nog altijd de uitzondering. Alleen dringt zich uit de berichtgeving vaak de mening op dat het merendeel abnormaal, ongelukkig en misdadig is. Minister Bogaers meende, dat met name een krant als De Volkskrant, gemaakt in een katholiek milieu, zich juist hierin van andere kan en mag onderscheiden. Vanuit de beleving van het Geloof, dat ook een groot stuk blijheid is, kan het geluk, die blijheid doordringen in de ko lommen van de krant. Ik zou persoonlijk nog wel even een kanttekening willen maken bij de opmerking van de minister, dat er vee) meer positieve dan negatieve zaken zijn, en dat het negatieve ge lukkig nog altijd in de minderheid is. De macht van duisternis en kwaad is in onze wereld zo groot, dat wie niet in Gods verlossing gelooft, gevaar loopt in onverschilligheid of in wan hoop te verdrinken. Maar toch heeft de minister volkomen gelijk: Wie in Gods verlossing van mens en wereld gelooft, en zich daar persoonlijk helemaal in wil laten betrekken, (alle duisternis en kwaad incluis) die koestert het negatieve niet, omdat hij weet dat het fundamenteel in Jezus is overwonnen en wordt overwonnen. Die wil dat overal deze blijheid door dringt Ook in da kolommen van de krant DR. K. J. KRAAN

De Havenloods | 1965 | | pagina 6