positiekledin uiïïkionl Lederwarenmode winter 1965 Wild is niet alleen voor dikke beurzen Boekendames, vertrouwd in zeven ziekenhuizen Kleinere tassen, maar toch nog goed voor half huishouden Astronaut of eskimo KOKEN DE HAVENLOODS DONDERDAG 4 NOVEMBER 1965 1 j ROTTERDAM Westersfngel hoek Binnenweg AMSTERDAM7 DEN HAAG n t e rieuwerzb rg rs CV ROTTERDAM - TEL. 23.12.» J)K TASSENMODE is in dit najaar vrouwelijker dan zij het in lange tijd is geweest. Voor de uitbundig grote modellen die nog maar enkele seizoenen terug zoveel furore maakten, bestaat minder belangstelling. Zelfs de werkende vrouw die destijds de mode van de grote tassen zo dankbaar aanvaardde omdat daar nu letterlijk van alles in kon zelfs zij is bereid om enkele centimeters beugellengte prijs te geven omwille van het andere model. Kleine tassen dus, sportief, zowel als in het klas sieke genre, maar tevens voldoende ruimte om er 't halve huishouden in te bergen dat de Nederlandse vrouw by voorkeur overal meetorst. De verrassing komt echter pas duidelijk wanneer zo'n tasje opengaat. Dan blykt de inhoud nóg groter. Bij de kleine modellen zijn er eigen lijk twee stromingen te onderscheiden. Aan de ene kant staan de klassieke tassen, die voor veel vrouwen een ge wild bezit blijven vormen. Daarnaast evenwel zijn er de kleinste modellen met een uitgesproken sportieve inslag en een merkbare invloed van de Itali aanse stijl, die zich uit in versieringen zoals een voortasje, extra riempjes, le deren opstiksels enz. Rundleer onder al lerlei benamingen zoals ,,cow hide", maar ook leersoorten als buffel en bison leveren voor deze tassen een dankbaar materiaal. Bekijken we het kleurensche ma, dan is het overduidelijk dat het zwart, dat in het afgelopen seizoen zo sterk domineerde, ook nu nog volko men ,,in" is. Verder zijn er de nodige variaties in bruin, zoals antilope, cog nac en gazelle. Het is vooral deze laatste chocoladebruine tint die voor de tassen in het sportieve genre wordt ver werkt. Enkele leersoorten noemden we reeds hierboven. Interessant is daarbij de ontwikkeling die het wildleer (ook buf- felleer) heeft doorgemaakt: met als ge volg een matte leersoort die vooral voor reis- en stadstassen een gewild materi aal is gebleken. Verscheidene lederfa brikanten hebben er daarbij met succes naar gestreefd, deze leersoort tijdens het looiproces zijn natuurlijke karakter te doen behouden, waarbij men dan wel zover heeft durven gaan dat de natuur lijke beschadigingen van de huid ook een vanzelfsprekende versiering vor men op de daaruit te vervaardigen tas. Veel aandacht verdienen de exotische leersoorten, vooral ook omdat daarbij (evenals bij de sportieve Italiaanse mo dellen van rundleer) een duidelijk stre ven merkbaar is om door grotere va riatie van modellen en combinaties de mogelijkheid en een individuele keus door de draagster aanmerkelijk te ver groten. Hagedistassen worden nu ook met overslag gebracht, en bij de struis lederen tassen zien we naast de klas sieke modellen ook de buideltas. De kunststoffen hebben zich volkomen bij deze tendens aangepast. Naast de soepele, en altijd populaire gladde soor ten wordt nu een nieuwe variatie ge bracht, n.L vinyl op textielbasis met nerven, dat in de kleuren dofzwart en antilope o.a. in stadstassen en koffers verwerkt wordt. Aan de afwerking wordt door de fabrikanten steeds meer aan dacht besteed. Veel tassen zijn met le der gevoerd, en ook is er een groot aan tal variaties in de beugelsluitingen. De beugels zijn afwisselend koperkleurig en bekleed, maar ook de houten beugel en het houten handvat zien we in allerlei variaties opnieuw hun intrede doen in de collecties voor de aanstaande winter. Voor avondtasjes heeft zich duidelijk een bredere belangstelling gevormd en de gevolgen van de daardoor gestegen I -I Documentenkoffer hn vele variaties verkijgbaar van kunststof tot croco-leder. Dit model is bekleed met leer en gevoerd met moiré. MET ADAM •WELE CULINAIRE GENOEGENS zijn afhankelijk van het jaarge tijde, waarin wij verkeren. Zo kennen wij de periode van de nieuwe haring, de tijd van de mosselen, de eerste zomergroenten en de wintergroenten, die eigenlijk eerst een rachtvorstje moeten hebben gehad, voordat ze wer kelijk smakelijk worden. In deze tijd, nu de bladeren van de bomen vallen en nu de najaarszon de bossen en de polders beschildert met prachtige warme tinten, is het wild aan de beurt. Overal kan men dan ook bijna dage lijks jdgers zien. die er op uit trekken om een haas, een konijn of een wilde eend te verschalken. Wild wordt ten onrechte beschouwd als iets, wat alleen bestemd is voor werkelijk lekkerbekken of voor men sen met een dikke portemonnee. Dat is heel jammer, in de eerste plaats, omdat wild niet in alle gevallen duur behoeft te zijn en omdat men beslist geen kenner van de haute cuisine hoeft te zijn om de aparte ietwat sterke smaak van wild de kunnen waarderen. Wanneer ik zeg, dat wild niet in alle gevallen duur behoeft te zijn, dan doel ik daarbij niet op reerug of op wild zwijn. Uiteraard zijn dit wel de dure soorten. Maar wanneer men bedenkt, dat 'n wilde eend zo rondom de vijf gulden kost en dat men voor een haas, die panklaar vier pond weegt, ongeveer vijftien gulden moet neertellen, terwijl een wild konijn van een kilo zo'n vijf gulden „doef, kan men toch niet spreken van werkelijk hoge prijzen. Vooral niet, omdat men er toch ook rekening mee moet houden, dat iets, wat exclusief is, altijd wat meer mag kosten. Het dient aanbeveling wild te kopen bij een vertrouwd adres, bijvoorbeeld een poelier, aangezien het voor een leek bijzonder moeilijk is de kwaliteit van het vlees te beoordelen. Wild, bij voorbeeld, dat in een strik is gevan gen, heeft meestal niet de kans gehad leeg te bloeden. Dat is vaak te zien aan de huid, die dan veelal blauw of bruinachtig is. Bovendien kan men aan het ontbreken van een schotwond constateren of het dier in een strik gevangen is. Dit vlees is dan meestal minder smakelijk en taai. Hieronder laat ik twee recepten volgen, één voor wilde eend en één voor haas. Men braadt een wilde eend in de boter aan. Daarna wordt de braadboter afgeblust met een scheut cognac en anderhalve dl. demi-glacesaus. Vervol gens voegt men er het sap van twee sinaasappelen, een halve citroen en een scheut oranje-curagao aan toe en men laat de eend verder gaar stoven. De demi-glacesaus maakt men als volgt. Eerst maakt men een Spaanse saus, waarvoor men voor een halve liter zestig gram bloem en zestig gram boter warm laat worden, tot deze saus bruin wordt. Daarna laat men de roux even afkoelen en men voegt er dan onder voortdurend roeren een halve liter bruine bouillon bij. Dan laat men de saus een uur lang zachtjes koken en men voegt er een mengsel bij van vijftien gram spek, enkele takjes peterselie, een laurierblaadje en een takje tijm, dat men even heeft gefruit in wat boter. Na verloop van het uur wordt de saus gezeefd. Voor de demi-glacesaus laat men een halve liter Spaanse saus en een halve liter krachtige kalfsbouillon inkoken tot de helft van de hoeveelheid. Dan neemt men de saus van het vuur en voegt er een glas madeira bij. De eend wordt op een schotel ge legd en gegarneerd met ontvliesde partjes sinaasappel. Men kan er puree van aardappelen bij geven. Het recept van de haas komt uit België. Men wast 250 gr. gedroogde pruimen en laat die gedurende 24 uur werken. De haas wordt in stukken verdeeld en verdwijnt ook voor 24 uur in een marinade van 4 dl rode wijn, 2 dl azijn, vier peperkorrels, twee laurierblaadjes en wat zout. De stuk ken haas wanneer ze uit de mari nade worden genomen, moeten ze af gedroogd worden in 100 gr. boter bruin braden. Daarna wordt er ander halve lepel bloem overheen gestrooid en de helft van de marinade wordt met de geweekte pruimen toegevoegd Daarna laat men het geheel nog drie kwartier stoven. JAN DIJKSTRA vraag deden niet lang op zich wachten: de collectie is uitgebreider dan voorheen er zijn grotere modellen bijgekomen (de vrouw, die zelf haar auto bestuurt, moet toch èrgens haar rijbewijs en auto sleuteltje kwijt!) en de prijzen.zijn zo danig dat een avondtasje geen typisch luxe artikel meer is. Veel gevraagd zijn exemplaren van gladde zijde, waarvan enkele een bescheiden versiering hebben meegekregen. Bij de kleuren is er een voorkeur voor zwart en een aantal wit variaties, daarnaast tinten als beige, bruin en donkerblauw. Bij effen japon nen wordt goud of zilver verlangd. Een ander welvaartverschijnsel geven de. tienermeisjes te zien. In navolging van de jonge vrouwen met een behoor lijk inkomen hebben zij in haar kleding- budget voldoende ruimte gevonden voor de aanschaf van accessoires. Zij heb ben daardoor gelegenheid met een uit gesproken voorkeur voor kleine model len van mouton en nappa-leder. Reis- en boodschappentassen worden luxer uitgevoerd, o-a. door de verwer king van wildleer voor dit doel. De tex- tieltassen hebben zich bij deze tendens aangepast. Dat de ontwerpers daarbij toch de praktische eisen niet uit het oog verloren wordt o.a. bewezen met het model dat meegroeit met het volume van de inkopen. Men gaat dan met een stadstas van huis, maar door het opentrekken van een rits kan zo'n tas driemaal zoveel als de oorspronke lijke inhoud bevatten. Iets dergelijks vinden we ook bij de koffers van textiel, waarbij er één is die in de bescheiden flat of in reisba gage (op de heenreis) niet meer ruim te vraagt dan een plat etui. Op de te rugreis, wanneer de souvenirs en de vuile was meer bergruimte eisen, kan zo'n koffer met één handbeweging wor den uitgepakt. De traditionele leren koffers zijn daarmee, evenals trouwens de koffers van kunststoffen, allerminst van de baan. Er bestaat nu eenmaal een duidelijk uitgesproken belangstel ling voor al deze artikelen. J.U. Mutsen zijn deze winter heerlijk anti-kou, jong en astronauterig. Van grof gebreide witte of zwarte wol cagules, die onder de kin worden gesloten en langs de hele voorkant zijn afgezet met een rand wit of zwart Toscaans lam 29.75). Bolle mutsen in grove patentsteek en sluitend om de oren, zijn aan de voorkant verrijkt met een rand bont (f 26.75), ook in turquoise met bruin bont. Van gróve, twee-recht-twee-averecht gebreide ribbels zijn de zwarte bivakmutsen, die met een geestige dikke rand van witte lussen zijn gegarneerd. Erbij: zwarte wanten met witte boorden, (ook in marine-wit, groen-wit en zwart-geel). Set f 17.90. Gerzon Vrouwengroep Oud-Mafhenesse organiseert bazaar In de Vredeskerk aan de Prof. Poels laan wordt op woensdag 17 november een bazaar gehouden, die georganiseerd wordt door de vrouwengroep „Oud-Ma- thenesse". Wekenlang zijn deze iames al bezig geweest met het vervaardigen van vestjes, kousen en jurkjes enz., die op de bazaar verkocht zulien worden. De bazaar wordt gehouden van 2 tot 4 uur en van 8 tot 10 uur. De opbrengst is o.a. voor de bouw van de nieuwe kerk en de zending. Naast ai de leuke dingen die men er kan kopen, zal er koffie thee en cola geschonken worden. TTET WOORD „BOEKENDAMES" is voor iedereen, die wel eens in een gemeentelijk ziekenhuis in Rotterdam heeft gelegen, een begrip. Trouw delen éénmaal in de week tientallen dames lectuur uit in zeven ziekenhuizen en brengen de gelezen exemplaren weer terug naar de boekenkamers. Deze da mes behoren tot de al ruim vijfenzestig jaar bestaande „Vereniging tot ver spreiding van bloemen en lectuur in de ziekenhuizen te Rotterdam". In de loop der tijd is de afdeling „bloemen" ver dwenen, want tegenwoordig krijgt ieder een bloemen. Boeken worden echter nog altijd gewaardeerd. De vrouw die, letterlijk en figuurlijk, de meeste jaartjes meeloopt is de actie ve secretaresse mej. K. G. v.d. Ploeg. Zij is hoofd over de boekenkamer in ziekenhuis Dijkzigt, de grootste van de zeven. In totaal bezitten de boekenda mes allemaal vrijwilligsters, zo'n vijfenzeventig in getal ruim 10.000 boeken. Met een beetje weemoed haalt mej. v. d. Ploeg herinneringen op aan de grote bibliotheek van het oude Coolsingelzie- kenhuis. In die bibliotheek waren boe ken in vele talen, waaronder Japans. Chinees. Russisch Zweeds en Noors. „Eén boek brak een record" zei mej- v. d. Ploeg, „hoewel het veel gelezen werd. hoefden we het na tien jaar gebruik nog niet opnieuw te kaften". Het was de Koran, het heilige boek van de Mo hammedanen. „Die mensen waren er zo zuinig op. Ze wikkelden het in hun ser vet, en als we het kwamen brengen kusten ze het heel eerbiedig". De uitgebreide Coolsingelbibliotheek is natuurlijk bij het bombardement ook verloren gegaan. In de loop der jaren heeft men weer heel wat goede boeken in verscheidene talen kunnen verza melen, maar toch zijn de boekendames niet helemaal tevreden. De presidente van de vereniging mej. J. F. Jonker wees op het grote tekort aan vooral Turkse, Portugese, Spaanse en Italiaanse lectuur. „Er liggen tamelijk veel Turkse arbeiders in Rotterdamse ziekenhuizen (vooral In de Boezembarak ken) en die mensen, die door de taai handicap toch al zo weinig contact met anderen hebben, kunnen we niets te le zen geven. We hebben zegge en schrijve zes Turkse tijdschriften", aldus dé pre sidente. Ook de Spaanse en Italiaanse af deling is slecht bedeeld, terwijl men slechts één Portugees boek heeft. De dames Jonker en Van de Ploeg zouden een beroep op de Rotterdam mers willen doen, om eens in de kasten te snuffelen naar wat boeken of tijd schriften in deze genoemde talen. Ook alle -- Nederlandse, Engelse. Franse of Duitse boeken zijn natuurlijk van har te welkom. Het liefste hebben de dames werkelijk goede lectuur en geen oude afgezaagde keukenmeidenromans of wild-west-verhalen. Voor de allerklein ste patientjes in de ziekenhuizen kan men nogal wat prentenboeken (Liefst stevige) gebruiken. Ook deze kindertjes willen „een boek lezen" als de groteren er een krijgen Als men boeken over heeft, kunnen die bij de portiers in de gemeentezie kenhuizen gedeponeerd worden. Er moet dan wel „Voor de boekendames" bijgezegd worden, want anders verdwij nen de boeken in de mist. Boeken of tijdschriften kunnen ook afgegeven wor den bij mej. v.d. Ploeg, Bergsingel 90. Nieuwe boeken kopen de boekenda mes van het geld van de contribuanten. De gelederen van deze laatsten kunnen echter wel wat versterking gebruiken. Men kan contribuant worden (en daar door tevens dit mooie werk steunen) door storting van één rijksdaalder op girorekening 72502 t.n.v. de Vereniging tot verspreiding van bloemen en lectuur in de ziekenhuizen te Rotterdam. Deze rijksdaalder is de contributie voor één jaar. I 1 De mode van straks heeft verschil lende gezichten. Een recht, strak uiter lijk wordt door de navolgers van Cour- règes verbreid, staande en vallend met de coupe en het lijnenspel der naden, terwijl een ander gezicht lieflijker is, vrouwelijker ook en meer geïnspireerd op een mode die al eens eerder werd gezien, in (over) grootmoeders tijd toen strikken, volannen, stroken en franjes „in" waren. In moderne versie worden dat plisséstroken, beweeglijk, jong en gelukkig permanent. Een simpel jurkje met verlaagde taille en romantische mouwen maakte de Duitse Bessie Becker; ze gebruikte er draion -Voor met grote kashmir-motie ven.

De Havenloods | 1965 | | pagina 9