ALS ER FEEST IS, EET MEN IN SURINAME POM jacht op handtekeningen In Middelburg komen brieven van groten der aarde samen nr MISS BRIL '65 WAS WEER EEN OUTSIDER Car geil i leert huisvrouwen fijne kneepjes van modevak Bfonchileften KOKEN DE HAVENLOODS - In de rustige Middelburgse Zusterstraat wacht mevrouw Annie Mar- strong-Jones, Adenauer, Willem prees, ;j „j. Juan Peron John Foster Dulles, Tsiang- quinieVercruysse op het ogenblik in spanning op post van president j^.g^ Éisenhower, Stikker, Tsjom- Johnson, Lady Churchill, de Italiaanse minister Fanfani, koning Feisal be, Ben Zwi, Willy Brandt, Jacqueline van Saoedi-Arabië, de koning van Thailand, de Zweedse prinses Désiré. Kennedy. „Ik zal blij zijn als ik eerstdaags een brief van hen krijg", zegt mevrouw ..Het is begonnen met de geboorte Marquinie. Twee keer per dag kijkt zij verlangend uit naar de besteller, hef irTde* krant en toen ze Uk* tegen nVn Zal er voor haar weer een brief zfjn van een van de groten der aarde man: ais je daar nu een felicitatie heen- Mevrouw Marquinie jaagt sinds 1948 op handtekeningen. Zij heeft alleen stuurt, zul je dan ooit antwoord terug belangstelling voor groot goed: de door henzelf geschreven namen van kr'i|^^er het,. wag het enlge wat presidenten, eerste (en andere) ministers, van koningen en koninginnen, hajr man kon antwoorden. van prinsen en prinsessen. En dat niet zomaar losse handtekeningen zij deed het. En kreeg via de ambas- Mevrouw Marquinie maakt het zichzelf niet gemakkelijk. Voor haar sade^in^Den Haag verzameling hebben alleen die handtekeningen waarde, die onder spe ciaal aan haar gerichte brieven zijn gezet. Hoe krijgt zij politieke kopstukken en «n weekbladen geabonneerd. Ik aanverwante persoonlijkheden zo vrien- moet wel zeggen dat het een hele uitzoe-j - kerij is, maar ik heb er echt plezier in. delijk haar een brief te zenden? „Daar heb ik een speciaal systeem voor opgebouwd", onthult mevrouw Mar quinie. „Als ik in de krant lees, dat een president of een minister of een ko ning, of noem maar op, iets gaat vieren, stuur ik hem een felicitatiebrief. Lees ik, dat zo iemand ziek is geworden, dan zend ik hem mijn beste wensen voor een spoedig herstel. Ik spel er dagelijks de kranten op na. Wij zijn op dertien dag- Haar systeem heeft succes. Talloze vips wordt het kennelijk week om het hart als zij in voor- of tegenspoed een blijk van medeleven ontvangen van een vriendelijke huisvrouw uit het verre Mid delburg. In zeventien jaar tijd heeft me vrouw Marquinie zo 130 handtekeningen los-gepeuterd. Die van Sir Winston Churchill en van generaal De Gaulle zijn de wimpels van de collectie. Zij zijn, met nog bijna 130 andere handtekeningen en bijna driehonderd be dankbrieven, die niet door de ontvanger persoonlijk, 'maar door een particulier secretariaat zijn ondertekend, keurig op geborgen in niet minder dan zeven, eigenlijk voor eersteöagsenveloppen be stemde, albums. Daar zijn handtekenin gen bij van koning Olaf van Noorwegen, Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken, van de Oostenrijkse pres. Scharf van zijn Mexicaanse ambtge noot Gustave Diaz Ordaz, van president Chehab van Libanon. Kekkonen van Fin land, Zalman van Israël, John Costello van Ierland, Kaunda van Zambia. Zij fièeft ze van Aga Khan, Anthony Arm- MAANDAGAVOND Zijn we het pompeuze Hilton Amsterdam ingestapt om de finale mee te maken van het Miss Bril Festival. Klinkende namen van bekende cabaretmensen in het programma bezorgden ons een licht gemoed en vol verwach ting betraden we het marmer. Laten we maar meteen met de deur in huis vallen: de zaal viel tegen, het spel van Peter Bark, Marjan Berk, Annelies Bouma, Eric Herfst, Jasperina de Jong, Kees van Kooten. John Lanting, Maria Lindes, Albert Mol en Bert Rowold, kwam, op een enkele uitzondering na, niet uit de verf, de sherry was niet lekker en, het is jammer voor haar en de opticiëns, ook de nieuwe Miss kwam niet uit de (brillen)- koker. vriendelijk be dankje terug. In 1950 werd prinses Ann geboren. Me vrouw Marquinie schreef ophieuw en kreeg bericht terug uit Clarence House. „Dat is al wat dichterbij het doel", peinsde mevrouw Marquinie. Toen koning Leopold voor korte tijd opnieuw de Belgische troon besteeg, kreeg hij ook een felicitatie uit Middel burg. Een poosje later ontving mevrouw Marquinie een vriendelijk epistel van de Grootmaarschalk van het Belgische Hof. Van dat moment af gaat er wekelijks een door haar geschreven stapeltje brie ven de wereld in. „Er kan ergens geen prins of prinses gaan verloven, trouwen of een baby krijgen., geen staatshoofd jarig zijn en geen minister ziek worden, of hij krijgt van mij een brief", zegt zij nu met trots. Wat voor brieven zijn dat? „Gewone, eenvoudige hartelijke brie ven, net zo als ik er een. naar u zou kun nen schrijven, zonder hoge woorden en dikke zinnen. Vaak teken ik er een bloemetje bij en soms wel een heel tuil tje. Maar ik vraag nooit om een hand tekening. Dat kun je niet doen. Je kunt een koningin of een president niet zo maar om een handtekening vragen. Dat dóé je gewoon niet. Ik schrijf alleen een briefje en in mijn gedachten hoop ik dan dat ik antwoord zal krijgen." Generaal De Gaulle heeft haar vanuit het ziekenhuis een eigenhandig geschre ven briefje gestuurd. Winston Churchill schreef terug, na dat zij hem elf brieven had gezonden. Prins Bernhard bedankte haar vrien delijk voor het trommeltje Zeeuwse Bab belaars, dat hij in 1960 van haar in het ziekenhuis kreeg. Mr. Luns toonde zich dankbaar voor haar felicitatie ter gelegenheid van zijn installatie als „honorary fellow" van de School voor Economische en Politieke W'etenschappen van de Universiteit van Londen. De zeven albums worden een voor een uit het wandmeubel tevoorschijn getrok- Churchill en hier de Zuidafrikaanse pre sidentsvrouw Nellie Swart. Zo heb ik de handtekeningen van de prinsessen Irene, Margriet, Marijke, van Carlos en Pieter van Vollenhoven, van prinses Maria Louise Bernadotte van Zweden, van de Zwitserse president Tschudi, van Gamal Abdel Nasser, van de koningin van Sik kim (u weet wel), van prins Reinier en prinses Gracia, van de Belg Gaston Eijskens, van Marijnen, van Erhard, van Lübke. De heer Marquinie: „Ik vind het machtig, dat mijn vrouw dit allemaal krijgt. Volgens mij is het een waarde volle collectie. Later kunnen we het misschien nog wel eens aan een museum schenken wie weet." Mevrouw Marquinie: „Maar je moet wel weten vol te houden, hoor. Soms hoor je helemaal niets terug. En dan schrijf ik het jaar daarop maar weer want je kunt nooit weten. Soms gaan er maanden voorbij, voordat je iets terug hoort. Dan is het altijd weer een verras sing." De heer Marquinie: „Men heeft ons eens aangeraden de collectie te verzeke ren. Maar wat schiet je daar mee op. Als ze eens wordt gestolen of bij brand teloorgaat, krijg je misschien tiendui zend gulden. Maar daar kun je de col lectie toch niet voor terugkopen. Want die is uniek. Het zijn allemaal persoon lijk aan mijn vrouw gerichte brieven." Mevrouw Marquinie: „Ik zou nu nog dolgraag de handtekeningen willen heb ben van onze koningin, van prinses Bea trix, koningin Fabiola en van Soekarno." De PTT in Middelburg blijft goed op de hoogte met de wereldwijde correspon dentie van mevrouw Marquinie. Wonder lijk gespelde adressen worden zonder omwegen bij haar afgeleverd. Zelfs een door het keizerlijk paleis van Addis Abe ba met „Mr. A. Marquinie'Vercmysse Zusaesstraate Ecliddelbu Nederland' geadresseerde brief werd rechtstreeks bij haar bezorgd. „De post kent zegt mevrouw Marquinie. In de hoek van de kamer ligt een sta peltje kranten, dat nog moet worden na- gepluisd. Een voor een sprokkelt me vrouw Marquinie haar slachtoffers bij elkaar: Een brief voor Johnson vanwe ge zijn galoperatie, voor mevrouw Churchill vanwege haar gebroken arm en voor Fanfani vanwege zijn gescheur de rechterdijbeenpees, voor koning Fei sal een felicitatie voor de benoeming van zijn broer tot kroonprins, voor de koning van Thailand vanwege het huwelijk van zijn neef prins Rabibhadhna en voor prinses Désiré voor de geboorte van haar dochter. En dan maar wachten op antwoord. „Het is een interessante hobby", zegt ievrouw Marquinie. Wie wil er voor tekenen? Mevrouw A. Marquinie-Vercruysse uit Middelburg jaagt fervent op handteke ningen van ,,de groten ter aarde". Zij heeft er vele tientallen in zeven albums verzameld. „Het is een interessante hobby", vindt zij. Cargelli, de enige Rotterdamse mode ontwerper, stelt sinds kort ook anderen in de gelegenheid de fijne kneepjes van het modevak, dat hij zo goed beheerst, te Ieren. In de Volmarijnstraat 86, gren zend aan zijn Casa di Mode in de Claes de Vrieselaan, heeft hij dinsdag officieel zijn Ecole de Couture geopend. Deze ho- VOOR BABY'S HUIDJE geschool voor de mode is ondergebracht in een voormalig groentewinkeltje en telt al tien leerlingen. Van de groente en aanverwante arti kelen is niets meer te merken. Cargelli heeft er een gezellige ruimte van ge maakt, de muren zijn beplakt met tien tallen modefoto's en op de achterwand is een gedurfde maar geslaagde compo sitie geschilderd. In de Ecole de Couture geeft de heer Cargelli les in modetekenen, maar an ders dan in de meeste modevakscholen wordt gedaan. De meest lessen in die ,Deze is van de Indische premier ••Het ls ®en interessante noDDy zegt I V 'J "1 11 U scholen zijn te weinig op de praktijk af- Sjastri, deze van Eleanor Roosevelt. mevrouw Marquinie. L gestemd. Cargelli heeft een veel eenvou- Hier hebt u mevrouw Clementine Wie wil er voor tekenen? diger en prettiger methode gevonden. Het cabaretgezelschap had zich verlo- ïïjhe^enmouwen^gemaakt®"moeten' wot- VwllWUfc»* er, was zijn assistente mevr. Van Ton- „n vakkundige brillentekst zichzelf niet. Kennelijk had het achter de coulissen nog gauw even gerepeteerd, maar al werden er dan geen grote fou ten gemaakt, het applaus was mat of bleef zelfs uit. En dat voor een zaal gevuld met publiek dat het over het algemeen wel vinden kan met alles wat met de bril en zijn mode te maken heeft (opticiëns en tantes van de aan wezigen misses). De firma Gerzon (Am sterdam) had de brillende popjes aange kleed en dat bleek ook al geen succes. Jammer want hiervan had die firma, zo nemen we toch graag aan, zich ook iets voorgesteld. Mies Bouwman gaf, als van ouds, de toelichting op het geheel. Ondanks haar uitgebreide repertoire verslikte ook zij zich in de vele mededelingen als: „Corrie heeft drie brillen", „Marie is hulp in de huishouding en heeft als hob- bie paardrijden" of „Klazientje komt he lemaal uit Goes en is noch verloofd, noch verliefd, maar zij heeft wel ver kering". Wij geloven het allemaal niet meer. We beginnen zelfs de brillende mejoffers te wantrouwen, die immers zelf in een openhartige bui, en vermoedelijk zonder voorkennis van de organisatoren voor de tv meedeelden dat ze nooit een bril droegen. Waar is het eind van deze (brillen) geschiedenis, die ons ergens toch na aan het hart ligt omdat we weten dat men zich toch ook zorgen maakt om één van de cijfers als bijvoorbeeld: 17 pet van alle automobilisten ziet onvoldoende. Waarom blijft de Stichting Oog en Bril als maar zoeken naar een brillenmiss? Enfin, voor dit jaar weten we het weer. Miss Bril 1965 werd opnieuw een niet getipte outsider. Mejuffrouw M. Do men uit Den Haag ging met de eer strijken, haar secondanten werden E. ten Hopen (Leidschendam) en M. van Oost veen (Haarlem). Bloemen, een lach en een traan, een blitzfoto en het is weer voorbij. Nu maar weer op naar de nieu we Miss-Bril-verkiezing, die dan als eni ge origineel feit het cijfertje '66 achter haar titel zal krijgen. Hoestdrank in tabletvorm.95ct Tentoonstelling over de „Wereld van de Bijbel" In de loop van december komt in het museum voor Land- en Volkenkunde een tentoonstelling „De wereld van de Bij bel". Het is een expositie die werd georga niseerd naar aanleiding van het 150-ja- rig bestaan van het Nederlands Bijbel genootschap. De tentoonstelling is reeds in diverse plaatsen in Nederland te be zichtigen geweest. Behalve uit christelijk oogpunt is zij ook van belang voor geïnteresseerden in de joodse historie, de archeologie en de cultuurhistorie. Zij trok in andere steden tienduizenden bezoekers. Rotterdam sluit de rij, MET ADAM Er wonen in ons land veel Surina- mers, Rijksgenoten, die naar dit voor hen kille land zijn gekomen om hier voor zichzeff een toekomst op te bou wen. Deze mensen hebben, hoewel zij in de meeste gevallen zullen proberen zich zoveel mogelijk aan de Neder landse levenswijze aan te passen, ook hun eigen gebruiken meegebracht. Het zijn juist die gebruiken, die hen aan elkaar binden en die voor hen de herinnering aan hun eigen land leven dig houden. Uiteraard behoren bij die eigen ge bruiken vooral ook de gerechten. Een maaltijd, die in de juiste sfeer wordt gebruikt, kan iemand in een bepaalde stemming brengen en wat is er logi scher dan dat 'n Surinamer zich weer een beetje in zijn eigen land waant, wanneer hij met landgenoten gezamen lijk geniet van 'n eigen gerecht. Dat is dan ook ongetwijfeld een van de rede nen en dit geldt bepaald niet voor de Surinamers alleen waarom men sen uit eenzelfde land elkaar opzoeken en gezamenlijk genieten van hun eigen nationale gerechten. Mevrouw Doest, Veelzigtstraat 10c, zelf Surinaamse van geboorte, heeft dit heel goed begrepen. Voor haar neemt de Surinaamse maaltijd letter lijk en figuurlijk een centrale plaats in haar leven in. Want niet alleen houdt zij van koken, maar zij doet het ook dagelijks voor zo'n twintig, soms wel dertig mensen, allen Surinamers, die bij haar thuis de sfeer van hun eigen land terugvinden. Het liefst zou mevrouw Doest wanneer men in haar hart kijkt een klein eethuisje willen hebben, voornamelijk uiteraard voor haar landgenoten. Zij wordt er echter van weerhouden om dat plan uit te voeren door de gedachte, dat ze „haar" jon gens dan misschien minder goed zou kunnen vertroetelen. „Ja", zegt ze gul lachend, „want dan kunnen ze mis schien net zo goed naar een Chinees restaurant of iets dergelijks gaan. Nee, hier in mijn huis is het beter, want hier voelen ze zich als bij moeder. En na het eten hoeven ze niet weg te Doest de anjoemara Glunderend laat gaan, hoor. Nee, ze kunnen blijven zitten zo lang ze het willen en koffie drinken en naar de televisie kijken, al is dat soms wel eens moeilijk als het er erg veel zijn." Vorige week heb ik het genoegen gehad om door mevrouw Doest met Surinaamse gastvrijheid uitgenodigd te worden voor een etentje, ondanks het feit, dat ze heus haar handen wel vol heeft aan haar eetgasten en aan haar eigen gezin, want ze is ook nog in het gelukkige bezit van vijf kinde ren. Mevrouw Doest heeft mij onder andere getrakteerd op Pom, het ge recht, dat in Suriname zo'n belangrijke plaats inneemt. Want sinds mensen heugenis eet men daar bij elke feeste lijke gelegenheid Pom. Hoewel het heel moeilijk is in Ne derland het hoofdbestanddeel van Pom te krijgen, wil ik het recept van me vrouw Doest toch doorgeven. Vele mensen hebben wel een familielid of een kennis, die vaart. En wanneer die dan eens in Suriname komt, kan hij misschien de tair, de wortel, die nodig is om Pom te bereiden, meebrengen. Want op die manier komt ook me vrouw Doest aan haar ingrediënten. De tair, de wortel dus, wordt ge raspt en men laat de substantie een tijdje staan. Ondertussen wordt een in stukken gesneden kip gebraden. De jus daarvan wordt door de tair ge mengd. Daarna legt men in een vuur vaste schaal een laag tair, waarop de stukken kip worden gelegd. Het ge heel wordt weer afgedekt met tair. Men zet de schaal net zo lang in de oven tot de tair gaar en bruin is. Mevrouw Doest vertelde nog heel veel andere dirgen over de Surinaam se keuken, onder andere over de anjoemara, een gezouten vis. Alleen al bij het noemen van die naam be ginnen de ogen van elke Surinaamse lekkerbek en die zijn er heel veel, heb ik me laten vertellen te glinste ren. Deze vis is ook al weer in Neder land niet of heel moeilijk te krijgen, maar mevrouw Doest laat de anjoe mara speciaal overkomen uit Suri name. De vis wordt in de week gezet en daarna gebakken. Vervolgens wor den uien en tomaten gebakken Dat alles gaat door elkaar, er wordt een beetje water aan toegevoegd en men laat het gerecht een tijdje sudderen. En natuurlijk wordt bij al deze ge rechten rijkelijk rijsgeserveerd want zonder rijst is een Surinaamse maal tijd ondenkbaar. JAN DIJKSTRA gerloo geeft dan de technische details, zoals een ritssluiting in zetten, het af werken e.d. Deze eenvoudige dingen wor den op de beginnerscursus, die vijf maan den duurt, geleerd. Daarnaast is er een cursus voor Hau te Couture, voor de gevorderden dus en een cursus alleen voor stofversieren, byoux maken en appliqueren. Elke week kan er een nieuwe cursus begonnen worden, maar per les onder wijst Cargelli niet meer dan zes zeven leerlingen, want anders krijgt men te weinig aandacht- Ter gelegenheid van de opening van zijn Ecole de Couture organiseert Car gelli in de Casa di Mode een tentoon stelling van werken van de Rotterdam se schilderes Ineke van Doorne. Ineke van Doorne is getrouwd en heeft drie opgroeiende kinderen. Vier jaar geleden werd zij in de gelegenheid gesteld haar hobby, schilderen, werkelijk te gaan be oefenen. En sindsdien heeft zij er een ware hartstocht voor gekregen. In die vier jaar is haar techniek met sprongen vooruit gegaan en nu achtte zij de tijd -a gaan expose- ;ezeuige intieme .dode leent zich stekend. Cargelli heeft dus weer twee goede gooien gedaan; met Ineke van Doorne en met zijn school voor de mode. E. v. d. M. (Advertentie) DOOR EN DOOR BETROUWBAAR Alle producten met boven staand merk behoren tot het allerbeste. Sterk, char mant en extra voordelig, want het is geweven in eigen weverij met eigen filialen in vele steden. LAKENS - SLOPEN TAFELLINNEN BADGOED En geldbesparend, want bij elke aankoop (óók van uit zetten) een altijd geldige 5% KASSA SPAARBON MEENT 31 A TEL. 122.200

De Havenloods | 1965 | | pagina 3