TRIBUNE Druk-op-de-knop begint ook scheepvaart te veroveren WASCANA Hoe is dat mogelijk? Intocht St. Nicolaas in Schiedam STIJLVOLLE INTERIEURS Zitplaatsregeling in oud-katholieke kerk ZEG MAAR DAG TEGEN EUROPORT Klaprooscollecte H sssisss: just smssr^' - DE HAVENLOODS DONDERDAG 11 NOVEMBER 1965 r\t tfjd, dat de zeeën bevaren wor- i den door robotschepen, die of ge heel zonder bemanning of met slechts een paar mensen aan boord hun weg zoeken van haven naar haven, ligt nog ver van ons af. Toch lijkt dit toekomst beeld niet zo fantastisch, wanneer men de huidige ontwikkelingen van do scheep vaart bekijkt. Op de tentoonstelling Eu- ronort, die dinsdagochtend in het Ahoy- comnlex door burgemeester Thomassen werd geopend, wordt weer eens te meer duidelijk gemaakt hoe snel de automa tisering ook op dit gebied zich ontwik kelt. Op deze expositie, waarop inzen dingen uit twintig landen te bezichtigen zijn, krijgt men een vrij goede indruk van de huidige stand van zaken. Voor de automatisering, die zich overi gens niet beoerkt tot de schepen alleen, maar die zich ook uitstrekt tot de laad- en losmethoden op de wal, zijn verschil lende redenen aan te voeren. In de eer ste plaats kampen de rederijen met een chronisch gebrek aan personeel. Daar naast streeft men er naar het varen zo rendabel mogelijk te maken. Hoewel een schip tot taak heeft lading te vervoeren is toch de tijd, die in een haven moet worden doorgebracht om te laden en te lossen, een verliesfactor, aange zien een schip voor de eigenaar alleen maar geld verdient, wanneer het vaart. Het is dus duidelijk, dat men er aan de ene kant naar streeft het verblijf in een haven zo kort mogelijk te maken en aan de andere kant tracht het schip zo snel mogelijk te laten varen, zodat meer reizen gemaakt kunnen worden. De automatisering van de scheepvaart is begonnen *- - - •oer behoeft te staan, - te koers kan worden aangehouden. Op de stand van L. van Lier, een Antwerps bedrijf, kan men thans ook zien hoe een roer op afstand bediend kan worden. Daartoe wordt aan een speciaal daar toe geconstrueerd roer een apparaat be vestigd, dat met de hand bediend wordt. Door 't indrukken van een bepaalde knop kan men, waar men ook aan dek staa", een manoeuvre naar bak- of stuurboord laten maken. Het apparaat is zo afge steld, dat zelfs de geringste correcties i de machinekamer. Vele .hans reeds uitgerust met elektronische apparatuur, waardoor de machines van de brug af bediend kun nen worden. In de machinekamer heeft men dan nog slechts enkele mensen no dig, die toezicht houden. Op de stand van Electrostoom op de tentoonstelling Europort, die tot a.s. za terdag duurt, wordt een demonstratie model getoond voor de elektrische af standsbediening van een scheepsdiesel- motor. Dit model is reeds zeer ver ge vorderd. Want hierbij gaat net niet al leen om de bediening, maar ook alle me tingen en het opsporen en registreren van storingen worden automatisch ver richt. Tevens houdt het apparaat een soort logboek bij, waarin toerentallen en al dergelijke zaken meer worden opge tekend. Zelfs is het zo, dat het appa raat zelf corrigeert, wanneer in de mo tor een storing optreedt. Ook op het gebied van de navigatie gaat de automatisering steeds verder. Reeds jaren kent men de zogenaamde automatische piloot, die vol-automatiscn het schip in de juiste koers houdt, zo dat de roerganger niet urenlang aan het kunnen worden aangebracht. Door een speciaal remsysteem wordt voorkomen, dat het roer verder zou uitslaan dan wordt aangegeven. Het laden en lossen neemt op de ten toonstelling ook een belangrijke plaats in. Ook hierbij streeft men weer naar automatisering, waardoor de nandelingen worden vereenvoudigd en waardoor men personeel kan uitsparen. In dit verband is ook interessant de stand van Wessoe Ltd die de automatisering van het la den en lossen van tankers demonstreert. In een controlekamer kan men precies aflezen hoe de stand van zaken in de ruimen is. Dit systeem kan worden ge leverd voor afstandbediening, maar kan ook geheel automatisch werken. Reddingsmiddelen mogen uiteraard op een dergelijke tentoonstelling niet ontbre ken. Naast de bekende opblaasbare red dingboten, is thans ook het zogenaamde „reddingtapijt" te zien op de stand van Van Dijk's Scheepsuitrustingen. Over dit „tapijt" hebben wij reeds enige tijd ge leden geschreven. Het bestaat uit een on geveer tien centimeter dikke plaat van kunststofschuim, dat overtrokken is met een speciaal doek. Door de grote opper vlakte drukt het vlot de golven vlak. Bovendien heeft het als groot voordeel, dat het niet kan omslaan. Aan de tentoonstelling Europort, die weer groter is dan in voorgaande jaren en die bewijst de kinderschoenen ont groeid te zijn. is weer een congres ver bonden. Op dit congres zal ook weer worden gesproken over de automatise ring- Daarnaast wordt een dag gewijd aan het roll-on roll-off systeem. Dit on derwerp is bijzonder actueel, aangezien dit systeem, dat in Amerika reeds in een vergevorderd stadium verkeert, ook in Rotterdam zal worden toegepast. Bij het roll-on roll-off systeem wordt gebruik gemaakt van containers, die vervoerd Ook aan de haven en aan haveninstallaties wordt op de tentoonstelling Europort aandacht besteed. Een standhouder heeft zelfs zijn spreekkamer op zijn stand op gehangen aan een kraan, ook al om te demonstreren tot welke prestaties de moderne machines in staat zijn. worden door speciaal daarvoor gebouw de schepen, zodat men zo min mogelijk ruimteverlies heeft. De containers wor den in de haven overgeladen op ook weer speciaal voor dat doel gebouwde treinstellen en dan verder naar de plaats van bestemming gebracht. Daarna wor den zij, eventueel na opnieuw geladen te zijn, teruggezonden. Dat de tentoonstelling zijn bestaans recht heeft bewezen, blijkt wel uit het feit, dat ook de Koninklijke Marine aan wezig is met een grote stand. Daarop ziet men onder andere een groot model van de Karei Doorman, terwijl verder voorlichting wordt gegeven over andere zaken, die betrekking hebben op de vloot. Gelukkig is, dat de Nederlandse scheepsbouw dit keer geen verstek heeft laten gaan. De belangstelling uit het buitenland voor deze tentoonstelling is gedurende de afgelopen jaren zo groot geweest, dat deze belangrijke tak van industrie, juist in deze moeilijke perio de, op een dergelijke manifestatie niet mag ontbreken. Zaterdag, 20 november, zal St. Nico laas weer zijn intocht in Schiedam doen, en zoals gebruikelijk, aan het Hoofd landen. De samenstelling van de stoet is als volgt: Muziekkorps. 8 ruiters te paard, St Nicolaas in calèche, een 4-tal oude automobielen, een zg. ijzeren hond van gemeente-werken met het opschrift: „Opgeruimd staat netjes" en het draai orgel ,,De Waterpoorter". Verder nog een aantal zwarte Pieten te voet en per scooter. De route wordt als volgt gemaakt: Vertrek van de stoet voor de rijtoer Hoofdstraat Hoofd Rijnstraat Nieuwe Maasstraat Middelharnisse- straat Groenelaan Willemskade Stadhouderslaan W. de Zwijgerlaan Schoolstraat Nieuwe Haven Oranjestraat Gerrit Verboonstraat Koemarkt Broersvest Emmaplein Singel Oostsingel Van Swinden- straat Lorentzplein Boerhaavelaan Boerhaaveplein Rotterdamsedijk Koemarkt Hoogstraat Gr. Markt aankomst ca. 15.15 uur. Ontvangst door de burgemeester op het bordes van het stadhuis. Vertrek 2e deel van de rijtoer ca. Gr Markt Ooivevaarsteeg Vijgen- steeg Spinhuispad Parkweg Mgr Nolenslaan Nieuwe Damlaan Vlaardingerdijk Aleidastraat Gr. Florisstraat Rembrandtlaan Burg. H. Gretelaan P. J. Troelstra aan - Dr. Wibautplein (Wijkcentrum) aan komst ca. 16.30 uur. D.O.K. kreeg nieuwe gymnastiekzaal De chr. gymnastiekvereniging D.O.K. heeft de beschikking gekregen over de nieuwe gymnastiekzaal die in Schiedam- Zuid aan, de Dwarsstraat is gebouwd Men heeft enkele uren op maandagavond voor de huisvrouwengroep en op woens dag voor meisjes en jongens. In verband hiermee, zullen dezer da gen in Zuid 2000 folders door D.O.K. worden verspreid. Hervormde vrouwendienst houdt een bijeenkomst In gebouw „Sursum Corda" zal dins dag 16 november, de centrale commis sie van de herv. vrouwendienst een halfjaarlijkse bijeenkomst houden. Mej. Scheepmaker, leidster van het diaconaal jaar voor de provincie ZuidHolland zal over haar werk vertellen aan de hand van. dia's. n stijlmeubelen a exclusieve lampen perzische tapijten VAN BOLHUIS EN MEYER 's-Gravelandseweg 616 Verlengde Broersvest Schiedam - Tel. 267793 In verband met een nieuwe rangschik king van de stoelen en banken in het gebouw van de oud-Katholieke Kerk aan de Dam in Schiedam, is het systeem van de vaste zitplaatsen vervallen Voortaan zullen de mannen en vrou wen niet meer gescheiden van elkaar komen te zitten. Er zullen wel vaste zit plaatsen worden gegeven, waarbij als maatstaf geldt, dat het gezin dat jl. zondag als eerste in de kerk kwam, de voorste bank bezet en daarna de volgen de rijen gevuld werden. De vaste zitplaats komt te vervallen, indien men ongemotiveerd langer dan vier weken niet in de kerk is geweest. ..Deze regel wordt zonder aanzien des persoons toegepast", zo deelt het kerk blad „De Roeper" mede. Vrijdag 26 november wordt een ge meenteavond gehouden, waarin o.m. wordt gesproken over de situatie ïro de parochie. Donderdag 2 december is er voor de mannenvereniging een klaverjascon- Ooening van zaken Met 70 bloemstukken en 12 geschen ken is wel het bewijs geleverd, dat de opening van de horlogeriezaak van de Vioer Meier aan de Groenelaan 64 in Schiedam een gebeurtenis was, welke ruim medeleven ontving. Dat bleek niet alleen uit al deze atten ties, doch van de ochtend tot de late avonduren is het een komen en weest van klanten en belangstellenden. Het was dan ook wel een hele veran dering van de meer beperkte ruimte aan de Groenelaan 46, is horlogerie Meier nu in een flink winkelpand geko men waarin gelegenheid is de ruime sortering welke aanwezig is tot zijn recht te laten komen. Dat zijn niet alleen de vele gouden, zilveren en andere siera den, doch ook horloges, klokken etc. Er is ook een speciale reparatieafdelmg. Het echtpaar Meier heeft met de ope ning van deze zaak een bijdrage gele verd om de Groenelaan als winkelstraat nog beter tot zijn recht te doen komen. Dat is geen prijs voor zo'n senoritas. Het antwoord... melange-dekblad. Dit nieuwe dekblad melange van het beste uit de fijnste tabakken - maakt volledig machinale vervaardiging mogelijk. Daarom is de prijs van Wascana ongelooflijk laag. Senoritas 10 ct-Cigarillos 6V2 ct-Bolknak 16 ct. met melange dekblad extra licht, extra geurig Deze week wordt weer de klaproos aangeboden om de arbeid van het Ne derlands Oorlogsgravencomite te steunen. De Schiedamse tennisbanen „Spiering- hoek" zijn nu omgezet in ijsbanen, ten- minste, indien de vorst daartoe mede werking gaat geven. Er zijn aparte ba nen voor hardrijden en kunstrijden. nE tort—-nu» - ZSUZ toto «J thans ,>n,cnom.n kan Zoal. toon. tTateto^Tair,moetaw wWkMi voor a. medische faculteit. Dc ontwlkkelinBen tn dit tentoonstelling zal ongewijzigd blijven. Hoewel de organisatoren toekomst deze stad uitgekozen, omdat Rotterdam de grootste J** 'die ^kend is inmiddels uitgegroeid tot een belangrijke internationale manifestatie. die ttekend heid geniet over de hele wereld. Dat de naam van Rotterdam voortaan niet meer aan deze tentoonstelling gekoppeld zal worden (want niet het comité, maar de plaats Tin dit opzicht belangrijk), is een niet te herstellen fout. waarbij ernstig devraap aesteld mag worden of die fout niet voorkomen had kunnen worden. Overigens zal deze beslissing van het bestuurvan Europort nog meergevolgm hebben Wanneer een zo belangrijke tentoonstelling als deze uit moet w«ken naa. een andere stad, zullen in de toekomst organisatoren van andere evenementen onge^ twijfeld twee keer nadenken, voordat z« Rotterdam zulWn kiezen. Ondanks de congresruimten die binnenkort M»schife%»r komen! de Jcap- De jonge vrouw voor de groene tafelkeek argwanend naar de president: „U bedoelt?" „Niet meer dan ik zeg", antwoordde edelachtbare, ,,zo aan de haardos te zien komt U niet vaak bij een kapper „Ik kom hier toch niet om ge knipt en gewatergolfd te worden, edelachtbare", viel zij snibbig uit. Edelachtbare grinnikte zachtjes: „Nee, dat wil ik niet beweren", antwoordde hij. „Je zou er dan voor tweeguldenvijftig helemaal vanaf zijn." „Plus de fooi", onderbrak de officier. De juffrouw knikte. De haardos wiegelde zachtjes mee. Zij was zich te buiten gegaan aan vlees pastei en snoepgoed. Op zichzelf geen ramp, ware het niet, dat zij steeds vergat te betalen. „Moedwillig vergeten natuur lijk", riep de officier. „Kwader trouw ligt er dik boven op." „Nietes", riep juffrouw: ,,Ik ben het echt vergeten, dacht u dat ik gek was Nee, dat dacht de officier niet: „Uitgekookt is meer op zijn plaats", vond hij. „U stond steeds achter in de rij voor de kassa en als U aan de beurt was liep U gewoon met degeen voor U mee naar buiten, mooie vergeetach tigheid Nietes, nietesriep de haardos, pardon, de juffrouw, „ik vergat het echt." De president zuchtte: ,flet is nu al de dertiende keer dat je hier voor winkeldiefstal staat. Moet ik je nu in de nor stop pen Jongedame schudde het hoofd: „Alsjeblieft niet edelachtbare. Ik kan er niets aan doen. Ik doe al tijd zulke dingen als ik zenuw achtig ben." Officier grinnikte: )rAardig ge geven voor het spitsuur", zei hij luid. „Er zou omstreeks die tijd verschrikkelijk veel gestolen wor- L0 HMRPOS gewoon mee naar buiten... den als iedereen maar deed wat hij meende te moeten doen om de zenuwen de baas te blijven." Raadsman van de vrouw vond het een zaak van bekijken: „Het is maar zoals je het ziet, edel achtbare, omdat zij geen goed thuis heeft, gaat ze de straat op. 't Zou allemaal anders zijn als zij een zrlijke kans kreeg „Een kans op een eigen waren huis zeker", onderbrak de offi cier. ,,Nee een kans om met haar kind in zen rustige omgeving te leven en te werken", viel de raadsman in. Hij werd er zenuw achtig van: ,,laat ze zich dan on der behandeling stellen edelacht bare, ze heeft alle kans er dan van af te komen." De president knikte: „Een boete van vijftig gulden en zes weken voorwaardelijk, plus een onder zoek door een psychiater", was zijn oordeel. De officier legde zich bij deze uitspraak neer: „Als ze het maar weer niet vergeet", mompelde hij terwijl de jonge vrouw de zaal uitliep, mogelijk op weg naar een kapper. Ze was doodzenuwachtig. Dat was in ieder geval duidelijk te zien CARAVAN SHOW JL gO J Nieuwe modellen 1966 KReeds vanaf f 2750.- Te bezichtigen: donderdag 11 november van 10-22 uur. vrijdag 12 november van 10-22 uur. zaterdag 13 november van 10-22 uur. zondag 14 november van 10-17 uur. in showroom Groothandelsgebouw Weena 687 Autobedrijf BROEDELET N.V.

De Havenloods | 1965 | | pagina 5