Tti urn: ra ne iimis Elektriciteitsgebruik kan men zelf berekenen VIEUX iiufwon Vrouwenorganisaties sloegen handen ineen Unicef verkoopt kaarten voor het kind r Overtrekt nu Bankstel K?Ev"?Dflmpo Music-party in de „Harmonie" Nieuwe tarieven voor volgend jaar VRIjMOED „Van licht tot zwaar" in nieuwe RAI-gebouw IVOROL DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 NOVEMBER 1963 Bazaar in Zweedse Kerk op 25 noveinber De Zweeds-Deense zeemanskerk in Rotterdam, is behalve een godshuis, oen plaats, waar zeelieden ontspanning en rust kunnen vinden. Ongeveer 2000 Zweedse en Deense schepen 'open elk jaar de haven van Rotterdam binnen. De bemanning van de schepen bezoekt de Zweeds-Deense kerk, de leeszaal, schrijfkamer of tafeltenniszaal. Ze kun nen er lezen, koffie drinken en brieven naar huis schrijven. Het werk van de zeemanskerk wordt mogelijk gemaakt door vrijwillige gif ten. Daarom houdt men ook dit jaar de traditionele grote bazaar op donderdag 25 november van 10 tot 22 uur. De ba zaar wordt gehouden in de Zweeds- Deense Kerk, Parklaan 5. Er worden allerlei typisch Zweedse en Deense huisvlijtartikelen verkocht, die de kerk rechtstreeks uit Scandinavië geïmporteerd heeft. Leuke figuren van smeedijzer. hout en papier liggen naast schitterende handwerken, die door in Nederland wonende Zweedse en Deen se dames gemaakt zijn. Voor de lekker bekken zijn er heerlijke visconserven, koffie en het beroemde Deense „smörre- bröd" en Zweedse „Knöckebröd". Ne derlands sprekende dames, :n rationaai costuum staan gereed om de kopers van dienst te zijn. De werkelijke mooie ?rti- kelen zijn tegen schappelijke prijzen te De opbrengst van de bazaar is dus uitsluitend bestemd voor het kerkelijk- sociale werk onder de zeelieden. Als men niet in de gelegenheid is de bazaar te bezoeken en toch dit werk wil steu- zijn bijdrage storten op Een gezonde huid, een mooie huid! De in rijke mate in PUROL aanwezige, stimulerende krachten maken en houden de huid zachter, zuiverder en gezonder. Hierdoor worden huid-verarming en huid-veroudering tegengegaan. PUROL: wereldvermaard, enig in zijn soort. Het Kinderfonds van de Verenigde Naties, Unicef, heeft de Nobelprijs voor de Vrede 1965 gekregen. Iedereen, die iets met Unicef te maken heeft, is na tuurlijk blij met de erkenning van dit vredeswerk en met de geldprijs van ongeveer ƒ200.000,—. Alle financiële bijdragen zijn welkom, want het Fonds heeft veel geld nodig om de bestaande noden te kunnen lenigen. Een van de middelen om aan het geld te komen, is de verkoop over de hele wereld van de bekende Unicef-wenskaarten. Iedereen kan zijn steentje bijdragen door UNICEF-kaarten te kopen. Dat is geen liefdadigheid, want men krijgt voor vijf gulden tien werkelijk mooie, dubbele kaarten met tien enveloppen. De kaarten zijn ontworpen door kunstenaars met we reldnaam. Vorig jaar werden er in Ne derland bijna één miljoen kaarten ver kocht. Dit jaar moeten het er véél meer zijn, anders moet UNICEF zijn hulp in krimpen. Het motto van deze actie is' Groet een vrind en help een kind Er is ook weer een praohtige week- girorekening 322063, ten Zweedse kerk in Rotterdam. yRIJDAG 26 november zal er een grootse fancy-fair gehouden worden in de Blauwe Zaai van het Beunsgebouw ingang Meent. De opening zal om tien uur wor den verricht door de echtgenote van de burgemeester, mevrouw A. ThomassenLind. Direkt na deze korte plechtigheid zal de ba zaar voor iedereen de gehele dag tot 22 uur open zijn. Deze fantastische bazaar komt tot stand dankzij de samenwerking van vele Rotterdamse Vrouwen organisaties die de handen ineen hebben geslagen om dit evenement voor de Unicef, het kinderfonds van de Verenigde Naties, te laten slagen. In die spontaniteit werd •en aktie-comité gevormd, dat in de eerste plaats tot doel had, het werk van de Unicef de organi satie die de Nobelprijs voor de vrede verwierf meer bekend heid en meer financiële steun te geven. Vooral in onze stad wordt door zeer veel enthousiaste men sen gewerkt aan de kerstkaarten en kunstagendaverkoop. Deze ver koop wordt dermate gestimuleerd dat reeds een behoorlijk resultaat werd verkregen. Om nu deze na- jaarsdrukte nog meer vaart te geven heeft men de fancy-fair in geschakeld en men hoopt, dat dui zenden Rotterdammers deze met een bezoekje zullen vereren. Om H enig idee te geven wat er alle maal te vinden zal zijn, volgen lier eni ge gegevens die duidelijk zullen maken, dat het niet om een gewone bazaar gaat. Er werden twintig Rotterdamse scholen ingeschakeld die materiaal leveren; do minee Koenen zal aanwezig zijn om zijn beroemde-mensen -karikaturen te maken; de directeur van het Nederlandse Knip museum is ook aanwezig en zal silhou etten knippen. Verder is er een potten bakster op de fancy-fair, die wekenlang met haar club heeft gewerkt om een goede pottenbakkersstand op te kunnen bouwen. Zij zal met enige huisvrouwen laten zien hoe pottenbakken in zijn werk aat en met de produktie bijstaan als Een poppenkast in volle actie, één van - de aantrekkelijke werkstukken die op de fancy-fair te zien is. melk aan tien kinderen gegeven kan worden?! Dat er voor vijf guiuen ge noeg antibiotica gekocht kan worden om tien kinderen te genezen van trachoom een besmettelijke oogziekte die blind heid veroorzaakt?! Nog meer voorbeel den? Of heeft u zich al voorgenomen toch maar eens naar deze uitzonderlijke bazaar te gaan? Wel, voor f 10 koopt men genoeg penicilline om 50 kinderen te genezen van framboesia; f25 om 650 kinderen tegen tuberculose te bescher men: f500 om een dorp van duizend in woners een jaar lang tegen malaria te beschermen en f2000 is genoeg voor de inrichting van een klein gezondheidscen trum voor moeder en kind. Ach, voorbeelden blijven er te over; maar de bedoeling is duidelijk. Helpt dit leger van mensen die allen in de weeï ge weest zijn om deze actie te doen sla gen. Het voert te ver om daar iemand uit te lichten. In weer en wind hebben zij gefietst, gelopen en gesjouwd om de Unicef een fors bedrag te kunnen ge ven. Juist nu de feestdagen in aantocht zijn zal het u toch niet moeilijk vallen om één presentje notabene tegen de gewone winkelprijs! op deze fancy- te schaffen ORGELCONCERTEN Vrijdag 19 november orgelconcert in de Laurenskerk om 12.45 uur door Jet Dubbeldam, organiste van de Duitse Kerk. STOOPMAN/^^ NOLENSLAAN 51 fair a Spontaan stand uitverkocht mocht raken. Er is een levensmiddelenstand. een bric-a-brac-stand, er zijn 150 beeldscho ne corsages, een glazen stand en een complete grabbelton die door 24 vrou wen aan het aktiecomitè werd aangebo den. Er is een gebakstand van een vrou wenorganisatie met duizend leden, die allen beloofden deze week hun produkten uit eigen keuken zo lekker mogelijk af te leveren. Sommigen waren de bak- kunst niet meester, maar zij schonken weer boeken aan een geheel andere or ganisatie die de boekenstand in handen heeft. Dit alles voor het kind! Voor de Unicef, die alles op alles stelt om de zeshonderd miljoen kinderen die tekort komen op deze ook onze wereld te helpen. Een groep mannen kocht gezamenlijk «en prachtige pop en wilde die aanbie den. Nee, zeiden hun echtgenoten, dat gaat zo maar niet. Die zullen wij met elkaar eens aankleden. Tenslotte werd ook deze pop aan de fancy-fair aange boden en niemand die iets van de grote sortering cadeaus op waarde schatten wil, maar wij denken dat aileen deze pop al een waarde van ongeveer f500 vertegenwoordigt. Poppenorkest jp EN school maakte een poppenor- ïli kest; enfin, er is teveel om op te noemen, gaat u zelf maar kijken, vrij dag 26 november. De fancy-fair is immers de gehele dag geopend! En het is zo'n goed werk. We zijn het allemaal wel eens beu; die collecte-bussen en inzame- FABRIKANT Uw voor bijzonder lagt prijs Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25.31.11, Rotterdam b.g.g. tel. 28.34.63 DE medewerking van iedereen is enorm. De spontane reacties kwa men als een lawine op het actiecomité af. „Wij betalen de zaal", deelde een firma mee, „Wij hebben een pop ge spaard, die we u graag aanbieden", schreef een gezinnetje. Kortom; de druk kers, de zaalexploitant, verschillende be drijven, personeelsverenigingen, haven arbeiders, scholieren en hun leraren, hebben het waar gemaakt. Niet alleen de kerstkaarten en agenda's worden goed verkocht, maar Rotterdam krijgt ook een bazaar waarop men zich de ogen kan uitkijken. Hier is iets gezamen lijks opgebouwd dat één dag zal bloeien. Eén enkele dag slechts. Het is te hopen dat mede door een massaal bezoek de vrucht hiervan groot zal zijn! Iedereen heeft medegewerkt, ook de Koningin, die spontaan haar toestem ming gaf om een rijke sortering exclusieve collectie die alleen bezoek aan de fancy-fair de moeite waard maakt- Er zijn duizenden speld jes, er is een discotheek, alles is re- prijsd zodat de keus gemakkelijk is. Mocht u geen gelegenheid hebben deze uitzonderlijke fancy-fair te bezoeken, dan mogen we hier misschien nog even het gironummer 235224 ten name van de penningmeesteresse fancy-fair Unicef Actiecomité vermelden. Dinsdag, 23 november, organiseert de „Muziekinstrumenten N.V. De Koek koek" uit Alkmaar een Music-Party in de „Harmonie". De bedoeling van deze avond is het publiek kennis te laten ma ken met alles wat er op de muziekinstru- mentenmarkt te koop is. De muziekhandel J. Stedehouwer aan de Wiardi-Beckmansingel helpt deze avond mee organiseren. De neer Stede houwer zal zelf vertegenwoordigd Zijn met een aantal elektronische orgels. De N. V. Koekkoek demonstreert al lerlei instrumenten zoals guitaren, blaas-instrumenten, een elektrische bas, slagwerk en nog veel meer. Het publiek kan vragen stellen over alle instrumen ten en hun behandeling. Bekende arties ten zullen de mogelijkheden laten horen van de verschillende instrumenten en technici zullen van de elektrische appa raten de werkwijze uitleggen. De avond is gratis toegankelijk. Een beperkt aantal kaarten zijn te krijgen bij muziekhandel J. Stedehouwer, Wiardi- Beckmansingel. Bijbellezingen in de ..Am.stel bron'" Door vijf ontmoetingen van ongeveer twee uur per keer, zal te Schiedam de bijbelkenner dr. L. L. Terstroet g.MM. uit Nijmegen over de betekenis en per soonlijkheid van de bijbelschrijvers iets vertellen. Deze bijeenkomsten vinden plaats op maandag 22 nov., maandag 20 december, maandag 7 februari in maart en op 4 april. Opgaven voor deel name aan deze lezingen kunnen worden gedaan aan de pastorie, dr. Schaepman- singel 3. tel 266669, mej. R. v.d. Burg. Nieuwlandflat 78. tel 262548. De bijeenkomsten worden gehouden in de Amstelbron aan de Broersvest 13. Het startlokaal is in de Korenbeurs ie serie f 12,50. Jn alle levensbehoeften zyn de laatste jaren prijsverhogingen opgetreden; soms zelfs enorme prijsverhogingen. Het Rotterdamse elektriciteits- tarief, zoals dat eveneens wordt toegepast in Schiedam, Vlaardin- gen. Hoek v. Holland, Bergschen- hoek en Bleiswyk heeft alle stor men doorstaan en geen wijziging ondergaan in de laatste tien jaren. Het zogenaamde vastrechtbedrag is zelfs nog hetzelfde van 1937. Met ingang van 1 januari 1966 zal het elektriciteitstarief echter worden verhoogd. Toch zal die verhoging over de hele linie nogal meevallen. Dit nieuwe tarief zal straks even eens worden toegep' t voor de elek triciteitsverbruikers op de eilanden Voorne en Putten, Rozenburg en in Rhoon en Portugaal. Om een duidelijker inzicht te krijgen is het wellicht goed iets te vertellen over het nu geldende elektriciteitstarief in ge heel Groot-Rotterdam, Schiedam, Vlaar- dingen, Hoek van Holland. Bergschen- hoek en Bleiswljk. Ieder woonhuis heeft 'n vastrecht, wat is berekend naar het aantal vierkante meters vloeroppervlakte, dat het huis telt. Dit vastrecht kan dan variëren van 11.- tot meer dan 50,- per jaar. Dit wordt in termijnen geïnd! Dit is na te gaan op de kwitantie. Voor elk verbruikt kilowattuur (kWh) betaalt men 6'/. cent. Heeft men echter bijvoorbeeld een elektrisch heet- watertoestel in gebruik, dan betaalt men in bepaalde uren van het etmaal slechts 3'/. cent per kWh. Men krijgt dan name lijk het zogenaamde nacht- en weekend- tarief. Er wordt in de woning bij de ver bruiker een dubbeltariefmeter geplaatst, waarvoor per jaar slechts een bedrag van 1,56 verschuldigd is. Alle in de gehele woning :dus niet al leen voor het elektrische heetwatertoe- stel) verbruikte kilowatturen worden in de gearceerde uren berekend tegen 3 cent; in de overige uren tegen 6cent. 'V* In het vlakke polderlandschap zijn de hoogspanningsmasten vervaarlijke reuzen van stroomleverantie. De lage prijs per kilowattuur geldt dus in alle uren gelegen tussen 22.30 uur tot 8 uur 's morgens; verder iedere middag tussen 12 en 14 uur en tenslotte iedere za terdagavond van half elf tot maandag morgen acht uur. Het grote verschil is nu in de aller eerste plaats, dat het vastrecht voor alle woningen gelijk wordt. Voor iedere woning, klein of groot, zal het vastrecht per 1 januari 1966 worden vastgesteld op 24,- per jaar. Voor elk verbruikte kWh gaat men 7 cent betalen. Verbruikt men echter méér dan 1000 kWh per jaar (d.l. gemiddeld 84 kWh per maand) dan krijgt men een vastrecht van 33,96 per jaar en betaalt men voor elk verbruikt kWh 6 cent. Duidelijk is nu, dat men in élle gevallen voor de eerste 1000 kWh 7 cent per kWh betaalt en dat al het verbruik daarbo ven 1 cent per kWh goedkoper wordt Een voorbeeld: Er is een verbruiker die 1300 kWh per Totaal 115,- Het vastrecht wordt echter 33,96 en de kWh-prijs 6 cent. De verbruiker gaat betalen: 1300 x 6 cent Totaal 131,96 Verschil is 3,04; hij verbruikt 300 kWh boven de 1000. Tegenwoordig komt men ai gauw met alle elektrische toestellen, die in de wo ningen in gebruik zijn, boven een ver bruik van 1000 kWh per jaar. Dit tarief, waarvan de KWh-prijs 3'/< cent bedraagt, blijft onverminderd van kracht. Heeft men een elektrisch heet- watertoestel van 30 liter of grotere in houd, of heeft men een accumulerende kachel (nachtstroomkachel) dan betaalt men precies, zoals tot nu toe het geval is, een vastrecht van 1,56 per jaar voor de dubbeltariefmeter en 3'/. cent per kWh. Het nieuwe tarief laat echter de moge lijkheid open om toch een dubbeltarief meter te krijgen. Betaalt men namelijk een extra vastrecht van 12,- per jaar (dus boven de 24,- resp. 33,96 per jaar), dan kan men, uiteraard meters beschikbaar zijn bij bet elektrici teitsbedrijf, eveneens profiteren van het nacht- en weekeindverbruik. Wil men nu een voordeel hebben van de lage prijs van 3'/i cent, dan zal men er zeker van moeten zijn, dat het verbruik in de nacht- en weekeinduren meer dan 320 kWh per jaar bedraagt bij een vast recht van 24,- en meer dan 440 kWh per jaar bij een vastrecht van 33,96 Waarom Wel, men betaalt bij een vastrecht van ƒ24 per kWh 7 cent. Dat is driekwart cent meer. Bij een vastrecht van 33,96 betaalt men b cent per kWh. Dat is 2»/« cent meer. Het vastrecht wordt bij toepassing van nacht- en weekeindtarief ƒ12,- hoger en 320 maal cent is 12,-, zo ook 440 maal 'h cent is 12,10. Men moet bij het aanvragen van een dubbeltariefmeter één en ander goed be kijken. Het beste doet men zich te wen den tot de afdeling vooi lichting van het Gemeen te-Energiebedrij f. Ten slotte nog drie dingen: Het door middel van de dubbeltarief meter gemeten nacht- en weekeindver bruik telt niet mee bij de bepaling van de 1.000 kWh, die de k'Wh-prijs op 6 ceni brengt. De kWh-prijzen zullen, zoals dat ook bij andere elektriciteitsbedrijven reeds van toepassing is, verbonden zijn aar de prijs van de branistol, die voor de op wekking van elektriciteit nodig is. Een agenda met tientallen kleurenreproduk- ties. De prijs daarvan is 7,50. Men kan een vouwblaadje met gekleur de afbeeldingen van de verschillende kaarten en de agenda aanvragen bij het, Nederlands Comité UNICEF, Bankastr.i 128, Postbus 1857. Den Haag, giro; 7515,. telefoon: 070 54 58 09 In Rotterdam worden de kaarten en agenda's oip meer dan 70 adressen ver kocht. Inlichtingen over deze kaartenver- koop zijn bij de volgende vier adressen te verkrijgen: A. de Graaf, De Lairesse- laan 167, tel. 130256; mevr. Oliemans, Plaswijklaan 25, tel. 189544; mevr. Z. Zwikker. Le Fèvre de Montignylaan 71, tel 186132 en mevr. Hartveld, Slie- drechtstraat 230, tel. 173131. Van donderdag 3 tot en met zondag 13 februari zal in de nieuwe RAI-gebouw de tweejaarlijkse tentoonstelling van be drijfsautomobielen, autobussen, onderde len en toebehoren, de 51e RAI-tentoon- stelling. worden gehouden. Gezien de steeds toenemende beteke nis van de bedrijfsauto, ook voor de middenstand, zal op dit lichtere genre speciale nadruk worden gelegd, wat reeds spreekt uit het tentoonstellingsmot to: „Van licht tot zwaar". Zowel in de sectoren bedrijfsauto's, alt bij de carrosserieën en onderdelen en toebehoren is een opmerkelijke toename in de inschrijving te constateren. Een bewijs van het steeds groeiende belang van de bedrijfsauto voor onze economie. De tentoonstelling zal geopend zijn van 10.00-17.00 uur en 's avonds van 19.00- 22.00 uur. Op zaterdag en zondag van 10.00-17.00 uur. Tanden blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta NATUURGENEESWIJZE j Kaayk uit Arnhem zal spreken over „Hart- en vaatziekten". In de tweede helft van de avond is er gele genheid tot 't stellen van vragen. De le zing vindt plaats in Gebouw Atrium, Ka- rel Doormanstraat 143, twee minuten vanaf de Lijnbaan en de Rotterdamse Schouwburg. Aanvang 20.00 uur. Toe gangsprijs f 1,25 wterieürverzorgers GROTE VISSERIJSTR. 80-101 HOOGSTRAAT 85-87 ROTTERDAM - TEL. 23.12.92 wijziging van de kWh-prijs, die hiervan het gevolg zou zijn, wordt jaarlijks vast gesteld en bekendgemaakt. Ten slotte mag in 1966 de elektriciteits rekening bij het overeenkomstige ge bruik in dezelfde woning hoogstens 15 procent mëei bedragen dan In 1965. Zou de rekening ovei het gehele laar een ho ger percentage vertonen, dan zal dit yer- rekend worden.

De Havenloods | 1965 | | pagina 15