israel israel Connie en The Dutch Annemarie en Maarten zingen CHJ-liedjes MELODIEUZE JAZZ CLASSIC JAZZ MASTERS EXPRESSIEF ISRAëL MIRJAM EN STEPHEN SONGS FOR SUNSHINE PEOPLE op de Coolsingel Een grammofoonplaat, die ner gens, maar dan ook nergens anders verkrijgbaar is. DAN- KERS beeft de plaat zelflaten maken; muziekuitïsraël- origi nele opname uit de kiboets, en van beroemde artiesten als rika zarai, nama hendel, doodaim, het shiry shir ensemble en vele anderen. Een unieke grammo foonplaat van een vitaal volk, van een wonderlijke muzikale warmte en rijkdom. Een plaat die u duizend keer kunt horen, waar u duizend keer weer nieuwe vreugde aan beleeft. grammofoonplaten met een doel Deze grandioze plaat in een prachtige hoes, kost f 8,95 Dankers draagt van elke ver kochte plaat f 2,50 af aan het Joods Nationaal Fonds, voor deaanlegvanhetLouisDavids- park in Sasa, (Centraal Gali- lea). Nog nooit hebt u voor f 8,95 zo'n waardevolle gram mofoonplaat kunnen kopen. Ga 'm eerst halen of reserveer telefonisch. Er bestaat geen favoriet voor mij, daarvoor zit ik te lang in dit vak, er komen immers steeds meer favorieten. Ik vind het gevaarlijk er één te noemen, wel kan ik zeggen dat mijn persoonlijke smaak uitgaat naar de moderne jazz (zuiver privé en als relax) en naar klassiek. Liefde voor het vak is een onmisbaar ding voor een „platenjongen". Je moet elk plaatje minstens vijf keer aan kunnen horen. Elke plaat koop ikzelf in, dat behoeft niet te betekenen dat we elke plaat aankopen die uitkomt We staan hier op het standpunt dat alles wat nieuw is en verkoopmogelijkheden heeft in huis moet zijn. Het publiek is vreemd genoeg altijd het meest benieuwd naar hét nieuwste. Dat is jammer, want elke plaat is een dokumentatie van een bepaalde ster en door al dat gejaag naar nieuw ontsnapt de aandacht voor het goede oude. Aan elke plaat wordt zoveel aandacht en zorg gegeven dat dit jammer is. Dat doet trouwens mijn firma ook. Wij nemen soms een plaat in de produktie waarvoor de grote maatschappijen geen interesse hebben en daaruit komen ook vaak heerlijke platen". Naast zijn grote kennis van de platenwereld (je hoeft 'm maar een deuntje voor te fluiten en hij weet 't!) heeft de heer Thiel ook zelf platen gemaakt van orkesten die hij bij toe val hoorde spelen, o.a. het Orkest van de Nederlandse Spoor wegen. Verder is hij naar Israël geweest om daar de plaat op te nemen die hieronder besproken wordt. Wij vroegen deze bekende Rotterdammer nog even naar: Miles Davis: vreselijk muzikale trompettist, blijft boeien, luister maar naar zijn „Lift naar het schavot". Ornette Coleman: wel boeiend om naar te luisteren, maar dat blijft het niet. Rita Keys: heerlijk, gezellig, zonder daar verder een pre dikaat aan te willen geven. Zeer vakkundig zangeres. Conny van Bergen staat weer op de plaat en nu met The Dutch Swing College Band. In: Little Liza Jane en Always true to your fashion krijgt deze nieuwe combi natie kleur. De 27-jarige Conny mag over een verrassende jazz- feeling beschikken die op dit plaatje (Decca A T10 170) heel goed tot uitdrukking komt. Dankers heeft een plaatje op de markt gebracht dat 5 jaar CHJ liedjes als ondertitel heeft. Even als andere bijzondere plaatjes van deze firma is deze uitgave (f 2,50) een schot in de roos. Men heeft geput uit de CHJ-liedjes uit de ja ren '60-'65. Het gaat om de volgen de nummers: Als ik eerlijk wil zijn; Zeer kort weerbericht; In de donkere nacht; Decemberwaarzin; Achterstevoorlichting; Conflict te Cannes. In jaarlijkse cabaret- of theater kampen ontstaan de cabarets van de sektie Middelbare Scholieren van de Centrale Hervormde Jeugdraad uit Rotterdam. Vele van deze cabaretliedjes hebben een machtige plaats verworven in de harten van vele scholieren. Het zou zonde zijn als niet een paar van deze liedjes, de uitschieters dus, niet op de plaats bewaard zouden blijven. Alle liedjes die op deze plaat staan hebben hun vorm gekregen in een verhaal of op een bepaald thema. Door het zingen van Annemarie Trost en Maarten Benjamins werden ze daaruit losgemaakt en kregen een geheel eigen vorm. Voor de vele liefhebbers van prettige melodieuze jazz is dit een „must", maar ook diegenen die in hun discotheek nog geen jazzplaat hebben, kan ik deze plaat warm aanbevelen". Dit is een plaat die geknipt is voor een moderne versie van „Candlelight Music". Het Paul Desmond Quartet met Paul Desmond saxophone, Jim Hall guitar, Connie Kay drums en Gene Cherico bass, spelen in een volmaakte eenheid, ge durende de 40 minuten, die deze plaat duurt, jazz van een hoog gehalte. Het knappe van deze musici is dat ze, ondanks de soms zeer lange soli in verschillende stukken, nooit tot cliché's vervallen. Maar het zijn daarvoor ook stuk voor stuk grootmeesters op hun instrument, zoals b.v. te beluisteren in het thema uit de film Orpheu Negro waarin gitarist Jim Hall op zeer ontspannen wijze een zeer gecompliceerde solo speelt. Andere hoogtepunten uit deze tijdloze plaat is de prachtige ballad, wereldbekend door de uitvoering van Frank Sinitra, „Nancy". Op de hoes staat een korte, geestige toelichting van Paul Desmond. Hij besluit met de woorden: „Ik wil mijn vader bedanken, die mij ontraden heeft om op jonge leeftijd viool te gaan spelen." Het zou mogelijk geweest zijn dat 'Desmond een groot violist geworden was, we weten, mede door deze plaat, dat hij op het ogenblik één van onze grootste saxofonisten is! (RCA LPM 2569). kristalheldere, zeer oorspronkelijke voordracht. Het repertoire is z uiteenlopend van overbekende, om geen ander woord te gebuiken, liedjes als Hawa Nagiela, Heweenoe Shalom Aleichem en Hine i Tow tot een aangrijpend lied als Sjierhapatiezanim, geschreven wt het ghetto van Warschau door Hersch Glick: „Zeg toch nooit dat je de laatste weg gaat, al zie je onder grauwe hemel heg noch steg. Eenmaal komt onze lang verbeide dag „toy zijn present!" klinkt onze stap als trommelslag." De auteur is in de strijd om het ghetto gevallen. Minder enthousiast echter ben ik over de muzikale begeleiding op deze plaat. De overigens zeer vakkundige bewerkingen, gespeeld door een groot orkest o.l.v. Ger van Leeuwen, zijn naar mijn smaak iets te mooi en bevatten weinig originele vondsten. Met een soberder begelei- ding zou deze plaat beslist aan kracht gewonnen hebben. Decca DU 170.007. Grammofoonplaten als deze bewijzen ondubbelzinnig de grote histo rische waarde van het medium grammofoonplaten. Het is eenvoudig een sensatie om te luisteren hoe bijna 50 jaren geleden in Amerika jazz gespeeld werd. Voor het grootste gedeelte zijn de musici negers, de stukken worden met een 'spontaniteit en levensblijheid gespeeld, die door blanke musici zelden bereikt schijnt te kunnen worden. De manier waarop jazzmusici in die tijd speelden verschilt uiteraard wel zeer van de tegenwoordige speeltrant. De nummers bestaan meestal volledig uit collectieven met slechts enkele korte soli, maar ondanks dat, of misschien juist daarom, blijft deze muziek buitengewoon boeiend. Speciale aandacht wil ik graag nog schenken aan de voortreffelijke albums waarin deze platen verpakt zijn. Met deskundige toelichtingen van de Nederlanders dr. H. R. Rookmaaker en mr. E. J. Schoonder- gang, twee bekende specialisten op dit terrein. Deze moderne lang speelplaten zijn samengesteld uit oude 7S-toeren opnamen van reeds lang niet meer bestaande merken, er bestaat ook in ons land tussen verzamelaars een levendige handel in deze oude, vaak waardevolle platen. Riverside is er in geslaagd, door middel van uiterst precies copiëren, van de vaak zeer slechte kwaliteit van deze tientallen jaren oude platen, een alleszins acceptabele reproduktie te maken. Riverside RM 8805, NEW JAZZ SCENE, opgenomen 1917—1921) Riverside RM 8801. Het is voor mij geen eenvoudige zaak om over deze plaat een objectief mogelijk oordeel te geven. Vele maanden van voorbereiding heeft deze plaat ons gekost het resultaat is dat het een plaat geworden is die in meer dan één opzicht uniek genoemd mag worden. In de eerste plaats doordat u met het kopen van deze plaat meewerkt o een „Louis Davids Park" in Israël te stichten, van iedere verkochte J plaat draagt Dankers f 2,50 af aan het Joods Nationaal Fonds, dat een belangrijk aandeel heeft in de ontwikkeling van het Galileaplan. In deze streek, om precies te zijn, bij de kibboets Sasa komt het Louis j Davids Park. Dit gebied bestaat uit woeste, in duizenden jaren v waarloosde grond, die straks door het planten van bomen weer vrucht- baar zal worden gemaakt. De plaat is een 30 cm langspeelplaat met 13 nummers utgevoerd door de beste artiesten uit Israël. Het repertoire voor deze plaat heb ik deze zomer in Israël samengesteld, dank zij de medewerking van verschillende instanties w.o. het ministerie van i Buitenlandse Zaken te Jeruzalem, hierdoor was ik in staat om keuze te maken uit honderden nummers in Israël gemaakte opnamen van o.a. Rika Zarai, Ran en Nama, Doodaim, en het Shiru Shir koor. Ik ben daarbij geholpen door Israëlische vakmensen die mij atten deerden op verschillende artiesten die momenteel erg belangrijk zijn, één van die artiesten is Nama Hendel, die beschouwd wordt als de grootste zangeres in Israël, ze heeft een schitterende stem en een warme expressieve voordracht, ze zingt op deze plaat twee liederen waaronder het mooie „Sirati". Een van de nummers, die mijzelf het meeste heeft aangesproken is de Hora Nitgaber door de Nahal troupe, een koor dat bestaat uit soldaten. Inhoud van deze prachtige Hora in het kort samengevat: „Het leven is vol moelijkheden, maar kop op «-DANKERS 110.613. i e zullen ze te boven komen." Dit is de eerste langspeelplaat van dit jonge duo, het komt in Neder land niet vaak voor dat van een artiest een langspeelplaat uitkomt, zonder dat daar een 45-toeren plaat, waarmede de markt verkend kan worden, vooraf gegaan is. Een bewijs dat de platenmaatschappij ver trouwen in dit veelbelovende duo, dat in augustus 1964 hun beroeps carrière begon, stelt. Wat door mij, na het beluisteren van deze LP, volledig bevestigd wordt. De uitvoering van de 16 liedjes valt op door'. Er zijn vele „deskundigen" die zeggen dat de smaak van het platen kopend publiek er niet bepaald beter op geworden is. Ik ben het daai niet mee eens, want ik geloof dat het niet mogelijk zou zijn geweest dat iemand tien of vijftien jaar geleden zo ongelooflijk populair haé kunnen zyn als Donovan nu is. Donovan heeft de mensen iets te zeg gen, hij zingt en schrijft liedjes over belangrijke en minder belangrijk dingen. Er wordt weieens gezegd dat Donovan een Imitator is van de grote Amerikaanse Folksinger Bob Dylan, dat is beslist onjuist beiden zijn „onvergelijkbaar". De liedjes van Donovan zijn meestal eenvou diger en vooral melodieuzer dan die van Bob Dylan, waar ik overigens de grootste bewondering voor heb. Pye NPL 18128. DE HAVENLOODS DONDERDAG 18 NOVEMBER 1965 MUM M11 mu Wij hebben de heer Lou Thiel,. procuratiehouder en chef van de platenafdeling van N.V. Dankers, Coolsingel, bereid gevonden zijn oordeel te geven over de op deze pagina be sproken grammofoonplaten. Dat dit een uiterst deskundig oordeel is kunnen we aan de hand van de grote praktijk ervaring van de heer Thiel wel aannemen. Hij is 28 jaar en er is niet veel dat hij niet weet wanneer het over grammo foonplaten gaat. „Ik zit er al vanaf mijn veertiende jaar in", zegt hij, „het was vooral die oude stijl jazz die me toen boeide. Daarvoor liep ik de markten af en als ik wat fijns had gevonden was mijn dag weer goed. Ik ben in het bezit van een aardige kollektie platen, maar dat zijn over het algemeen heel bij zondere die niet in de handel zijn. Dat is ook te begrijpen, want al ben ik dan erg muziek-minded, ik hoor de hele dag muziek en als ik dan thuis ben wil ik wel muziek horen, maar dan liefst een tikkeltje aparte.

De Havenloods | 1965 | | pagina 8