kon men t huren In 1865 een kran ANTWERPSE KOOPAVOND. een idee voor dode Rotterdamse binnenstad BRflun II S VRIJDAGS TOT 21 UUR KRATZ: gezellig winkelen vanaf 3 september in het centrum van de stad Slüffi MMM adresboeken Een eeuw tussen twee DE HAVENLOODS DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 fB§É J. W. VAN L££NH#f ZOON, Voor droogscheerj II apparaten Korfe Hoogstraat 18-Rotterdam telefoon CO109 13 57 63 SS«"novation «W«' Met deze affiche wordt het kopen op vrijdagavond in Antwerpen gestimuleerd. Brits eskader op bezoek Van 25 november tot 1 december 1968 zal het Britse 29th Escort squadron een bezoek aan Rotterdam brengen. Het es kader dat de volgende Schepen omvat HMS Plymouth, Relentless, Cambrian, Chichester en de onderzeeboten Finwha- le en Thermopylae staat onder bevel van captain T. E. Fanshawe D.S.C. en zal worden afgemeerd aan de Parkkade. Een aantal schepen zal zondag 28 no vember van 14.00 17.00 uur voor be zoekers zijn opengesteld terwijl er op zaterdagmiddag een ontvangst zal wor den gehouden voor een 100-tal kinderen uit Rotterdamse tehuizen. 's-Avonds zal een aantal schepen geïllumineerd zijn. Tijdens het bezoek zal het hoofdkwar tier van het korps mariniers optreden als gastheer. Er zijn verschillende ex cursies en sportontmoetingen voorbereid. „B-14" met Jimmy Wood Zaterdagavond speelt voor de Rotter» damse Jazzsociëteit „B-14". De samen stelling: Hein van de Gaag-piano, Cees See-drums met de Amerikaanse bassist Jimmy Wood. Aanvang 20.00 uur in ge bouw De Heuvel, St. Laurensplaats. Verder staan Jam-sessions op het pro gramma. "yOOR ons lagen deze week twee boekdelen: het Algemeen Adresboek der Gemeente Rotterdam van het jaar 1865 en de Zaken- en BerW- penlijst voor Rotterdam en Schiedam, onlangs bij Wyt Zonen N.V. verschenen. In het eerste boek komt voor een Ijjst van de „Voornaamste Beroepen. Bedrijven, enz." Tussen deze 32 pagina's tellende opsomming en de Zaken- en Beroepenlijst van thans, die niet minder dan 400 pa gina's telt, ligt een eeuw. Het is een bijzonder aardig tijdverdrijf de gegevens van de 114.000 inwoners tellende stad van honderd jaar ge leden met die van het huidige Groot-Rotterdam (731500 inwoners) te vergelijken. Allereerst vindt men in de oude lijst' een aantal beroepen vermeld, dat uitge storven schijnt. In de Zaken- en Beroe penlijst voor 1966 zochten wij vergeefs naar bezemmakers, hagelgieters, hout graveurs, huidenzouters, kaarsenmakers, kammenmakers, kleederbleekerijen, kunstlakkers, rijtuigschilders, tinnegie ters, tagrijns en smeersmelters. Een verhuurkantoor van dienstboden zal men ook niet meer in de stad vin den. En dan te denken, dat er een eeuw geleden niet minder dan acht waren, voornamelijk in de omgeving van Oppert en Delftsevaart. Slaagde een dame bij het ene kantoor niet in een geschikte „meid* te vinden, dan was er een paar deuren verder weer een andere verhuur der! Adverteren was beslist niet no dig... Van alles te huur Wij kregen trouwens de indruk, dat men in 1865 veel meer dingen kon hu- rem dan thans. Er waren toen in de stad: drie verhuurders van bedden, vijf verhuurders van klokken, twee verhuur ders van scheepsstellingen en één heer, die vletaken verhuurdeMen kon ook couranten huren. Tot de zes firma's die zich hiermee bezig hielden, behoorde o a. de thans nog steeds bestaande kantoor boekhandel van P. van den Ende. Wij nemen aan, dat de dames achter de toonbank wel aan ons verstand zullen twijfelen, als wij er dezer dagen zouden binnenlópen en een exemplaar van het Algemeen Handelsblad te huur zouden vragen Stalhouders zijn er thans ook niet meer. Weet u dat er een eeuw geleden niet minder dan 23 waren? Nu ja, er zijn ongeveer 80 autoverhuurders voor in de plaats gekomen! In het oude Rotterdam waren acht so ciëteiten, thans zijn er zeven. Slechts één sociëteit blijk de tand des tijds te hebben doorstaan: de Harmonie, die een eeuw geleden een ingang op het Haag- seveer had (de Doelen) en thans aan de Westersingel zetelt. Negenendertig „Koffijhuizen" waren er in de oude stad. Niet één er van zal ipen terugvinden in de gids van thans En de Rustwat dan? Deze vermaar de herberg komt in het adresboek van 1865 niet voor, want zij bevond zich op het gebied van het dorp Kralingen, dat toen nog helemaal zelfstandig was Met de hotels is het al net als met de „Koffijhuizen". Van de „Logementen" van 1865 bestaat er ook al niet één meer. En dat dan ondanks het feit dat er grote vermaarde etablissementen bij waren als het New Bath Hotel op de Boom pjes, Guilliams op de Groote Markt, Sint Lukas aan de Hoogstraat, Leygraaf aan het Nieuwe Werk, De Romein aan de Schiekade en Hotel Weimer \met een ei aan de Spaanschekade Op ander adres W/AT dan verder opvalt, is dat er uiteindelijk bij alle- firma's, die in beide adreslijsten opgenomen zijn voor zover wij konden nagaan niet één zaak is, die na honderd jaar nog op precies hetzelfde adres zit.! Nu kunnen wij allen vaststellen, dat een aantal namen met een bekende Rot terdamse klank in beide boeken te vin den is. Lucardie is nog steeds een be kende juwelier (al wordt hij dan in het jaar 1865 ,,goud en zilverkasthouder" ge noemd); R. Mees en Zoonen schrijft de naam nog altijd met twee o's. Bij H. A. Kramers en D. J. P. Strom Lotz kan men nog steeds boeken kopen. Caminada gaat nog steeds voort met het leveren van. brillen en het maken van instrumenten. Abraham Van Stolk heeft al evenmin het zagen van hout gestaakt. „Gaz-Orna- menten" en „-toestellen" worden ook in onze tijd geleverd door R. S. Stokvis en Zonen (toen ook met één o). J. en A. C. van Rossem, die in 1865 vermeld staan als „Handelaren in Tabak", vindt mer thans onder het hoofdje „Tabaksfabriek. A. J. van Oordt, „in Thee en Koffij" komt ook in beide boeken voor. N.V. van Klaveren en Zonen, Molijn en Co., Tol lens en Co. en J. C. van Wijk en Co. leverden een eeuw geleden „verfwa ren", thans maken zij verfwaren. Het ver schil is niet groot! Van Sijn, Wijt en de Wed. Van Waesberge waren bekende drukkerijen. Zowel in 1865 als in 1965 ko men D Burger, Cornelder, Hudig en Pieters, Seeuwen en Co. en Wambersie en Zoon op de lijst van de cargadoors voor. Gebrs. Van Uden's Scheepvaart maatschappij staat in 1865 vermeld on der de „Scheepsbevrachters." Als „Ree- ders en boekhouders van Schepen" von den wij 1865 een onderneming vermeld, die thans onder „Scheepvaart" gerubri ceerd is: Wm. Ruys en Zonen. A. Zanino en J. Lopetro staan zowel in 1865 als nu vermeld als schoorsteen vegers- Dijkshoorn staat in 1865 vermeld als een Manufacturenhandel, thans als een „baby en kinderkleding magazijn". De heren Meyer en Blessing nandelden in 1865 in „Neurenberger Waren", thans in „Speelgoed". In Gedistilleerd werd toen en wordt nu nog gehandeld door: Blankenheym en Nolet, Van Duiken, Weyland en Co., Boll en Dunlop. H. Hel lebrekers en Zonen, Johs. De Kuijper en Zn, Hulstkamp en Zoon.en Molijn, M. P. Pollen en Zoon Driessen maakte een eeuw geleden al chocolade, Ad. Linden leverde medische en chirurgische appa raten, Klütgen deed in bedden. Meddens verkocht 'dames- en herenkleding De volgende hoofdjes zal men echter in het boek van 1865 beslist niet vin den: Accumulatorenbedrijven, Psycholo gische Adviesbureaus, autobanden, auto handel, bakfietsenverhuur, bars, belas tingconsulenten, benzinestations, board, elektriciteit, filmbedrijf, galvanisch be drijf, golfplaten, isolatiebedrijven, kan toormachines, lasapparten. motorenre visie, oliestookinstallgties, pakkingen, pa tates frites, radio's, reisbureaus, reclame bureaus en televisie! De wereldstad Antwerpen op vrijdagavond de wmkels zijn open. Man en vrouw met het wagentje op vrijdagavond in de Supermarkt. Kousen uitzoeken m de Innovation. ER IS ER EEN JARIG... Da oude bisschop wordt 1700 en Kodijko "pas" 113 jaar. Maar één ding hebben ze gemeen. Hun surprises zijn gezien, het "oh wat prachtig" is dan niet van de lucht. En bij een Kodijko surprise al helemaal niet. Hier is 'n keuze LINGERIE BADG0ED ONTBIJT! INNEN TAFELLAKENS BEDLINNEN PYAMA'S en DUSTERS Bij elke aankoop 5°/o KASSA SPAARB0NS Nu 112 Jaar In 't weefgetouw en Hofleveranciers (ook van U) MEENT 31a J TEL. 122200 „Wij hadden nooit gedacht, dat het op vrijdagavond zo druk zou worden", zei ons de h'eer Tanssels, gérant van de supermarkt van de Antwerpse Grand Bazar En met een veelbetekenend gezicht wees hij op de negen cassa's, waarvoor het publiek zich Ver drong om de gekochte levens middelen te kunnen afrekenen. „De proef is bijzonder goed ge slaagd voegde hij er aan toe Een dergelijk geluid hoorden wij ook in de andere winkelbe drijven in de Scheldestad, die sinds twee maanden elke vrijdag hun deuren open houden tot negen uur. In de warenhuizen krijgt het personeel, dat 's avonds werkt op vrijdag, 's morgens vrij. Toch wordt het 's avonds werken als overwerk beschouwd en gehono reerd. De vrijdagse koopavond geeft inder daad zoals de affiche zegt aan het centrum van de stad een bijzonder ge zellig aspect. Het is druk op Meir en Keizerlei Niet alleen de grote warenhuizen, maar ook een aantal klei nere zaken doet aan de actie mee De cafe s zitten vol. Naar gezegd wordt heeft de televisie er al van te „lijden" Het merkwaardigst is echter de overgrote belangstelling voor de levens- middelenzaken. Het lijkt of duizenden Antwerpse huisvrouwen hun leven ver anderd hebben en nu op vrijdagavond voor het gezin gaan inkopen in gezel schap van manlief, die natuurlijk ook over alles zo zijn opinie heeft In de zelfbedieningswinkels ziet men telkens weer hetzelfde tafereel: de man achter het wagentje en de vrouw, die er zo van alles in deponeert! Onwillekeurig moesten wij daar in Antwerpen even aan Rotterdam denken, aan de Lijnbaan en de Hoogstraat op datzelfde tijdperk. Men kan er een ka non afschieten Dergelijke koopavon den kennen wij alleen „rond de feest dagen". Hoe zou men «r is de Maasstad tegenover staan?.

De Havenloods | 1965 | | pagina 11