fikte100BS ZOVEEL HOOFDEN Q O ZOVEEL ZINSNEDEN^ Hoekse „Hillwoning krijgt een andere bestemming IVOPOL Vrijwillige brandweer vierde feest Overtrekt nu Bankstel Europese Werk Groep vraagt vrijwilligers voor Perzië PUROL De kwalifeifsfandpasfa 4 CE HAVENLOODS .DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 11 VL A ARDIN GEN Cursus in Boymans over kunst in Amerika Het Nederland-Amerika instituut orga niseert voor de donateurs en belangstel lenden van het museum Boymans van Beuningen een cursus met lichtbeelden over „Kunst en architectuur in de Ver enigde Staten." De cursus bestaat uit de volgende vier lezingen, die in de Aula van het Museum zullen worden gehouden op woensdag avonden, om 8 uur, op 1 en 13 december, 12 januari en 2 februari. 0 „Art in American Museums and at American Universities", te geven door de heer J. Walsh, M.A. kunstgeschiedenis Columbia University, New York, dit jaar in Leiden. „De Amerikaanse Cultuur", te geven door Dr. J. W. Schulte Nordholt, Lector in de Cultuurgeschiedenis van Noord- Amerika aan de Rijksuniversiteit Leiden. 9 „De Kunstwereld van Nu in de Ver enigde Staten", te geven door Dr. L. Gans, kunsthistoricus, Amsterdam. 0 „Ontwikkeling der Amerikaanse Ar chitectuur", te geven door Ir. A. J. H. Haak, architect en lector aan de Tech nische Hogeschool te Delft. De deelnemers aan deze cursus ont vangen een lijst van in de Amerikaanse Bibliotheek te Amsterdam aanwezige boeken op het gebied der beeldende kun sten. De kosten van de cursus bedragen f 15.-. Voor donateurs van het Museum Boymans-van Beuningen, evenals voor de leden van het Nederland-Amerika In stituut, is de gereduceerde prijs f 10,-. Studenten en scholieren f7,50. HET was voor de laatste wereldoorlog dat iic kennis maakte met 'de fraaie hoeve genaamd „De Hillwoning". Gelegen tussen de weg van Hoek van Holland naar 's-Gravenzande en de Staalduinse Bossen, verbergt de hoeve zich achter een prachtige duinparty. Vroeger wat hier veel wild, vooral konijnen, maar door de oorlogshande lingen zijn deze jolige springertjes verdwenen. En zij zullen niet licht meer terug komen. Want door de aanleg van wegen rondom dit „reservaat" is het lawaai van motorvoertuigen zo sterk toegenomen dat de weldadige stilte eveneens verdwenen is. De Hillwoning was eertijds het eigendom van baron Van Rijckevorssel, die de boerderij had verpacht aan de Gebrt. Noordam. De boerderij is thans door de gemeente Rotter dam onteigend maar zij wordt nog steeds bewoond door de heer P. L. Noordam en zijn gezin. Zij zullen hier misschien nog een Jaar mogen blijven, maar de bestemming van de boerderij met bijliggend duin zal heel anders worden. Men maakt er een recreatie oord van met een jeugdherberg. Men kan erover denken wat men wil en voorop zij gesteld dat men de jeugd de ruimte moet geven maar men kan op zijn tien vingers natellen dat het met het onderhoud en het aanzien van de boerderij bergafwaarts zal gaan. De bemoeienis van de autoriteiten met de duinpartij is al een voorproefje van wat ons te wachten staat als men gaat regelen en regisseren. Het door de natuur geschapen duinpartijtje was woest en grillig en daardoor juist zo boeiend. Thans lopen er „gelikte" paadjes met grindlagen 'dwars door het eens zo rustieke brokje natuur. Ook de boerderij leed een groot verlies. Het vroegere was- en bakhuisje dat door een stenen trapje met de boerderij verbonden was is al ettelijke Jaren verdwenen, evenals de karakteristieke schoorstenen op het dak. Er loopt een beek onder het erf van de boerderij door van de Nieuwlandse molen tot in de richting van de Staalduinse Bossen. Op het smalle dijkje by dit verlaat stond eertijds een jachtpaviljoen van de Prins van Oranje. Hier namen de jachtgezelschappen van de prins hun intrek aan de vooravond van de jachtpartij op De Beer op Rozenburg toen dit land nog niet door de Nieuwe Waterweg van Hoek van Holland was gescheiden. Al sedert vele jaren bestaat dit decoratieve paviljoentje niet meer. De nabijheid van de Nieuwlandse watermolen verleent hier nochtans zijn charme aan de omgeving van de Hillwoning. Het bouwjaar van de molen staat geregistreerd als 1580. Het enige jaren geleden verschenen Zuid- Holland st Molenboek vermeldt hieromtrent het volgende: „De Staten van Holland en West-Friesland verleenden bij besluit van 16 juni 1580 vergunning tot het stichten van een molen in de polder „Het Nieuwland", voor ge zamenlijke rekening van de polders „Het Nieuwland""en „Het Noordland". Al is er wel sprake van een zekere aftakeling van de eertijds zo fraaie boerderij en de daarbij behorende duinpartij, toch is het de moeite waard er eens een kijkje te nemen. Maar de serene rust die er eens heerste zal men elders moeten opsporen. Want ook de komst van een cqgnplng vlak langs dit dulntje zal zeker niet bijdragen tot een vreedzame rust. Ik gebruikte hier het woord „opsporen" maar dat is hier zeker op zijn plaats, want in het hele westen van ons land vindt men nog maar weinig natuur en rust (en schoonheid). Het valt ons niet in de schoot, men moet er naarstig naar zoeken. OCTAVE DECON1NCK Vodige week werd in Het Trefpunt een bindings- en feestavond gehouden van de Maaslandse Vrijwillige Brand weer. Ook de dames van de brandweer lieden waren hierbij aanwezig, alsmede verschillende genodigden. Nadat burgemeester F. J. Gróót En- zerlnk de aanwezigen had welkom gehe ten, vertelde hij, dat de Maaslandse brandweer nu zo'n 67 68 jaar bestaat. Maar het is, aldus de burgemeester, nu 12'/! jaar geleden, dat ln Maasland de vedplichte brandweer is omgezet in een vrijwillige brandweer. V eegeé ee vrijwillige brandweer. Verreweg de meeste brandweerlieden zijn toen over- FABRIKANT Uw voor bijzonder lage prijs Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 25.31.11, Rotterdam b.g.g. tel. 28.34.63 In Vlaardingen speldjes van kerken te koop In Vlaardingen wordt op het moment een leuke speldjesactie gevoerd. Er wor den series verkocht, die bestaan uit af beeldingen van de zes hervormde kerken in Vlaardingen. De speldjes zijn te ver krijgen in twee series, n.l. één in de kleuren rood, zwart en blauw, terwijl men ze ook „verguld" kan krijgen. De series kosten één gulden vijfentwintig. De opbrengst is be stemd voor een hob- bleruimte bij de Im- manuëlkerk. Men hoopt in 1967 met de bouw biervan te kun nen beginnen. Bestel lingen buiten Vlaar dingen kunnen ge daan worden door overschrijving op giro 663257 ten name van de penningmeester Wijkgemeente Immanuëlkerk van 3 50 1,25 plus portokosten). Er moet dan worden ver meld Speldjesactie en verguld of in kleu ren, al naar gelang de serie die men wil hebben. De verkoopadressen voor Vlaardingen zijn: M. Rodenburg, Van Aerssenstraat 44c, K. Roos, Goudenregenstraat 28, O. Rosen- daal, Van Hogendorplaan 189d, P. Wape naar, Pompenburgsingel 44, P. de Zeeuw Boterbloemstraat 21. De tekening toont het speldje van de Immanuëlkerk. De Europese Werkgroep (EWG) ont ving een verzoek van het Iraanse Mi nisterie van Gezondheid en van de Me dische Faculteit van de Universiteit van Isfahan tot het zenden van een andere groep vrijwilligers, bestaande uit ver pleegsters, die werkzaam zullen zijn voor beide instanties. Dit team zal begin januari 1966 worden uitgezonden. Het Iraanse Ministerie van Landbouw heeft de EWG verzocht nog 20 landbouw kundigen te zenden voor het landbouw- ontwikkelingsprojekt in de streek rond Qhazvin. In deze streek werken reeds 10 landbouwkundigen. De Groep heeft besloten aan dit verzoek gevolg te geven. Het eerste team van „long term" vrij willigers van de Europese Werk Groep begon zijn werk in Iran begin juni 1965. Het team, dat geselecteerd werd in vijf landen, bevat 10 landbouwkundigen, 8 verpleegsters, 3 maatschappelijke werk- (st)ers, 2 jeugdleiders. 1 onderwijzer, 1 econoom, 1 huishoudkundige en 1 bouw kundige. De periode waarvöor zij zich verbonden hebben, is 21 maanden (inclu sief de training in Israël). training in Israël is inbegrepen. Gedu rende deze periode moet de vrijwilliger bereid zijn op Zijn pöst te blijven en het werk uit te voeren, waarvoor hij verant woordelijk is gesteld. Hij zal gestatio neerd worden in het dorp in de omge ving 'waarvan hij werkt. De vrijwilliger ontvangt van de EWG een kledingtoelage van 35,- uitgekeerd in 2 termijnen: een zakgeld van 7 per maand en een vestigingstoelage van 200 na beëindiging van het dienstver band. De EWG betaalt de reiskosten van en naar het projektland, alsmede de verze kering en de kosten van opleiding in Is raël. De Iraanse regering is verantwoor delijk voor voéding, huisvesting, medi sche en tandheelkundige verzorging gedu- het land. rende het verblijf in Voor aanmeldingen e ISCHRALE LIPPEN gegaan in de vrijwillige brandweer, als men terugziet op de prestaties deze 12'/< jaar, dan is dit wel een gezel lig avondje waard. Dood de burgemeester werd aan de brandweerlieden eerste ën tweede klas t.w. de heren L. Grevenhof, J. van Aalst, D. Mos, S. Noordam en P. Berg werf! een diploma uitgereikt van de Koninklijke Nederlandse Brandweerver eniging voor 12'/i jaar actieve dienst. De commandant de heer J. H. v. d. Ham ontving een onderscheiding vOór 20 dlenstjaden en de heer P. N. van Beurden een zilveren medaille voor 30 dienstjaren. Een bijzondere onderscheiding, voor 10 bijzondere dienstjaren werd toege kend aan de heer A. Lievaart. De commandant werd de trofee over handigd behaald bij de brandweerwed- strijden te Bedndorff in Oostenrijk, als mede de prijs behaald bij de wedstrij den in Zoetermeer. De huidige woontoestanden en vooral de slaapkamers zijn voor goede vlooien eenvoudig ondraaglijk. Van privé per sonen is geen vlo meer los te krijgen, wij moeten ons steeds tot wetenschap pelijke instellingen richten, die vloóien voor proefnemingen kweken. Vlooiencircusdirecteur Mathes Dictatuur over de massa is mogelijk wanneer zij niet wordt opgevoed tot het dragen van verantwoordelijkheid en het brengen van offers. Prof. Banning voor tv De mentale zwakte vormt de achter grond. De Nederlandse voetballer staat hoog genoteerd op de lijst van vloek- intenslteit. De Nederlandse voetballer, ook in de onderafdelingen en btj dè junioren, strekt vaak het been voor een ongeoorloofde trap, wanneer hij zich benadeeld vóelt of alleem maar spor tief overtroefd is. Sportredacteur De Nieuwe Linie Ik heb altijd spiekbriefjes. Ik moet i de o Welke prijs? Vraag de volledige brochure van alle wasautomaten van het Con sumenten Voorlichtingsbureau. Onderstaande bon invullen en opplakken op briefkaart of In ge sloten enveloppe zenden aan: Consumenten voorlichtings bureau (C.V.B.) Postbus 207 Dordrecht. Wedstrijd vrijetijdsbesteding Voor de negende maal zal ter gelegen heid van de 21e Internationale Huishoud beurs een wedstrijd Vrijetijdsbesteding gehouden worden. De beste werkstukken zullen op de 21e Internationale Huis houdbeurs, van- 15 t.m. 24 april 1966 in de Amsterdamse R.A-I. te zien zijn. De wedstrijd is onderverdeeld in diverse ca- tegoriën, zoals: vrouwelijke handwerken (haken, breien, kantklossen etc.j, weven poppenmaken, speelgoed, schilder- en te kenwerk, foto's, alsmede werkstukken van hout, metaal en diverse materialen. Voorts is er een groep modelbouw. On der tekenwerk vallen ook hout- en lino sneden. Inschrijfformulieren kan men aanvra gen bij de Internationale Huishoudbeurs, Gerrit v.d. Veenstraat 94, Amsterdam-Z. telefoon 725376. de punten op een papiertje hebben. Het afschuwelijke is, dat ik de grootste moeite heb om mijn eigen schrift te lezen. Minister Diepenhorst Het verloren gaan van de echte vreze Gods en, in verband daarmee, van echt gezag, heeft de mens overgeleverd aan verschrikkelijke uitvinders van steeds nieuwe verschrikkingen, aan helden, idolen, Spoken. Friedrich Heer (Oost. filosoof) Met de formalistische Belgen is bijna niet samen te werken. Er gaat veel kostbare tijd verloren en iedere mis dadiger doet er dan ook verstandig aan, na een in Nederland gepleegd misdrijf naar België uit te wijken. Politiestemmen n.a.v. koffermoord Tn de vorige aflevering vertelde ik U Iets over de KLnderzegels hier e zeese rijksdelen. Daarbij heb ik iets over het hoofd gezien, wat ik U beslist niet wil onthouden. Voor de eerste maal namelijk zullen de Kinderzegels niet alleen los verkrijgbaar zijn, maar ook in de vorm van een klein vel, dit op speciaal verzoek van het Comité Kinderpostzegels. Het vel zal bevatten 6 zegels van 18 en 5 van 8 cent en kost inklusief de toeslagen ƒ2,50. En nu wordt het oppassen geblazen: Het merendeel van deze vellen komt via de schooljeugd-actie terecht in huisgezinnen en dreigt in de kerstdrukte te worden geslacht om tante Mien en oom Piet uit Enkhuizen een prettig kerstfeest en een voorspoedig uiteinde te wensen. De vellen zullen echter ook aan de postkantoren verkrijgbaar zijn. Het zijn deze, die vermoedelijk voor 90% bij de verzamelaars te recht zullen komen en dat zal verhoudingsgewijs gering zijn. Het lijkt me daarom goed om er wat van opzij te leggen voor later. Misschien kunt U zodoende over een poosje een goed zegel voor weinig geld 2.50) bemachtigen. Meevallertjes zijn bij o sporadisch gezaaid en de laatste is alweer wat jaartjes oud. Wie weet, wordt dit ei ir een? MU staat daarbij steeds een uitgifte van de Verenigde Naties voor de geest uit 1954 tgv de Dag van de Rechten van de Mens. De bewuste zegel van 3 ct werd klaar blijkelijk voor een groot gedeelte gebruikt voor het kerst- en nieuwjaarsdrukwerk en dat verhuisde grotendeels, zoals dat met drukwerk pleegt te gaan, ongezien naar de prullemand. De prijs van deze zegel is dan ook navenant, want hij is uitgesproken schaars. De tweede zegel daarentegen was nog een jaar langer m verkrijgbaar. Ook Suriname zal dit jaar de verzamelaars met een blok verblijden (2). Deze zal bestaan uit 2 zegels van 4 ct en 2 van 15 ct kruiselings tegenover elkaar. Het Neder- Q£ j landse vei zal 11 zegels bevatten en wel 2 rijen van 3x18, 1 rij van 3x8 en 1 rij van 2x8 een vignet met het opschrift j „Geldig tot en met 31 december 1966". Inmiddels is officieel j bekendgemaakt, dat op 10 december zowel ln Nederland als j op de Antillen een zegel zal verschijnen tgv het 300-jarig gg bestaan van het Korps Mariniers. Ik verbeeld me evenwel in het geheel niet, dat mijn opmerking in dit blad aan het begin van dit jaar hiertoe heeft bijgedragen, dat hebben kir>r%rr>» us% collega's in wat krassere bewoordingen gedaan R E f tAN Iv De Verenigde Naties hebben op 25.10 voorzien in de uitgifte van twee verdere aan vullingswaarden van de frankeerserie en wel de 15 en 20 ct met oplagen van 114 en VA min. Het oorlogsmonument van Putten staat afgebeeld op een postzegel van 25 Pf, die op 19 oktober werd uitgegeven in de D D R. België doet het dit keer, wat de toeslagen betreft, wat kalmer aan met de serie, waarvan de afbeeldingen zijn ontleend aan dieren uit de diergaarde (de „Zoo") van Antwerpen. De toe slagen maken ditmaal nauwkeurig 50% uit van de nominalen en bewegen zich dus binnen de door de FIP gestelde grens. Ook hier zal een blokje verschijnen en wel van de hoogste waarde 8+4F. Deze fraaie dierenserie verscheen op 18 oktober. Het is dit jaar 700 jaar geleden, dat de grote dichter Dante Alighieri te Florence werd ge boren. Italië gaf te zijner ere een serie van 4 zegels uit in de waarden 40-90-130-500 Lire. De oplaag zal 3 miljoen komplete series bedra gen, deze wordt bepaald door de hoogste waarde. Medio dit jaar, op 7.7, verscheen een Dante- herdenkingsserie ook op Malta in de waarden 2d-64-2s/Od, terwijl ook San Marino aan deze Italiaanse dichter twee zegels zal wijden en wel op 20.11 ter waarde van 40 en 90 Lire. In de Bondsrepubliek verscheen op 23.10 de laatste waarde van 20Pf ln de serie Hoofdsteden der Deelstaten, ditmaal Saarbrücken. De oplaag is vastgesteld op 30 miljoen stuks. Verenigde Staten: De vellen-rage is intussen ook naar de Nieuwe Wereld over gewaaid, want daar zal ik vermeld dit vooruitlopend op deze gebeurtenis tgv de SIPEX (de 6th Int. Stamp Exhibition), die van 21-30 mei in Washington/DC zal worden gehouden, een zegel van 5 ct alsmede een blokje verschijnen. Kerstmis kondigt zich aan door de verschijning van een zegel van 5 ct in november. De datum van uitgifte wordt nog bekendgemaakt. Op deze zegel staat een windwijzer afgebeeld, die dé aarts engel Gabriel zou moeten voorstellen, die zich al vliegend door het aardse zwerk spoe dend op z'n trompet blaast. Afgezien van het feit, dat engelen voor niets staan, schij nen de Amerikaanse posterijen, volgens het Maandblad voor Phllatelle, dat dit bericht wederom aan „Het Parool" ontleende, nogal met de sexe van de engel ,,in hun maag" te zitten. Aangezien deze met een nogal in het oog springende boezem is begiftigd, vragen de posterijen zich nu wanhopig af: „Is een engel een man of een vrouw?". Zich in deze materie uiteraard niet ter zake kundig achtend, klopte men aan bij het Catholic Information Center. Evenwel had men ook daar nog nooit een engel ln levenden lijve gezien en men achtte het daarom beter, met het antwoord wat op de vlakte te blijven: „Engelen hebben geen sexe, maar in de kunst is het gebruikelijk, hun vrouwelijke allures te geven. Waarom, is ons niet bekend". Mij óók niet. Het zal bij benieuwen, wat U ervan denkt Oostenrijk: Op 4.11 zal een 1.50S zegel het 150-jarig bestaan aan de Technische Hoge School te Wenen voor de postale geschiedenis vastleggen. De zegel zal een op laag van VA miljoen exemplaren hebben. De Dag van de Postzegel zal worden gevierd op 29.11 door de uitgï" van eén zegel van 3S met een toeslag van 70g ten bate van filatelistenverenigingen. Ter lering ende navolging, zou ik ize PTT willen adviseren! Groot-Brittannië: Het 20-jarig bestaan van de VN werd op 25.10 herdacht door de Uitgifte van 2 zegels van 3d en ls/6d. Verder zal verschijnen: op 15.11 een serie met waarden 9d a ls/3d tgv het eeuwfeest van de ITU en op 25.1.1966 een Serie van 2 zegels (4d en ls/34) ter ere van de Schotse dichter Robert Burns. Frankrijk: herdenkt o 8.1* het 30-jarig bestaan van de Luchtvaartschool met een zegel van 0,25F. Op dezelfde dag verschijnt een zegel van 1F naar een schilderij va- r> .~i Dufy: „ï)e Rót Vioo-'. I ander gewrldig staaltje van ostzegelkunst -dt weergegeven op een zegel van 1F. De afbeelding, tapijtwerk uit de 14de eeuw, hee' de Apocalyps tót onderwerp, een beschrijving van het Laatste Oordeel en de daaraan voorafgaande ellende, zoals door Johannes op het eiland Patmos in een profetisch-vislonair geschrift werd geopenbaard. Zo te zien staat ons nog wel wat te wachten. Dat moosf»—„n ..p acl tergrond spreelct boekdelen. Nu maar zorgen, dat we een zuiver geweten hebben, dan kan dat duiveltje, wat ons betreft, heenlopen, waar het vandaan Kómt! Hoewel we nog maar net toe zijn aan de Kinderzegels, wil ik ditmaal Uw aandacht vragen voor de zomerzegels en wel ln het bijzonder voor een publikatie van de PTT. Aanleiding hiertoe was het zilveren jubileum van de Zomerzegels, die voor het eerst ln 1935 verschenen en inmiddels een traditie zijn geworden (die slechts werd onderbroken van 1942 t/m 1946). Wie het Postmuseum, „bewegend en origineel" in Den Haag kent. heeft kennis kunnen nemen van de ideeën en voorstudies, m.a.w. de lange weg, die een ontwerp moet afleggen, voordat het een postzegel is gewor den. Dit boek nu, „Het bont Mozaïek der Zomerzegels", behandelt heel speciaal de boeiende schetsjes, studies en ontwerpen en toont ons het uiteindelijk resultaat, dat wjj leder jaar weer met zoveel liefde in ons album opbergen, veelal in zijn origi nele kleuren. Eerlijk gezegd begrijp ik niet goed, hoe een dergelijk goed verzorgd en geïllustreerd boek van 64 pagina's tegen een prijs van 3,verkocht kan worden (hetgeen neerkomt op 4Vt cent per blz. exclusief de reprodukties! Deze uitgave bestaat ook in het Engels, is alleen i.v.m. de nieuwe zetkosten, vertaling en de kleinere oplaag wat duurder, nl. 10 sh 9d., resp. $1.50 (ca. ƒ5,40). De prb's van beide versies kan u evenwel moeilijk beletten dit zelf aan te schaf fen of uw vrienden en relaties binnen en buiten onze grenzen met St. Nicolaas Of Kerstmis ermee te verblijden. Het bestel-adres luidt: Bibliotheek Centrale Dlrek- tle PTT, Gironummer 45100, 's-Gravenhage. E. R. Hofmann. Met behoud van Uwtanc1""-

De Havenloods | 1965 | | pagina 14