Schiedamse jeugd vindt in Olde kotte eigen trefpunt Excelsior" gaf geslaagd concert in IB 9 9 i 0% m Ikll IJIl Mum ii HoekHolta<' ,J!sel en Gebruik van aardgas kan wel voordelig zijn 1 §jj yJJ If Ëj Hy I I II BWk KethCl' OPLAGE 26.500 Wij hebben Nederlands grootste sortering St. Nicolaas heeft Schiedam ook dit jaar niet overgeslagen. Toegejuicht door jong en oud, heeft hij zijn glo rieuze intocht gemaakt. In ouderwetse stijl arriveerde hij per boot aan het Hoofd. Een aankomst die door de drumband Gusto feestelijk werd opgeluisterd. De Pieten dreigden nu en dan on deugende kinderen met hun gard. doch strooiden ook met gulle hand peperno ten. Voor het stadhuis dromden vele honderden kinderen bijeen en daar sprak St. Nicolaas ook zeer waarde rend over onze nog betrekkelijk nieu we burgemeester, de heer H. Roelfse- ma. voor wie het óp 5 december dus wel een goede dag zal worden. Mevrouw Roelfsema kreeg nu zelfs al bloemen aangeboden. Daarna ver welkomde de burgemeester de Sint in Schiedam en vertelde hem. dat in het algemeen de Schiedamse jeugd het af gelopen jaar zoet is geweest. Twee kinderen zeiden een heilwensje op. Daarna maakte St. Nicolaas zijn verdere rondrit en zette daarmee het jaarlijkse verjaringsfeest in Schiedam ~\roor een goed bezette „Arcade"- concertzaal concerteerde vrij dag 19 oktober de Gemengde Zangvereniging „Excelsior" sa men met het Dameskoor „De klei ne Stem"-West, het geheel onder leiding van Leo Smit. De avond werd geopend met „Die Tageszei- ten" van Telemann, tijdgenoot van Bach. In dit blijmoedige werk, dat ongetwijfeld de voorloper van Haydn's Die Jahreszeiten" mag worden genoemd, kreeg het koor alle gelegenheid zijn goede kwali teiten te tonen: een zuivere sa menzang en een reeds bereikte technische bekwaamheid De klankhomogenie zou met de ver sterking der mannenstemmen ze ker zijn gebaat. Ook in de ,,Messe" in G., een jeugd werk van Schubert, kwamen de genoem de kwaliteiten duidelijk tot uitdrukking. Aan de uitvoering van beide koorwer ken namen vier solisten deel t.w. Ger- maine Stordio, sopraan, Jeanne Bol-Tas. alt. Jan Waayer, tenor, en Jan van der Ree, bas, wier vocale prestaties met waardering dienen te worden genoemd. Geron opent jaarlijkse ton eel wed strij d en Op donderdag 16 december zal de ge reformeerde toneelgroep „Geron" de jaarlijkse toneelwedstrijden, georgani seerd door de Schiedamse Gemeenschap openen met de opvoering van „Een in specteur vraagt belet". Omdat „Geron" het vorig jaar titel houder van Schiedam werd in de toneel wedstrijd, opent het nu de nieuwe serie Het programma ziet er als volgt uit: 20 januari: „Utile Dulci", 24 febr.: „Bre- derode", 10 maart, Othello", 31 maart „Onyx". 14 april „Tot steun in de strijd" Op 29 april heeft de bekendmaking door de jury en de prijsuitreiking plaats. Het dameskoor „De Kleine Stem"- West had de moeilijke taak op zich ge nomen de „Messe a trois voix" van An- dré Caplet te vertolken. Deze mis voor drie stemmen a-capella, die oorspron kelijk voor klein knapenkoor is geschre ven is van zeer gecompliceerde contra- puntische en harmonische techniek, die bijzondere eisen stelt aan de vocale be kwaamheid der zangers. Het kleine dameskoor heeft onder de beproefde leiding van Leo Smit een al leszins respectabele vertolking van dit kerkelijke muziekwerk gegeven. Vooral de altgroep zong haar partij met een op vallende sonoriteit. Mijn enige bezwaar zou kunnen zijn, dat het koor er nog niet voldoende in is geslaagd de tussen- sterktegraden van klank te verwezenlij ken. De klank was af en toe te sterk en daardoor iets geforceerd. De begeleidingspartij bij Telemann en Schubert werd door Adri Slootmaker op de vleugel bekwaam, hoewel in Telemann te dominerend gespeeld. Bejaardenflat Hervormde Gemeente op hoogste punt Nu binnenkort het hoogste punt van de bejaardenflat der. Hervormde Gemeente van' Schiedam wordt bereikt, wórdt de gelegenheid geopend om zich voor deze huisvesting te laten inschrijven. De flat biedt plaats aan 130 alleenstaanden en 13 echtparen. Er blijkt thans reeds gro te belangstelling te bestaan. De inschrij vingen worden gedaan bij het kerkelijk bureau te Schiedam. Te Kethel woens dagmiddag 1 dec. van 2-4 uur in gebouw De Rank. Twee nieuwe kapelaans in St- Jan de Dopersparochie Tot kapelaan van de St. Jan de Do perparochie te Schiedam is benoemd pater C. A. Kuhlmann OP, thans kape laan in de Thorn asparochie te Amster dam-Zuid. Hij was tevoren o-m. vloot- aalmóezenier en bracht geruime tijd in Nieuw Guinea door. Voorts is in dezelf de parochie pater C. G. M. Ribberink O P tot kapelaan benoemd, thans verbon den aan de St. Jezeflserk te Alkmaar. feasor iiiijjli nam wan wm m m n 40% _g~iÉ' 15e jaargang no. 4 donderdag 25 november 1965 Jjfllft WP gP Sjf mf ^PjB Deze editie wordt huis aan huis bezorgd in Schiedam en 9 Ifirii W Vff HU TOB fix m Bi flH IR SR Combinaties met onze edities in Rotterdam, Vlaardingen, mJs JÊL^M PL MM W^41 V xötai.e oplage 220.000 EHHBf V9B ffiun onder accountantscontrole. Redactie Schiedam: Leo 't Hart, Burg. v. Haarenlaan 916, Telefoon 266900. WMkblud voor St'htCiiitni Aangesloten bij de Nederlandse Huis-aan-Huisblad Pers WESTBLAAK 25, ROTTERDAM TELEFOON 13.21.70 (5 lijnen) POSTGIRO 18344 ADVERTENTIES TOT WOENSDAG 12 UUR UITGAVE STICHTING „DE JEUGDHAVEN" JJat nu „De Olde Kotte" is ge opend, heeft de Schiedamse jeugd te danken aan het feit, dat de heer W. Westbroek indertijd zijn echtgenote heeft gevonden in een jeugdbijeenkomst. „Wij wisten zelf hoe fyn het kan zyn voor de jeugd om een eigen verzamelplaats te hebben, en zo zijn we er toe gekomen deze gele genheid in te richten," zo vertelde ons de heer Westbroek. De opening van het pand aan de Singel was allemaal echt in jeugd- styl. Het is waar, er werd een lint doorgeknipt zoals dat by vele grote gebeurtenissen geschiedt, maar voor de rest was het lekker rommelig. Zo wil de jeugd het nu eenmaal. Niemand minder dan „Koos de Kapper" viel de eer te beurt, „De Olde Kotte" te openen. Hij deed het op z'n eigen manier; hij rijmde er wat op los, zei dat de jongens en de meisjes „stuive lingen" werden geheten, doch het deed allemaal weinig terzake. Koos hield zich vast aan een paal waarop kunstig een paardekop van stro met oogkleppen was gemon teerd; waarom wist waarschijnlijk niemand, doch het deed het alle maal best. Het behoorde in elk geval bij het stuk boerderij dat de „Olde Kotte" voorstgit. Evenals de gezelligè banken én de paar stoe len: de heerlijk warme kachel en de toog, waarachter alleen maar koffie en niet-alcoholische dran ken worden verkocht. Op de muren en deuren staan wijze woorden en slagzinnen te lezen en er is een imitatie plavuizen-vloer. Maar het belangrijkste: het was er propvol en op het laatst moest de deur zelfs op do knip, anders werd het overvol. De jon gens en de meisjes; de „instuivelingen" volgens Koos, hadden elkaar hier gevon- Op de \em eigen dichterlijke wijze opende Koos de Kapper „De Olde Kotte". den en daar ging het maar om. „De meisjes en jongens slieren over dag en 's avonds maar zo'n beetje langs de straat. Ze willen niet thuis blijven zit ten, maar wat moeten ze dan?" vroeg het echtpaar Westbroek zich af. Jeugdtaveerne Nee, zij geven zich niet uit als jeugd leiders. maar beiden voelen zij voor de opgroeiende jeugd en hun problemen aan. Zo ontstond dan „De Olde Kotte". Er was eerst een bakkerij in het pand gevestigd. En nu is het door het echtpaar Westbroek met veel hulp van de jeugd in een jeugdtaveerne omgetoverd. Die is van 's morgens twaalf uur tot 's nachts twaalf uur voor de jeugd geo pend. Die kan er wat komen praten; een plaatje draaien middels de juke-box; koffie of limonade drinken en wat spe len doen. Dat wil zeggen; er zijn kaart spelen. damspelen en eigenlijk zou er nog meer moeten zijn. doch alles kan niet ineens. Er zitten al aardig wat kos ten in. De heer Westbroek (zeg maar Nejis) heeft vorige week een B-verlof gekre gen voor niet-alcoholische dranken. Hij moet nog even zien hoe het allemaal loopt; officieel sluit de taveerne om 12 uur, doch om een uur of tien is er niet veel meer te doen. Wie er komen; dat zijn dus zo gezegd de „tieners". Het moet er gezellig, maar rustig aan toe gaan; lawaaischoppers worden niet op prijs gesteld. Tevoren heeft het echt paar Westbroek met enkele ouders over leg gepleegd en velen vonden het uitste kend dat hun zoon of dochter er 's avonds een uurtje komt doorbrengen. De jongelui hadden er zelf plezier in vandaar ook dat zij bij het inrichten van ..De Ode Kotte" de behulpzame hand boden. En riu maar afwachten hoe alles zal gaan. Open Deurdienst in Grote Kerk De commissie voor het Open Deur- werk organiseert zondag 28 november een Open Deurdienst in de Grote Kerk te Schiedam. Aanvang 17 uur. In deze Open Deurdienst zal voorgaan ds. C. van der Steen. Het onderwerp voor deze dienst is „Hoe zal ik u ont vangen?" naar aanleidingvan Lukas 9—53. Aan deze dienst zal worden medege werkt door de christelijke muziekvereni ging „Harpe Davids". Wethouder Van Kinderen heeft bij de begrotingsbehandeling' een beschouwing gehouden omtrent de situatie met betrekking tot aardgas. De wethouder zei: Zoals in de raad van oktober is toegezegd trachten wij het S.R.O.G. tarief in te voeren, althans zoveel mogelijk te benaderen. Verschillende sprekers hebben hun twijfel uitgesproken over het voordeel, dat de gebruikers zelfs bij invoer van aardgas tegen S.R.O.G. tpjjeven zouden hebben. De studie is ntrg aan de gang. maar als voorbeelden en om de gedachten te bepalen is het volgende te vermelden: Degenen die het gas gebruiken uitslui tend voor huishoudelijk gedruik en het gemiddelde verbruik van 600 m3 stads- gas hebben, betalen thans plm. f 100,- per jaar en zullen bij S.R.O.G.-tarieven f 85,- per jaar gaan betalen. Degenen die naast 't huishoudelijk ver bruik éèn kamer gaan verwarmen zullen voor een gelijke verwarming met aard gas en het huishoudelijk verbruik in to taal een jaarlijks doordeel hebben van ongeveer f 90,-, zijnde de normale f 15,- voor het gemiddeld huishoudelijk ver bruik en f 75,- voor verwarming van één Aanschaffingskosten van kachels zijn hjerbij buiten beschouwing gelaten. Voor degenen die meer den een k' mer gaan verwarmen schuilt in het S.R.O.G.- t ,i'ief eveneens 'n voordeel afhankelijk van hetgeen zij gaan verwarmen. Degenen die op centrale verwarming overgaan (dus die thans nog geen centra le verwarming hebben) zullen bij toe passing van het S.R.O.G.-tarief zeer vermoedelijk voordelen genieten. Om dat de olieprijs, waartegen particulieren kunnen kopen, zeer wisselt, is een uit drukking in cijfers niet mogelijk. Dit soort gebruikers komt echter in het groot verbruiktarief en krijgt een extra voordeel boven de reeds genoemde f 15 ook voor hun huishoudelijk tarief. Voor degenen die reeds centrale ver warming hebben en thans met olie stoken is het voordeel niet te berekenen, omdat de olieprijs variabel is en de ombouw kosten van olie op aardgas niet zonder meer in haar algemeenheid te bereke nen zijn. Blokverwarming Bij de huidige olieprijzen en de thans geldende S.R.O.G.-prijzen blijft voor blokverwarming het stoken met huis brandolie voordeliger. Daarom worden door de S.R.O.G. met de Gasunie de prijzen voor dit soort verwarming nóg bestudeerd en tracht men tot een ver laging te komen. Boterletters steunen kerkbouiv aan de Mgr. Nolenslaan met olie. Zouden wij bij de huidige olieprijzen op aard gas overgaan, dan zouden voor de drie eerstgenoemde flats de prijzen per woning bijna f 30,- per jaar hoger komen te ligeen. 1 stookscizoan 19.' -19..." 1. Voor de flats aan de Mgr. Nolenslaan zou dit slechts f 7,50 per jaar hoger zijn. (siookseizoen 1964-1965). De conclusie die hieruit te trekken valt is, dat voor blokverwarming het al of niet aanwezig zijn van een voordeel af hankelijk is van de grootte van de blok ken en de eventuele verlaging van de S.R.O.G.-tarieven. Uit deze vergelijking blijkt tevens, dat mede van belang is bij blokverwarming, het aantal kamers dat centraal verwarmd wordt. Hoe meer kamers verwarmd worden, des te dich ter komt men bij een voordeel. Ook hier zijn eventuele ombouwkosten buiten be schouwing gelaten. Bij de blokverwarming in Kethel Groen oord zullen deze ombouwkosten een min der grote rol spelen dan bij de bovenge noemde flats, omdat hier bij de aanleg met de branders reeds rekening gehou den is op omschakeling op aardgas. De tanks zullen echter verloren ziin. Voor het gasbedrijf zelf blijft de om schakeling van bovengenoemde flats van belang. Vindt geen omschakeling op aardgas plaats dan stagneert de penetra tie en zou het niet omschakelen van de 4 bovengenoemde flats voor het bedrijf reeds een minder bruto winst van f 15500- geven. De financiële commissie voor de bouw plannen van de hervormde gemeente S"hiedam organiseert naast de lopende grote verloting waarvoor donderdag 2 december de prij.^, een televisietoestel, van de tweede serie van de verloting ten kantore van notaris Schaberg zal worden uitgeloot een boterletteractie. Deze actie die reeds jaren alleen door een wijkgemeente werd uitgevoerd is nu uitgebreid over de gehele stad- Boterlet ters, echte van goede kwaliteit zullen op zaterdag 4 december worden bezorgd bij een ieder die ze besteld. De prijs? f5,90 per stuk, voor een ech te boterletter! Bestellingen worden gaar ne ingewacht op onderstaande adressen: D. Kreft, Hoofdstraat 139a, tel. 267073. A. Korpel, Nieuwe Maasstraat 57b. W. v. d. Gaag, Vondellaan 13a, tel. 261687, F. v. d. Tauw, Veenlantstraat 1, tel. 263308, E. S v. d. Linden, Delflandseweg 5. tel. 266963. J. A. v. d. Peppel, Rotter- damsedijk 174c. tel. 267015, ds. J. G. Jansen, Fr. Haverschmidtlaan 60, tel. 269538, J. A v. d. Heuvel, Hogenbanweg 391, C. A. Ti. Klerk, Engelsestraat 47a, A. J. vpn Nieuwkoop. Grieksestraat 74fc, tel. 152006, J. J. SDlinter, Loeffstraat 29, P. van Leeuwen, Albardastraat .7 Op 4 december komt uw boterletter bij u thuis, of op het adres dat u opge.eft, indien uw bestelling uiterlijk vrijdag avond 26 november in het bezit is van één der bovenstaande adressen. Gymnasiasten Bond «;ing goed van start De Schiedamse gymnasiasten bond Non Semper Arcum Tendit Apollo, is dit jaar goed van start gegaan. Reeds vele activiteiten zijn dan ook tot een goed einde gebracht in het hondsjaar 1965/1966 van de S.G.B. Daar was aller eerst een zeer geslaagde contactavond, voorts een ping-pong avond en afgelopen zaterdag werd voor de eerste- en twee de klassers een geanimeerde spaghetti avond gehouden. Op woensdag 1 december is de Sinter klaasavond van de S.G.B. in gebouw Ti- voli. Na het optreden van de Goedheilig man is er een bal. met muzikale verzor ging door de bekende beatgroep The Triffids. Tijdens het bal zijn introducé's welkom na tienen voor één gulden als entree. De debating-club Disputando Discimus beleefde haar officiële heroprichting op 18 november. De sport-commissie heeft reeds verschillende sportwedstrijden ge organiseerd, terwijl zij druk bezig is met de voorbereiding van het grote sport- tournooi op 7 januari 1966. De foto-club organiseert een aantrek kelijke fotowedstrijd voor haar leden en de redactie van Kratér, het schoolblad van de S.G.B., zal na een serie techni sche moeilijkheden overwonnen te heb ben zeer binnenkort met een nieuw nummer uitkomen. Tot hoofd-redacteur van dit jaar is benoemd Ronald de Leeuw. Al met al kan het bestuur van de S.G.B. terugzien op een geslaagde start. Omtrent het sporttournooi op 7 janu ari kan nog worden medegedeeld, dat dit o.m. volleybal, tafeltennis en scha ken omvat. Des avonds vindt in Musis Sacrum het winterbal plaats, waarin de nog jonge cabaretgroep „In den twijfe laar" zal. optreden. Er kan voorts nog worden medege deeld, dat de S.G.B. in overleg is ge treden met de H.B.S. vereniging Onder Ons om tot nauwer samenwerking te Het gaat bij stukjes en beetjes, de afbraak van het blok woningen tussen de StationsdwarsstraatStationsstraat en Overschiesestraat. Wanneer enkele woningen zijn ontruimd, gaat de slo per aan het werk. Maar nu is het dan bijna gebeurd: de laatste huizen zijn aan het verdwijnen. Er zal hier een parkeerterrein worden aangelegd. Dan komen het station, het nieuwe kanto ren-flatgebouw en de Horvathbrug meer open te liggen. Het flatgebouw, dat negen verdiepingen telt. nadert zijn voltooiing. Het wordt in maart '66 opgeleverd.

De Havenloods | 1965 | | pagina 1