Raadslid Sonneveld trekt van leer tegen criticasters VIEUX Ambtenarensalarissen van driehonderd jaar geleden Een miljoen meer door verhoging belasting GEMEENTERAAD BEHANDELDE BEGROTING PUNTEN UIT DE RAAD VRIJMOED COLLEGE ANTWOORDDE OP VRAGEN Straatbelasting moet omhoog Stand woningbouw bevredigend DE HAVENLOODS DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 Do heer A. Sonneveld (Prot. Schiedam) is tijdens het begro- tingsdebat van leer getrokken tegen de defaitisten die alle kwaads en weinig goeds van hun woonplaats weten te zeggen. „En hebben we hier geen pracht van 'n Beatrix-park; een mooi zwembad in Groenoord; een sporthal om trots op te zijn?", aldus de heer Sonneveld die het tijd achtte om die negatieve houding van vele Schiedamse ingezetenen eens te doen wjjzigen. Weliswaar worden ons vele financiële beperkingen opgelegd zo stelde hij. Maar in dat opzicht bleef het volgens hem ge lijk, of men nu door de Oranje Leeuw, de Zwarte Kat of de Rode Hond werd gebeten De algemene beschouwingen, wisselden sterk van kleur, zij het dan niet van politieke kleur. Doch waar bijvoorbeeld drs. Simons (P.v.d.A.) ziich meer hield aan de grote lijnen, betrokken andere sprekers, zoals de heer Schueler (KVP) en Sonneveld de plaatse lijke feiten in hun beschouwingen- Er werd ook een aantal nieuwe suggesties gedaan, zoals door drs. Houtman om over te gaan tot aan leg van een kunstijsbaan en een soort proef-kampeerterrein. En de heer Sonneveld opperde, een park in te richten als verkeerstuin, zij het dan ook van provisorische aard. sprak dan drs- Simons, die oordeel was, dat bij de regering «hans meer begrip heerst voor de finam £™P°+ e waarin de gemeenten zijn kranen te verkeren. Hij meende, dat door de voorgestelde nieuwe regelingen gemeente er goed aan teneinde SïÜJrf s*at!?Ven te ontwikkelen, pede bierdoor aandrang op de regering te kunnen uitoefenen. simons adviseerde na te gaan welke taken de RIjnmondraad zou kiin- n a lei 4 te een on<lerzoek naar de mogelijkheden inzake concentra- "*Ian gemeentediensten. Hij bepleitte voorts een streven naar ruimer en voor al duidelijker voorlichting aan de burge- ";>?nitrent "ken de gemeentebegroting rakende, zulks ook naar voorbeeld van de Rotterdamse beleidsnota. De raads leden ontvangen per jaar plm. 1750 vel len „informatie" en dat zou ook wel iets eenvoudiger kunnen, meende spre kerHij verzocht wegen te zoeken naar groter efficiency in de gemeentedien sten en constateerde, dat de bedrijfseco nomische dienst nog niet snel op gang Industrievestiging Drs Simons vroeg verder aandacht voor industrievestiging en sanerings plannen. Schiedam bezit voor de indus trie aantrekkelijke complexen, doch de 51 ha, die nog beschikbaar zijn, zullen met voorzichtigheid aangewend moeten worden, ook ten dienste van door sane ring te verplaatsen bedrijven. Mr. J. B. Schueler (KVP) stelde zich de vraag of de wijze van begrotingsbe handeling wel de juiste is en verzocht deze zaak in studie te nemen. Noodge dwongen zal de fractie met deze begro ting akkoord gaan, gezien de financiële moeilijkheden, zo merkte hij op. Spreker verzocht voorrang voor woning en schoolbouw. Zijn fractie maakt zich zorgen over de sanering, ook omdat de burgerij onvoldoende bij de plannen wordt betrokken. Instellen van bouw teams kon mr. Schueler toejuichen, om dat hierdoor de woningbouw wordt ver sneld. Het is de vraag of we bij de saneringsplannen niet achter lopen, zo stelde hij. De restauratie en verbouwing van het museum heeft de instemming van de fractie, doch zal dit het einde van de plannen betekenen, of heeft men plannen bijv. ten aanzien van het binnenplein. Wat het verkeer betreft, vreesde de heer Schueler dat dit de gemeente zal overwinnen inplaats van andersom. Voor al nu Schiedam straks ook de verkeers regelingen krijgt voor de Benelux-tunnel is het noodzakelijk zich hierop voor te bereiden. Voorlichting De heer Sonneveld bepleitte eveneens betere voorlichting en een beter con tact met de burgerij. Aandacht vroeg spreker voor parkeerproblemen, bijzon der ook voor vrachtauto's en caravans. De achterstand in onderhoud van stra ten enz. tot een bedrag van f 2'/i miljoen 0 Bij de behandeling der gemeen tebegroting 1966 voor Schiedam, konden de volgende punten wor den geconstateerd. 0 Wethouder H. Sabel zal na 17 maal begrotingsbehandeling, zijn taak als wethouder gaan neer leggen. Wethouder W. van Schooneveld met een gelijk aan tal op zijn naam, volgt daarin zijn collega nog niet. 0 Wethouder van Bochove sprak een uur, zijn collega Sabel tien minuten, wethouder van Kinde ren een half uur en wethouder Schooneveld een kwartier. 0 Het betaalde voetbal heeft (vol gens wethouder van Bochove) in Schiedam de boot gemist. 9 Getracht zal worden in Schiedam een kunstijsbaan te krijgen. 0 Verhogen van belasting (miljoen meer) staat voor de deur. 0 Situatie in woonwagenkamp is niet gelukkig, geeft de wethou- 0 Met de woningbouw staat het er in Schiedam niet slecht voor. 0 Aardgas is te duur voor wijkver- warniing, voor particulieren mo gelijk iets goedkoper. 9 In het Schiedamse Museum komt geen koffiekelder. De heer Schueler. aan werken, noemde de heer Sonneveld verontrustend. Hij vroeg een lijst van urgente werken op te stellen. Voorzover thans valt te bezien, zal voor particulieren het aardgas geen fi nancieel voordeel met zich brengen. Zo als reeds tevoren was gezegd, belandt de winst voor een belangrijk deel bij het rijk. In de gemeentelijke financiën constateerde spreker, dat Schiedam wei de tering naar de nering zet, doch daar door veel werken moet uitstellen. Drs. J. Houtman (WD) vreesde, dat het aardgas in financieel opzicht geen zegen wordt voor de gemeente en wees er voorts op de tekorten der bedrijven. Hij stelde de vraag of het niet wense lijk is een speciale wethouders porte feuille in te stellen voor onderwijs, cul tuur-, sport- en jeugdzaken. Ook de heer Houtman behandelde de verkeersvraag- stukken en vroeg of het niet gewenst is zich thans reeds te beraden, waar het nieuwe hoofdbureau van politie zou moe ten komen. Hij zou dit met de brand weerkazerne willen combineren. Het huidige hoofdbureau is niet centraal ge legen. Zou het niet mogelijk zijn in Schie dam een kunstijsbaan in te richten, waaraan behoefte blijkt te bestaan. Ex ploitatie achtte spreker wel mogelijk. Drs. Houtman vroeg ook of het moge lijk is in Schiedam een proef-kampeer terrein iri te richten, y/aar gedurende het weekeinde tenten opgesteld kunnen worden. Bij de burgerij heerst verontwaardi ging, dat de Burgemeester van Haaren- laan in zijn geheel ineens is afgesloten; rrviir^f nioi \X70amm ATI ftflV Wflflr- geen behoefte leeg. We hebben hier juist behoefte woningwetwoningen. De heer Colle pleit te er voor dat de dienst van Sociale Za ken aan de plm. 100 bejaarden warme maaltijden zal verstrekken, die zij nu vaak moeten missen. De gemeente-archivaris van Schie dam, de heer G. van der Feijst heeft eens nagegaan welke func tionarissen de stad Schiedam in 1665 in haar dienst had en wat hun salarissen waren. Het blijkt dat deze laatste toch wel aanzienlijk verschiller van die, welke de gemeenteraad zo juist in de begroting 1966 heeft goedge keurd. De heer Van der Feijst heeft de rekening van 1665 van de toenmalige „thesoriër-ordinaris" oftewel gemeente-ontvanger on derzocht en kwam tot het volgend resultaat beginnend bij de „the- sorier-ordinaris" zelve: „betaelt den thesorier voor sijn sala ris van het Thesaurier amt de somme van hondert ende vijftich gulden, betaelt aen d'heer Fabrijcq ofte have- meester Huijbrecht van der Vecht, de somme van vijftich gulden voor sijn jaerlijckse wedde. betaelt aen Mr. Cornells van der Dusse de somme van hondert ende vijftich gul den, voor sijn jaerlijckse wedde van het Secretaris Ampt ende het houden voor een clercq. betaêlt aen den selven de somme van twintich gulden, voor paier, francijn. pennen ende andere behouften tot de Secretarii. betaelt aen den selven vier gulden voor het schrijven van de Thesauriers Blaf fers. (register, waarin de te verwachten inkomsten en uitgaven werden aangete kend). In de tweede avond waarin de gemeenteraad van Schiedam de begroting voor 1966 besprak, was het woord aan het college van Burgemeester en Wethouders, om de vragen en opmerkingen die tijdens de algemene beschouwingen waren gemaakt, te beantwoorden. Het was eerst wethouder mr. P. van Bochoven, 'die o.m. de portefeuille der financiën in handen heeft, en daaromtrent een en ander vertelde. De wethouder begon met te erkennen, dat ook het college nu niet helemaal voldaan is over alle diensten en bedrijven en dat er gestreefd wordt naar verbeteringen. Dat is mede de taak van de directeur der Bedrijfs Economische Dienst, die evenwel voorzichtig en in overleg te werk wil gaan. Het is gewenst, dat alles In goede samenwerking wordt gedaan, om blijvende resultaten te verkrijgen, want medewerking van de ambtenaren is in deze noodzakelijk. begrijpt niet waarom en ook waar om het werk niet in gedeelten wordt uit gevoerd. Het is te betreuren, dat tevo ren geen duidelijke informatie daarom trent aan het publiek is gegeven. De heer B. E. Colle (Comm) die de algemene beschouwingen afsloot, opper de om deze eens in andere volgorde te houden, door niet de grootste fractie (PvdA) het eerst aan het woord te la ten, doch de kleinste; die van spreker. ,,Maar misschien is het na de gebeur tenissen rond de brief van dr. Neder- horst, bij de volgende verkiezingen wel anders", opperde de heer Colle. Hij constateerde dat Schiedam met een reëel tekort van ƒ700.000 moet werken plus 2'/. miljoen achterstand bij bestra ting enz. Het is ook helemaal nog niet zeker dat straks bij het aardgas goed kopere tarieven zullen gaan gelden. Volgens spreker zal het nog wel tien jaren duren voordat bij het huidige tem po van 3500 woningen in de goedkope sector, op de woningen zal zijn ingelo- woningen in De wethouder besprak het probleem der verwerking van het huisvuil, hetgeen zo mogelijk in samenwerking met de Rijnmondraad dient te worden opgelost. Het verwerken tot compost is -niet zo gemakkelijk meer, omdat wel 50 procent van het huisvuil daartoe niet geschikt is. Naar aanleiding van opmerkingen om trent het betaalde voetbal herinnerde de wethouder er aan, dat zowel de burge meester als hijzelf reeds herhaalde ma len daarop de aandacht heeft gevestigd. Het ziet er evenwel naar uit. dat Schie dam in deze de boot gemist heeft en op 15 december vindt een bespreking plaats met SBLO, enkele raadsleden en vertegenwoordigers der burgerij met de KNVB, omtrent het betaalde voetbal in Schiedam. Ook het gemeentebestuur ziet graag een kunstijsbaan in Schiedam en dezer dagen vindt hieromtrent een be spreking plaats met een studiecommis sie, mede door andere gemeenten inge steld. Inderdaad is een reservefonds van f436.000 voor de begroting onbevredi gend. Het college heeft onlangs deze zaak met enkele leden van Ged. Staten besproken en hierbij is te verstaan gege ven, dat in Schiedam het aantal opcen ten op de straatbelasting nog dient te worden verhoogd; de reinigingsrechten eveneens, waardoor zodoende nog bijna een miljoen gulden aan extra inkomen zou zijn te verkrijgen „Het is goed, dat de Schiedamse bur gerij aan de gedachte went, dat een en ander binnen enkele jaren zal moeten gebeuren", cldus de wethouder. Hij con stateerde, dat het bestedingsgemiddelde in Schiedam iets hoger ligt dan in Ne derland. De nieuwe regelingen der regering be loven wel iets wat betreft hogere uitke ringen uit 't Gem.fonds, doch spreker becijferde, dat er anderzijds weer gel den worden ontnomen en hij gaf toe, dat de financiële polsstok van Schiedam ontoereikend is. Het voeren van het financiële beleid is bij de huidige situatie onzeker te nemen. „Maar we hebben een nieuwe burge meester ,die lacht tegen de moeilijk heden, veel Initiatieven ontwikelt en mogelijk een nieuwe koers wil inzet ten, om zoveel mogelijk voor Schiedam te bereiken', aldus mr. Van Bochoven. Als opsomming van hetgeen aan kapi taalsuitgaven te wachten staat releveer de hij de werken voor opheffing der Pol dervaart, bouw van een reeks gemalen, bouw brandweerkazerne, van het zie kenhuis, verplaatsing reinigingsdienst, bouw bejaardentehuis, ombouw aardgas, wegenaanleg voor Benelux-tunnel, de vuilverbranding, het zijn zoveel objec ten, die gerealiseerd dienen te worden in het ambitieuze programma voor Schie dam. Spreker zegde toe om in het a.s. voorjaar, wanneer meer concrete infor maties zijn verkregen, een opstelling van werken te geven welke prioriteit be hoeven. Wethouder voor Onderwijs, Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer H. Sabel begon met te constateren, dat dit voor de zeventiende maal is dat hij de Schiedamse gemeentebegroting helpt behandelen. „En dit zal de laatste maal zijn, zo kondigde hij aan. De wethouder zag niet veel heil in openstellen van schoolpleinen voor de jeugd na school tijd, gezien de vernielingen die worden aangericht. Er zijn nog plannen om hier en daar speelpleinen aan te leggen, doch de financiële staan dit nog in de weg. kening worden gehouden met de nieuwe wet, waarbij regionale kampen worden ingericht. Het is niet waarschijnlijk, dat daarvoor het Schiedamse kamp zal wor den aangewezen, omdat dit niet kan wórden uitgebreid en ook ongunstig is gelegen. Er zal nader overleg noodzake lijk zijn op dat punt. Inrichten van een oefenterrein voor verkeersles.'-en van de jeugd heeft wel de instemming van de wethouder, doch de jeugd moet dan door een deel der stad en dat. heeft ook bezwaren. Het zal met de Commissaris van politie worden besproken. «•4* Woningbouw De wethouder voor woningdienst, tech nische bedrijven en culturele zaken, mr. M. J. M van Kinderen kon de goede mededeling doen, dat in het afgelopen jaar zijn opgeleverd, of reeds vergunnin gen verstrekt voor de bouw van 3556 wo ningen, waarmee het hele beschikbare contingent voor dit jaar is benut. Er blijkt weinig interesse te bestaan voor de bouw van premiewoningen en ge tracht zal worden, die te ruilen voor woningwetwoningen, hoewel zulks niet eenvoudig zal zijn, want iedere gemeen te zit met dat probleem. De stand der woningbouw in Schiedam is ook voor 1966 niet onbevredigend. Wat de restauratie van het Museum betreft; het interieur zal nog dit jaar gereed komen, waarna het binnenplein onderhanden moet worden genomen. Het Museum zal gedurende plm. twee maan den gesloten moeten worden. De expo sities zullen zich richten op de heden daagse kunst. „Als we over willen gaan op oude meesters, worden we een slech te doublure van onze omgeving", aldus de wethouder. Het inrichten van een koffiekelder, als door drs. Houtman ge vraagd, had niet de instemming van de heer Van Kinderen. Of het mogelijk is in de omgeving van het Zakkendragers huisje iets voor de Schiedamse kunste naars te vinden, zal worden onderzocht, hoewel de kosten een bezwaar zullen zijn. Begin volgend jaar zal de Cultuur-Nota verschijnen. Onderhoud straten De wethouder voor Gemeentewerken en Grondbedrijf, de heer W. van Schoo neveld deelde mee, dat spoedig het rap port over de sanering van de binnenstad zal verschijnen en aan de raad zal wor den toegezonden. Daarover kon nu dus nog niets gezegd worden. Er wordt nog steeds studie gemaakt van de problemen in dit verband. Een plan voor Kethel- oost is uitgewerkt, nu nog volgen Spa- land en Woudhoek. Omdat er zo weinig stratenmakers beschikbaar zijn, wordt nagegaan, welke straten en wegen voor asfaltering in aanmerking komen. Er is in onderhoud van wegen een achterstand van ruim twee miljoen aan werken, doch de wethouder wees erop, dat terwijl in 1954 Schiedam rond een miljoen m2 straten had, dit thans 1.660.000 m2 be draagt door de uitbreidingen. Een pro bleem is ook, dat de straten voor de aan leg van aardgasleidingen enz. moeten worden opgebroken. Proefkamperen in het Beatrixpark geschiedt reeds, hoewel dit in feite ongewenst is. De afsluiting van de Burg. van Haarleralaan als ge heel was noodzakelijk om het werk te kunnen bespoedigen. Spreker deelde mee dat indien alles volgens de plannen ver loopt, nog dit jaar het Plein 1940-45 weer voor het verkeer kan worden ge opend en de moeilijkheden voor het ver keer over de Singel, kunnen worden op geheven. Drs. Houtman. worden begonnen met bouw van een werkgedeelte van het stadhuis. De par keersituatie is in Schiedam niet zo nij pend als elders, hoewel het langpa.keren door vrachtwagens enz. dient te worden geregeld. De bouw van het nieuwe zieken huis zal naar raming nog plm. 30 miljoen gulden vorderen. betaelt aen de Boodens deser steden met hun drien over haer jaerlijckse wed de de somme van ses ende tsestich gul den. betaelt aen Mr. Johan Walbeecq de som me van twaelff gulden, voor sijn jaer lijckse wedde als Advocaet. betaelt aen de Procureur Cornelis Vinck de somme van ses gulden voor sijn jaerlijckse wedde als procureur, betaelt aen Mr. Samuel van Boshuijsen de somme van ses ende dertich gulden, als Stadts Chirurgijn, betaelt aen de doctoirs Pieter Angillis ende Johan Sismus te seamen de som me Van tnegentich gulden voor dat sij elcks een halff jaer dese stadt gedient hebben als doctoor. betaelt aen de weduwe van Andreas Le- beau Fransche Schoolmeester een jaer- lijkckse recognitie tot hondert ende twintich gulden. betaelt aen Pieter Jacobsz. van der Poth de somme van hondert ende twintich gulden voor het beijeren ende stellen van het uijrwerek deser stede, betaelt aen den selven de somme van vier gulden, voor het opsetten van der Clock. betaelt aen den selven de somme van ses gulden voor het uijrwerek int Gast- huijs waer te nemen, betaelt aen Andries Reijniertsz. de som me van drie ende dertich gulden voor het luijden van de Wachtclock. betaelt aen Cornelis Pieter Tijssz. stadts kareman de somme van hondert vijff ende twintich gulden, de ses ordinaris Nachtwaeckers met da Clap betaelt de somme van tsestich gul den voor een heel jaer. betaelt de Graeffmaecker de somme van twaelff stuvers voor de jaerlijckse marc- ten in te luijen. betaelt aen Maertge Jans vroetvrouwe de somme van ses ende dertich gulden over een geheel jaer. betaelt aen Itgen Jans de Hoij, vroet- vrouw de somme van ses ende dertich gulden voor een geheel jaer. betaelt aen Sheeren dienaers elcks vier ende twintich gulden voor een ge heel jaer. betaelt .aen Hendrick Gleijnsz. pootier van de Vlaerdinse poort de somme van vier ende twintich gulden voor een heel ïetaelt aen Claes Louwerisz. poortier van de Rotterdamsche poort de somme van sestien gulden voor een heel jaer. betaelt aen Barent Arentsz. poortier (van de Overschiese poort) de somme van achtien gulden voor een geheel jaer. betaelt aen Lijsbeth Cornelisdr. de som- ihe van twintich gulden voor een jaer waernemens van de groene brugge, betaelt aen de dochter van Isbrant \rij- ensz. Ridder de somme van twaelff gul- de Roo betaelt aen Heijltge Cornelisdr. de som me van acht gulden voor het waerne- men van de Roo Schiebrugge. betaelt aen Jan Cornelisz Peeckstock de somme van hondert ende vier ende veertich gulden voor het waernemen van de Speuije voor een geheel jaer. betaelt aen Lourens van der Wiel Stadts drucker, over sijn jaerlijckse wedde XVIII gulden. (18 gulden) betaelt aen Lodewijck Davitsz. over een jaer waernemens van de Stadts swa- nen XIIH gulden VIH st. IIII penn.(14 gulden, 8 stuivers en 4 penningen) betaelt Henrick LaRosa als Commissa ris van de Marctschuijt op Delft ende Rotterdam, over sijn jaerlijckse wedde XII gulden. (12 gulden) Daarenboven heeft hij nog betaald aan de vroedvrouw Maertge Jans 12 gulden, waarmee haar totale loon geko men is op 48 gulden; en aan de vroedvrouw Yda Jans even- 12 gulden, wat haar loon ook op merman ontbreekt op dit lijstje. Dit komt, omdat hij geen vast salaris ont ving, doch iedere maand een rekening van de door hem verrichte werkzaam heden bij de ontvanger indiende. Al met al zal het duidelijk zijn, dat 300 jaar geleden het ambtelijk apparaat heel wat geringer in omvang was dan tegenwoordig. De heer Colle. Speelplaatsen Teken te kostbaar. Er moet nl. i Het stadhuis Wanneer de Schiedamse gemeenteraad de gemeentebegroting 1966 zal hebben vastgesteld, dan betekent dat allerminst, dat daarmee de begroting ook in deze vorm doorgang zal vinden. Dit is wel duidelijk te verstaan gegeven door de wethouder van financiën, mr. P. van Bochoven die mededeelde, dat naar het oordel van Ged. Staten door verhogen van opcenten op de straatbelasting en reinigingsrechten, nog een miljoen gul den kan worden gevonden. Dit feit kwam ook dinsdagavond bij de voortgezette behandeling der begro ting herhaaldelijk in het geding. Bij de replieken vond ook drs. J. H. Simons (P.v.d.A.) het niet zo gelukkig, dat met een bedrag van plm. een miljoen uit de saldi-reserve de begroting sluitend moet worden gemaakt. Hij wees eveneens op de grote kapitaalsuitgaven, welk in dit jaar f 20 miljoen bedragen. Spreker was er erkentelijk voor, dat het mogelijk is gebleken het woningbouwcontingent 1965 te realiseren. Hij waardeerde het ook, dat B. en W. actief willen staan t.o. de Rijnmondraad. „We moeten ook onze problemen daar bespreken", zo meende hij. Drs. Simons achtte het gewenst de bevolking van Kethel op de hoogte te stellen van het resultaat van het sociaal- economisch onderzoek dat heeft plaats gehad, zodat men weet welke plannen er voor dit stadsgedeelte bestaan, al zijn wijzigingen nog mogelijk. Voor een versnelde sanering van de binnenstad bepleitte drs. Simons ook aankoop van benodigde gronden. ,,Er dient rekening te worden gehouden met verplaatsing van de industrie, ook als werkgelegenheid voor de burgerij", merkte hij op. Mr. J. B. Schueler (KVP) zei. dat hij met genoegen had kennis genomen van de plannen inzake aanleg van speelveld jes voor de jeugd. De situatie in het woonwagenkamp laat veel te wensen over en als niet op korte termijn een be slissing kan worden genomen omtrent een in te richten regionaal kamp, zou provisorische verbetering noodzakelijk zijn. Het SROG-tarief voor aardgas vond mr. Schueler niet zo ongunstig, als de wethouder het had doen voorkomen. De burgemeester gaf ten slotte een uitvoerige uiteenzetting omtrent de al oude raadhuisbouwplannen en deelde mee, dat getracht wordt die te koppelen Verontrust De heer A. Sonneveld (Prot. Schie dam) was verontrust door de medede ling van de wethouder, dat Sfhiedarn gedurende 10 jaar 1,5 miljoen gulden zou moeten uitgeven om de achterstand in onderhoud van straten en pleinen in te lopen. Hij vroeg, geen middel onbe proefd te laten om bij de autoriteiten aandacht te vragen voor de financiële moeilijkheden van Schiedam. Weinig op timistisch was spreker over de moge lijkheden van het aardgas in financiële Hij stelde de vraag, of het voor de ge meente in dat opzicht nog wel aantrekke lijk is, het gas te distribueren. Tenslotte verheugde hij er zich over, dat de burge meester heeft toegezegd, dat in het ver volg de uitgaande dienstbrieven in wat vriendelijker stijl gesteld zjullen worden en dankte de raadsvoorzitter hiervoor: „met grote genegenheid en welgemeen de hoogachting". Drs. J. Houtman (WD) vreesde dat een toekomstige belastingverhoging wel het lot zal zijn. Hij brak een lans om in de kelder van het Stedelijk Museum een koffiekamer in te richten. Tenslotte constateerde ook de heer B. E. Collé (Comm.) dat blijkens de uiteen zetting van de wethouder, Schiedam er financieel niet zo best voor staat. Hij sprak evenals andere raasleden had den gedaan waarderende woorden aan het adres van wethouder H. Sabel die te kennen heeft gegeven na 17 jaar het wethouderschap te zullen neerleggen. De raad heeft voorts nog een aantal agendapuntral behandeld, waarna woens dagavond de slotbehandeling der begro ting zal plaats hebben. Zo heeft men f 37.948 gevoteerd voor restauratie van het orgel in het Museum en f 71.000 voor inrichting van de gerestaureerde linker vleugel van het gebouw. Boerderij „Landvleugel" in Groenoord zal worden verbouwd tot gemeenschapsruimte voor jeugdrecreatie en vergadergelegenheid, waarvoor een krediet van f 154.000 werd verleend. Voor de stichting Bèj aardente huis door Humanistische Huisvesting werd een lening van f 800.000 gegaran deerd. In verband met St. Nicolaas en Kerst tijd, zullen in Schiedam 11 koopavonden worden gehouden, waarbij de winkels tot 's avonds 9 uur geopend zullen zijn. Dit zal zijn van maandagavond 29 nov. af tot en met zaterdag 4 dec. Vervolgens van maandag 20 dec. tot en met donder dag 23 dec. Ook vrijdag, 31 dec. zullen de winkels tot 9 uur geopend zijn. De och tend- en middagsluitingen vervallen in de weken van 29 nov. - 4 dec.; 20 dec. - 25 dec. en op 27 dec. 11

De Havenloods | 1965 | | pagina 4