Trouwen in andermans kleren; een Rotterdamse Reclame Raad mogelijkheid die velen benutten 'in in dienst van Unesco S. GASTELAARS JDS DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 1 1VT T\fau, dag juffrouw, tot de acht en, twintigste". Met een gelukkige glimlach op het gezicht, verlaten een meisje en een jongeman „Het Bruidshuis", dat in Schiedam aan het Rubensplein is gevestigd. Hij torst een mooi koffertje en daar zit nu alles in, dat op de zeven en twintigste hen beiden in een chic bruidspaar zal omtoveren. Trouwen in een andermans (-vrouws) kleren is niet alleen een vereen voudiging van het „probleem", doch ook uitermate economisch. En, wat is er eigenlijk tegen in te brengen, anders dan mogelijke gevoelsargu menten Er mag worden gesteld, dat ongeveer tachtig procent van het aantal bruids paren gebruik maakt van de gelegen heid, om de kledij voor éèn dag te hu- heid, c "Het blijft trouwens niet tot het bruids paar beperkt, want ook ouders, getuigen en andere leden van een bruidsstoet la ten zich vaak aankleden door een ver huurbedrijf. In lang vervlogen tijden werd er ver voor de huwelijksdag op gerekend, dat er een „trouwpak" moest komen. Dat was voor de buidegom aanvanke lijk de „kleedjas", die in later jaren vervangen werd door het jacquet- Voor de bruid gold een mantelpakje, of een zwarte japon. Toen kwamen geleidelijk de witte bruids japonnen, met of zonder sluier, met of zander kroontje, in tule of in satijn, al naarmate de mode het wilde. "'elk bruidje zou op haar trouwdag wit de mode willen zijn? Voor de heren was en is er altijd wei nig of geen variatie; er mag een tijd Van het bruine jacquet zijn geweest; van de hoge hoed of de „topper", maar schokkende gebeurtenissen vonden en vinden op het terrein van de herenmo- de niet plaats. Alle glans gaat nu eenmaal van de bruid uit, die de show op iedere trouw dag steelt. De bruidsjapon In bijna alle gevallen waarin een bruidspaar in „ceremonieel" tenue trouwt, heeft de man zijn jacquet ge buurd. Het komt tegenwoordig zeer zel den voor, dat hij er een koopt. Vroeger liep de man nog vele jaren bij officiële gelegenheden in zijn trouwpak rond. Wat de vrouwen betreft: er zijn er na tuurlijk nog heel wat, die er niet over zouden piekeren om een trouwjapon te huren. Die kopen ze liever of maken hem zelf, want per slot van rekening trouw je maar eenmaal als het goed is. Trouwens met een beetje handigheid Valt er altijd nog wel een leuk jurkje van te maken of is hij te gebruiken om de wieg voor de eerste baby mee te bekleden. Maar hoe dan ook, tegen woordig nemen veel bruidsparen het on tegenzeglijk economische besluit hun trouwkledij te huren. Bij het Bruidshuis aan het Rubens plein komen dus iedere dag heel wat toekomstige bruidsparen de kleding voor hun grote dag uitzoeken. {Casten vol bruidstoiletten in vele mo dellen en van allerlei stoffen zijn er aanwezig. Voor de heren zijn er rekken met jao- quets, rokcostuums, smokings. Uiteraard moet er ook een ruime va riatie van maten zijn. Niet iedere bruidegom bezit hetzelfde figuur. Het is allemaal de zorg voor mejuffrouw Suze Weber, om deze Schiedamse bruids paren in de kleren te helpen. „Reuze leuk werk", zegt ze er van. „Telkens leef je weer mee met die stel letjes, die zo opgetogen in het vooruit zicht van hun trouwdag, hier hun keus komen maken Nu ja, het gaat niet altijd even leuk en De heren kunnen het Suze Weber nogal eens lastig maken. Om van de dames maar te zwijgen „Dan komen ze soms de zaak binnen en kondigen aan:„Ik beslist geen jac quet," verhaalt mejuffrouw Weber, doch zij laat er meteen lachend op volgen „En dan gaan ze toch met een jacquet de deur uit." Hoe ze 'em dat levert is hêêr geheim. En ook dat van de bruid. Welke bruidegom zou voor zijn bruid niet bezwijken Goed dan, het komt met het jacquet en de heren meestal wel in orde. Maar een bruid is niet zo een, twee, drie „op getuigd". „Soms kost het wel een uur of twee voor alles voor elkaar is," verklaart mejuffrouw Weber. Wat moeilijker wordt het dikwijls, wan neer de moeder van de bruid met haar dochter mee komt. Ze komt uiteraard in het goede raden, doch ze brengt vaak ook zware conflicten mee, is het niet met de bruid dan is het met de bruide- Per slot van rekening zijn zij het die trouwen. Doch, we stippen dit „probleem" slechts even aan om duidelijk te maken, dat van Suze Weber dikwijls veel tact en overleg wordt gevraagd. Uiteindelijk heeft ze er zelf ook belang bij om bruid en bruidegom er zo voor delig mogelijk uit te laten zien op hun trouwdag. Niemand zal kunnen ontkennen, dat ze op dat terrein wel eiiige ervaring heeft opgedaan in de loop der jaren, waarin ze reeds heel wat bruidsparen in „haar" kleding de trappen van het stadhuis zag bestijgen. Nu is het Schiedamse Bruidshuis een filiaal van het Rotterdamse Bruidshuis aan de Pleinweg en aan de Westkruis kade. Het is mevrouw C. M. Volk die het be heer over dit alles voert IN een aantal Rotterdamse dag- en wekkbladen verschijnen regelmatig grote advertenties, waarvoor als blikvanger een foto is gebruikt, die ergens in Afrika is gemaakt. Het zijn advertenties ten behoeve van de Unesco, waarin gevraagd wordt het Unesca Centrum Nederland te steunen In zijn hulp aan de ontwikkelingslanden. Deze advertenties worden aangeboden door de Rotterdamse Reclame Raad, die daartoe in staat wordt gesteld door een aantal adverteerders, bladen, reclamebureaus en aanverwante bedrijven. Trouwens, het „Bruidshuis" is haar schepping- Hoe ze daar zo toe kwam „Eigenlijk heel onschuldig", vertelt ze Het is ongeveer 20 jaar geleden, dat ze een heel mooie avondjapon had gemaakt. „Het zou me wel vijftien gulden waard zijn, als ik die een avondje mocht dra gen,,' sprak een kennis. Dat bracht mevrouw Volk op een idee. Resultaat: nu drie grote zaken op het gebied van verhuur van gelegenheids kleding. Slechts enkele malen In haar atelier werkt een' hele staf meisjes om voortdurend nieuwe bruids japonnen te maken, volgens de laatste mode. Bovendien worden de japonnen slechts enkele malen gedragen. Er gebeurt ook wel eens iets mee- Als het een vlekje is van een ongevaarlijke consumptie, dan brengt het stomen een oplossing, doch anders gaat de hele ja pon uit de circulatie. Alle eenmaal gedragen kleding, zowel voor dames als heren gaat meteen naar de stomerij, zodat iedereen schone kle ding krijgt. Het is een heel bedrijf geworden, want in Schiedam en Rotterdam wordt iede re dag flink getrouwd. Daarom moeten costuums en japonnen een poosje tevo ren worden besproken. Mevrouw Volk heeft dezelfde ervarin gen in Rotterdam, als haar assistente in Schiedam. „Het is een vrolijk bedrijf", zegt ze. „De mensen komen gewoon gekleed hier binnen, maar als ze dan in hun bruidstooi zijn, voelen ze. zich plots een heel ander mens, verplaatsen zich me teen al naar de grote dag." Ze vindt het zelf zo fijn, dat ze nu en dan eens naar een bruidsstoet gaat kij ken, die zij helemaal heeft helpen sa menstellen. „Het zijn vooral de mannen die bij dat passen erg zenuwachtig zijn," is de er varing van mejuffrouw Weber. Met de mannen gaat het „aankleden" overigens in de meeste gevallen tame lijk vlot, maar voof de bruidjes zijn er vele problemen. Zoals b-v. de vraag of er een sleep 'bij moet en hoe lang 'die moet zijn. Een kanten sleep van vijf meter is wel de langste, voor overige hangt het van de smaak van het bruidje af. Uiteraard is het geen noodzaak, dat bruidegom en bruid samen in^ „Het Bruidshuis" verschijnen, het bruidje kan net zo goed haar bruidegom met haar bruidsjapon verrassen, zoals gebeurt wan neer ze die zelf maakt of ko.opt. Trouwens, „Het Bruidshuis" verkoopt ook alles. Satijn is voor de verkoop, want dat kan moeilijk worden gereinigd, in tegenstel ling met b.v. kant en tule. Nu is dit huren van de gelegenheidskle ding beslist geen zaak van „klasse", dat wil zeggen het komt tot in de beste 1 kringen voor. Het is een kwestie van praktijk en economie. Als gevolg daarvan worden b.v. ook rokcostuums, stola's, zwarte kleding voor begrafenissen, witte maraboule stola's, verhuurd; schoenen incluis. Om uw nieuwsgierigheid te bevredigen; een compleet bruidstoilet kost f60 in huur, avondjaponnen enz. f20 en een heer doet het weer veel goedkoper met ongeveer f40. Dat bij dit alles de nodige informaties worden verstrekt omtrent „hoe het moet", ligt in de lijn. Wat. zou men anders verwachten van een „Bruidshuis" Reeds in de oorlog, in 1942, werd in Amerika de Advertising Council opge richt. Bij verschillende Amerikaanse re clamebureaus ontstond toen de gedach te om de kennis en ervaring van de re clamewereld te bundelen om zodoende ook een bijdrage te leveren in de oor- lqgsinspanning van het Amerikaanse volk. Deze actie slaagde en de Adverti sing Council bleef ook na de oorlog door werken. Geregeld worden door deze raad acties opgezet ten behoeve van ideële of charitatieve, maar in ieder ge val niet-commerciële, doeleinden. Zo is de Advertising Council thans bezig met een campagne om de jonge Amerikaan er op te wijzen, dat de technologische ontwikkeling van zijn land vereist, dat hij zich laat scholen. De activiteiten van de Amerikaanse reclameraad zijn zo groot geworden, dat vorig jaar een be drag van 825 miljoen gulden aan derge lijke acties werden besteed. Het totale bedrag, dat in Nederland aan reclame wordt uitgegeven bedraagt zó'n 750 mil joen gulden per jaar. Gedurende de afgelopen tien tot vijf tien jaar werden ook in Nederland po gingen ondernomen om tot een dergelij ke reclameraad te komen. Afgezien van enkele incidentele acties liepen deze po gingen echter steeds op niets uit. Eind 1962 nam het Rotterdamse advertentie bureau Baas en Van Haastrecht echter een nieuw initiatief. Het bureau ont wierp een actie voor de Unesco, welke actie in 1963 werd herhaald. Deze beide acties kregen de aandacht van de vakbladen op het gebied van de reclame. De resultaten werden gepubli ceerd en tevens verscheen in deze bla den een artikel, waarin opnieuw anderen werden opgewekt aan deze acties deel te nemen. Weer mislukte deze poging, ook al, omdat twee adverteerders, die oor spronkelijk een toezegging hadden ge daan, zich terugtrokken. Vorig jaar werd echter weer een po ging ondernomen, mede in samenwer king met ons blad en het huis-aan-huis- blad Het Zuiden, dat op de linker Maas oever verschijnt. In deze bladen werd toen een advertentie geplaatst, weer ten behoeve van de Unesco, die mede werd gefinancierd door nagenoeg alle Rotterdamse reclamebureaus. In het voorjaar werd in het Hilton-ho tel een vergadering gehouden, waar de voorzitter van het Unesco Centrum de deelnemers dankte voor dit initiatief. Op die vergadering werd toen besloten de Rotterdamse Reclame Raad op te rich ten. Ter verkrijging van alle waarbor gen tegenover de deelnemers aan de acties en om te onderstrepen, dat deze Raad permanent zou zijn, werd de stich tingsvorm gekozen. Voorzitter van de stichting werd drs. A. Ph. van Haas trecht en tot secretaris werd benoemd drs. J. Oppenheim, reclamechef van Van Nelle. Voor dit jaar werd een actie opgesteld met een begroting van 50.000 gulden. Aan deze actie nemen in totaal vijftig bedrijven deel: dag- en weekbladen, re clamebureaus, adverteerders en be drijven, die nauw zijn betrokken bij de reclamewereld, zoals bijvoorbeeld grafische bedrijven. Elk bedrijf betaalt een bepaald bedrag, zodat deze adver tenties geplaatst kunnen worden, zonder dat de Unesco hiervoor hoeft te betalen. De Rotterdamse Reclame Raad is een Rotterdamse aangelegenheid. „Natuur lijk zullen we het toejuichen, wanneer ook bedrijven buiten Rotterdam mee willen doen met onze acties", aldus drs. Van Haastrecht. „Maar voorlopig zijn we helemaal Rotterdams. Daarom den ken we nu ook aan typisch Rotterdamse acties, al kunnen we nu nog niet zeggen, wat we volgend jaar gaan doen. Dat moet natuurlijk heel goed bekeken wor- We leven in een nuchtere maatschap pij en de wereld van de reclame is edn harde, zakelijke wereld. Juist daarom is dit initiatief, dat ook qua grootte van Nederland volkomen nieuw is, toe te juichen. En de heer Van Haastrecht zou de belangen van de Rotterdamse Recla me Raad niet voldoende behartigen, wan neer hij niet had verzocht nog eens het gironummer van het Unesco Centrum Nederland (194800) te noemen. Op het giroboljet, waarmee men de bijdrage stort, moet men dan vermelden: Jong Afrika wacht. Verpleeghuis voor reumapatiënten Beethovenlaan de eerste paal geheid worden voor het verpleeghuis voor chro nische reumapatiënten dat aldaar zal verrijzen. De plechtigheid zal worden verricht door de heer G. Z. de Vos, wet houder voor de Volksgezondheid. De Stichting Rheuma-Tehuizen werd 10 jaar geleden opgericht met het doel tehuizen voor chronische reuma-patiën ten te doen bouwen en exploiteren. Reu ma is volksvijand nummer één. Er wordt reeds veel gedaan om deze ziekte te bestrijden: op medisch gebied, speci ale ziekenhuizen, revalidatie-inrichtingen en consultatiebureaus. Er ontbreekt ech ter nog ruimte voor permanente verple ging van patiënten die niet meer thuis verzorgd kunnen worden. Reuma-pa tiënten vragen namelijk een bijzondere verzorging, die niet in elk verpleegtehuis kan worden gegeven. Het leven van deze patiënten moet anders dan die van ziekenhuisverpleegden mogelijk zijn in een inrichting die een tehuis voor hen kan zijn. Zo'n tehuis vraagt speciale voorzieningen. Dank zij een garantie voor aflossingen en renten van de provincie Zuid-Holland en de gemeente Rotterdam en het bij eengebrachte kapitaal door de Vereni ging tot Steun aan Rheumapatiënten en door het bedrijfsleven, waardoor vol daan kon worden aan de gestelde bepa lingen, werd de rijksgoedkeuring tot de bouw van het verpleeghuis gegeven. 4i, -r Een luguber beeld van een moderne stad. In de huiskamers brengt het licht een gezellige, warme sfeer. Maar achter die woningen is een spookstad kwalijke walmen uit, die dreigend in volle werking. Verlicht door dui- over de huizen drijven. En wij maar zenden lampen braken schoorstenen praten over „milieu-hygiènr" WEGENS UITBREIDING VRAGEN WIJ:' DOORSMEERDER- ONDERHOUDS MONTEUR DIESELMONTEURS AUTO-ELECTRICIEN LEERLING MONTEURS MAGAZIJNBEDIENDE Wij bieden; prima salariëring en aantrekkelijke tantième-regeling. Voor hen, die buiten Rotterdam wonen reiskostenvergoeding. Persoonlijke- of schriftelijke sollicitaties bij: Glas-dealer voor Rotterdam en Omstreken G. A. HOOFT's CARLTON DE SPECIAALZAAK Weissenbruchlaan 26 TEL. 18.63.41 ELECTROSTOOM vraagt voor haar HUISHOUDELIJKE DIENST voor het schoonhouden van haar beambten kantine werkster van maandag t/m vrijdag voor de middaguren (13.00 -17.00 avrj. Goede arbeidsvoorwaarden. Voor telefonische afspraken en -inlichtingen no. 18 02 80. toestel 35. Voor mondelinge sollicitaties kan men zich ver voegen van maandag t/m vrijdag tussen 9-16 uur bij de Personeeladministratie, Elektroweg 22, Rotterdam. MEER „CLEVER" DAN KNAP Op ens klein maar gezellig kantoor (8 personen), waar in teamgeest de werkzaamheden worden verricht is plaats TYPISTE (Nederlands) met enige kennis van Duits. MEER „BIJ DE HAND" dan BELEERD i afspraakje maken

De Havenloods | 1965 | | pagina 8