Londen vierde zijn 50ste Motor Show Nieuwe assemblagefabriek van Volvo in Gent ■*AN HARD t [eYASSOR Grote dealer show in Ahoyhal Ford brengt Corsair met V-4 motor NSU-110 leverbaar pari s |jp gifl ^■1 bij autobotsing schok op Dynasorb vangt DE HAVENLOODS DONDERDAG 25 NOVEMBER 1965 TiIIiili aiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii De bodies van de Volvo perso nenauto's worden aan boord van een speciaal daartoe ingericht schip naar België vervoerd. De carrosserieën zijn dan al gelakt en gemoffeld: een speciale laag be schermt de lak tegen transport- schade. In de fabriek worden de bodies op de band gezet en dan gaan de 160 mannen en vrouwen (er werken ook gehuwde paren aan de band) aan het werk. Opval lend is, dat er per man achttien minuten werk wordt besteed aan een auto. In de „grote fabriek" in Zweden is de tijd, die per man aan een auto wordt gegeven, twee mi nuten. Daarna gaat hij weer door aan de volgende wagen. Méér han delingen dus, in deze fabriek in Gent, waar men op het gebied van de controle bijzonder streng is. Want de kwaliteit van de Volvo's, die hier het fabrieksterrein ver laten, moet ten minste even goed zijn als die van de wagens, die in Zweden worden afgebouwd. Elke wagen kriigt gedurende drie en een halve minuut een douche. Er wordt dan onder een druk van 12 kg/cm2 vanuit alle hoeken in totaal 4000 liter water op de auto „afgevuurd" om te con troleren of de wagen ook inder daad helemaal waterdicht is. Deze assemblage binnen de EEG biedt uiteraard voordelen. Per 1 januari 1967 zal het EEG-buiten- tarief voor complete personen auto's 22 procent bedragen. Neen, dit is géén voor de gelegenheid aan het werk gezette mannequin. Het charmante meisje op de foto helpt dagelijks bij het assembleren van de Volvo's Het seizoen van de auto-tentoonstellingen loopt ten einde: Londen beleefde dit keer de vijf tigste show en dit feit is niet zonder enige weemoed gevierd. Die allereerste show werd gehouden in 1903: de wereld zag er toen heel anders uit. Men zag de auto nog als eei vreemde indringer. Allerlei wettelijke bepalingen, met het doel het „voortwoekeren van d< automobiel een halt toe te roepen, werden uitgevaardigd door mannen, die nog leefden ii het tijdperk van paard-en-wagen. Een auto was in de eerste jaren van deze eeuw alleet nog maar voor de geluksvogels, die vijftienhonderd tot zevenduizend gulden op tafe konden leggen. De nieuwe motor heeft een com- pressleverhouding van 9:1, maar de verbrandingsruimte die in de zuiger is uitgespaard, kan worden verkleind om een hogere com- pressieverhouding te verkrijgen, zonder dat de basisvorm van de verbrandingsruimte wordt veran derd. Er staan geen mechanische hindernissen in de weg, om de compressieverhouding op te voe ren tot bijvoorbeeld 16:1. De pres taties van de Corsair zijn door de ze V4 1.7 liter motor beter gewor den. De topsnelheid steeg van 130 kilometer per uur (bij het vorige model) tot 141 kilometer per uur en de acceleratietijd om te komen van 0 tot 100 kilometer per uur kon worden verkleind van 20,8 se conde tot 16,4 seconde. Ook het interieur onderging eni ge vernieuwing: zo kreeg de wa gen nieuw ontworpen banken, een gewijzigd dashbord, een nieuw type gaspedaal en een verbeterde vetttilatie. Verder werd de inhoud van de brandstoftank verruimd tot 45 liter. Bij de introductie op Zand- voort werden ook de prijzen voor Nederland bekend gemaakt: de nieuwe Corsair 1966 gaat in twee- deurs-uitvoering f 7.590 kosten en in vierdeurs-uitvoering f 8.055,-. Voor kuipstoelen en grondver- snelling wordt f 175,- meer bere gend. Bij de foto: De Corsair 1966: nieuws onder de motorkap. Diverse attracties maken de Van Gorp-show tot een waar autofeest. Wij noemen er enkele: de reactie-test, de mobiele Vauxhall-bioscoop, de leuke kinderspeelplaats en het gezellige wegrestaurant. Iedere bezoeker maakt kans op een van de mooie prijzen in de vorm van een autoradio, een koelkast of een Vespa- scooter. Onder auspiciën van het produktschap van groente en fruit en het verbond van Veilig Verkeer is er een bar ingericht, waar speciale hap jes te verkrijgen zijn. Er is "en kinderbewaarplaats onder toezicht, waar ook skelters aanwezig zijn. Van de dealer voor Schiedam en omstreken vernamen wU. dat de in een van onze vorige „Auto-biografieën" besproken NSU type 110, thans bij hem in de showroom staat te pronken. Wat belangrijker is: hü kan hem dit jaar nog leveren voor de prijs van f 6760, waardoor NSU een „status-auto" aan de reeks heeft toegevoegd. Deze maand is in Gent de splin ternieuwe assemblage-fabriek van Volvo geopend. In dit bedrijf zul len voortaan de Volvo's worden afgewerkt, die bestemd zijn voor Frankrijk, Duitsland, België en Nederland. De dag-produktie be draagt 30 wagens: in de fabriek werken 160 mensen. Er is serieus aan gedacht, deze nieuwe assemblagefabriek in Ne derland te vestigen en er zijn ook besprekingen over gevoerd, maar ten slotte is de keuze toch gevallen op Gent. Een van de redenen was de minder krappe arbeidsmarkt. De fabriek ligt gunstig, bij een grote verkeersweg en een haven: de gehele vestiging van Volvo be slaat 280.000 vierkante meter. Dat lijk^ hu misschien goedkoop, maar in, die dagen kostten hon derd van de beste sigaretten f2,25 en behoefde men voor een zeer góed kostuum maar ƒ17,50 te be talen. Een whisky was toen te koop voor.een kwartje. Over die allereerste show in Londen schreef destijds „Auto-Motor Journal": „Het aantal bezoeker was 3200 en het gehalte van de bezoekers was duidelijk boven het gemiddelde in intelligentie en, blijkbaar, in maat schappelijke positie. Blijven we nog even in het ver leden. dan zien we, dat besturing, klimvermogen en betrouwbaarheid destijds de belangrijkste verkoop argumenten waren. Zaken, die de automobilist van vandaag niet meer zo interesseren, omdat hij wel weet. dat hij zich daarover bij de moderne automobielen al lang geen zorgen meer behoeft te maken. De industrie, die betrok ken was bij het transport met paard en wagen, begon te merken, dat de zaken terugliepen. Zadelma kers klaagden over de invloed van de auto. Van elke drie zadels die zij maakten, werd er maar één verkocht. De massieve banden maakten geleidelijk plaats voor de luchtbanden, alhoewel de massieve band op kleine wagens nog wel toe passing vond. Naar hedendaagse maatstaven waren die luchtbanden van 1903 primitief met weinig of CONSTRUCTEURS- SCC&SiCICNS toman ,.,19. Avenue d' Ivry, 19 - VOITÜRES BATEAUX .Mui par Mctcuri I Péfcroic tSysterne DAIMLER! Tot en met 27 november wordt in de grote zaal van het Ahoy-gebouw te Rotter dam de jaarlijkse Van Gorp'i automobielshow gehouden. Op deze grootste dealershow van Europa meer dan 100 automobielen worden de nieuwste modellen personen wagens en bedrijfswagens ge toond. Personenwagens model 1966 van Vauxhall (de Cresta komt vers van de band uit Engeland gevlogen speciaal voor deze show), Chevrolet en Buick zijn er in grote verscheidenheid, alsmede be drijfswagens model 1966 van Bedford, Chevrolet, G.M.C., Henschel, Safiem. Het meren deel hiervan is voorzien van speciale carrosserieën. Er zijn o.a. houten en aluminium op bouwen. zandwagens, tank wagens, koelwagen, trekkers, wagens voor openbare dien sten, kippers enz. De kleine bestelwagens en de station cars nemen een vooraan staande plaats In op de show. In de Vespa-stand vallen de pittige tweewielers te be wonderen, die samen met de APE-driewielers de show completeren. Zo zag een autofolder er uit in de beginjaren vi §1118 i Panhard: er is sedertdien helemaal geen profiel op het loop- vlak. Een van de voornaamste bandenfabrieken uit die dagen gal trots de garantie, dat zijn lucht band 1600 kilometer kon lopen, „zonder lek of versagen door ander defect". Auto-mode cilinders en door de cilinderkoppen gen, die in 1903 tentoongesteld wer den, boden geen bescherming voor de chauffeur en de passagier naast hem. Dit werd niet onrechtvaar dig geacht, want de koetsier had ook altijd de elementen getrotseerd en de koetswerken van de automo bielen werden volgens dezelfde principes gebouwd als de oude open landauer en coupé. Dus wa ren lange leren jassen of zware re- renj assen in combinatie met een leren „vlieghelim" en brillen, een absolute vereiste voor de bestuur der uit die dagen. Beenwindsels en geweldige handschoenen waren heel chic. Korte suède jasjes met 'n voering van schapenwol hebben de plaats ingenomen van de oude overjas: de brillen en grote hand schoenen zijn museumstukken. Overigens bezitten wij in Neder land een interessant museum (in Driebergen), waar vele nu al „his torisch" geworden voorwerpen uit die eerste dagen van de automo bielgeschiedenis te vinden zijn. Op het circuit van Zandvoort in troduceerde Ford onlangs de eer ste modellen van de Corsair 1966: de bekende sportrijder Jim Clark die bij de ontwikkeling betrokken is geweest, draaide daar de eerste rondjes met deze interessante wa gen. Bij Dynasorb wordt gebruik gefnaakt van een me talen buis die aan de onderkant op regelmatige af standen van inkervingen is voorzien. Onder in die buis zit een harde metalen kogel die bij een harde stoot omhoog wordt gedrukt en dan de ingekerfde uit einden naar buiten drukt. Deze hebben een natuurlijke neiging om om te krullen en deze metalen krullen nemen dan de landingsschok op. Een verstelbare me talen ring buiten om de buis bepaalt tot hoever deze wordt opengespleten; deze kan dus op de kracht van de te verwachten schok worden afgesteld. Uiteraard is een Dynasorb maar eenmaal bruikbaar, maar omdat hij eenvoudig en goedkoop is, is hij ge makkelijk te vervangen. De Dynasorb schokbrekers zijn in eerste instantie ontwikkeld voor de ruimtevaart, voor landingen op de maan of op andere planeten, maar de uitvinder denkt ook aan velerlei toepassingen van zijn vinding op aarde, b.v. aan de voorkant van auto's om de Uiterlijk is er weinig verschil tussen deze wagen en de Corsair 1965, maar onder de motorkap is nieuws te beleven. Daar ligt voor het eerst een V 4 motor, die volgens Ford belangrijke voor delen biedt. Hoewel een V 4 motor in fabrikage duurder is, kan het prijsverschil gedeeltelijk worden opgeheven door de constructie van een maximum aan onderling ver wisselbare onderdelen. De V 4 mo tor biedt de mogelijkheid een gro te boring en een korte slag toe te passen. Hierdoor kan men de zui gersnelheid laag houden, terwijl men nog voldoende ruimte heeft voor de watercirculatie rond de Een nieuwe Amerikaanse vinding voor het opnemen van zware schokken kan van grote betekenis worden bij toekomstige landingen op de maan, maar ook bij dagelijks voorkomende narigheid als autobotsingen. De vinding, aangeduid met de naam Dynasorb, is het geesteskind van Bruce Mitchell, een technicus van de Lockheed-California Company en zij wordt nu door deze fabriek gepatenteerd. schok van een botsing op te vangen, als beveiliging onder liftkooien, als noodonderstel voor vliegtuigen en onder grote stukgoederen die per parachute uit een vliegtuig worden afgeworpen. Proefmodellen van de Dynasorb hebben bij afwerp- proeven uit een helicopter al belastingen van dertig ton met succes doorstaan.

De Havenloods | 1965 | | pagina 10