OTERKUMUBJES PEPERNOTEN OVER ROLLEN ALS HET DORP N ieuws onder de zon „Apathie onder kiezers bedreigt dem DAMPO Overtrekt nu Bankstel In de toren slaat de burgemeester er op los HUUR PIANO'S HUUR in 10 Fokker verkocht in 10 jaar 371 Friendships F 27 ië^PUROL DE HAVENLOODS DONDERDAG 2 DECEMBER 1965 tWuRLlTzER PROF. TER HOEVEN BIJ AMBTSAANVAARDING: Bedreigde democratie" Is de titel van de rede, die prof. dr. P. J. A. ter Hoeven uitsprak bij de aanvaarding van het ambt van gewoon hoogleraar in de socio logie aan de Nederlandse Economische Hogeschool. Verkiezingsonderzoekingen hebben, aldus prof. Ter Hoeven, een opmerkelijk grote onkunde en onverschillig heid onder de kiezers aangetoond. Deze resultaten zijn veelal geïnterpreteerd als bevorderlijk voor de democratie. Een grote belangstelling voor de uitslag van de verkiezingen zou het politieke systeem kunnen beroven van de flexi biliteit, welke noodzakelijk is in een complexe samenleving in een periode van snelle sociale veranderingen. Deze opvatting vertoont een aantal ernstige gebreken. Ten eerste kan men zich afvragen of een grote apathie onder de kiezers wel in overeenstemming is met de uitgangspunten van de democra tische gedachte, die immers belangstel ling en betrokkenheid bij de kiezers ver onderstelt. Ten tweede moet worden op gemerkt, dat niet alleen flexibiliteit, maar meer nog het geloof in de recht vaardigheid en juistheid van de politie ke instellingen de duurzaamheid van een politiek stelsel garanderen. Ten derde zij aangestipt, dat apathie alleen bevor derlijk is voor de democratie indien so ciale veranderingen van een beperkte omvang zijn. Apathie en democratie la ten zich niet duurzaam combineren bij ingrijpende en snelle sociale veranderin gen, omdat dan nieuwe groepen opko men die niet blijvend In een onmondige positie kunnen worden gehouden. De apathie is dan ook veeleer een be dreiging voor de democratie. De sociaal- structurele wortels van de politieke apa thie moeten worden gezocht in een ge brekkig voltooide fundamentele democra tisering van de samenleving. De erken ning van de burgerrechten en de toeken ning van het algemeen kiesrecht zijn nu gevolgd door de opkomst van de sociale grondrechten, welke nog allerminst in alle consequenties zijn verwerkelijkt. De verwachtingen van de kiezers zijn voor uit op de realiteit van hun dagelijkse er varingen. Deze discrepantie spruit voort uit de omstandigheid, dat zich in het politieke bestel twee uiteenlopende structuren heb ben ontwikkeld. De partijpolitieke struc tuur vormt de neerslag van de belofte, dat de kiezers door hun stem invloed kunnen krijgen op de machtsuitoefening in de samenleving. De politieke partijen streven naar een integratie van globale tradities in het volk. Daarnaast werd te vens integratie noodzakelijk met betrek king tot specifieke problemen, zoals ar beidsconflicten, woningbouw, luchtver ontreiniging, bejaardenzorg of onderwijs. Deze bestuurlijke structuur levert een technische integratie op, die op korte termijn buiten de directe beïnvloeding van de kiezers valt. De democratische verwachtingen, welke in politieke partij en verkiezing hun belichaming vinden, worden daardoor slechts ten dele geho noreerd. Vooral voor die groepen, welke niet van nabij de gang van het bestuur lijke proces kunnen beïnvloeden, bete kent dit een situatie van normloosheid. De partijpolitieke structuur bestrijkt in theorie de gehele, doch in feite slechts een deel van de politieke werkelijkheid- Juist in een welvaartsstaat, waar de ge- dragsbeheersing via aanmoediging en subsidie verloopt, kan de aldus opgewek te politieke apathie de democratie ern stig bedreigen. Hier ligt een belangrijke taak voor de politieke sociologie, aldus de hoogleraar. Eerste paal voor tweede zusterhuis Gisteren, woensdag 1 december, werd de eerste paal geslagen voor het zuster huis van het Diaconessenhuis Rotterdam aan de Westersingel. Voor de bouw vgn dit zusterhuis moesten de oude vil la's, waarin in 1893 het Diaconessen- huis zijn werk begon, worden gesloopt. De bouw zal twee-en-een-half jaar du ren en het zusterhuis zal dus worden ge opend in 1968. Het gebouw is, evenals het grootste gedeelte van de bestaande complexen, ontworpen door het Architec tenbureau Van den Broek en Bakema verkouden Frequentie van buslijn 57 in spitsuren verhoogd pMjtiHfuig van maandag heeft de HET de frequenties op lijn 57 (Lusthof- straat-Prins Alexanderpolder) op werk dagen opnieuw verhoogd. Reden de bus sen in de ochtenspits (van omstreeks ze ven tot negen uur) tot dusver om de ne gen minuten, nu vertrekt er elke zeven minuten een bus uit de Lusthofstraat. Tussen negen uur 's morgens en vier uur s middags werd eerst een kwartier- dienst onderhouden. Zij is door een twaalf-minuten-dienst vervangen. De frequentie in de avondspits blijft voorlopig nog negen minuten. FABRIKANT Uw vooi bijzonder lage prijs! Vraag vrijblijvend huisbezoek Tel. 35.31.11, Rotterdam b.g.g. tel. 38.34.63 Demonstraties van de modellen 1966 dagelijks vaq 10 tot 4 uur door wurlitzer-organlst Joop Walvis Bij aanschaffing van eer orgel 3 MAANDEN GRATIS ONDERRICHT Enorme sortering Prijzen vanaf 673.- me» recht van koop C m v.a. JL 9 m p.mnd. zonder eerste storting I Let welt i hoge inruilwaarde I voor Uw oude PIANO of ORGEL Vraag folders en inli-V.npen de Wurlitzer-lmporteur: ter enthousiast. ,,Ik ga naar boven, u neemt de muziek op, naderhand beluis teren we het resultaat en die gedeelten waar ik misgeslagen heb, wissen we uit om ze met een woordtekst in te vullen". ,,Toen we na een uurtje de band zaten te beluisteren", zo vertelt de burgemees ter nu, „was het op de band even stil, juist nadat ik een liedje had beëindigd. En in die stilt» hoorden we op de1 band iemand door de straat naderen die het liedje floot dftt ik net had gespeeld. Het klonk als een soort echo. En kijk: daar om speel ik nu zo graag carillon. Ik wil de mensen met die speelse muziek in een vrolijke stemming brengen". Hilvarenbeek is nu maar wat blij met die burgemeesterlijke beiaardier. Want hij is de enige in het dorp die weet waar de klepel van de 43 klokken hangt. De burgemeester zou ook maar wat graag vaker naar boven klimmen dan nu het geval is om een muzikale ketting te rij gen. „Maar ik moet 174 treden omhoog en dat is geen kleinigheid", zegt hij. „Als er nu eens een lift in de toren was. Nu klautert hij iedere avond naar bo ven. Dan speelt hij voor de dorpsjeugd de muzikale Zwarte Piet In de Kerst nacht komt hij opnieuw In actie- Dan speelt hij een uurlang kerstliederen. „Dan komen de mensen met carillon- muziek naar de kerk. Dat brengt een sfeer in het dorp die weldadig aandoet. Het is een traditie geworden die Ik niet graag meer zou missen", zo bekent de klokkespelende burgemeester. Dick Dijs. Zeventig meter hoog rijst de loren boven het dorp utt. Op zomerse avonden, bij feestelijke gelegenheden, in de sinterklaasweek en In de kerstmacht bespeelt de burgemeester van dit Brabantse dorp eigenhandig het carillon TS GOD AFWEZIG? Dat is het diepe vraagstuk, dat In onze tijd dichters en denkers, de geleerden en de man In de straat bezig houdt, meer dan ooit tevoren. Ik noem alleen maar de klacht van iemand als dr. Dippel: „God, Jezus Christus en de Heilige Geest zijn uit de geschiedenis verdwenen. Creatieve kracht wordt hun ontzegd in het heden. Niemand rekent ermee, dat, als wij Jezus Christus en Gods Geest gehoorzamen, de situatie kan veranderen". Voor me ligt het boek van onze stadgenote, mevrouw Diemer- Lindeboom: „Ontgin nieuw land opdat zij leven", waarop wij nog terugkomen. Nu vooral dit: de grote betekenis van dit boek is, dat het heel concreet vanuit de boodschap en de persoon van Jezus zoekt naar een creatief antwoord op de noden van onze tijd, vooral ook naar de kant van rechtspleging en bestraffing, van criminaliteit en geestelijke volksgezondheid. God, Jezus, de Heilige Geest zijn tegenwoordig, waar er, in plaats van ver gelding, waarachtige vergeving wordt geoefend. De schrijfster vertelt in haar boek o.a. van een Zuidkoreaanse predikant, wiens twee zoons bij een invasie van de noordelijken uit hun kamer op de kostschool werden gehaald en vanwege weigering, hun geloof af te zweren, werden doodgeschoten 't Getij keerde, de moordenaar werd nu op zijn beurt gevangen genomen en hij zou krijgsrechtelijk worden veroordeeld. De predikant, die voor de moordenaar van zijn jongens gebeden had: „God, wees hem genadig en geef mij liefde dat ik hem vergeve", vroeg de krijgsraad diens leven te sparen en hem de plaats van zijn jongens te laten innemen. Dit eigenaardige verzoek werd na onderzoek ingewilligd. Zelf geestelijk verzorger van een melaatsenkolonie nam hy de jongeman mee bij zijn bezoeken. Deze, onder de indruk van de liefde van zijn nieuwe vader jegens de melaatsen en dien vergeving jegens hemzelf beleefde daarin de stem van God zelf. Hij wilde helemaal de weg van zijn pleegvader gaan en ging daarvoor een opleiding volgen. Zo werd door vergeving een hele situatie veranderd. Ook vertelt mevrouw Diemer van vijf Amerikaanse zendelin gen, die in 1956 bij een vriendschappelijk, afgesproken bezoek aan een primitieve stam in Zuid-Amerika bij het dalen van hun vliegtuigje wreed werden vermoord. Een zuster van de piloot en de weduwe van een der zendelingen gingen zich de taai van die vreemde stam eigen maken, om in plaats van de ver moorde mannen aan de stamleden de boodschap van vergeving en vernieuwing te brengen. Zij werden met hun daadwerkelijke verkondiging van liefde wonderlijk snel geaccepteerd. De stam- oorlogen werden beëindigd. Het stamhoofd getuigde in 1963: „We hadden niet van God gehoord. Maar we hebben de bood schap aangenomen, en zijn nu in de levensstroom gekomen. We geloven, en deze verandering heeft alles vernieuwd." Wat in zulke primitieve verhoudingen In Zuid-Amerika ge beurde, is ook nu nog mogelijk in elke situatie, waar de men selijke communicatie kapot Is. Karl Jaspers, één der grootste denkers van onze tijd, hoewel zelf een humanist, heeft toch nog een laatste hoop op een waarlijk verlossend woord van de kerken, mits zij, „beseffend op welk een keerpunt der geschiedenis- wij ons bevinden, de bijbel weer kunnen laten spreken, zoals deze oorspronkelijk' ge sproken heeft. „Maar dan is een diepere verandering nodig, dan eens de protestantse reformatie wist te bewerken". Deze verandering is de doorwerking van de vergeving in alle tevensverhoudingen, groot en klein. Tussen volken, rassen en kerken, tussen familieleden, buren en collega's, tussen God en Ik eindig met een woord van de grote kerkvernieuwer prof. Sraemer, die onlangs overleden is: „De opdracht van de kerk is, om te laten zien, te tonen, dat zij de nieuwe mensheid in Jezus Christus is, in alle voorlopigheid en gebrekkigheid. En de wereld heeft recht op dat zien". Als je dat goed op je laat inwerken, besef je, dat juist mensen van de kerk. door hierin zo grandioos tekort te schieten, een groot onrecht doen aan de „wereld Daarom hebben zij het meest vergeving nodig van God. Gelukkig dat die er is voor ieder Maai dan moet ze ook werken. DR. K. J. KRAAN een provinciale subsidie en het bedrag dat als oorlogsschadevergoeding werd uitgekeerd kon een nieuwe beiaard wor den besteld. Maar hoe een moest het er worden? Niemand in Hilvarenbeek had verstand van klokkespelen. Daarom nam burge meester Meuwese contact op met de heer Staf Nees, Samen met hem ging hij ver scheidene beiaards beluisteren. Eerst een toonladder „Als ik Staf Nees zo zag spelen, dacht ik: laat ik er ook eens op slaan", vertelt de burgemeester nu, in zijn met antiquiteiten gesierde werkkamer in het gemeentehuis aan de Vrijthof. „De toon ladder kreeg ik wel uit de klokken en ik moet zeggen dat het mij onmiddellijk fas cineerde. In de zomer van 1949 werd ons nieuwe carillon van 43 klokken (het vo rige was maar 21 klokken groot) in ge bruik genomen. De volgende dag klom ik naar boven om weer eens do-re-mi-fa- sol-la-si-do te spelen. Ik maakte vorde ringen door over te stappen op: „Boer, er ligt een kip in 't water". De dorpelin gen noorden me steeds vaker pingelen. Ten slotte zat ik wel vijf keer per week boven, met wat eenvoudige muziekboek jes van Staf Nees voor me op de lesse naar. Ik kreeg er hoe langer hoe meer plezier In". Maar de dorpelingen vonden het eigen lijk maar niets. Als de burgemeester met een blij gezicht (vanwege zijn ver meende vorderingen) de torendeur ach ter zich dichtsloeg, zag hij de dorpsoud sten onder de meer dan driehonderd jaar oude lindeboom op de Vrijthof mismoe dig het hoofd schudden. „Gij zult het wel nooit leren, burgemeester", zelden zij mistroostig, maar met spotlichtjes in de ogen. De burgemeester vond het wel spijtig dat hij de muzikale gevoelens van zijn gemeentenaren op de proef moest stel len. Maar je neemt nu eenmaal geen beiaard bij je in de huiskamer als oefen instrument. Hij moest zijn lessen wel in het openbaar spelen. En de dorpsbewo ners lieten „het gedoe" van de ourge- meester gedwee over zich heen dwarre lend. „Alles moet geleerd worden", von den zij eendrachtig. Nu vinden zij allemaal stuk voor stuk dat de burgemeester veel te weinig speelt. Want door enthousiast vol te hou den ontwikkelde de burgemeester zich tot een bekwaam beiaardier. „O, ik speel geen' concerten!" weert hij snel alle mogelijke overschattingen af. „Ik ben maar een amateur. Ik pre tendeer beslist niet concerten te geven waar je kritisch naar kunt gaan zitten luisteren- Ik beschouw de beiaard als een volksinstrument, een speeltuig waar mee je de mensen in een prettige stem ming kunt brengen. Als het mooi weer is en er zitten 's avonds wat mensen op de terrasjes van de Vrijthof, dan mag ik graag naar boven gaan om wat sfeer over het dorp te brengen. Ik speel dan volksliedjes die de mensen mee kunnen zingen". Als souvenir Met zijn carillonspel heeft burgemees ter Meuwese eens een Afrikaander utt Durban een uniek souvenir mee naar huis kunnen geven. De man stapte het gemeentehuis in en vertelde de burge meester dat hij graag een herinnering aan Nederland mee naar zijn land wil de nemen, maar beslist niet iets wat hij in de winkel zou kunnen kopen. „Met behulp van dit bandopname-appa raat zou ik graag wat carillonmuziek mee willen nemen. Zou het mogelijk zijn dat u wat volksliedjes voor mij speelt?" „Man dat vind ik een leuk idee, daar doe ik aan mee!" riep de burgemees- Burgemeester J. P. M. Meuwese brengt zijn Brabants dorp Hilvarenbeek jaarlijks op een voor een burgemeester unieke manier in Sinterklaas- stemming. Ook dit jaar neemt hij deze feestelijke taak weer op de schouders: iedere avond oon zeven uur beklimt hij de 72 meter hoge kerktoren om de jeugd (en de ouderen) te trakteren op een vrolijk carillon-concert. Een half uur lang laat hij dan de aloude Sinterklaas- melodietjes in een wervelende vaart uit de galmgaten buitelen. „Hoor", zeggen dan de moeders tegen hun kinderen, „Zwarte Piet zit weer te spelenEn in alle huizen zingen de jongens en de meisjes (en in de meeste ook de vaders en moeders) de liedjes die als peper noten met gulle hand over het dorp worden uitgestrooid door de keer Meuwese de enige burgemeester in ons land die weet hoe op •en beiaard de juiste toon aan te slaan. Hoe komt een burgemeester er toe zo hoog van de toren te gaan spelen? ,,Ik heb het enthousiasme overgeno men van Staf Nees, de stadsbeiaardier van Mechelen", vertelt hij. „Toen ik hier tn 1946 als burgemeester werd geïnstal- teerd, zei een der wethouders dat de Duitsers het carillon hadden geroofd. De dorpelingen wilden de klokken graag te rug en zij zouden daarom graag zien dat ik er ook mijn schouders onder zou zet ten. Ik heb toen onmiddellijk toegezegd alles in het werk te zullen stellen om die wens vervuld te krijgen". Kort na de ambtsaanvaarding werd een grootscheepse inzamelingsaktie ont ketend. In korte tijd bracht Hilvaren beek twaalfduizend gulden bijeen. Met Burgemeester J. P. M. Meuwese van Hilvarenbeek beklimt volgende week elke avond de kerktoren om een half uur lang het carillon te bespelen. Hij trakteert de dorpsjeugd op een potpourri van Sinterklaasliedjes Op 24 november was het precies tien jaar geleden, dat de eerste Fokker Friendship F 37 een allereerste 34 minu ten durende vlucht maakte. Dit vliegtuig was toen bemand met de chef testpiloot Hugo Borgerhout en zijn metgezel was de vliegtuigingenieur Kees Dik. Het weer was die morgen mooi en toen alle voorbereidingen waren getrof fen, besliste Borgerhout dat de tijd was aangebroken om het vliegtuig in zijn ele ment te brengen. Dat was om bij half drie op de 34ste november 1955. Na meer dan een half uur rustig vliegen keerde Borgerhout met de Friendship terug naar een van de startbanen van Schip hol. Nu tien jaar na dit gebeuren en na 2 miljoen Friendship vlieguren kan de be stelling van een zestal F 27 Friendships (de grotere uitvoering) worden gemeld, deze keer door de Amerikaanse licentie houder Fairchild Hiller Corporation, die het vliegtuig kocht voor de Northeast Airlines met zijn hoofdkantoren in Bos ton, Massachusetts, U.S.A. Northeast heeft ook een optie genomen voor nog negen vliegtuigen. De eerste van deze vliegtuigen voor de luchtvaart- maatschappij is in mei 1966 gereed voo de aflevering. De maatschappij wil zijn DC-6Bs en DC-3s vervangen. Northeast plande de uitvoering voor een vliegtuig voor 48 passagiers met bovendien een nuttige ruimte voor bagage en andere vracht Dit contract brengt het totale aantal Friendships in de wereld op 371. HOOFDPRIJZEN VERLOTING UNICEF-FANCY-FAIR Bij de verloting van de hoofdprijzen op de Unicef Fancy Fair, was niemand van de prijswinnaars aanwezig. Het ac tiecomité deelt mee dat de prijzen ge vallen zijn op de volgende nummers: le prijs Berini bromfiets nr. 1058; 2e prijs pop met uitgebreide garderobe nr 1047; 3e prijs 2-pers. Draion deken nr. 1512; 4e prijs langspeelplaat nr. 1109; 5e prijs Ronson aansteker nr. 1187. Voor het afhalen van de prijzen kan men zich vervoegen bij het kantoor van de U.V.V., Oostzeedijk 80. v Voor huidgezondheid

De Havenloods | 1965 | | pagina 15