I UITVERKOOP EBLEI rihck Vendu: gezellige gemeenschap van kopers en kijkers Set>r H' 3 Uit de Kerken II W Lavetwasmaehines worden vaak niet op prijs gesteld Met toestemming van de Kamer van Koophandel wegens overname. CE HAVENLOODS DONDERDAG 2 DECEMBER 1963 TUylenhroek kreeg kon. onderscheiding Bij Koninklijk Besluit is san de beer Johannes Theodorus UUlenbroek, gebo ren op 6 mei 1902 in Zeist en wonende in Delft aan de Kappeijne van de Cop- pellostraal 26, wegens langdurige en nat, toegekend de ere medaille, aan de Orde van Oranje- silver. De heer Uijienbroek vierde zijn veer- De jubilaris vervult op hel ogenblik de brncüe van werkmeester in dit bedrijf, t zisOi beeighoudt met de vervaardi- _lng van apparaten. Burgemeester Roelfsema he«#t de ju- toegesproken in een speciaal v- JJREEDUIT zitten ze op 4e eerste rij. de vaste vendu-klanten. Ze ken nen elkaar al jaren. Goed, straks bieden ze misschien tegen elkaar op, maar zaken zijn zaken en in de handel geldt slechts één motief: „Zorg dat je er bij bent". En dus zjjn ze er bjj, de vaste klanten. Maar achter hen scharen zich de schuchtere, bescheiden kopers, die loeren op een antiek kastje, op een bureau, op een paar stoelen of wat vazen. Wie weet wat ze in hun hoofd hebben. Het vendu is een lekker allegaartje niet alleen van spullen, maar ook van kopers. Eenmaal in de drie weken wordt dit stuk uit het leven, ook in Schiedam in het vendu san Plein Eendracht opgevoerd. De heer A. 1. Bdelenbos zit al o'n veertig jaar in het vak van vendumees ter en taxateur. Hoeveel verkopingen hij heeft gehouden is niet meer te tellen. Want behalve znn veilingen in Schiedam deed hij die ook ,ln Rotterdam, toen hij nog verbonden was aan het Venduhuis Kruyne en Jonker. Nauwelijks een maand na de oorlog, in jüni 1945 hield hij de eerste veiling in Schiedam. De heer Edelenbos als be drijfsleider- vendumeester, de heer B. Kruyne als administrateur. Na de oorlog was er genoeg vraag, want velen waren in de bezettingsjaren nogal wat kwijt geraakt. Toen men de tip kreeg, dat de heer Dorsman de exploitatie van het feestge bouw „Eendracht" er aan zou geven, za gen de heer Edelenbos en Kruyne daar wel wat in. Gedurende de oorlogsjaren, hadden de bezetters het gebouw inbeslag genomen en de heer Dorsman voelde er niet meer voor het feestgebouw te gaan exploiteren. En zo kreeg het de bestemming als Schiedams venduhuis. De ruimte in het gebouw wordt tenvolle benut, want er zijn klassen in de verkopingen. Dit wil zeggen er zijn goederen die tot de eer ste klas gerekend mogen worden en zo zakt men af tot de derde klasse, die op iedere verkoping het laatst aan de beurt komt. Dat alles moet tevoren gesorteerd en opgeborgen worden, evenals ook een sortering in goederen bestaat. Er is een afdeling voor haarden, ka chels en fornuizen, van meubilair, van „kleingoed" etc. In de weken van voor bereiding van de verkoping, wordt dat vendu tweedehands komt koptn", is de ervaring van de heer Edelenbos Zoals het in de verkoop gaat. zo gaat het met de aanbieding. De „paar gul den" worden niet meer zo geteld. Het is soms een probleem hoe men van een ongewenst stuk meubilair, oud bed of an dere spullen af kan komen. De reinigings dienst neemt ook niet alles mee en als je het extra weg moet laten halen, kost het ook geld. De roep van de „lorreman" langs de straat, is welhaast verstomd. Wie heeft er nu nog wat op te ruimen? Neen, het vendu staat beslist niet meer in het centrum van het huishoudelijk leven. Natuurlijk, er wordt nog wel gebracht en gehaald. Dat wil zeggen, in de we ken voor de verkoping wordt gehouden, rijden vrachtwagens vol met allerlei goe deren het Plein Eendracht op en na de verkoping komen even zoveel voertuigen om alles wat werd verkocht weg te bren gen. „Het is vooral antiek dat n i de be- Sint Nicolaas bezocht Veveo-personeel Sint Nicolaas en zijn Zwarte Pieten hebben de 80 kinderen van het perso neel van de Veveo-personeelsvereniging dit jaar weer een luisterrijke middag bezorgd. De kinderen en ouders hebben een paar prettige uren beleefd in ge bouw „Irene" aan de Nieuwe Haven te Schiedam waar flink gelachen werd. De kleuters in het bijzonder werden dit'jaar weer goed bedacht met versnaperingen en speelgoed, dank zij het bestuur van de personeelsvereniging, dat zich er voor ingespannen had, dat de goede Sint en Pieten weer met gulle hand konden Keven. De muzikale omlijsting werd ver zorgd door leden van het personeel, met name de heren Valk de Graaf en Baan- vinger. Sint Joris Doele heeft een nieuwe leider Met ingang van 1 december heeft de heer H. J. van der Wey uit Amsterdam zijn taak als hoofdleider van het Club- huiswerk Sint Joris Doele te Schiedam overgenomen van de heer Henrion Ver poorten. Hij zal voorlopig worden inge werkt, waarna op 3 januari laatstge noemde Schiedam gaat verlaten. HINT VOOR SINT! 2 x een idee waarmee U elke foto-enthousiast verrast Dia-viewer "Halina" solide, prachtige lens, werkt op batterij. 'i van 1/2 kleinbeeld tot 4 x 4 Borduurloep '-it handen vrij bij handwerken, lijn 24 FILIALEN IN NEDERLAND K. Lijnbaan 24, Nw. Binnen weg 251-253, O. Binnenweg 117, Coolsingel (Beurscomplex tij delijke ingang naast Cineac hoofdfilmtheater. Peppelweg 60, Jacob v. Campenplein 196, (Pr. Alexanderpolderj, De veilingmeester en zijn assitent ra telen de prijzen af. De 'klanten behoeven alleen de hand op te steken als zij de goederen willen hebben. Herv. Gemeente: Grote Kerk 10 uur ds. J. G. Jansen, 5 uur ds. G- Samsom, Feijenoord; Bethelkerk 10 uur ds. A. Hoffman, 5 uur drs. R. H. Wissink; Op- standingskerk 10 uur ds. J. W. Zimmer- mane 7 uur ds. A. D. Klaassen; Vredes- kerk 9 en 10-45 uur drs. H. W. Hemmes, 7 uur drs. R. H. Wissink; Kethel, Dorps kerk 10 uur ds. W. Vons, 7 uur ds. A. Ie Coq, Jeugddienst; De Rank 8.30 uur ds. W. Vons. Geref. Kerk: Oosterkerk, Rotterdamse- dijk 289. 10 uur ds. G, Oppedijk te Delft, 5 uur ds. W. A. Krijger; Kethel „De Ark', Zwaluwlaan 103, 9.30 uur ds. W. A. Krijger. 2.30 u. ds. J. N. Nammensma: Magnalia Dei Kerk, Albardastraat 65, 10 en 5 uur ds. J. N. Nammensma; „De Goede Haven", Westfrankelandsedijk 1, 10 uur ds. H. J. van Duinen te Voorburg. 5 uur ds. P- R. Everaars: Julianakerk, Burg. Knappertlaan 29 10 uur ds. P. R. Everaars, 5 uur ds. D. Bouwknegt, leger- predikant. Ned. Protestanten Bond. Westvest, 10.30 uur prof. dr. P. Smits uit Den Haag. Leger des Heils, Lange Haven 71, 10 uur Heiligingssamenkomst, 6.30 uur openluchtsamenkomst Koemarkt. 7.30 VerlosSingssamenkomst. Leiding majoor en mevr. Drijver-Salomon. Oud-Geref. Gemeente, Geref. Jeugd huis. Lange Haven 97, dienst om 9 en Oud-Kath. Gemeente, Dam 28, 10 uur H. Mis. Jehova's Getuigen, Volksgebouw. Tuin- laan 50, 6 uur toespraak, 7 uur Wacht torenstudie. Vrije Geref. Gemeente, Tuinlaan 50, 10 en 4 uur dienst. Chr. Geref. Kerk, Warande, 10 en 5 uur ds. G, de Vries uit Rijnsburg. Baptisten Gemeente, Lange Haven 125, 7 uur samenkomst. Mission to the Seamen. Anglicaanse dienst, kantine Wilton Fijenoord, iedere eerste, derde en vijfde zondag der maand v.m. 9 uur Rev. Chr. Reeves B A. Kerkgemeenschap tot verbreiding der Geref. leer. Lange Nieuwstraat 67. dienst 10 en 5 uur. Voorganger ds H. Hofman. Geref. Kerk (Vrijgemaakt), Westvest 30. 9.30 en 4.30 uur ds. C. Vonk. Evang. Luth Kerk, hoek Oranjestraat. 10 uur ds. A. Steinhart. Ned. Herv. (Geref.) Evangelisatie, ge bouw Irene, Nieuwe Haven 155. 10 uur ds J. Boezer uit Eethen. 5 uur Grote Kerk ds. Boezer. Sint Nicolaasfeest in het Volksgebouw De vrouwengroep van N.V.V. en P.vd-A. te Schiedam vieren dit jaar weer op 4 december een St. Nicolaas feest voor kinderen van 4 t.m. 9 jaar in het Volksgebouw, Tuinlaan 50. Aan vang 9 en 11 uur. Kaarten verkrijgbaar bij: Mevrouw v.d. Sloot, Cort v.d. Lin- denlaan 104: Smolders, Simon Stevinstr. 22: Jung, Numansdorpsestr. 17; Zagwijn. Gordonstr. 31b; Stolte, v.d. Leeuwlaan 10; v.d. Hoek, Westfrankelandsestr. 91; Luijendijk, Rotterdamsedijk 445a. St. Nicolaas op bezoek bij de „Vriendenkring" Zaterdagmiddag, 4 december zal St. Nicolaas met zijn gevolg een bezoek bren gen aan de kinderen van de leden van de Schiedamse Mondaccordeonvereniging „Vriendenkring", om half drie in ge bouw „Irene". Ook de kinderen van de donateurs zijn hier welkom en voor al len is er een presentje. halsbrekende toeren verrichten om de spullen naar voren te brengen. Het ligt voor de hand, dat onze ver maarde welvaart een kwade rol in het vendu-wezen speelt. Eertijds, toen we er minder royaal bij zaten, werd menig „nieuw" stuk in het huishouden op een verkoping op de kop getikt. Wanneer de poten van de stoel het hadden begeven, dan zocht men op het vendu een bijpas send exemplaar. Als een tafel in het huis houden nodig was: het vendu bracht de redding. B<fl de n wilde, naar het vendu te brengen; dit leverde al gauw een paar gulden op. Die „gulden-tijd" is voorbij. „Men koopt vaak veel liever nieuwe spullen, des noods op afbetaling, dan dat men op het antiek geeft niet het behoeft zelfs niet eens van heel oude datum te zijn. Het wordt al gauw ver kocht en men biedt tegen elkaar op". Vanwaar die antiek-belangstelling? De heer Kruyne gelooft niet dat het zo direct door een soort van veilige geldbelegging komt. „Het gekke is, dat men in een moderne woning ook wel een stukje antiek wil zien", vertelt hij. Hoe veel „nummers" er op zo'n verkoping on der de hamer van de heer Edelenbos doorgaan, toch zeker duizend! Maar er gaan meer goederen door de handen dan die duizend, omdat een nummer uit verschillende stuks kan be staan. Wanneer het grote of waardevolle stukken betreft, dan gaat het bij op bod, te beginnen met honderd gulden, wairna er telkens vijf gulden bij komt; is het goedkoper goed, dan gaat het met afslag, soms met kwartjes en dubbel tjes. Bij de verkoopprijs komt dan 17>/t procent vendukosten. Uiteraard vergt het wel enige ervaring en handigheid om op een vendu te ko pen. Maar men kan ook gebruik maken van de diensten van het personeel, dat tegen een vastgestelde vergoeding het ge wenste koopt. Een ander welvaartsgevolg is, dat de kwaliteit van alles te koop wordt aan geboden, er op vooruit is gegaan. „Ech te rommel wordt niet meer gebracht", constateert de heer Edelenbos. Het rayon waar de goederen vandaan komen is wel heel ruim, niet alleen uit Vlaardingen en Maassluis, maar ook uit het Westland worden goederen naar het Schiedamse vendu gebracht. Een niet on belangrijk deel daarvan bestaat uit goe deren, afkomstig van boedelscheidingen enz. De heer Edelenbos zegt van zijn werk: „Ik vind het gezellig en prettig. Je ontmoet heel veel mensen en allerlei slag van mensen. Het publiek tijdens de veiling, die pro beert iets voor een prikje op de kop te tikken. Ik was vijftien jaar toen Ik al in die verkopingen zat, en voor mij heeft het altijd weer een bekoring als er wordt geveild. Er is in zijn leven heel wat on der zijn hamer doorgegaan, niet alleen bundeltjes boeken, een paar vazen, maar ook Perzische tapijten, kostbare sieraden en als vendumeester van de no tarissen te Rotterdam, veilt hij wonin gen en andere grote objecten. Maar eigenlijk is de heer Edelenbos het liefst zo tussen al zijn vaste en losse klanten in de zaal van Eendracht. Hij kent er de Vaste klanten hun hoofdknik is voldoende om hem het „verkocht" te doen aankondigen, zonder dat zij zich voorstellen. Het vendu is een gezellige gemeen schap van kopers en kijkers. Sloopwerk moet wachten Het lag in het voornemen de afbraak van de percelen aan de Lange Kerk straat. Kreupelstraat en Boterstraat, be gin oktober j.l. ter hand te nemen. Daar echter de ontruiming door gebrek aan vervangende ruimten nog niet in alle gevallen kon worden geregeld, moest met de sloop nog worden gewacht. In verband met instortingsgevaar is het niet verantwoord reeds ontruimde percelen er tussenuit te slopen, zo menen B. en W. van Schiedam. Zodra een af te breken gedeelte is ontruimd, wordt met de sloop begonnen. De tijdelijke bestem ming van de vrijkomende grond zal me de in verband met de investeringen nog worden bezien. „Stad op stelten" in het Volksgebouw Voor kinderen van leden, organiseert de Schiedamse besturenbond op 29 de cember een toneelmiddag in de zaal van het Volksgebouw, waarin door de toneel groep „Maskers" zal worden opgevoerd: „Stad op stelten"; Voor deze kindermiddag zijn tegen 75 cent kaarten verkrijgbaar bij de dames De Braaf, West Frankelandsestraat 115, ■Tung, Mumansdorpsestraat 17b, Voordat de veilingen worden gehouden kunnen de kopers de spullen eerst rustig bekijken. Is er iets van hun gading bij, dan komen zij zeker op de veilingdag. Achter de tafel zitten de veilingmeester met zijn assistent, die de goederen in een vlug tempo proberen te verkopen Naar aanleiding van vragen in de be grotingscommissie betreffende de kosten voor weghalen of plaatsen van lavet wasmachines, delen B. en W. van Schie dam het volgende mee. „Toen in 1960/1961 duidelijk werd dat de belangstelling voor lavetwasmachines sterk was afgenomen werd besloten de aankoop stop te zetten. Het heeft steeds in de bedoeling gelegen bij het verhu ren van woningen de nieuwe huurders op de aanwezigheid van wasmachines met de daaraan verbonden financiële verplichtingen te wijzen. Door de Woningdienst wordt dit ook thans nog steeds gedaan. Dit geschiedt bij het tonen van de woning. De onder vinding leert echter, dat aan dit onder deel door de toekomstige huurders wei nig of geen aandacht wordt besteed. Men is in het algemeen al te gelukkig, dat men een woning toegewezen heeft gekre gen. In een later stadium blijkt dan herhaaldelijk, dat een lavetwasmachine niet op prijs wordt gesteld. Indien bij de Woningdienst dan gegadigden voor een lavetwasmachine bekend zijn, wordt medewerking aan overplaatsen verleend. De kosten hieraan verbanden worden dan gedragen door de bewoner, die geen prijs meer stelt op de lavetwasmachine, en degene bij wie de wasmachine wordt ge plaatst, ieder voor de helft. Aanvankelijk was bureau huisvesting er van op de hoogte in welke woningen wasmachines waren geplaatst, (het be trof 679 woningen) maar de mutaties zijn woning op de aanwezigheid van de lavet- wasmachine te wijzen. Gegadigde kan dan in volle vrijheid beslissen of hij een dergelijke woning met lavetwasmachine aanvaardt, dan wel aan een andere wo ning de voorkeur geeft." GOUDEN DAMESRINGEN van ïio.oo voor 59.90 DOUELé DAMESHORLOGES idem met HEMATHIET 75.00 voor 39.90 met doublé band van 85.00 voor 59.90 idem met CARNEOL van 62.50 voor 29.90 idem met zwart riempje van 50.00 voor 27.90 GOUDEN SCHAKELARMBAND van 525.00 voor 379.00 GOUDEN HERENZEGELRING van 105.00 voor 49.90 MODERNE GOUDEN ARMBAND van 400.00 voor 239.00 idem met ONYX van 75.00 voor 39.90 Diverse GOUDEN ARMBANDEN van 215.00 voor 129 00 idem met CARNEOL van 55.00 voor 29.90 GOUDEN DAMESHORLOGES van 185.00 voor 119.00 GOUDEN KOORDCOLLIERS van 300.00 voor 149.00 idem, bekend merk van 175.00 voor 99.60 GOLDEN BROCHE van 105.00 voor 49.90 idem, prima anker 115.00 voor 59.90 GOUDEN RINGEN met BRILJANT van 350.00 voor 169.00 Verder alle soorten dames- en herenhorloges, reiswekkers, klokken, jaarpendules. Zaame klokken, tafelcouverts, compl. cassettes, gouden colliers, dierenriemtekens, munthangers, medaillons, horlogebanden in goud. doublé en staal, roomserviezen, kandelaars, bonbonschaaltjes. JUWELIER - HORLOGER NIEUWE BINNENWEG 289

De Havenloods | 1965 | | pagina 4